'Meer don trimmen alleen' Jti. BrunotL HUI Havenloods Prestatieloop: termeulen Heaven can wait voor de 2e keer k m I Neem een I Blijdoip jaarabonnement nu279.- ótee h tjeó keilt Havenloods geeft reis weg Ons eerste hus DE HAVENLOODS DONDERDAG 1 MAART 1979 Nog maar 16 dagen en dan mag het opperhoofd van Rotterdam, André van der Louw, meer dan drieduizend enthousiaste lopers wegschieten. Een niet geringe taak, want de starter van de Haven loods Prestatieloop loopt altijd nog een fikse kans onder de voet gelopen te worden. Van der Louw vindt zelf dat als hij onder de voet gelopen moet worden dat dat dan maar in de gemeenteraad moet gebeuren. Dus hij zal wel oppassen op zaterdag 17 maart om drie uur. De Prestatieloop wordt dit jaar voor de twaalfde keer georganiseerd. Als Vlotte dames en heren dragen graag zo'n fijn halterschortje. Handig in de keuken, achter de bar en straks weer bij de barbeque. In diverse kleuren en één maat pas send voor alle dames- en herenmaten Van 8,95 voor vanouds neemt de Rotterdamse atletiekvereniging PAC (Propatria ALO Combinatie) het trim-techni- sche gedeelte voor zijn rekening. Een niet onaanzienlijke bijdrage wordt ge leverd door het Rotterdams Studentencorps dat dit jaar zijn 13e lustrum viert. De Nierstichting Nederland geeft ook zijn mede werking aan de loop. Met een stand in het Kralingse Bos zal een tiental medewerkers van de Nierstichting voorlichting verschaffen aan belang stellenden over het werk van de stichting. De komende voorzitter van de Nierstichting afdeling Rijnmond. Drs. Horsting stelt zich ten doel zoveel mogelijk donors te gaan wer ven tijdens deze trimdag. Het Studentencorps, overigens een typische mannenvereniging organi seert op 17 maart een aantal flitsende evenementen. Om 13.00 uur komt er een vliegdemonstratie van de Vlieg club Victor Romeo uit Rotterdam. Een half uur later is er een reddings demonstratie op de Kralingse Plas van de opsporings- en reddingsdienst van de Koninklijke Marine en om 14.00 uur geven parachutisten van het Paracentrum Texel een spring- demonstratie. Na afloop van de prestatieloop is er een groot 'Blaren- feest' in de sociëteit Hermes aan de Willem Ruyslaan. Rob Ellis van het Studentencorps: "Ook de toeschou wers hoeven zich dus niet te vervelen. Wij zijn wel een beetje afhankelijk van het weer." Om 15.00 uur valt het startschot voor de 5 km loop en om 15.30 uur gaan de lopers voor de 7.5 km van start. De verwachting is dat dit jaar nog meer mensen zullen deelnemen. Vorig jaar werd de magische grens van drieduizend overschreden.Ge- hoopt wordt op zo'n vijfhonderd meer. Daarmee is de Havenloods Prestatieloop wel één van de grootste prestatielopen in Nederland. Medaille Een prestatieloop betekent in feite een sportgebeurtenis waar geen com petitie-element aan verbonden is. Dus geen één- twe en drie. Maar er worden wel prijzen ter beschikking gesteld. Zo is er voor iedere deel nemer die de finisch passeert een medaille, waarop deze keer een af beelding van het Dijkzigt-ziekenhuis staat. Bovendien staat de datum 17 maart er in gegraveerd. Atletiek vereniging het PAC stelt ook een paar bekers ter beschikking. Zo is er voor de grootste groep, die zich tesamen opgeeft voor de prestatieloop, een beker. De afgelopen jaren is deze beker in het bezit gekomen van de Hildegaerdeschool. Misschien een aardige aanleiding voor andere scho len om de sportieve Hildegaerde- scholieren de loef af te steken. De Nierstichting geeft ook een beker weg. Door allerlei bedrijven worden ook nog aantrekkelijke artikelen aan geboden, waaronder Lp's, boeken- bonnen, waardebonnen en posters. Middels het inschrijfkaartje dingt