West heeft wijkcentrui Werkelozen Schiedammers hebben eigen centrum Sexy Misty is op liefde ingesteld Nieuwe VOS cursussen deze maand van start KONINGSHOF SCHIEDAM geen mens kan ze missen in Groot Rotterdam" Peuter opent eigen honk Veel te doen in vrouwensoos Werk voor mensen zonder werk Show en glitter in zoldertheater Orgelkonsert Pekel weg Fakkeloptocht DONDERDAG 11 JANUARI 1979 - 28e JAARGANG NO. 2 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 I editie P DE0 HAVENLOODS *3 HETT@KIII1 1DEN ~~o~~ SCHIEDAM Vreselijk koud was het afgelopen zaterdag, toen Al enkele jaren ijverde de „Stichting Daphne (2 1/2), jongste peuter van de bewoners vereniging Initiatief Wijkcentrum West" voor „Schiedam-West" het wijkcentrum „De Bever" aan de Van Beve- een ei8®n centrum ln de wijk en dat i rr- streven is nu met succes beloond. renstraat 40 opende. Gelukkig was er daarna warme koffie met cake en dat maakte een hoop goed. Toen bekend werd dat de KIVEVA kleterschool een nieuw onderkomen kreeg, kwamen er gesprekken met de toenmalige wethouder Collé en met het bestuur van de school. Het resul taat is dat de vroegere kleuterschool nu als tijdelijk wijkcentrum fungeert. Want op den duur zal er een veel groter gebouw nodig zijn, gezien het aantal groepen in de wijk dat graag van de ruimtes gebruik wil maken. Maar voorlopig is men onderdak en de ervaring leert dat de bouw van een nieuw wijkcentrum heel wat voeten in de aarde kan hebben. Aktiviteiten "Al direkt zijn er aardig wat aktivi teiten in het wijkcentrum gestart", zo vertelde Joke Roeling, bestuurslid van de bewonersvereniging. Elke dag is de peuterschool open en er maken drie groepen van 10 kinderen gebruik van. Deze week start de Stichting Al gemeen Maatschappelijk Werk op dinsdag-, woensdag- en donderdag middag en vrijdagmorgen met een spreekuur, op de woensdagavond is er de A.B.C.-cursus (Nederlandse les voor buitenlanders) en ook de vou- wenpraatgroep uit „De Kreek" verhuist naar „De Bever", elke woensdagochten In het grootste schoollokaal houdt de Bewonersvereniging haar vergaderin gen en ook de inspraakavonden over verbetering van de woonomgeving worden voortaan in „De Bever" gehouden. lange gang heeft de Turkse Vereni ging haar eigen ruimte, kompleet met vlag en portret van Kemal Atatürk Voor de toekomst zijn er plannen om de naailessen aan Turkse vrouwen, die nu in „De Kreek" gegeven wor den ook naar „De Bever" over te brengen, De Rechtswinkel wil een wijkspreekuur gaan houden en er wordt aan overblijf- en huiswerkklas sen voor kinderen wiens ouders beide werken. Dan zou er een bejaarden- soos moeten komen en wanneer er voldoende vrijwillige medewerkers te vinden zijn, een dagelijkse ontmoe tingsruimte waar de wijkbewoners ook overdag een kopje koffie kunnen drinken en een praatje maken. Jongeren Op woensdagmiddag zijn er aktivi teiten voor jongeren van 4 tot 12 jaar zoals films, handenarbeid en derge lijke en helemaal aan het eind van de Vrijwilligers „We zoeken nog vrijwilligers/sters die koffie willen zetten, mensen ontvan gen, het gebouw schoonhouden, klusjes opknappen en dergelijke. Dan kunnen we veel van deze plan nen ook gaan uitvoeren", aldus Joke Roeling. Hard is er door wijkbewoners om het centrum in te richten. Er is getimmerd, geverfd, gemetseld, noem maar op. Van alle kanten kreeg men meubels, speelgoed en dergelijke en een zangvereniging schonk tafels, stoelen en serviesgoed. Een koffieke tel, stencilmachine en typemachines werden tweedehands gekocht door de bewonersvereniging. Vrijwilligers die mee willen helpen kunnen bellen naar Joke Roeling, 264739. Yvonne Hontelé. SCHIEDAM - Na een diensttijd van veertig jaar neemt de heer M. van der Kraan afscheid van zijn leerlin gen. De heer van der Kraan is jaren lang leraar geweest aan de Willem de Zwijgerschool voor MAVO. De gemeente schiedam biedt hem een receptie aan. Morgen om vier uur mag iedereen hem de hand komen