HAVENLOODS Gemeente deed 't op een koopje 249.- Bibliotheek verhuist twaalfduizend boeken zoek SCHIEDAM Cursus over voeding voor kamerbewoners termeulen exclusieve tuinmeubel haasshow ^cetfrfcbM Muziek en bonbons op Hoogstraat Gedachteloosheid Diensten tijdens Pasen termeulen In ,Vrommes/ alles te doen Wethouder Scheeres brandt Ursus-gebouw open SLAAPKAMERS inm-rn*1 DONDERDAG 12 APRIL 1979 - 28e JAARGANG NO. 15 Een vijfde van de boeken in de Gemeentelijke Bibliotheek is niet meer toegankelijk. Door de rampzalige verhuizing van het filiaal Parkweg naar verschillende plaatsen in de stad, die de afgelopen veertien-dagen plaatsvond, zijn zeker meer dan twaalfduizend delen door elkaar ge raakt. Schuldige: het gemeentebestuur, dat geen geld overhad voor professionele verhuizers en bovendien in drie weken het filiaal aan de Parkweg leeg wilde hebben. Het werk moest worden gedaan door personeel van de bibliotheek en zes gemeentetimmerlieden. Zij zün veer tien dagen in de weer geweest met éen klein vrachtwagentje en enkele tientallen voormalige jeneverkisten. Zelfs het huren van kartonnen dozen stond het Stadskantoor uit zuinig heidsoverwegingen niet toe. Dat zes hooggekwalificeerde vaklie- den een tijdlang aan hun werk ont trokken werden, vond men blijkbaar minder erg: de gemee'ntetimmerlie- den konden niet weigeren, omdat hef ambtenarencontract tot het doen van incidentele werkzaamheden buiten het vakgebied verplicht. Datzelfde geldt voor het bibliotheekpersoneel. Stichting Schouwburg Complex 4-daagse antiekbeurs gouda-boelekade vrijdag 13 april van 19 tot 22 uur zaterdag en de beide paasdagen van 11.00 tot 19.00 uur Begin maart werd pas goed duidelijk, dat de gemeente de huur van het fi liaal Parkweg had opgezegd. Biblio theekdirecteur van der Blij kreeg op dracht zijn ruimte voor één aprij leeg achter te laten: de boeken moesten verplaatst worden naar de voormalige Mastenbroekkleuterschool - nog geen vijf minuten gaans verderop -, waar het filiaal Nieuwland een ander onderkomen zou krijgen. De gemeen- tebilbiotheek gebruikt de kelder van haar ruimte op de Parkweg echter om oude, ongecatalogiseerde of zelden gevraagde boeken op te bergen, bij el kaar ongeveer vijfentwintigduizend stuks. Personeel is al jaren bezig deze boe ken moeizaam in een systematische volgorde te leggen en te catalogise ren. Ook deze boeken moesten weg. Er was ruimte, zo kreeg van der Blij te horen, ergens op het Broersveld en in de kapel van het voormalig non nenklooster achter de Sint Catharina- school in de Westmolenstraat. Dat gebouw is sinds het vertrek van de nonnen in handen van de gemeente. Ondanks de geboden grote haast - een maand is niet te veel om tien duizend zorgvuldig gecatalogiseerde boeken op te bergen - kreeg de ge meentebibliotheek geen hulp van buitenaf. Een verhuizer - die het ver voer waarschijnlijk in één dag gere geld had - kost ongeveer tien mille en •dat was de gemeente dus te duur. En zo kon het gebeuren, dat zes timmer lieden veertien dagen lang loodzware houten kisten, die door' het biblioT theekpersoneel ijlings volgeladen wa ren met boeken, moesten verslepen. Zij sjouwden ze het filiaal uit, laad den ze - weer of geen weer - op de open vrachtwagen, die van gemeente werken was geleend, - en reden ze weg. Eerst naar de kapel. Maar boe ken zijn zwaar. Echte bibliotheekza len moeten vaak extra wórden gefun deerd. Het was dus al gauw niet meer Verantwoord om nog meer boeken de trappen op naar de kapel te slepen. editie p HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 155 159. ROTTERDAM. Het voormalige