OS® Arie Lems en de mocht ODS Raad zet spoed achter huisvesting woonwagenbewoners Vrommes Onderkomen voor Rijnmondband Wijkspreekuren Sociale Dienst SLAAPBANKEN Von der Veer: "Omwonenden Schuttersveld discrimineren "geen mens kan ze missen in Groot Rotterdam" B Bij afscheid van burgemeester Schiedam 1,1 SCHIEDAM- Met ingang van 1 juli 1979 komen de volgende wijkspreek uren van de Gemeentelijke Sociale Dienst te vervallen: Schiedam-Noord, wijkgebouw Bach- plein 588, dinsdag 14.30-15.30 uut. Schiedam-Zuid, Dwarsstraat 33, dins dag 14.30-15.30 uur. De volgende spreekuren blijven onge- wyzigd. Wijkspreekuur, Dienstencentrum „De Vier Molens", Nieuwe Damlaan 766, donderdag van 14.00-15.00 uur. Spreekuren kantoor 's Gravenlandse- weg 587, dagelijks van 8.30-11.00 *Huidige situatie woonwagenbewoners, een en al ellende. Reinigt al uw vloerbedekkingen Telefoon 12.86.35 Batavierenstraat 1A, 3014 JH Rotterdam slaapbankstellen, enorme sortering. Vr.folder.Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, tel. 010-13.80.18 I QPUICHAM DONDERDAG 21 JUNI 1979 HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. I editie p OU III LLUHi¥1 28e JAARGANG NO. 46 SCHIEDAM- Het vrouwencafé Vrommes zal in de maanden juli en augustus gesloten zijn. Om echter het nieuwe seizoen weer even enthousiast te beginnen, is besloten op donder dag 21 juni aanstaande een extra ver gadering te houden, om zich te bera den op komende aktiviteiten. De vergadering is voor iedere vrouw toegankelijk en op- en aanmerkingen zijn van harte welkom. De bijeenkomst zal gehouden worden in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12 te Schiedam. Voor inlichtingen per telefoon: Annemarie 71 33 36,Wolly 70 81 67 Sylvia 73 25 70. SCHIEDAM - Met welsprekendheid, muziek en honderden uitge stoken handen op de afscheidsreceptie is Arie Lems uitgeluid. Voortaan zal hij zetelen achter het buigemeesterlijk bureau van Zaanstad, een gemeente die wat aanblik en problematiek betreft, wel een beetje lijkt op Schiedam. Het kwam allemaal uit een goed hart. Arie Lems heeft zich gedra gen, zoals een burgemeester van Schiedam betaamt. Hij heeft de lopende zaken op gedegen wijze behartigd. Hij zorgde ervoor, dat de wethouders niet vechtende de trappen van het Stadskantoor afrolden en hij bereikte eveneens, dat de Diensthoofden van de Gemeente niet door een deigelijke handelwijze de aandacht op zich vestigden. Hij heeft - tenslotte - geen blijk gegeven van drastische vernieuwings- lust. Schiedammers zijn voorzichtige mensen. Z(j vinden het ondanks een eeuw slechte ervaringen het nemen van risico's nog steeds gevaarlijker dan wachten tot het te laat is. Wie iets groots en iets nieuws onderne men wil, ziet zich al gauw ingepakt en op non-actief gesteld. Als Schie dammers een adelaar zien, willen zij hem kortwieken. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag, waar de burge meestersbenoemingen worden gere geld, weet dit zeer goed. De laatste burgemeester met grote plannen heeft in de jaren negentig van de vorige eeuw afscheid genomen. Hij heette Van Dijk van Mathenesse en er is nooit een straat naar hem genoemd, want zijn ambtsperiode ging met heftige conflicten gepaard en ae gemeenteraadsleden gaven hem het heilige kruis na. Visie Alles wat Van Dijk van Mathenesse wilde, hadden zij eerst verijdeld. Nu is visie bij bestuurders ook niet alles. Geschiedenisleraren hebben nogal eens de neiging grote vernieu wers en bouwers op te hemelen. Achteraf kun je ook meestal wel dankbaar zijn voor wat ze tot stand brachten, maar voor tijdgenoten was het gewoonlijk geen pretje iemand boven zich te hebben die steeds maar weer alles overhoop