Je zal d'r maar mee zitten mg AGENDA 1595:- 1495.- 995.- £4 Oud Spangen op Nieuw Vreelust n l./l KRAKEN: EEN NOODZAKELIJK KWAAD Waarom kraken Rechten Verzorg je eigen voeding 42.50 4 Te kort aan wegenbouwers o«S-rt4o«**.oO£ S Aanmelden peuterspeelzalen Alleen ouder worden DE HAVENLOODS DONDERDAG 10 MEI 1979 if i i S4<r Via de krant of de andere persmedia worden we regelmatig gekonfronteerd met berichten over kraakacties. Het gaat dan om acties waarbij tegen de zin van de eigenaar leegstaande panden worden bezet en in gebruik worden genomen. Vooral sinds de tweede helft van de jaren zestig trekken dit soort akties de aandacht. Voor de mensen die 't kunnen betalen zijn dan de woning- noodprobelemen zo langzamerhand aardig opgelost. Voor de mensen met 'n smalle beurs blijft de woningnood echter voortduren. Daarnaast wordt steeds duidelijker dat met de woonbehoeften van bepaalde bevolkingsgroepen on- vodoende rekening is gehouden. Er is voornamelijk gebouwd voor het modale gezin. Voor jongeren, alleenstaanden, twee-persoonsgezinnen bestaat er nog steeds een enorm tekort aan huisvestingsmogelijkheden Daartegenover ziet men dat vele woningen en panden landurig leeg staan. Voor de tallozen die wanhopig naar woongelegenheid zoeken is dat een onverteerbare zaak Zij ervaren de leegstand van woningen als een grote maatschappelijke onrechtvaar digheid. Kraken lijkt een voor de hand liggende oplossing. Er wordt gekraakt om langdurig leeg staande woningen weer aan het woningbestand toe te voegen of om te voorkomen dat huizen aan het woningbestand worden onttrokken. Het is vaak in het belang van huis eigenaren om woningen leeg te laten staan. Dit gebeurt uit speculatieve overwegingen. Een leeg huis brengt bij verkoop namelijk meer op dan een verhuurd huis Ook laten huis eigenaren woningen vaak leeg staan om ze te laten verkrotten. Men wil dan op die plaats iets anders gaan bouwen wat meer opbrengt, zoals dure koopwoningen of kantoor gebouwen. Wanneer een blok huizen eenmaal verkrot is dan krijgt een investeerder sneller toestemming voor dit soort plannen. Om deze redenen worden woningen die leeg komen vaak niet opnieuw verhuurd of worden tijdelijk bestemd als be drijfsruimte. Vele mensen zien in dit soort praktijken misbruik van eigendomsrecht. De Gemeente wil of kan daar vaak weinig tegen doen. Zij kan leegstaande panden wel vorderen, maar schrikt terug voor de practische en juridische problemen die daarmee samenhangen. Daar naast staat n de meeste grote gemeenten nog een aparte kategone woningen leeg Het betreft hier nieuwbouw-woningen die te duur zijn voor veel woningzoekenden of niet aansluiten op hun woonbehoef te. We konstateerden reeds dat met financiële mogelijkheden en de woonbehoeften van speciale groepen door de plannenmakers weinig of geen rekening is gehouden in de afgelopen jaren Werkende jongeren, alleenstaanden, jonge weinig- draagkrachtige gezinnen e.d staan op de woningmarkt buiten spel. Het is dan ook niet verwonderlijk dat uit onderzoek blijkt, dat men voor al deze groepen onder krakers aantreft. Tot wanhoop gebracht door de lange lijst van woningzoekenden blijft er voor degenen die het hardst om een woning verlegen zitten vaak maar een mogelijkheid over. 