l Prijs bioscoopkaarlje Diable probablement Pleidooi voor milieu 1995 GROTE "7Q ELUBAETIE O Filmkeuring termeulen Rotterpop in Eksit vrouwen in HIC óteentjeó keilen termeulen 1979: Jaar van het kind DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 JANUARI 1979 P ALGEMEEN' DE PRIJS VAN HET BIOSCOOPKAARTJE is te hoog, dat staat vast. In onze krant van 7 december j.l. raakten wij dit onderwerp al aan, met als één der oorzaken de hoge investeringskosten voor de inbouw- zalen, die er natuurlijk weer uit moeten komen. Een andere faktor vormen de steeds hogere productiekos ten, die vanzelfsprekend de huurprijzen van films op jagen. In de voor de pers bestemde reclame wordt soms met trots vermeld, hoeveel een film wel heeft gekost: 30 miljoen of zelfs 60 miljoen gulden. (Min der dan 1 miljoen bestaat nauwelijks meer). Er wordt dan blijkbaar van de journalisten verwacht, dat zij dit heuglijk nieuws aan hun lezers doorgeven. In mijn ogen is de verkwisting eerder een anti-recla me. Men laadt de hele set in vliegtuigen om op ver af gelegen locaties te filmen, met de daaraan verbonden reis- en verblijfkosten. Steeds meer figuranten, sneu velende paarden en auto's; steeds duurdere kleding, bouwsels en interieurs, noemt u zelf maar op. Het effekt van al die overdaad wil de kijkers nogal eens ontgaan en de intrinsieke waarde van het product wordt er lang niet altijd door verbeterd. Voornaamste oorzaak is ook hier weer de onderlinge competitie van de film-maatschappijen. Maar ook de vertoningskosten zijn een element in de kostprijsberekening. Het is een feit, dat de laatste jaren een opleving in het bioscoopbezoek te zien heb ben gegeven, waaraan o.a. televisie-moeheid niet vreemd zal zijn. Wellicht zijn de exploitanten daar door royaal geworden, o.a. met de presentatiekosten Veel licht voor weinig geld. Voor nog géén tientje koopt u 'n komplete T.L.-balk (123 cm lang) die veel licht geeft en toch maar 40 Watt verbruikt. Nu kompleet met starter en voorschakelappa raat. Alleen donderdagavond, vrijdag en zaterdag zo voordelig... Van 13,95 voor Matwitte plexi-glas afschermkap met zwarte zijschotjes. Van 5,95 voor 3,95 57 Muzikanten uit de Rotterdamse regio zullen op 5, 6 en 7 januari drie dagen lang het podium van Eksit ter van dit driedaags gebeuren is tweele dig: aan de ene kant is het de bedoe ling om Rotterdam kennis te laten maken met deze twaalf Rotterdamse groepen, maar ook om wat meer lan delijke bekendheid voor deze bands te verkrijgen. Aanvankelijk was het de bedoeling om hooguit twee dagen uit te trekken voor „Rotterpop". Het bleek vlug noodzakelijk dat minimaal drie dagen nodig waren om het pro gramma rond te krijgen. Op vrijdag spelen The Railbirds.Cool Plastic. Loomis Gang en Willy Nily. Op Za terdag Slaughterhouse 5, Acné, The Bodysnatchers en Headline. Op zon dag The Butchers, G-Strings, Akka en Rubber Dildos. rivièra-hal rottendam Kom en verdiep u in de wondere wereld onder water DIERGAARDE BLIJDORP Informatie over de activiteiten van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen wordt van 2 tot 12 januari gegeven aan de wisselbalie van het Hulp en Informatiecentrum, in het postkantoor aan de Coolsingel. Twee leden van de vereniging zullen op werkdagen tussen 10.00 en 16.00 uur aanwezig zjjn om deze informatie te verschaffen. Inlichtingen 'over de be zigheden van de Stichting "voor Huis houd technische Advies' zullen even eens worden verstrekt. Huisvrouwen krijgen de mogeljjkhéid om zich aan te melden