DE HAVENLOODS Gemeenteraad beperkt Scheepsbouwcrisis Apothekersassistenfes op de barricaden SCHIEDAM Steunmaatregelen van overheid nodig Strijd voor betere nachtvergoeding Schaaktoernooi in dienstencentrum HUUR uw PIANO fvanURK Post regenjassen stomen 12.- Dichters in Schiedams Stedelijk Museum Hulp bij aangifte inkomstenbelasting SLAAPKAMERSI IDE BOT SHOP STOMEN DONDERDAG 22 MAART 1979 - 28e JAARGANG NO. 12 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 I editie P DE®HAVENLOODS SCHIEDAM—Energiebesparing lijkt voor het gemeentebestuur nog een "ver-\an-mijn-bed" begrip te zijn. Gemeenteraadsleden Anne Marijke Steen en Rob Hijmans (beide D'66) vroegen schriftelijk aan Burgemeester en wethouders om maatregelen voor een lager energieverbruik. Het gemeentebestuur zou zelf daarbij het goede voorbeeld dienen te geven door de temperatuur in overheidsgebou wen weer op 18 graden te stellen, zoals in 1937 gebruikelijk was. Het mocht niet baten, op maandagavond 19 maart was het in de raadszaal weer smoorheet en na drie en een half uur zweten, vooral op de werkgelegenheidsproblemen in de scheepsbouw, zal er in de tochtige hal weer menige kou gevat zijn. In tijden van rampspoed worden we plotseling één volk, zo bleek deze winter weer eens. Het lijkt wel of de dreigende werkloosheidswolken, die zich steeds dichter boven het Rijn mondgebied samenpakken, dezelfde uitwerking hebben. Want evenals vo rige maand waren links en rechts het weer roerend eens, afgezien van wat kleine schermutselingen in de marge. Dat het toch nog tot half twaalf duurde, was een gevolg van de inter pellatie van Arie Verlinde (PvdA) over de "werkgelegenheidsproblema- tiek voor wat betreft de scheepsbouw in het Rijnmondgebied". Daarbij diende liij een motie in waarin het college van Burgemeester en wethou ders wordt opgedragen, bij regering en parlement alle invloed aan te wen den om de werkgelegenheid in de scheepsbouw en bij de toeleverings bedrijven veilig te stellen. Het college moet er bij de overheid op aandrin gen dat de vorig jaar toegezegde steunmaatregelen een verder verlies van arbeidsplaatsen in de scheeps bouwsector voorkomen. Ook moet de overheid verdere beleidsmaatrege len nemen ter verbetering van de or derportefeuille in de scheepsbouw. In de motie wordt gesteld dat het eventueel niet uitvoeren van de voor genomen en toegezegde beleidsmaat regelen ter bevordering van de werk gelegenheid, onaanvaardbare konse- kwenties zou hebben voor de werk gelegenheid in het Waterweggebied. De motie was ondertekend door ver tegenwoordigers van alle partijen en werp dus zonder slag of stoot aange nomen. re overheid kunnen bedenken om de tragedie te keren en hoe we de gevol gen te boven kunnen komen. De ge meente wil niet meer afhankelijk zijn van één bedrijfstak en voert nu ten aanzien van vestiging van bedrijven een gedifferentieerd beleid. In de af gelopen jaren is het redelijk gelukt; HCG kwam op het terrein van De Jong en ook wat nieuwe vestigingen van kleinere omvang werden binnen gehaald We kijken vdoral uit naar ar beidsintensieve bedrijven. Over de toekomst van de terreinen van RSV en IHC/Gusto heeft het gemeentebe stuur kontakten met de Raden van Bestuur van beide bedrijven" Alle partijen uitten eveneens middels langere of kortere betogen hun onge rustheid. De heer Collé (CPN) zag enig heil in een 35-urige werkweek en het zoeken naar andere mogelijkhe den voor de metaalindustrie, zoals het bouwen van veilige olie- en gas tankers of mangaanknollen van de zeebodem halen. Wethouder Scheeres vondt de 35-uri- ge werkweek een uitstekend idee. Over de vraag van de heer Collé of hij dan ook de komende akties van de vakbeweging gaat steunen, houdt hij tocli liever nog wat slagen om de arm. "Echter, het gemeentebestuur is niet te benauwd om de nek uit te steken, zeker als het om de werkgelegenheid gaat", beloofde de wethouder Controle De enige echte kritische vraag kwam van Herman Posthoorn (PPR), die er zeker van wil zijn dat de gemeen schap controle heeft op de besteding van de investeringen. Planning, plan matig werken en demokratische con trole zijn voor hem de trefwoorden. Hij