HAVENLOODS De agressieve houding van de Schiedamse politie Woonruimteverdeling goed, maar snel bouwen moet Benefietbal was groot succes termeulen Toen ging het licht uit ISLAAPKAMERS1 ed,tiep SCHIEDAM ■VAST noteren! I/maart 'Als niemand kijkt slaan ze je in D'66 vergadert over stads vernieuwing Loop-lnn carnaval in Woudhoek putting op binnenhuis Winter veroorzaakt vuilberg Gemeenteraad zeer eensgezind Verdeling Riool Billijk Schutting Berufsuerbot Tarieven DONDERDAG 22 FEBRUARI 1979 - 28e JAARGANG NO. 0 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 SCHIEDAM - „Ontzettend vernederd voel je je en je staat volko men machteloos". Zo beschrijft Kai Bevington de behandeling die hem onlangs van de Schiedamse politie ten deel viel. Met een vriend en een vriendin werd hij op vrijdag 9 februari om 4 uur 's morgens door een politiewagen aangehouden. Geen van de drie AdüOCQQt legde de politie een haarbreed in de weg, toch voelen ze zich be handeld als misdadigers. en een wat oudere agent kon nog net voorkomen dat ze ook haar enkels vastmaakten. Kai beschrijft zijn onaangename er- Maar ze gingen toch door, op mijn varing als volgt. "We reden door de rug en hoofd. Leonie Brohier kwam Hoogstraat vermoedelijk te hard en ook uit onze auto, ze was flink de onze lichten waren uit en werden kluts kwijt en begon te gillen. Ze door de politite aangehouden. Rolf werd door een vrouwelijke de tweede Wiilfinghof, die achter het stuur zat, auto ingeduwd. Daar werd ik, geheel stapte direkt uit en zei: ik heb te veel onnodig in de houdgraep, "ook inge- gedronken, ik wil best die blaastest doen. Toch stond er later in het poli tiebericht dat hij weigerde te blazen! stopt. Boeien Rolf wilde niets meer zeggen zonder advocaat, ook z'n naam niet noemen na zo'n behandeling. Hij kreeg toen in het arrestantenverblijf gewoon een klap in z'n gezicht van een agent en later nog een. Hij had een gespleten onderlip en een gezwollen bovenlip. Zelf had ik ontzettend pijn in m'n hoofd en een open wond op mijn voorhoofd. Ik vroeg om watten en water om te drinken, maar dat kreeg ik niet. gaat mee naar het bureau. Ze begon nen direkt met duwen en slaan van Rolf, hij werd met harde hand de auto ingewerkt. Ze moeten toen nog een tweede politiewagen opgeroepen hebben. Ik liep er op af, heb die agent aan z'n schouder getrokken en riep: blijf van m'n maat af. Na een uur mocht ik weg, Leonie kwam even later. Ze wilden niet dat we op Rolf wachtten ,maar dat hebben we toch gedaan. Een half uur later kwam hij vrij, toen was het on- Toen we binnen waren wilden ze met ?e!epr ,7;even, uur- het 8ekke is levensgevaarlijke misdadigers waren. zich rustig zou houden maar verd" ,pen Proces verbaal ik °P8e" ze gingen door. Toen mocht ik haar maakt- Toen moet die tweede wagen er al geweest zijn want ik werd zo'n keer of vier op mijn achterhoofd gesla gen met een gummiknuppel en viel o op de straat. De volgende dag had ik ik weggetrokken en vier bulten op m'n hoofd. tantenkamertje afgevoerd. proberen te kalmeren, maar ze iets van ik wil niet door "fascist pigs" in proberen te kalmeren, maar zei iets van ik wil niet door "fascist pigs" in cel geduwd worden. Direkt werd Klachtenbureau Aldus het relaas van Kai Bevinton, die inmiddels samen met het Justi- tiëel Klachtenbureau een officiële klacht heeft opgesteld. SCHIEDAM - Op donderdag 22 februari a.s. om 20.00 uur gaan de leden van de afdeling Schiedam van D'66 zich buigen over de problemen die spelen rond renovatie, rekonstruk- tie en rehabilitatie oftewel stadsver nieuwing in de meest ruime zin; niet alleen de twee heetste hangijzers (Bin nenstad en Woudhoek-Noord) zullen worden besproken, maar ook bijvoor beeld de problematiek van het aan bieden van tijdelijke vervangende woonruimte aan bewoners van renova tie-gebieden en de terugkeer van de oorspronkelijke bewoners naar de gere noveerde