Blijdorp heeft er een aanwinst bij w termeuien MULTIBONT •stadsioods stadsloods 79 80 termeulen Duitse steur emigreert ■■■hm Nerts delen jasje v.a. 695,- Chevrettemantel v.a. 695,- fknianerPatles mantel va. 695,- Nerts delen mantel va. m- fersianer mantel v.a. 1195- Bisamriymantel v.a. 2595.- KAREL DOORMANSTRAAT 358 JONKER FRANSSTRAAT 128 A "Boxcar Bertha" Ook voor BONT Hoe zijn zij uemiekt en geboren? DE HAVENLOODSDONDERDAG 11 JANUARI 1979 ALGEMEEN- Diergaarde Blijdorp heeft er een aanwinst bij, want terwijl de aquariumtentoonstelling voor ongekend hoge bezoe kersaantallen zorgt, arriveerde één dezer dagen een Europese stcpr in de Rivièrahal. Dat het dier hier tenslotte beland is, heeft men voornamelijk te danken aan de voortreffelijke samenwerking die de laatste jaren tussen de verschillende dierentuinen plaatsvindtzijn de levensvoorwaarden voor een bepaald dier niet optimaal dan verhuist het naar een an dere tuin. Dit was ook hier het geval want de vis. met een lengte van één meter veertig was te lang geworden voor de dierentuin van Stuttgart waar het dier arriveerde toen het slechts'twintig centimeter mat. In Blijdorp beschikt men wel over een passend verblijf voor deze bijzondere vis waar het in een bassin rondzwemt dat vrijwel rond is. Steuren, een beenvissensoort, zijn namelijk vrij primitieve dieren die zich in een aquarium met loodrecht op elkaar staande wanden zich te pletter zouden zwemmen. De emigratie uit Duitsland is overigens niet al te gemakkelijk gegaanondanks het feit dat de verzorgers enkele uren daarvoor nog dieren naar Duitsland hadden gebracht, weigerden de douaniers later de steur richting Nederland ie la ten vertrekken. Wel kon dat bij een andere grenspost, maar door de omweg die daarvoor gemaakt werd, daalde de temperatuur van het water waarin het dier werd vervoerd van 18 naar 10 graden Toch overleefde hij of zij de reis en spartelt inmiddels alweer een week in een zoetwaterbak van Blijdorp rond waar de steur op een garnalenmenu is gezet. Helaas raakte de diergaarde ook in december enkele dieren kwijt waaronder een panda die op nog onbekende manier uit zijn verblijf verdween en onder de trein terecht kwam die langs de diergaarde rijdt. Ook de reusachtige gorilla Makoea is uit de tuin verdwenen, maar gelukkig op een heel andere manier. Ook deze soli tair levende reuzenaap worstelde met een chronisch ruimtegebrek zodat men naar een andere behuizing uitkeek. Uit eindelijk werd in Indonesië een geschikte behuizing voor Makoea gevonden waar de gorille een dagverblijf heeft dat twee keer zo groot is als in Blijdorp het geval was. terwijl het beest door de gunstige klimatologische omstandigheden het hele jaar door in de buitenlucht kan blijven. In Indonesië, waar Makoea King-Kong wordt genoemd, is de belang stelling voor de enige gorilla die het eilandenrijk telt zo groot dat er tijdens het eerste weekeinde van zijn Indonesisch verblijf niet minder dan 42.000 bezoekers naar de mensaap kwanièn kijken. 1.-U Beste postzegelvrienden, vandaag is er zoveel nieuws dat ik het kort moet maken. Het jaarprogramma Neder land 1979 is als volgt vastgelegd, he laas zonder exacte uitgiftedata: ja nuari een zegel 400 jaar Unie van Utrecht, februari een langlopende zegel eerste verkiezing Europees Par lement, maart een waarde 70-ste ver jaardag H.M. de Koningin op 30 april 1979, april vier zomerzegels. twee vragen aandacht voorde Neder landse toonkunst en twee zijn gewijd aan de voltooiing voor de restauratie van de St. Janskerk te Gouda, mei twee Europazegels (een er van is gewijd aan de filatelie en een aan het radioverkeer op zee), juni een waarde Kamers van Koophandel en Fabrie ken, augustus een zegel invoering Vrouwenkiesrecht Nederland 60 jaar geleden alsmede een ter gelegenheid van een eeuw voetbal in ons land, oktober twee