CMwaboranI(e> Bruine bonen eten met Gerritje en Bert in een ouderwetse Drentse kamer \lC2i In Rotterdam kun je bij de belastingen lachen w CHIEDAM nolet ziekenhuis Schiedam /ff/HERCURIUS DE HAVENLOODS kent geenabonnées MAAR LEZERS! afdelings secretaresse WwM \W k R.K. Vereniging voor Ziekenverpleging, Stadhouderslaan 98, Tel. 010-260080 waaruit Gerritje heerlijke koffie tapt die natuurlijk moet worden gezoet met een paar bruine klonten. Om U tegen te zeggen! GASTENBOEK Veel Nederlanders hebben daarvoor al een speciale reis naar het noorden gemaakt. Wie in het gastenboek van het tweetal kijkt komt daarin notities tegen van mensen uit alle delen van de wereld. „Lots of love from us all" schreef een Australische familie na een bo- nenmaal. Er zijn echter ook notities van mensen uit Curacao, Griekenland en Israël. Een grapje maakte een be zoeker die na een forse maaltijd aan het gastenboek deze regels toever trouwde: De bonen zwellen in mijn buik Ik vraag me af hoe ik straks Ja dezer: ruik. Dat staat echt in het gastenboek. Iemand anders schreef (en kennelijk na een glaasje te hebben genuttigd): Ikke pikke porretje ikke wil nog een boerenjongen maar nu met een snorretje Iemand uit Voorburg schreef: Ik ben een boon als ik weet hoe ik weg moet stoppen wat ik bet. t,en Engelsman genoot zo zeer, dat hij zich zelfs drie keer ten bord vol schepte en in het Papiamento schreef iemand uit Curacao: Masha masha dankie pa boontjie cora i e carni por- ko. Wat het betekent? Gerritje en Bert weten het niet, maar ze gaan ervan uit dat het een complimentje is. MARKTKRAAM De bonen-zaken gaan zo goed, dat men vorig jaar besloot een markt kraam aan te schaffen en er in kille tijden „de boer" mee op te gaan. In Westerbork beleefden ze de première van hun bonenkraam en een belang stelling dat men had Plasticbakje vol lekker zachte brui ne bonen en daarover een scheut spekvet. We kunnen er niet tegen ko ken zegt Gerritje en ze glunderde. Be grijpelijk, want fijne ideetjes tref je niet zo heel dikwijls meer aan. Op het gezicht van Bert stond het succes ook al te lezen. En het was alsof hij dacht: Ik mag een boon worden, als ik er iets van snap. Wie het tweetal eens wil opzoeken kan gewoon schrijven naar de mu seumboerderij „In de ar" te Wester- bork. Want daarin woont de familie Klomp, bestaande uit vader en moe der Bert en Gerritje en hun kinderen. Parkeerplaats fiets Her Duitse parlementslid Claus Grobecker uit Bremen heeft voor zijn assistente Ilse Rohleder een vouwfiets aangeschaft om haar wat mobieler te maken. En dat niet alleen, hij zorgde er ook voor dal voor deze fiets op de parkeerplaats bij het parlementsge bouw in Bonn een plaats werd gere serveerd De portier is daarbij zo at tent de fiets als het regent binnen te zetten zodat Ilse geen last heeft van een nat zadel. In ons ziekenhuis start op 13 augustus 1979 een opleiding voor het Vjv diploma radiologisch laborant(e). V Voor deze opleiding kunnen wij enkele leerlingen plaatsen. V. '!V Zij die irf het bezit zijn van een HAVO-diploma kunnen solliciteren naar de funktie van Meerling radiologisch 4 *>4, op de röntgenafdeling. Zij die wiskunde, natuurkunde en biologie in hun keuzepakket hebben tjk. genieten de voorkeur. V Er is een introduktieperiode die duurt tot 1 oktober 1979, j Belangstellenden verzoeken wij hun sollicitaties te richten aan de direktie. Burgemeester Knappertlaan 25,3116 BA Schiedam. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de heer G. de Reus, röntgenoloog, telefoon 010-269126, toestel 240. VOORLICHTINGSBIJEENKOMSTEN DAG/AVOND HAVO EN MAVO VOOR VOLWASSENEN m worden gehouden van 20.30 TOT 21.30 UUR in .4 'SCHIEDAM 'VLAARDINGEN schoolgebouw Spalandlaan 2 OP WOENSDAG 16 MEI A.S. Bartje is het Drentse jongetje, dat zoals veel mensen inmiddels wel weten niet voor bruine bonen wilde bidden, zoals zijn vader van hem verlangde. Bruine bonen, zeiden de twee uit Westerbork. Daar zit eigenlijk veel meer in dan we tot nu hebben geweten. Er worden te weinig bruine bonen gegeten. Als wij nu eens Belastingplaatjes bij de vleet. Maar ook allerlei andere „rijwielmerken" dat je er best een ochtend in kunt doorbrengen. Natuurlijk is het van belang alles eens goed te bekijken en er niet achteloos aan voorbij te gaan. Zo is het ook in al die andere ka mers. Hebt u wel eens van schoor- steengeld gehoord, van vuurgeld, van aanslagbiljetten op papyrus, urinebe- lasting? Ook herinneringen aan de tijd van de tiende penning zijn er. Maar de Nederlandtsche Gedenck Clanck uit 1626 ligt er ook. Er is ook eens een belastingheffing geweest op geld. Het geld moest gestempeld wor den. anders mocht het niet worden uitgegeven. BELASTINGPLAATJES Natuurlijk is er ook veel over zegels, zijn er belastingplaatjes, hondepen ningen en speelkaarten. Er is ook een loterijkamer, een accijnskamer, zijn er roeistokken voor het roeien en pei len dei- drankvaten en fijnere instru menten om het suikergehalte en de sterkte van alcohol te kunnen meten. Het is een machtig museum waar je niet uitgekeken raakt, tenminste/wan neer je echt wilt kijken. Tot 31 maart loopt er nog een spe ciale tentoonstelling riiet als onder werp Rotterdams Oude Belastingge zicht. - Op 1 april van dit jaar gaat een nieu we expositie lopen „Gein en Pijn", 300 jaar spotprenten op de schatkist. Tegenwoordig is het museum ook opgenomen in het dagtochtenpro gramma van de Nederlandse Spoor wegen. Maar hoe je er ook komt: eenmaal bezocht betekent: enthousiast zijn en tegen weer anderen zeggeA: daar moet je eens gaan kijken. Lachen joh DE HAVENLOODS DONDERDAG 10 MEI 1979 Het is nu vijfjaar geleden, dat twee inwoners van het Drentse Westerbork een lumi neus idee kregen. Ze wisten zo het een en ander van Drenthe en onder meer ook van het boek Bartje, dat jaren geleden werd geschreven door de schrijver Anne de Vries. De twee hadden in Westerbork een prachtige boerderij. Op de deel had den ze allerlei antieke voorwerpen uit gestald maar er was ook nog een erg mooie kamer, een Drentse kamer met bedsteden, met olielampen, met een ouderwetse kakstoel, met kraantjes- potten, fijne oude kachel en Kijk zeiden de twee, die Gerritje en Bert heten, als wij nu eens in die oude Drentse kamer op bestelling bruine bonen gaan serveren aan hongerige mensen. Hoe zou dat dan gaan? Zou dat geen specialiteit zijn waar veel mensen naar verlangen? Gerritje en Bert gingen aan de slag. Er werd reclame gemaakt voor het plan, ze zorgden ervoor echte Drentse kostuums aan te schaffen en Gerritje begon een flinke voorraad in te slaan van die bruine bonen. Nu, vijf jaar later kunnen ze terug zien op geweldige belevenissen. Het ideetje van toen is een succesnummer van nu. Enorm veel mensen hebben in die vijf jaar - komend uit alle delen van Nederland - een afspraak ge maakt om in Westerbork bruine bo nen te eten. Ze worden in die schitterende ou derwetse kamer op tafel gezet met in een kom lekkere spekjes, maar ook staat er op tafel allerlei zuur, zoals augurkjes en uitjes en wie dat wenst kan stroop over de bonen krijgen. Echt waar: ook dat is een lekkernij. Gerritje en Bert hebben geen hotel of café-bedrijf, maar ze hebben ge woon een lumineus idee gehad en dat goed weten aan te kleden. Vooraf krij gen de gasten een deftig glaasje (schitterend glaswerk) met boerenjon gens en als toetje is er een gezellige kraantjespot die op tafel komt en maals een machtige