schudden in de recreatiezaal van het Stadskantoor aan de Emmastraat 1 SCHIEDAM - Vanavond, donderdag 11 januari wordt de verbouwde vrou wensoos ingewijd in het gebouw In de Teerstoof, Nieuwstraat 12. Van nu af aan is de soos weer elke don derdagavond open van half negen tot half een. De eerste avond in de vernieuwde ruimte krijgt een feestelijk tintje doordat Monique Heezemand vanaf ongeveer half tien een aantal zelfge maakte luisterliedjes ten gehore zal brengen. Vanaf 9 januari is de soos ook elke dinsdagmorgen open. Van half tien tot ongeveer twaalf uur zijn voortaan alle vrouwen, met of zonder kinde ren, welkom bij gastvrouw Ria Wie- ringa. De vrouwensoos heeft nog steeds geen naam en daar moet veran dering in komen, vinden de leden. Daarom worden de bezoeksters van avond verzocht om hun ideeën daar over op een grote affiche te schrijven, waarna de aanwezigen de meest toe passelijke naam zullen uitkiezen. Er hangen ook een aantal affiches waar op men zich voor diverse vrouwen- soos-aktiviteiten kan inschrijven. Op de donderdagavonden worden re gelmatig speciale aktiviteiten onder nomen. Zo is er op 25 januari een diskussie-avond over feminisme, dis- kriminatie en objektiviteit van de media. HUUR uw PIANO SCHIEDAM - Opdat mensen zonder werk niet met hun ziel onder de arm be hoeven te lopen, is er sinds kort een Ontmoetingscentrum voor mensen zon der werk aan de Overschiesestraat 44. Daar kan men een kopje koffie drinken, kaarten of zo maar wat met anderen praten. Elke dag van 9 tot 5 (behalve za terdag en zondag) is het centrum open. Wie aktief bezig wil zijn kan terecht in de kreatieve werkplaats die in het cen trum is ingericht. Jk Uiverlaan 20 Maassluis telefoon 01899-11430 ontmoetingscentrum Wij hebben 12 zalen beschikbaar voor: vergaderingen, 'concerten, personeelsfeesten, exposities, lunches, congressen, toneelavonden, verkoopbeurzen, recepties, diners enz. enz.capacjte|t der za|en -| q_ qqq personen Daarnaast zijn er speciaal voor haan lozen mogelijkheden om diverse kur- sussen te volgen. Wie wat met zijn haar handen wfl doen kan leren werken met klei, spinnen, weven, verven met natuurlijke grondstoffen, naaien, bloemschikken, handwerken, poppen, macramé of wandkleden maken. Volksdansen, koken (ook makrobio- tisch), gymnastiek, uiterlijke verzor ging, afslanken, yoga en autotechniek behoren eveneens tot de mogelijkhe den. Deze kursussen worden georganiseerd door de Schiedamse Gemeenschap en de Stichting Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting en wanneer men een WW.-, WWV- of RWW-uitkering ge niet dan hoeft men geen kursuskos- ten te betalen Aktief Datzelfde geldt voor het dagprogram- SCHIEDAM Hartverwarmend en sexy gaat het Zoldertheater het nieuwe jaar in, want op vrijdag 12 en zaterdag 13 januari treedt niemand minder dan ..Misty" samen met „The Sunday Evening Orchestra" op. Misty: een oogver blindende verschijning, die zich bij voorkeur hult in adembenemende fonke lende gewaden, veren stola's en hoge laarzen. Sexy, met zwoele donkere stem en ondeugende mimiek zingt zij graag de oude evergreen van Marlène Dietrich „Ich bin von Kopf bis Fuss Bijgestaan door een klassieke forma tie van drie blazers en een ritmesektie van vier, nodigt Misty het publiek uit haar te volgen door het wereldreper toire van ongeveer een halve eeuw van populaire en sentimentele songs, schlagers en chansons. En dat alle maal gezongen en uitgebeeld door Nico van Geerenstein. die al jaren gek is van Lady-crooners en daarom, begeleid door zijn orkest, als man op het toneel de vrouwenwereld ingaat. Een „Hij" die het als „Zij" erg goed doet, die in het licht van de schijn werpers helemaal „Misty" is. Het programma begint om 21.00 uur, de toegangsprijs is f.10,-en voor Pas 65/CJP f.8,-. I wandmoubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen I industriegebouw, Goudsesingel 68, Rotterdam, tel. 010 12.64.61. Het poppentheater