Delfland - demonstratie valt in het water 'Voor 't leven getekend' Banen voor jonge mensen Groot succes Braderie 3?° ■SLAAPKAMERS Kuifje in Schiedam Stertocht Wan'dmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingel 66, Rotterdam, Tel. 010 -12.64.61. '«JTi' DONDERDAG 3 MEI 1979 - 28e JAARGANG NO. 18 I DEZE WEEK HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 155-159, ROTTERDAM I editie p SCHIEDAM Hondeweer op en het plensweer zorgde ervoor dat men snel weer naar huis wilde De organisatoren blijven zitten met een flinke financiële strop want de grote hoeveelheden frisdrank en ma crobiotische hapjes die men had laten aanrukken, bleven over. De enige re medie tegen de kou werd geleverd door een groepje musici dat in de gro te legertent volksmuziek ging spelen. Gehos en gestamp op de maat van de muziek gaf nog een beetje warmte. Kor Kegel, doortrapper onder de verslaggevers. De C D A.-er Dijkman krijgt het moei lijk binnen zijn partij, want de meer derheid is voor aanleg van de rijksweg. Havenslib MIDDEN-DELFLAND Slechts een klein groepje milieubewuste wielrijders trotseerde op zaterdag 28 mei regen, wind en winterse temperaturen om al fietsend van hun bezwaren tegen de aanleg van rijksweg 19 blijk te geven. De organisatoren van de Midden-Delf land manifestatie hadden duizenden belangstellenden verwachten die waren er ongetwijfeld gekomen, ware het niet dat de weergo den het kennelijk niet op deze'aportieve protestuiting hadden be grepen. Onder de 250 doorzetters, veelal ge kleed in oranje regenpakken $n rub berlaarzen, bevond zich óok de C.D.A. er Dijkman. Hij volbracht de hele fietstocht in de plensregen, wat hem bij aankomst bij het zandlichaam van de rijksweg, waar de manifestatie werd gehouden, een applausje opleverde. In zijn toespraak beloofde hij samen werking tussen provinciale en lande lijke overheden; hij vindt dat alterna tieven voor de rijksweg ernstig moe ten overwogen. De provincie moet naar zijn mening nu eindeliijk maar eens met een streekplan komen, zo dat duidelijkheid over de toekomst van Midden-Delfland ontstaat. De P.v.d.A.-gedeputeerde Borgman ver klaarde zich vierkant tegen de aanleg van rijksweg 19. Hem was gebleken dat geluidshinder alleen kan worden verminderd als er muren van tiental len meters hoog langs de weg komen te staan en hij wil alles doen om de weg tegen te houden. Zijn betoog werd ondersteund door zijn partijge noot, het tweede-kamerlid Rienks. Het Vlaardingse gemeenteraadslid Remy Poppe zag weinig heil in de positieve uitspraken van de andere aanwezige politici. Hij wees erop dat alle he/en die aan het woord geweest waren er tegelijkertijd aan meewer ken dat het Rotterdamse havenslib in Midden-Delfland werd opgespoten. „Het uitdiepen en verbeteren van de Rotterdamse havens heeft dat op spuiten met giftig slib als gevolg. De mooie beloftes die gedaan worden klinken misschien wel leuk, maar het wordt tijd dat er nu daadwerkelijk iets gedaan wordt" was zjjn com mentaar De samenwerkende Milieugroepen manifestatie in een warmer jaarge- Midden-Delfland overwegen, om de tijde nog maar eens over te doen. Striptentoonstelling bij opening al druk bezocht SCHIEDAM - Of het te danken was aan het weliswaar koude maar droge weer, of aan de eveneens in Schiedam-Zuid gehouden wielerron de, het staat zonder meer vast dat de in de Groenelaan gehouden Brade rie, die werd georganiseerd door de in Zuid gevestigde winkeliers, een groot succes is geworden. Alle bewoners van Schiedam leken hier te zijn samengestroomd. Zo druk was het dat veel kooplustigen het voorlopig SCHIEDAM - Op zaterdag 5 mei wordt door verschillende muziek