'n leeg staande woning kraken. Naar schat ting wonen in Nederland op dit moment ongeveer 10.000 mensen in een gekraakte woning De vraag of kraken mag is snel be antwoord: in principe niet. Het is echter vaak moeilijk voor huiseige naren om hun gekraakte huizen jweer ontruimd te krijgen. Artikel 138 van het Wetboek van Strafrecht zegt dat er geen huisvre debreuk gepleegd mag worden. Tot 1971 hebben eigenaren van leeg staande woningen geprobeerd om met behulp van dit wetsartikel kraker door de politie uit hun (leegstaande) huizen te laten zetten. In 1971 heeft de Hoge raad (de hoogste rechter) echter beslist dat 'dit wetsartikel gemaakt is voor huizen die feitelijk bewoond zijn En dat is ook logisch Wanneer een huis lang heeft leeg gestaan dan kan je geen huisvrede breuk plegen. Sinds deze uitspraak is het veel moeilijker voor eigenaren van leegstaande huizen om krakers eruit te laten zetten. De politie hoort er zich niet meer mee te bemoeien, het is een zaak tussen de krakers en de huiseigenaar Deze laatste zal via de rechter moeten proberen om zijn huis ontruimd te krijgen. Dat is echter een omslachjige en kostbare weg. Bovendien is vaak niet bekend hoe de krakers heten, zbdat.de eigenaar niet weet wie hij voor de rechter moet laten dagvaar den Het gebeurt dan ook regel matig dat de eigenaar de krakers maar laat zitten en een soort huur overeenkomst met ze afsluit Ofschoon kraken dus jurisch niet kan. is het toch mogelijk dat er na de kraakactie bepaalde rechten voor de krakers ontstaan. Behalve de eige naar kan echter ook de Gemeente de krakers uit de woning laten zet ten. Krakers hebben immers geen woonvergunning. Bij uitzetting door de Gemeente is wel voorwaarde dat ze (in principe) zelf kandidaten voor de betreffende woning heeft. En dat is lang niet altijd het geval. Immers: krakers gaan doorgaans wonen in huizen die langdurig leeg staan. Bo vendien bestaat er de mogelijkheid om tegen de uitzetting in beroep te Om het verschijnsel kraken effektie- ver te kunnen bestrijden heeft de regering vorig jaar geprobeerd een anti-kraakwet aangenomen te krijgen Vanwege de vele protesten (o.a. van de zijde van de Raad van Kerken) is ze daar echter voorlopig niet in ge slaagd. Het zal duidelijk zijn dat er aan kraken vele maatschappelijke en juri dische kanten zitten. Wilt u daar verder uw licht over opsteken dan kunt u terecht bij de Rechtswinkel, Broersveld 140. SCHIEDAM - Ook dit jaar weer zul len aan het einde van de zomer men sen zelfstandig gaan wonen Ergens gaan leren, ergens gaan werken met graag een eigen kamer, etage of huisje onder de huurwaarde. Eén van de zaken waar men dan voor komt te staan is de verzorging van de eigen voeding. De Huishoudelijke Voorlichting wil, indien er belangstelling voor is, een korte cursus organiseren waarin deze voeding centraal staat. (Dus vóór de vakantie!) Het wordt niet een echte kookcursus, want die bestaat al: „Koken voor beginners" en zal bij voldoende deelname spoedig begin nen. De bedoeling van d^ze nieuwe cursus is meer het hoe en waarom van bepaalde zaken te bespreken Uiteraard worden er ook gerechten bereid. Verder zal aan de orde komen, hoe met aanvulling van kant-en-klaar produkten gebruik ge maakt kan worden en welke materia len belangrijk zijn om aan te schaf fen. De cursus zal bestaat uit 4 dins dagavond-bijeenkomsten van 19.30 tot 22.00 uur in de Huishoud school ,,De Hoeksteen", Burg. Van Haarenlaan 1155, Schiedam De kosten bedragen f 25,- en ingre diënten geld. Het is de eerste keer dat men zo'n cursus organiseert, dus het is nog wat experimenteel Maar het toenemend inzicht dat gezonde voeding voor iedereen belangrijk is, was voor de Huishoudelijke Voor lichting reden genoeg het onderwerp „voeding voor kamerbewoners" eens extra aandacht te geven U kunt zich opgeven maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur en dinsdag t/m vrijdag van 9.30 tot 12.00 uur bij de Huishoudelijke Voorlichting, Stadhouderslaan 30, Schiedam. Tel. 264781. De tijd gaat snel... gebruik hem wel! Deze Grasslin syn- chroon-schakelklok schakelt elek trische apparaten automatisch aan en uit op het door vastgestelde tijdstip. Vele gebruiksmogelijkheden zoals: radio/TV, aquarium, elektri sche sloten enz. De klok is verplaats baar, maximaal