GEB-gebouw her bergt nu door elkaar geraakte biblio theekboeken. Politiek SCHIEDAM - Ook dit jaar weer zul len aan het einde van de zomer veel jonge mensen zelfstandig gaan wonen. Ergens gaan leren, ergens gaan wer ken met graag een eigen kamer, etage of huisje onder de huurwaarde. Een van de zaken waar men dan voor komt te staan is de verzorging van de eigen voeding. De Huishoudelijk Voorlichting wil, indien er belangstel ling voor is, een korte cursus organi seren waarin deze voeding centraal staat. Het wordt niet een echte kook cursus, want die bestaat reeds, „Ko ken voor beginners" en zal in septem ber weer starten. De bedoeling van deze nieuwe cursus is meer het hoe en waarom van bepaalde zaken te be spreken. Uiteraard worden er ook ge rechten bereid, zoals eenpansgerech ten enzovoort. Verder zal aan de orde komen, hoe, met aanvulling, van kant- en klaar-producten gebruik ge maakt kan worden en welkè mate rialen belangrijk zijn om aan te schaf fen. Dé cursus zal bestaan uit vier dins dagavondbijeenkomsten van 19.30 tot 22.00 uur De prijs is f. 25,- plus ingrediënten. De cursus is nog wat experimenteel. Maar het toenemend inzicht dat gezonde voeding voor iedereen belangrijk is, was reden ge noeg het onderwerp „voeding voor kamer-bewoners" eens extra aan dacht te geven. U kunt zich opgeven bij de Huishou delijke Voorlichting, Stadhouders laan 30, tel. 264781. Het kantoor is open maandag van 19.00 tot 20.30 uur en dinsdag t/m vrijdag van 9.30 tot 12.00 uur. Wilt u er rekèning mee houden dat het kantoor in de PAAS VAKANTIE DUS VAN 9 T/M 17 APRIL, niet bereikbaar is. Verder zijn er nog plaatsen op de cur sus „afslanken" op woensdagmorgen van 9 tot 10 uur, die begint op 18 APRIL, op de cusrus yoga op woens dagmorgen van 10.45 tot 11.45 uur en op de cursus bloemschikken op maandagavond van half 8 tot 10 uur, aanvang 23 april. Tezelfdertijd herinnerde wethouder Herman Posthoorn - verantwoorde lijk voor de bibliotheek - zich. dat hij die ruimte aan het Broersveld wel eens vaker aan instellingen beloofde. Keuze voor de bibliotheek zou zeker politieke moeilijkheden met zreh meebrengen. Er werd dus ijlings ge zocht naar andere ruimte - en ge vonden. Het voormalige GEB-geboyw aan het stukje Singel tussen Marconi straat en Rotterdamsediik. Dat er nergens in het gebouw licht was en de vloer geweldige gaten vertoonde, gold op het Stadskantoor niet als een bezwaar. De verhuizing werd er heen gedirigeerd en de noodzake lijke aanpassingen zullen nog wel eens komen. De verhuizing is wel op tijd voltooid. De opvolger van de bibliotheek aan de Parkweg - notariskantoor v.d. Valk - heeft zjjn nieuwe behuizing maandagochtend leeg gevonden. Leeg Er hangen nog voor duizenden guldens TL-armaturen in. Die heeft de gemeente maar niet meegenomen - naar verluidt, omdat er geen opslag ruimte voor is. 90 gulden voordeel... Oersterke massief eiken fauteuil. Komfortabele, hoge zit. Overtrok ken met fraaie velours de géne-stof, effen of gedessineerd. Van 339, - Uit Duitsland. Zweden, Frankrijk. Engeland en Italië 19 befaamde merken tuinmeubelen in wit, bruin, greenen, teak en kunststof. Ruime parkeergelegenheid Dagell|ks geopend Vrijdagavond lot 21.00 uur Zaterdags tot 17.00 uur Goede Vrijdag - geen koopavond pr^jr ■SCHIEDAM-Ook deze week staat de Hoogstraat weer op z'n achter ste benen. Vanavond, morgen en zaterdag zetten winkeliers hun „handel" op straat, paraderen er muziekkorpsen en een jazz-orkest tussen de winkelende mensen. Ondanks het slechte weer van donderdag en vrijdag had de Hoogstraat over belangstelling niet te klagen. Het