Brigitte slaat eerste paal wijkcentrum Ik schilder,dan is er geen tijd om te dichten contactlenzen? 0p1 mei wappert rode vlag SCHIEDAM geen mens kan ze missen in Groot Rotterdam" Inspraak in Verkeersplan tuinmeubel shouu Ybeltje Frijlink: Politieke agenda De rooie zakdoek en de gemeenteraad 'Sociëteit All Inn' DONDERDAG 26 APRIL 1979 - 28e JAARGANG NO. 17 HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 155-159. ROTTERÖAM. editie p DE# HAVENLOODS iQujll '.rarsrptW Uit Duitsland. Zweden. Frankrijk. Engeland en Italië 19 befaamde merken tuinmeubelen in wit. Voor u daaraan begint, wilt u weten of dat kan en wat er kan. Er zijn zoveel contactlenzen, bijv. de nieuwste ultradunne zachte lens uit Amerika, harde lenzen. Minicon-fle*. Unicon-flex en cylindrische zachte lenzen voor ogen die vroeger geen zachte contactlenzen konden dragen. Er zijn zelfs speciale sportlenzen en dubbel-focus lenzen Unicon is contactlens- specialist die na zorgvuldig onder zoek u de luiste lens kan adviseren. w..rL~ v: Aangesloten bij de ANVC Unicon heeft alleen contact lenzen, maar dan ook alles op dit gebied. Unicon is lid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Contactlens specialisten A.N.V.C. Unicon geeft u een eerlijke, uitvoerige informatie en de juiste deskundige begeleiding. Kom dus eens praten met UNICON b.v. WETENSCHAPPELIJK INSTITUUT VOOR CONTACTLENZEN Schiedamseweg73, 31^4 BC Vlaardingen 010-346374 SCHIEDAM De wijk Schiedam-Noord krijgt in 1980 liaar eigen Wijkontnioetingseentrum. Zes miljoen gaat het kosten, en daar voor krijgen de wijkbewoners een gebouw waar men niet alleen elkaar kan ontmoeten, maar waar ook allerlei nieuwe aktiviteiten gestalte kunnen krijgen. Bovendien zijn afdelingen van de biblio theek, de muziekschool, een peuterspeelzaal en het kantoor van de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam Noord (SSSN) in het gebouw gevestigd. 226 Heipalen zullen de onderbouw van het centrum vormen en Brigitte Gudde mocht op woensdag 25 mei de eerste paal slaan, want zij had het aantal heipalen precies geraden en won de wedstrijd die de Werkgroep Wijk ontmoetingscentrum daarvoor had uitgeschreven. Voor de aktiviteiten van de bewoners komen er in het nieuwe centrum vergaderruimtes, een centrale ontmoetingsruimte, een grote en een kleine zaal, een biljartruimte en een koffiehoek. Wat daar allemaal gaat gebeuren, mogen de bewoners van Noord zelf beslissen, via een beheer commissie die zal bestaan uit wijkbe woners en vertegenwoordigers van verschillende verenigingen. De voor loper van de commissie, de Werk groep Wijkcentrum-Noord heeft al heel wat werk gedaan om tot de bouw te komen. Op het moment is de Werkgroep druk bezig met een geldinzamelingsaktie, want het Minis terie van C'RM heeft wel 7,5 ton subsidie verleend, maar stelt daarbij als voorwaarde dat de wijkbevolking zelf ook 1,5 ton op tafel brengt. I n dat bedrag is er nog lang niet, zodat de werkgroep druk bezig is om finan ciële bouwsteentjes voor het gebouw te verzamelen. Dat geld is net als de bijdrage van CRM, bedoeld voor het ,,multi-functionele gedeelte" van het gebouw, dat zijn de zalen, de ont moetingsruimte, de vergaderruimtes, de biljartruimte en de koffiehoek. SSSN-opbouwwerker Jos van der Lugt ziet de financiële aktie als een mogelijkheid om de wijkbewoners wat meer bij het ontmoetingscen trum te betrekken, want het leeft naar zijn mening nog te weinig in de hele wiik. Het gebouw zal mei 1980 betrokken kunnen worden, als de inrichting gereed is. Jos: ,,We zien er