haalde. Je kunt zeggen, wat je wilt: het besluit tot de aanleg van de Amsterdamse metro was een daad die blijk gaf van visie. Pas tijdens de bouw bleek, dat de hoofdstad zich gewaagd had aan een miljardenverslindend project, dat eigenlijk niet nodig was, dat een deel van de bevolking in opstand bracht en de afbraak nodig maakte van een aardig stuk Amsterdam. De man met de visie was in dit geval J.M. Den Ufjl. Hij had het briljante idee. Het pakte allemaal verkeerd uit. De lege binnenstad van Schiedam hangt samen met gebrek aan visie. Nog geen tien jaar geleden werd de" wethouderszetel van Chris Zijdeveld bezet door de Draufgiinger Bolmers, een socialist, maar dan eentje die droomde van skyscrapers, snelwegen en de glittering van de weivaart ook voor de gewone man. Het scheelde niet veel, of Bolmers had de vernieu wing van de Schiedamse binnenstad uitbesteed aan de projectontwikke laar Empeo, die een soort Zuidplein zou hebben gevestigd. Het Zuidplein is een prachtig winkel centrum, warm overdekt en voorzien van muzikaal behang. Duizenden mensen doen er dagelijks hun inko pen. Aantrekkelijk? Alleen erg grote winkeliers kunnen de superhoge huren in het winkelcentrum betalen en de klantenstromen worden uit dagend bekeken door groepjes jon geren die de hele dag in het winkel centrum hokken. Ze verdoen daar hun tijd. Ze raken langzaam aan de drank. Wilt dat tussen de Broers- vest en de Hoogstraat? De gemeente er voor het plan roostervaststelling op lager en kleuteronderwijs door B en W. Wethouder Posthoorn streeft naar uniforme schooltijden in de ge meente Schiedam. Iets wat volgens schoolhoofden en oudercomités op grote problemen stuit. Slechts Eef Collé koos partij voor hen. Hij zag het voordeel niet van 'allen op tijd te beginnen'. Ook vroeg hij zich ernstig af of dit besluit wel in het be lang van het onderwijs was. Deze laatste zin had massaal applaus van de publieke tribune tot gevolg. In de gemeenteraad was verder niemand warm te maken voor een verder over leg tussen scholen en gemeenteraad, zodat de zaal binnen de kortste keren voor ruim de helft geleegd was, zich de woorden van VVD-vrouw De Jong ("Bevoegd gezag is bevoegd gezag") nog goed inde oren knopend. Embargo Vroeg op de avond had de raad zich al moeten beraden overeen mogelijke inmenging van de gemeenteraad in de buitenlandpolitiek van het Kabi net. Dit met betrekking tot een olit- embargo voor Zuid-Afrika. Met twin tig tegen elf stemmen werd een voor stel van Annemarqke Peterhans- Steen om de regering een duwtje in de rug te geven aangenomen. Tevens werd een subsidie-aanvraag van het plaatselijke comité Olieboycot tegen Zuid-Afrika (voor 300 gld) op waar de getaxeerd en dus gehonoreerd. Voor de twee open plaatsen in de commissie voor het Stedelijk Museum; zijn Marjo van Soest en Hans van der Vlist gekozen. John Bunte H.MWI gaat er misschien voorzichtig nog wat huisjes bouwen. Met tuintjes ervoor, waar straks kindertjes spelen. Schie dam kiest voor de nieuwe kneuterig heid. Groots en meeslepend leven we niet, maar er worden ook geen echte rampen aangericht. Knijperigheid Iets goeds komt echter zelden van de grond. Bram Uil en Aad Sprong bij voorbeeld, de organisatoren van de grote striptentoonstelling verleden maand in het museum, zijn hun frustraties de eerste maanden nog niet kwijt rret zoveel wantrouwen en tegenwerking met zulk een onge hoorde knijperigheid werden hun plannen begroet. Pas toen men in de gaten kreeg, dat het waarschijnlijk niks ging kosten, mochten Aad en Bram hun gang gaan, terwijl de be trokkenen klaar stonden om in hoon gelach uit te barsten, als er iets dreig de mis te gaan. Want ook daarin zijn Schiedammers