LPG:een explosief onderwerp Natuur wijkt voor welvaart Werknemers en vakbond tegen sluiting editiep SCHIEDAM Huurverhoging en huuraanpassing Drijvende mijnen richting Hoek van Holland SLAAPKAMERS Op naar de twintig mille Gevaar voor botulisme Grote vervuilers betalen aan Rijk Zestig jaar trouw DeKHavenloods geeft de spacetower weg sfM&mwHR VOORDCEtdutob^duo DONDERDAG 12 JULI 1979 28e JAARGANG NO. 52 TEL 010-132*70 HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM "De Beer77 en de Broekpolder werden opgeofferd Hoewel de meerderheid van het kabinet zich voor de aanleg van Rijksweg 19 heeft verklaard, is er een groot aantal mensen dat beslist niet overtuigd is van de noodzaak van deze weg. Een van hen is Cobi de Groot, bewoonster van de Vlaardingse Hoevenbuurt, die eens op een rijtje heeft gezet wat de bevolking wn Vlaardingen, Schiedam en Maassluis en omstreken in de laatste dertig jaar al heeft moeten inleveren in naam van de economische groei. "We hadden een prachtige Broekpdl- der, waar plantenliefhebbers gingen botaniseren omdat er zoveel zeld zaams groeide, zoals wilde orchidee ën bijvoorbeeld. Voor weide- en watervogels was hel een waar paradijs. Wat is ervan overgebleven? Een dikke laag giftige bagger, want de gemeente Rotterdam gebruikt de polder als bergplaats voor havenslib". Aldus Cobi, die ook nog goede herinnerin gen bewaart aan het natuurreservaat "De Beer" op de kop van Rozenburg. Dit duingebied, beroemd om de rijke plantengroei, waar in de zomer altijd die typische geur hing van de bloeien de kamperfoelie, is in het belang van 's lands economie ten offer gevallen aan de petrochemische industrie, "het trekpaardje van de Nederlandse economie". Hoogbouw Het natuurgebied Midden-Delfland bestaat nog, al is het maar heel klein en doemt aan alle kanten de hoog bouw van Delft, Schiedam en Vlaar dingen op. Het is er toch nog echt stil en lieflijk en alle vaderlandse weide vogels voeren er hun vliegacrobatiek voor ons uit. straks een dikke streep, als het beslist dat Rijksweg 19 wordt aangelegd. Als bewoonster van de Hoevenbuurt vreest Cobi de Groot bovendien, dat haar woongenot en dat van haar mede-wijkbewoners door de geluids overlast naar de Filistijnen gaat. "De tuinders in het Westland zijn er voor, dan zijn hun producten drie minuten eerder in Duitsland of Zweden", zegt ze mismoedig. Wie wil protesteren tegen de, dikke Rijksstreep door Midden-Delfland kan volgens Coby het beste een per soonlijke brief schrijven naar de minister van Verkeer en Waterstaat of naar leden van de Tweede Kamer. Vooral naar het CDA, want daar twij felt men nog. Voor adressen of infor matie over de acties tegen Rijksweg 19 kan men terecht bij de heer H. Tetteroo, Hoefijzersteeg la, Delft, telefoon 015-124128, lid van Samen werkende Milieugroepen Midden- Delfland. 'bi dat gasfornuis hebben we 1 goed verkocht, hè? V •*- ja, met zo'n voordeel-dubbel duo zitje v gebakken! Met ingang van 1 juli 1979 is een huurverhoging of huuraanpassing van kracht geworden. De huurverhoging is van toepassing op woningen die niet ouder zijn dan zes jaar. Deze verhoging is wettelijk verplicht en daartegen kan geen bezwaar worden aangetekend. Zij is vastge steld op vijf procent. Daarnaast kennen we een huuraan passing. Deze huur aanpassing is van toepassing op woningen ouder dan zes jaar. Het percentage van de huuraanpas sing wordt vastgesteld aan de hand van het door de Staatssecretaris van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning vastgestelde woningwaarderings- stelsel en huuraanpassingenschema. De huur-aanpassing kan zowel hoger als lager uitvallen dan vijf