Havenstudenten starten nieuw en agressief bedrijf |n f Land van zon en heerlijke stranden BrunotL mmm Sensatie in Rotterdamse haven! Met de Havenloods naar Portugal óteentjeó keilen termeulen Expositie zwembaden termeulen VVV start stadsrondrit Gebr.KOCH termeulen De Buurt DE HAVENLOODS DONDERDAG 29 MAART 1979 i ALGEMEEN' Afgelopen maandag tekenden Willem van der Kooy, Taco de Jong, Matthieu Schaap en Rob Schoenmaker een voorlopig contract met een nog ongenoemde Chinese rederij. Daarmee is het nieuwe Rot terdamse Cargadoors- en Expeditiebedrijf Sina-Truck een feit. Wel een heel bijzonder bedrijf, dat is een ding dat zeker is. want Sina- Truck zal geleid worden door veertien studenten van de Hogere Opleiding van de Haven- en Vervoerschool A.J.T. Stakenburg. De veertien studenten, waaronder één vrouw, zien het niet zitten om, als zij in juni het diploma overhandigd zullen krijgen, een baan te zoeken in een bestaand Rotterdams bedrijf In juli vorig jaar ontstond een vastomlijnd plan om een nieuw bedrijf te starten. Na veel onderzoek en een aantal werk- reizen kregen de studenten van een Chinese rederij het alge mene agentschap voor West- Europa aangeboden. Het bedrijf dat nog officieel gepresenteerd zal worden, is ook al in onder handeling met andere Chinese bedrijven en over twee maanden zal een afvaardiging van Sina- Truck een werkbezoek brengen aan de Japanse Haven Kobe Het ligt in de bedoeling om van Sina- Truck een B.V. te maken. Afgezien van wat eigen kapitaal, financiert het Oudewaterse Touwbedrijf G. van der Lee voor zestig procent het nieuwe bedrijf. Sina-Truck zal gaan varen op De ondertekening van het contract is een feit. Voor Sina-Tmek tekent Willem van der Kooy (links), de heer Wah No Shanghai, Kanton, Antwerpen, Rot- heeft zijn handtekening gezet namens de Chinese Rederij terdam en Hamburg. De Chinese Prijzen „Daarom zullen onze prijzen Ook lager liggen dan van de concurren tie" stelt Taco de Jong (22). ?,Wij zijn er van overtuigd dat zeker onze prijzen de andere Rotterdamse havenbedrijven in het verkeerde keelgat zullen schieten. Maar ja, wij zijn van plan zeer agressief te werk te gaan. Ook klanten van andere be drijven af te pakken, een soort Ameriaans systeem". Het nieuwe cargadoors- en expedi- Portugal is een land met zon, onbe smette stranden en een schone, hel dere zee. Een land zuidelijk op het Iberisch schiereiland met een heel aangenaam klimaat. Bovendien een land met wijn, aardige, vriendelijke mensen en genoeg plezierige kanten óm er van te houden. Kortom, er zit ten zo veel voordelen aan een bezoek aan dit ongedwongen land dat de Ha venloods maar wat graag een reis voor haar lezers samenstelde naar een heel fraai gedeel e van de gouden zuidkust van de Portugal, namelijk het vlak bij de plaats Albufeira gele gen Praia da Oura. Het werd een acht daagse reis naar de zon. Vertrekda tum 5 mei. Het klimaat aan genoemde gouden kust (die overigens Algarva wordt ge noemd) is fantastisch, zo zelfs dat de temperatuur van het zeewater er 23 graden bedraagt. Daarom en ook al omdat het zwemmen er uitermate veilig is, is de zee verrukkelijk. Maar niet alleen strand en zee maken de kust tot wat ze is. Het voortreffelijke eten en drinken (volgens sommige kenners is de Portugese wijn de beste en meest variante van Europa) maken een verblijf tot een heel plezierige er varing. Aanvulling komt van het nachtleven en de rustige ambiance gezellige terrasjes en romantische res taurant. De Havenloods koos samen met Marko Tours één van de fraaiste pro jecten die aan de kust zijn gelegen Het viersterren-hotel Auramar Appar- totel. De ligging ervan is uniek, want het hele imposante bouwwerk is bo ven de zee en het strand verheven. De grote tuin van Auramar is een lust oord gelijk: een groot ovaal zwembad en kinderbad, ligstoelen en parasols. Verder is er een restaurant, een grill- room, een discotheek en tennisbanen Ook een TV zaal, bridgeroom, biblio theek en een fitnesscentrum/sauna horen bij het paradijs. Alle kamers zijn voorzien van radio en telefoon, kitchenette