09© Schiedam loopt voorop met energiebesparend experiment Theater Teerstoof opent deuren Winkeliersvereniging maakt ontwerp voor parkeergarage SP@RT Zwemvierdaagse in Groenoord SLAAPKAMERS Dit weekend Don Quishocking DEZE WEEK: Woudhoek-Zuid kan 15 procent gas besparen Nog steeds parkeerproblemen in Vlaardingse binnenstad goed verkocht, hé? ja.met zo'n voordeel-dubbel- 5 duo zitje gebakken! TEL. 010* 132170 Nieuw Mathenessestraat 35. Rotterdam, tel. 010-730333 SCHIEDAM Mensen die de afgelopen barre zomer langs zwembad Groen oord gelopen hebben, moeten deze week toch wel verrast zijn door het grote aantal fietsen en auto's voor de poorten van het zwembad. De reden van dit plotselinge zwembadbezoek kan zeker niet toegeschreven worden aan het weer en moet derhalve ergens anders gezocht worden Zoals elk jaar wordt de zwemvier daagse in dit bad gehouden, en zo kon het zijn dat het „diepe" van Groenoord plotseling met vele zwem- lustigen gevuld was. Ondanks het druiligere sombere weer blijken vele Schiedammers in te zijn voor deze vierdaagse. Zo zien we bij de start opaatjes, geslaagde zakenlie den en de beste leerlingen uit de klas zich opmaken voor hun circuit. De mensen hebben de keus uit twee af standen. De beginners leggen per avond zo'n 250 meter af terwijl de mensen die het predikaat „volwaar-" dig zwemmer" dragen per wedstrijd dag 500 meter afleggen. Het randgebeuren wat deze zwem vierdaagse altijd tot een feest maakt ontbrak op de eerste avond. Slechts door krakende marsmuziek moesten de zwemmers zich laten stimuleren. De organisatie liet wel weten dat er op vrijdag, de laatste dag van de zwemvierdaagse, op de terreinen De organisatoren en de zwemmers roepen dan ook iedereen op om vrij dagavond naar het zwembad te komen om zodoende de slotavond wat meer luister bij te zetten. Voor mensen die het slot van deze spor tieve manifestatie willen bijwonen opent zwembad Groenoord om zes uur zijn poorten. Reinigt al uw vloerbedekkingen Telefoon 128635 Batavierenstaat la, 3014 JH Rotterdam wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 SCHIEDAM - Het theater de Teerstoof opent dit weekend voor het achtste jaar haar deuren. Een nieuw jaar dat id ieder geval in het teken staat van de vernieuwing. Het programma biedt dit jaat veel aandacht aan nieuwkomers in het cabaretwereld. Exponenten hier van zijn onder andere Kabaret Joke van Leeuwen en Het Lage- landencabaret. Wat ook opvalt is dat veel arties ten de Teerstoof uitkiezen voor hun try-outs. Zo komen Frans Halsema, Vangrail en Natascha Emanuels hun nieuwe show in Schiedam 'uitproberen'. Vrijdagavond een cabaretgroep die zijn sporen zo'n beetje al wel ver diend heeft. Vrijdag- en zaterdag avond namelijk komt Don Qui shocking naar Schiedam. Ze waren al eens eerder hier te zien met hun shöw "Trappen op", maar de or ganisatie van de Teerstoof durft het toch aan hen het seizoen met dezelfde show te laten openen. F.disonwinnaars Anke, George, Fred en Jacques brengen dus weer hun succesvolle, saterische en maatschappij kritische program ma, waarmee ze door het hele land al volle zalen trokken. Kaart jes kosten l 5 gulden. Andere artiesten die in de loop van het seizoen de Teerstoof met een bezoek vereren zijn onder andere Henk van Ulsen (Volgende week twee optredens), Kabaret Ivo de Wijs en Funhouse. Zaterdag overdag is er ook weer kindertheater Voor kinderen van vier tot tien jaar is er het stuk "Domme dingen van Domhoofd". Dit stuk, wellicht bekend van televisie, draagt nog een bood schapje met zich mee ook. Dom hoofd jaagt iedereen in het bos de stuipen op het lijf. Alle dieren zijn bang voor hem. Hij vindt niets leuker dan vogelnestjes leegroven en planten kapot maken. Eindelijk krijgt