n i Ml Britse automobilist moet eigen weg zoeken MSr. fs wwm Pasar Malam grote strop voor organisator Vakantiespeelweken Vakantie-wandel Grote Gele Kater Speelinstuif Frankenland 1 Frankenland 2 DE HAVENLOODS DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1979 31-578 Te weinig aanwijzingsborden HOEK VAN HOLLAND - Reeds eerder schreven wij in de^e kolommen over het gebrek aan duidelijke aanwijzingen aan de Britse automobilist, komende van de Harwich-Hoek van Holland veerboot, om in Nederland - en de rest van Europa, rechts te blijven rijden. Het is opmerkelijk, dat Hoek van Holland zo'n zuinig" standpunt inneemt met betrekking tot dit yoort verkeersborden. In het Euro- poortgebied, waar Noordzee Veer diensten en Townsend Thorensen hun terminals hebben, staan over een afstand van zo'n tien kilometer aanwijzingen om rechts te blijven fijden. Aan de andere kant van de Noordzee Staan op de weg van Harwich naar Rochester ook tientallen aanwijzings borden, die uiteraard juist het tegen deel beweren. Hoek van Holland doet het over een afstand van 200 meter met twee borden: daarna zoekt de Britse automobilist het zelf maar uit! Deelgemeenteraad Het was ruim 10 jaar geleden, dat de Hoekse deelgemeenteraad aan de chef van gemeentewerken opdracht gaf een speciaal verkeersbord te ont werpen, waarop de Nederlandse ver keerssituatie voor Britten duidelijk werd. Als voorbeeld werden ,de borden in het Europoortgebied genomen en uit de archieven is niet meer op te maken of de plaatsing van de borden in overleg met andere geeentelijke diensten geschiedde. De Hoekse politie, bij monde van adjundant- Roling, weet natuurlijk dat de borden er staan: „Hoewel ik nog niet zo lang hier werk, heb ik nog niet gehoord dat er ooit ernsti ge aanrijdingen tussen Britten en anderen hebben plaatsgevonden. Misschien dat herhaling van de borden op de smalle Maassluise Dijk zin kan hebben, maar dat valt buiten ons werkgebied." Het is de politie natuurlijk bekend, dat ,bijna-ongelukken" nooit bij haar gemeld worden, leder die in of bij De Hoek rondrijdt is weieens gekonfronteerd geweest met een -Britse - tegenligger op de verkeerde weghelft. De huidige chef van de dienst Gemeentewerken, de heer Kramer, zegt daarover „In dp 24 jaar dat ik in Hoek van Holland woon, heb ik van één botsing gehoord. Maar het is wel aan de reacties'van andere weggebruikers te danken, dat er niet veel meer onge vallen gebeuren" Verdronken kalf Wij kunnen ons niet aan de indruk ontrekken, dat er een ,als het kalf verdronken is, dempt men de put- mentaliteit' in De Hoek heerst. De aanwezige twee aanwijzingsbor den, waarbij wij dan de lokatie van een van de twee by de spoorwegover gang maar niet zullen noemen, zouden voldoende moeten zijn want er is nog nooit iets ernstigs gebeurd. Wij zijn ervan overtuigd, dat wanneer enkele zeer zwaar gewonden of erger bij een frontale botsing vallen, de borden tot aan Maassluis geplaatst zullen worden. Maar af te vragen blijft dan, waarom er zo lang gewacht moest worden. Een woordvoerder van de Maat schappij Zeeland verklaarde desge vraagd: „Wij zien graag zoveel mogelijk van dit soort aanwijzings borden tot ver in het binnenland. Onz,e Britse passagiers brengen wij niet alleen graag veilig naar Nederland, maar we zien ze ook graag heelhuids terugkeren met hun auto's De Hoekse deelgemeenteraad moet dit onderwerp maar weer eens op de agenda zetten, want in 1979 rijden er aanmerkelijk meer auto's op de wegen dan in 1968!! AAD VAN DER STRUIJS hi Hoek van Holland wordt de Brit.w automobilist maar over tweehonderd nieter op rechts rijden gewezc i.uropoortgebied heeft men er tien kilometer voor uitgetrokken. O Nooit op zondag? u y VLAARDINGEN - De eerste Pasar Malam. de Oosterse