ziet de toekomst overigens som ber in, want als gevolg van de interna tionale situatie verwacht hij ook be hoorlijke klappen in de chemische in dustrie. Tenslotte wilde hij weten waarom werklozen die ouder zijn dan 571/2, zich regelmatig bij het arbeidsbureau moeten melden en zelfs voor een va kantie eerst toestemming nodig heb ben. Liever ziet hij ze behandeld als vervroegd gepensioneerden. Wethou der Scheeres wist daar niets van, maar beloofde de zaak na te gaan en te pleiten voor meer vrijheid voor de ze groep. Jachthaven Schokkende besluiten heeft de raad verder niet genomen. De begroting van de Stichting Scliiedamse Ge meenschap is goedgekeurd, behou dens een enkele wijziging. Er wordt een Vrouwenadviescommissie voor de Woningbouw ingesteld, met als mogelijk toekomstperspektief dat er mannen in zullen worden betrokken. De bouw van het Wijkcentrum Schie- dam-Noord gaat ruim een miljoen meer kosten dan was geraamd, maar gezien de noodzaak dat het centrum er komt, heeft de gemeenteraad dat bedrag bescliikbaar gesteld De watersportvereniging "De Schie" krijgt een krediet en een terrein voor een jachthaven. Nu de vereniging het groene licht voor de bouw van de ha ven heeft gekregen, kunnen straks de zeilen bol en de geelzwarte vlag in top. Werklozenprojekt "De Trech ter" krijgt ook dit jaar weer geld om ervoor te zorgen dat mensen zonder1 werk kunnen werken aan de verbete ring van hun eigen positie en die van de maatschappij. Yvonne Honteié Tragedie Hoe groot die ramp nu al is, bleek uit de cijfers die wethouder Scheeres (financiën) noemde. Op 31 december 197S waren er bij Gusto, Nieuwe Wa terweg en Wilton Feyenoord 5900 mensen in dienst; Wilton bleef alleen over met 3100 werknemers. "Als de scheepsbouw definitief de nek wordt omgedraaid, dan verliezen we in het Rijnmondgebied 51.000 arbeidsplaat sen" verwacht de wethouder. Hij hield een langdurig financiéël-eco- nomisch betoog waarin hij de proble men, mogelijkheden en onmogelijk heden nog eens op een rijtje zette "Onze feitelijke invloed is weinig ge ring" zei hij letterlijk. "Ook al knok ken we nog zo hard, we zullen moe ten wachten op wat er in Den Haag wordt beslist. We moeten ons wel af vragen welke initiatieven we als lage- JL f - L. v ITiTZElIl™ "ZT Apothekersassistentes Ineke en Nel: Kans op fouten groter SCHIEDAM-Twee Schiedamse apothekersassistentes, Ineke Pau lussen en Nel Bekkers, hebben de kat de bel aangeboden door hun ongenoegen over de nachtdienstvergoeding aan de grote klok te hangen. Dat is geen onbesuisde daad als je weet dat de vastgestelde vergoeding voor een assistente die van middernacht tot 8 uur 's morgens paraat is, f 1,75 per uur bedraagt. Wie dat leest zal den ken dat het bedrag boven het gewone uurloon wordt vergoed, maar niets is minder waar. Ineke legt uit hoe dat zit. "Er wordt gezegd dat we gewoon kunnen gaan slapen en toch nog wat verdienen. Dus krijgen we geen uurloon uitbe- Fn 1 fp> KI taald, maar alleen fl,75 per uur en 1 dan voor elke keer dat je uit je bed gebeld wordt f6,- - bruto. Het norma le uurloon is ongeveer f12,- -. We sla pen in het gebouw van de apotheek en de volgende morgen moet je dan gewoon weer om 9 uur beginnen uur extra. Wij vinden dat een verge lijkbare situatie Ook dat vinden we niet goed, want je slaapt toch niet ontspannen als je elk moment uit je bed kan worden ge beld. Gemiddeld gebeurt dat toch wel twee of drie keer en na zo'n nacht ben je 's morgens niet goed uit gerust. Ik zie vaak genoeg dat de meisjes die bij ons nachtdienst doen, 's morgens krijtwit zien. In andere beroepen ligt de nachtver goeding heel wat hoger. Mijn schoon vader is gezagvoerder op een tanker en als hij nachtdienst heeft, gaat hij ook gewoon slapen. Toch krijgt hij zijn uurloon doorbetaald en dan voor elke keer dat hij gestoord wordt, een Wij vinden dat je voor een nacht dienst 4 uur vrij moet hebben in- plaats van die een gulden vijfenzeven tig per uur. Die uren moetje dan wel de volgende ochtend vrij kunnen ne men, zodat je niet onuitgeslapen aan het werk gaat. Dat is trouwens erg ge vaarlijk want zo is er grote kans op fouten Van de totaal ongeveer 6000 Neder landse apothekers-assistentes zijn er 4600 georganiseerd. 