sterk: met de handen over elkaar toe zien, hoe iemand anatrs zijn nek uit steekt, risico's neemt, ploetert om iets van de grond te krijgen. Bij zijn eerste onhandigheid kan deze actieve medeburger ervan lusten. Ik denk, dat menig verenigingsbestuurder bij het lezen van deze regelen, goedkeu rend knikt. Schiedams voorzichtig heid leidt er natuurlijk wel toe, dat De burgemeester draagt bij zijn a/schei de ambtsketen over aan loco Reinier Scheeres Waijt daar werd Lems voor betaald. Conflicten talent als de bliksem vertrekt. Om elders grote daden te verrichten ot het zij nogmaals benadrukt - de grootste brokken te maken. Je moet een heel aparte karakterstructuur hebben om het hier vol te houden. Arie Lems paste uitstekend in een stad met zo'n mentaliteit. Hij is een vakman, maar geen uitvinder. Hij is een notulist, maar geen dichter. Hij is een bestuurder, maar geen wetgever. Tijdens zijn ambtsperiode in Schie dam blok Arie Lems altijd uit als voorzitter van de gemeenteraad. Dat deed hij voortreffelijk. Raadsleden, wier spraakwater wat al te rijkelijk vloeide en dan vaak juist niet als de klaarste bron, zulke volksvertegen woordigers werden door hem met Al deze constateringen passen bij wat talent de pas afgesneden. de stadsbestuurders in hun afscheids- speeches tot Arie Lems zeiden. De Het was ook onverstandig blijk te kaarten kwamen natuurlijk niet op geven van onkunde. Lems kende tafel, maar wel bleek duidelijk, dat de gemeentelijke zaken op zijn Arie Lems in Schiedam heel wat duimpje en hij trad snel corrigerend conflicten heeft opgelost. En dat op. Maar dat gold alleen voor Schie- binnenskamers. Dat kunnen wordt in damse aangelegenheden, voorzover die zjjn ambtsperiode betroffen. zie verder pag. 3 SCHIEDAM - Er zal haast worden gezet achter de bouw van een aantal woningen aan het braakliggende terrein bij het Schutters veld. Dit werd door de gemeenteraadsvergadering van maandag j.l. vrijwel unaniem besloten. Deze te bouwen huizen zouden dan voor een groot deel bewoond gaan worden door bewoners van het woon wagen een tram "Hof van Cyrene". Dit besluit werd genomen ondanks ernstige bezwaren van de buurtvereniging Nieuwland. Heyman (D'66) wilde dit alles nog even uitstellen. Hij zag de problema tiek van de woonwagenkampbewo ners wel degelijk in, maar stelde tevens dat er eerst begrip tussen de beide partijen gekweekt moest wor den. Pas na een uitgebreid beraad tus sen de betrokkenen zou dan een defi nitief besluit genomen moeten wor den. Wethouder Zijdeveld begon zijn ant woord met een retorische vraag: "In hoeveree geloven wij in de mogelijk heid om als mensen naast elkaar te leven? Hij zei er vertrouwen in te hebben dat mensen in een bepaalde probleemsituatie door overleg tot een oplossing kunnen komen. Daarom was er ook een groot bedrag voor geraamde kosten ingeschat. Vol gens Zijdeveld is het noodzakelijk een woningbouwplan tot stand te brengen waar een maximale integra- tic mogelijk is. Er moet daarom de financiële ruimte zijn om een zo goed mogelijk overleg te voeren. Collé (CPN) had zo zijn twijfeld over de hoogte van dit bedrag. Hij vond ech ter alleen oor b(j de D'66-fractie Hetgeen vanzelfsprekend niet toerei kend was. De bewoners hadden hun bezwaren d.m.v. een ingezonden brief kenbaar gemaakt. In deze brief verzochten zij het college zich nog eens ernstig te beraden alvorens tot de bouw van huizen voor de woonwagenbewoners zou worden overgegaan. Een werk groep van omwonenden Schutters veld heeft bjj 300 gezinnen een vra genlijst afgegeven, waarin zij hun ideeën over de toekomst van het Schuttersveld kenbaar konden maken. De uitslag hiervan zou, volgens de bewonersvereniging, eerst