procent. Tegen de huuraanpassing kunnen wél bezwaren worden aangetekend. Een en ander wordt uitvoerig toege licht in de brochure „Huuraanpassin- gen in 1979" van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. Deze brochure is verkrijgbaar aan de informatiebalie van elk ge meentehuis. HOEK VAN HOLLAND De welbekende olievcrwerkende bedrij ven Shell en British Petrol hebben bij Provinciale Staten van Zuid- Holland een aanvraag ingediend vooreen hinderwetvergunning. Dit is niets bijzonders: dit soort bedrijven werkt met hinderwetvergun ningen als een tuinman met schoffel en hark. Toch dient de huidi ge aanvraag met de nodige aandacht te worden bekeken, want het gaat om toestemming voor de aanlanding per zeeschip van grotere hoeveelheden LPG in liet Rijnmondgebied. was hij van mening, dat het personeel dat te zijner tijd met de afhandeling van LI'G-schepen zal zijn belast, een speciale vakopleiding zal moeten vol gen. Niet luisteren *In dit gebied zou de aanlandingsplaats voor LPC,- zeetankers moeten komen. wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo n keus. Eabrlekstoonzaten Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 .xAVVEf^, Mede dankzij de financiële in breng van de lezers van De Haven loods/Het Zuiden meldt de Stich ting „Schepen uit Verre Landen", een nieuwe tussenstand. Eind vorige week werd in totaal f. 15.690,- geregistreerd op giro nummer 1879090. Bijdragen wa ren ondermeer afkomstig van een aantal Rotterdamse bedrijven die de aktie een warm hart toedragen. We noemden reeds de Graan Ele vator Maatschappij (G.E.M.), de Westermeijergroep en OGEM. Nu is er een bedrag van f. 1.000,- gestort door de Nederlandse Cre- diet Bank. Zoals bekend heeft de stichting reeds twee schepen aangekocht, een totora of Boliviaanse vissers boot en een vlerkprauw uit Co lombo. Meer informatie over de aankoop van deze schepen volgt binnenkort in deze krant. Wie de aktie wil steunen - en bijdragen van elke rechtgeaarde Rotter dammer zijn welkom - kan fi nancieel een steentje bijdragen door te storten op giro 1879090 of op bankrekeningnr. N.C.B. 23.81.82.800 t.n.v. stichting .Schepen uit Verre Landen". VLAARDINGEN - Ook dit jaar is het gevaar voor botulisme aanwezig. Vooral in droge en warme perioden eist deze ziekte veel slachtoffers on der de eenden en watervogels. Deze ziekte kan ook voor mensen bijzon der onaangename gevolgen hebben en daarom doet het gemeentebestuur ook dit jaar weer een dringend beroep op de bevolking om dode een den en watervogels niet aan te raken. Ouders moeten hun kinderen hier voor waarschuwen. Wie een dode eend vindt, doet er het beste aan om het kadaver te laten lig gen waar het ligt en het bedrijf ge meentewerken te bellen. (340044, tst. 118) of de politie in te lichten (342355). Tenslotte verzoekt het ge meentebestuur niet te voederen als er grote concentraties vogels voorko men in de vijvers, singels en vaarten. MAASSLUIS De minister van ver keer en waterstaat heeft in een be schikking van 18 mei 1979 bepaald, dat de eigenaren van een aantal in Maassluis gevestigde bedrijven en ge bouwen rechtstreeks door het rijk zullen worden aangeslagen voor beta ling van de belasting op waterveront reiniging. Deze beschikking steunt op het Uit voeringsbesluit verontreiniging rijks wateren, waarin is bepaald dat be lasting verschuldigd is voor het lo zen van afvalstoffen, zonder vooraf gaande zuivering, in rijkswateren. In het Maassluise geval betreft dit de Nieuwe Waterweg, waarop het riool water via het rioolgemaal in Maas sluis-West of via de Haven wordt geloosd. Voor partikuliere woningen, winkels en kleine bedrijven is deze heffing in handen van de gemeente. Voor grote bedrijven en kantoren hebben burge meester en wethouders van Maassluis gebruik gemaakt van de mogelijkheid de invordering rechtstreeks door het rijk te laten geschieden. VLAARDINGEN De burgemeester en mevrouw Kieboom zullen op don derdag 12 juli a.s. om 11.00 uur een bezoek brengen aan het 60jarig- bruidspaar Gerardus van Meel en zijn echtgenote Johanna Vissenberg. Gerardus van Meel is geboren op 11-1 1897 te Hoeven en zijn echtgenote op 14.