woningen. Een inleiding zal worden gehouden door Hans Schalk wijk, Stedebouwkundige en lid van D'66. De avond wordt georganiseerd in Gebouw Irene aan de Nieuwe Haven 155 en is voor een ieder vrij toeganke lijk. ze klonken haar toen aan de klaring hebben ondertekend gaat die tafel vast, later had ze er striemen naar de Rotterdamse Officier van Ju- van. Van angst begon ze te trappen stitie, Mr. J.D. de JOng Veel ver- SCHIEDAM - „Veel gezelliger dan vorig jaar", was de meest gehoorde kreet na het tweede benefietbal, dat afgelopen zaterdag in de Bowling Mu sis Sacrum werd gehouden. Connie Vandenbos was er en Rita Hoving, die de burgemeester ten dans vroeg. Harmony, die de nachtelijke uurtjes inluidde en de complete carnavals vereniging De Rietzeilers, die niet al leen de hos- en springtijd inluidde, maar ook met een gift van duizend gulden aan kwam zeilen. Financieel is dit bal een topper ge weest. Bijna tienduizend gulden kunnen aan het geestelijk gehandi capte kind worden overgemaakt. Even ter herinnering, vorig jaar mocht de ziekenomroep vierduizend gulden ontvangen. Alhoewel het be zoekersaantal vvat tegenviel is de op brengst toch de pan uitgerezen. De gift van de Stichting fonds Voorma lige Kolonie van vijfduizend gul den is aan deze opbrengst voorna melijk debet. Daarnaast heeft de or ganisatie van Van Rijsbergen een aardige duit in het zakje gedaan. SCHIEDAM viert Carnaval!!!! Op zaterdagavond 24 februari organi seert de Loop-Inn, in de speciaal hier voor ingerichte zaal van het diensten centrum „De Woudhoek" aan het Heijermansplein (Heijermansflat) een daverend carnaval. Ook ditmaal be looft het een grandioze avond te worden. De toegang is gratis, mini mum leeftijd 18 jaar. De Loop-lnn hoopt, ook U, zo mogelijk verkleed vanaf 20.00 uur met „alaafs" te mogen begroeten. wachten ze er niet van, want de er varing leert dat zulke zaken mak kelijk in de doofpot geraken. Het Justitieel Klachtenbureau J.K.B. werd opgericht door de Belangen groep Wetsovertreders (B.W.O.) en de Coornhertliga. Het Rotterdamse Ad- vokatenkolletief werd in het ver leden overstelpt met klachten over polititeoptredens ne het J.K.B. is daar nu meer in gespecialisserd. Het bureau stelde reeds een zwartboek samen en daarin komt de Schiedamse Politie er weinig gunstig af want ook uit die gemeente ont vangt het bureau regelmatig klachten. Het adres van het Justitieel Klachten bureau is Zwaanshals 272b, telefoon 659922, op maandag en donderdag is er van 18.30 - 20.30 uur spreekuur. Hoofdinspecteur Van Veen heeft op dit moment slechts de gegevens uit het politierapport ter beschikking en wacht verdere bijzonderheden af van mensen die erbij geweest zijn. Volgens het politierapport gaat het om een bestuurder die wegens drank gebruik is aangehouden. Hij had twee passagiers in de auto. Bjj aanhouding weigerde hij de ademtest en pleegde verzet. De twee anderen hebben zich erin gemengd en geprobeerd de aan houding van verdachte te belemme ren. Net iets voor u... Extra voordelig geprijsde dusters van 100% polyester. U kunt kiezen uit twee vlotte overslag-modellen en diverse kleuren en dessins. Maten 38 t/m 48. Echt 'n aanbieding wakkere dames... Van 37,50-39,95 SCHIEDAM - Woensdagmorgen kwamen heel wat Schiedammers te Iaat op hun werk. De stad gaf een aanbkik van een vroege zondagmor gen. Etalages waren donker, klokken liepen niet, in de fietsenstalling van het station zag je helemaal geen hand voor ogen. Sommige winke liers hadden hun zaak vol met kaarsen gezet, anderen hadden de deur open om te laten zien dat ze wel degelijk zaken wilden doen. Dierenwinkels hadden een ffkse voedingsstation in oost getroffen strop. De aquaria stonden zonder door een kortsluiting. De stroom, stroom, wat in deze koude dagen voor tropische visjes funest kan zijn. Mensen die een voorraadje eten in de diepvries hebben moes ten dat onmiddellijk