'Goed onderhoud voorkomt klachten' •00L V^....... ■li monteurs A Leume: exploitant serv "Hofplein" Vraag naar arbeidskrachten in metaal blijft Ie autospuiter een allround diesel monteur voor onze afdeling bedrijfswagens. J. L. SPOORMAKER B.V. PERSONEELSCHEFS RECEPTIONIST Illlll üh HAVENLOODS DONDERDAG 15 MAART 1979 b, „Tegen een dokter kan je ook niet zeggen ik heb hoofdpijn^ geef me maar een pilletje van dit of dat merk. dan ben ik ervan af. Die dokter ziet je aan komen Jgj-yjgg want hij is dan alleen maar bezig om de pijn weg te nemen maar de oorzaak waar die pijn vandaan komt is niet weggenomen. Het is misschien geen juiste t vergelijking maar veel automobilisten denken dat het bij een auto wel zo is als jk moêt er wel bjj aantekenen, dat die wat mankeert." de fabrikant de grote servicebeurten steeds verder uit elkaar laat liggen. de vakbekwame mensen. Om dat een beetje op te vangen is er een proef aan de gang om werklozen om te scholen tot vakbekwame automon teurs in zeer korte tijd. Misschien zou dat een mogelijkheid zijn om het te kort op te vangen, het blijkt succes te hebben." Dit zegt A. Leume, exploitant van Shell-servicestation „Hofplein", en k' hij vervolgt: „Je kan het zien aan de vele kleine mankementen die wij de afgelopen winter hier gehad hebben Natuurlijk kan je wel eens last met starten hebben of dat de accu inder daad op is. Maar het grootste gedeel te van de klachten komt voort uit het feit dat de auto's zo slecht onder houden zijn. Daar kan en mag je de garages en de dealers niet de schuld van geven. Het zijn de bezitters van auto's zelf die dat doen. Ze denken dat ze er zijn met zo hier en daar een nieuw contactpuntje, of een stel nieuwe bougies maar zo ligt het niet.'" „Een auto hc>eft geen moeilijkheden te krijgen wanneer er regelmatig en op de juiste manier onderhoud wordt gepleegd. (Jewoon, volgens de voorschriften van de fabrikant dan kan er niets gebeuren." Was het vroeger gebruikelijk dat een „kleine beurt" om de vijfduizend ki lometer moest en een grote beurt om de tienduizend kilometer. Nu zie je, dat een „grote beurt" om de twintig duizend mag. Ik heb daar mijn twij fels over, en ik kan dat rustig zeggen omdat ik zelfstandig exploitant ben van dit service-station, zonder bin ding met welk merk auto's dan ook. Het is natuurlijk wel zo dat het mate riaal steeds beter wordt, maar het gaat erbij mij niet in dat dezelfde au to het ene jaar een tienduizend kilo meter beurt nodig heeft, ep het vol gende jaar een twintigduizend kilo meterbeurt. Dat is onmogelijk." "Het komt voor dat iemand maar vijfduizendkilometer per jaar rijdt dat zou betekenen dat die auto maar eens in de vier jaar een grote beurt nodig zou hebben." Elke'auto hoort goed onderhouden te zijn al was het alleen maar in het belang van de veiligheid. Je schrikt als je ziet met wat voor banden men sen durven te rijden. Je maakt mij niet wijs dat ze dat niet weten. Het zelfde geldt voor de remmen, er ko men auto's bij ons waarvan de rem men tot op de draad versleten zijn, er zit alleen nog maar staal op, dat moet een' bestuurder merken. Maar ja, auto rijden is duur. en onderhoud is het sluitpost van die begroting." Personeel Een beeld dat menig autobezitter deze V*-- •inter heeft mogen aanschouwen „Om bij een bedrijf als de onze te kunnen werken stellen wc nog een andere, maar zeer belangrijke eis. Bij de grote automobielgarages heb je een receptie waar ie je opdrachten kan geven. Hier ligt dat wat anders, je moet zelf als personeel die opdrach ten in ontvangst nemen. Je moet met de klant praten, je moet weten wat de klant precies wil. Daar heb je goé de contactuele eigenschappen voor nodig, dat klinkt afgezaagd maar het is van essentieel belang. „Ik zal een voorbeeld geven: „Je weet nooit wat en wie hierop een dag extra binnenkomt, daar moet je re kening mee houden. Van de eigenaar die met veel pijn en moeite een auto bij elkaar heeft gespaard, tot één van de directeuren van dat grote gebouw op de hoek, met zijn dure auto. Dat moet