reikhalzend naar uit, want in die twee sta-caravans zitten we nu wel erg tochtig!!" Het ziet er naar uit, dat het wijkont- moetingscentrum in de toekomst wel het hart van de wiik zal worden. Behalve de bibliotheek komt er ook nog een postkantoor, waarvan de bouw medio 1980 gestart wordt. Bovendien is het gebouw zodanig gebouw kan men naar de winkels die manier wordt het vanzelfspre- ingericht, dat het een soort „winkel- in de Hof van Spaland lopen en/of kend voor voorbijgangers, om er even straat "-functie heeft, door het naar postkantoor of bilbiotheek. Op binnen te gaan In Vlaardingen: Niet trainen op de voetbalvelden' VLAARDINGEN— Op de voetbal velden mag niet worden getraind. De voetbalverenigingen hadden de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie verzocht om incidenteel in plaats van een vriendschappe lijke wedstrijd op de velden te mogen trainen. Dit verzoek is nu afge- Voordat het sportraadslvestuur tcrt een beslissing kwam. is er advies in gewonnen van de directeur van gemeentewerken. Deze benadrukte dat de huidige regeling tot stand ge komen is in overleg met de sectie voetbal. Verder stelt deze. dat het gebruik van de velden in april en mei beperkt is omdat juist in deze maanden de grasmat snel bescha digd kan worden. Gemeentewerken ziet de huidige regeling als een waarborg voor het herstel van de velden tijdens de twee maanden durende rustperiode: „Indien er. prijs wordt gesteld op goed bespeelbare velden bij het begin van het speelseizoen moeten de trainingen op de velden zonder meer achterwege blijven" DE WOLSCHUUR GAAT VERHUIZEN Zaterdag 28 april om 16 uur sluit de Wolschuur op de Rijksstraatweg 85 haar deuren. Wij hopen U op 4 mei a.s. weer in ons nieuwe pand RIJKSSTRAATWEG 256A HELLEVOETSLUIS te mogen verwelkomen. TOT 28 APRIL OP AL ONZE PRIJZEN. 15% EXTRA KORTING Korte Lijnbaan 9 - Rotterdam Uw feestadres voor Bruiloften en partijen Voor afspraken of telefonische inlichtingen tel. 010-11.67.10 j VLAARDINGEN— Op woensdag begint de inspraak over het verkeerscirculatieplan (VCP) voor de wijk Holy met een informatieavond in zaal Middelhuyse, Koninginnelaan 403. Aanvang 20.00 uur. Op de informatieavond gaan de wethou ders B. Goudriaan (verkeer en vervoer), .1. Wijnstok (inspraak en voorlichting) en C. Bot (economische aangelegenheden) in op de volgende punten: - Wat is de bedoeling van een VCP.' Wat zijn de uitgangspunten, die bij 26 APRILT Ml MEI AHOYROTTERDAM het opstellen van een VCP gehanteerd moeten worden? Hoe is de inspraak geregeld? Tijdens deze bijeenkomst kan men zich opgeven voor de inspraakwerkgroep Holy. Deze werkgroep gaat zich bezig houden met het opstellen van een ont- werp-VCP voor de wijk Holv. De vol gende zaken moeten onder meer bekeken worden: reconstructie van de kruising Holv- singel/ Dillenburgsingel. uitvoering van de afsluiting van de Frederik Hendriklaan. gedeeltelijke aanleg Rijksweg 19. doortrekking van de Europaboule vard. verkeerslichteninstallaties. De insprekers worden tijdens hun werk terzijde gestaan door een team deskun dige ambtenaren, die hen zoveel mogelijk informatie verschaft en hen helpt bij hef uitwerken van de plannen. Wanneer de insprekers een ontwerp-VCP hebben op gesteld. wordt deze aan het college van burgemeester en wethouders voorgelegd. Mochten de ambtenaren het niet eens zijn met de opvattingen van.de inspre kers. dan dienen zij eveneens een ont- werp-VCP hij het college in. die dan uit beiden een keuze moet maken. Vervol gens legt het college de twee plannen voor aan de gemeenteraad