als deelneemster aan de tenniswedstrijden die de Rotterdam se afdeling van deze vereniging voor haar leden organiseert. Telefonische .inHchtii mer 17 PRIJSLIJST GROTE CLUBACTIE '78 De Prijzen kunnen vanaf heden bij het kantoor van de Havenloods afgehaald worden. MG 000957 W. Tol, Boekhout 32, Steenbergen, brandblusser, „The Lakers", Ridderikhoff brandprev. Dam 10, Schiedam. MG 001215 K. Steenhorst, De Graafschap 133, Capelle a/d IJssel, waarde bon, A.C.C.E.N.T., Romsom, Schieweg 97c, Rotterdam. MG 001237 Mevr. S. Gros, Berberisdreef 35, Bleiswijk, mistachterlamp, C.A.D.Y. '75. MG 002292 L. Heuvelman, Kerklaan 119, Cap. a/d IJssel, waardebon, V.V.O.R., Ton v.d. Heuvel, Kabeljouwstr. 12a, R'dam. MG 004864 Naam onbekend, zakcalculator, Steeds Volharden, Gebr. De Hooge, Schieweg 22-24, R'dam. MG 007562 Naam onbekend, wekkerradio, S.V. Alexandria '66, Mob. Rep. Dienst, Populierenlaan 3, Kr. a/d IJssel. MG 10745 Naam onbekend, fiets, De reisduif. Halleluja, H.O.V.. De Outer, Kr. a/d IJssel, Rekencentrum Deltacom., Informatie Systemen Schiedam. MG 10843 Naam onbekend, waardebon, S.C.R., Muziek en automatenhan del P. v.d. Aschstr. 14-25, Rotterdam. MG 013733 Naam onbekend, polaroid camera, L.T.V. D.O.S.H., Tennispark centrum, Mathenesserlaan, R'dam. MG 013789 Naam onbekend, Braun hairstylingset, V.V.O.H., Air Trading R'dam B.V., Kompasstraat 34, Cap. a/d IJssel. MG 013896 Naam onbekend, koffiezet apparaat, R.V.V. O.N.I.T., City Ser vice, Polderlaan, Rotterdam. MG 014153 Naam onbekend, Homas sjoelbak, Dorus Rijkersgroep MG 16823 Naam onbekend, Hallogeen verstralers, Sportcl. Hillegersberg, Garage V. Leeuwen, Grindweg 16, R'dam. MG 018268 Marja Calame, Lijnbaansgracht 361, Amsterdam, scheerapparaat De Vogelvrienden. MG 018443 A. v.'t Hof, Middelhamisstr. 21 d, R'dam, port. cess. recorder, Drumband Piet Hein, Fa. Weposo, Pieter de Hooghstr. 16, R'dam. MG 019255 J. Wroms, Gr. Visserijstr. 4b, R'dam, grammofoonplaten, Studio R.A.B.O. Int. MG 019988 Naam onbekend, waardebon, D.E.S.V., Florlin, Burg. Meinespl. 12, R'dam. MG 024105 D. Huisman, Smitsstraat 28, Gouderak, koffiezetapparaat, Alb. Schweitzergr. MG 026054 D. de Heer, Schrottelaarstr. 14c, Delft, kruidenrek, J.C.J. v. Speykgr., „Boha automatenhandel" G. v.d. Lindenstr. 45, R'dam. MG 026434 Naam onbekend, waardebon, Nado-V, Bloemenhuis Otten, Mi- nervalaan 30, R'dam. MG 026525 J. Boerboom, Raephorststr. 153a, R'dam, trainingspak, Leoni- das, Piet Lap, Gr. Hilledijk 256, R'dam. MG 030832 W. van Zon, V. Oldenbarneveltl. 42, Berkel en Rodenrijs, Tele- sports, rolschaatsver. Rotterdam. MG 031132 Winkeltje in van Dam ziekenhuis, expressokoffiezetap., de Pio niers, Bravenboer, Kleiweg 125, Rotterdam. MG 035088 J.Stolk, A. Schweitzerplts. 403, R'dam, waardebon, R.V. en A.V. Excelsior, D. Populiers, Kinderdijkstr. R'dam. MG 36386 Naam onbekend, autotijdklokje, R.A.V. Metro, Rietbergen-v. Hees, V. Everdjjksstr. 12d, R'dam. MG 044335 G.M. v.d. Heerik, Snellinckstr. 18a, R'dam, pannenset, w D.D.C., Caravan Centrum, Stadionweg 82, Kr. a/d IJssel. MG 045170 A. Ouwerkerk, Dr. Kuyperstr. 14, Barendrecht, waardebon, Kwiek, „De Boeck", Burg. Meinespl. 30, R'dam. MG 046041 B.J.J. v.d. Ven, De Damhouderstr. 60, Rotterdam, fiets, T.t.c. D.D.C. Hof v. Jericho, De Roock automaten, Strevelsweg 119d, Rotterdam. MG 050605 Naam onbekend, radio cass.rec., R'damse politie sportver. Her mandad. MG 051133 C.G. Brands, Rutgerstr. 