DE «HAVENLOODS Meer spelen voor minder geld Delfland wil geen beslissing nemen Haiku's in Stedelijk Museum contactlenzen? 0 Speel-o-theek „Ikkie" in oprichting Zoetwaterkanaal voor Rijnmond? mam 1 "geenmens kan ze missen in Groot Rotterdam" ^coJricb.v. HVO:'Bedankt Jan van Zelm' SLAAPKAMERS Wethouder onbezoldigd ambtenaar UNICON b.v. HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. editie p SCHIEDAM DONDERDAG 31 MEI 1979 28e JAARGANG NO. 21 ><3 Ht. ift.uipgaw^ SCHIEDAM - Als we Ati Bastiaanse moeten geloven, dan kan een speel- -o-theek een rechtvaardiger verdeling van speelgoed mogelijk maken. Ati is dan ook hard bezig om de speel-o-theek "Ikkie" van een papieren plan tot een uitleencentrum te maken, dat speelgoed en spelmaterialen binnen het bereik van iedere kind brengt en zo de ontwikkeling van kinderen stimuleert *Atie Bastiaanse wil via speel-o-theek speelgoed rechtvaardiger verdelen. "Speelgoed is ontzettend duur" vindt Ati. "Door uitlenen komt het toch binnen het bereik van meer kinderen. Zo kunnen de ouders ook zien welk speelgoed na korte tijd gaat vervelen en waarmee wel regelmatig gespeeld wordt. Dat laatste kunnen ze alsnog aanschaffen en zo voorkom je het kopen van teveel speelgoed dat na korte tijd in de kast blijft liggen. Ik wil ook af van die grote hoeveelheden die kinderen met ver jaardagen en Sinterklaas krijgen: in een speel-o-theek moet verantwoord speelgoed komen, dat ze niet alle maal tegelijk krijgen. Dat wil ik ook Wat is verantwoord speelgoed? Ati: "Onverantwoord is bijvoorbeeld mechanisch speelgoed, daar zijn kinderen gauw op uitgekeken. Ver antwoord is waar ze langer mee spelen en wat bij de ontwikkeling van het kind past. Dat wordt bij de aan koop van speelgoed vaak vergeten. Je kunt niet in het algemeen zeggen wat verantwoord is, het ene kind heeft een klappertjespistool nodig om zich uit te leven, een ander kind heeft weer heel wat anders nodig. In elke geval komt er een speciale werk groep die gaat bekijken wat voor speelgoed we gaan inkopen. Poppehuizen Ik ben nu de speel-o-theken in Zuid- Holland aan het bezoeken, dat zijn er ongeveer twintig. Daar heb ik gezien dat muziekinstrumenten, die heel duur zijn, blijven liggen. Die moet je dus niet aanschaffen. Ook nemen we geen poppen, speelgoedberen en dergelijke, want daar gaan de kinderen zich aan hechten en het is afschuwelijk als ze dan na drie weken weer weg moeten brengen. Poppen huizen, garages en dergelijke zijn wel erg geschikt, die zijn erg duur om zelf aan te schaffen. Puzzels en blokke- dozen, die passen bij een bepaalde leeftijd en ik heb er al een aantal ge kregen waar de kinderen te groot voor geworden waren. In de speel-o-theek komt die eigen keuze van kinderen voorop te staan. "Meestal wordt het door de ouders uitgezocht" zegt Ati, "en dan doen ze nog wel eens een miskoop, dan blijkt het niet aan te slaan. We zitten nu eenmaal in een situatie dat er veel speelgoed gekocht wordt, laten we dan zorgen dat de kinderen het goede speelgoed krijgen". Ruimte Een onderdak voor de speel-o-theek is er nog niet. Er is wel aardig wat ruimte voor nodig, want Ati wil, samen met een aantal vrijwillige medewerkers/sters, aan kinderen ook een paar middagen per week de mo gelijkheid te bieden om te komen spelen, bijvoorbeeld met klei, wat thuis vanwege het hoogpolige tapijt zie verder pag. 3 Uit Duitsland. Zweden, Frankrijk, Engeland en Italië 19 befaamde merken tuinmeubelen in wit, bruin.greenen.teak en kunststof. Ruime pjrkeergelegenheiii uageni*s geopend Vrijdagavond lol 21 00 uur Zaterdags tot 17 00 our Q RASMAAIMACMINeSPECIALISTj Bletswijk - Hoefweg 191 Avondvierdaagse Vanaf maandag 11 tot en met don derdag 14 juni is er in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis weer de tra ditionele avondvierdaagse. De startpuntenin Schiedam vanaf de sporthal Margriet, in Vlaardingen vanaf het complex van de voetbal vereniging De Hollandiaan in park 't Nieuwelant en in Maassluis vanaf de sporthal Olympia'. In alle steden is starten mogelijk van af 18 uur. Melden kan men zich bij de beginpunten (in Maassluis vooraf ook bij de VVV-balie in de hal van het stadhuis) DELFLAND - Het Instituut voor Cultuurtechniek en Water huishouding (ICW) heeft binnen het Hoogheemraadschap