Raad wil schaap met vijf poten mm ■MD MOOT RIOOLRECHT IN OPSPRAAK Rosman valt PvdA aan Het Hof biedt wandelaar veel schoons editiep SCHIEDAM VERKOPEN mmwi DefegHavenloods geeft de spacetower 2g*-weg I-X- SLAAPKAMERS Terreinen Gusto te koop Rode Kruis boottocht HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. DONDERDAG 28 JUNI 1979 28e JAARGANG NO. 24 zie onze on roerend goed pagina's SCHIEDAM Het lag eigenlijk wel voor de hand. Vrijwel iedere fractie meende recht te hebben op iemand van haar politieke sig natuur op de burgemeesterspost. Ze hadden er allemaal zo hun re denen voor. Mr. Vrolijk, commissaris van de koningin in de provin cie Zuid-Holland hoorde het allemaal gelaten aan, hij zal dit alles wel vaker gehoord hebben. Leuk was het ook wel, te horen aan welke eisen de nieuwe burgemeester volgens de diverse fractie moest voldoen. Deze profielschets had derhalve meer weg van het vaststellen van criteria voor een of andere superman verkiezing. Toen PVDA-woordvoer Dielemans dan ook stelde dat de te benoemen eerste burger een „schaap met vijf poten" moest zijn, stelde Vrolijk heel realistisch dat zo'n beest niet kon lopen. Veel kritiek was er ook op de te volgen procedure. Volgens Diele mans is de manier waarop de burge meester benoemd gaar worden niet in verhouding met de democratische ontwikkeling in ons land. Al was hij in ieder geval blij dat mr. Vrolijk de ideeën van de Raad aan wilde horen. Op verzoek van het CDA verstrekte Vrolijk enige informatie over de men sen die hadden gereageerd op de schiedamse vacature. Zeven aanmel dingen had hij binnen gekregen, waarbij tot zijn grote teleurstelling zich geen enkele vrouw bevond. Drie van hen zijn op het ogenblik nog elders burgemeester. Verder waren er op het lijstje nog een wethouder en een oud-wethouder te vinden. De overige twee waren niet in een of an der bestuur wekzaamg geweest. Eén van de kandidaten zou thuis zijn in de Rijnmond, terwijl de rest van ver der kwam. Tot slot wilde hij ook nog kwijt dat zich onder de zeven kandi daten (vier meer dan bij de vorige benoeming red.) bijf PVDA-mensen bevonden. De overige twee zouden geen politieke aansluiting hebben. Kanshebbers Uiterlijk binnen vier maanden zal Vrolijk aanbevelingen moeten doen bij de minister van Binnenlandse Za ken, Wiegel. Deze zal dan op zijn Wallagheeen man met ambities. SCHIEDAM - Gemeenteraadslid Eef Colle had het al laten weten; voor de burgemeestersprofiel schets zou hij een verrassing in petto hebben. Ondersteund door de D'66-fractie diende hij een mo tie in die het mogelijk zou maken dat de nieuwe burgemeester geko zen zou worden door de Schie damse bevolking. Commissaris zei zichzelf ook een voorstander te noemen van een gekozen burgemeester, maar stel de dat dan eerst de Wet veranderd moest worden. Dit zou dan via de volksvertegen woordiging moeten gebeuren. Colle zag dit alles graag nog voor de benoeming gebeurd. Volgens hem was de tijd (maximaal 4 maanden) er om de bevolking in te schakelen. Volgens B. en W. echter zouden er dan verkiezings campagnes gevoerd moeten wor den door de kandidaten (Wat op zo'n korte termijn al geen haal bare kaart meer lijkt) en zouden daarin beloften worden gedaan en verwachtingen gewekt, die niet waar te maken zijn. Vreemd is het wel dat vrijwel alle partijen kritiek hadden op de hui dige benoemingsprocedure en meer in een verkiezing zagen. beurt overgaan tot de benoeming van een nieuwe Schiedamse burgemeester. Het is nu mogelijk geworden de in formatie van Vrolijk over de kandida ten te toetsen aan de namen die al enige tijd circuleren. Achter de man die op het ogenblik nog wethouder is zouden we de naam van de Groninger Wallaghe in kunnen vullen. De „oud wethouder" zou dan de Amsterdam mer De Clou zijn. Over de andere kanshebbers bestaat nog onzekerheid al zal zich naar alle waarschijnlijk heid ook een sollicitant bevinden