en terras met stoelen en tafel. De prijs van deze Havenloods-reis be draagt slechts f 659,- voor acht dagen Inbegrepen de vliegreis van Schiphol naar Earo v.v., vervoer naar hotel, verblijf in Auramar op basis van half pension (logies, ontbijt en diner) in een twee-persoonskamer, assistentie van een hostess en de luchthavenbe lastingen en International Route Charge. Niet inbegrepen zijn de ver zekeringen als de reis- bagage- en on gevallenverzekering (die verplicht is) en een annuleringskostenverzekering (die niet verplicht is maar wel sterk aangeraden wordt.) Geadviseerd wordt om als de eerstgenoemde ver zekering de Comb. B van de Euro- peesche Verzekeringsmij. te nemen. Kosten daarvan zijn f 12,- plus polis kosten. Boeken kan bij de Havenloods door deze bon op te sturen naar De Havenloods, postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Onder vermelding „Portugalreis". Ja, ik ga. Boekt u mij met personen I 1 Hr/Mw 2. Hr/Mw S 3. Hr/Mw 4. Hr/Mw Correspondentieadres (op naam van nr. 1 1 Straat Plaats Telefoon (privé) of Ik wil reserveren VERZEKERINGEN PLAATS DATUM HANDTEKENING speciale aanbieding Bijzonder fraaie noten wandklok, uitgevoerd met origineel lofwerk. Zeer solide koperen uurwerk met prachtige bim-bamslag Schriftelijke garantie normale prijs f445.- nu279,- desgewenst thuisbezorgd. /fftrr/rr t tiebedrijf is opgesplitst in vier afde lingen: de scheepsaf rekening met twee man bezetting, de acquisitie met drie man, de kapiteinskamer met één man en de operationele afdeling met maar liefst een zes man sterke bezetting. Sina-Truck zal touw en kabels van Van de Lee naar China gaan verschepen én projectveria- dingen. De teruglading zal voorna melijk bestaan uit stukgoed, manou, thee, bamboe en textiel. Het Chinese- bedrijf beschikt over drie stukgoed- schepen, maar men is van plan om binnen zes maanden de vloot uit te breiden tot zes schepen. In augustus zal een bijkantoor geopend worden aan de Jordaanskaai in Antwerpen. In Amsterdam ziet het bedrijf geen toekomst. „Amsterdam is als haven niet interessant", zegt Rob Schoen maker (22), „wij hebben ons wel laten adviseren over de mogelijkhe den in de hoofdstad, maar het kwam er op neer dat er dan geld bij zou moeten en dat ligt niet in onze bedoeling. Wij willen geld verdienen en dan moet je bedrijven beginnen in havens als Rotterdam. Wij denken bijvoor beeld aan een haven als Le Havre" Agressief De veertien studenten zijn erg enthousiast over hun toekomst. Een toekomst in bestaande havenbedrij ven zit er niet in. „Als je van school afkomt, dan moet je altijd zonodig gaan leren hoe je bazen een bedrijf leiden en hoe er geld verdient wordt. Wij zijn er van overtuigd dat die ma nier ouderwets is en binnen een paar jaar fataal zal zijn. Ons motto is agressief te werk te gaan. Desnoods onder de prijs duiken en klanten van andere bedrijven afpikken". Deze woorden komen uit de mond van Matthieu Schaap (22), die zelfs nog iets verder wil gaan. „Wij hebben een werkplan opgesteld met richtlijnen. Dat zijn keiharde richtlijnen. Geen medelijden met de concurrentie, dat zullen ze trouwens wel merken". De veertien studenten willen ook nog wat kwijt over de Scheepvaartvereni ging Zuid. „Best een aardige instel ling, maar er is wel nieuw bloed no dig". Een conclusie die getrokken wordt door Willem van der Kooy. „Misschien wel iemand van Sina- Truck". Op zaterdag 31 maart om tien uur 's avonds is er een receptie in havensociëteit De Valreep aan de Veerhaven. Het kantoor van Sina- Truck zal gevestigd worden aan de Blaak Voor informatie over dit nieuwe bedrijf kan men terecht bij de gede legeerd commissaris, W van Zutphen, tel. 298177 Wie zo 'n superluxe warme bak- kerij van tegenwoordig observeert, die konstateert De Opmars van 't Gebak. Want zo'n warme bakkerij flo- j niet bij brood alleen, oh neen. j Vakmanschap is Meesterschap. Een warme bakker is heel knap j Hij bakt niet zo maar hij en wat hij schept is schoon, 't vibreert. Vraag mij niet hoe al die wrochsels heten. Dat kan ik als simpel mens on- mogelijk weten Ik dacht