van Delfland voor een verrassing ge zorgd. De Hoogheemraadschap pen houden zich, zoals bekend is, bezig met de waterhuishou ding in de verschillende polder gebieden. In dit gedeelte van Zuid-Holland zijn1 er drie water schappen Delfland, Schieland en voor een gedeelte ook Rijn land. Bij die waterhuishouding Onze drinkjwaterbehoefte wordt iedere dag groter. Velen realiseren zich niet wat voor een immense taak zo'n Hoogheem raadschap heeft. Het water in de Wa terweg wordt met de dag zouter en moet koste wat kost buiten de pol derwateren worden gehouden. Daar komt bij dat men in droge perioden moet zorgen voor voldoende water van een redelijke kwaliteit (vooral met het oog op het Westland). Water, en dan vooral zoet water is voor deze gewesten al sinds jaar en dag een hoort onder meer de zorg voor enorm probleem, voldoende zoet water voor voor de drinkwatervoorziening en in g «T regenrijke perioden de afwate- trokken gemeentebesturen zitting ring van de polderwateren, hebben, werd al lange tijd gesproken over de aanleg van een zoetwaterka naal van Waddinxveen naar Voor burg. Dat kanaal zou moeten voor komen dat het Rijnmondgebied in droge tijden zonder water komt te zitten. Zo'n kanaal zou echter 130 miljoen gaan kosten en zou in de 23 kilometer dat het lang moet worden veel economische belangen schaden. De Partij van de Arbeid pleitte daar om voor een nadere studie en aan het ICW werd de opdracht gegeven dat onderzoek op zich te nemen. Dat ge beurde eind van het vorige jaar. Het Hóogheemraadschap Delfland krijgt via de sluizen in Leidschendam een zoetwaterlevering van acht kubieke meter per seconde. Dat is te Weinig, vindt Delfland, temeer daar men uitgaat van een in 1967 opgesteld - Sluizen en sluisjes nemen een belangrijke plaats in in de waterhuishouding. Hier het sluisje aan de Vlaardingse Kor- dijk. rapport dat de behoefte aan zoet water stelt op 21,5 kubieke meter. Vandaar dat men een kanaal wilde Het ICW kwam echter met verrassen de cijfers. Volgens het instituut zou de behoefte slechts 12,5 tot 15 ku bieke meter bedragen. De noodzaak van een kanaal kwam daarmee nogal zwak te staan. De PvdA had gelijk ge kregen en veel boeren in het „kanaal- gebied" waren blij met deze uitslag. Maar... een waterbehoefte van vijf tien m3 is toch altijd nog bijna het dubbele van de aanvoer van acht Als er dus geen kanaal komt, moet er toch iets anders komen. Het Hoogheemraadschap schuift de verantwoording naar de politieke or ganen. Tenslotte is het schaap alleen maar uitvoerder. Provinciale Water staat had de nodige twijfels aan het resultaat van het ICW-rapport. Zjj ging zelf nog eens op onderzoek uit en kwam weer tot de ontdekking dat het ICW de toestand een beetje ver keerd had beoordeeld. Volgens de Provincie bedroeg de behoefte toch altijd nog ruim zestien m3 per se- konde. Genoeg voor een kanaal. Wat dan? Gistermiddag werd er in het Haagse Provinciehuis flink gebakkeleid over de vraag: „Komt er een kanaal of niet?", en: „Als er geen kanaal komt, wat dan De Hoogheemraad schappen konden de diskussie alleen larderen met technische gegevens en wilden niet in de besluitvorming be trokken worden. De dijkgraaf van het Hoogheemraad schap Delfland, mr. A.P. van den Ber ge, beinvloedde het gesprek echter i indirekt in het voordeel van een duur kanaal, door te stellen dat „Het Hoogheemraadschap niet graag ver antwoordelijk wil zijn voor een even tueel watertekort in de droge perio den VLAARDINGEN - „Veel is er tot stand gekomen, maar dat is niet om dat ik voorzitter was. Tientallen me dewerkers hebben daarbij geholpen, want zonder hen had ik het nooit kunnen volbrengen". Veel van de waardering, die zaterdag tjjdens de afscheidsreceptie van HVO-voorzitter Jan van Zelm (na 20 jaar vindt hij het tijdstip gekomen om af te treden en zo meer tijd te creëren voor zyn ge zin) werd uitgesproken, kaatste de scheidende voorzitter onmiddellijk terug op zijn mede-bestuursleden en andere actieve werkers. Van Zelm (44) in zjjn dankwoord nog: „Met dit aftreden wil ik een streep zetten onder het functionele, maar ik blijf wel actief". Voordien al had penningmeester Paul van Wezel zijn verdiensten nog eens breeduit geaccentueerd. Over de mens Van Zelm zei oud-gediende Jan Huis