3000 daarvan zijn lid van de Algemene Apothekers assistenten Bond, de overige 1600 zijn verdeeld over de NCB (Neder landse Christelijke Bond voor Over heidspersoneel) en de K.ABO (Katho lieke Ambtenaren Bond). In het C.A.O. -overleg heeft elke bond, wonderlijk genoeg één stem, hoewel de AAB alleen bijna net zo veel assistentes vertegenwoordigt als beide andere bonden samen Van de eisen van de AAB: direkt na de nachtdienst 4 uur vrij, een uur vrije tijd voor elke keer dat men uit bed gebeld wordt en een vergoeding voor de avondmaaltijd, kwam dan ook weinig terecht Beide andere bonden gingen akkoord met het tegenvoorstel van de apotiie kersorganisatie KNMP: een uur vrij als basisvergoeding plus een uur per storing. Of dat uur vrij direkt na de nachtdienst kan worden opgenomen, is niet vastgelegd. Wat betreft de fi nanciën kunnen Ineke en Nel haar fijn aantonen dat die minder zijn ge worden Over de maaltijdvergoeding wordt nog gepraat, hoewel lret zie kenfonds die wel aan de apothekers betaalt Rijker VLAARDINGEN- De schaakvereni ging Dienstencentrum Holy organi seert een drie ronden toernooi met vier deelnemers per groep. Het toernooi start op zaterdag 24 maart om 14 uur. Vervolgens wordt gespeeld op zater- Per groep worden twee prijzen be schikbaar gesteld. Iedere schaker is welkom in het dienstencentrum Holy, Willem de Zwijgerlaan 460. Meer inlichtingen via de telefoon- s741032 en 741663. SCHIEDAM - Het plaatselijke re- daktie-adres van de Havenloods is Warande 75, Schiedam, telefoon 262716. Wanneer u uw nieuws, mededelingen, persberichten en dergelijke naar dit adres stuurt, kunt u er zeker van zijn dat wij er de nodige aandacht aan zullen be steden. ("waterafstotend") van voor gQ capella n/d ijssol: >^^fao«k 520 rotterdam: umael eimeljarplein40 kerst roosatr. 10 SCHIEDAM - Op 31 maart 1979 wordt in het Stedelijk Museum van Schiedam een dichter-festival ge houden van Schiedamse dichters. Het wordt georganiseerd door de geza menlijke Schiedamse boekhandelaars, de Vereniging Vrienden van het Ste delijk Museum Schiedam en het Ste delijk Museum Schiedam. Iedereen die wel eens dicht, kan op deze avond komen voorlezen uit eigen werk. Bovendien zal de oud- Schiedammer en leraar Nederlands, Jan F. de Zanger niet alleen zijn nieuwe dichtbundel ten doop hou den, maar ook ingaan op het kli maat in Schiedam voor schrijvers en dichters in heden en verleden. De avond, die voor iedereen gratis toegankelijk is, begint om 20.15 uur en zal op passende wijze muzikaal worden omlijst. Wellicht is het moge lijk om de op deze avond voorgelezen poëzie te bundelen en te publiceren, iedereen die zijn eerste schuchtere schreden al eens heeft gezet op het doornige pad der poëzie, wordt van harte uitgenodigd zich aan te melden bij het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam tel. 269066 vóór 26 maart Aanmeldingsformulieren zijn ook te verkrijgen bij de Schie damse boekhandels en de bibliotheek SCHIEDAM Als u dit artikel leest bent U al weer enige tijd in het bezit van de bekende of voor u onbekende envelop met daarin een aangiftebiljet inkomstenbelasting 1978. Dit biljet bent u verplicht vóór één april a.s. ingevuld op te sturen aan de Inspek- teur der Direkte Belastingen te Schie dam. Velen zullen nu verlicht adem halen omdat zij nu reeds het biljet al ingevuld de deur uit hebben of iemand gevonden hebben die hen bij het invullen behulpzaam is. Voor hen die nog niet goed raad weten met het formulier kan ik de volgende moge lijkheden aanwijzen: 1. Br zijn diverse belastingdeskundi gen in de stad. Onder de kop belas tingconsulent zijn ze te vinden in het telefoonboek U dient voor hun diensten een vergoeding te betalen Vraag van te voren wat het u kost, dit voorkomt teleurstellingen 2. Leden van de vakbonden kunnen een beroep doen op die bonden Vraag Uw kontaktpersoon er naar. 3. Bejaarden die lid zijn van de Alge mene Bond en de Katholieke Bond voor bejaarden kunnen terecht op het volgende adres: l.ange Nieuw straat 183, tel. 26 28 08 Belt U even voor een afspraak. 