Het blijft glibberen Plasgasten op de tocht ISLAAPKAMERSI "geen mens kan ze missen in Groot Rotterdam" A r van het kim begint veelbelovend Urinoirs verdwijnen, nood straks nog hoger ■'"41 DE# HAVENLOODS DONDERDAG 18 JANUARI 1379 - 28e JAARGANG NO. 3 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL.132170 I editie p SCHIEDAM Tot nu toe heeft alleen het weer iets positiefs bewerkstelligt voor de kind eren. Veel ijs, veel sneeuw en spek gladde wegen vormden voor onze jongste spruiten een waar lustoord. Voor de rest geldt zowel voor hen als voor de „groten"- Het kan vriezen en het kan dooien I wandmeubelen, bankittllen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoon;:alen 8 I industriegebouw, Goudsesingel 66. Rotterdam, tel. 010 12.64.61. SCHIEDAM Ze zijn het al eerder van plan ge weest, maar toen is het mislukt. Nu lijken B. en W. echter serieus te willen optreden: de hoogst nuttige gebouwtjes die de raadstukken Centen „urinoirs" noemen en de burgers „piashuisjes", moeten weg. Waar eens vrede en verlichting geboden werd, gaapt straks een vijandige leegte. Het onderhoud van urinoirs is de gemeen te te duur. bouwwerk, dat smaakvolle mensen tot ver buiten de gemeente dagelijks koude rillingen bezorgt, want het is hoog en zeker zes kilometer ver te De opheffing van die urinoirs zal dus wel een centenkwestie zijn. Als het om bedragen van beneden de tien mille gaat, zijn bestuurders meestal heel kritiek. Ze zullen nu wel weer met allerlei ar gumenten aankomen. Bijvoorbeeld dat piashuisjes niet alleen lelijke, maar ook sexistische bouwwerken zijn, omdat zij door vrouwen niet kunnen worden benut. Dit is een typische redenering van onze tijd; ze werkt aldus. Als groep A iets heeft, wat groep B mist, dan is dat niet rechtvaardig. Hoe scheppen wij gerechtigheid? Door dat iets aan groep B ook te ontnemen. Deze tak- tiek wordt al zestig jaar met subces toegepast en zij heeft ook Schiedam- se progressieve bestuurderen niet geheel onaangeroerd gelaten. En dan zijn die huisjes ook nog le lijk. Goed principe, het mooie hand haven en het lelijke met de grond gelijk maken. De gemeente heeft evenwel nog steeds geen inschrijving geopend voor de loop van het stads kantoor, toch een angstwekkend Verwend Die kunnen ze zich voorstellen. Die hebben ze misschien zelf ja jaren lang sparen eindelijk op de bank. Dat maakt indruk op ze. Over de dui zendjes gaat men dubben, jeremiëren en notaatjes schrijven. En dan ver dwijnt er weer een stukje service aan de - toegegeven - mannelijke burgerij. Laten ze van die centen maar bloe men planten, zegt menige vrouw nu tevreden ondanks mijn onberispe lijke redenering over groep A en B, want dat men wellicht actie zou kun nen voeren voor damestoiletten aan de openbare weg, dat komt niet in haar op En toch zijn die heel makkelijk te realiseren. Wij in Nederland zijn ver wend met onze prachtige porcelei- nen potten. De halve wereld gaat ge woon op.twee van zulke stenen voet stappen met een gat in het midden, die bijna alle Nederlanders tot hun afschuw wel eens in een Spaans café ontdekt hebben. Deze toiletten zijn ook voor vrouwen geschikt. Comfort is wat anders, maar ik zou de heren niet graag de kost geven die een kou in het onderlichaam hebben opgelo pen, omdat ze daar in de ijzige tocht op een betonnen muurtje stonden te richten, want meer gemak biedt zo'n urinoir niet. De heren hebben nochtans nooit ge klaagd. Zij hebben zwijgend gebruik gemaakt van de hen toegekende fa ciliteiten. En nu blijkt maar weer, wa( er gebeurt, als je je rustig houdt. Ze nemen je alles af. Uit zuinigheid. Maar het is wel verkeerde zuinigheid. De afbraak van de piashuisjes gaat wat kosten. En hoe! Niet te geloven! Hun grootste diensten bewijzen uri noirs des nachts, wanneer de café's sluiten en de straten worden beheerst door stamgasten, bij wie het gedurig innemen tot roekeloosheid heeft ge leid. Zij zwalken naar huis, het gegons van de aangename gesprekken en sonis ander gegons nog in heh hoofd. Ze voelen zich de koningen van de nacht, zij zijn door niets of niemand meer te remmen. De nadruk en de ervaring waarmee de kastelein zijn tent sloot (Allemaal oprotten, politie te paard) hebben hen verhin derd nog het toilet te bezoeken. Elke stap doet bijkans pijn. Maar gelukkig om de hoek is het urinoir. Die middag zijn evenwel de mensen van gemeentewerken geweest. Het Paleis der Bevrijding is met enkele kloeke slagen van de voorhamer ver gruisd. Niets herinnert er meer aan. Nu verdwijnt de laatste eerbied voor maatschappelijke gebruiken in het brein van de wandelaars der nacht. Zij vervloeken de maatschappij en de machtigen die hen deze streek lever den.( Hebben zij geen consideratie, zo denken zij, dan wij ook niet Er zijn meer wanden dan de binnen kant van een urinoir. Daar glinstert in het kwiklicht de spiegelruit van een magazijn. Daar is een pas geverfde deur, daar heeft de patser van hier naast zijn automobiel geparkeerd En dat kost geld, het schoonmaken van de vieze troep de volgenae uag, het kost geld en het is strijdig met een van de doelstellingen die het be drijfsleven althans in naam heeft onderschreven de vermenselijking van de arbeid Of is het soms wel menselijke arbeid om 's morgens eerst Is de redenering nog steeds onbe rispelijk? Nee, we zijn danig in de Foto: Dick Hogerwerf jr fout gegaan. Die schoonmaakkosten komen natuurlijk niet voor rekening van de bezuinigende gemeente. Als ze op het Stadskantoor iets wassen dan zijn het de handen.... in on schuld De particulier mag betalen door Han van der Horst'

De Havenloods | 1979 | | pagina 1