DE HAVENLOODS Post Zijdeveld probeert het gat van Bolmers te dichten De wandtapijten van Willy Reppel L/ «r N ahoy' SLAAPKAMERS" Open Huis op 7april a.s. Vooreen nieuwe kijk op contactlenzen. BOVAC I occasbon SHOW Snel woningen bouwen De Bever heeft vrijwilligers nodig Schiedam zong niet hard genoeg Expositiein Foyer Zoldertheater ()pc«ltvu UNICON b.v. DONDERDAG 5 APRIL 1979 - 28e JAARGANG NO. 14 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 editie p SCHIEDAM Voor sensatie zie onze advertentie elders in dit blad SCHIEDAM - Persberichten, me dedelingen, ingezonden brieven en andere correspondentie komen tijdig in ons bezit als u ze stuurt aan ons Schiedams corresponden tieadres. Warande 75, Schiedam. Post dient uiterlijk op maandag in ons bezit te zijn. SCHIEDAM - Nog steeds bevindt zich in het hart van de binnenstad een kale vlakte, omzoomd door vervallen panden, de 48 nieuwbouwwoningen van Bol mers, waar destijds zoveel over te doen was en de Lindenhof. Dat laatste ge bouw verkeert eveneens in zeer vervallen staat. In de vergadering van 21 maart van de commissie Ruimtelijke Ordening werd de eerste gespreksronde over de Diskussienota Binnenstad van wet houder Zijdeveld gehouden. Dat moet uiteindelijk leiden tot een echte binnenstad, waar Schiedammers kunnen wonen en werken. Hoewel er in 1974 onder PvdA-wethouder Bol mers al een bestemmingsplan door de gemeenteraad werd aangenomen, had en heeft de uitvoering er van nogal wat voeten in de aarde. Het plan was gebaseerd op de stede- bouwfilosofie van de jaren zestig: een binnenstad moest een city worden, met supermarkten, warenhuizen en parkeergarages en men rekende daar bij met negentig- tot honderdduizend bewoners. Wonen, werken en recreëren moesten sterk gescheiden zijn, voor recreatie was er het Sterrenbos en voor wonen Nieuwland en later Groenoord. spandoeken de straat op en dat was toen nog een zeer ongebruikelijke daad. Cineast Jan Schaper maakte een film die een beeld gaf van wat er aan unieke stadsgezichten aan het verdwijnen was maar ondanks die protesten werd er fiks gesloopt. Zo ontstond onder andere het „gat van Golmers" tussen Broersvest en Broers veld. Omloop Gat Al in 1965 werd er geprotesteerd te gen het slopen vande karakteristieke Brandersbuurt. Een aktiegroep vanuit het Zakkendragershuisje ging met Het Haags Sprookjestoneel zal op woensdag 11 april aanvang 14 uur in de Stadsgehoorzaal voor de jeugd van Vlaardingen en omstreken een uitvoering geven van het bekende verhaalPinokkio die uit hout ge maakt, levend wordt en via een lange weg van ondeugden uiteindelijk een gewoon mens wordt. De toegangsbewijzen voor deze voorstelling kosten f4. en zijn dagelijks verkrijgbaar aan de kassa van de Stads gehoorzaal van 10 tot 13 uur. Het bestemmingsplan van 1974 was gebaseerd op een verlengde Passage, begin van een zogenaamde kleine omloop, tot aan het pand van het Vrije Volk. Vandaar uit kon men langs de Hoogstraat weer teruglopen naar het uitgangspunt. Het leek wel wat op Hoog Catharijne of het Vlaar- dingse Liesveld. In het plan waren een uitbreiding van het winkelvoer- oppervlak, een derde warenhuis en de bouw van kantoorgebouwen en par keergarages opgenomen. De binnen stad zou voor het verkeer toeganke lijk worden gemaakt via de Oostelijke doorbraak vanaf de Broersvest en de Westelijke vanaf de Nieuwe Haven. Er waren nogal wat bezwaren tegen het plan en als gevolg van beroep schriften van meerdere Schiedam mers heeft De Kroon in juli 1978 op advies van de Raad van State ver schillende delen van het Bestemmings plan vernietigd. De Kroon heeft on der andere bezwaren tegen de ver lengde Passage en gezien de nieuwe prognose van 77.500 inwoners vol gens het Streekplan Rijnmond, wordt