Eigen radiostation voor Hoek van Holland Mattheus Passion in Maassluis Jf Verontruste bruidsparen in actie B.iiuamin:«iiL'i lÏÏF Uitvinding maakt deskundigen sprakeloos SS*" pvexclusieuè* tuinmeubel shouu ^seefrfeb.v. Bach's meesterwerk 250 jaar oud Demonstratie voor stadhuis Wie helpt de duiven voeren? Bewoners- vereniging maakt 1000 vol 10* BOVAG OCCASION SHOW Mr. Vrolijk in Maasland Benevelde blik DONDERDAG 29 MAART 1979 - 28e JAARGANG NO. 13 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 editie p SCHIEDAM iedere week speciale Star- Stunts in Audio Racks, Tuners, Recorders, Zwart wit en Kleuren TV's HOEK VAN HOLLAND Terwijl omroepdeskundigen zich het hoofd breken over de voor- en nadelen van de zogenaamde zender keuring is het de radioluisteraar in Hoek van Holland en direkte omgeving die de lachende derde is. Voor hem geen verwarrende toestanden rond Hilversum 12, 3 of 4, maar gewoon afstemmen op het programma van de HoRo -de Hoekse Radio-Omroep!!! Dit is niet één van de vele FM-piraten (zelf noemen deze zich amateurs) maar een gelegaliseerde omroep die zich binnenkort luid en duide lijk zal presenteren. De Ho-Ro vindt haar oorsprong in Delft bij het Rijksinstituut voor Toegepast Zender Onderzoek. Profes sor Ingenieur C.H.A.R. la Tan is het hoofd van de researchafdeling en met zijn medewerkers ontwikkelde hij het wisselkantel-frekwentie zendkristal. Het opmerkelijke van deze vinding is, dat door middel van dit zendkristal geen radio-uitzendingen plaatsvinden die in de Wet op Radio- en Televisie uitzendingen met name genoemd worden. Het hoofd van de afdeling voorlich ting van het Ministerie van CRM, de heer Nol Westendorp, bevestigde des gevraagd, dat niet alleen CRM maar ook het Ministerie van Verkeer en Waterstaat geen middelen zien de Uit Duitsland. Zweden, Frankrijk. Engeland en Italië 19 befaamde merken tuinmeubelen in wit, bruin, greenen, teak en kunststof. eiswi|k Hoelweg191 last veiling Bleibwijk) mti Vanaf njksweg n Haag/Utrecht. 5^3 (W vinding van de heer La Tan het zwij gen op te leggen. "De wetgever heeft bij het samenstel len van de Wet op Radio-en Televisie uitzendingen wellicht te weinig reke ning gehouden met de technische ontwikkelingen. Over niet al te lange tijd zullen er satelieten boven oi^s hangen, die programma's doorgeveh uit Duitsland, Luxemburg, Frankrijk en Engeland", vertelde Nol Westen dorp. "Wie had dit nu een paar jaar geleden durven dromen?" Niet onbegrijpelijk is het, dat Hoek van Holland de primeur van dit soort radio-uitzendingen krijgt. De heer La Tan: "Wij zijn ervan overtuigd, dat de uitsturing van ons radiosignaal geen enkele storing in reeds bestaan de radioverbindingen veroorzaakt. In Hoek van Holland worden voor de kommunikatie met in- en uitgaande zeeschepen diverse frekwenties geko zen waarop onze programma's hoor baar zijn: in de middengolf de 'oude' golflengte van Radio Veronica -538 meter- en op de FM-band kanaal 44 wat overeenkomt met 100 MHz Op de FM-band zullen de HoRo pro gramma's in stereo te beluisteren zijn. Voor een periode van 2 jaar zullen onze uitzendingen een experimenteel karakter dragen, daarna wordt de zaak overgedragen aan de Hoekse Deelgemeenteraad" De studio van de HoRo wordt mo menteel gebouwd in Wijkgebouw De Hoekstee aan de Mercatorweg, terwijl de zender een plaats heejt gevonden in de oude vuurtoren. Het vermogen van de zender is zo groot, dat niet alleen Hoek van Holland maar ook een groot deel van het Waterwegge bied van een ongestoorde ontvangst verzekerd kan zijn. Het zal niet nodig zijn om veranderingen aan het ont vangsttoestel aan te brengen Vrijwilligers De HoRo-programma's zullen worden samengesteld en gepresenteerd door medewerkers van het Rijksinstituut voor Toegepast Zender Onderzoek èn door vrijwilligers van de Zieken omroep RANO uit Rotterdam. Men zal gaan werken volgens het systeem van de horizontale programmering; dit