■■■■MM Een Kerstwonder Kerst-Inn is er voor iedereen Een waar verhaal uit het Schiedam van de eerste w vr atf* termeulen termeulen V Kerkdiensten DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 51-576 Je staat er niet zo bij stil, maar wat konden wij kinderen blij zijn met kleine dingen. Sint Nicolaas reed op zijn hoogst wat suikergoed, maar toch waren we als de dood voor Piets straffende roe en konden wij in de nacht van vijf of zes december nauwelijks slapen. Om een suikeren beest. En met Pasen kregen de kinderen allemaal een half ei. Alleen vader en moeder aten een heel, maar dat kwam omdat zij grote mensen waren en de hele dag werkten om ons te eten te geven. En werken dat deden zij. Mijn vader had een melkslijterijtje op de Broers- vest. Achter het lage huisje, waar de de zaak gevestigd was, liepen vijf of zes koetjes, die mijn vader voor dag en dauw melk. Het grootste deel daarvan werd in de hondekar geladen JAAR DE HAVENLOODS oplage 281.950 Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis aan-huis in: Rotterdam rechter Maasoever, Schiedam (op woens dag als Schiedams Nieuwsblad), Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaardingse Courant). Maassluis (op woensdag als Maas sluis Nieuwsblad), Hoek van Hol land. Maasdijk, Maasland, Bleis wijk, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Capelle a/d IJssel, Nieuwerkerk a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel, Ouderkerk a/d IJssel, Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Berkenwoude, Bergambacht, Ammerstol. Stolwijk en Schoon Uitgave: Maatschappij tot uitgif te van periodieken De Haven loods BV. Directie: J.P. Eillebrecht. Chef-redacteur: Kees Jaaers. Kantoor Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 010 132170 Postadres uitsluitend postbus 1980, Rotterdam. Bijkantoren: Vlaardingen, Hoog straat 122, tel. 010 352911 en Krimpen a/d IJssel, Weteringsin gel 2, tel. 01807 16899 De Havenloods is, zo blijkt ons telkenmale, een veelgelezen blad. Hóewei wij uiteraard streven naar een optimale (100 procent) be zorging in heel ons verspreidings gebied, komt het voor dat een heel enkel percentage niet of niet op tijd wordt bezorgd. Mocht u een krant eens niet of niet op tijd ontvangen, dan kunt u zich wenden tot ons lezersser 010 - 132489 (van 8.30 tot 17.30 uur). Wij zullen er dan voor zorgen dat u De Havenloods ten spoedigste bezorgd krijgt. om uitgevent te worden aan mijn vaders vaste klanten. Hij nam ook kaas mee, roomboter, margarine en een soort mengsel van die twee, dat nu niet meer bestaat. Ook eieren verkocht hij langs de deur. Mijn moeder bemande overdag het winkeltje en probeerde tegelijkertijd het huis schoon te houden. Dat maakte haar zenuwachtig., want ooit had een dief de geldla leeggehaald. Dat was een ramp. Vader moest krediet opnemen bij de grossier om zijn boter te kunnen afrekenen en een half jaar lang kregen wij kinderen alleen maar margarine op ons brood. Geeneens stroop De echte zuivel- produkten hadden wij trouwens haast nooit geproefd. Die waren voor de