-4-1896 te Oud- en Nieuw Gastel. Zij wonen aan de Jonker Fransstraat la. LPG (Liquified Petroleum Gas) is een verzamelnaam voor een groot aantal tot vloeistof verdichte petroleumgas- .sen. Deze komen ofwel als „asso ciated gas" vrij bij olie- en gaswin ning, ofwel ais bijprodukt bij het olie-raffinageproces. De belangrijkste gassen hiervan zijn propaan en butaan, afzonderlijk of in mengsel. De verwerking van LPG in het Rijn mondgebied in de toekomst is niets nieuws: momenteel wordt er in het gebied reeds I miljöbn ton per jaar geproduceerd. De mogelijke groot scheepse aanvoer van LPG moet dan ook meer als een compiicerende fak- tor worden gezien. Hoe complicerend die faktor was, toonde wel het bezoek van de Vaste Commissies van advies en bijstand voor milieubeheer en sociaal-econo mische aangelegenheden én nutsvoor zieningen van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland aan Hoek van Hol land en omstreken. Op donderdag-5 juli streken zij in De Hoek neer en lieten zich uitgebreid informeren over alle voor, maar ook nadelen van de grootscheepse aanvoer van LPG. Grote belangstelling De grote zaal van het Dienstencen- door Aad van der Struijs trum in .De Hoekstee" was tot de laatste plaats bezet, toen om acht uur de voorzitter van de Vaste Commissie de openbare vergadering over de LPG-kwestie opende. De lijst van sprekers was ongewoon lang: 3 leden van de PvdA, 2 van de VVD, 2 van het CDA en I van D'66 en SGP verklaarden graag hun zegje te willen doen. Het publiek mocht ook meepraten, maar niemand maakte van die gele genheid gebruik. Mevrouw Coenen (VVD) vertelde grote bewondering te hebben voor de door het Openbaar Lichaam Rijn mond, de provincie Zuid-Holland en de gemeente Rotterdam opgestelde diskussienota rond de LPG-problema- tiek. Zij toonde zich een groot voor stander van inwilliging van de hinder wetvergunning-aanvraag. Ook haar partijgenoot, de heer Waterman, zag geen problemen rond de aanvraag. Als de totale distributie van het LPG via pijpleidingen zou kunnen geschie den, achtte hij BI' de allerbeste aan landingsplaats. Met mevrouw Coenen Mevrouw Hazenwinkel (PvdA) stak een waarschuwende vinger op. In het Calamiteiten drukke scheepvaartverkeer in de mond van de Nieuwe Waterwegge bied blijven er schepen en scheepjes zonder loods en soms zelfs zonder ra dioverkeer rond varen, stelde zij Alle veiligheidsmaatregelen rond de LPG- schepen vervallen hiermee tot niets. zeer slecht voor het houden van pro- testakties, zo stelde mevrouw Stol- ker. Gaarne zag zij de beroepstermijn met een aantal weken verlengd. Nu kan er door de menien die over de hinderwetvergunning moeten be slissen, bijna niet geluisterd worden naar de tegenstanders. In de zogenaamde LPG-nota wordt over deze problematiek gezwegen. Gaarne wenste zij van deskundigen antwoord op haar vraag of de gevaren van buitenaf herkend en erkend zijn. De heer van Amerongen (ook PvdA) vroeg zich af of de scheepvaartin- spektie geen zwaardere eisen dient te stellen aan de schepen die straks gebruik zullen gaan worden voor het verveer van LPG over de binnenwa teren. Zogenaamd technisch besprak )tij de