opeten, an ders bedierf het alsnog Het Gemeenteziekenhuis heeft he- die door Rotterdam wordt gele verd kon daardoor haar weg niet verder vinden. Het voedingsstation west bleef normaal functioneren. Om kwart over tien gingen alle lampjes weer branden, behalve in een klein gedeelte van het gebied, waar de storing pas enkele uren Om vijf over half negen werd het ven. SCHIEDAM - Door de winterse om standigheden is de aanvoer van wa gons en de afvoer van het Schiedamse afval gestagneerd. In verband hiermee kan het aanbod van particulier afval aan de vuiloverlaadinrichting achter het station aan de Parallelweg, zowel zaterdag als door de week tot nader bericht geen doorgang vinden. Het ophalen van grof huisvuil is tijdelijk opgeschort, voor zover dat mogelijk is wordt het gewone huis- en bedrijfs- vuil op de normale wijze opgehaald. Voor nadere informatie wordt u ver zocht contact op te nemen met de Gemeentelijke Vervoer-, Reinigings- Ontsmettings- en Marktdienst. Rin- gersstraat 9 Schiedam. Tel.37-71-55 I «MMfcneuMen, bankstellen ehz. Nérgem zo'n keut. Fabriekitoonzaten I industriegebouw. QoudbeelngU 66. Rotterdam, tal. 010 12.64.61. °*r SCHIEDAM - Zelden was de gemeenteraad zo eensgezind als op maandag 19 februari 1979. Men prees elkaar regelrecht de hemel in. De eersten die een pluimpje kregen waren wethouder Scheeres van financiën en de mensen van de VROM, een dienst die onder zijn verantwoordelijkheid valt. Zij hebben er toch maar voor gezorgd dat het autoverkeer in Schiedam, ondanks de gladheid, kon doorgaan. Geen tijd en geen griffel kreeg de wethouder van de Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijders Bond, die zich schriftelijk had beklaagd over onvoldoende anti-slip maatregelen op de Schiedamse fietspaden. Wielrijders hebben zich deze winter regelmatig op glad ijs moeten bege ven, vindt de ENWB en ze vroeg het college van Burgemeester en Wethou ders dan ook, voortaan de veiligheid op de fietspaden tijdens barre win ters beter in de gaten te houden. De wethouder vond het geen halszaak, maar was toch al van plan om de gladheidsbestrijding in de betreffende raadscommissie aan de orde te stel len. Zeer ingenomen waren alle partijen met de nieuwe woonruimteverorde- ning en de verantwoordelijke wet- houdster Taverne werd dan ook van links en rechts lof toegezwaaid. VVD-fraktieleider Verhulsdonk merkte echter terecht op dat het ei genlijk geen blijde zaak is: „In grote droefheid mediteren we over wat we sinds 1947 hebben gedaan. De grote woningnood waar we nu mee zitten is de schuld of de onmacht van alle kabinetten die na de oorlog ons land bestuurd of geteisterd hebben." Hy sprak de hoop uit de woonruimte- verordening spoedig overbodig zal worden door de inspanningen van bouwwethouder Zijdeveld. „Droevig dat je in 1979 nog met zo iets moet komen", vond mevrouw Taverne, „maar in deze situatie is het nodig". In 9 jaar tijd is onze bevolking met 8000 mensen afgenomen en welis waar zijn er 2500 woningen meer, maar door allerlei maatschappelijke veranderingen, zoals het ontstaan van nieuwe samenlevingsvormen, onvol ledige gezinnen en de wens van vele jongeren om ook zelfstandig te wo nen, zijn er veel meer huizen nodig. Wat betreft nieuwbouw, elke paal die ik hoor slaan klinkt me als muziek in de oren" de huurwoningen bij de gemeente aan te melden. Doen ze dat niet, dan kan dat hen op een boete van drie honderd gulden komen te staan. Huiseigenaren kunnen niet meer ver huren aan wie ze maar willen, eerst is toestemming van het gemeente bestuur nodig. Leegstaande woningen kunnen door de gemeente worden ge vorderd en er komt dan ook binnen kort een vorderingscommissie. Ook de verkoop van woningen is aan banden gelegd, wie een leegstaand huis koopt waarvan de huurprijs min der dan f.350,- per maand bedroeg, mag er niet zonder meer in gaan wo nen. Een woonvergunning krijgt de