verkoop. Zoete melk dat was voor de kinderen van de branders op de Lange Haven. Wij kregen een glas tapte voor we 's morgens naar school gingen. hn nu was het de dag voor kerstmis. We hadden weinig reden om vrolijk te zijn. Ons toch al magere bestaan was achteruitgegaan door het uitbreken van de eerste wereldoorlog. We voelden ons opgesloten in een tuintje en eromheen vond waanzinnige slachtpartij plaats. Een oom van ons uit Aardenburg zei dat je 's nachts het gebulder van de kanonnen aan het IJzerfront kon horen, een lang aanhoudend dof gej-orpmel. Maar de oorlog gaf niet alleen een angstig gevoel, ze had ook gebrek over het land gebracht. Een hoop levensmiddelen waren op de bon Piet de Bruin dreef een soort ge meentelijk levensmiddelen bureau en dat deed hij goed, maar toch moest iedereen de buikriem aanhalen en er waren zelfs in gewone tijden genoeg mensen met honger in Schiedam. Je moest zuinig zijn met het gas, de lantaarnpalen brandden om en om en de mensen die het nu hebben over energie'crisis moeten niet denken dat ze iets nieuws verzonnen hebben. Maar de mensen verdienden ook minder. Er heerste werkloosheid in de stad, omdat veel Nederlandse fabrieken niet meer exporteren kon den en de jonge jongens - vaak de stut van de familie- dienden in het leger voor zolang als de oorlog duurde. Ze kregen bijna geen soldij, de discipline was streng en het eten slecht. En ze konden voor hun ouders en hun gezinnen als ze getrouwd waren dus niet behoorlijk de kost verdienen. Dat scheelde mijn vader aanloop in de zaak. Dat kon je merken aan de omzet. We kregen ook minder kleren en ik was doodsbang voor de Doopbeloften van volgend jaar. Katholieke meisjes deden hun doop beloften als bruidje gekkeed, maar zo'n jurk was duur. De stof kostte kapitalen en je moeder was avonden bezig. Wie dat niet kon betalen, kreeg een bruidsjurk van de kerk, maar die was wel blauw, Je werd dan op straat nagewezen. "Die is van de kerk gekleed.". En zo jong als is was, ik merkte wel dat er weinig geld in de la kwam. Ik was bang voor de grootste schande die een meisje van twaalf kon over komen. Over al die dingen dacht ik veel na, ook als ik op straat liep. We gingen als kind graag tussen het hinkelen, het kaatsen en het touwtje springen kijken naar de winkels op de Hoog straat, waar de prachtige dingen door een paar gaskousjes werden verlicht. "Vroeger brandden er 's-avonds wel honderd lichtje." zei ik tegen Sientje van de buren, die nog maar zes jaar was. "Dat geloof ik niet. Waarzo zijn ze dan?" "Ze zijn weg omdat het oorlog is". "Ik geloof je niet." "Nou, d dan niet." We dachten eenvoudig. We vonden het helemaal niet gek, dat daar een meneer met een opzichtige dasspeld de winkel van Piet de Bruin betrad, zeker om nog meer cravattes te kopen. We namen het de rijke meisjes niet kwalijk, dat zij zondags voorin de kerk zaten met prachtig afgezette mantels en mofjes om hun handen te verwarmen. We vonden dat nor maal. Eigenlijk net zo normaal als de oorlog. Ik wilde de hele Hoogstraat aflopen en dan over de Kerkstraat terug naar de Broersvest, maarzover kwam het niet. We werden tegenge houden door een tweetal fatterig geklede heren. Ze droegen mantels met een bonten kraag a la mode, lakschoenen en een van hen had een gouden pince-nez. F.en sierstokje completeerde dit' vertoon van wel vaart. "Zouden dat nu O.W.