mogelijkheden die grote LPG- zeetankers zouden kunnen benutten; dekundigen lieten door gesnuifd kommentaar merken dat de heer Van Amerongen volkomen op het yerkeerde pad zat. De socialistische mevrouw Stolker wees erop, dat Shell en BP wel op een zeer gunstig tijdstip hun aanvraag hadden ingediend. Voor hen die be zwaren hebben tegen de komst van grote LPG-strepen blijft weinig moge lijkheid over daartegen in beroep te komen. De vakantietijd leent zich. MAASSLUIS - Noch de vakbewe ging, noch de 105 werknemers van de touw- en staaldraadfabriek Holland B.V., een dochteronderneming van Verto, gaan akjeoord met de plannen van de direktie om de Maassluise ves tiging te sluiten. Zouden deze plannen doorgang vin den, de direktie stelt zich voor medio volgend jaar tot sluiting over te gaan. dan komen er zeker zestig mensen op straat te staan. De werknemers zijn van mening dat de argumenten die de direktie naar voren brengt enerzijds onvoldoende en anderzijds onjuist zijn. De direktie verwijtde werknemers van wat in de volksmond „Touwfabirek" genoemd wordt, gebrek aan motivatie. Volgens de vakbonden CNV en FNV en de werknemers is^dit zeker niet het geval want tot voor kort draaide een groot aantal werknemers diensten waarbij Werknemers zeggen nee tegen sluiting ze twaalf uur op en twaalf af moes ten. De Raad van bestuur noemt ver der als argument het verlies van 2 1/2 miljoen gulden in totaal over de diverse vestigingen. Volgens de vakbeweging is de order portefeuille van de louwfabriek royaal gevuld en is het zelfs zo dat er werk moet worden uitbesteed om aan de wensen van de opdrachtege vers tijdig te kunnen voldoen. De werknemers hebben besloten een brief te schrijven aan de direktie waarin zij, meedelen niet akkoord te gaan. met de geplande sluiting. Zij verzoeken de direktie haar, plannen te wijzigen en willen over de uiteinde lijke beslissing per 1 september uiter lijk een antwoord hebben. Akties Mocht dit met net gewenste ant woord zijn dan overwegen werkne mers en vakbonden om akties te gaan voeren om alsnog sluiting tegen te gaan. Het is de bedoeling van de di rektie het Maassluise produkt, touw en staaldraad, over te brengen naar een vestiging in het Belgische Ham men De Overheid daar geeft Verto subsidie wanneer het al bestaande bedrijf wordt uitgebreid. CNV-districtsbestuurder Daan de Heer is van mening dat sluiting be slist niet nodig is. „Uit dit bedrijf haal je op deze manier een groot stuk vakmanschap weg. Wc willen dat er cën reorganisatieplan op tafel komt. Hiermee zouden we naar het ministe rie van Economische Zaken kunnen gaan om geld te vragen voor dit be drijf Ook de heer Smit (D'66) had moeite met het tijdstip van aanvragen van de vergunning. Tevens vond hij het niet juist, dat de kommissieleden via een door Shell/BP vervaardigde samen vatting geinformeerd waren over de inhoud van de aanvraag. De gevolgen bij eventuele rampen met LPG-schepen worden volgens de heer Smit niet uitvoerig genoeg toe gelicht in de LPG-nota. De D'66-ver- tegenwoordiger was wel van mening, dat het bij deze aanvraag moest blij ven. Toch was hij ervan overtuigd dat het in de toekomst moeilijk zou zijn Zie verder pag 3 De Havenloods biedt u en uw gezin Om het u mogelijk maken alles eens met eigen ogen te zien moet u gebruik maken van de onderstaande bon. Daarmee kunt uw ruimtereis gratis met 85 meter verlengen. Een uniek en levend beeld van Rotterdam, zijn Maas en vele havens U moet het zelf beleven' J Voor maximaal 4 personen j Inleveren bij de kassa J Aantal personen j Aangeboden door DE HAVENLOODS j Geldig t/m 30 september 1979 j

De Havenloods | 1979 | | pagina 1