afgewacht moeten worden. Raadslid Van der Veer maakte zich nogal kwaad om deze brief. Hij sig naleerde een duidelijk bezwaar, van de omwonenden Schuttersveld, tegen het wonen van woonwagenbewoners tussen 'gewone' Schiedammers. Een duidelijk voorbeeld van discriminatie aldus de PvdA-man. Hij besefte tevens dat de woonwagen bewoners voorlopig nog wel bij elkaar zouden moeten blijven wonen. Dit ^as volgens hem noodzakelijk omdat r in het verleden enorme problemen zijn ontstaan met kampbewoners die hun wagen inruilden voor een huis. Zij werden het slachtoffer van inti midatie, waarbij een brandstichting het dieptepunt was. Van der Veer wenste dan ook de grootste priori teit met betrekking tot dit woning- bouwprojekt. De VVD -en CDA- fractie steunden dit voorstel. Unaniem Later op de avond stond de stadsver nieuwing weer eens op het program ma. Het Ministerie van Volkshuisves- *Collé: "In belang van onderwijs?" ting en Ruimtelijke Ordening heeft Schiedam aangewezen als gemeente die in aanmerking komt voor gelde lijke steun in het kader van stadsver nieuwing, ook wel bekend als Interimsaldoregeling. Hierdoor heeft de gemeente Schiedam de financiële mogelijkheden haar stadsontwikke ling te versnellen. Het is nu mogelijk geworden tien mensen aan de dienst gemeentewerken toe te voegen. Alle fracties waren vol lof over deze mogelijkheid eindelijk spijkers met koppen te kunnen gaan slaan. In zijn antwoord bedankte Zijdeveld voor de unanieme sympathie voor het voor stel het personeel met tien mensen uit te breiden en concludeerde dat deze in een belangrijke fase is geko- Schooltijden Erg veel publieke belangstelling was Wethouder doet suggestie SCHIEDAM Over het huisvestingsprobleem van het tamboer- en trompet terkorps Rijnmondband is al sinds januari 1977 druk gesproken met burge meester en wethouders van Schiedam. Iedereen had begrip voor de situatie, maar dat loste niets op. Eind april was er opnieuw een gesprek tussen wethouder Posthoorn en de Rijnmondband. Er kwam toen een nieuw voorstel van Posthoorn op ta fel, namelijk een drie-klassig school tje aan de mgr. Nolenslaan. Dit voor stel is serieus overwogen, maar verge leken met de wensen van januari 1977 betekent dit naar de mening van de Rijnmondband nog geen grote Verbetering ten aanzien van het huidi ge lokaal. De school biedt niet meer ruimte en geen groeimogelijkheden voor de toekomst, hetgeen zou bete kenen dat de* band binnen de kortste keren weer op de stoep zou staan bij burgemeester en wethouders. In mei was er opnieuw een gesprek met Posthoorn en het dagelijks be stuur van de Rijnmondband. Van weerszijden werden toen suggesties gedaan, waarvan echter de meeste niet haalbaar bleken. Optimisme Eén voorstel echter geeft reden tot groot optimisme namelijk een gedeel te van het semi-permanente kantoor van de G.T.B. aan de Dwarsstraat. Posthoorn was zeer positief in zijn uitspraak en zegde toe de Rijnmond band bovenaan de lijst van gegadig den te plaatsen. Als alles volgens plan verloopt, lijken de huisvestingspro blemen binnen afzienbare tijd opge lost. Voor het echter zover is zullen nog een aantal detailproblemen, zoals plaats van herbouw, afbraak, trans port en herbouw, opgelost moeten, worden. Bestuur en leden van de Rijnmond-t^ band zijn zeer verheugd over de posi-fs tie vb stellingname van Posthoorn, die tevens toezegde verdere ontwikkeling gen in nauw overleg te zullen voeren. Het bestuur is ervan overtuigd, datu met volledige medewerking van per-W sonen en instanties van de gemeente" en de volle inzet van de vereniging, f| alle grote en kleine problemen opge-F lost kunnen worden.

De Havenloods | 1979 | | pagina 1