Francine Abbing speelt op zaterdagmiddag 13 januari om half drie het „Wonderlijke ver haal van een steenhouwer". Het spel is geïnspireerd op een eeuwenoud Japans verhaal en werd ooit naverteld door onze eigen Multatuli. Het is de geschiedenis van een man die met weinig niet tevreden is, daarna rijk wordt en tenslotte ervaart dat zijn vroegere arme bestaan niet eens zo gek was. Want hij is niet alleen rijk en machtig, maar ook eenzaam gewor den. Zelfs zijn kat wil niets meer van hem weten. Gelukkig wordt hij aan het eind van het verhaal wat wijzer en zo loopt het toch nog goed af en zelfs de kat komt weer terug. Het poppentheater begint om half drie, de toegangsprijs is f.3,-. >r het Zoldertheater van maandag tot en met vrijdag via het VVV Schiedam, telefoon 266000 vrijdagavond en zaterdagavond via het theater, telefoon 269455. ma van het Instituut Pont. Voor kur- sisten zijn twee vakken, namelijk kunstzinnige vorming en maatschap pijleer verplicht. Daarnaast kan men kiezen uit Nederlands, Engels, alge mene ekonomie, typen, kantoorma chines en stenografie. Bij deze kur- sus is het de bedoeling dat men een dag in de week de lessen bijwoont. Het gaat er niet om dat er zwaar ge studeerd wordt, maar dat men ken nismaakt met de verschillende vak ken. Wie zich aktief in club- of vereni gingsleven wil inzetten kan in het ontmoetingscentrum een kursus be- stuurskader volgen. Daarbij komen de problemen waar men in bestuursfunkties mee te ma ken kan krijgen, aan de orde. Kursus- leider is Leo Herwig, coördinator van de Schiedamse Federatie van sociaal- culturele instellingen. Eveneens in het ontmoetingscentrum gaan op 29 januari praatgroepen voor mensen zonder werk van start. De be doeling is dat deelnemers hun erva ringen kunnen uitwisselen en eikaars verhalen kunnen herkennen. Proble men zijn er om opgelost te worden en samen gaat het beter dan alleen. Het praten daarover kan een hele op luchting zijn, zo menen de medewer kers van het centrum. Gedurende 13 weken zijn er elke woensdag van 14 00 tot 16.00 uur in het Ontmoetingscentrum informatie bijeenkomsten over iociale wetge ving. Daarbij komen vragen en ondui delijkheden bij werkloosheid, zoals SWA Voor informatie over al deze aktivi teiten kan men elke dag terecht in het Ontmoetingscentrum voor men sen zonder werk, Overschiesestraat 14, telefoon 263569, of bij „De Trechter", Broersvest 107, telefoon 265255. Daar is ook een boekje ver krijgbaar, uitgegeven door S.W.A. (Schiedammers werkloos maar toch aktief), dat op initiatief van de ge meente Schiedam al deze aktiviteiten heeft opgezet. S.W.A. bestaat uit ver tegenwoordigers van de gemeente, de vakbonden, mensen zonder werk en diverse welzijnsinstellingen. In het boekje staat een uitgebreide beschrij ving van alle aktiviteiten voor en door Schiedamse haanlozen, een aan tal nuttige adressen, de spelregels voor het verrichten van onbetaald werk met behoud van uitkering en informatie over het Ontmoetingscen trum en „De Trechter" Voor de kursussen geldt: snel in schrijven, want ze starten in januari. Door de speciale regeling kunnen de kosten geen bezwaar zijn. Voor het ontmoetingscentrum geldt: laat uw gezicht eens zien. Baat het niet, het schaadt ook niet. VLAARDINGEN Jaan Raas uit VInkeveen geeft op dinsdag 16 januari een concert op het histo rische Van Peteghemorgel in de Grote Kerk op de Markt. Dit con cert begint om acht uur 's avonds. In samenwerking met de kerk voogdij der hervormde gemeente organiseert de Culturele Raad een serie concerten, waarvan deze uit voering er één is. De toegangsprijs bedraagt f. 2,50 en de houders van een CJP of een pas 65 betalen daarvan slechts de helft. Jan Raas werd geboren in 1942 en volgde zijn orgelstudie by René Rakier, Evistos Glassner en bjj Piet Kee. Nadat hij het diploma „solospel" had behaald veroverde hij diverse nationale en internatio nale prijzen en in 1977 behaalde hij de Prijs van