zegels 300-ste sterfdag schilder Jan Steen en dichter Joost van den Vondel en tenslotte novem ber de ditmaal in het teken van het Internationaal VN-jaar van het Kind staande kinderpostzegels. In de loop van 1979 wordt de luchtpostzegel voor bijzondere vluchten vervangen en een briefkaart met opdruk ter her denking van het 50-jarig bestaan van „Het Nederlands Postmuseum" (in de Haagse Zeestraat en steeds een bezoek waard!) uitgegeven. Sedert kort is in ons land de jaarcol lectie 1978 verkrijgbaar. Ze bevat volgende uitgiften: introductie post code in Nederland, dt zomerzegels, Europa-CEPT en Rechten van de Mens, Nier-, Hart- en Rode-Kruis- zegel met vel. Militaire Academie, Verkade en de Kinderzegels met vel. De jaarcollectie kost f.25,-, dat is de nominale waarde van 20,75 verhoogd met 4,25 wegens produktiekosten. U kunt bestellen bij de Filatelistische Dienst PTT Groningen op gironum mer 506900. Met ingang van 1979 zal de jaarcollectie alleen nog bij abonnement geleverd worden, hier is opletten geblazen! - Overigens, ik zie net dat de jaarcollectie ook het postzegelboekje PB 22c (tekst post code) bevat. De verzamelaars, die zijn geïnteres seerd aan de PTT-Dienstorders gelie ven een bedrag van 6,50 voor 15 december over te maken op giro 211 van de chef afdeling Loketdiensten van het Postdistrict 's-Gravcnhage. Sedert eergisteren ben ik dan ook in het bezit van een besprekingsexem plaar van de Speciale Catalogus Nederland 1979, prijs f 12,50. Een echte jubileumeditie naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Vereeniging van Post zegelhandelaren. De voorliggende editie is op vele punten verbeterd en uitgebreid. Tot en met de Bontkraag emissie is de tekst geheel nieuw en bijgewerkt met vele nieuwe afbeel dingen. Nieuw is een bescheiden hoofdstuk voor filatelie (stuiverstem pels Amsterdam en Rotterdam, trek schuit en Verenigde Oost-Indische Co mpagpie/Geoctroy eerde West in- dische Compagnie). Het werk is ont staan in nauwe samenwerking tussen handelaren, verzamelaars en PTT. Experten als de heren van Balen Blanken, Lodder, Witpen, Okker en In de vorige rubriek meldde ik de uit gifte van de serie Sede Vacante van het Vaticaan. Thans heb ik de nadere gegevens met afbeeldingen. De zegels van 70, 120, 250 en 350 Lire tonen deze beminnelijke Paus Johannes Paulus I, zoals we hem van de talloze foto's uit de krant hebben leren ken nen en waarderen. De oplaag be draagt 1.450.000 komplete series, die op 5 december a.s. verschijnen. Dit zullen dan de enige zegels zijn, die zijn pontificaat filatelistisch documenteren; ze dragen het op schrift „26 augustus - 28 september 1978". GROOT-BRITANNIë: De Britse flora en fauna leren we sinds enige rijd via de prachtige postzegels van het eiland kennen. Ditmaal zijn het honden, die op 7 februari op zegels van 9p, l0-l/2p en 13p aan ons wor den voorgesteld. BONDSREPUBLIEK: Ook de Duitse PTT presenteert de jaarcollectie 1978 tesamen met een zwartdruk van de drie Europazegels; prijs DM 54,-. Ze bevatten ook de zegels van Berlijn. Nieuwe catalogi ook bij Michel en Borek: Bij de Schwaneberger uitge verij (Michel) kwam Duitsland-Junior 1979 en de catalogus postwaarde- stukken Duitsland 1979 uit. Post- waardestukken worden steeds popu lairder, men ziet het hier en bij de prijzen van de onlangs verschenen Europa-postwaardestukkencatalogus. Bij Borek verschenen zojuist de lan- dencatalogi (in kleuren): Israel (met interim en postwaardestukken). Verenigde Staten, VN (met New York en Geneve), Verenigd Europa en Grootbritannie (met Ierland, Gi braltar, Malta, Guernsey, Man en Jersey); (zwart-wit): Argentinië, Bra zilië, Chili, Australië/Nicuwzeeland, Italie/San Marino, JapanRioekioe, Canada, Scandinavië, Spanje/Portu- gal,Zuid-afrika/Transkei/Bophu thatswana hebbuooitvangehoord? en China (Volksrep.). Tevens