VFC en De Hollandioan niet i bang voor de tweede klas SP@RT Hans Lingen wil knokken om ereklasplaats te handhaven Hermes DVS begint weer bij start *7 Hans Bermann met ODI op goede weg: 'Spelvreugde terug' DE HAVENLOODS DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 35-574 „Schiedam" barst van jeugdig damtalent De damclub Schiedam zou hoge ogen groten mee: bij ons horen ze erbij gaan gooien in de competitie. Dat voorspelde de leiding van de club en het kwam waarachtig helemaal uit. Het tiental had zelfs lange tijd een voortreffelijk uitzicht op de titel en eindigde tenslotte op een voor een Daarmee maken die jongeren zelf enorme reclame bij hun vrienden. Zo komen wij aan jeugd." En het zijn nog talentvolle jonge ren ook. Dat merken de ouderen tot hun „eigen schade", want niemand debutant op landelijk niveau - onge- van hen lijkt meer de kans te krijgen twijfeld eervolle tweede plaats. Schiedam's damtoptien drijft op een combinatie van routine en jeugd. Dat het vooral de jongeren zijn, die de aandacht opeisen, mag opvallend heten. Voor de Schiedamse club is het dat echter helemaal niet. Daar in gebouw De Ark (waar iedere vrijdag de clubavond is) schijnen ze de juiste manier gevonden te hebben om dam men voor jongeren aantrekkelijk te maken. „We hebben geen speciale jeugdaf deling", horen we van Louis Vrij land. „We hebben die jongeren be wust niet in een apart vakje willen stoppen. We vangen ze wel uitste kend op. Ze spelen geljjk met de Gcrrit van Mastrigt. om het toernooi om de persoonlijke damtitel van Schiedam te winnen. Vorig jaar won tiener Ron Heus- dens en dit jaar haalde de in Schie dam spelende 22-jarige Rotterdam mer -Rob van Eijk het kampioen schap naar zich toe. Zo kan de damclub Schiedam de toekomst geruststellend tegemoetkijken. Ook voor de nieuwe competitie zijn ze niet bang. Louis Vrijland: „Als debutant heb je het altijd wat makkelijker, omdat de te genstanders dan de speelsterkte niet kennen. Men zal nu terdege rekening met ons gaan houden en ik verwacht ook, dat we het daar om iets zwaarder zullen krijgen dan vorig jaar. Maar ik geloof VDV verder zonder Gerrit van Mastrigt Gerrit van Mastrigt had nog net de tijd om zijn Vlaardingse damtitel de prolongeren. Bjjna onmiddellijk daarna moest hij zich in Amersfoort melden om een begin te maken met zijn zestien maanden dienstplicht. Bjj de Vlaardingse Damvereniging (VDV) zullen ze hun eerste man het komende jaar zeker niet kunnen op stellen. Hij gelooft echter, dat VDV zijn af- wezigheid wel zal kunnen opvan gen. HetVlaardingse tiental degra deerde - nadat ze twee jaar in de landelijke competitie gespeeld had - naar de provinciale klas. „Lande lijk was het verplicht om op zater dag te spelen. VDV heeft enkele sterke spelers, die tegelijk midden standers zjjn en dus op zaterdag Rob van Eijk. ook, dat het team toch weer in staat moet zijn om in de kopgroep te eindigen." niet konden spelen. Nu het team door de degradatie weer op doorde weekse avonden kan gaan spelen, zijn zij weer beschikbaar. Nee, de club heeft voldoende vervanging." Uiteraard vergeet de Vlaardingse titelhouder in Amersfoort het dambord niet. „Veel heb ik nog niet kunnen dammen, maar ik ben wel van plan om een club te zoe ken waar ik mijn vorm wat op peil len." Al eerder heeft hij dat een jaar non-actief (toen door studie) aardig afbreuk kan doen aan het spelritme. Hij had daarna een compleet seizoen nodig om het oude peil weer te bereiken. „Dat zou nu ook weer kunnen ge beuren, wanneer ik al mijn dienst- plichtmaanden geen damsteen aan zou raken." Korenbeurs lijkt verzwakt DE HAVENLOODS BIJLAGE 1979 De gevestigde orde in de ereklas tafeltennis lijkt danig aangetast. Niemand twijfelt er aan, dat het Amsterdamse Tempo Team zich in de top zal kunnen handhaven. De ploeg stond al op eenzame hoogte. Maar wie volgt dan? 