je weten op te vangen. Je moet je zelf blijven. Beide mensen hebben je even hard nodig, daar mag je geen verschil in maken." „Tussen alle gewone afspraken ko men er ook een hoop mensen binnen die in acute nood zitten met hun au to. Neem maar een huisvrouw die in het centrum is gaan winkelen en de auto doet opeens gek. Dan moet je je werk, waar je mee bezig bent als het kan neerleggen, en eersl die vrouw helpen. Je weet toch nooit of haar kinderen zitten te wachten of uit school gehaald moeten worden. „Ons service-station heeft een bepaal de functie, daaromi stellen wij ook hoge eisen aan het personeel. Niet al leen moeten ze theoretisch een goed vakman zijn. maar ze moeten ook ReparatlCS een goede praktijkopleiding hebben gehad." Het tegendeel is juist het geval. Die kleine dingen zoals banden zijn hele maal geen kleine dingen dat is juist van essentieel belang. Het is ook niet zó maar een band omgooien." „V aak kennen wij onze mensen goed, de meeste komen twee of drie keer per week tanken. Dan ontstaat er spelenderwijs een contact. Als één van die klanten dan nieuwe banden moet hebben weet je vaak of zij de auto nog lang zullen berijden of niet. Indereen kun natuurlijk wel gelijk de duurste bank verkopen maar als dat niet nodig is moet je dat zeggen. De banden moeten natuurlijk wel van perfectie kwaliteit zijn, dat wel." „Datzelfde geldt, als iemand voor een hele grote reparatie komt te staan van laten we zeggen 600 of 800 gul den. Dat wil ik best verdienen daar niet van, maar als die auto dat niet meer waard is zeggen we dat ook, die plicht heb je vind ik. De klant be slist wel uiteindelijk Gelukkig hebben wij goed personeel die dat kunnen, waar de service bo ven aan staat anders kan dat niet." „Want alleen in de praktijk doe je ervaring en feeling voor het vak op. Er is een ongelooflijk tekort aan goe- .Mensen denken vaak dat wij geen grote reparaties doen, en dat we er al leen maar zijn voor een nieuwe accu of nieuwe banden of noem maar op „Lr zijn geen slechte auto's, er zijn alleen mensen die hun auto's slecht onderhouden, dat ligt niet aan de bonafide garages waar het BOVAG teken aan de muur is gespijkerd. Dat hebben wij natuurlijk ook. Shell eist dat ook en terecht. Shell zorgt er ook voor dat onze monteurs, en ikzelf na tuurlijk ook bijscholingscursussen kunnen volgen. Je moet dat ook doen, want anders kan je over een paar jaar alleen „old-timers" tneer repareren." Wij hebben nog steeds een pompbe diende, en die is ontzettend belang rijk dat vergeten vaak veel mensen. Juist die man weet alles van auto's af. hij ziet in één oogopslag of de ban den niet goed meer zijn. Hij weet als er weer water in de radiateur moet dat er iets mis is. Wanneer de men sen daar naar luisteren dan kunnen zij zich een hoop ellende besparen. Over auto's praten is voor veel men sen een hobby, en ze denken er alles of veel van te weten. Wanneer er iets mis gaat dan heeft de garage het al tijd gedaan. Dat drukt wel eens de ar beidsvreugde van dit mooie vak. daar moet men meer aan denken." •r ziin geen slechte auto 's.maar men nioet ze we! goed onderhouden... Ondanks de grote werkloosheid in het Rijnmondgebied is de vraag naar arbeidskrachten nog steeds groot. Het probleem waar overheid en werk gevers zich voortdurend het hoofd over buigen zonder dat er een sluitend antwoord op wordt gevon den. alsthans nog niet. Berichten dat het in een bepaalde in dustrietak slecht gaat, doet de animo om juist daar te solliciteren niet toe nemen. Vaak ten onrechte Waneer men bijvoorbeeld kjjkt naar het behoorlijk aantal vacatures die openstaan in de metaalsector, dan is het vreemd dat die nog steeds niet vervuld zijn. Vorig jaar waren daar. en het ziet er niet naar uit. dat dat gauw verandert, ruim 2000 arbeids plaatsen onbezet Die plaatsen zyn vaak alleen geschikt voor vakbekwame lieden, maar ook in die sector zijn die schijnbaar niet dik gezaaid. Veel toekomstige werknemers schijnen niet precies te weten wat er in de metaalindustrie voor mogelijkheden