en geeft hier bij zijn voorkeur aan. De raad neemt dan de uiteindelijke beslissing. SCHIEDAM Dichters zijn dun gezaaid, maar dat zelfs in ons literair kli maat talenten kunnen bestaan, bleek tijdens de boekenweek. In de aula van het Stedelijk Museum lazen Schicdamsë dichtefrs uit eigen werk en dut bleek best de moeite waard. Een van hen was een vriendelijke dame met opgestoken grijs haar. wiens gedichtjes eigenlijk dg naam schilderijtjes ver dienen. Want als je haar dichterlijke beschrijvingen van bijvoorbeeld een landschap of een herfstmorgen hoort, zie je het plaatje in kleur zo voor je. Ybeltje Frijlink-Stienstra bleek de naam te zijn van deze woordschilde res. ze is een echte Friezin en werd in 1906 in Bergum geboren. Vanaf 1946 woont ze al in Schiedam en bij een bezoekje aan haar flat bleek al direkt dat ze ook met het penseel schildert. Het hangt er vol met landschappen, want ze reist graag. Met dichten be gon ze in de tweede wereldoorlog in het Jappenkamp, want ze wtoonde in Malang toen de oorlog uitbrak. Haar man kwam in Birma terecht en werkte aan de beruchte spoorlijn, zij zat in het kamp in Semarang. En daar ging ze haar gedachten op papier zet ten: „opschrijven van dingen waar je mee zat. wat er in mezelf omging. Er waren zelfs mensen die recepten gin gen opschrijven van wat ze zouden eten als alles voorbij was. Door je ge voelens op te schrijven ben je het even kwijt, net of je er toch weer beter tegen kan. Dat heeft op dat moment alleen maar zin gehad voor mezelf" vindt mevrouw Frijlink. „Na de kamptijd heb ik gedacht: ik wil pro beren te laten zien wat in de wereld nog wel de moeite waard is, dat er ook een hoop goeds en moois is" door Yvonne Hontelé maken is moeilijk. Later heb ik het voor mezelf geprobeerd, bijvoorbeeld een gedicht maken op het begrip avond. Je schrijft wat je voelt en soms gooi je het later weg". Gaat het ineens, zo'n gedicht op pa pier zetten? „Nee hoor, ik moet nog zo vaak strepen. In het begin dacht ik het moet rijmen, hoe kom ik er uit. Maar nu vind ik dat het ook zonder rijm een gedicht kan zijn. Ik ben geen veelsehrijfster hoor, er moet wel een aanleiding zijn. Op vakantie is die er wel vaak en dan maak ik ook foto's. En ik schilder veel, dan heb ik geen tijd om te dichten." zenkwarts, jade en andere materialen veelal verzameld tijdens de reizen die ze vroeger maakte met de Nederland se Geologische Vereniging. Lezen doet ze ook graag, Jan Wolkers, Simone Beauvoir, vertaald, Sagan en Simenon in het Frans, kafka en Böll in het Duits en Iris Murdoch in het Engels. „Maar ja, de bibliotheek heeft zo wei nig," verzucht ze spijtig. Daar heb ik helaas ook ervaring mee. Religieus Ybeltje Frijlink: Schiedamse dichteres van Friese afkomst. stem. mij liever clan muziek O kind van mijn kind. vreugd van mijn late jaren. Haar gedichtjes gaan meestal over de natuur, soms hebben ze een klein beetje religieuze achtergrond. „Ik heb een godsdienstige opvoeding ge had en ook dat vindt z'n weerklank /.'mietje. Kind ran mijn kind. vrij huppelend aan mijn hand. blond hoofdje. glanzend in de zon. ogen die 't leven toelachen. Kunstklos Schilderen en dichten gaan goed samen. „Toen ik weer in Nederland woonde nam ik een abonnement op „Op den uitkijk", een Christelijk Cultureel maandblad, dat wedstrijden uitschreef bijvoorbeeld werk van T.S. Eliot uit het Engels vertalen. Dan probeer je met taal om te gaan; van een gedicht in een andere taal weer een gedicht te Schilderen doet ze meestal thuis, „dat gedoe met die verf vind ik te lastig in