34, R'dam, vleespakket, F.C. Perkouw, J. Groen in 't Wout, Dorpsstraat 33, Berkenwoude. MG 052091 Naam onbekend, V.V.V. bon, R.C.V.V. Groen-Wit. MH 002044 A. Buscop, Rilland Bathstr. 16, R'dam, handwerkpakket Zwart-wit '28, Pendrechts Textielhuis Sliedrechtsestr. 30 MH 005427 W.C.G. Spee, Schieweg 81a R'dam, 3 boeken, Lodewijkv. Praetgr. Marveka, Wilhelminastr. 17, Heienoord. MH 006118 Naam onbekend, ventilatiekachel, drumb. Oleander, J. v. Leer, Dordtselaan 26, R'dam. MH 007599 M. v. Esveld, Pascalweg, Rotterdam, waardebon, D.H.Z. MH 008394 J.E.J. Schelfhout, Brielselaan 118, R'dam, klokradio t.t.v. Vriendenschaar Drukkerij Hepo, Gansstr. 6 Gouda. MH 10822 V.d. Mark, Klaproosstr. 44, Alblasserdam, horloge, Kaatsver. Jan Bijlsma MH 010928 J. v.d. Zwet, Schelphoek 28, Warmenhuizen, spellendoos, C.K.C. T.H.O.R. MH 011241 T. de Leng, Fazantenstr. 30, Papendrecht, waardebon, D.C.V. V.d. Hoven-schoenen, Raadhuispl. 82, Kr. a/d IJssel. MH 011891 H.P. v.d. Wél,Dorpsweg 172c, R'dam, decoupeerzaag, De Marktzotten, Spoor verz. Hansenstr. 54 Gouda. MH 012620 Dries v.d. Meer, Klaarskaterstr. 12 Schiedam, fiets, Damver. Charlois Drumfanf. Pr. Willem v. Oranje. MH 013168 A.A. Visscher, Viervantstr. 304, R'dam, waardebon, Uit Sport Vriendschap. MH 016173 Naam onbekend, tafeltje en stoeltjes, Majoretten en Drumb. Al blasserdam, Haasje Repje, v. Hogendorpweg 10 Alblasserdam. MH 016529 Behage, Rijnvoorde 17, Rotterdam V.V.V. waardebon Hunter Douglas. MH 016879 A.J. Collee, Haringvliethof 17, Bolnes, wollen deken R.S.V. Sperwers. MI 008008 Broodrooster-acculader, Jong Flardinga. MI 001394 J. v. Schijndel, Nic. Beetstr. 39, Vld, waardebon, Succes Korf balver. J. Verbeek, Parkweg 332 Schiedam. MI 001975 M.F. Weber, Aleidastraat 134b, R'dam, fiets, K.C. Vlaardingen H. Gonlag, Ass. en Fin. bedr. Wegedoorn 9 Maassluis. MI 003033 H.A.M. Starring, Alb. Agneslaan 172, Vld. 2 pers. sper t.t.v. Perfect, Tapijthal Perfect, Aelbrechtskade 170, R'dam. MI 005331 T. Kroone, Nederhorst 8c, R'dam, bar koelkast. De Geuzen zeeverk. Koeltechn. bur. Smit Waterleidingstr. 3, Vld. MI 009338 F. v.d. Berg, Nagelkruidstr. 16c, R'dam, eiken mimiset, Insulinde, Ouwenbroek's meubelfabr. Vlaardingen. MI 013407 Beumer, Concours 17, Kr. a/d IJssel, waardebon, Juliana,Wilso Hoogstr. 150 Vld. MI 013589 Mevr. de Jong, Delflandstr. 4, R'dam, cadeaubon, v.v. Zwaluwen Emous sport Veerplein 10 Vlaardingen. MI 015289 F. Keijzer, Alp. Arienstr. 18, S'dam, Kodak pocket camera De Hollandiaan, Foto Mostert, Hoogstr. 150, Vlaardingen. MI 016077 A. de Boer, Burg. v. Esstr. 16 Pernis, diner, De Ooievaars, Novotel, Hargalaan 2 Schiedam. MI 017721 C. Bergvelt Kortlandstr. 15. Schiedam, hairstyler, v.v. Fortuna Vld. Fa. de Hartog, Dirk de Derdelaan 3, Vld. MI 010124 H. de Graaf, Eikenlaan 39b, Spijkenisse elec. boormach. C.K.C. Maassluis Smit IJserh. Marnixkade 5, Maassluis. MI 019200 Johan Hoogedam, Boerhaavelaan 66, S'dam, koffers - tas, De Wings handbalver MI 005169 W.J. v.d. Geesy, Wipperspark 1 Maassluis, tafellamp, P.V. de Luchtbode. MI 006495 Tournier, P.K.O. laan 121, Schieam, gereedschap, P.P.S.C. MI 007783 Jos Sluimer, Diepenbrockstr. 25, Vld., sprei, Eldos, Bedderij Verwaijen, Hoogstraat 145, Schiedam. MJ 002535 G. v.d. Giessen, Morgental 35, Kr. a/d IJs., 10 pony lessen, R.J.V. Marfleet, Manege Marfleef, Barendrecht. MJ 002806 M. v. Pelt, Emmastr. 4, Ouderkerk a/d IJs., Moulinex mixer, D.E.S. *75. MJ 003399 H. v.d. Drift, Hoogstr. 