'Wij maken artistiek verantwoorde muziek' PHILIPS Rotte's Mannenkoor 125 jaar Gebr.KOCH h—mmum termeulen VIDEO RECORDER Gratis met de Eendracht mee óteen tjeó keilt termeulen 495 Je mag best om hulp vragen... fiK ef-sclï dakkoepels, deurenstop alle isolatie stop kortom alte bouwelementen DE HAVENLOOPS DONDERDAG 22 MAART 1979 «lALGEMEEN- 12-57Q Optocht van het koor in 1904 ter, gelegenheid van het vijftigjarig bestaan. 't Handigste zitje van Nederland... Ronduit ideaal voor in de keuken, badkamer en noem maar op, deze handige handy-sit. In elkaar gestapeld neemt ie bijna geen ruimte in. Beige/bruin of licht-/donkergroen Per stuk In de serie wekelijkse koffieconcerten geeft de Marinierskapel woensdag 28 maart een optreden in de hal van de Doe len. Aanvang: 12.45 uur. toegang gratis. De ..Koninklijke Zangvereniging Rotte's Mannenkoor" viert zijn honderdvijfentwintig jarig bestaan. Daarmee is het het oudste man nenkoor van Rotterdam en één van de oudste culturele verenigingen yan onze stad. Het koor werd opgericht op 1 1 maart 1854 en is toen begonnen met het instuderen van werken in de zogenaamde „liedertafelstijl". ..Door de keuze van vooraanstaande en vakbe kwame dirigenten heeft ons koor zich langzaam verheven boven het gemiddelde niveau", concludeert voorzitter Richard Sutter. „Weliswaar hegft de tweede wereldoorlog dat proces wat vertraagd doch direct na de beëindiging van de oorlog is het koor keihard gaan werken aan een goeie reputatie". ..lui die hebben we", aldus Sutter. ..ons koor heeft duidelijk levensvat baarheid. Dat komt misschien ook wel door onze keuze van muziek. Wij doen niet zoals bijvoorbeeld de Maastrichter Staar, aan erg commer- eiële muziek, wij willen verantwoord maar bovenal artistiek werk afleveren. En dat lukt ons als geen andere. Het is niet zo moeilijk voor een koor om je in de kijker te spelen en daarmee bedoel ik letterlijk de televisie en de radio. Voor ons koor was dat in aan vang wat moeilijk omdat de muziek niet zo makkelijk in het gehoor ligt. maar gezegd moet worden dat de er kenning er langzaam begint te ko men". Het Rotte's Mannenkoor heeft een duidelijk stempel gedrukt op de his torie van Rotterdam. Dat begon al in 1860 toen het koor bij de onthulling van het Tollens-standbeeld gezangen ten gehore mocht brengen. Ook bij de onthulling van het beeld van Piet Hein door Koning Willem III was het Rotte's Mannenkoor van de partij. Sutter: „Ons koor was veel gevraagd voor dit soort gebeurtenissen. De lijst van acte de presences is geweldig lang. Daardoor zijn we ook veel bekender geworden". Uit gezelligheid geboren bleef het soms al te gezellig want de muziek vrOeg noodzakelijkerwijze inspanning geduld en volharding. Zaken die niet meer stroken met een bepaalde gezel ligheid. Dat gold ook voor het Rotte's Mannenkoor, dat de naam en het ba nier hoog moest houden en de karak teristieke dirigenten wisten dan ook niet voor niets dat met zoet gevoois- de melodieën nooit een eervol en waardevol instituut kon worden op gebouwd. Men vroeg en kreeg belang stelling voor componisten als Schu bert, Schumann, Reger, Richard Strauss, maar ook daarnaast voelden de dirigenten zich geroepen zelf voor hun koor te gaan componeren. „Tot de eerste wereldoorlog is het mannen koor als muziekuitvoerend orgaan een onomstreden en bloeiende aange legenheid geweest", vindt Sutter, „Ons koor is in wezen ontstaan uit onenigheid. 