Jaarmarkt, die vorige week in de Lijnbaanhallen werd gehouden, heeft organisator Spruit een strop van tenminste dertigduizend gulden opgeleverd. Zowel het publiek als een groot aantal van de standhouders lieten het afweten: er waren slechts twee duizend bezoekers, terwijl de Pasar in Apeldoorn wel tienduizend belangstel lenden trok. De heer Spruit geeft de gemeente Vlaardingen de schuld van de mislukking, want die weigerde hem vergunning om de markt ook op zondag open te stellen. De gemeente, bij monde van de heer Nevens van 3e afdeling bijzon dere wetten, zag geen mogelijkheid om ontheffing te geven van het ver bod om dit soort evenementen op zondag te houden. „Formeel kan dat niet" stelt de heer Nevens. De Comitierciël winkelsluitingsweg verbiedt het en we hebben van het ministerie van economische zaken kortgeleden een rondschrijven gekregen waarin ze er op wijzen dat het niet is toegestaan, speciaal niet voor Oosterse markten. Ja, het was afgelopen zondag wel uitgesproken weer voor zo'n markt, maar als de wet zo is, moet je het verbieden." Een medewerker van het minis terie beaamt zijn woorden. Dat de Pasar Malams tot voor kort wel op zondag mochten worden gehouden vindt hij wel te verklaren." Aanvan kelijk waren de oosterse markten bedoeld als een feestelijkheid met een sociaal-cultureel doel. maar nu is het een commerciële bedóening ge worden, die volledig uit de hand is gelopen. Voor antiekbeurzen bij voorbeeld, kunnen de gemeenten wel twee maal per jaar een ontheffing- verlenen-, daar staat het verkopen niet voorop" vindt hij. Eind juni werd in Den Haag de grote Pasar Malam in de Houtrusthallen ge houden en die was wel op zondag open. „Den Haag is een trefpunt voor Indische Nederlanders en de Pasar is hier ontstaan" verklaart een met de uitgifte van vergunningen belaste gemeente-ambtenaar. „In overleg met het minsterie valt de Pasar in Dén Haag buiten de gewone regeling, die krijgt vrijstelling op Voor de standhouders was er weinig te doen tijdens de afgelopen Pasar Malam in de Lijnbaanhallen. VLAARDINGEN - De vereniging Wijkbelangen Vettenoordse Polder organiseert dit jaa." weer tal van akti- viteiten voor de jeugd onder het motto: Vakantie Speelweken. Op het Lamoenterrein kunnen 'hutten gebouwd worden en wel op 6, 7 en 8 augustus van 10 tot 4 uur. De timmerlieden moeten niet vergeten, een eigen hamer mee te brengen. Voor hout en spijkers wordt gezorgd. Maandag de zesde wordt het dorp opgebouwd en daar kan dinsdag mee doorgegaan worden. Ook worden dinsdag de hutten versierd. De bou wers moeten dan dus oude gordijnen, vloerbedekking en stukken behang meebrengen. Woensdag is er een grote speurtocht. De start is in het huttendorp. Woens dagmiddag wordt alles afgebroken en HOEK VAN HOLLAND - Ook dit jaar organiseert de Hoekse VVV weer een VVV Vakantie Avondvierdaagse en wel voor de zestiende keer. Het festijn vindt plaats van 1 tot en met 10 augustus. Tot en met vijf augustus kan inge schreven worden bij de VVV aan de Rietdijkstraat 130 tegen de prijs van vier gulden. Na deze datum wordt het inschrijven iets duurder: f 4,50. Het stichtingsbestuur verzoekt de inwoners van Hoek van Holland om op de vierde avond, dat is dus op vrijdag 10 augustus, massaal de vlaggen uit te steken om het geheel een nog feestelijker tintje te geven. Na afloop van het spektakel krijgen alle lopers.een herinneringsmedaille of jaarcijfer uitgereikt. Ter afsluiting organiseert de beheers commissie van de Hoekstee nog een „Blarenbal" met medewerking van: Los Rancheros, De Carselly's en het Trio Jan Karsten. van de resten wordt een kampvuur gestookt. Het kampvuur zal van acht tot tien uur 's avonds branden. Degenen die de smaak van het hut- tenbouwen te pakken hebben gekre