zijn voor hen. Veel bedryven hebben echter een scala van mogelijkheden om zich te bekwamen in een bepaalde richting, en zo als werknemer allround te worden. Veel werkgevers blijven inzien dat het verstandig is om kennis op te bouwen in eigen huis, door zoveel mogelijk eigen personeelsleden kursussen' te laten volgen, vaak in samenwerking met stichtingen die het onderwijs verzorgen. De Stichting Bemetel heeft een groot aantal kursussen waar men zich die noodzakelijke kennis op kan doen. Een greep uit de vele mogelijkheden: lassen, pijpenbewerken. getuigschrift machinebank werken, handbranden, scheepsconstructiewerken, booglas- sen. tekeninglezen en zo zjjn er nog wel een paar op te noemen. Juist voor jonge, maar ook voor oudere mensen ligt in veel bedrijven in de metaalsector een goede toekomst weggelegd waar vaak alle mogelijk heden aanwezig zijn om zich zo optimaal mogelijk te ontplooien. De moeite waard om 'eens te infor meren. werk in de autobranche Spuitexpress Autoherstel, vraagt voor direct Spuitexpress, Mient 26, Cap, a/d IJssel, tel. 010-510364. GAM ROTTERDAM B.V. Dealer van Mercedes-Benz bedrijfswagens voor het rayon Groot- Rotterdam vraagt in verband met uitbreiding voor zo spoedig mogelijke indiensttreding ervaren j Naast een ronduit goed salaris en aantrekkelijke sekundaire voorzieningen, bieden wij u een I interessante werkkring in onze modern ingerichte nieuwe vestiging Sollicitaties kunt u richten aan: QAM ROTTERDAM B.V. Smirnoffweg 21-23 9 Rotterdam-Waalhaven Hj Luyendijk automobielbedrijf B.V. Mercedes-Benzdealer Leeweg 24 - De Lier - Tel. 01745 5140 Wij vragen op korte termijn Wij bieden een aantrekkelijk salaris en vragen als tegenpresta tie een volledige inzet. Voelt U zich aangesproken of uitgedaagd? Neem dan kontakt met ons op. LTS'ers- SCHOOLVERLATERS Medio maart '79 beginnen wij voor orize autobedrijven en schadeherstel-werkplaatsen in Rotterdam Zuid. Westen Noord met het inschrijven en aannemen van leerlingen voor debedrijfs-en VAM-opleiding(met 1 dag per week naar school) voor opleiding tot MONTEUR- MOTORVOERTUIGEN LTS-diploma aspirant-imonteur vereist AUTO-PLAATWERKER vereist: LTS-diploma Aspirant-monteur of LTS-diploma Metaalbewerker AUTO-LAKSPUITER LTS-schildersopleiding vereist Voor inlichtingenen afspraken Aristotelesstraat 34, R'dam-Zuid Tel.010-196311 Automobielbedrijf Reserveer tijdig uw advertenties voor onze specials: BANEN VOOR JONGE MENSEN 3 mei en 14 juni \/#A mfl automobielbedrijf V VJ M. DE KONING B.V. Wij zijn een dynamische onderneming met een tweetal vestigingen in Krimpen a.d. IJssel op het gebied van auto verkoop en onderhoud. Verbonden met het dealerschap van VW - Audi. Wegens interne promotie van een van onze medewerkers zoeken wij op korte termijn een energieke en ambitieuze die rechtstreeks verantwoordelijk is voor de begeleiding van de clienten die hun auto ter reparatie aanbieden. Wij verwachten daarom iemand met een middelbare opleiding cjie zowel op technisch als commercieel terrein de nodige ervaring heeft opgedaan. Voor de juiste man wordt een uitstekende honorering in net vooruitzicht gesteld met goede secundaire arbeidsvoorwaarden. Sollicitaties kunt u richten aan Automobielbedrijf M. de Koning B.V. Parkzoom21, 2922 CT Krimpen a d. IJssel t.a.v de direktie. FISTA NEDERLAND B.V. specialisten in uitlatenmontage Produktiestraat 6, 3133 ES Vlaardingen vraagt voor direkt t.b.v. één van haar uit- iatenwinkels in het centrum van Rotter dam een Lee« ld De kandidaten dienen inzicht en belangstelling te hebben in verkoop v^n uitlaatsystemen vaardigheid in de- en montagewerk zaamheden Wij bieden de juiste kandidaten: een verkoop en technische-opieiding in eigen bedrijf, een prettige werksfeer, met goede toe komstmogelijkheden Zij die belangstelling hebben vöor één van de genoemde funkties, kunnen hun schriftelijke sollicitaties, richten aan de personeelsafdeling van Fista Nederland B V of telefonisch een afspraak maken. Tel. nr. 010 355577.

De Havenloods | 1979 | | pagina 9