21 Leden traden,ik meen in 1853, uit het Mannenkoor Amphion en richtten met onze eerste dirigent C.C.A. de Vliegh dit koor op. De Vliegh was overigens dirigent zonder salaris, meer liefdewerk dus, maar ook hobby. Nu is dat anders. De tegenwoordige dirigent wordt net jes betaald." Arbeider Vroeger behoorden de leden van een mannenkoor tot de gevestigde mid denstand. Arbeiders kwamen niet voor in de gelederen van een koor. ..Gelukkig is dat wat veranderd",zegt Sutter, „vroeger was het alleen maar Het Rotte 's Mannenkoor ruim honderd jaar geleden de advocaat, de dokter en de notaris. Een soort hobby, voor hooggeschool de heertjes. Nu is iedereen van de partij, en eigenlijk ook terecht. Van arbeider tot dokter. Dat is ook zo aardig aan ons koor: de mentaliteit. De vriendschapsband is nauwelijks in woorden uit te drukken, die is gewel dig. Een aardig voorbeeld is, als wij een borreltje gaan drinken in de Rust- burg. Gewoon gezellig jongens onder elkaar. Wordt echt niet alleen over het koor gesproken, maar over van al les, politiek en voetba. En als je dan kijkt naar de pratende mensen, dan denk je. automatisch, jeetje wat gaan de mensen lekker met mekaar om, hè. Voor een buitenstaander is dat toch niet te begrijpen, maar voor ons is het heel belangrijk. Zonder die be langrijke vriendschapsband, kan ons koor niet voortbestaan" Anno 1979 een mannenkoor? Sutter: Jazeker", zegt hij geagiteerd „voor koren in het algemeen is een geweldig grote belangstelling in heel Nederland. Voor gemengde koren geldt dat wellicht misschien in wat mindere mate. Gek, maar waar, in ge mengde koren is altijd een gebrek aan mannen. Als je naar een gemengd koor gaat kijken dan zie je de mannen achteraan staan, maar weinig in getal. Meestal komen de mannen naar man nenkoren, het waarom is niet hele maal duidelijk maar wel een feit" Het Rotte's Mannenkoor timmert de laatste jaren flink aan de weg. Radio en televisieoptredens genoeg. Ook de komende maanden staan er weer flink wat genoteerd. Een fijne ontwikke ling voor de Rotte-zangers Bevestiging „Voor ons komt dat over als een soort bevestiging van ons kunnen. Wij vin den dat er artistiek verantwoord werk wordt afgeleverd. Werk dat niet zo best verkoopt. Er zijn namelijk bij zonder weinig koren in Nederland die componisten vertolken van de laatste dertig jaar. Wij wel, dat is ge durfd in ons kleine muzikale we reldje. Als wij dan toch uitnodigin gen blijven krijgen is dat een bewijs dat we op de goede weg zijn". De grootste geruststelling voor het Rotte's Mannenkoor is dat er altijd mensen zijn die muziek willen horen, maar ook mensen die zelf willen zin gen. Dat is iets dat in de laatste 125 jaar zeker niet veranderd is. MET 2 JAAR GARANTIE OP DE VIDEO KOPPEN Bij aankoop van een Philips Video recorder kunt u nu een garantiecertificaat kopen voor slechts f.48,- per jaar. Wanneer andere reparaties noodzakelijk zijn, waarvan de kosten b.v. f.400,- zijn, dan hoeft u nooit meer te betalen dan f45,-. Wilt U meer weten bel dan één van onze filialen voor verdere informatie. TYPE N 1700 Per week 20.- P.L. basis LUC DE KRO" Nog steeds staat de aanmelding open voor twee jonge Rotterdammers lol elders in de Rijnmondom mee te gaan met het zeilend zeeschip ..De Eendracht "op kosten van de Havenloods. Wie iemand weet of wie denkt dat iemand in aanmerking komt voor Jeze reis doet er goed aan om zo snel mogelijk redactie van de Haven loods te bèllen ofte schrijven. Het moet niet moeilijk zijn om in de gigantische bevolkingsgroep van Rijnmond twee jonge mensen te vinden die het echt verdienen om een week te gaan zeilen. Wij