't Hooge Huys, dat Nico van Slobbe binnenhaalde? Mogelijk. Minder zeker van zijn zaak is het Schiedamse De Korenbeurs. Het raakte door een intern conflict Hans van der Broek kwijt. Zonder hem krijgt De Korenbeurs het ongetwijfeld moeilijk. Dat ziet ook de in Schiedam spelende Rotterdammer Hans Lingen onder ogen. „Van der Broek's vervanger Ron van der Aa heeft ongetwijfeld in het recente verleden bewezen, dat hij in staat is goed tafelten nis te spelen. Toch zal hij het in de ereklas moeilijk genoeg krijgen. Bert van der Ham en ik zullen dus wat meer moeten gaan presteren. Onderdeel daar van is meer trainen, dan in voorgaande jaren". Van der Broek verweet zijn teamge noten, dat zij niet als ereklassers trainden en leefden. De kwestie is, door het opstappen van de „eiser", uit de wereld. Hans Lingen is ver standig genoeg om het daarbij te laten en om net als vroeger geen Daarin bereikte hij - de top in zijn mening te spuiten. „Ik wil gewoon carrière - een finale-plaats bij de Ne- misverstanden voorkomen". Hij derlandse kampioenschappen. Relati- Hct nio va" Dc Kotvnbcufs. Jat een zware competitie tegemoet gaat. hoopt, dat de rust is teruggekeerd, verend: „Och, zo'n finale halen is „Het is natuurlijk afwachten, maar in dikwijls veelal een kwestie van geluk. het huidige stadium kan onrust zaaien het doel niet zijn. Met zijn drieën zullen we ons bewust moeten zijn, dat er de komende maanden hard aan getrokken moet worden om overeind te blijven". Over zichzelf zegt Hans Lingen, dat hij eigenlijk in een stadium van stil- Tn~ eerdere jaren kwam ik vroegere ronde de latere finalist al tegen en dan had je geen schijn van kans". Of De Korenbeurs dadelijk een kans heeft zich te handhaven in de ereklas is door Lingen niet te voorspellen. „Duidelijk is alleen, dat we niet twee goede jaren afgewerkt te heb- n de periode vóór die twee jaar. geen ploeg kunnen aanwijzen, die ik r training zal ik mezelf in november naar de promotie-ere- klas zie afzakken. Er zijn mensen, die in de richting van Scylla wijzen, maar VFC en De Hollandiaan maken hun rentree in de tweede klas. Voor de één is het wat langer geleden dat ze op dat niveau gespeeld hebben dan voor de an der. Toch is het voor beiden wel zo lang geleden, dat er nog maar weinig spelers zijn, die die periode meegemaakt hebben. Dat geldt zeker voor De Hollandiaan, met zijn jeugdige elftal. Voor trainer Hans Renirie is dat geen bezwaar. De Hagenaar wil immers de aanvallende strategie, die hij vorig jaar heeft gedicteerd en waarmee zijn elftal de titel binnenhaalde, voortzetten. „Ik heb vijf, zes aanvallers. Het zou stom zijn om die aanvalskracht niet te gebruiken. Zou ik voor een defensief concept kiezen, dan worden er te weinig kansen gecreëerd. Daarvan zouden we er dan zeer weinig mogen missen. Nu mogen ze van de hoeveelheid kansen best enkele laten liggen. Bovendien vinden de jongens het zelf fijn om aanvallend te spelen, ik vind het leuker om te zien en ik hoop, dat het publiek het eveneens aan trekkelijker vindt". Renirie vreest do. tweede klas niet. „Er wordt iets sneller gespeeld, maar het voetbal is zeker niet beter, dan in de derde klas", meent hij. Hij mikt op een plaatsje in de middenmoot. „Dat is niet overmoedig. Weet je wat overmoedig is? Wanneer ik nu zou zeggen dat ik verwacht dat we dadelijk het kampioenschap zullen pakken" ren. Door te kiezen voor indeling in een Haags-Leidse afdeling hoopt hij dat te omzeilen. „Mijn ervaring is dat er tegen ploegen uit de regio redelijk gevoetbald kan worden. Het.enige nadeel is, dat we relatief verre reizen moeten gaan maken" SCHIEDAM Volgens de bij Schiedam teruggekeer de Nico van Huet moet het accent weer meer op de opbouw vanuit de basis gelegd worden. „Daar is de laatste jaren te weinig aan gedaan. Schiedam is geen vereniging die aan de weg timmert, met