-ers zijn? "flitste het door me heen. De oor logswinstmakers bedoelde ik op wie iedereen heimelijk zo jaloers was." Sientje hield zich aan mijn jurk vast. "Niet bang zijn", zei de knaap met de pince nez. "We zijn niet van de politie. Willen jullie een dubbeltje verdienen?" sientje hield grote angst ogen. Ik zei nog niks. "Nou?" "Ja, meneer." Een dubbeltje was iets 'n Sieraad voor uw interieur Bijzonder fraai 3-delig kaststel, van geglazuurd aardewerk met een prachtig gedetailleerd dekor. Hoog te pot 30 cm. Kompleet van 149, - voor grote uitvoering (pot 35 cm) 'onvoorstelbaars. Dat was een kapi taal. Dat was een klein zilveren portret van koningin Wilhelmina de sleutel tot de werled van de mofjes, de afgezette jassen en de witte jurken voor de doopbeloftes. "Ben jij eerlijk?" zei de pince-nez. "Ja meneer." "Dan kunnen jullie allebei een dubbeltje verdienen." Ik rook iets vreemds. Er hing een walm om hem heen. dezelfde walm als om vrouw van Schoep, die 's-ochtends de helft van een halve liter tapte melk kwam halen." Die heeft d'r maatje vroeg gehaald, mijn moeder dan en ze schudde haar hoofd. Later hoorde ik, dat dat jenever betekende. "Luister", zei de pince-nez "Deze meneer hier is mijn vriend. Nou willen wij weten wie van ons het hardst kan lopen. We beginnen halverwege de Appelmarkt en we lopen door tot boven op de brug. Jullie moeten allebei aan een kant van de leuning kijken, wie het eerst halverwege is. Doen jullie dat?" Hij scharrelde in zijn jaszak en haalde er zomaar een dubbeltje uit te voor schijn. "Voor elk een." zei hij lokkend. "Goed, meneer."zei ik. Ik nam Sientje bij de hand. Eigenlijk was het niet eerlijk, dat zij -toch veel kleiner dan ik - ook een dubbeltje zou krijgen. "Naar de brug", riep de andere meneer. "En een beetje opschieten zeg. Hup. Draven." Wij liepen ge hoorzaam hard. "Ik ben bang." hijgde Sientje. Dit mag vast niet van mamma." "Je krijgt een dubbeltje." zei ik. "Een dubbeltje." We gingen allebei precies halverwege de Appelmarktbrug tegen de brug leunen. Halverwege de Appelmarkt zelf zagen we de twee O.W.-ers idiote sportbewegingen maken, ter wijl ze wachtten tot een handkar gepasseerd was. Ze begonnen al de aandacht van omstanders te trekken. Plosteling begonnen ze allebei te hollen. Het leken wel kamelen. De drank maakte hun gang woest en niet helemaal recht. Maar ze gingen wel vlug en ze riepen er van alles bij. De mensen in de straat l begonnen te juichen en te joelen. Ik had het idee, dat de h hele wedstrijd minutenlang duurde, maar in werkelijkheid was het natuurlijk een kwestie van vijfenzestig seconde of zoiets. De man met de pince-nez kwam hijgend als een postpaard de hol van de brug op in de richting van Sientje. "Ik ben eerst." riep hij. toen viel hij recht