de kunstklas". Op les, in de kunst klas van het Stedelijk Museum tekent ze of werkt met ecolineverf. Aan de wand hangt een enorm groot geschil derd boeket bloemen, dat is een ge schenk van een kennis, de heer G. Batelaan en die blijkt weer lid te zijn van de Schiedamse kunstkring S 45, evenals Cor Don en Jan de Raat. Het kunstleven in onze stad is bloeiender dan je zou denken. Voor ik wegga krijg ik nog wat te zien van de derde bezigheid van me vrouw Frijlink. stenen verzamelen. Kasten vol heeft ze met agaath, ro- wtndmnMtn. bankrotten enz. <o n kaui. Fabrwfcttoorualan Induttriaaebouw, Ooudwtn*! Ml. 010 12.64.61 Ongetwijfeld telt onze stad nog meer mensen die best dichterlijke talenten hebben. Wie, net alsmevrouw Frijlink zijn of haar gedachten of ideeën op papier pleegt te zetten of het wil pro beren, kan ze van ons zwart op wit krijgen. Dat wil zeggen, dat we van nu af aan in ons blad een dichters- hoekje gaan reserveren, mits er vol doende inzendingen komen. Het mag ook het Fries. Pennevruchten kunt u dan ook opsturen naar het Schiedams Nieuwsblad, Postbus 195, Schiedam SCHIEDAM - De plaatselijke afde- dat op de Dag van de Arbeid rode ling van de Partij van de Arbeid vindt vlaggen op de gemeentelijke gebou- SCHIEDAM - Politiek geïnteresseer de Schiedammers krijgen het op don derdagavond 26 april erg druk. Aller eerst Ls er in Boerderij Landvreugd, Sweelincksingel 7, Groenoord een forumavond met politieke partijen die in de gemeenteraad zitten. Dit „politiek kafee" wordt georganiseerd onder het motto, „een jaar na de ge meenteraadsverkiezingen is er wat ver anderd?? Gaat het wel goed zo? de P.v.d.A.-fractiekamer in het oude Stadhuis. Allereerst wordt een diase rie vertoond over de geschiedenis van de S.D.A.P., van het begin tot aan de tweede wereldoorlog.- Na de. koffie- pau/e, om ongeveer 21.30 uur vertelt ome Aad van de Wal over de goeie ouwe rooie tijd in Schiedam.de vori ge krisistiid. toen de arbeiders nog ar beiders waren en links, de tijd varj voor de „grote truttigheid" dus éigen- lijk. De avond wordt georganiseerd door de Jonge Socialisten in de P.v.d.A. wen moeten wapperen. Maar zover is het nog niet en daarom zullen leden van de P v.d.A. op maandag 1 mei om 13.00 uur op de Grote Markt de monstratief een mast oprichten en een rode vlag hijsen. Het gebeuren zal worden omlijst door socialistische muziek en de VARA en waarschijn lijk ook de NOS zijn erbij om voor latere televisie-uitzending te zorgen. De P.v.d.A., het Nivon. de socialis tische zangvereniging Excelsior en dfc VARA organiseren gezamelijk nog enkele 1 mei aktiviteiten. Het pro gramma is als volgt: 10.00 uur - Gezinswandeling door en rond het Beatrix park, verzamelen bij de kinderboerderij Deelname is gratis 14.00 uur - 1 mei bijeenkomst in de foyer van het zoldertheater „In de Teerstoof". Arie Lems spreekt over internationale solidariteit. Excelsior en Rinus Hagendoorn van het Nivon zorgen voor muzikale omlijsting. De toegang is gratis. 14j00 uur - Poppentheater van Erico Burgerjon en Chris Boorman in het zoldertheater „In de Teerstoof" De toegang is gratis. Donderdag 26 April 1979 wordt er weer soos "AU In" gehouden in de sociëteit "In the Mood" gebouw "Liefde en Vrede" in de Franssen- straat. Alle oud-leden en ouders van leden van L V zijn van harte wel kom voor een praatje, spelletje enz. We beginnen zoals altijd om 20.00 uur. Loop er eens binnen, wellicht ontmoet men wat oude vrienden. Dus tot ziens a.s. donderdag 26-04- 1979 na 20.00 uur <5#

De Havenloods | 1979 | | pagina 1