corpsen weer een „Stertocht" gehou den. Uit diverse wijken van de stad zullen bands naar het centrum van de stad trekken, waar vanaf 14.00 uur op het Emmaplein een muzikale manifestatie wordt gehouden. De spits wordt afgebeten door St. Rad- houd uit Kethel en daarna komt drumband Juliana, zoals altijd met majorettes. De Harmonie Wilton Feijenoord, de Jeugdrijnmondband en Harpe Davids zullen het program ma, dat om 15.15 eindigt, besluiten. Het muzikale programma is niet van elke vereniging bekend, maar het volgende staat in elk geval al vast. Harmonie Wilton Feijenoord komt op met de mars Drumbo van W. Laseroms en daarna wordt uitge voerd: Wunderland bei Nacht van Klaus Günther Neumann. Vervolgens worden C.emertmars en Baby-face van Lex Abel gespeeld en er wordt afgemarcheerd met De Wolkenridders van A. van Veluwen. De Jeugdrijn mondband zal een complete show geven bij de speciale marsen die voor dit corps zijn gesehreven; Harpe Davids speelt De Herautenmars, Florida en Drumbo en uiteraard zorgen de majorettes voor een eigen show SCHIEDAM - Zelden werd de opening van een tentoonstelling in het Stede lijk Museum zo druk bezocht als bij de manifestatie van het beeldverhaal „Voor het leven getekend?" het geval was. De belangstelling was groot toen wethouder Reinier Scheeres van financiën, zelf een groot liefhebber van strips, de manifestatie vorige week vrijdag inluidde. Hij werd daarbij terzijde gestaan door de enige echte Kuifje. Jean Pierre Talbot uit het Belgische Spa, die vijftien jaar geleden de hoofdrol en twee Kuifje speelfilms speelde „Vanavond staat het Stedelijk Mu seum weer eens in de belangstelling, maar ditmaal positiever dan in de afgelopen weken het geval is ge weest. Discussie over de doelstel lingen van het museum is best zin vol, maar de wijze waarop dit ge beurt was niet altijd positief. Als je deze tentoonstelling toetst aan be kende doelstellingen voor een kunstbeleid, voldoet hij er redelijk aan. Het ontwikkelen en in stand houden van culturele waarden zit er wel in, de toegankelijkheid voor het publiek is groot en de bevolking is er bij betrokken, onder andere door bij kijken hielden. Menigmaal hoorde men de uitroep: „Ik ga morgen wel", veroorzaakt door ware opstoppingen. Vooral de krhmen waar men snoep- waren verkocht werden druk bezocht. Roombroodjes, warme stroopwafels (ze werden gebakken waar je bij stond), heerlijke taarten en vele soorten drop en Oud-Hol lands suikerwerk vlogen over de toonbank. Bij drogisterij van der Sman kon men terecht voor de daarbij horende tandpasta. Slage rij Maan verzorgde de hartige hap overheerlijke warme worst en op de barbecue geroosterd vlees gin gen er best in. Mode Natuurlijk was ook de nieuwe zomer- mode volop te bewonderen, en te kopen, op de braderie. Van kant en klare kinder, dames en herenkleding tot lappen stof voor de zelfmakers, voor iedereen was er wel iets te vin den. Ook voor een nieuw stuk huis raad, van kop en schotel tot meube len en stoffering kon men op de braderie terecht. Kinderen trokken hun ouders natuurlijk rap in de richting van de speelgoedkraam. Wie nog geen toeter had moest er nu Ambachten Tussen al deze winkeliers in Stonden de ambachtelijke deelnemers. De klompenmaker, die met vaardige han den uit een stuk hout een pracht klomp toverde. De kaarsenmaker, en glasblazer die de fraaiste voorwerpen vervaardigden. Een siersmid met een kraam vol orginele nummerplaten, naamborden en haardstellen. Op de achtergrond stonden zijn gereed schap, de smeedhamer en het laaien de smidsvuur. Ook de bijenkorf- vlechter, die tevens prachtige manden maakt, had over belangstelling niet te