betekent dat iedere dag op een bepaald uur een zelfde programma te beluisteren zal zijn. Over deze programmering valt nog weinig te vertellen, vast staat echter al dat iedere ochtend om 11.00 uur Meesterkok Martin Jan-Willem een oerdegelijk Hollands kookrecept zal presenteren. Voorlopig zal de HoRo van 's morgens 7 uur tot 's avonds 11.00 uur in de lucht zijn; de avond programma's zullen veel aandacht aan het kulturele leven in De Hoek schenken. De HoRo is dé omroep voor en van de Hoekse gemeenschap. Reeds nu is het mogelijk via onze krant, Postbus 306 te Vlaardingen, naar een omroep- funktie bij de HoRo te solliciteren. Teneinde de start van de HoRo een open karakter mee te geven, zal op de allereerste uitzenddag -aanstaande zondag vanaf 10.00 uur 's morgens- de microfoon grotendeels besproken worden door de toekomstige luiste raars van de Hoekse Radio-Omroep. Daar de HoRo-studio nog niet geheel gereed is, zal aanstaande zondag ge bruik worden gemaakt van een mo biele studio, welke rond 10.00 uur geplaatst zal worden aan het einde van de Badweg bij de muziektent. Ieder die zichzelf in staat acht een leuke aankondiging voor de micro foon te maken, wordt verzocht met een grammofoonplaat naar de mobie le studio te komen Ook bestaat de mogelijkheid dat mu ziekgroepen zich live presenteren door middel van een uit te zenden optreden in de muziektent. De pro grammaleiding van de HoRo -ook te bereiken via Postbus 306 te Vlaar dingen- ontvangt graag zo spoedig mogelijk schriftelijke opgave van de groepen die aanstaande zondag willen optreden Kwaliteit Met nadruk wijst Professor Ingenieur La Tan erop, dat de HoRo uitsluitend kwaliteitsprogramma's hoopt te brengen. "Ik spreek hier dan als tech nisch persoon; bij ons staat voorop een in alle opzichten technisch gaaf signaal uit te zenden. Wanneer er zondag mensen komen met een grammofoonplaat, laat men er dan van overtuigd zijn dat er geen krassen, tikken of andere onregelmatigheden in zitten. Dat is voor de luisteraars bijzonder hinderlijk" Het is allemaal te mooi om waar te zijn: vanaf zondag de eigen omroep voor Hoek van Holland en omstre ken!!! HoRo -538 meter- 100 MHz - stereo. Wij houden u op de hoogte!!! Ad Berenstein Entourage voor Bach's Mattheus Passion MAASSLUIS - Eén van de dagen van het jaar was vroeger „moe der's dag". Het had niets te niaken met Moederdag of moeder's verjaardag want die mochten we desnoods vergeten. Alleen op Palmzondag of Goede Vrijdag dienden we terdege rekening met haar te houden. M'n vader en wij moesten ons heil maar elders zoe ken: de radio ging aan en m'n moeder zat alleen, verdronken in de klanken van Bach's Mattheus Passion die het huis vulden. Storen mochten we haar onder geen beding. Ruim vier uren werden ge wijd aan Willem Mengelberg, het Concertgebouworkest, de Grote Kerk in Naarden, aan Jo Vincent, Louis van Tulderen Willem Ra- velli. Maar vooral en in de eerste plaats aan het meesterwerk van Johannes Sebastiaan Bach Het is 250 jaar geleden dat de Mat theus Passion gecomponeerd werd maar tijdens het leven van Bach is het werk niet zo vaak uitgevoerd, ve vermoedelijk slechts vijfmaal. Na zin zijn dood in 1750 is het totaal in het vergeetboek geraakt tot 1829 (pre cies 100 jaar nadat liet voor het eerst werd uitgevoerd) toen Felix Mendels- sohn-Bartoldy het in Berlijn weer tot leven riep Daarbij werden echter aanzienlijke wijzigingen aangebracht, zowel in partituur als in bezetting. Bach's tijd perk, de „Barok" was voorbij, de „Romantiek" had ook in de muziek haar intrede gedaan. Deze eigentijdse, „romantische" opvattingen hielden lange tijd stand en bleken het publiek aan te spreken Studie De laatste twintig jaren hebben des kundigen zich echter verdiept in his torische gegevens en ze zijn er, na veel studie, redelijk in geslaagd de oorspronkelijke bedoelingen van Bach vast te leggen Ter gelegenheid van de 250-jange herdenking