was zelfs drukker dan op menig normale winkeldag. De enige „vreemde eend in de bijt de stand met echte Belgische bondons zorgde voor een aantrek kelijke entree van de braderie. Ook deze week zullen de bonbons weer van de partij zijn. De winkeliers hebben nu al bewe zen dat ook het achterste deel van de Hoogstraat levensvatbaarheid heeft. Als er maar wat gebeurt. Hun actie voor meer parkeergele genheid in de buurt van hun win kels krijgt door deze braderie een stuk meer gewicht. De verleiding is groot om het ver huizingsschandaal van de biblio theek, dat zich deze week begint af te tekenen, te vergelijken met de Museumaffaire. B. en W. en de dominerende partij te Schiedam, de PvdA, maken het er ook wel naar. /.e vestigen talentvol dg in druk. dat zij de voortbrengselen van kunst, cultuur en intellect op één lijn stellen met bakstenen of de vervoersmiddelen der gemeen tereiniging. Dingen, waarmee je kunt sollen en schuiven, dingen die je gemakkelijk af kunt schrij ven of in de regen zetten, omdat het toch niet uitmaakt. Die verleiding is groot, maar men moet er wel weerstand aan bieden. Het is bovendien niet erg origineel meer om Herman Posthoorn. Chris Zijdeveld, Hans Konings en Hans Bakker in hetzelfde rijtje te plaat sen als keizer Nero.Atiila de Hun, Napoleon Bonaparte en die andere kunstliefhebber Hermann (loering. Dat heeft bovendien de landelijke pers ai afdoende gedaan. Je moet er geen bewuste barbarij achter zoeken. Het is gewoon gedachte loosheid. i.aten we eens proberen de gebeurtenissen rond het biblio theekfiliaal Parkweg te reconstrue ren, zoals ze gebeurd kunnen zijn. SN KL VERHUIZING Nieuwland vergrijst en er worden minder kinderen geboren. Dit blijkt onder meer door het sluiten van de gereformeerde Masten broekkleuterschool, een sympa thiek hebouwtje mei drie klassen, maar het valt toch niet mee er een leuke bestemming aan te geven. Het schoolbestuur ziet dat wel in en is dan ook blij, als de gemeente zevewn veertigduizend guldot voor het gebouwtje over heeft. Op het Stadskantoor hebben ze een goeie slag geslagen. Er is midden in Nieuwland ruimte geschapen voor het bibliatheekfiliaal Parkweg, waarvan de ruimte - in een win kelgalerij - zestigduizend gulden huur per jaar kost. Men weet, dat notaris V.d. Valk liever vandaag als morgen die dure ruimte betrekt en zo wordt hi t huurcontract met instemming van alle betrokkenen razend snel beëindigd. Eigenlijk belooft Schiedam met een maand op te krassen. De organisatie van dit opkrassen laat men over aan bibliotheekdireeteur Van der Bijl, een volgzaam man voor wie weinig onmogelijk is, wanneer demovra- tisch gekozen bestuurders als wet houder Herman Posthoorn hem iets opdragen. Van der Blij is zelfs bereid ijzer met handen breken - wat volgens het spreekwoord zoals bekend, onmogelijk is en ac cepteert de snelverhuizing. ook als die moet worden uitgevoerd met zeer weinig materiaal - veertig of vijfitg oude kisten - en zes ama teurs, gemeente timmerlieden, die dan maar een paar weken niet moeten timmeren. Men beschouwt dit namelijk als goedkoper dan het huren van een verhuizer voor een dag en wij laten het graag aan de financiële experts van de verschil lende partijen in de gemeenteraad, vooral die der oppositie, over om uit te maken, of dat klopt. STOOTJE O ja. en boeken zijn van papier en kunnen tegen, een slootje. Het maakt weinig uit, waar je ze neer gooit. Er wordt dus met zegen van B. en W. vrolijk geiinproviseerd. Men geeft niet voldoende tijd om de gecatalogiseerde boeken op de juiste Votgofde in te pakkenuit te pakken en weer neer te