klagen. Volkomen rustig werkte hij verder terwijl iedereen op zjjn handen keek: ik zou daar bovenop zo'n schraag zittende met zoveel mensen op me heen niet eens een knoop aan kunnen naaien. Nu is hij het wel gewend deze vrijetijdsbeste ding (want dat is het) op markten te tonen. Ruim tien uur werk gaat er in één korf zitten. Als je dat eenmaal weet valt de prijs f 75,- (waar ik me eerst naar van schrok) toch wel mee. De man was overigens een aardig eindje van huis, zijn woonplaats is Veghel Eigenlijk was er maar één ding waar het op de braderie aan ontbrak. Dat was wat meer loopruimten langs de kramen op het gedeelte van Wilhel- minaplein tot daar waar de huizenrij wat naar achteren verspringt. Met dit als enige minpunt kan men echter zeggen dat de braderie zeer geslaagd was. Ria Koppenhagen. Oudejaarsavond bij jubilerend SVV SCHIEDAM In het bowlingcen trum Musis Sacrum viert SVV op maandag 7 mei een oudejaarsavond. Aanleiding is het feit, dat de vereni ging 75 jaar geleden op 8 me'i werd opgericht. Naast de SVV-leden zijn voor deze avond oud-leden, ex-spelers, ex- trainers en ex-medewerkers uitgeno digd. Tussen uit de gasten gevormde teams zal een onderlinge bowling wedstrijd plaatsvinden. Als speciale gast komt cabaretier Jan Blaaser. SVV's jubileumreceptie is op zater dag 26 mei van 15 tot 18 uur in het Novotel aan de Hargalaan de wedstrijd voor de jeugd „teken je eigen stripje". Aldus wethouder Scheeres die als „Bommelfanaat" nog had overwogen om een geruit jasje aan te trekken, in zijn ope ningstoespraak De wethouder noemde de manifes tatie bijzonder en uniek, vanwege de grote omvang en omdat het ge beuren zich niet alleen in het mu seum maar door een groot deel van de stad afspeelt. Het initiatief kwam van buitenaf en dat kan een succesvolle formule zijn, terwijl de wisselwerking tussen het museum en particulieren, navolging verdient, vond hij. Voor dit initiatief zwaaide hij alle lof toe aan de organisatoren, Aad Sprong en Bram Uil. In vlot Frans heette hij Jean Pierre Talbot welkom, die op uitnodiging van Het Vrije Volk en NovotelViaar Schie dam was gekomen. Talbot was Voor de vierde maal in Nederland en ook in België en Frankrijk kruipt deze vriendelijke leraar nog regelmatig in de huid van Kuifje, ofwel Tintin zoals hij in Franssprekende gebie den heet. „Ik ben wel eens een beetje jaloers op Hergé" vertelde Jean Pierre, maar dan zegt Hergé dat hij mij een beetje als zijn ambas sadeur en zoon beschouwt". Samen met Scheeres poseerde hij bereid willig voor de fotografen in een levensgrote Chinese straat, overge nomen uit „Kuifje en de blauwe Lotus" De straat werd door Rotterdamse kunstenaars geschil derd en al eerder bij een tentoon stelling in het Lijnbaancentrum ge bruikt Bommel Na de opening maakten de vele be langstellenden een rondgang dooi het museum, waarbij ze een groot aantal originele striptekeningen en schilderwerken konden bewonde- Tom Poes en Ollie B. Bommel waren daar ook bij en dat heeft Aad Sprong heel wat telefoongesprek ken naar Ierland gekost, want Mar ten Toonder was door de stakingen aldaar aanvankelijk niet te bereiken en zonder diens toestemming mogen de Nederlandse studio's geen originelen van zijn werk beschik baar stellen. Suske en Wiske, Lucky Luke, Michel Vaillant, Bruno Brazil zijn slechts enkele bekende stripfi guren die jn de manifestatie zijn op genomen; ach, voor de liefhebber is vermelden van namen eigenlijk overbodig. Alleen de prachtige aquarellen en pentekeningen van Jean Dulieu, die zijn zeker ver meldenswaard. Dino Attanasio, tekenaar van Bob Morane, Spaghetti, Ton en Tineke, Johnny Goodbye en De Macaroni's bracht