als doel senioren aan te trekken. Als je begrijpt wat ik bedoel. We zullen het van de eigen jeugd moeten hebben. Een eerste aanzet is er nu, want voor het eerst sinds jaren zjjn er vijf jeugd spelers aan de selectie toegevoegd, waarvan er zeker twee kandidaat voor een plaats in het eerste zijn" Dat eerste elftal moet zich herstellen van een tweetal achtereenvolgende magere seizoenen. Van Huet: „Door met de spelers te praten, kom je er wel achter wat er fout is geweest. Ze speelden het vrij ingewikkelde 4-4-2. Ik ga proberen dat om te bou wen naar 4-3-3-. Dadelijk ben ik con tent met een positie op de ranglijst waarbij we onze plaats in de derde klas makkelijk kunnen continueren" VDL er weinig nieuwe spelers van buitenaf bij gekregen. „Dat vind ik niet jammer. Spelers, die overschrij ven moeten ingepast worden. Nu krijgt onze eigen zeker talentvolle jeugd ook een kans zich in het beeld te spelen". En over zijn selectie: „Voor dé vierde klas is dat topmate- riaal, waarmee het door mij gestel de doel bereikt kan worden". MARTINIT Relativeren is de kracht van Joop Schop. „Ik ben een verenigingsman. Een kampioenschap is natuurlijk leuk maar niet zaligmakend. Ik kan net zo goed tevreden zijn als het fijn loopt met de club. Zo heeft het tweede een sprong vooruit ge maakt. Dat ontgaat het publiek maar voor mij betekent het wel een groei in de breedte". Maar daar wachten de supporters eigenlijk niet op. Ze willen het I eerste kampioen zien worden, temeer omdat die titel al enkele malen in het zicht van de haven werd gemist. Schop: „We verwachten allemaal, dat ons het kampioenschap eens ljjk n geroutineerde spelers makke- gehad. Daarom vind ik het niet :t kunnen opvangen Bos vindt de promotie naar de twee de klas een logisch gevolg van het feit dat we „aantoonden de derde klas ontgroeid te zijn. Dan moet je het aandurven om hoger te gaan spelen. De spelers zijn in ieder geval gretig genoeg. Veel ploegen in die afdeling zijn gelijkwaardig en daarom blijft het een karwei met veel risico's, maar ik ben in het'geheel niet bang". HERMES DVS De desertie bij Hermes DVS was op vallend en omvangrijk. Trainer Wim Verhoorn moest het met lede ogen aanzien. "Een groot deel van de rou tine is weg en we hebben er niets voor terug gekregen. Het potentieel is ongetwijfeld minder geworden". terecht om naar oorzaken van het slechte seizoen te gaan zoeken. Wet heb ik in het slot van de *G er Pijl Om de gaten te vullen is de Schie damse eersteklasser niet de markt op gegaan ("als je begrijpt wat ik daar mee bedoel"). Verhoorn: "We heb- rr ben binnen Hermes zelf rondge- petitie enkele wedstrijden bekeken moet toevallen. Maar ook nu weer keken. De supporters vonden name- en daarin heb ik een aantal zaken het een seizoen als elk ander. Het zal een zware opgave worden om minstens tot hetzelfde resultaat te komen als vorig jaar. Alles wat we minder doen, zal wel tegenvallen". DRZ Nico Paget. HOEK VAN HOLLAND Hoek van Holland kan nog beter. Dat beseft trainer Norman Paget terdege, want tenslotte had zijn ploeg nog een hele goede kans op de titel toen aan de finale van de com petitie begonnen werd. Blessures en andere oorzaken tastten de kracht van het team ernstig aan en dat was de voornaamste reden voor de terug val, die daarna volgde. Blessures kan je niet voorkomen, maar de onder „andere oorzaken" gerang schikte perikelen wel. Paget heeft het - nog voordat de training begon - uitgepraat met zijn spelers en een beroep gedaan op hun loyaliteit Zomaar informeel in de bestuurs kamer. Of het het verlangde effect heeft zal dadelijk tijdens de compe titie wel duidelijk worden. DRZ handhaafde zich makkelijk. Dat wel. Zat er meer in? Trainer Koos van Veenendaal: „Ik dacht het niet. Al in het begin had ik het ge zien, dat het geen kampioenselftal was en daarop richt je je dan". De