6, Gouda, koperen olielamp, Spartaan Handbal. MJ 004019 F. Heerkens. Marathonlaan 255, Gouda, Braun round styler set. Zingt den Heer". MJ 005076 Naam onbekend, horloge, Muz.ver. Charlois. MJ 006274 Anja Jacques, Fluwelensingel 79, Gouda, glazen bowlstel, Zwem en poloclub Donk. ;MJ 006356 J. de Haan, Lekdijk 128, Kr. a/d IJssel, diner v. 4 pers., S.V. Ha gendoorn, Chin.ind. rest. Sing Po, Slinge 27, Rotterdam. MJ 007739 Mevr. Feyen, Molenwerf 24, Gouda, polaroid camera, R.E.T. muziekver., Spaarbank R'dam, Botersloot 25, R'dani. waarop - over een jaar omgeslagen - zeker bezumigd zou kunnen worden. Natuurlijk is een recensent maar een stuurman aan de wal, als het om de exploitatie gaat. Een kijkje in de stuurhut is echter nu en dan wel mogelijk. Wat dan vooral opvalt is, dat er zoveel redelijke tot goede films voor duur geld worden geïmporteerd, vertaald en gepresenteerd, welke na één week vertoning uit het gezicht verdwijnen. De recette van die ene week is dan beneden de verwachting gebleven en men ziet dan maar ineens van verdere recettes af, die toch altijd meer zouden inbrengen dan de plank, waarop de rol ligt te verinteresten. Door een ander theater, een ge schiktere reclame-foto, een passendere slogan voor de film te kiezen, door suggestie van prolongatie te la ten uitgaan, door hervertoning in een week met min- JACQUELINF. WIJCHERS der concurrerende programma's uit te zoeken, moet het vaak mogelijk zijn de mond-tot-mond propaganda (nog altijd de meest effektieve) op gang te brengen en deze onvoordelige importen minder op het budget te laten drukken. Het gaat hier om een code maar ook om een bepaalde sleur, waarover wellicht weinig meer wordt nage dacht. Een interessante discussie zou ook op te zetten zijn over de vraag, of men met vertonen van nieuwe filmfragmenten in tv-programma's de kijkers al of niet buiten de bioscoop houdt. Legt men wel altijd vol doende het oor te luisteren bij het publiek? Als de za len werkelijk zo leeg zouden komen te staan als op onze foto van 7 december, zouden er zeker allerlei maatregelen genomen moeten worden, maar gelukkig is het zover toch nog lang niet. Van Robert Bresson herinner ik me het beste zijn films Dagboek van een dorpspastoor en het ezelsver haal Par Hasard. Balthasar. Deze zeer serieuze cineast heeft nu een eigen scenario verfilmd geheten LE DIABLE PROBABLEMENT (De Duivel Waarschijn lijk). Deze. woorden worden uitgesproken door een passagier in een Parijse bus, waar gediscussieerd wordt over milieuvervuiling en alle onfrisse calamiteiten die ons bedreigen. Men vraagt zich af, wie al die ellende in de wereld heeft gebracht. Nou, dat zal dan de dui vel wel zijn. In een studio worden opnamen vertoond van de tonnen vloeibaar afval die in de rivieren worden gestort en het verspreiden van landbouwvergif met vliegtuigen en enorme sproeiwagens. Middelbare scho lieren en jonge intelllectuelen vormen actiegroepen en bezinnen zich zelfs op revolutie. Uit die kring haalt Bresson vijf personen naar voren: Charles, Alberte, Michel, Edwigeen Valentin,gespeeld door onbekende jonge acteurs,resp. Antoine Monnier, Tina Irissari, Henri de Maublanc, Laetitia Carcano en Nicolas Deguy. Ze hebben wel wat voor elkaar over. Alberte geeft haar vriend Michel op (na overleg met hem) om Charles te troosten. Edwige doktert ook mee en Charles helpt op zijn beurt Valentin met zijn drugsproblemen. Charles met zijn gevoelige gezicht en meisjesachtig haar is het middelpunt en het zorgen kind. Hij vervalt tot nihilisme uit wanhoop over de zelfvernietiging van de wereld. Als je werk aanneemt, welk dan