tegen Sientje aan. Die schoot zo tussen de spijlen van het hekwerk door de Lange Haven in. "Godver domme." zeide pince-nez. "Jezus Christus". Hij zei het langzaam en weloverwoge. Ik herinner me het nog precies. In de Haven gilde Sientje. De omstanders kwamen aangelopen. "Haal er d'ruit, vuile moordenaar." riep een dikke brandersknecht. De vriend van de pince-nez werd plotseling heel aktief. Hij rukte de dreg los en brulde tegen Sientje. "Hier vasthouden." "Vasthouden, trut. Anders verzuip je. "Je mot 'r naspringen." adviseerde de dikke brandersknecht. De pince-nez stond nog steeds als versteend in het water te kijken. Sientje had inderdaad de haak van de dreg vastgegrepen. De omstanders juichten. "Blijven vasthouden", riep de heer Zonder de pince-nez. Niet schrikken. Blijven vasthouden.. Ik ga je naar de kant trekken." Hij begon zich behoedzaam naar de kade te bewegen, erop lettend, dat Sientie- die inmiddels Wel aardig verkleumd moet zijn geweest - de dreg bleef vasthouden. Te snel gaan kon niet. Dat zou ze zeker niet kunnen vol houden. Vlak bij de brug was een trap die van de kade naar de water spiegel leidde. SCHIEDAM - Het programma van de Kerst-Inn in het dienstencentrum „De 4 molens" ziet er voor beide kerstdagen als volgt uit: Eerste Kerstdag Barzaal: 12.00-2.00 uur Willem van Bruggen, elektronisch orgel. 4.00-5.00 uur: Idem. 7.00-11.00 uur: rustige muziek. Filmzaal: 12.00-2.00 uur: films, voor alle leeftijden. 2.00-4.00 uur Mevr. Bossini, goochelen e.d.4.00-5.00uur: film. 8.00-11.00 uur: Cabaretgroep Pinokkio (alleen voor ouderen). Vergaderzaal: 12.00-4.00 uur: han denarbeid voor 6-12 jaar. Eetzaal: 12.00-4.00 uur: tafeltennis. 5.30-7.00 uur: diner. Kamer 6: 12.00-5.00 uur: crèche, t/m 4 jaar. De Ke sloten, het diner. Tweede Kerstdag Barzaal: 12.00-2.00 uur The Gin Town Jazzband. 4.00-5.00: muziek groep, naam nog onbekend. 8.00- 12.00: Het Kosmos Trio met dans muziek en Zuid-Amerikaanse licht show; voor 16 jaar en ouder. Filmzaal: 12.00-2.00 uur: films, voor alle leeftijden. 2.00-4.00 uur: Mevr. Bossini, goochelen, quiz en poppen spel. 4.00-5.00 film. Vergaderzaal: 12.00-4.00 uur: han denarbeid, 6-12 jaar. Eetzaal: 1.00-5.00 uur: klaverjascon- cours. 5.30-7.00 uur diner. Kamer 6: 12.00-5.00 uur: crèche,t/m 4 jaar. De Kerst-Inn is van 5.00-7.00 uu: sloten, behalve voor deelnemers het diner. Vrijwilligers Er zijn nog vrijwillige medewerkers/ sters nodig om de Kerst-Inn tot Romantische meisjesmode... Leuke, wijdvallejpde blouse van 65/35 polyester/katoen met wijde raglan mouw. Langs hals en man chetten afgewerkt met een fijne bruine smockrand. In crème, maten 116 t/m 176. Van 15,95 QjElectrolux VAN 378.