ver schenen in deze uitgeverij de munt- catalogi Europa 19e en 20e eeuw, Spanje vanaf 1833 en Portugal vanaf 1853 alsmede Oostenrijk vanaf 1848. DDR: 21.11 antieke en moderne jachtgeweren en wel de waarden 5, 20 en 35Pf verticaal samenhangend en de 10, 25 en 70 Pf eveneens ver ticaal samenhangend. Het sprookjes- vel is ditmaal aan „Rapunzel" van de gebroeders Grimm gewijd. Oerdegelijk... Zware denim spijkerbroeken (13 ounce), uitstekend geschikt voor werk èn vrije tijd. Pre-shrunk. Maten 44-46-48-50-52-54-56. In blue denim. Per stuk Ja? Jgfe m 54 Eventueel naa T n»i$ Rotterdam, 010-127546, Rotterdam, 010 -138065, ma 13-18 uur, di, wo en vrij 9-18 uur, öp«a?rL UIXOIIH Verklaring Rechten van de Mens als mede een vierde zegel in de reeks moderne kunst in Oostenrijk „Adam" 6S, tevens kwam er op die dag nog een automatenzegel van 3S in de reeks landschappen. CYPRUS: Oude ikonen werden als motief van de kerstzegels 1978 op waarden van 15, 35 en 150 mils ge kozen. LUXEMBURG: Met de serie Caritas 1978 wordt een begin gemaakt met motieven op gebrandschilderd glas. Dit jaar toont ons Luxemburg de vier evangelisten op zegels van 2F en 25c (Mattheus, 5F en 25c (Marcus), 12F en 1F (Lucas) en 20F en 8F (Johannes) alsmede een zegel van 6F en 50c met de geboorte van Christus. De zegels komen op 5 december uit, ze werden bij Cour- voisier CHgedrukt. OOSTENRIJK: Hier verscheen op 16.11 een kerst zegel van 35 (Madon na met het Kind 1739) en een waar de van 10S en 5S Pag van de Postze gel, op 23.11 gevolgd door een 1.50S zegel een eeuw Oostenrijkse alpen vereniging en een van 6S Algemene stadsinformatiegids voor rotterdam OSËujL-.--j net stadsplattegrond van rotterdam van jÉL met dienstregelingenboekje openbaar vervoer I rmerarn verkrijgbaar bij boekhandel IO75 en sigarenwinkelier I Van ISRAEL heb ik e.e.a. in te halen: Aldaar verscheen op 4.7. en 20 IL zegel landschappen, 2 2 IL ze gels historische persoonlijkheden (Theodor Herzl en Chaim Weizmann, de twee grand old men in de historie van het nieuwe Israel) en 8.40 IL een eeuw Hatiqwa, het Israëlische volks lied en tenslotte een-eeuw YMCA in Israel 5.40 IL. Op 22.8 kwamen drie Festivalzegels van 1.10, 5.20 en 6.60 IL aan het loket gevolgd door een waarde van 5.10 IL sociale welvaart en 2 historische persoonlijkheden: de rabbi's Ouziel en Kook, eveneens 2 x 2 IL. Alle lezers van harte een ge zond en voorspoedig Nieuw Jaar toe gewenst door De jeugdige Italiaans/Amerikaanse regisseur Martin Scorsese is wel een natuurtalent. Van zijn hand ken nen we Mean Streets (1973) Alice doesn n't live here anymore (1974), Taxi Driver (1975) en nu is ook zijn Boxcar Bertha uit 1972 hier in roulatie gekomen. Scorsese was nog gecn 30 jaar, toen hij dit drama zo vloeiend regisseerde en zijn personages zo trefzeker koos. Hij weet raad met zeer uiteenlopende filmstof. Boxcar Bertha speelt in de jaren dertig, in de Ameri kaanse crisis dus die zoveel wanhopige armoede te weeg bracht. Van die armoede wordt ons niet veel getoond. De vakbondsleider Bill Shelley (David Carradine) vertelt alleen maar, dat de arbeiders aan de particuliere Readen Spoorweg worden uitgebuit en dat hun kinderen hongeren. Bill vindt dat zij in staking moeten gaan. Daarom wordt hij voor com munist uitgemaakt, een scheldwoord voldoende om iemand vogelvrij te maken, en zeker in een zuidelijke staat als Arkansas in die jaren, waar Bill zich helemaal onmogelijk maakt door vriendschap met een neger te sluiten. Bertha Thomson (Barbare Hershey) hoort ook tot de opstandigen. Ze werd een zwerfster nadat zij haar va der verloor. Die moest met een ondeugdelijk tweedek- kertje akkers bespuiten en kwam daarbij om. Zij is een zwarte paasagier in goederenwagens, zeer bedre ven in het op rijdende treinen springen, en krijgt zo haar bijnaam Boxcar Bertha. Barbara