daarna: ,JJij was een leider,die wist wanneer hij fout zat en ook wist MEDEDELING Aanstaande maandag (tweede Pinksterdag) is ons kantoor geslo ten. De krant van woensdag 6 juni aj. zal niet verschijnen. hoe hij dat weer goed moest maken". Zinspelend op de motieven achter het aftreden van Van Zelm, stelde Paul van Wezel: „Enerzijds wilde hij geen tweede Heintje Davids worden en anderzijds wilde hij zijn plaats over geven aan een jongere". Zo was Van Zelm namelijk zelf ook op de voorzitterszetel terecht gekomen. Voor zijn opvolger Huug van der Velden (HVO-lid van jongsaf, ooit jeugdleider en daarna lid van het jeugdbestuur) is er de moeilijke taak om een dergelijk voorganger te laten vergeten. Van Zelm: „Maar hij kan op mjjn steun rekenen" Overigens was het helemaal niet zo makkelijk om een nieuwe eerste man te vinden. Van Zelm daarover: ,,We hadden eigenlijk twee candidaten, maar op een zeker moment bleek dat geen van beiden beschikbaar was. Daarna is er geen moment geweest, waarop ik heb overwogen om mijn oorspronkelijk aangekondigde aftre den uit te stellen. Vanaf het begin heb ik gezegd, dat een stagnatie bij het vinden van een opvolger me niet van mijn voornemen kon afhouden". Na de algemene ledenvergadering van woensdag 6 juni heeft Jan van Zelm nog één slechts één functie binnen HVO: die van contributie betalend voetballer in het zevende elftal. van Zelm waren er vele geschenken: als notoir wielrijder kreeg i, als notoir port-drinker een jles port en als (dadelijk notoir) en tafel voor in de tuin. MAASSLUIS - Wethouder Izaak van der Knaap zoekt er een baantje bij. Hij heeft te kennen gegeven tot onbe zoldigd ambtenaar benoemd te willen worden. Binnenkort trouwen relaties van de wethouder en deze wil hij „eigenhandig" in de echt verbinden. Als de raad in haar eerstvolgende openbare vergadering, dinsdag 5 juni ja zegt staat niets dit huwelijk meer in de weg. Op de agenda van deze vergadering staan nog slechts 14 andere zaken die de leden van de raad zullen behande len. Enkele hiervan zijn het verlenen van subsidie aan het Zeekadetkorps Maassluis waarmee deze organisatie het voormalig loodsschip „de Rigel" aan wil kopen. Hiervoor is een be drag van f 130.000,- nodig. Uit eigen middelen kan het Zeekadetkorps f 43.500,- op tafel leggen. Een krediet van f 30.500,- wordt aangevraagd voor de restauratie van het voormalig douanekantoor aan de Een bedrag dat tien keer zo hoog ligt, De vergadering vindt plaats in het om precies te zijn f 300.000,-wordt stadskantoor, aanvang 19.30 uur. SCHIEDAM - Haiku's zijn drierege lige gedichtjes, de eerste regel heeft drie lettergrepen, de tweede zeven en de derde weer drie. De Schiedam mer Simon Buschman maakte twee jaar studie van deze eeuwen oude subtiele Japanse kunstvorm en ont wierp er een eigentijdse vorm voor. Tijdens de boekenweek gaf hij hier voor een boeiende uiteenzetting in de „Schiedam in woorden" is het motto aula het Stedelijk Museum. van de avond; en dat gaat bijvoor beeld als volgt: 't museum zoekt naarstig naar 'n eigen vorm In Nederland is de haiku al enige tijd geleden ontdekt; Kees van Kooten maakte er zelfs „haikoots" van Wie '^xposftiêTlan'g kennis wil maken met het werk van ^xP°"'tesiang Simon Bischman kan op donderdag °P zolder liggen 31 mei terecht in de aula van het w<" hedendaagse werken Stedelijk Museum, vanaf 20.15 uur klassiek te worden Voor u daaraan begint, wilt u weten of dat kan en wat er kan Er zyn zoveel contactlenzen, bgv de meuwste ultradunne zachte lens uit Am'erika. harde lenzen Mmicon-flex. Unicon-flex en cylindrische zachte lenzen voor ogen die vroeger geen zachte contactlenzen konden dragen Er zi|n zelfs speciale sportlenzén en dubbel-focus lenzen Unicon is contactlens- specialist die na zorgvuldig onder zoek u an juiste lens kan adviseren Aangesloten bij de ANVC gtrfi'jr -ji" Unicon heeft aHeen contact lenzen maar dan ook aHes op dit gebied Unicon is lid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Contactlens specialisten A N V.C Umcon geeft u een eerli|ke uitvoerige informatie en de luiste deskundige begeleiding Kom dus eens praten met WETENSCHAPPELIJK INSTITUUT VOOR CONTACTLENZEN Schiedamseweg73 3134 BC Vlaardingen 010-346374

De Havenloods | 1979 | | pagina 1