iedere deelnemer mee naar deze prij- Leef tijd De minimumleeftijd voor de 5 km is 7 jaar en voor de 7.5 km 15 jaar. De tijdslimiet voor beide afstanden is 50 minuten. Opkomst in trainingspak wordt dringend aanbevolen, omdat er niet genoeg kleedruimte is voor alle deelnemers. Men kan zich inschrijyen voor dit spektakelstuk op de onderstaande inschrijfadressen. Ook is het mogelijk om op zaterdag 17 maart in te schrij ven in de Cantine Sintelbaan. Lange Pad vanaf 12 uur(ingang Kralingse Bos). Inschrijfadressen Reisbureau „post". Raadhuisplein 114, Krimpen a/d IJssel; V.V.V. kantoor, Hoek van Holland; Van Abkoude, Zaagmolenstraat 89b, tel. 654290; Dekkers Palestinastraat 57b. tel. 522913; Glimmerveen, Soetendaalseplein 8a, tel. 651162; Cantine Sintelbaan Lange Pad, tel. 521960; A.C. in 't Veld. Li- banonweg 6a. tel. 110228 kantoor 521930 na 6 uur; Van Hemert Sal. de Braystraat 31, tel. 201494 (Alexanderpolder); Winkelman, Witte Brem 7, Ommoord, tel. 219924; De Havenloods, Prins Hendrikkade 14. Rotterdam; De Havenloods. Hoogstraat 122, Vlaardingen; De Havenloods. Weteringsingel 2, Krimpen a/d IJssel; Holland Silhouet. Dubbele Buurt 4-6, Gouda: Het Zui den, Dordtselaan 139, Rotterdam-Zuid. I JACQUELINE WIJCHERS Het verhaal HEAVEN CAN WAIT (DE HEMEL KAN WACHTEN) van Harry Segall is gebaseerd op een stoutmoedige fantasie met psychologisch interessante aspekten. De schrijver gaat er van uit, dat de zielen van overledenen door een aartsengel in de hemel wor den ontvangen en daarheen geleid worden door een gids of hemelloods. Eén van die gidsen is een beetje te haastig en wil een verongelukte sportsman weg brengen. die alleen maar BIJNA dood was. De engel. Meneer Jordan genoemd, zegt: "Van die man staat geregistreerd dat zijn tijd pas over 50 jaar gekomen is. Zijn lichaam is begraven dus moeten we een ander lichaam voor zijn ziel vinden." De ziel krijgt een tijdelijk onderdak en in die staat wordt de man in kwestie verliefd op het meisje Betty Logan. Als hij weet weer spoedig aan ziels verhuizing toe te zijn. smeekt hij het meisje om hem heel goed aan te kijken. Als ze later een sports man ontmoet met zijn ogen, zullen zij en hij van elkaar houden, zoals ze het nu ook doen. Dit was het meest ontroerende moment in de film HERE COMES MR.JORDAN, in 1941 gemaakt door Alexander Hall en vlak na de oorlog hier uitgebracht. Robert Mont gomery was de bokser, Claude Rains Mr.Jordan, de altijd geestig Edw. Everett Horton de gids'en Evelyn Keyes het meisje. Here comes Mr. Jordan is in mijn geheugen gegrift als één van de mooiste films aller tijden en deze herinnering heeft me verhinderd om de nieuwe versie HEAVEN CAN WAIT van Warren Beatty en Buck Henry onbevooroordeeld te onder gaan. Beatty akteert de sportsman, nu een rugbyspe- ler, een beetje meer als een charmeur dan Montgome ry, maar toch wel goed en ernstig. Buck Henry vol doet als de gids. De nobele gelaatstrekken van James Mason garanderen een goede aartsengel, maar hij is te lievig en kan het niet halen bij de imposante waardig- heid van Claude Rains. Evelyn Keyes herinner ik me niet goed Julie Christie is nu een levendige Betty. Zij heeft zich onflatteuze krulletjes aangemeten en haar genuanceerde mimiek uit de tijd van "Darling" schijnt haar voorgoed verlaten te hebben. Wie een leven lang een paar films of meer per week /iet, groeit met de veranderingen mee, zij het niet helemaal ongemerkt; om zich dan bij zo'n confrontatie met een nieuwe versie met een schok de afstand bewust te worden. Wie durft er nog een rustige uitwerking van een psy chologisch probleem aan" Er wordt nu op gelet hoe veel miljoen er in een productie wordt gestopt en