de geplande uitbreiding van het win kelvloeroppervlak te groot geacht. Er mag geen parkeergarage op de West- vest komen, het tekort aan exploita tiekosten is volgens de Kroon ver keerd berekend erf er moeten meer woningen komen. Empeo SCHIEDAM—WEST - Centrum De Bever in de Van Beverenstraat 40 heeft te kampen met een groot vrij- willigerstekort. Wekelijks komen er zo'n 75 kinderen die met elkaar wil len spelen, huiswerk maken, sporten, knutselen enzovoort. Daar is natuurlijk begeleiding bij no dig en daarom doet centrum De Be ver een dringend beroep op bewoners van Schiedam-Westom mee te helpen. Misschien zijn er vaders, moeders, ou dere broers of zussen die het wel leuk vinden om te helpen met het voort zetten van deze aktiviteiten. Wie be langstelling heeft kan altijd komen kijken wat het allemaal precies in houdt. De medewerkers van De Be ver willen graag uitleggen hoe zij de aktiviteiten aanpakken, of misschien hebt u wel betere ideeën! Voor tele fonische informatie kunt u bellen naar De Bever. 266442. BASKETBALL - Door verlies in de be slissingswedstrijd tegen Kangeroes keert het herenteam van Juventus na -een com petitie alweer terug van de eerste naar de tweede divisie. Stichting Schouwburg Complex 4-daagse antiekbeurs gouda-boelekade vrijdag 13 april van 19 tot 22 uur zaterdag en de beide paasdagen van 11.00 tot 19.00 uur SCHIEDAM - Ten bate van de dak reparatie van de Grote Kerk organi seerde het comité „Schiedam Zingt" vorige week zaterdag een concert in de Grote Kerk. Medewerkenden wa ren de Creedsingers, het Scheveningse Vissersvrouwenkoor en het Urker Visserskoor. Helaas waren slechts 450 Schiedam mers naar de kerk gekomen, hoewel er door een kollekte in totaal toch een netto-opbrengst van f. 2.500.-- uitkwam. Het Comité Schiedam Zingt staat nog open voor eventuele giften op giro 3556900, met vermel ding van „dakrestauratie Grote Kerk", want het dak is nog lang niet dicht. Net voor de nieuwe verkiezingen nam de gemeenteraad op 31 augustus 1970 het besluit om een kontrakt met Empeo aan te gaan. Dat houdt in dat het bedrijf studies zal verrichten naar de ontwikkelingsmogelijkheden van de Schiedamse binnenstad, onder andere op het gebied van de verkeers situatie en de winkelvoorzieningen. De rapporten gingen uit van 90.000 inwoners en werden in 1972 door de raad aangenomen. In het kontrakt staat dat in dat geval verder met Empeo moest worden gepraat over het betrekken van het bedrijf bij de realisering van de binnenstadsplannen en dat men daarbij zou streven naar overeenstemming. Onderhandelingen Ruim vier jaar lang werd geen enkel plan uitgevoerd, volgens de wethou der was dat het gevolg van de be zwaarschriften tegen het bestem mingsplan. De onderhandelingen met Empeo lagen zo goed als stil. Uit de Discus sienota Binnenstad blijkt, dat Zijde veld er heel anders over denkt dan zijn voorgangers. Hij wil geen ver lengde Passage, geen pafkeergarages, veel woningen en een verkeersarme binnenstad. Wat hij wil is een herstel van de woonfunktie van de binnenstad en vermenging van wonen en werken. Geen kleine maar een grote omloop moet er komen, het winkelcentrum zou zich dan uitstrek ken over Hoogstraat, Lange Kerk straat, Broersvest en Broersveld. Parkeergelegenheid zou aan de rand van het gebied gemaakt kunnen wor den. Tenslotte wil hij het historische karakter van de binnenstad behouden. Toen Zijdeveld PvdA in 1974 wet houder van stadsontwikkeling werd, zag hij zich opgescheept met het be stemmingsplan en met project ontwikkelaar Empeo, bekend van Hoog Catharijne, die door het vorige gemeentebestuur in de arm was ge- Asvion moet winnen SHCIEDAM - De herenformatie van Asvion wacht een zwaar weekeinde. Zondag komt Delftse Studenten naar Thurlede, dat met de Schiedamse hockeyers titelkandidaat is. De „Studs" hebben op de ranglijst een voorsprong en Asvion zijn kans op het kampioenschap behouden, dan zal er gewonnen moeten worden. Zaterdagmiddag spelen de Asvion- heren de semi-derby tegen het Vlaar- dingse Pollux. De Asvion-dames tref fen zondag om 12.30 uur op Thurle de stadgenoot Spirit. U KUNST EN ANTIEKBEURS Ahoy R'dam werkdagen 14-22 uur zat.