altijd dat een moor- kop 't einde was, doch wat daar ligt te prijken achter glas dat overtreft de stoutste fanta- j Dat is een taartjessymphonie. Al die smaken, al die vormen i En kijk nu hoe 't publiek dat heerlijk gaat bestormen, in drommen en wat het kost dat kan ze niet verschelen. Dit is geluk, 't hoogste geluk, dit is leven! Dit ,,is het doel waarnaar wij I Leen de Zwart, i Curver-koopje... Praktische aardappel-kist van on breekbaar plastic. Als u het deksel omdraait, heeft u een bak om aard appels te schillen. In bruin/beige, afm. ca. 40x27x24 cm. t Van 14,95 voor aanbieding tot zaterdag 17. ö-ötNFïï Onder de titel „Eigen Zwembad" wordt in het Bouwcentrum, Weena 700, van 10 april tot en met 19 mei een expositie gehouden over kleine en grote zwembaden bij huis. Het aantal eigen zwembaden neemt jaar lijks toe met 15 tot 20 procent. Er komen dan ook steeds meer pro- dukten op de markt. De expositie toont een beeld van wat er aan zwembaden en accessoires te koop is Het Bouwcentrum is maandag geo pend van 13 tot 17 uur en op dinsdag tot en met zaterdag van tot 17 uur De toegangsprijs bedraagt f.2,50. Oerdegelijk.. Zware denim spijkerbroeken (13 ounce), uitstekend geschikt voor werk èn vrije tijd. Pre-shrunk Maten 44-46-48-50-52-54 In blue denir Van 29,95 voor Zoals iedere zomer laat de VVV Rot terdam ook dit jaar de stad van een andere, of liever, van alle kanten zien. I april start de VVV-stadsrondrit. Een tocht langs geschiedenis en he dendaagse werkelijkheid. „Stilstaan" bij waar je anders aan voorbij gaat. Voor de toerist een kennismaking met de stad; voor de Rotterdammer een herkenning Vertrek dagelijks om 13.30 uur van de Coolsingel, tegenover het Stad huis. Duur van de tocht 2 1/2 uur. Prijs per persoon f 20,-- voor vol wassenen en f 10,-- voor jeugd tot 14 jaar en 65-plussers, inclusief bezoek aan de Euromast en het Zak kendragershuisjes in Delf shaven. De tocht kan, naar keuze, beëindigd worden bij Diergaarde Blijdorp, Spidohavendienst of op het vertrek punt op de Coolsingel. Kaarten voor de stadsrondrit tot 1 oktober verkrijgbaar bij de VVV Rotterdam, Stadhuisplein 19. Anno 1850 KUNSTHANDEL SCHILDERIJEN SCHOONMAKEN TOT PASEN 20% KORTING gratis advies TIJDENS RESTAURATIE VERZEKERD Lijnbaan 78 - Rotterdam 010-135992 Maar liefst 500 cm breed! 100 pet. polyamide-tapijt voor intensief gebruik in huiskamer, kantoren en op trappen. Perma nent anti-statisch met schuimrub ber rug. In beige, zand, schors bruin of graniet. Nu door minieme schoonheidsfoutjes 80,-- voordeel! Van 157,50 voor Ter overweging De buurt is een wijder begrip dan de straat Onze straat was naar ons besef een lange straat en ook een brede, een negentiende eeuwse straat die over de brug overging in een andere en dan weer in een andere en als je dan maar doorging zonder ooit een hoek om te slaan dan kwam je helemaal aan de andere kant van de stad bij de havens uit. Soms hoorde ik dat ie mand daar woonde en 't was dan een leuk idee om dat te bedenken dat zo iemand eigenlijk bij mij in de straat woonde Onze buurt was, zoals ik later begreep, echt een burgerlijke buurt. Rijke mensen woonden er niet of het moest zijn op de kade die evenwij dig met onze straat langs de buitensingel liep Daar stonden heel grote huizen, met deftige stoepen en indrukwekkende deuren. Daar woonde zelfs de dominee. Ook de huisbaas had daar z'n kantoor en woning. Over de singel gracht was m'n eerste lagere school in een oud gebouw. Schuin ertegenover stond het politie bureau, waar een in onze ogen woeste brigadier huiste. Hij droeg een vervaarlijke snor en hij dook op 't meest onverwachte moment op om ons onze voetbal af te nemen Hij hoorde bij onze buurt Achter ons huis liepen twee straten evenwijdig, dichter bij de buitenkant van de stad. Daarach ter was „buiten". Over de brug van het kanaal begon een onbestraat pad, dat langs allerlei tuinen voerde en daar moesten we ook langs als we naar ons volkstuintje gingen. M'n vader had dat op ons aandringen gehuurd. Eén van m'n broers heette Jan en die had de meeste feeling voor „Ons Buiten", zoals het complex volkstuintjes heette. Hij bouwde, sa men met anderen het huisje erop. 