voornaamste tekortkoming vond hij het ontbreken van voldoende spe lers met inzicht. „Ik had wel spel makers, maar te weinig". Wat dat betreft wordt het er voor hem niet gemakkelijker op nu enkele spe lers zich hebben laten overboeken naar het Rotterdamse RFC (waar de vroegere DRZ-trainer Rob Hoppe- ner werkt). „Het zal er niet makke lijker door worden, maar ik hoop dat verlies toch goed op te vangen". lijk, dat we maar eens een echt gezien, die ik zeker ga veranderen Hermes- elftal moesten formeren en In de oefenwedstrijden heejt hij dat aan die roep komen we nu tegemoet" allemaal uitgeprobeerd. Stelt hij nog: Hij noemt het een uitdaging om met „Uit reacties van de spelers heb ik dit tamelijk jonge en vrij onervaren begrepen, dat ze er alles aan willen elftal te trachten het hoofd boven doen om te voorkomen dat ze in een water te houden. "Ik begin weer bij zelfde situatie raken als vorig jaar. start en dat is in de eerste klas een ta- Want om iets te bereiken moet je melijk gewaagde onderneming. Maar ervoor knokken mij zal het niet liggen, want ik EXCELSIOR'20 SFC VDL FORTUNA „Niet wetende dat de rivaliteit in deze streek zo ontzettend sterk was, had ik vorig jaar geen moeite met de sterk regionale indeling,", aldus trainer Jan Postema. Maar met het vorderen van de competitie werd het hem duidelijk dat het spelen van een lange reeks derby's en semi-derby's niet herhaald moest worden. Hij stelt dat gijn jeugdige elftal door inti midatievoetbal van de tegenpartij talrijke punten heeft moeten inleve- Voor Cor Nieuwenhuizen staat voorop dat hij niet weer op de tweede plaats wenst te eindigen Daarom. „Ik ben op prestaties uit Waarom zal ik het ontkennen. Iede re trainer wil het hoogste bereiken en dat is altijd het kampioenschap. De meestcn durven dat niet openlijk te zeggen. Ik wel, want ik kies voor dat kampioenschap Net als voor- aldus Zaande i"ren 's hij wcer vroe8 'half Eigenlijk vond Jan Rotgers twee jaar SFC voldoende, maar het bestuur en de spelers wisten hem op andere gedachten te brengen. „Vanaf dat moment ben ik begonnen met de opbouw van een organisatie, die op een verder verblijf in Schiedam ge richt was. Misschien wel voor lange re termijn". Rotgers kwam met twee selecties: één voor het eerste en tweede team en een andere voor het derde en A-elftal („voor het eerst sinds jaren is er gelukkig weer een A-team"). Zo wil hij verder bou wen, want twee voorspoedige jaren moet er nu een opzet gemaakt wor den voor de sprong omhoog. „Vorig jaar heb ik gezegd, dat we bij de eerste vijf zouden eindigen. Dat is gebeurd. De eerste vijf, dat is nu ook het uitgangspunt". DHS VFC „Natuurlijk moeten we mee kunnen draaien in die eerste klas". Trainer- Jan Kooiman reageert mét de nodige voorzichtigheid, wanneer het over de kwaliteit van zijn formatie gaat. DHS verloor doelman Jos Sparla, goal- getter Piet Roozen en organisator Pim Vjsser. Maar het kreeg een aan tal talentvolle jongens terug. „Ik weet niet of de balans daarmee zelfs naar de positieve kant overslaat", aldus Kooiman. „Wel zou je misschien kunnen zeggen dat het weggaan van het genoemde drie- "Het lijkt vroeg, maar het tijdstip om met actief voetbal te stoppen moest toch 'komen. Of dat nu op dit mo ment is of over twee jaar". Waarmee Piet Roozen maar wil zeggen, dat hij er toch eens aan moet wennen om de wedstrijden vanaf de bank mee te be leven. En zo werd de topscorer van DHS trainer bij Excelsior '20. "Tij dens de oefenwedstrijden heb ik nog geen heimwee gehad, maar misschien komen die kriebels nog wanneer dadelijk de competitie begint. Moge lijk komen er dan wel momenten waarop ik zo weer in het veld zou willen staan. Excelsior '20 mist dadelijk in verge lijking met vorig jaar enkele vaste basis-spelers. Roozen: "Het zal wat extra energie kosten om dat op te vangen". En over zijn beleid: "Ik