In memoriom André Henderickx Verontruste ouders willen geen 'Turkenschool' m !Gtooen Muziekcorpsen trekken welluidend aan de bel SLAAPKAMERS MOEDERDAG-REGGEA pSttiusieüPl tuinmeubel shouj Orgel concert WE ZIJN NIET TEGEN AANWEZIGHEID BUITENLANDSE KINDEREN Needn't b.Vi Expositie Peter Schenk in De Sokkel BEL 010-654222 DONDERDAG 10 ME11979 - 28e JAARGANG NO. 19 Zie voor MOEDERDAG AANBIEDINGEN onze advertenties elders in dit blad - editie p SCHIEDAM HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK *55- ROTTERDAM SCHIEDAM Zoals het licht door de wolken valt, krijg je het natuurlijk nooit, maar toch proberen glazeniers al eeuwen die schoonheid te benaderen. Misschien is dat wel de beste manier om het maken van gebrandschilderde ramen te omschrijven. En wat is scharrelen met verf, glas en vuur waard tegenover het licht van de zon en de eeuwigheid? Het rijtje beroemde kunstenaars-Michelangelo,Rembrandt, Rodin telt geen enkele glazenier. Onder hen zijn zeker Rembrandts, Michelangelo's, Rodins geweest, maar we kennen hun namen niet. Hun kunst werken zijn er soms nog wel. Van de Goudse glazen heeft iedereen gehoord, van de makers bijna niemand. Dat is geen kwestie van gebrek aan waardering. Zeker in de middeleeuwen waren gebrandschil derde ramen het prentenboek der armen. De kleuren, de voorstellingen stonden in het ge heugen van ieder gegrift. Nee, de makers zelf hebben geen moeite gedaan om hun naam voor het nageslacht te bewaren. Ze waren tenslotte maar scharrelaars met glas en dat licht en die eeuwigheid André Henderickx, de Schiedamse glazenier, die zondagochtend is overleden, was zo'n bijna anonieme kunstenaar. Zijn werk hangt in kerk en kroeg in heel het land en dat is letterlijk bedoeld. Toch kennen alleen echte Schiedammers zijn naam en dat komt dan nog deels omdat hij nu eenmaal een stadgenoot is. Wat dat betreft zijn de gebroeders altijd een beetje middeleeuws geweest. Zij stelden hun artistiek genie in dienst van de wensen der opdrachtgevers. Je kon een kunstwerk bij ze bestel len. Dat werd gecalculeerd, contrac tueel vastgelegd en op tijd geleverd Vakwerk. Tijdens de museumdiscus sie van verleden week donderdag zei dr. Willemijn Stokvis, dat kunste naars tegenwoordig geen broodheren meer hadden, maar zonder opdracht hun emoties kunstzinnig vorm gaven, zonder zich op dat moment voor het publiek te interesseren André Henderickx was niet zo'n kun stenaar. Qua mentaliteit paste hij msschien beter in een oudere tijd die kunstwerken duidelijk dienstbaar maakte aan andere doelen. Uit het atelier van de gebroeders Henderickx kwamen dan ook tot deurknoppen omgesmolten jeneverflessen voor de kantoren van Bols in Amsterdam, de koppen van de poppen in de t.v.-serie Suske en Wiske, gedenkramen voor een zoveeljarig bstaan. Als de Hende- rickxen iets maakten, dan was het meestal voor een ander bestemd en functionele kunst. Zij slaagden erin hun artistieke creaties een taak te geven- in hun omgeving. Ze beteke nen vrijwel altijd méér dan een verfraaiing. En het stempel van de gebroeders Henderickx blijkt niet uit hun hand tekening. Die staat wel op het kunst werk, onopvallend. Als het een raam is en het zit een beetje hoog, dan kunt u die namen en die minieme datum ernaast niet eens vinden. Daar gaat het ook niet om. Het gaat om het kunstwerk. Net als in de middel eeuwen, toen maar weinigen, zeer weinigen de vruchten van hun arbeid van hun naam voorzagen.... omdat zij noch hun werken in de ogen