is van een frisse charme, type onschuld-van-het-land. Alleen is ze toch een beetje te veel romanheldin gemaakt door altijd weer schoon en gaaf uit die vieze wagons te kruipen en nog kans te zien dan weer in een an dere, zij het eenvoudige, jurk te verschijnen. Door toevallige omstandigheden gaan zij en Bill (ze houden heel veel van elkaar) de neger Von (Berney Casey) en de valse kaartspeler Rake Brown (Barry Primus) een trekkend vriendengroepje vormen. De mannen zetten hun rollen onberispelijk neer. Om in hun onderhoud te voorzien gaan zij wel over tot roof, maar Bill draagt zijn aandeel af aan de vakbond „Broederschap der Werkers", want daar ligt zijn taak. Toch is hij het die tenslotte gruwelijk wordt geëxe cuteerd. De wreedheid en bekrompenheid van de spoorweg-sheriffs, die maar zonder vorm van proces kunnen huishouden, is wel het schokkendst in deze als waar levensverhaal gepresenteerde film. Laten we hopen, dat de toestanden nu iets menselijker zijn dan 40 jaar geleden, al is de meer recente filmhandeling van „Easy Rider" b.v. nog niet hoopgevend. „Boxcar Bertha" is intussen niet alleen maar treurnis. Daarvoor is de film te opwindend, te boeiend en te levendig. JACQUELINE" WIJCHERS Opzij voor Boxcar Bertha te zien in Studio '62. De Verenigde Naties I riepen het jaar 1979 uit tot het Jaar van het Kind. I Daar dacht ik even aan I toen ik het meisie. een kind nog, bij het station zag staan, scharminkelig onder een te grote jockey-pet, een mager smoeltje, waarin brutaal een sigaret. Het was laat, erg laat ver over de tijd, dat een meiske, nog zo jong, naar bed toe gaat. Ik kon niet vragen: wat doe jij daar zo laat op straat. Ik kende het antwoord al. Ze zou zeggen: val nou gauw dood. Wat ik hier doe gaat jou geen ene donder an. Bemoei je met je eige zaEen, man. Je bent zeker van de krant of van de prinsemarij.... Daarom liep ik maar snel voor bij. Kinderen in nood, vooral in de derde wereld, maar ook in onze maatschap pij, Vlakbij... Leen de Zwart WEEKAAISIBfEDING Nutriamantel met voskraag 1995.- Lijnbaan 75 Rotterdam 010-TI9310 v.Baerlestr.102 Amsterdam 020-728230 Alle was kan d'r in... Super-formaat waskqrf gemaakt van opengewerkt plastic, afsluitbaar met 'n deksel. In groen, 0 40 cm hoogte 60 cm.a 1979: Jaar van het kind. Dat betekent voor deze rubriek, dat we vooral kindervragen zul len opsporen en overwegen. De diepste vraag is natuurlijk: Vader, moeder, hoe ben ik verwekt? Ik bedoel hier riu niet de vraag: hoe komen de kindertjes lichamelijk ter wereld? Hoe lichten we onze jongens en meisjes daarover in? Met de ooievaar en de rode kool kunnen we niet meer aankomen. Maar hoe dan wel? De vraag, die wij hier willen beluisteren, is: Vader, moede' ben ik in liefde verwekt en ge dragen? Of ben ik een ongelukje in de geboorte regeling? Ben ik een ongewenst gevolg van uw samenleven? Had ik een jongen moeten zijn in plaats van een meisje? Of omgekeerd? Kwam ik te vroeg? Of kwam ik te laat? Ben ik misschien het gevolg van een geheime verhouding? Of was ik echt gewenst? Zijn dit nieuwsgierige vragen, die niet behoeven te worden beantwoord? Bed geheimen, die bedekt moeten zijn en blijven? De moderne psychiatrie heeft ontdekt, van hoe groot belang deze vragen zijn voor een gezonde ontwikkeling van de mens. De bekende psychiater Dr. A.A.A.Terruwe heeft geconstateerd, dat heel veel mensen aan een z.g. frustratie-neurose lijden, omdat ze bij hun komst in de wereld niet in liefde zijn be vestigd. Ze zijn niet dankbaar begroet, en heb ben een ingebakken angst, dat ze eigenlijk nooit en nergens echt welkom zijn. Ruth Carter Stap- leton, een psychotherapeut (zuster van de Ame rikaanse president) heeft bij haar cliënten tel kens weer de vrees ontdekt, dat ze afgewezen zijn. Ze voelen zich niet geaccepteerd, maar ver worpen. Ze zegt b.v., dat