ook, help je mee aan de ondergang. De meisjes zien geen andere uitkomst dan een consult bij een psychiater. Charles gaat er zowaar heen, telt 200 franks neer en schiet er niets mee op, maar laat wel iets over zichzelf los. Hij meent dat hij alles alleen maar helderder ziet dan anderen. Hij wil zelfmoord plegen maar kan er niet toe komen. Hij gelooft in een eeuwig leven, waar niemand hem zijn daad kwalijk zal nemen. De arts reageert daarop met de cynische op merking, dat de Romeinen iemand huurden om zelf moord voor hen uit te voeren. Charles weet zo iemand wel te vinden in een omgeving van drug-verslaafden. Als je een beetje getraind ben in thrillers vraag je je wel af of een schot in de rug en vreemde vingeraf drukken op het wapen niet als moord uitgelegd zullen worden. De mooiste sekwenties vind ik de samenkomsten aan de voet van de Notre Dame aan de Seine-oever in Parijs, waar men zingt, musiceert, discussieert en klas sieke platen draait. Monnier is geknipt voor de jonge man met "Weltschmerz". De zuivere bedoelingen en ook het nut van Le Diable Probablement zijn boven elke twijfel verheven. Als film vind ik het niet Bressons beste, daar hij te veel als een pamflet is uitgevallen. Le diable probablement is te zien in het Filmhuis. Het onderwerp Filmkeuring staat, door een onlangs in Den Haag door het Instituut Filmkeuring gegeven persconferencie, weer eens zo hevig in de belangstel ling, dat wij er ons niet aan kunnen onttrekken. Mis schien is mijn visie er op al te persoonlijk. Ik ben n.l. altijd vóór de censuur geweest al ging die in het verleden meestalvan belachelijk preutse normen uit), daar ik de grondregel „volwassenen moeten zei be slissen wat ze gaan zien" onjuist acht. Men wéét im mers tevoren niet wat men gaat zien. Men wordt er in de donkere zaal door overvallen, als het al te laat is. Dit standpunt is nu in zoverre officiéél overgeno men, dat pornofilms voortaan het etiket „porno" verplicht opgeplakt krijgen. Dat houdt helaas het ge vaar in, dat een onschuldige sex-film onder dezelfde noemer kan worden gebracht als walgelijk sadisme. Het is vooral het laatstgenoemde, waarvoor de con sument in bescherming moet worden genomen tegen het winstbejag van de elkaar overtroevende produ centen. Enfin, de censuur voor volwassenen is al enige tijd afgeschaft, op de bedoelde waarschuwing na. Daarentegen is de keuring voor jeugdigen en de bepaling van de leeftijdgrens (beneden en boven 12 resp. 16 jaar) thans volop in het nieuws. Er zijn nog steeds wetenschapsmensen, die beweren, dat we de invloed van gewelddadige films op kinderen (alleen op kinderen?) onvoldoende kennen. De wetenschap die het gezonde verstand bedriegt. Ieder die ogen heeft om te zien, weet dat een peuter van één jaar al begint met imiteren. En er was eens een jongen, die na uitzendingen van de Tour de France, samen met vriendjes, rondjes ging draaien op straat en met zijn fiets zijn laatste ronde vond onder een auto aan de verkeerde kant van het huizenblok. Een ieder kan opmerken, dat kinderen op straat el kaar bevechten met namaakwapens van de tv. Dat men de wurgstokjes van de karate-films heeft afge keken valt niet te negeren. Jonge delinkwenten heb ben bij verhoren al menigmaal toegegeven door be paalde films geihspireerd te zijn, ook wat molesta ties betreft. Heel duidelijk is in dit opzicht de be ruchte Franse in- en uitbreker Jacques Mesrine in zjjn autobiografie „L'Instinct de Mort" (Instinct voor de dood). Hij getuigt, dat hij in zijn