op een burgemeesterspost van een wat kleinere gemeente in de Rijnmond. Wie is nu die Wallaghe? Waarom wil de Schiedamse PvdA-fraktie juist dol graag deze man? Reden om eens te gaan grasduinen in de Carrière van de ze ambitieuze, 32-jarige Groninger. Sjaak Wallaghe staat bekend als een intilligente jongen, die altijd zijn woordje klaar heeft. Hij is socioloog en was in zijn jeugd bijzonder actief in studentenbewegingen. Nadat Max van de Berg, de huidige voorzitter va van de PvdA, de oude fractie had weggewerkt, kwam er in 1970 een plaats vrij in de gemeenteraad voor Wallaghe. In 1972 wordt geprobeerd Van de Berg door een „coupe" weg te werken. Dit mislukt en er verdwij nen enige wethouders. Hierdoor ont staat er een links meerderheidscollege en schuift Wallaghe op van fraktie- voorzitter tot wethouder, waar hij Onderwijs en Cultuur als portefeuille krijgt. Middenschool In 1978 krijgt hij na het vertrek van Van de Berg ook Verkeer onder zijn beheer. Hij wordt dan tevens loco burgemeester van Groningen. Hij is ingrijpende maatregelen niet uit de weg gegaan. Zo was hij het die het plan geen rechtstreeks verkeer meer door de binnenstad te laten, defini tief doorvoerde. Verder heeft hij zich intensief met de onderwijsvernieu wing bezig gehouden. Zo heeft hij op veel plaatsen een intregatie tussen het kleuter- en het lager onderwijs tot stand gebracht en beijverde hij het onderwijs in alle stadswijken. In au gustus zal een geheel zelfstandige Middenschool gaan draaien en heeft hij verder plannen voor "-en geinte- greerd Middelbaar Onderwijs. Aangezien ook Groningen te kampen heeft met een leegstand van scholen was Wallaghe druk bezig met het tot stand brengen van fusies tussen be staande scholen. Iets wat tot een bot- De Havenloods biedt u en uw gezin Om het u mogelijk kte maken alles eens met eigen ogen te zien moet u gebruik maken van de onderstaande bon. Daarmee kunt u uw ruimtereis gratis met 85 meter verlengen. Een uniek en levend beeld van Rotterdam, U moet het zelf beleven! Voor maximaal 4 personen i Inleveren bij de kassa Aantal personen Aangeboden door BS HAVENLOODS j Geldig t/m 30 september 1979 j SCHIEDAM - Steeds meer huurders krijgen de laatste tijd bericht van de verhuurder dat ze voorlaan bij de huur rioolrecht moeten gaan betalen. Voor al bij huurders van oudere huizen gebeurt dat. Het staat echter nog lang niet vast dat huurders dat ook inderdaad moeten doen. De Rechtswinkel Schiedam roept daarom alle huurders op te weigeren het rioolrecht te betalen. De verhuurders zijn uiteraard niet erg enthousiast over die keuze van de gemeente. Een aantal eigenaren probeert dan ook het rioolrecht af te wentelen op de huurders. Dat komt in feite neer op een verkapte huurverhoging. Het is echter op dit moment nog onduidelijk of de verhuurders daar wel het recht toe hebben. In Nederland is het de kantonrechter die, na een advies van de huur adviescommissie, uitmaakt hoe hoog de huur mag zijn. In Schiedam (en ook in Vlaardingen) moet dus de kantonrechter in Schiedam aan de hand van een advies van de huurcom- missie uitmaken of de verhuurder nu wel of niet het rioolrecht aan de huurder mag doorberekenen. En de kantonrechter heeft nog geen uit spraak gedaan, terwijl de huur adviescommissie ook nog geen advies heeft uitgebracht. Andere kantonrechters in Nederland hebben intussen wel een uitspraak gedaan over het rioolrecht in andere gemeenten. Die kantonrechters! blijken het niet zo erg met elkaar' eens te zijn. Sommigen vinden dat het rioolrecht wel mag worden door berekend aan de huurders (zoals de kantonrechter in Rotterdam), maar anderen vinden weer dat dat niet mag. Men hoeft zich dan ook helemaal niet in de war te laten brengen als de verhuurder een vonnis stuurt van de kantonrechter in Rotterdam. Het kan best zijn dat de kantonrechter in Schiedam of een hogere rechter bepaalt, dat riool