belastbaar tot 2000 watt en kompleet met stekker. Van 72,50 voor GR'ASSLIN Chrono matic si mei snoer en Moeder is 't waard! Luxe kunststoffen terrasstoel "Gardenmaster". In 4 stande ver stelbaar en met een lekker dik kus sen. In bruin, kussen met een warm gekleurd bloemdessin op beigejond. Nu slechts In het kader van de acties die de ge organiseerde bouw stimuleert hoopt de Nederlandse Vereniging van We genbouwers (NVWB) in de week van 7 tot "en met 12 mei a.s. via een lan delijke advertentiecampagne de be langstelling van met name a.s. schoolverlaters op te fbepen voor de opleiding Vakman Wegenbouw De leden van de NVWB maken zich in toenemende mate zorgen over de vergrijzing in de bedrijven door de moeilijkheden die worden ervaren ij her aantrekken van jong vakbekw? m personeel. De NVWB voelt ich genoodzaakt, in samenwerking met het opleidingsorgaan voo"- de wegenbouw de Stichting Bevordering Wegenbouw (SBW), maatregelen te treffen die er toe moeten leiden dat jonge mensen meer oog krijgen voor de door vakbekwaamheid geboden perspectieven op een goede toe komst in de wegenbouw Daarbij hoopt de NVWB door deze actie, zij het op bescheiden schaal, een steen tje te kunnen bijdragen aan de oplossing van de jeugdwerkeloosheid SCHIEDAM - De manifestatie van het beeldverhaal blijkt een groot succes te zijn en vooral het stedelijk Museum trekt een ongekend hoog aantal bezoekers. De tentoonstelling is deze week uitgebreid met twee bladzijden originele Smurfen van Peyo die zelf helaas in het ziekenhuis verblijft. Tezelfdertijd komen er nog twee pagina's Johan en Pirrewit en twee pagina's Poessie bij. Het museum is dagelijks geopend van 10 tot 17 uuc, 's-zondags alleen van 12.30 tot 17 uur Zoldertheater ln de foyer van het Zoldertheater „In de Teerstoof" hangen aan de wand tachtig „Bakken aan de bar", getekend door Uf Blokker, naar teksten van Harry Touw. Het Zolder theater aan de Nieuwstraat 10 is van dinsdag tot en met zaterdag van 14 tot 16 uur en tijdeijs de avondvoor stelling geopend Hoogstraat 33 hangen op de eerste verdieping originele tekeningen uit de bladen Jippo, Okki, Primo en Taptoe, speciaal voor de kleintje. Er is een leestafel met werk van diverse tekenaars Noordmolen In het restaurant „De Noordmolen" Mikx In de Mikx Freetimeshop Suske en Wiske bij het ballet aan de Noordvest 38 wordt een Bel gische manifestatie gehouden; er han gen originele tekeningen van de Vlaamse tekenaar Jean Pol, in zijn eigen land vooral bekend van „Kramikske van den Bakker" „Bi en Bip" en „Annie en Peter" Bi en Bip verschenen ook in het inmiddels ver dwenen Nederlandse blad Sjors. Het restaurant is maandag tot' en met vrijdag van 12.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 16.00 tot 23.00 uur geopend Dans Het Werkcentrum Dans treedt op zaterdag 12 mei om 15.00 uur op in het Passage Theater met de balletten „Suske en Wiske" en „Tofuba in Scherzografi" De toegangsprijs be draagt vijf gulden. Animatiefilms In het Zoldertheater „In de Teer stoof" worden op donderdag 10 mei diverse Nederlandse animatiefilms vertoond Het programma begint om 20.30 uur: de toegang bedraagt vijf gulden -N^ Itm Onder net motto ..Oud Spangen op ,Xtem\ Vreelust is door het amateurhe stuur van de Rl' /II' Sparta een actie op touw gezet, om op liet terrein waar de amateurs van deze vereniging hun wedstrijden spelen, een nieuwe en tree te bouwen. De huidige is uitermate naargeestig en daarom dacht men er verstandig aan te doen de poort die vroeger op Spahgen stond terug te krij- De bouw ervan is voor de amateur-schatkist een te zware opgave en daarom zijn er van de oude poort 1000 briefkaart-foto 's gemaakt, welke a J 25.