collectie bijeen te' kunnen brengen. In 1949 was dat al het geval en zelfs zo, dat het nodig werd een huis aan te trekken, waarin alles kon worden opgeborgen. Dat herenhuis werd gevonden aan de Parklaan 14. En toen in 1967 pro fessor Van der Poel afscheid nam van de belastingdienst werd de naam „Nederlands, belastingmuseum" ver anderd in „Belastingmuseum prof. dr. Van der Poel". Het is niet te gelo ven, dat zo'n museum aantrekkelijk moet worden genoemd voor iedere Ne derlander. Wat valt daar nu te bekijken dat in teressant mag worden genoemd? Dui zenden dingen zijn er, die of gewoon interessant zijn of boeiend en soms ook gewoon lachwekkend. SMOKKELEN In de hal van het gebouw en nog eens in tien kamers zijn al die herin neringen aan tollenaars op indruk wekkende wijze te bekijken. Om even met het meest spectaculaire te begin nen: er is hier ook een smokkelkamer! Deze is in het souterrain. In de gang passeer je allerlei afbeeldingen, die het douane- en smokkelleven alvast inleiden. Er zijn hier heel veel voorwerpen en methodes bijeengebracht van bijvoor beeld het dubbelbodemsysteem. Daarmee benadeelden smokkelaars vroeger de schatkist. Kleintjes ge bruikten soms heel simpele voorwer pen, maar er werd ook gewerkt met pantserwagens.... Natuurlijk is er ook een smokkelfiets. Een op het oog duur kamerscherm werd gebruikt om op Schiphol hasj binnen te smokkelen. Het werd ook geprobeerd met leren ballen uit Pakis tan, met sier-olifanten uit India, in de hakken van Tibetaanse laarzen en... Alleen al in die kamer is zoveel te zien Piet Hein, Piet Hein, Zijn naam is klein, Zijn daden zijn groot, Hij heeft gewonnen, de zilvervloot Zo ongeveer zijn een paar regels uit een van onze nationale volksliederen. Het wordt immers bij allerlei gelegen heden gezongen. Ook in Nederlandse stadions als daar een uiterst belangrij ke wedstrijd wordt gespeeld. Maar weet u ook waar die zilvervloot is ge bleven, toen die destijds door Piet aan land werd gebracht? Bij vadertje Staat en de kist waarin een deel van die schat zich bevond, is nu te vinden in Rotterdam. Het is een kist waarin zich een ingenieus mecha niek bevindt met maar eventjes acht sloten! Waar in Rotterdam? Wel: in het belastingmuseum Dat staat aan de Parklaan, vlak bij de Euromast en het is voor zover men bij de belastingen in Nederland weet, het enige belastingmuseum in de ge hele wereld waar men alle onderdelen van dat dienstvak kan vinden! De geldkist is een van de duizenden herinneringen die men hier in de loop der jaren heeft weten te verzamelen. BOMBARDEMENT Voor het museum staat deze paal met rijksrechten opgesteld. Zelfs twee keer, want er was - voor de oorlog - al een aardige collectie bij eengebracht door professor dr. J. van der Poel uit Rotterdam, Hij was er in 1937 mee begonnen. Toen, in 1940, kwam het verschrikkelijke bombarde ment op onze machtige havenstad en daarbij ging ook het belastinggebouw van Rotterdam aan de Boompjes ver loren. In dat gebouw bevond zich de collectie. Met ongelooflijke vitaliteit begon professor Van der Poel opnieuw. Hij was de enige, die erin geloofde nog- Nadere informatie over de funktie wordt u graag gegeven door mevrouw J.H. Slegt-Koyck, hoofd verpleegkundige dienst, tst. 120. Sollicitaties te richten aan de afdeling Personeel Organisatie van het ziekenhuis, onder kode U tos Voor de afdelingen Interne Ziekten (tesamen 68 bedden) komt de funktie vakant van Zij zal met een kollega afdelingssekretaresse belast worden met de sekretariaatswerkzaam- heden van de beide verpleegafdelingen. Voor deze verantwoordelijke funktie denken wij aan een sekretaresse die een adequate vooropleiding heeft gevolgd.

De Havenloods | 1979 | | pagina 19