van de Mattheus Passion zal op zaterdag 31 maart a,s, in de Grote Kerk van Maassluis een uitvoe ring worden gegeven waarbij veel van de bedoelingen van Bach worden na gestreefd. Twee koren zullen geschei den van elkaar worden opgesteld, waarbij elk koor wordt ondersteund door een eigen kamerorkest Er wordt daarbij gespeeld op Barok- instrumenten, waardoor een bijzon dere klankkleur wordt verkregen. Elk orkest heeft ook een eigen orgel. De leiding van deze instrumentalisten is in handen van Martin Sonneveld. De koorgedeelten en de koralen wor den gezongen door de „Laurens Can- torij", het kerkkoor van de Laurens- kerk te Rotterdam, één van de betere koren van ons land, gevormd door jeugdige enthousiaste leden die voor een deel de muziek als vak beoefenen. De solisten bi/ deze uitvoering zt/n Dieuwke Aalbers, sopraah. Maria Huizinga, alt. Harry ieraertstenor evangelist; Max van Oemond, bas- Christus; Miehiel ten Houten de Lan ge, tenor-aria's; Hans Smouts bas-aria. De algehele leiding is in handen van Barend Schuurman SCHIEDAM Schiedam is weer een aktiegroep rij ker. Een aantal verontruste bruid sparen zijn op de barricades geklom men, zij hebben dan ook een duide lijke reden om verontrust te zijn De mooie eiken meubelen die de trouwzaal van het oude stadhuis op sierden zijn weggehaald en vervangen door keukentafeltjes die verstopt worden onder zeer goedkoop aan doende oranje kleedjes "Hoe kun je nu de mooiste dag van je leven aan een keukentafeltje vieren" aldus Gerard Smit, kandidaat bruidegom van Ineke ten Have Zij roepen dan ook op tot een algemene boycot van de Schiedamse trouwzaal Demonstratie Om hun woorden kracht bij te zetten is er voor aanstaande zondagmiddag een demonstratie georganiseerd voor het oude stadhuis. Als Sprekers zullen de heer Verhulsdonk en mevrouw Van der Toorn optreden. Verhulsdonk is u alleen waarschijn lijk al bekend uit de plaatselijke poli tiek Mevrouw van der Toorn is ook een bekende persoonlijkheid in Schiedam, veel Schiedammers zijn namelijk door haar getrouwd. Tijdens de demonstratie zullen enkele kleden van de aktiegroep een verlept bruidsboeket op de trappen van het stadhuis deponeren een symbool voor de nu verlepte trouw zaal. verhit. Bij de Eurotax zijn al een hoop voor trouwpartijen bestelde wagens afbesteld. De bloemen handelaren hebben al bruidsboeket ten weg moeten gooien omdat de bruidsparen hun huwelijk voor on bepaalde tijd uitgesteld hebben. Al deze zaken interesseren de bruids paren echtei* niet Het enige wat hun aangaat is het nu al zoveel besproken meubilair in de trouwzaal. In de avond zal de aktie in café Quibus voortgeze; worden I'. Pijpers van de Quibus heeft om ook zijn steentje bij te dragen meubilair ter beschikking gesteld bestaande uit zwart lederen banken uit trouwauto's Verder zijn cafe Het Vierkantje, de Unie en de Amstelbron benaderd om hun oude terras meubilair voor het stadhuis beschikbaar te stellen. Uitgesteld De aangekondigde boycot heeft de gemoederen in Schiedam al aardig wandmtuMin, induttr VLAARDINGEN De gemeente roept de hulp in van de Vlaardingse bevolking bij de start van een nieuw project. Door de strenge winter van de afgelopen maanden hebben de duiven het hard te verduren gehad het college van burgemeester en wet houders heeft besloten de vogels bij wijze van proef een half jaar lang te voederen Iedere eerste zondag van de maand zal de Markt rond de Grote Kerk voor alle verkeer worden afgesloten, waarna enkele mepsen van de Dienst Gemeentewerken krachtvoer zullen strooien Door diezelfde strenge winter is de voorraad voer bij de groothandel zo goed als uitgeput. Omdat het college niet nog een maand wil wachten met het begin van deze proef roept zij hier de hulp in van de Vlaardingse bevolking Azondagmiddag om 12 uur zal de kleine voorraad gemeentelijk voedsel over de Markt worden uitge strooid. ledereen die met het lot van de vogels begaan