niet hoeveel gevoelswaarde. Joe Pendleton, het slacht offer, is quarterback in een rugby-team. Rugby is een ruwe en gevaarlijke sport en de deelnemers zijn dan ook min of meer gepantserd. Er worden een aantal woelige wedstrijdmomenten getoond met veel lawaai, inclusief de opruiende (maar ditmaal niet moordzuch tige) speech van de coach. Joe's eerste reihcarnatie betreft een miljardair, zo immers rijk en machtig, dat hij de hele sportclub en het hele land Haiti kan kopen. Dat geeft gelegenheid om uitvoerig een zeer weelderige huisinrichting, park, garderobe, bediendenstaf enz. te tonen. Dyan Cannon heeft wel eens betere akteerkansen gekregen dan hier in de rol van de overspelige, moorddadige miljardais- vrouw. Dat Betty voor een oplossing in een heel mo- derné situatie pleit, is de schrijvers graag vergeven. Zij komt protesteren tegen vestiging van eea gevaarlijke industrie in haar woonplaats, en zij vindt een hleel andere groot-industrieel dan ze verwachtte. Joe's tussenfase in de wojken is steed erg wattig en wa zig. HEAVEN CAN WAIT is een drukke film, maar wel serieus en interessant. Zeer waarschijnlijk zullen kijkers, voor wie het de eerste versie is, ervan genie ten. Heaven can wait is te zien in Calypso. In De Havenloods van 25 januari verscheen een re censievan Jacqueline Wijchers over de film Kentucky Fried Movie, waarin ze stelde dat de titel hiervan ontleend moet zijn aan de in „The States" zeer ver breide en vertrouwde onderneming Kentucky Fried Chicken. Ook vermeldde ze daarbij dat Rotterdam de enige Nederlandse stad is die een filiaal herbergt. Van de heer De Kok, eigenaar van deze Rotterdamse Kentucky Fried Chicken, kregen wij een telefoorje dat er in Den Haag ook een zaak is met die naain Bovendien is de heer De Kok eigenaar en geen filiaal houder. De Redactie. Volwassenen f45 -p.p.; kinderen t/m 14 j. f27.50 p. kind; I senioren met 65-plus pas f 27.50 p.p.Geldig van 1 maart tot 1 maart van het volgende jaar. Pasfoto gewenst.Giro 384741 Naar Diergaarde Blijdorp om op verhaal te komen! J Het hele jaar door valt er heel wat te genieten in uw tuin. X'. Wat de Bilt ook voorspelt; in het Rivièrahal- complex, Europa's grootste overdekte dierentuingedeelte, is het bij regen droog, in de zomer koel en 's winters warm. DIERGAARDE BLUDORP HEÖ3H Van Aerssenlaan 49. Rotterdam, tel. (010) 654333 aanbieding Zeer luxe wandklok, noten uitvoering. Lengte 62 cm. Zwaar koperen uurwerk met melodieuze bim-bam-slag. Schriftelijke garantie. normale prijs f 435.- desgewenst thuisbezorgd. /ffffc/üt Oude Binnenweg 45 .Rotterdam - Telefoon: 116615 2M f In het Noorden van het land m de noodtoestand de koudste winter van de eeuw auto's verloren in de sneeuw vastgelopen en verlaten door verkleumde mensen die zich van de bevriezingsdood net nog konden redden strompelend naar huizen m kilometers ver waar warmte, voedsel, bedden lokken waar onderdak spontaan I wordt aangeboden want in de nood worden kleine mensen groot hoopgevend I hartverwarmend j vind ik dat. I terwijl de reizigers bekomen I worden hun onbeheerde auto 's leeggejat. Leen de Zwart Marco Bakker zingt in Ommoord Voor het concert op woensdag 21 maart in de Open-Hof Kerk te R'dam Ommoord met Marco Bakker, de Open-Hof Cantorij en Sander van Ma- rion-orgel zijn de kaarten a f 5,- te verkrijgen vanaf 14 maart s morgens om 9 uur bij de koster van de Open Hof en de Romeynshof. Telefonische reserveringen kunnen niet worden aangenomen. Uitgevoerd zullen worden o.ai werken van Men delssohn (solist en koor) Fauré (Can- tique de Jean Racine voor Koor) Wesley, en vele andere. Tijdens het concert is er een koffiepauze. Vorige week riep de