jeugd zo danig beïnvloed werd door gangsterfilms, dat hij be wust voor de misdaad koos. En laten we de kinderen eens observeren, die naar versehrikking op de tv zit ten te kijken. Hoevelen knipperen daarbij nog met de ogen? Weliswaar hebben psychologen wel eens beweerd, dat kinderen hun natuurlijke agressie afreageren bij het bekijken van geweld. Waarom toch dat goed pra ten? Is niet veel meer aan te nemen, dat passief ab sorberen van geweld pas later om afreageren vraagt? Mensen die van het bioscoopbedrijf moeten leven, zullen allicht geneigd zijn de commercie boven de geestelijke volksgezondheid te stellen. Toch is het de vraag, of dat altijd vol te houden zal zijn. De be moeiingen van de serieuze filmkeurders wjjzen er op, dat er wel eens langzamerhand een verandering ten goede zou kunnen intreden. Ons taalgebruik vervlakt. b Onze taal verarmt, brokkelt af. 5 Door de minister aangestelde taalknotters komen van tijd tot fl Hjd n op de proppen met snoeimessen en japen en japen, fl zodat er van de taal B tenslotte weinig meer zal overblijven dan wat onhanteerbare resten. B Te langen leste zullen ze de taal om zeep brengen, vrees ik. B Beeldspraak in de omgangstaal hoor je ook al niet meer. 5 Het lijkt wel of men bang is B zich in figuurlijke zin B uit te drukken. Dit speelde door mijn hoofd fl terwijl ik zat te luisteren i naar de oude dame, g die mij van haar leven vertelde I m en van haar leed. fl Een aaneenschakeling van verdriet, 5 want niet ieders pad gaat over B rozen. fl Vooral de trieste bijkomstigheid i dat haar kind „moeders deur voorbijliep B bleek zwaar te wegen. fl Meneer, zei de oude dame n Ik ben alles voor haar geweest. I U Ik heb onder barre omstandig- B heden fl aan haar wiegje gewaakt, m Ik heb haar geknuffeld, vertroeteld. B ik heb haar met mijn fl tranen gewassen Ik droeg het beeld mee fl toen ik afscheid nam. fl Ik dacht: g Wat een prachtige beeldspraak Wie van de jongere generatie zal zulk een beeldspraak nog durven gebruiken? Jammer! Jammer, dat onze taal zo verarmt. Leen de Zwart Vele kopjes koffie... gaan er uit deze airpot isoleer- drankenautomaat. Reuze praktisch, want één druk op de knop is gelijk één afgepast kopje. Inhoud ca. 1,9 I. Draaibaar onderstel en een bruin- beige gedecoreerde metalen buiten wand. Nu slechts Extra grote uitvoering (inh. 2,51.) slechts 25,- Ter overweging U zult het opschrift goed moeten lezen. Er staat niet „jaar voor het kind" maar „jaar van het kind". En dat maakt m.i. nogal wat verschil... Laten wij dat maar eens bekijken. Als het een jaar VOOR het kind zou zijn, dan hield het een oproep voor ons in om alle aan dacht, zorg en liefde aan de kinderen in deze wereld te geven. Dat moeten wij ook wel doen. Zeker wel! Op de voor-pagina van het Unicef- nieuws van december, dat geheel aan het jaar van het kind gewijd is, staat een gedicht, waar in ondermeer de regels voorkomen: ik smeek je: geef me dingen, die gelukkig maken ik vraag je: leer me wat nodig is U begrijpt, dat dit woorden zijn die bedoeld Zijn als kinder woorden. Kinderen door heel de wereld vragen de ouderen om zich voor hen in te zetten. Maar aan ons als ouderen is het de vraag: Hóe zetten wij ons voor hen in? Deze dagen las ik in een boek van Garaudy over de hedendaagse opvoeding, dat die er meer op ge richt was „de persoonlijkheid te vernietigen in plaats van haar te ontwikkelen". Met andere woorden gezegd: Ook met al je liefdevolle aan dacht voor kinderen kun je nog verkeerd gaan, doordat je