is wordt verzocht een handje voedsel bij te dragen Voor de actie is een bedrag van f.3.000,- uitgetrokken Dit initiatief is genomen naar Amsterdams voor beeld. In de eerste plaats helpt de ge meente zo een paar honderd duiven weer op de been en daarnaast wordt een stuk gezelligheid in de binnen stad gebracht Welke toerist kent niet de duiven van de Amsterdamse Dam. Voor de mensen die zondag komen helpen is er na afloop een kop koffie in de Burgerzaal van het stad huis Volgens de afdeling voorlichting van het stadhuis is het niet de bedoeling dat het een groots spektakel gaat worden Orde Maria Huizinga, een van de solisten, benadert hét werk vanuit twee in valshoeken, de muzikale en de religi euze. „Je kunt niet anders dan je vol ledig inzetten voor dit universele mu ziekwerk dat een compositie van de eerste orde is. Ik hoop echter dan dit lijdensverhaal van Christus ook de ge lovige Maassluizers die komen luiste ren zal ontroeren zoals het mij ont roert", zegt ze Ook zij heeft haar jeugdherinneringen aan de Mattheus Passion. „Met m'n grootvader aan het handje mee, vier uur lang stilzitten en luisteren, het was een hele ruk voor een klein meisje Ik weet ook nog hoe het klonk vroe ger, mooi, ontroerend mooi, maar al dat pathos, al die uithalen, al dat dra ma! Daarom duurde het ook zo lang, in de oorspronkelijke versie zoals wij hem nu gaan brengen is de tijd be kort tot ruim drie uur Het tempo ligt hoger, al het pathos is er af In dit lijdensverhaal zitten ook zoveel troostrijke en hoopgevende passages die beslist niet treurig zijn. Nee, en kel drama is de Mattheus Passion zeker niet Voor dit bijzonder belangrijk evene ment in Maassluis zijn de toegangsbe wijzen ad f. 10,- verkrijgbaar bij de V.V.V., Stadhuis, Koningshoek en in het centrum bij van Staalduinen en Goedhart, Markt 7 T.D. SCHIEDAM De Bewonersvere niging Scliicdam-Zuid heeft op ■rijdag 23 maart het duizendste lid ingeschreven, de familie Bos- uit de Puttcrshockse Straat. Reden voor de BVSZ om binnen kort een groot geest te gaan vieren waaraan zelfs een drumband te pas gaat komen Vooral de aktie Wan de vereniging tegen de ge meentelijke tariefsverhogingen, blijkt in de wijk aan te spreken. Meer dan de helft van de gezinnen in Schiedam-Zuid blijkt i mening te zijn dat de bewoners vereniging hun belangen prima vertegenwoordigt. Alleen al in de afgelopen week kwamen er 170 gezinnen bij en in totaal heeft de ledenwerf-aktie sinds half januari 555 nieuwe leden opgeleverd Geopend: donderdag, 5 april 14.00-21 J0 vrijdag, 6 april 14.00-21 J0 zaterdag, 7 april 10.00-17.00 MAASLAND Maandag 2 april a.s. zal Mr. Maarten Vrolijk, Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, een werkbezoek aan Maasland brengen Een flink programma diennt afge werkt te worden, tussen 10 uur 's morgens en 5 uur 's middags. Een vergadering met het College van B en W„ een bezoek aan een boer dprij op de Oostgaag, twee kerken bekijken en tot slot een vergadering met de gemeenteraad die om 4 uur 's middags begint Aan deze openbare vergadering gaat, als gewoonlijk, een spreekrechtbij eenkomst vooraf. Maaslanders die vragen of grieven hebben die het pro vinciaal niveau halen kunnen ze bij die gelegenheid spuien Wel dienen deze vragen minstens een dag van te voren bij het College ingediend te worden. Opdat men, voor het aange zicht van de Commissaris, niet met de mond vol tanden komt te staan Vrijdagavond rond negen uur reed een 44-jarige bromfietser tegen de gesloten spoorbomen aan de Nieuwe Damlaan Met een wond aan het linkerbeen werd de man naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht, waai tevens werd vastgesteld dat de bot sing een gevolg was van overmatig alcohol gebruik Ie KUNST EN ANTIEKBEURS Ahoy R'dam 31 MRT. - 8 APRIL zat. openingsdag 14- 22 uur werkdagen 14-22 uur zat.-zon. 10-18 uur Excl. beurs 25 gerenommeerde Antiquairs

De Havenloods | 1979 | | pagina 1