dit vak de beklemde angst is bij pleegkinderen, met hoeveel liefde ze ook in het nieuwe gezin worden ontvangen. Deze grond-angst is vaak de oorzaak van aller lei psychische storingen. Ze wijst gelukkig ook een weg tot genezing: Als de zegen van God diep in een kind of volwassene doordringt kan de angst, niet welkom te zijn, grondig worden overwonnen. Ze geeft daarvan vele voorbeelden in haar mooie boek: „The experience of inner healing". (De ervaring van innerlijke genezing). We zeggen wel eens van een baby van 8 pond: „Die mag er zijn!" Maar God zegt tot ieder mens, hoe hij ook ter wereld is gekomen: „Je mag er zijn. Het is fijn, dat je er bent". Hij heeft geen lievelingetjes. Hij discrimineert niet. Bij hem is niemand onder een ongelukkig gesternte geboren. In de bijbel staat het kern achtig: „Bij God is er geen aanneming des per- soons". Van bepaalde personen ten koste van anderen. Ik las een getuigenis van een pater over de ge nezing van deze zijns-angst. „Mijn Moeder heeft mij verteld, dat ik geen gewenst kind was, al werd ik hartelijk aanvaard. (Ik ben in de oor log geboren). Dat bracht mij ertoe niet alleen over de eerste, maar ook over alle innerlijke verwondingen na te denken, omdat er veel was, dat mij bedrukte en gevangen hield. „27 Januari had ik een ziekenbezoek gedaan. Voordat ik ging slapen, had ik wat gelezen over genezing der herinneringen. Ik had gebeden. Ik werd weer wakker. Ik bad weer. Want een heel diepe zielewond deed mij pijn, en ik bad weer echt om genezing, zoals ik het al lange tijd had gedaan. „Sliep ik, doezelde ik? Christus was bij mij, en hij nam mij mee in de diepste mijn schacht van mijn bestaan. Hij wees mij heel teer (als het ware in een hol) op de vroegste ver wonding bij mijn ontvangenis. Op de ongunstige invloeden tijdens de zwangerschap van mijn moeder. Hij steeg langzaam met mij omhoog en raakte alle plaatsen in mijn leven aan. Ook die plaatsen, die ik niet kende of al lang vergeten was. En alle plaatsen raakte hij aan met een innigheid, die niet te beschrijven is. De knelpun ten bij mijn geboorte (mijn moeder werd met de keizerssnede verlost), de zielewonden uit mijn kindertijd en uit mijn jeugd. Alles totdat de lift boven was. Toen had ik het gevoel, dat hij mij 1 1/2 meter omhoog hief. Een sluier, als een dun tulen kleed, hing naar beneden. Met een milde, zachte stem zei hij, dat ik eyi stukje meer was opgestaan. Een stukje hoger meegenomen in zijn opstanding. Ik had een overgelukkig gevoel. Ik was wakker. Ik dankte. Ik sliep weer in." Een dergelijke droom is wellicht zeldzaam. Maar de ervaring zelf wordt telkens geschon ken, waar wij de genezing der herinneringen, de innerlijke heling (inner healing) door de Heer mogen toepassen. Het beste is natuurlijk, dat onze kinderen een dergelijke genezing niet no dig hebben,omdat wij hen in liefde verwekken en dragen. De pater schrijft, dat hij niet gewenst was, maar wel hartelijk aanvaard. Bij geboorte regeling is het makkelijker, kinderen te verwek ken, die echt gewenst zijn, van het begin af wel kom. Dat kan veel echtelijke nood en kinder- nood voorkomen. Dit is geen pleidooi voor abortus, die aan een ongewenst leven een einde maakt. Integendeel, laten wij proberen in te voelen, dat bij elke ontvangenis een mensje verwekt wordt, met een diep verlangen naar liefdevolle aanvaarding. Die ontbreekt vaak, ook al schrikken we voor abor tus terug. Een mensje is veel meer dan een bun del van biologische faktoren. En een vrucht be gint niet pas mens te zijn, als ze buiten het moe derlichaam kan bestaan. Of een kind welkom is, is ook een maatschappelijk probleem. Hoe werd ik ontvangen en geboren? - dat is niet alleen eeq vraag aan vader en moeder. Maar aan de hele samenleving. Aan de hele maatschappij. Dr. K.J. Kraan.

De Havenloods | 1979 | | pagina 5