Uitnemendheid van het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Jan Raas is de vaste organist van de Mozes- en Aaronkerk te Amsterdam. VLAARDINGEN - De fractie van de PvdA heeft op 3 januari 1979 haar eerste vergadering in het nieuwe jaar gehad. Besloten werd onder meer - naast bespreking van de raadsagenda - er bij het college op aan te dringen het pekelstrooien bij sneeuwval tot een minimum te beperken. De fractie was van oordeel dat dit in hoge uitzonderingsgevallen zou kunnen plaatsvinden b.v. op door gaande fietsroutes. Voor het overige zou veel meer ge bruik moeten worden gemaakt van plat walsen/wegschuiven en/of zand. Overwegingen om pekelgebruik tegen te gaan zijn: - het is zeer de vraag of het veilig is te pekelen, als 's nachts de vorst er weer overheen gaat. het is op wegen waar auto's rijden zeer hinderlijk voor fietsers en voetgangers (opspattende rom mel). het is uit milieuhygiënisch oog punt niet goed. bovendien is het nog kostbaar ook „Stop de Neutronenbom" en het „Interkerkelijk Vredesberaad" heb ben gezamelijk een fakkeloptocht ge organiseerd die op donderdag 11 ja nuari wordt gehouden. De deelnemers zullen zich om 19.30 uur verzamelen op het Schouwburg plein. Daarna volgt er een korte tocht die eindigt op het Stadhuisplein. Her man Meijer (secretaris „Stop de N- bom"), Cees van Stenis (IKV) en Heiltje de Vos (C.P.N.) zullen de ge legenheid aangrijpen om het woord te voeren. Twee dagen later - 13 januari - vindt er een culturele manifestatie plaats in het R.A.I.-complex in Amsterdam. Bekende namen uit de artiestenwe reld verlenen hun medewerking op muzikaal- en cabaretgebied. Gedu rende de dag en de avond zullen er films worden vertoond. Er is een crèche beschikbaar voor kinderen. Toegangskaarten zijn te krijgen bij Herman Meijer, telefoon 66.40.82. SCHIEDAM - In het afgelopen jaar is er grote belangstelling geweest voor de VOS-kursussen Voor wie het nog niet weet: VOS betekent Vrou wen Oriënteren zich in de Samenle ving. In januari gaan er weer drie kursus sen van start en wel twee in Schie- dam-Zuid in „De Dukdalf", Lek straat 55, waar men vanaf 30 januari elke dinsdagochtend om 9.15 uur te recht kan en in het M.C.M. de Groot huis, Stadhouderslaan 20 (bereikbaar met bus 53), waar vanaf woensdag 31 i 20.00 uur een avondkur- De VOS-kursussen'zijn bedoeld voor vrouwen die tot nu toe weinig kansen en mogelijkheden tot vorming en scholing hebben gehad. Een kursus bestaat uit 12 bijeenkomsten, 's mor gens van 9.15 tot 11.15 uur of 's avonds van 20.00 tot 22.00 uur. De eerste bijeenkomsten, op 30 en 31 januari, zijn bedoeld als gelegen heid om kennis te maken en dan SHOWMODELLEN meubelen die we niet meer nabestellen zijn nu sterk afgeprijsd. Kl ITTTTTTU IT Nieuwe.Binnenweg 190-195 C'(4 etages) Rotterdam. feUtueielte mrubcUn rei. 010-769122* wordt ook het programma in onder ling overleg opgesteld. De onderwer pen die worden besproken hebben te maken met de rolverdeling tussen man en vrouw, de opvoeding en om gang met kinderen, de wereld om ons heen en de plaats die de vrouw daar inneemt. De hele kursus kost f. 35,-; 's mor gens is er gratis kinderoppas. Een leeftijdsgrens is er niet, tot nu toe was de jongste deelneemster 22, de oudste 66 jaar. Per kursus kunnen 15 vrouwen meedoen. Aan een oud-kursiste vroegen we, waarom ze naar de kursus ging en wat ze ervan vond. Janny: „De re den dat ik naar de VOS-kursus ben gegaan was dat ik me niet prettig voelde met alleen maar het huishou den doen. In de kursus heb ik ervaren dat er veel andere vrouwen zijn die er ook zo over denken. Ik heb erg veel informatie gekregen over belangrijke dingen waar we elke dag mee te ma ken hebben, zoals voeding, gezond heid, het milieu enz. Ik raad iedereen die iets anders wil dan alleen het huishouden doen, aan om een paar uur in de week aan zichzelf te deit ken en naar een VOS-kursus fibi gaan"

De Havenloods | 1979 | | pagina 1