zullen u nog een beetje helpen en vertellen waar het om gaat. De Havenloods zoekt twee jonge mensen die zich daadwerkelijk en belangeloos inzetten of hebben ingezet voor hun medemens. Het geeft niet wat, of zij of hij nu dag in dag uit boodschappen halen voor die invalide op de hoek van de straal, of zij of hij de huishouding doet omdat het gezin onvolledig is door ziekte of nog erger van één van de ouders, of zij of hij iemand in deze barre winter onder of uit het ijs gehaald heeft. U als lezer weet best wat de redactie bedoeld Maar u moet wel snel zijn. De redactie publiceert nadat de aanmeldingen binnen zijn degene die in aanmerking komt voor deze reis. Het gaat om twee personen Er zijn wel een paar voorwaardën aan verbonden. De reis moeten de kandidaten niet zelf kunnen betalen. De kandidaten mogen niet jonger zijn dan 16 jaar en niet ouder dan 25 jaar, dus er is keus genoeg want het maakt niet uit of het een jongen of een meisje is. D,e reis begint in Vlaardingen op dinsdag 12 juni en eindigt in Vlissin- gen op donderdag 21 juni. Rotterdammers zoekt u mee met de Havenloods! SU I Haal jij nou even melk! Met een pakje halfvolle voegde ik me in de rij. Er waren negen wachtenden voor me, met wagens zo volgeladen m dat ik dachtwaar laten ze het! J Mocht ik Maar even voor, I dacht ik Q doch ik vroeg niets en niemand zei iets Ik reed mijn pakje melk m terug naar waar het vandaan kwam. I Bij de concurrent bleek het rustiger. Er was maar één wachtende f| voor me. m I Een volumineus vrouwspersoon 5 Q Negenentachtigguldentien zei het meisje aan de'kassa. De vrouw plofte een looilge m plasticzak 5 op de band en commandeerde: Daar, tel maar af er zitten zowat 1000 dubbel- m t de spaarpot, tjes ii e doch- I In een derde supermarkt had ik succes. Een sleuf was er vrij. Maar dan moest ik wel vlug Ik griste een pak weg en struikelde naar de kassa, h Toen ik thuis kwam bleek het J een pak yoghurt te wezen. Rotwinkels' Het kassameisje, pas in 't vak, m dorst niet weigeren en begon J ongeroutineerd stapeltjes te bouwen. Halfweg bitste het vrouwmens- m je telt niet goed ik lame geen duppie door me neus bore, er mot overgeteld worde! Neurveus begon het meisje opnieuw. Walgend keerde ik me af Leen dé Zwart. I Minder dan de helft... betaalt u nu voor dit fijndragende meisjesnachthemd. In groen of blauw met een grappige opdruk Maten 104-116-128-140 Van 13,95 Anno 1850 KUNSTHANDEL SCHILDERIJEN SCHOONMAKEN TOT PASEN 20% KORTING gratis advies TIJDENS RESTAURATIE VERZEKERD Lijnbaan 78 Rotterdam 010-135992 Expositie Nan Verweij In de hal van Spaarbank Rotterdam, Botersloot 25, is tot 13 april een ex positie van de schilder Nan Verweij, van voornamelijk bloemschUderingen Door haar langdurige verblijf in Span je werd haar kleurgebruik uitbundi ger. Zij houdt zich niet zozeer bezig met de gestyleerde weergave van be staande bloemen, maar met een ver beelding van schoonheid, vorm en kleur naar haar eigen idee. Ter overweging Mevrouw A., gescheiden, 3 kinderen. De oudste Carla, 14 jaar heeft kontakten met vrienden, die haar moeder afwijst. Ze wordt opstandig, luistert niet meer, komt laat thuis, spijbelt van school. Er ontstaan ruzies, er vallen klappen. Een gesprek tussen hen wordt onmogelijk. Carla dreigt met weglopen. Moeder zoekt ten einde raad hulp bij een in stantie, omdat zij bang is dat haar dochter naar de knoppen gaat. Door middel van gesprekken ontstaat er weer wat begrip voor eikaars standpunten. Jan, 16 jaar, is weggelopen van huis. Hij kan de