Havenloods haar lezers op om namen te noemen van een jongen of een meisje die zich belangeloos voor iets of iemand inzet. Dat kan in het huishouden zijn, op het werk, op sportgebied, enz. Dat kan ook iets spectaculairs geweest zijn, bijv. iemand uit het ijs ha len. Die oproep herhaalt de Havenloods, om zoveel mogelijk namen te krijgen zodat een goede keuze gemaakt kan worden. U weet wat er mee verdiend kan worden. Een reis met de „EENDRACHT" op de Noordzee van 12 juni tot en met 21 juni. Er is echter wel een voor waarde aan verbondende jóngen of het meisje (twee in getal) moet tussen de 17 en 25 jaar oud zijn en ze moeten een dergelijke reis niet kunnen betalen. Uw brieven met in de linkerbovenhoek vermeld EENDRACHT moeten vóór 30 maart aanstaande in het bezit zijn van de Havenloods Postbus 1980 Rotterdam. Ter overweging Soms gaan mijn gedachten uit naar het eerste huis uit m'n jeugd. Het is geen bijzonder huis, het staat in een lange brede straat. Er rijden nog geen of zeer weinig auto's. Als ik een jaar of acht ben wordt er een tramlijn in de straat aangebracht. De meeste indruk maakt op mij de „schoonmaakwagen", die langzaam en zwaar stomend door de straat rijdt en iets van een trein heeft. Op enige afstand van de stoep staan bomen in een kleine cirkel van stoepran den. Mijn eerste verkenningstochten over de straat hébben zo'n boomcirkeltje als rustpunt. Ik leer v(an een vriendje dat t leuk is om kleine steentjes tegen de spaken van voorbijgaande fietsen te gpoien. Een man wordt kwaad, stapt af en komt naar me toe. Zonder uit te kijken, wil ik de veilige stoep weer bereiken, kom onder een andere fiets en breek m'n been. Ik moet er voor naar het grote ziekenhuis in de oude bin nenstad. Professor Noordenbos, later een groot man en strijder tegen het fascisme is betrokken bij het aanbrengen van een „gipsbeen". De bo venmeester komt me opzoeken en brengt een boekje voor me mee dat ik jaren lang als een kleinood bewaar. In die lange straat speel ik,op een gammele step; Theo van de buren heeft een veel mooiere, maar ja, wat wil je, wij zijn met z'n negenen. En we hadden er tien kunnen hebben vertel ik er later altijd openhartig bij. De allerlaatste is dood ge boren. Een diepe herinnering van doodse stilte in huis. Moeder ligt in be,d en we mogen er niet bij. We worden door m'n oudste zuster meege nomen naar haar vriendin en als we terugkomen is er een bedroefde stemming. Ik ga het lang zaam begrijpen. Het kind hebben we niet gezien het zou de zevende jongen geweest zijn. Vraag niet hoe we er huizen. We wonen op de eerste van de drie verdiepingen. In de achter kamer leven we en eten we. Daar maak ik ook m'n eerste huiswerk. De voorkamer is van m'n vader. Daar staat een orgel en een piano en er hangt een viool. Daar geeft hij z'n lessen'en schrijft hij muziek aan een oud cylinderbureau. Een geweldig bureau met eindeloos veel laatjes, waaruit m'n vader altijd weer wat anders te voorschijn haalt. Soms komen er solisten. Dan is er een uitvoering van het koor van vader op komst. Jo Vincent wordt door ons, in de tus- senkamer liggend, op de eerste bewijzen van haar zangkunst getoetst. Ze zingt iets uit Die Schöpfung van Haydn. Later Hélène Cals en vele anderen. Dat zijn geweldige avonden, want vader is thuis en de voorkamer straalt een warm licht uit. Daar hangt die prachtige lamp met de vele glazen pegels. Als vader niet thuis is kan het gebeuren dat de schuifdeuren toch open moe ten blijven. We kijken in een donker gat en dur ven er eigenlijk niet naar te kijken, want als ji dat doet beweegt er iets. Je ligt met ingehouden adem te wachten tot het geheimzinnige iets - dat je intussen