gen, kunnen donderdag mee naar het stadhuis, waar dan bekeken kan worden hoe alles bij de gemeente werkt. Wie meewillen, moet dit woensdag de achtste even opgeven bij de leiding van het huttendorp. Daar hebben ze ook een folder waar alles instaat over het stadhuis-bezoek. De prijs van het huttenbouwen is één gulden per dag. Het bezoek aan het raadhuis kost vijftig cent. De jeugd die echter aan alle of bijna alle evene menten in de Vakantie Speel Weken wil meedoen, kan beter een abonne ment kopen voor f.9,50. Dat be spaart dan weer een rijksdaalder. De abonnementen zijn te koop bij het Badhuis, Valeriusstraat 28, vanaf nu tot en met vrijdag 3 augustus. Ook kunnen ze nog gekocht worden op maandag de zesde, bij de leiding op het Lamoen terrein. VLAARDINGEN - Ook dit jaar is er voor de Vlaardingse jeugd meer dan genoeg te doen in de vakantieweken. De gezamenlijke buurthuizen, op het VOP na, die zelf jets doet (zie elders in deze krant), organiseren namelijk in de laatste vakantieweken, als de verveling om de hoek komt kijken, allerlei aktiviteiten voor de jeugd. Evenals vorig jaar is er weer één ding dat steeds terugkomt tijdens de speel weken. Dit jaar is dat „De Grote Gele Kater", die op ,de vierde speldag gevangen moet worden. Op de eerste drie dagen zorgt hij ervoor dat de kinderen steeds bezig zijn. Verder kan er in de week erna nog van alles gedaan worden, zoals hutten bouwen, spelen en ga zo maar maar door. Wat er precies gedaan wordt, kunnen de mensen van de meewerkende wijk centra vertellen; dat zijn 't Nieuwelant, Goudsesingel 87a, telefoon 34 99 78; Westwijk, Floris V-laan 1, tel. 34 8,9 93; De Haven, Weeshuisplein 18 links, telefoon 34 45 39; Oostwijk, Oosterstraat 112, telefoon 34 64 46; De Heipaal, Reigerlaan 49, telefoon 74 51 42; Bouwspeelplaats, Amsterdamlaan bij de kinderboerderij, telefoon 74 44 72. MAASSLUIS De jaarlijkse Speel instuif begint aanstaande maandag (6 augustus) in het ontmoetings centrum Koningshof. Het is de elfde keer dat het evenement wordt ge organiseerd. De speelinstuif duurt tot en met don derdag 16 augustus. De openings tilden zijn van 10.00 tot 16.00 uur (niet op zaterdag en zondag). Aansluitend op het evenement wordt vrijdag 17 augustus om 14.00 uur in de Olympia sporthal, Rozenlaan 2, de „C'onny Vink Kindershow" gepre senteerd. Het accent ligt op creatieve activitei ten met steeds wisselende, onderdelen. Elke dag is er een ander programma, zodat er ook ruimte komt-voor min der bekende spelvormen. Sport en films staan ook nog op het programma. De toegang kost f. 1,50 per kind per dag. De entreeprijs voor de Conny Vink-show is f.5.- per persoon. Kaar ten hiervoor zijn tijdens de speel instuif te verkrijgen bij de ingang van Koningshof. grond van plaatselijke omstandighe den, net zoals de toeristenregeling voor Scheveningen". Een Pasar Malam* op zondag, dat is officieel dus niet meer mogelijk, be halve in Den Haag. Dat wordt drin gen voor wie op werkdagen niet vrij is. Naar het schijnt ontzien echter diverse gemeentebesturen zich echter niet. Hink de hand te lichten met de wet. Want in Bussum, waar de heer Spruit met zijn Pasar Malam zo'n vijfduizend mensen trok, mocht de markt wel op zondag open,'evenals in Apeldoorn. Op 21, 22 en 23 sep tember aanstaande gaat hij naar Amersfoort, met vergunning en een blik op de kalender leert dat ook daat een zondag in valt. En Voorburg was zojuist een andere Pasar Malam ook al op- de dag des Heren open en in dezelfde week trok een dergelijk evenement in Apeldoorn vier dagen lang erg veel bezoekers, vooral op de zóndag. Monopolie „Ze willen een monopoliestelsel van de grote Pasars in Den Haag en Am sterdam". meent de heer Spruit. „Maar de menseu zelf hebben veel liever de kleintjes