recht niet mag worden doorbere kend. Pas als dat is gebeurd, of als onze hoogste rechter een uit spraak heeft gedaan, weten we wat zekerder wat nou wel of niet mag. Zo ver is het nog niet. Voorlopig kan men de huisbaas vertellen dat men geen rioolrecht wil betalen. Hij wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabrlekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dgm. Tel. 010-12.64.61 SCHIEDAM - De terreinen en opstallen van de scheepswerf IHC Gusto zullen zo spoedig mogelijk te koop aangeboden worden. De huidi ge eigenaresse, IHC Holdings, wil deze bezittingen zo snel mogelijk van de hand doen. Aanvankelijk lag het voor de hand dat de grond opnieuw een industriële bestemming zou krijgen, maar sinds kort behoort de bouw van huizen op deze plaats ook tot de mogelijkhe den. De verkoop van de terreinen zou het meest opleveren als de grond de bestemming vrije woningbouw' krijgt. SCHIEDAM Voor invaliden en bejaarden woonachtig in de gemeente Schiedam wordt op 25 augustus een boottocht georganiseerd door het Rode Kruis. Degenen die zin hebben in zo'n dagje uit kunnen zich schrif telijk aanmelden bij het Nederlandse Rode Kruis, Warande 95, Schiedam. Fr is een beperkte mogelijkheid voor het Rode Kruis om voor het vervoer zorg te dragen. De aanmelding dient uitérlijk 15 juli binnen te zjjn en de kosten bedragen 22,50 per persoon. Nóg niet in ieder geval en het is maar de vraag of hij dat zal krijgen. Een huurder hoeft zich niet onder druk te laten zetten door een huuropzegging of het dreigement dat hij uit z'n huis wordt gezet. Dat gaat zo maar niet. Voor informatie en steun kan men zich als huurder wenden tot de Rechtswinkel Schiedam. Naar aanlei ding van de vele binnengekomen vragen over rioolrecht probeert de Rechtswinkel de belangen van de huurders op dit punt te bundelen en hun belangen zó goed mogelijk te bepleiten als de zaak voor de huuradviescommissie of kantonrech ter mocht komen. Alles onder het motto: geen stijging van woonlas ten. U vindt de Stichting Rechtswinkel Schiedam in het Broersveld 140 op woensdagmiddag tussen 2 en 4 uur en op donderdagavond tussen 6 en 9 uur (telefoon 730308). Voor de be woners van Schiedam West is er een speciaal spreekuur op iedere tweede en vierdedinsdagavond van de maand van 7 tot 9 uur in de Van Beveren straat 40 (Centrum de Bever). Het rioolrecht is een belasting die de gemeente heft voor de afvoer van afvalwater. In 1975 is dat riool recht in de plaats gekomen van de rioolbelasting. De bedoeling is dat de gemeente uit de opbrengst van het rioolrecht de kosten kan dekken voor het aanleggen en onderhouden van het rioleringssysteem. Grote vraag voor de gemeente was natuurlijk wie die kosten moest gaan betalen, de huurder of de eigenaar van de woning. Uiteindelijk heeft de gemeente ervoor gekozen de eige naar het rioolrecht te laten dragen. Een aansluiting op het riool ver hoogt immers de waarde van de woning en daar profiteert de ver huurder van. Alleen de huurders die erg veel water afvoeren (meer dan 1000 kubieke meter per jaar) moeten het rioolrecht zelf aan de gemeente betalen. Wordt er minder dan 1000 kubieke meter per jaar afgevoerd (en dat doet bijna iedere particu lier), dan wordt de verhuurder aangeslagen. Commissaris Maarten Vrolijk (r), met naast hem de plaatsvervangend kabinetchef, de heer Robben. sing leidde met zijn eigen fraktie. De ze problematiek speelt nog vol op en daarom begrijpt Groningen eigenlijk niet goed waarom Wallaghe weg zou willen, temeer daat hij bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen nog lijst trekker was en in zoveel dingen nog zo intensief is betrokken. Springplank tot zijn ambitie om Groningen te ver laten heeft geleid. Zoals wellicht be kend was Wallaghe een van de weini ge fanatieke aanhangers van Wim Meyer, bij de verkiezing van een PvdA-voorzitter. Hij was zelfs de eni ge van het Groningse