ook hoort bewegen - tevoorschijn zal komen. Je durft er niet aan te denken en je hart klopt angstig luid in je keel. En dan gaat je fantasie helemaal op de loop met het donkere gat. Je hoort dat de „dief", of wat het zijn mag, een toets van de piano aanraakt. Je houdt t niet langer en glijdt het bed uit, over de bescher mende plank heen, om de lichtkring van de ach terkamer binnen te komen, waar moeder zit te verstellen. Ze is ontstemd, maar je krijgt toch water. Met drie jongens slapen we in die tussenkamer. In de andere slapen vader en moeder. Overdag mogen we daar ook spelen. De voorkamer is taboe. We zijn gereformeerd en het is 1926. In de gereformeerde kerken breekt een scheuring los. Ds. Geelkerken wordt geschorst en afgezet. Iets om uit te spelen in de eerste alkoof. Een kleine verhoging geeft zoiets als een spreekstoel. Mijn broer is de synode-voorzitter en ik word veroordeeld om de geschorste te spelen. Bij die gelegenheid blijft één van de synodeleden ter vergadering dood. M'n vader komt s mor gens met een ochtendblad de trap op; Dr.de Moor is dood! Wij kennen Dr. de Moor niet, maar t moet iets heel ergs zijn. Even later spelen we ook het dood-blijven. Alles wordt thuis uitgespeeld. De school, maar 'ook het beginnend straatverkeer'. De dronken mannen die je s avonds uit de kroeg op de hoek, met het rode gordijn, ziet komen en de ruzies die erbij voorkomen. Boven, op de zolderverdieping heeft iedere huurder de be schikking over een kamer. Mijn vader heeft er een extra gehuurd zodat de meisjes een ka- mer hebben en de drie „groten", 's Avonds gaan ze met een kaars over de donkere trappen naar boven. Eén keer meent mijn broer iemand te zien bewegen als hij de zoldertrap op komt. Hij valt achteruit en het lijkt wel alsof het hele huis naar benenden komt. Een ander keer is er feest in de stad. De koningin viert een jubi leum en ze zal in de gouden koets door de stad rijden. Wij mogen mee. Het is een spannen de avond. Je moet elkaar goed in de gaten hou den in het gedrang. Alles gaat goed. We hebben iets geweldigs meegemaakt. Maar dan gebeurt het. De buitendeur staat open en ook de deur naar onze verdieping. M'n zuster die thuis gebleven is, is er niet. Daar komt ze aan, bij kennissen aan de overkant vandaan. Er is een dief geweest. Ze was even weg. De man schijnt op drie hoog gebeld te hebben en toen bij ons te hebben ingebroken. Ze heeft hem nog achter de tram zien weglopen. Toen ze boven kwam stond de deur open. Alleen haar spaar potje is geleegd. Er komt politie aan te pas die vingerafdrukken neemt terwijl wij rillend aan tafel zitten. Het is tenslotte al elf uur s avonds. Bevend gaan we naar bed, hoewel het hele huis doorzocht is op nog meer rovers. De volgende dag is het een indianenverhaal op school. Boven ons woont een weduwe met een dochter. Ze hebben commensaals in huis. Wij doen de boodschappen. Ik heb moeite om te onthouden; een ons cervelaatworst. Moeder ons meestal om een brood, een kan it: or een ons kaas, dun gesneden. Ons eerste huis. Soms ga ik er nog expres eens langs. Daar woonde de \v. we en daar Theo en op drie hoog hadden ze mooie meisjes, met wie we op zolder speelden en spms een zoen moch ten geven. En daar, in de ingang van die hoek- winkel stond de dikke drogist uit te kijken naar klanten. Hij had hoge bloeddruk en daar om zag hij er altijd rood uit. Maar 's zondags was hij deftig. Dan verwisselde hij z'n grijze jas voor een zwarte en dan zette hij z'n hoge hoed op, want hij was collectant, of misschien wel diaken in de kerk. 't Was ee'n andere tijd. Maar: mijn kindertijd, zonder rancune, ondanks al les.

De Havenloods | 1979 | | pagina 11