die zijn gezelli ger en origineler. Bij die grote, daar zijn van de tweehonderd stands er wel vijftig gewoon Westers, als ze dat nog origineel noemen dan weet ik het Toch waren in de Vlaardingse Lijnbaanhallen ook stands van de Winkler-Prins, computer, t-shirts en Westerse boetieks te vinden, net als op andere Oosterse markten. „Uit ellende heb ik ze erin moeten gooi en" verklaart de organisator. ^Bij de andere markten doen we het niet, maar nu waren veel standhouders helemaal weggebleven. We draaien drie dagen of we draaien niet, zeiden ze en met de artisten was het idem Wat Vlaardingen betreft, ik heb het gevoel dat er v^n oudsher op zondag nooit iets is geweest, dus kan het nu ook niet. Maar de mensen komen juist graag op zondag." "De strop van> dertigduizend gulden moet de heer Spruit zelf dragen, want zijn Pasar Malam is een „een manszaak". Maar er staan wel mensen achter me'die helpen om de last te verlichten" zegt hij. Yvonne Hontelé. m In de Havenloods van 19 juli jl. las ik bepaalde uitspraken waar ik gaarne op zou reageren. Allereerst op het gezegde, dat de heer lluckriede mij minder ge schikt achtte voor bejaardenver zorger. Alvorens ik solliciteerde, heb ik aan bepaalde personen ge vraagd, of zij dit voor mij zagen zitten. Iedereen juichte dit tóe. /.adat ik de stap gewaagd heb. Toen ik de heer lluckriede het verhaal gedaan had. was ook hij verheugd en sprak zelfs al over „hoofd van een afdeling". Als ik namelijk mijn diploma gehaald had, zou ik weldra een hoofden- cursus mogen volgen, hit ik zou dan binnen afzienbare tijd hoofd van een afdeling worden. Maar - zo sprak hij ik moet dit eerst in de stafvergadering bren gen en dan hoor je het nog wel. Na enkele dagen vertelde hij me, dat de stafleden het niet zagen zit ten om me de ene dag in een over al te staan en de volgende dag in een wit pakje mensen in het bad te laten doen. Maar zo sprak hij - misschien zeg ik wel volgend jaar of zelfs al volgende maand van wat zijn we toch stom geweest Volg die cursus. Na geruime tijd moest ik bij lluck riede komen, omdat ik over be paalde dingen te vee f met de be jaarden en personeel sprak. Ik sprak namelijk over de mysterieu ze verdwijning van bepaalde per soneelsleden. Maar van hen moest dat zo vlug mogelijk doodbloeden. Maar omdat ik vond, dat iedereen dit kon gebeuren, wilde ik mijzelf en alle personeelsleden hiertegen besehermen. Hij was hier zo kwaad over, dat hij zei, dat ik over bejaardenverzorger nooit meer hoefde te praten. Ik kwam hier nooit meer voor in aanmerking, vertelde hij me. Dan wat de heer Sparla zegt, dat hij het beleid 100 pet. steunt. Hieruit blijkt weer, dat niets ver ander/ijker is dan een mens. De avond, dat ik geschorst was. i'er- telde hij bij mij thuis, dat hij een baan als coördinerend chef Tech nische Dienst had aangeboden ge kregen, direct na verdwijning. Maar zei hij - ik doe het niet, ik die baan niet aan, omdat ik ook niet n t deze n kan si menwerken. Voorts heeft niemand in huis de laatste twee jaar zo fanatiek gesolliciteerd als hij. Dat wat de Havenloods schrijft over het bestuur: het bestuur heeft met allengs groeiende wrevel het beleid van de heer Smits ga degeslagen. Dat betekent door mij. dat het bestuur gefaald heeft. Omdat het bestuur altijd nog boven de direc teur staat. Althans wel. toen de heer Smits nog op die stoel zat. Ook bij de afscheidsreceptie was de heer Hommers vol lof over de heer Smits t had. al v f hij gedaan In het speciaal aan de pensione-t ring van de heer Smits gewijde nummer van „Alles Samen" kwa men er lof en dankbetuiging uit het hele land. De heer Smits liet iedereen in zijn eigen waarde en je was geen robot die. als hij verkeerd stomd gepro grammeerd. weggeworpen of ver nietigd