van God iets betekenden André Henderickx had eert dergelijke bescheidenheid En hij was een knap vakman Daarom is zijn heengaan een verlies voor de Nederlandse kunst en voo{ de stad Ik zal nalaten hem als persoon te herdenken. Dat is het voorrecht van zijn familie. Daarmee heeft een krant niets te maken Han van der Horst André Henderickx (Jolo Frits Hen derickx). Wr* <:r il Thijssenschool ^JJwc^hijissensetu VLAARDINGEN De Theo Thijssenschool aan de Parkweg wordt op een zeer onprettige manier geconfronteerd met het falende huisvestingsbeleid voor buitenlandse werknemers. Het teer^ngenhr*ta.k! 5cb»«?l «vorA*. ysvrmtifcrkf™** m»er 4-m ta "ft;ig procent gevormd doo< kinc^-rt.. .".'yvo-jgdJijk alleen het Turks machtig zijn en alleen tijdens de lesuren hun best doen om Nederlands te spreken. Op het schoolplein en thuis is het Turks de gewone voertaal. Als vanouds is de Theo Thijssenschool de school waar kinderen van buitenlanders onderwijs „genieten" en niet helemaal ten onrechte heeft de school de reputatie van „Turken- school" verworven Die grote toevloed aan buitenlandse vrij goed verwerkt. Lr was een Turkse kinderen werd in het verleden nog leerkracht en er werd van alles gedaan om de kleine buitenlandertjes aan het Nederlandse leefpatroon te wennen. Onlangs echter vertrok er een onderwijzeres op de school en ouders de druppel Je de emmer deed overlopen. „Een brief op poten" was het resultaat van die bezorgdheid en behalve aan het voltallige gemeente bestuur werd deze brief gestuurd naar alle instanties en groeperingen die maar iets in de Vlaardingse onder- wijsmelk te brokken kunnen hebben. Mevrouw Verhart is de woordvoerd- ster van deze groep en zij verklaart heel uitdrukkelijk dat deze aktie zeker niet gericht is tegen de aanwe zigheid van de buitenlanders. „Het is alleen zó dat de huidige situatie zowel voor de Nederlandse als voor nisch gezien funest js. Voor het nieuwe schooljaar werden bij-uur- beeld maar drie Nederlandse kinde ren aangemeld en maar liefst achttien buitenlandse. In die verhouding is op het ogenblik bijna het hele leerlingen bestand van de Theo Thijssenschool opgebouwd en dat levert onvoorstel bare problemen op." zie verder pag. 571. RIJNMOND De Schiedamse muzi kanten willen geld zien; ze vinden dat er een gat in het gemeentelijk subsidiebeleid zit. Om aan hun wensen kracht bij te zetten gingen ze afgelopen donderdag de straat op, ditmaal niet in uniform en met kleur rijke vaandels, maar in burgerplunje en met zeer duidelijke spandoeken „Wie onze subsidie verzaakt moet worden afgemaakt" kreeg het gemeentebestuur naar het hoofd geslingerd en ook leuzen als „Help, de subsidie verzuipt" en „Zang, muziek en toneel vinden acht jaar wachten teveel" Muziek werd et wel gemaakt, ondanks de winterse koude. Einddoel was het Stadskantoor, waar de wethouders Herman Posthoorn*en Chris Zijdeveld een petitie kregen aangeboden, waarin uiteraard om meer geld voor de Schiedamse muziekcorpsen werd gevraagd Vooral voor OBK is dat een overbo dige luxe, want na de recente brand verloor de band haar eigen gebouw en een groot aantal instrumepten en gaan schenken aan de subsidierege ling voor de sectie muziek van de Schiedamse Gemeenschap. „Want", zo zei hij, „er heeft nog nooit iemand zo welluidend aan de bel van het gemeentebestuur getrokken" Het muziekseizoen is ten einde, maar na de vacanties, in september, willen amateurtrommelaars en -blazers hun hobby weer gaan uitleven. Hopelijk is tegen