koper van zo'n huis alleen wanneer hjj of zij al een urgentieverklaring voor Schiedam heeft en het huis ook niet te groot is, of als men al eigenaar was voordat de nieuwe verordening van kracht werd. Het gaat nu moeilijk worden om leegkomende goedkope huurwoningen vaak jarenlang ver waarloosd, tegen waanzinnige prijzen te verkopen en ook het splitsen van huizen wordt minder lukratief. „Toch blijft het een verdeelsleutel voor de armoede, dus gebouwd moet er worden. Zo zijn er nog aardig wat open plekken om op te vullen, zoals het oude GTB-terrein, de Havendijk, het Schienoko-gebied en een deel van het Schuttersveld", stelde mevrouw Hellwig (CDA) Door middel van de nieuwe verorde ning wil de gemeente de woonruimte die er is, zo billijk mogelijk verdelen. Een belangrijk middel hiertoe is de meldingsplicht. Verhuurders zijn van nu af aan ver plicht om leegkomende of afgebouw- kosten uitgeven voor rioolwaterzuive ring Het staat nog niet vast of Schiedam haar afvalwater gaat lozen op de ge plande zuiveringsinstallatie „De Groote Lucht" aan de Nieuwe Water weg of op een ook nog niet gebouw de installatie in de Merwehaven. Het eerste plan kan de stad 5 miljoen meer gaan kosten dan het tweede, want het heeft als gevolg dat ons hele rioolstelstel veranderd moet worden Het overleg daarover tussen de Pro vinciale Staten, de betrokken water schappen en de gemeentes Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Rotterdam is nog in volle gang. Dat er iets moet gebeuren is duidelijk, want er is nog steeds geen rioolwater-zuiverings installatie in Rijnmond, terwijl we andere landen wel verwijten dat ze vuil water naar zee laten stromen. Omdat het niet te lang moet gaan du ren, wil wethouder Scheeres in elk geval met de voorbereiding beginnen en de gemeenteraad ging daarmee ak koord. Scheeres blijft volhouden dat de ge meente alleen maar wil controleren of sollicitanten aan alle formele eisen voldoen. De gemeente zou het aan- stellingsbeleid niet willen beïnvloe den, ze wil er alleen zeker van zijn dat de gemeenschapsgelden goed worden besteed. Maar het blijft een feit dat 'misbruik' van de betreffende verordening door een gemeentebe stuur mogelijk is. En men kan zich afvragen of instellingen zelf niet kun nen bekijken of iemand over de ge wenste diploma's, ervaring en wat dies meer zijn, beschikt De Chileense muurschildering, waar over nu al maanden wordt gepraat, moet nog even wachten want er is nog geen schutting voor beschikbaar. Er zal nog veel gepraat, geschreven en ingevuld moeten worden voordat het plan wordt uitgevoerd, ondanks het feit dat de bewoners van Schiedam- Zuid een dergelijke verfraaiing van hun wijk van harte toejuichen Niet tevreden was de heer Collé (CPN). Hij is boos op Burgemeester en Wethouders omdat ze bij benoe ming van welzijnswerkers in dienst van gesubsidiëerde instellingen, het laatste woord willen hebben. In de vorige vergadering van gemeen teraad werd een verordening van die strekking aangenomen; in een heftige diskussie vergeleek de heer Collé toen de maatregel met een „Berufsverbot" Ook de Stichting Schiedams Werkge versinstituut ten bate van Opbouw werk is het er niet mee eens en schreef een brief aan B en W, aanlei ding voor de heer Collé om op de zaak terug te komen. Wethouder Zowel de fikse tariefsverhogingen als de koude winter gaan de Schiedam mers flink in de portemonnaie sche len, maar er is nog hoop. De Bewoners Vereniging Schiedam- Zuid (BSVZ) gaat door met haar handtekeningenaktie tegen de tariefs verhogingen, de eerste tweeduizend handtekeningen zijn binnen. Verte genwoordigers van de BSVZ boden maandagavond aan de gemeenteraads leden een brief aan, waarin hen werd verzocht om de tariefsverhogingen te verlagen. Er werd in de raadsvergade ring niet over gepraat, maar de aktie is nog in volle gang. YVONNE HONTELé

De Havenloods | 1979 | | pagina 1