werd. Dan de reden waarom de heer Mulder het bestuur had verlaten Dat vond ik zeer zwak en kort. Lr had bijvoorbeeld kunnen staan, dat de heer lluckriede een grote vriend van de heer Hommers, voorzitter van het bestuur was of dat door bepaalde omstandighe den hij er niet onderuit kon hem te kiezen, of dat de heer Mulder niet de man was die zochten. Dan was het wat beter en duidelijker overgekomen. Dan vraag ik me nog af, wie er op die directeursstoel gezeten had. als na de eerste stemming van het be stuur de voorkeur van de bewo nerscommissie en de onderne mingsraad hadden meegeteld. De uitspraak, dat ik een rioolspuiter ben, toont Hommers onbegrip. Ik vecht namelijk voor mijn brood en mijn gezin. Tevens willen wij als groep onze collega's beschermen tegen wat ons overkomen is. KAREL VERMEULEN t an bevriende Zijde kreeg ik de Havenloods toegestuurd van 19 juli 19 79 met 'n artikel over „Huize Lrankeland"door Han van der Horst. Omdat ook mijn naam hierin wordt genoemdmeen ik U te mogen vragen enkele kantteke ningen hierbij te maken en op meerdere onjuistheden te wijzen. Allereerst dit: U moet de hete toe stand in Huize Lrankeland niet kleineren tot een verschil van oude (Smits) en nieuwe stijl (Huckriede). Hiermede insinueert u, dat alle ontslagen of wegge werkte personeelsleden traditio neel of ouderwets zijn. Dat is niet waar' De denkbeelden en veran deringen van Huckriede vonden genoeg bijval, maar alles moest in zijn organische schema worden ingeperst, waardoor menselijke verhoudingen en zeker eigen verantwoordelijkheid in de knel kwamen. Vanzelfsprekend konden hoofden van verpleging en ver zorging en van de pastorale zorg zich hierbij niet neerleggem. Zij hebben 'n eigen verantwoordelijk heid of eigen ambtsuitoefening en ook nog 'n eigen ambtsgeheim. Door 'n verregaande coördinatie kwamen deze belangrijke punten in het gedrang. Lrger: ze werden ondergeschikt gemaakt aan het inzicht van personen die terzake onkundig Zijn. Dan insinueert u ook dat de nieuwe stijl conflicten veroor zaakte bij de freewheelende afde lingen in huis: ti noemt met name de technische dienst en de rector, de geestelijke verzorger. Wie, met verstand van zaken, durjt zeggen, dat er pastoraal en liturgisch tussen 1972 en 1978 gejreewheeld is7 hi die tijd is er heel wat leven gekomen en gemoderniseerd. Niet alleen op liturgisch gebied, maar ook in de pastorale zorg over de bewoners. Niet alleen de bewo ners, maar ook de 300 families, waarvan ik vader of moeder, oma of opa. zus of broer heb bijgestaan tijdens ziekte of ster ven zullen dit willen getuigen. Toen ik eind 1978 wegging uit Lrankeland waren we in dit opzicht zeker goed „bij de tijd" en wat nog belangrijker is: de be woners waren er bijna allemaal zeer tevreden en gelukkig mee. Kunt u zich indenken, dat het mij pijnlijk treft, als u verder schrijft, dat het welzi/nsteam mij als gees telijke verzorger de kriebels bezorgtIk kan me atleen herin neren, dat ik in dit team graag heb meegewerkt en herinner me niet me ooit bedreigd te hebben ge voeld door dit team, laat staan als concurrent te hebben ervaren. Jammer dat zulke onwaarheden in de Havenloods staan. Ik beperk mij tot persoonlijke ervaringen: ik ben weggegaan op 62-jarige leef tijd, omdat directeur en bestuur mij zeer onrechtvaardig behandel den: financieel, in m'n positie als 9r. dot mij r eerst met het bisdom te praten, door afspraken met mijn overste die bemiddelde ineens van tafel te vegen. De heer Hommers, voor zitter van het bestuur, die spreekt over „spuiten met rioolwater" weet hier alles van. Dankzij goede referenties uit Schiedam - ook dankzij de goede naam van de l.iduinakapel, kreeg ik heel spoedig een andere baan, waar ik zeer prettig werk. Verdere