4. Bejaarden in de Vcrzorgingstehui zen en de bejaarden die de Diensten Centra bezoeken kunnen geholpen worden door de Inspektie der Direk te Belastingen. De leiding van de te huizen en de Diensten Centra kunnen u hierover informeren. 5. Op het kantoor van de Inspektie, Lange Nieuwstraat 193, kunt u altijd voor informatie en voorlichting te recht van ma t/m vrijdag tussen 8.30 12.15 uur en 13.30-15.00 uur 6. Mocht het u met de bovenstaande gegevens niet lukken vraag dan even de Sociaal Raadsman om hulp. Zijn adres vindt u onder aan dit artikel De bovengenoemde instanties kun nen U alleen maar helpen ans u er voor zorgt dat u de juiste gegevens bij u heeft. Wat u mee moet nemen staat hieronder in het kort aangegeven. U moet zelf even nagaan wat voor u van toepassing is. Nadat uw aangiftebiljet Inkomstenbelasting 1978 zijn dit: 1. jaaropgave van het loon van uw werkgever(s), wat u verdient heeft in het jaar 1978. 2. jaaropgave van de volgende uit keringen: AOW/AWW; pensioen van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds, bedrijfspensioenfondsen, pen sioen van uw vroegere werkgever; W.W., Z.W., of W.A.O./A.W.W. Op uw verzoek te krijgen van het G.A.K I wandmuuMan. bankitalltn ans. Nérgant zo'n kaui. Fabriakstoonzalan I Induttriagabouw, Qoudminga) 86. Rotterdam, tal. 010 12.64.61 of de Bedrijfsvereniging, A.B.W., R.W.W. of W.W.V.. op verzoek te krijgen van de G.S.D., 's-Gravelandse- weg 567, tel. 7321 11. 3. Huursubsidie, de opgave is u auto matisch toegestuurd door het Minis terie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, tel. 070-279111 4. In 1978 bijgeschreven rente of dividend. 5. Ontvangen of betaalde alimentatie in 1978. 6. In 1978 betaalde rente, Kontrak - ten en/of rekeningen meenemen. 7. medische kosten in 1978 betaald (premie ziekenfonds-dieetkostene.d.) U heeft bij uw biljet ook een toelich tingsboekje ontvangen, probeert u dit ook eens te lezen. Het beantwoorden van de vragen op het eerste blad kunt u vast zelf doen, probeer het in elk geval. Indien u de bovengenoemde gegevens niet voor één april in uw bezit hebt, vraag dan de Inspekteur om uitstel van inlevering van het bil jet, dit voorkomt dan moeilijkheden. Tot slot van dit artikel wil ik opmer ken dat een aangiftebiljet er niet een voudig uitziet. Het is daarom ook best te begrijpen dat u bij het invul len ervan moeke heeft. Bedenk ech ter dat u dan niet de enige bent. Veel mensen zijn door anderen naar tevredenheid geholpen. Wacht u daarom niet te lang en vraag gewoon om die hulp. U bent immer verplicht de aangifte te doen. Veel succes J.H. Stuyling, Sociaal Raadsman, Schiedam, Broersveld 140, tel. 269957 "Toch zijn er ook apothekers die vin den dat er een betere nachtvergoe ding moet komen" zegt Nel. De helft betaalt al extra buiten de C.A.O. om, maar daar kun je nooit recht op laten gelden. Er zijn wel idealistische apothekers, die bijvoorbeeld samen een stichting oprichten en daarin ge woon werknemer zijn. Die vinden het niet zo nodig dat ze zoveel verdienen Maar ja, een "gewone" apotheker wordt natuurlijk rijker" Dat de AAB in het C.A.O .-overleg maar één stem heeft is een rare zaak en Ineke en Nel gaan dan ook probe ren, via een of meer politieke partijen vragen te laten stellen in de Tweede Kamer Maar daarnaast is het hard nodig dat alle apothekersassistentes de eisen steunen en daar hapert het nogal eens aan Volgens Ineke heeft het te maken met de geschiedenis van het beroep "Vroeger waren het vooral meisjes van gegoede familie, die moesten toch ook wat doen. De mentaliteit van vooral oudere assistentes is nog vaak: je moet blij zijn dat je er mag werken. Eigenlijk kun je het tegen over je collega's niet maken, maar in de praktijk is er te weinig samenwer king, iedereen is veel te laks. De situ atie kan pas verbeterd worden als we er met z'n allen aan gaan werken" Wie daarom zich bij de aktie wil aan sluiten of informatie wil hebben kan bellen naar Ineke Pauiussen (731798) of Nel Bekkers (730738) Yvonne Hontelè NU BIJ platen: kadoclean WINKELCENTRUM DE KETEL. ALFA CLEANING Al uw stoomgoed ook suède In een dag Klaar I Borondinlaan Tel. 707228

De Havenloods | 1979 | | pagina 1