inspanning er opgericht is de kin derzielen te modelleren, misschien wel te kne den, zodat zij zich helemaal aanpassen aan onszelf met ónze beschaving en ónze maat schappij. En zoiets is totaal verkeerd. Onze inzet zal er op gericht moeten zijn, dat hetg kind-zelf zich goed kan ontplooien, dat zijn persoonlijkheid zich echt kan ontwikkelen. Daarom is het van grote betekenins, dat 1979 is uitgeroepen als het jaar VAN het kind. Dat wil zeggen, dat men er een jaar van wil maken, waarop het kind zijn stempel drukt: dat door het kind bepaald wordt. Mag ik het zelfs zo stel len: Een jaar, waarin het kind het te zeggen krijgt. Met dit laatste bedoel ik niet, dat kin deren de baas moeten gaan spelen; wel, dat het kind onder ons aan het woord moet komen en dat wij als grote mensen de kinderstemmen niet moeten overschreeuwen. Jaar VAN het kind! Wij zullen moeten luisteren naar al die kinderstemmen in de derde wereld, die ons vragen om eten en soms ook om drinken, om kleding en geneesmiddelen. Het mag ons niet met rust laten, dat er jaarlijks vijf miljoen kinderen sterven aan honger, ziekte en geweld. (Unicef-nieuws, dec.'78). De in nood verkerende en stervende kinderen smeken ons om deze wereld te veranderen, zodat deze el lende wordt uitgebannen. Horen wij hun stem men? Jaar VAN het kind! Wij zullen moeten luisteren naar al die kinderstemmen om ons heen in onze stad of in ons dorp, die ons vragen, dat zij er ook bij mogen horen en niet aan de kant geschoven worden; de stemmen van gehandi capte jongeren, van de kinderen van buitenland se arbeiders en Surinaamse Nederlanders, van de kinderen van onvolledige gezinnen. In Hervormd Nederland (23-9-'78) las ik het vol gende: „Mies Bouhuys schrijfster van kinder boeken en theaterstukken ziet het jaar van het kind - 1979 - met angst en beven komen. Door haar studie van het Spaans heeft ze meer oog gekregen voor de kleine kansen van kinde ren in Latijns-Amerika en vraagt zich af of we daar in Nederland meer aandacht voor zullen krijgen. Te oordelen naar de buitenlanders hier, is ze niet optimistisch". Een terechte opmer king. Als wij niet opkomen voor al die kinde ren, die onder ons aan de kant geschoven wor den, hoe zillen wij dan werkelijk aandacht hebben voor die noodlijdende kinderen ver weg? Jaar VAN het kind! Wij zullen moeten luisteren naar al die kinderstemmen van onze consumptie maatschappij. Ze krijgen wat ze willen hebben, tenminste als het gaat om materiële spullen. Maar zovelen krijgen niet, wat ze het liefst wil len hebben, nl. een beetje warmte, een beetje echte aandacht. Een moeder, die tegelijk vrien din wil zijn, een vader, die tegelijk hun kameraad is. Die daarvoor de tijd willen nemen en daarvoor eigen pleziertjes willen opofferen. Horen wij deze kinderstemmen? In al die stemmen klinkt de vraag aan ons ouderen: Waarom doet u alles toch zoals u dat doet? Waarom geeft de wereld jaarlijks f.360,-uit om een kind te leren lezen. En f.28.000,- om een soldaat te leren schieten. (Unesco Courier). Moeten wij niet meer en weer kind worden om deze en dergelijke dwaasheden te ontmaskeren met onze onnozel „waarom"? Moeten wij niet allen worden als een kind.....? Ja, dat zal moeten. En van Christenen zal ieder mogen vragen, dat zij daarin voorop gaan. Zij aanbidden nl. een God. die kind wilde worden. En dat kind zei eens: Als u niet wordt gelijk de kinderen... Hij spoort ons allen aan om 1979 te maken tot het jaar van het kind. A.J. Janssens.

De Havenloods | 1979 | | pagina 5