ben van plan om het team anders te la ten spelen, dan het tot nu toe gedaan heeft". Daarbij richt hij zich bewust niet op de in voorgaande jaren behaalde resultaten. „Natuurlijk is de prestatie een belangrijk onderdeel van je werk, maar daarnaast vind ik het ook heel belangrijk om te pogen de spelvreugde, die ik altijd, gehad heb, over te brengen op de jongens". URSUS juli- met training begonnen. Toch gaat hij een ander beleid voeren. „Ik hen niet direct hard van stapel gelopen. Ik ben het rustig gaan op bouwen". Met toch het oogmerk om de ploeg het komende weekein de op competitie-kracht te hebben. In vergelijking met vorig jaar heeft Hoewel VFC de competitie moet beginnen zonder Pim van der Burg (vakantie) en Peter Jeup (geschorst voor drie wedstrijden) vreest trainer Wolter Bos de tweede klas niet. „De resultaten in de beginperiode zullen bepalend zijn voor de rest van het seizoen. Direct onder de groep De sterren zjjn Ursus.niet gunstig ge zind. Na een zwaar tegenvallend sei zoen, waarbij het degradatie-gevaar «ai„wv- te 'an8 aanwezig bleef^aat het in de tal, die toch hun stempel op het aanloop naar de nieuwe competitie elftal drukten, mogelijk nu anderen evenmin rooskleurig. Trainer Hans beter gaan spelen". Schinkel, al maanden lang door ziekte uitgeschakeld, kan voorlopig Cil# tlfll# z'-"n werk niet hervatten en vervanger RK WIK Aacl Bierhuizen kwam begin deze maand met rugklachten van vacantie terug. Inmiddels is Bierhuizen aan de ne aanzi/n s)ag gegaan met het voornemen om Pijl begint vol optim te echte trainingsjob. Hij is on- óe' tijdig competitief te toroordeeld ook. HoewelNa maken. zelf schat ik die ploeg toch redelijk hoog in". Lingen voert aan, dat hij er alles aan zal doen om met zijn mannen in de ereklas te blijven. „Gewoon omdat ik niet graag lager speel. Degraderen we toch, dan is het onze eigen schuld. Hebben we niet goed gespeeld". Hetgeen hij gekscherend laat volgen door: „Oké, dan degraderen we. Wat dan nog? Kunnen we er voor zorgen, dat er in de voorjaarscompetitie weer een promotie volgt. Dan krijgen we een kampioensfeestje en zoiets heb ik bij De Korenbeurs nog niet veel meegemaakt". stand terecht is gekomen. Hij stelt langer tot de gevestigde orde beho- Maar of we daarmee gelijk een RM wéér terug in promotieklas Bij RM was het bestuur na ampel overleg van mening, dat de opvol ger van de naar Evro/Salamanders Bout in het laatste jaar van zijn stu die beland is en waarschijnlijk niet zo intensief zal kunnen trainen. De vertrokken Peter van der Broek het Vlaardingers zijn de laatste jaren beste in eigen kring gezocht kon nogal eens heen en weer geslingerd worden. Legt teamleider Ton Stolk tussen de promotie-hoofdklas en de uit: „Omdat er buiten de vereniging overgangsklas. In het voorjaar bereik- weinig keus is en we ook niet zo- ten ze de promoti*-hoofdklas weer. maar iedereen in het team willen - plaatsen". RM deed een beroep op Eduard van der Bout. Stolk daar over: „Hij heeft al enkele wed strijden als invaller meegedaan en is toen uitstekend bevallen" Probleem is mogelijk, dat Van der Stolk: „Misschien is het zo, dat we door het vertrek van Peter van der Broek wat verzwakt lijken te zjjn. Dat hoeft niet meteen te betekenen dat we dadelijk weer terug zullen vallen. Hét verloop van de compe titie laat zich bij tafeltennis altijd moeilijk voorspellen. Ik ben ge matigd optimistisch". Bij NOAD gaat de beuk erin zal i d NOAD's teamleider Jan Bayings spelen. „Als invaller had ik voor kwijt wil. Kreeg hij een spreekverbod? „Nee, hoor. Ik vind zelf dat anderen ook maar eens naar hun mening ge vraagd moet worden. De inbreng van een coach in een team is gering. De spelers zijn veel belangrijker" Jan Lansbergen is één van die spe lers. Vorig jaar speelde hij met Jan Simons in het tweede team van De Korenbeurs in de hoofdklas. Beiden