- VOOR SLECHTS Rotterdam; v. Noortwijckstraat 36 Groene Hilledijk 223 Zwartjanstraat 110 Vierambachtsstraat15 Schiedam; Grote Markt 3 Dordrecht: Vriesestraat 25 Den Haag: Hoefkade 536 Gorkum:Westwagenstraat59 Delft: Oudelangedijk 11 Tel. 010-15 61 40 VLAARDINGEN HERVORMDE GEMEENTE: 10.30 uur 10 uur dl 10.30 uui H.Keiling; Oosterkerk H.Eikelboom/ds. G.F. Thiel, 10.30 uur ds. W.W.Verhoef/ds. L.R.Krol, Holy een trum 9 uur ds. Y.J.Tijmstra gem.dienst, 10.30 uur ds. K.D.van Kampen/ds. A. van Zetten. Zonnehuis 10 uur ds. K.D. i; Holyziekenhuis 9 uur 1 ger i erdag 1 Dagkapel H.Geestkerk/Oosterkerk woensdag 19.30 uur Interkerkelijk A- vonagehed. Ichthuskerk donderdag !5 3C u-jr Avondgebed. Ie KERSTDAG Aansluiting kerktelefoon Nieuwe kerk. Grote kerk 10 uur ds. J.Wieman, 17 uur ds. J.Wieman;. Bethelkerk 10 uur ds. A.Jumelet, Wijkgemeente Immanu- 3nst, 19 uurds. W.W.Verhoef al J.C.Singers; Holycentrum 9 uu Gemeenschap van Gods liefde" 31 DECEMBER Holyziekenhuis 9 uurds. H.Eikelboom Grote kerk zaterdag 11 uur Kom zing met ons en doe als wij. Dagkapel H. k woensdag 19.30 kerkelijk avondgebed. Ich- londerdag 19.30 uur Avond- GEREFORMEERDE KERK: keiboom H.A, 22.30 uur 10 uui m,17 uur ihoven; kerkcentrum Holy 22.30 uurds. A.van Zetten en ds. Deel 9 uur ds.B.Baak H.A.; Pnielkerk 10 uur ds. D.Braam H.A., 17 uur ds. D. Braam, 22.30 uur kerstnachtdienst m. m.v. „Holykoor"; Ichthuskerk 22.30 uur ds. L.R.Krol en ds. W.W.Verhoef le KERSTDAG 25 december Oosterkerk 10 uur drs. H.Eikelboom, Emmauskerk 10 uur dr. H.J.Kouwen- hoven; Kerkcentrum Holy 10.30 uur K.D.van Kampen; De Deel 9 uurds. K. D.van Kampen; Pnielkerk 10 uur ds. dienst. De Wetering 10 uurds. B.Baak; Zonnehuis 10 uur ds. Y.J.Tiemersma woensdag 27 december H.Geestkerk, Oosterkerk 19.30-20.00 uur Interker kelijk Avondgebed. Zaterdag 30 de- 31 DECEMBER oudejaarsdag De Deel 9 uur i Pnielkerk 10 ui ds. D.Braam; Mar ds. D.Braam. 17 Eikelboom; Zonr 1 januari nieuwjaarsdag Braam. Zonnehuis 10 uur ds. Y.J.Tie mersma. Woensdag 3 januari H.Geest- Oosterkerk 19.30-20.00 uur. In- erkelijk avondgebed. Zaterdag 6 GEREFORMEERDE KERK VRIJGEMAAKT: Gr van Prinstererstraat 24 dec. 9.30 en 15 uur Stud. H.J.C.C.C.J. Wilschut, 25 dec. 10 uur kerst feestviering met de kinderen, 16.30 uur Stud. P.H.R.v. Houwelingen. GEREFORMEERDE GEMEENTE: ïieuwland 56. zondag 24 dec. 10 uur leesdienst, 1e kerstdag 10 en GEREFORMEERDE KERK VRIJGEMAAKT: Hollaan 39. 24 dec. 9 uur ds. L.W.G. Blokhuis, hiedam, 16.30 uur ds. A.M van Leeu in, 25 dec. 9 Uur ds.A.M. van Leeu- in. 15.30 uur kerstfeestviering met jeugd en de gemeente; 31 dec.16.30 r ds.H. Smit. Barendrecht, 16.30 u. GEREFORMEERDE imaustraat 116, 24 dec. ds.P.den Hartog, 25 dec. ds.B.de Romph, 26 dec. 17 uur ds.B.de Romph; LEGER DES HEILS: erk Burg. Pruissingel ds.D.Braam, Majoor O.Krommenhoek m.m.v. in alle sten van zangkoor en muziekkorps. kerstdag10.30 uur kerkwijdings- ity singing/Getuigenissen; 2e kerst dag 10.30 uur zangbrigade zingt in het Marnixflat 17 uur familie kerstfeest. Zaterdag 30 dec. 19 uur straatzang v. Hogendorplaan/Rotterdamseweg; dag 31 dec. oudejaarsdag 10 uur lingssamenkomst opdrachtdienst, 1 jaarsluiting; maandag 1 jan. 10.30 uur nieuwjaarsreceptie in de jeugdzaal. REMONSTRANTEN KERK: Hof laan 24 dec. 10.30 uur geen die 21.30 uur kerstnachtdienst ds.Wethmar 25 dec. 1e kerstdag 10.30 uur ds.A Dorhout Mees, 31 dec. 10.30 uur i J.W. Wery. EVANGELIE DER EERSTE CHRISTENGEMEENTE: p.k.c saartstr. 