-zon. 10-18 uur Excl. beurs 25 gerenommeerde Antiquairs loop en weinig gemotoriseerd verkeer. Daarnaast vinden de opstel lers van de nota dat de bouw van een binnenstad niet planmatig maar pro cesmatig moet> gebeuren, het eind doel mag niet star vastliggen maar er moet ruimte zijn om tijdens voorbe reiding en uitvoering de plannen tus sentijds bij te kunnen stellen. Noordegraaf (PPR) twijfelt er aan of de gemeente juridisch wel aan Empeo vastzit. Wat betreft de financiering vindt hij dat sociale woningbouw door het rijk kan worden gesubsi dieerd en dat winkeliers zelf, even tueel met steun van de gemeente, voor de kwaliteitsverbetering van hun bedrijf kunnen zorgen. Zo'n plan gaat overheid en winkel- en woning gebruikers op lange termijn heel wat minder geld kosten, heeft hij uitge rekend. Wethouder Zijdeveld blijft optimis tisch en hoopt, in 1980 de eerste paal van het eerste woningbouwplan te kunnen slaan. YVONNE HONTELE Krenten Wethouder Zijdeveld is van mening dat de gemeente nauwelijks nog van Empeo af kan, maar hij gaat er wel van uit dat het bedrijf niet volgens de „krenten-uit-de-pap-theorie" mag gaan werken. De gemeenteraad kan eisen dat de projectontwikkelaar ook financiëel minder aantrekkelijke objecten bouwt. Ook op de later huur- en/of verkoopprijzen kan de gemeente via de erfpachtovereen komsten invloed uitoefenen, meent hij. Verkeer In de vergadering van 21 maart bleek dat alle politieke groeperingen het er wel over eens zijn dat snel woningen moeten worden gebouwd. Voor de verlengde Passage gingen slechts enkele stemmen op en een verkeersarme binnenstad ziet men wel zitten. PvdA en PPR kwamen met een nota „Doe meer met minder geld", waar in gepleit wordt voor de grote om- Willy Reppel: ,.lk ben nacht mee bezig. SCHIEDAM - Wie dezer dagen het zoldertheater „In de Teerstoof" aan de Nieuwstraat 12 bezoekt, ziet daar de wanden behangen met de handgeweven tapijten van Willy Reppel. Het bijzondere van het werk van deze Schieamse kunstenares is dat ze het materiaal voor haar werk helemaal zelf vervaardigt. Ze houdt geen schapen en kweekt ook geen vlas, maar alles wat daarna met wol. katoen en linnen moet gebeuren, doet ze zelf. Ze spint en verft met plantaardige verfstoffen en voor sommige tapijten gebruikt ze zelfs handge- sponnen poetskatoen. het sneller en het geeft meer moge lijkheden. Met gebruik van 4, 6 of 8 schachten kun je nog meer variaties aanbrengen. In het begin had ik een tafelgetouw, maar nu werk ik op een „contramars" dat zie je wel eens om plaatjes, zo'n hoog geval waar je ach ter zit. In de foyer van het zoldertheater had ik de gelegenheid om eens wat meer te weten komen over de werkwijze van deze creatieve Schiedamse, die 3 jaar geleden met weven begon na een cursus raamweven van de Schie damse Gemeenschap. Vaktermen vliegen je om de oreneen schacht is zo'n ding waar de hevels inhangen, hevels, daar lopen de draadjes van de ketting door, een ziet is voor de ver deling van de draden, daar sla je mee aan, enzovoort. Hopelijk heb ik het nu goed begrepen. Willy is dag en nacht met haar werk bezig: „Die weefcursus dat trok me eigenlijk zo aan dat ik dacht dat ik wat exclusiever wilde werken via een weefgetouw. Dat raamwerk doe je met de hand en om een getouw gaat Afrikaantjes I wandmtc I indutti