college, iets wat hem door zijn achterban zeker niet in dank is afgenomen. Neem daarbij de problemen met zijn eigen fraktie over het onderwijs en Wallaghes motivatie om Groningen te verlaten lijkt duide lijk. Ook in Groningen zijn de ambities van Wallaghe bekend, toen hij bij de verkiezingen als een soort ambassa deur van de toenmalige minister van Kemenade door het land trok, werd er gesuggereerd dat hij op een funktie als staatssecretaris aasde. Resume rend kan wel gevreesd worden dat Wallaghe (die zijn sollicitatie noch ontkent, noch bevestigt) Schiedam slechts ziet als een springplank naar een baan met nog meer aanzien. Want ambitieus is hij, dat is duidelijk. Rosman: „Samenwerking op de tocht?" SCHIEDAM - Tijdens de profiel schets met betrekking tot de nieu we burgemeester benoeming in de gemeenteraad viel CDA-woord- voerder Rosman fel uit tegen de PVD A-fractie. Hij plaatste kriti sche kanttekeningen bij het open lijk polsen van de Groningse wet houder Wallaghe voor de burge- meesteispost. Hij vreesde zelfs dat op deze manier de bestaande sa menwerking tussen de beide par tijen op de tocht was komen te staan. Toen Rosman wat verderop in zijn betoog openlijk de persoon Wal laghe ter discussie stelde, werd het toehoorder Vrolijk (Commissaris van de Koningin) wat al te dol. Hij onderbrak Rosman en maakte hem duidelijk dat hij echt weiger de naar dit soort praat te luiste ren. Het CDA was echter niet de enige fractie die kritiek had op de werk wijze van de PVDA. In meerdere betogen waren opmerkingen te horen, die zonder twijfel aan de PVDA geadresseerd waren. VVD- man Verhulsdonk: „Het is belang rijk wat we willen. Niet wie we willen. Als we dat zouden doen, dan kwamen we op het pad van de Ook Vrolijk kiet zich niet onbe tuigd. Hij signaleerde dat er solli citaties waren gedaan omdat erom gevraags was. Iets wat volgens hem geen laakbare procedure was. SCHIEDAM - „Veel mensen wan delen in de natuur zonder zich schijnbaar te verwonderen over al les wat daarin groeit en bloeit". Zo begint het boekje „Natuurver kenningen in het hart van Vlaar dingen" waarin een wandeling door het Hof en het Oranjepark wordt beschreven. In die parken is door de Plantsoenendienst een „natuurpad" uitgezet en wande laars die zich daarop begeven kun nen de natuur ruiken, zien en voe len aan de hand van een beschrij ving van wat er allemaal langs die route voor moois te beleven valt. Bovendien krijgt de wandelaar aan de hand van o,ude plattegronden historische informatie over het ontstaan van beide parken. Zo werd Het Hof in het begin van de zeventiende eeuw aangelegd als park bij het buitenhuis van Pieter Gerritz van Ruitenberg. Dit huis stond ongeveer op de plaats waar nu het kantoor van gemeentewer ken staat. In 1830 kocht de ge meente Het Hof van mr. Diederick van Leyden Gael en stelde het open voor het publiek. Langs de wandelpaden zijn onder andere Sneeuwbessen, Beuken,Meidoorns en diverse spontaan opgekomen kruiden te ontdekken. Het Oranjepark is eigenlijk een on derdeel van Het Hof en kwam in de dertiger jaren in het kader van de werkloosheidsbestrijding tot stand. Behalve Kastanjebomen, Rozestruiken, het bekende Ber kenlaantje, Treurwilgen, de Gele Lis en andere planten, worden er regelmatig diverse vogelsoorten ge signaleerd. De Pimpelbes, de Tjif tjaf, de Zanglijster en het Winter koninkje zijn er als men goed op let, te beluisteren. De wandeling begint en eindigt bij de ingang aan de Hofsingel, naast de gemeentekwekerij. Het boekje waarin het natuurpad wordt be schreven is voor de prijs van een gulden te koop bij de VVV in de Visbank, bij de afdeling Voorlich ting van de gemeentesecretarie, bij het kantoor van de afdeling plant soenen aan de Hofsingel en bij de gemeentelijke bibliotheek. Op de- ze adressen zijn ook nog volop boekjes van het Heempark verkrijg- baar.

De Havenloods | 1979 | | pagina 1