- ver kocht worden aan Sparta-amateurs of mensen die de vereniging gewoon een warm hart toe dragen. I'ia gironummer 2lb.Wb t.n.v. de Sparta-supporter, kan men onder vermelding van J'oort-actie"in het bezit komen van de kaart KLEUREN TV TYPE 22c844 draadloze, infrarood-afstandsbediening groene knop ADV. PRIJS 2195,- MET INRUIL K.T.V niet ouder dan 5 jaar en spelend 66K6625 kleurentelevisie met 110 graden inlijn tiit Hi-Bri beeldbuis. ARIST0NA KLEUREN TV/ MET INRUIL K.T.V niet ouder dan 5 jr en spelend ARIST0NA KLEUREN TV 46 cm kleurenbeeldbuis 90 graden inlijn. 46K636 Direkt beeld en geluid (Quick Start) 12 oplichtende druktoetsen voor de programmakeuze ^||J MET INRUIL K.T.V niet ouder dan 5 jaar en spelend ARIST0NA KLEUREN TV MET INRUIL K.T.V niet ouder dan 5 jaar en spelend 66K6525 66 cm kleurentelevisie met 110 graden inlijn beeldbuis LUC DE KR0U IS TOCH NOG IETS VOORDELIGER MAASSLUIS - Ouders die hun kinderen van 2^1 jaar voor het schooljaar 1979/1980 één of meer ochtenden of middagen in een peuterspeelzaal willen laten spelen, moeten nu reeds hun kind opgeven Op donderdag 17 mei a.s. houdt de VIA een open middag over het ouder worden in je eentje. Veel mensen staan niet stil bij wat het betekent wanneer je plotseling in je eentje komt te staan Je realiseert je de gevolgen pas, wan neer je man of vrouw komt te over lijden Voor de vrouw verandert er niet veel in haar huishoudelijke werk zaamheden, maar voor de man wordt ook dit moeilijk omdat men dit werk vaak niet heeft gedaan Ook de kontakten met de familie worden vaak verbroken Je bent nu meer op jezelf aangewezen en zal gaan zoeken wat het beste is om de dag bewust door te komen. Voor vrijgezellen is dit iets andersj zij kiezen soms bewust voor alleen zijn. Zij weten wpt alleen zijn betekent, men is er aan gewend het huishouden alleen te doen Okk de kontakten lig gen anders met kennissen en familie Maar ook zij lopen tegen een aantal dingen aan,die te maken hebben met alleen zijn Over deze onderwerpen en nog vele andere problemen komt Ria van Pelt, sekretaris van de Stichting Los Vast praten Oók is er weer gelegenheid om vragen te stellen en te diskussië- ren. U moet deze belangrijke middag beslist niet missen en iedereen vanag 55 jaar uit Ommoord en Alexander- polder is van harte welkom De open middag begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur en wordt gehouden in de VIA-ruim- te, wijkgebouw Romeynshof- Dawes- weg 10 in Ommoord. Wilt U nog meer weten bel dan gerust even naar VIA, 20.57 22 De toegang is gratis De Pip Simmons Theatre Group uit Londen geeft donderdag 1(1 en vrijdag II mei in de Rotterdamse Schouwburg voorstcllin- ge van de speciale bewerking die Simmons maakte voor het toneelstuk Woyzeck van Georg Biichner. Deze nieuwe Simmons produktic kwam tot stand in co-productie met Chapter Arts Centre of Cardiff en met assistenbe van de Welsh Arts Council. De regie be rust. ook, bij Simmons. De muziek werd geschreven door Chris Jordan met toevoe gingen van Rod Bcddall Ook kinderen die al een peuterspeel zaal bezoeken of op de wachtlijst staan moeten een nieuw formulier invullen Aanmeldingsformulieren en inlich tingen kunt u tijdens de schooluren krijgen bij de leidsters van Peuter speelzaal De Zonneschijn, Vincent van Goghlaan 2, Peuterspeelzaal Dreumesland, Mgr Beckerslaan 1B, Peuterspeelzaal 't Kwetternest, Ro- zenlaan 1, Peuterspeelzaal 2plus, Lijsterlaan 13, Peuterspeelzaal Peuterburg, Burg. Schwartzlaan 2, Peuterspeelzaal Hompeitje Pompel- tje, Burg. Schwartzlaan 2, Peuter speelzaal De 3 Turven, Steenen Dijck m^\ één-derde-van-de-prijs.. 100% katoenen naaigarens in meer dan tweehonderd verschillende kleu ren. 1000 meter per klos. Merken Groene clown, Tricofil, Protocord Normaal 3,60 - 3,95 Nu v derde van de prijs per klos

De Havenloods | 1979 | | pagina 5