't Was he lemaal groen geschilderd en van een bijzonder primitieve vorm. Er lag asfalt op en dat maakte het in de zomer tot een soort broeikas. De aan leg wees op niet al te veel fantasie onzerzijds. Maar wat wil je ook van zulke stadsmensen? Drie grote, hoog liggende perken met uitbol lende grasranden. Saaier kon het nauwelijks. Wel stond het er vol met bloemen die we altijd mee naar huis namen. De hemel op aarde was het als moeder aankon digde dat we vanmiddag naar 't tuintje gingen en dan daar zouden blijven eten. Dat gaf een heel aparte dimensie aan ons verblijf. Ineens was er een zee van tijd om allerlei dingen in de omgeving te gaan ondernemen. We gingen op verkenningstocht uit over het grote terrein dat helemaal tot aan de ringvaart liep, waarover heen je de trein naar Haarlem kon zien gaan Daar stond een molen en lag een kerkhof. Er was ook een gasfabriek aan de overkant. Alle maal dingen die ons intrigeerden. Daar ontdekte ik ook het tuintje van dat lieve blonde meisje uit m'n klas, dat ik op school niet durfde aan spreken. Ze was duidelijk van Friese afkomst. Mijn broers plaagden me met haar als ze voorbijkwam in de lange straat. Ze riepen me dan naar de voorkamer om me te vragen wie daar voorbijging. Met een kop als vuur moest ik dan haar naam zeggen. Nog altijd staat het als een indrukwekkend moment in m'n gedachten toen ze er in toestemde om een eindje met mij over de tuinen te gaan wandelen. Ik mocht daarbij haar hand vasthouden maar liet toch al gauw weer los omdat 't zo warm was en onze handen vochtig werden. Daarna moest ik gauw weer naar onze saaie tuin met het fantasieloze groene huisje en de rozen. We gingen de boter hammen eten op ons bovenhuis. We voelden ons rijk, zomaar op dit beginnend avonduur buiten te mogen zijn. Moeder had nog steeds geen haast. Het verstelwerk kon zeker wel even wachten en pas tegen het donker lie pen we in de zomeravond loom naar huis, de hoek om en de straat in die donkerder leek dan ooit. Met één been in de goot en één been op de stoep liep ik achteraan, een beetje aNeen. Ik wilde, denk ik, 't mooie van die dag zo lang mogelijk vasthouden. Maar als we dan thuis wa ren en de lamp ging aan dan was alles toch weer gezellig. We kregen nog een kopje thee of chocolade en soms haalde moeder een zak „kasausjes" uit de kast. Er kwam een krant op tafel, „De Standaard", en daarop mochten we de pinda's pellen, „niet te veel rommel maken" en „eerlijk delen". Daarbij deden zich toch weer allerlei vragen voor. Gold een lege dop ook voor één? En wat te denken van een dop met slechts één pinda erin? En dan naar bed. Morgen is er weer een dag! Maar er was nóg iets met die straten achter onze brede straat. Als je bij ons meteen links de hoek omging, langs de kroeg met de rode gordijnen en de leren stukken erin, kwam je bij een zwart pad. Er lagen altijd sintels en resten steenkool, vandaar dat 't zwart was. Het liep langs een doodlopende sloot met aan het eind ervan een houtzagerij met een molen. Ondanks de stank van het slootje, welke vaak nog versterkt werd door de hopen garnalendoppen die daar vooral 's zaterdags werden gedeponeerd, speelden we er graag. Het werkte op onze fantasie. Voor mijn besef was het 't heilige land. Daar bij de molen was de Heer in Bethlehem geboren. Soms straalde er tegen de avond een zacht licht uit het donkere gat onder de wieken. Het sloot je was de Jordaan en soms zelfs de Rode Zee. Abraham woonde er en al die andere heilige na mannen. Je kon er God ontmoeten en je dacht er oók altijd aan God. Soms voelde je je be trapt, als er ineens iemand langs kwam die je herkende, uit de straat of zelfs wel uit de kerk. 't Was net of je er niet mocht zijn. En natuur lijk was er het onvermijdelijke verhaal van het meisje in een wit jurkje dat daar verdronken was. Het vuile water keken we er op aan. Hij kreeg iets van de oervloed die door de Here God Dverwonnen moest worden. VISSERMAN

De Havenloods | 1979 | | pagina 15