spanning tussen zijn ouders niet verdragen. Hij voelde zich het mikpunt Van de ruzies tussen zijn ouders. Hij had geprobeerd, het allebei naar de zin te maken, maar dit lukte niet. Vrienden mocht hij niet ontvangen. Zijn schoolprestaties leden erg onder deze druk. Uit de gesprekken bleek, dat hij wel terug wilde, maar dan moesten thuis eerst de problemen opgelost. Zijn ouders hielden dit af uit onmacht. Jan is toen met wederzijds goedvinden naar een projekt begeleide kamerbewoning gegaan Vader B., getrouwd, 3 kinderen, kwam hulp vragen voor zijn zoon Renée, 14 jaar. Hij schaamde zich vreselijk, dat hij het zelf niet meer wist. Renée stal wel eens wat Uit winkel en had een nier met zijn ouders durfde te praten omdat hij bang was klappen te krijgen. Hij reageerde zich af door wat te stelen. Dit gaf hem de spanning die hij miste. Doordat iedereen bereid was om ee praten, waren de problemen snel opgelost. Wat al deze mensen gemeenschappelijk hadden, was het gevoel van schaamte, dat ze niet in staat waren geweest hun eigen problemen op te los sen. Het is begrijpelijk, dat je je schaamt. Immers: steeds word je voorgehouden.dat je als ouder (of je nu alleen bent, dan wel met zijn tweëen) verantwoordelijk bent voor het doen en laten van je kinderen. Hoe moet je dat klaar spelen wanneer de opvoeding die je zelf hebt gehad, niet meer klopt met de vele nieuwe op vattingen. Daarbij komt, dat de samenleving ontzettend ingewikkeld is. Binnen deze samen leving veranderen de opvattingen over wat goed is en wat niet, erg snel. Het is nauwelijks bij te benen. En daar sta )e dan. Kranten staan vol met de ellende van de grote stad. Op de televisie wordt steeds opnieuw getoond wat er allemaal fout gaat; doch hoe het wel zou moeten, wordt er niet bij gezet. Hierdoor wordt je angst vergroot. Je wilt het goede voor je kinderen, doch de gevaren die hen bedreigen zijn groot. Je probeert tot het uiterste je kinde ren goed op te voeden. Je probeert het met liefde, met straf. Soms helpt het niet. Je pro beert het met cadeautjes, met slaan. Ook dat helpt niet. Je zou er eens over willen praten, maar met wie? Een vriend, vriendin, broer, zus of een kennis? Desnoods met iemand van een instantie? Op dat moment voel je, dat je gefaald hebt, want je behoort immers te slagen, je be hoort het immers alleen te kunnen. Dan ga je je schamen en jezelf verwijten maken. Niemand heeft je echter verteld hoe je het wel zou moe ten doen. Noodgedwongen ga |e dan uiteindelijk naar een instantie voor raad en advies Dan blijkt bij nadere kennismaking, dat je schaamte ten on rechte was. Je vindt erkenning voor het feit, dat het inderdaad ontzettend moeilijk is om kinderen op te voeden Tevens ontstaat het in zicht, dat je niet gefaald hebt, dat je niet meer of minder problemen hebt dan anderen. Samen wordt er gezocht naar een oplossing. Deze op lossing kan in één gesprek gevonden worden, maar het kan soms ook wat langer duren. Uit eindelijk ontdek je, dat je het of zelf best wel kunt of dat een andere oplossing toch beter is. Een van de instanties die de gelegenheid biedt om eens te praten over je kinderen is bijvoor beeld het Adviesburo voor Ouders en Jongeren, Mathenesserlaan 393a te Rotterdam. Spreekuur van 09.00 14.00 uur PAUL VAN BENTHEM. muysö roggeband Gustoweg 39, Rotterdam (grens Schiedam), 1 tel. 010-730011. Openingstijden Kijkhuia: dagelijks vu 9-17 uur, zaterdags vu» - Schiedam), 1 Kijkhuia: elijka van i 17 uur, j «lag» J 9-16 uk J|

De Havenloods | 1979 | | pagina 13