hadden ze het zicht op promotie dien wel eens een ereklasse-wedstrijd gespeeld en gemerkt dat het voor mij nog geen zin heeft om permanent voor dat niveau te kiezen. Het klas- severschil is voor ons te groot: Bovendien wilden Jan Simons en ik in hetzelfde team blijven spelen". Met Ron van Wijk acteren ze nu met NOAD in de promotie-hoofdklasse. Lansbergen: „Dat is een treedje lager. We willen graag weer hoofdklasse spelen en dat te bereiken zal het voornaamste doel zijn". BMTOG: leden genoeg maar talent ontbreekt ten vol. Nu is er een ledenstop. „Daarbij loop je het risico, dat je talentvolle jongeren de deur wijst en die hebben we juist zo hard nodig", vertelt voorzitter Sjaak Hegmans. Hij noemt het een vicieuze cir- Problemen genoeg dus voor een vereniging, die met zjjn eerste team niet graag naar de grauwe middel maat wil zakken. Het vertrek van eerste teamspeler Wim van der Poort kon nog opgevangen worden door een speler van eigen kweek (Mattie Pieterse). Maar het door tijdgebrek kei die ontstaan is in de periode gedwongen vertrek van de Capellen- toen BMTOG wel iedereen toeliet. „De jeugd kon niet adequaat opge vangen worden. Het was ook erg moeilijk om in die grote berg spelers broeders kan niet zo ver meer zijn. Gebeurt dat, dan breekt voor BMTOG pas echt een moeilijke tijd Na magere jaren Als de zegswijze juist is en er na enige magere jaren vanzelf vette jaren vol gen, dan ziet het er voor de korfbal vereniging ODI niet ongunstig uit. De eerste aanzetten zijn gemaakt. Zeker heid is er al omtrent een eigen huis en veld in park Thurlede (tot nu toe wonen ze nog in bij de voetbalvereni ging HBSS in park Harga), alleen het tijdstip waarop zich dat kan gaan vol trekken, is nog onzeker. Daarover hadden we het echter niet met ODI's trainer Hans Berman. Voor het eerst sinds jaren heeft zijn formatie namelijk weer opvallende competitie-resultaten afgeleverd: in de zaal een tweede plaats en op het veld een kampioenschap plus promo tie naar de eerste klas. „Jammer, dat het in de zaal net niet lukte, maar niettemin mogen we helemaal niet mopperen", aldus Berman. KORFBAL En daarmee werd de dalende lijn, ver antwoordelijk voor talloze degrada ties, omgebogen. Hans Herman over de oorzaken van die daling: „ODI had jarenlang geteerd op dezelfde spelersgroep. De vergrijzing hou je echter niet tegen en dan komt er een moment dat die oudere spe lers - waaronder ikzelf - besluiten te stoppen,, zonder dat er een kwalita tief goede opvolger is. De mensen,- die toen in het eerste kwamen, had den tijd nodig om hetzelfde niveau te halen als hun voorgangers". Hans Bermann....spelplezier. Zo volgde er nederlaag op nederlaag, degradatie op degradatie. Maar de Schiedammers hadden de kracht zich op te richten. Hans Berman - vanaf zijn veertiende jaar al lid van ODI - nam daarna de training over. „Uit clubliefde eigenlijk", stelt hij. Onder wijl had hij wel alle papiertjes be haald, die hem tot een bevoegd trai ner maakten. Hij wist waaraan hij begon. ODI's topteam geloofde namelijk niet meer in zichzelf, was enigszins gedesillusio neerd door de lange reeks nederlagen. Berman: „Het eerste wat me te doen stond was er voor te zorgen, dat de leegloop stopte en iedereen te moti veren om te komen trainen. Kijk, die groep moest de spelvreugde terug krijgen. Dat telkens verliezen gaat toch knagen. Ze moesten het zelf vertrouwen herwinnen. En ik geloof dat dat aardig gelukt is". Aldus spijkerend aan de toename van conditie en techniek kwam Hans Berman met zjjn team in de top van het klassement. In de zaal is dat slechts in de derde klas en valt er dus nog wat in te halen; op het veld keer den de Schiedammers terug in de hoogste klas van de afdeling Rotter dam. „Ik meen, dat de ploeg zich daarin zonder veel moeite zal kun nen handhaven"

De Havenloods | 1979 | | pagina 17