behoeften om mij te mengen in de ruzies in Huize Lrankeland heb ik dan ook echt niet, maar onwaar heden of vergissingen door u ge schreven en die aan zeer velen in Schiedam bekend zijn, moeten worden rechtgezet. Verder gaat de bedoeling van dit schrijven niet. Met oprechte dank voor de plaat sing in de Havenloods. J J.D. Janssen mi.c. Naschrift: met „freewheelen" bedoelden wij niet, dat de rector of de technische dienst slecht werk leverde, maar dat zij zich door het hele huis bewogen en zeer zelfstandig optraden. Pater Janssen wijst hier in zijn brief zelf op. Dat het niet zo boterde tussen de pater en welzijnszorgers in het huis op welk niveau dan ook is een algemeen bekend verhaal, dat door zegslieden ook na lezing van deze brief werd gehandhaafd. Het is misschien de moeite waard om een stukje te publiceren uit de preek, waarmee pater Janssen van Huize Frankeland afscheid nam. „Voor het eerst in mijn leven heb ik geen moed naar de blijde bood schap van dit evangeliestuk te zoeken (over de wijnbouwers die de zoon van de eigenaar doden, als hij om de'pacht kojnt). Ik kan het gewoon niet omdat ik weet, dat er hier in Huize Frankeland even grote en pnmenselijke mis toestanden zijn. Moet je daar dan niet over spreken als vertegen woordiger van Christus Kerk? Al vloeit hier dan wel geen bloed en vallen er geen doden., toch zijn er velen die hier in een sfeer moeten werken die knaagt aan hun gezond heid, erger nog die hen ziek en overspannen maakt. Natuurlijk is het voor mij veel ge makkelijker hier over te zwijgen en te zeggen: deze week houd ik het nog wel uit. Maar is dat eer lijk'7 Collegiaal? Komt dié ons Fluis ten goede? Ik geloof het niet. Daarom deze stap! Van mij zelfs moogt en moet U weten, dat mijn vertrek niet vrijwillig is Ik heb er wel zelf om gevraagd, maar nood gedwongen, als gevolg van een dwangmatige opstelling van ande ren waar ik niet onder kon werken als priester (om het zo netjes te zeggen). Van zuster v.d. Hoeden moogt en moet u weten, dat zij om diezelf de reden vertrekt als ik: niet ie beroep of ambt kunnen uitoefe nen met eigen verantwoordelijk heid. Zo wordt de verzorging en ook de pastorale verantwoord,el- lijkheid ondergeschikt gemaakt aan personen die terzake onkun dig zijn. Om dezelfde reden ziet zr. Bonifatio, zr. Fidelia en het verplegend personeel erg tegen haar taak op na vele jaren ijverig dienstbaar te zyrt geweest. Ik over drijf niet, als ik zeg, dat deze drie leidinggevende zusters echt over bezet en oververmoeid zijn ge maakt en dat het niet verant woord is ze zo te laten doorwer ken. Ik kan dit zeggen omdat ik het zelfde heb moeten doorstaan en daarom ook aan rust toe ben. In plaats van waardering voor heel veel goed werk, dat zij jaren lang of reeds een korte tijd deden, tracht men hen nog een duw na te geven. In deze situatie moet de leiding van de verzorging werken. Natuurlijk Tijden ook andere per soneelsleden bieronder, omdat zij dit alles ook merken en dit ziende, niet blind willen zijn. In mijn laatste brief aan het Bestuur heb ik dan ook gewaar schuwd dat zeer binnenkort de afdeling verzorging geen deskun dige leiding meer heeft. En in mijn ontslagbrief van 27 juli schreef ik dat ik zeer tot mijl» spijt moet gaan, en niet zonder zorg vertrek voor de katholieke identiteit van Huize Frankeland in de tóekomst. Overtuigd dat ik zelf ook nog wel een duw zal krijgen, maar dat u tenslotte de dupe wordt, meen ik dit als laatste waarschuwing te moeten zeggen. Dat niemand van de bewoners en het personeel toch blind wil zijn, maar ziet en uitziet naar wat er voor de bewoners te redden is; hoe hier de blijde bood schap van Christus kan blijven doorklinken en kan worden bel- leefd. Amen".

De Havenloods | 1979 | | pagina 5