69, 10 uur zondagschool, 20 BAHAI GELOOF: Fa. Nustelijn, Hoogstraat 29, Vlaardingen, elke zon dagavond ontmoetingsavond en infor- MAASSLUIS GEREFORMEERDE KERK KERKSTNACHTVIERINGEN Grote kerk 23.00 uur Gezam. Geref./ herv. kerstnachtviering met ds. F. v Bos (liturgie) en ds. R. Heusinkvt (meditatie). Immanuelkerk 23.00 u Gezam. Geref./ Herv. kerstnachtvieri met ds. P.C. Schoonenboom (liturgie) en ds. A.J. Aaftink (meditatie). Le KERSTDAG 25 december 31 december oudejaarsdag Aaftink. 16.30 uur ds. J. van Leeuwen; Maranathakerk 9.30 uur ds. J. Leeuwen, 19 uur ds. F. v.d. Koningshof 9 uur ds. F. v.d. Bos, 19 uur ds. A.J. Aaftink. MAASLAND GEREFORMEERDE KERK: 24 december 10 uur ds. B, van Dij Rotterdam 19 uur ds. B. van Dij 25 december 25 december 10 uur ds. J.J. Sonneveld. 31 december 10 uur ds. J.J. Sonne' 19 uur ds. J.J. Sonneveld 1 januari 10 uur ds. J.J. Sonneveld. HOEK VAN HOLLAND HERVORMDE GEMEENTE Pr. Hendrikkade 191. zondag december 10 uur ds. D.H. Scholten, Delft, 22.00 uur kerstnachtdiei Wismeyer. Zondag 25 december kerstdag 9 uur kerst-Gezinsdienst Cornell Wismeyer m.m.v. Rotterd aan Zee, 10.30 uur kerstdienst Cornell Wismeyer m.m.v. Hoe Evan_ lisatiekoor o.l.v. Huub Uittenbogaard. Zondag 31 dec. 1 0 uur ds. Chr. J. Gall, den Haag, 19 uur ds. Cornell Wismeyer Gezam. jaarsluiting; maandag 1 jan. 10.30 uur korte dienst met aansluitend GEREF. BONDSGROEPERING: Mahustr. 170. 10.30 uur ds. G.H. van Kooten, Delft, 25 december 10.30 uur ds. A. Muilwijk, Monster 31 dec. 10.30 uur ds. G.H. van Kooten, Delft. MAASSLUIS Enige piano- en orgelleerlingen van de heer Koos Bons geven zaterdag 23 Maassluis. Medewerking wordt vertes door jeugdige bespelers van dwarsfli blokfluit, en viool. Ook is er zangsoliste. Het programma best o.a. uit grotere en kleinere werk van: Marcello, Haydn. Bach en kei SCHIEDAM GEREFORMEERDE KERK 24 dec. Oosterkerk 10 uur ds. Th.W. A. Rijper, Zwijndrecht, 25 dec. 10 u ds. J.Ch. Pennekamp, De Ark 10 uui Drs. A.V. de Nooy, Rotterdam-Om moord 22.00 uur kerstnachtviering :link Gez. ist, 25 d 10 u Maassluis. Magnalia Dei kerk 10 uur c J. de Kievit, 25 dec. 10 uur ds. J. ds Kievit. 17 uur ds. J.Ch. Pennekamp Gezinsdienst. Julianakerk 10 uur ds. J ziekenhuis. 22.00 uur kerstnachtdienst ds. J. de Kievit, 25 dec. 10 uur ds. J. NED. PROTESTANTENBOND: Westvest 90. 24 dec. 23.00 uur ds. B van Blanken kerstnachtdienst. 25 dec, 10 uur ds. B. van Blanken. 31 dec. HERVORMDE GEMEENTE Kethel: Dorpskerk 10 uur ds. P. Magré; De Ark kerk 10 uur ds. N.J. Flink zangdienst, Jt. Jacobskerk 18.30 uur Oudejaars dienst Pastoor Th. Kool, ds. N.J.Flink; St. Martinuskerk 9.30 ds. P. Magré,' 18.30 uur oudejaarsdienst, pastoor W. Flapper, ds. P. Magré. Maandag 1 jan. tendgebed ds. Dorpskerk 10 i HERV./GEREF. EVANGELISATIE: Gebouw Irene 10 uur 2 dec. Geboui Buitel Geboi eht, Grote kerk J. van Rossem. Huizen, 25 I uur eerw.hr. P. 26 dec. 10 uur lootwijk, Alblas- Nw. Lekker land. GEMEENTE VAN CHRISTUS: Swammerdamsingel 27a, zondag 10.30 uur bijbelstudie, 11 uur eredienst en

De Havenloods | 1978 | | pagina 3