wtndmMibultn, bankttallun anz. Nérgans zo'n kaut. Fabriakttoonzalan indmtritgabouw. Goudaaaingal 86, Rotterdam. tal. 010 -12.64.61. Als u op de hoogte wilt raken van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van contactlenzen, komt u dan naar het speciale OPEN HUIS bij Unicon (helemaal gespecialiseerd in contactlenzen). U ziet films en diapresentaties die eerlijke informatie geven over dit onderwerp. Onze eigen specialisten geven objektief antwoord op al uw vragen. En er is een gratis boekje beschikbaar waar alles nog eens instaat. Voor uw zekerheid: Unicon is lid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Contactlensspecialisten, ANVC. uv/^tere®# Aangesloten bij de ANVC Maak nu kennis met de Ultra-dunne zachte lens uit Amerika. Deze lens is vriendelijker voor het oog en u ziet noch voelt hem. Deze lens went snel en u hebt direkt een natuurlijke blik. Nieuw zijn ook de cylindrische lenzen voor ogen die vroeger ongeschikt waren voor zachte lenzen. Verder geven wij u informatie over de harde, de Minicon-flex en de Unicon-flex lenzen, die sukses geven waar andere lenzen mislukken. Verder zijn er de dubbel-focus contactlenzen en de sportlenzen. Kom naar ons OPEN HUIS en u weet ineens alles over alle contactlens mogelijkheden en de daarbij behorende vloeistoffen, etuis e.d. WETENSCHAPPELIJK INSTITUUT VOOR CONTACTLENZEN Schiedamseweg 73.3134 BC Vlaardingen. 010-346374 Je kunt wel lapjes gaan weven, maar dat vind ik niet zo creatief, mijn voorkeur ging duidelijk uit naar wandkleden. Voor de techniek heb ik in Rotterdam een cursus gevolgd, toen kon ik de mogelijkheden van het weven ontdekken. Ik werk nu het liefst in 2 lagen en ik zou graag met nog meer lagen willen werken. Het spelen met de mogelijkheden boeit me, ik wil niet zo uit een boekje een patroon uitzoeken". Weven in lagen, hoe gaat dat? Voor een leek is het moeilijk te begrijpen dus Willy tekent het vormluit. Haar werk dat in ht Zoldertheater hangt is volgens die techniek gemaakt. De meeste tapijten zijn in wit of zwart wit uitgevoerd, pas kortgeleden is Willy wol gaan verven met plantaar dige kleurstoffen, die ze onder ande re uit uieschillen, cochenille en Afrikaantjes maakt. Daar heb je veel voor nodig en vorige zomer heeft de hele buurt Afrikaantjes verzameld. Twee voorbeelden van haar experi menten met kleuren hangen op de tentoonstelling: wollen draden in kleuren die in elkaar overlopen, geweven omeen witte ondergrond. Ze laat wat voorbeelden van haar verfexperimenten zien, mooie warme rode, gele, bruine en groene kleuren. Er hangen labeltjes aan waarop ze precies heeft aangegeven hoeveel kleurstof ze heeft gebruikt. De natuurlijke grondstoffen koopt ze bij de drogist of bij een dame uit Pijn- acker die thuis verflessen geeft. Meditatie Anders wel een klus hoor, dat opzet ten van al die draden. Voor een tapijt in twee lagen van een meter breed moet je 800 draden opzetten. Willy is daarmee wel 10 tot 15 uur bezig. „Hoe meer ik het doe, hoe fijner ik het ga vinden. Het is een soort medi tatie denk ik, het hoort bij het we ven. In het begin niet, dan zet je zo grof mogelijk om om omte schieten. Het opzetten is heel belangrijk. Ik ben eigenlijk dag en nacht met het weven bezig, ook met het uitdenken van ontwerpen en die om papier zet ten. Ik raak er bijna door bezield. Je wilt alles aan andere overbrengen. In dit werk heb ik het helemaal gevon den, dan heb je een bepaald gevoel over je: dit beheers ik". Tot 12 mei is Willy Reppel's werk op vrijdag- en zaterdagavonden van ne gen tot elf uur en op zaterdagmidda gen van twee tot vier in het Zolder- theater te zien en te koop. Daarna gaat ze in ,,'t Hemeltje" in Dordrecht exposeren. YVONNE HONTELE

De Havenloods | 1979 | | pagina 1