zetten. En nu is een vijfde van de boeken niet meer opzoekbaar. Er liggen er ceil hoop in die kapel en in dat mottige GEB-gebouw. Alleen weet niemand meer wat en waar precies. Oorzaakgedachteloosheid. Maar door gedachteloosheid is veelmeer schoons verloren gegaan dan door bewuste barbarij. Han van der Horst SCHIEDAM - De gemeentelijke kan toren en diensten zullen gesloten zijn op tweede Paasdag maandag 16 april, op Koninginnedag maandag 30 april en op de Dag van de Arbeid dinsdag 1 mei a.s. Het Stedelijk Museum, is op beide Paasdagen geopend van 12.30 tot 17.00 uur en op Koninginnedag en op 1 mei normaal van 10.00 tot 17.00 uur. Van de Gemeenschappelijke Openba- dagen gesloten zijn. De Reinigingsdienst (V.R.O.M. - dienst) zal op maandag 16 april, maandag 30 april en dinsdag 1 mei geen huisvuil of bedrijfsvuil ophalen. De vuilnisophaaldiensten zijn als volgt verschoven: van maandag 16 april naar donderdag 19 april, van maandag 30 april naar donderdag 3 mei en van dinsdag 1 ntei naar vrij dag 4 mei. Op de. drie feestdagen is liet vuiloverlaadstation aan de Paral lelweg gesloten; het zelf aanbrengen van grof huisvuil is op die dagen niet mogelijk. De weekmarkt op het Bachplein zal op dinsdag 1 mei normaal doorgang vinden. De afdeling Burgerlijke Stand van de secretarieafdeling Burgerzaken, Over- schiesestraat 2, is op dinsdag 1 mei geopend van 9.30 tot 12.00 uur, doch uitsluitend voor het doen van aangifte van geboorte of overlijden. Het Openbaar Slachthuis zal op 16 en 30 april gesloten zijn en mogelijk ook op 1 mei. De veehouders wordt verzocht vroegtijdig aangifte te willen doen van het hebben van kadavers. Deze zullen echter eerst op de dins dagen 17 april en 1 mei opgehaald kunnen worden. Uitstekende prijs Goede aanbieding scbuimvinyt voor de wand. In diverse kleuren, 100 of 130 cm breed. Nu voor een uniek prijsje nieuw behang. Per meter slechts SCHIEDAM Sinds de verbouwing is de vrouwensoos „vrommes" weer druk bezig inet het organiseren van allerlei aktiviteiten. Op donderdag 12 april is er op veler verzoek een vervolg op de eerder gehouden discussie over „wat versta je onder feminisme". Eventuele krantenartike len en/of boeken met dit thema kunnen voor de discussie worden ge- bruiikt, meenemen dus graag. Op 19 april is er de maandelijkse lite- ratuurgroep en voor wie daar niet in geïnteresseerd is, is er open café. Op 26 april wordt er een lezing gehou den over „mens en dier en levens stijl", waarbij vegetarische hapjes verkrijgbaar zullen zijn. De maand mei start op donderdag de derde met de algemene openbare vergadering. Iedere vrouw die klach ten heeft, ideeën of gewoon belang stelt in de gang van zaken, is welkom. Op 10 mei zijn de Surinaamse organi satrices van de grandioze avond op 29 maart er weer, om eventueeljnog de discussie te voeren waar men die avond niet aan toe kwam. Adressen voor inlichtingen zijn Marianne (269591), Annemarie (713336) en Sylvia (732570). De vrouwensoos „vrommes" is elke don derdagavond van 20.30 tot 0.30 uur geopend in het gebouw „ln de Teer- stoof" aan de Nieuwstraat 12. SCHIEDAM - Uitzonderlijk grote gen werden verricht door wethouder belangstelling was er vrijdag voor de (en loco-burgemeester) Reinier officiële opening van het Ursus-com- Scheeres: met een door Ursus-junior plex aan de Parallelweg. De bij de in- Hans de Kok aangreikte toorts, ohl- gebruikneming behorende handelin- stak hij de open haard. mnéniuMtn, bankrt*tf«n «iu. Nérgtn* zo n kout. Fabóokftoorualtf Induttriogabouw. Qoudbwlnft) 60, Rotterdam. tol. 010 12.64.61.

De Havenloods | 1979 | | pagina 1