zondagmiddag 29 april een bliksembezoek aan „Voor het leven Bowlingcompetitie sportverenigingen SCHIEDAM - Door Bowling Musis Sacrum zal in samenwerking met Sporthuis Kethel van 11 juni tot 3 september een bowling-competitie voor de Schiedamse sportverenigin gen georganiseerd worden. De in schrijving hiervoor sluit al op maan dag 7 mei. Omdat er evenwel slechts 24 teams geplaatst kunnen worden, zullen de aanvragen in volgorde van binnenkomst worden behandeld. Gespeeld wordt er op „handicap basis", zodat ieder team geljjke kan sen heeft om als eerste te eindigen. Bovendien is het in verband met de vacanties niet noodzakelijk, dat het deelnemende team (vijf personen) telkens uit dezelfde mensen bestaat. Iedere week is er een „winnaar van de week", die een op naam van zjjn' vereniging gestelde waardebon van vijftig gulden ontvangt voor het aan kopen van sportartikelen. Ook voor de winnaars van de totale competitie zijn er waardebonnen voor het aan kopen: le prijs vijfhonderd gulden; 2e prijs vierhonderd gulden en 3e prijs driehonderd gulden. Voordeliger kan niet! Een zware kwaliteit plastic douche-gordijn met een leuk des sin in drie verschillende kleuren' blauw, rood of 120 cm. breed, 200 cm. lang. Nu slechts getekend" Achter de tekenaarsta fel in de entreezaal maakte hij teke ningen voor de bezoekers. Op woensdag 9 mei is hij weer de ge hele dag in het museum. Op diverse andere dagen zullen achter deze tafel tekenaars uit binnen- en bui tenland aan het werk zijn. Deze week worden nog drie exposi ties geopend. In de Noordmolen is er een Belgische manifestatie met tekeningen van de Vlaming Jean Pol, de geestelijke vader van Kra- mikske van de bakker, Annie en Pe ter en Bi en Bip. „Bakken aan de bar" van IJf Blokker en Harry Touw worden in het zoldertheater „In de Teerstoof" tentoongesteld en speciaal voor de kleintjes zijn in - Mix Freetime Shop aan de Hoog straat tekeningen uit de tijdschrif ten Okki, Jippo en Taptoe te zien Bemhard De organisatoren, Bram Uil en Aad Sprong, de laatste al jarenlang „Stripfanaat", hebben er hard voor moeten werken en dat was hen op de dag van dé opening wel aan te zien. Over de samenwerking met de museumdirectie waren zij niet erg te spreken en ook de ineresse van het gemeentebestuur, evenals het hun toegewezen budget van f5000,- noemden zij gering. Uitgesproken boos zijn Bram en Aad over het feit dat de strip „De avonturen van Prins Bemhard" van Willem Bem hard Holtrop is geweigerd. De orga nisatoren spraken er hun twijfel over uit, of het wel een besluit van Burgemeester en Wethouders is ge weest om de strip te weigeren en niet een eigen beslissing van wethouder Posthoorn, die overigens bij de opening niet aanwezig was. Museumdirecteur Paalman hield i zich in deze aangelegenheid op de! vlakte, hij citeerde slechts uit de N.R.C., waarin wethouder Post hoorn zegt dat Schiedam en het museum geen dienst wordt bewezen met het tentoonstellen van de strip. „Daar kan ik me achter stellen" was zijn commentaar. „Niet zo links" noemde Bram Uil het weigeren van de Bernhard-strip in een telefoonge sprek met Posthoorn, die volgens Uil daarop flink kwaad is geworden. Wat de manifestatie die tot 3 juni duurt, aan activiteiten beidt en welke tekenaars er eventueel in Schiedam zijn, wordt elke dag in de etalage van C&A aan de Koemarkt actueel bijgehouden. In elk geval komt Ronald Raaymakers van Hol land Animation op 5 mei met een programma van animatiefilms naar het Zoldertheater „In de Teerstoof". De films beginnen om 20.30 uur, de toegangsprijs bedraagt f 5,-. YVONNE HONTELE Scheeres, Kuifje en de blauwe Lotus

De Havenloods | 1979 | | pagina 1