die tijd het subsidiebeleid waterdicht Yvonne Hontelé Gemeente moet financieel in de bus blazen vinden Schiedamse toeteraars 0 Muziekanten willen meergeld. per meter Tel. 769124 Korenaarstraat 61 Bergselaan 214 Beijerlandselaan 52 Berlagehof13 SCHIEDAM - Speciaal voor moe derdag treden zondag 13 mei niemand minder dan Mister Owen Gray en de groepen Santic en Easy in het Passage theater op, met als gasten G. Winter en Joan Henion. Het wordt een exclusieve Reggae- avond, men kan zich opgeven voor de pas opgerichte Owen Gray fanclub, waarvoor speciaal posters en linnen draagtassen zijn gedrukt. Owen Gray is een van de grondleg gers van de huidige reggae-muziek en zijn hit „Fire in a Trenchtown" is da gelijks op de radio te horen. Santic komt uit Engeland en trad al eerder in Schiedam op. Hun eerwste elpee, ..Bloody Eyes" komt binnenkort uit en werd in de Soundhouse-studio in Schiedam gemixt. Easy is bij de DE HOEKSE COMEDIE IN MAASSLUIS MAASSLUIS De Hoekse Comedie zal op zaterdagavond 12 mei a.s. in Maassluis twee één-akters opvoe ren. Vóór de pauze zal „Ik betaal de reiskosten" van Gertrude Jennings worden opgevoerd, na de pauze volgt „Op weg naar Tar" van Fernando Arrabal. De toneel-avond wordt ge geven in „Ozobleu", Pres. Steyn- straat en begint om 20.30 uur liefhebbers bekend van het Plantage festival op koninginnedag; de groep gaat ook al aan plaat in Schiedam opnemen. G. Winter en Joan Henion treden voor het eerst in Schiedam op. Het reggae-gebeuren begint om 20.00 uur, de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. De kaarten zijn alleen aan kassa van het Passage theater koop. Uit Durtstand. Zweden, Frankrijk. Engeland en Italië 19 befaamde merken tuinmeubelen in wit. bruin, greenen. teak en kunststof. VrijdagavondtoiV 00uur Zii^gsranTOOut GRASMAAIMACHINE SPECIALIST van haal klain tot haal groot dealer van de beroemde WEBER BARBECUE Btotwt*- Hoef 191 ,nQ 3044° A VLAARDINGEN - Vandaag is het de laatste dag dat u in de gelegenheid bent om eenbezoek te brengen aan de expositie van de poppen van Pe ter Schenk. De tentoonstelling wordt gehouden in „De Sokkel" Van Maer- lantlaan 4, (Ichtuskerk). Peter Schenk, die reeds bekend is in he buitenland en reeds vele malen hier in Nederland heeft geëxposeerd, zal nu voor de eerste maal een expo sitie houden in zijn eigen woon plaats. Bij velen is hij reeds een be kende. Naast vele avonden die hij verzorgt bij vrouwengroepen, geeft hij op scholen les in het maken van eenvoudige poppen. Kortgeleden heeft nog een groep huisvrouwen onder zijn leiding leren poppen maken die later voor een goed doel aan de man werden gebracht. De expositie is geopend van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 22.00 uur. MAASLAND - Op zaterdag 12 mei zal Jan van Westenbrugge de serie orgelconcerten in de Nederlands Hervormde Kerk vervolgen. Voor deze avond is een programma samen gesteld dat werken omvat van Bach, Handel, Mozart en Saint Saens Verder staan composities van W Mudde, La Fèbre-Wély en Feike Asma op het programma. De avond wordt besloten met samenzang. Wan neer de kerk vol zit en er uit volle borst gezongen wordt kunnen de leien van het dak af vliegen. Zeggen ze in Maasland. Na 6 maanden recht van koop, incl. 3 jaar garantie en service. Levering en service in héél Zuid Holland. Eigen technische 5 dienst. Bergweg 64 Bergweg 287 Korte Hoogstraat 10 Slinge 149 Rotterdam Telefoon voor alle filialen 010-654222

De Havenloods | 1979 | | pagina 1