hij spijt er bij de kinderen die kijken ook zo'n milieu bewustwording. Het kost drie gulden. DE HAVENLOODS edelÏjn- JE „Als ik voor f "fwBL- dag en dauw niet getraind had, sliep ik op school haast in"; TAFELTENNIS: Hans Lingen wil hard knokken voor behoud ereklas. HANDBAL: De Hollandiaan is de snelst gegroeide handbalver eniging. VOETBAL: Cor Peitsman heeft tot tien leren tellen. VERDER: Theo Laserom's ta lentenjacht. het overzicht ama teurvoetbal, dammen, waterpo lo, wielrennen, hockey, basket ball, korfbal en volleybal. DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 28e JAARGANG NO. 33 Endrgie Ontwikkelings Ma-cschappij is een maatschappij die is opgericht door het ministerie van Economische Zaken die als voornaamste doel heeft de ontwikkelingen die plaats vinden op het gebied van energiebesparing te stimuleren. De woningen in de Woudhoek waren de enigen die voldeden aan de eisen die voor deelname aan dit demonstfa- tie-projekt gesteld waren. Prettige bij komstigheid is dat de bewoners van de Woudhoek bekend staan als mensen, die voorop staan als er ener gie bespaard moet worden. Dit is wel gebleken in de afgelopen jaren toen onder andere de glasisolatie in de Woudhoek werd geïntroduceerd. De eerste twee jaar zijn er voor de be woners geen onderhoudskosten. Na die tijd kunnen zij beslissen of ze het apparaat definitief willen behouden en worden er wel kosten in rekening gebracht, en wel van een tientje per maand. Het apparaat zelf heeft een kostprijs, inclusief installatiekosten, van 650 gulden. De besparingen kun nen oplopen tot zo'n 155 gulden per jaar. De levensduur van de appara tuur is te stellen op die van een c.v.- ketel, zo'n tien a twaalf jaar dus. Inbegrepen bij dit alles is ook nog een ander apparaat, waar er nog maar 200 van in Nederland zijn gemaakt. Dit apparaat is een c.v.-pompschake- laar. Deze zorgt ervoor dat de pomp slechts draait als de ketel in bedrijf is. In de industrie wordt zoiets al lang gedaan. De bewoners van Woudhoek-Zuid hebben allen een brief thuis gekregen waarin alles duidelijk vermeld staat. Omdat ze echter niet allen mee kun nen profiteren geldt: wie het eerst komt, die het eerst maalt. De plaat sing van de apparaten zal in de maan den september, oktober van dit jaar geschieden. HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. editie p SCHIEDAM SCHIEDAM - De bewoners van het complex van 196 gemeente woningen ih Woudhoek-Zuid worden betrokken in een nog vrij uniek experiment. De Ge meentelijke Technische Bedrij ven in Schiedam heeft beslag weten te leggen op een flinke hoeveelheid "mysterieuse appa raten" die borg staan voor een besparing van 15 pet. op het gasverbruik. In totaal zijn voor heel Nederland 1500 van deze apparaten gemaakt, waarvan er wellicht 100, maar in ieder ge val 50, naar Schiedam toe gaan. Schiedam is dan ook naar alle waarschijnlijkheid de grootste afnemer. Het apparaat, dat meestal economi zer of wel eco wordt genoemd, werkt als volgt; het wordt op het c.v.-toe- stel geplaatst en beperkt de hoeveel heid warmte die normaal met de ver brandingsgassen de schoorsteen uit gaat aanzienlijk. Er zijn al enige ja ren op wat bescheidener schaal expe rimenten met de eco's gedaan.. Aan het begin hiervan al heeft de direc teur van Technische Bedrijven, de heer Van Willigen, gevraagd of Schie dam er bij betrokken kon worden als dit op wat grotere schaal plaats ging vinden. Door, volgens zijn zeggen, "als een bok op een haverkist te gaan zitten" is het hem gelukt zo'n grote hoeveelheid eco's voor Schiedam los te krijgen. Instanties die bij de introduktie van de eco betrokken zijn zijn het VEG- Gasinstituut NV en de NEOM. Bij VEG is het apparaat ontworpen ter wijl de NEOM het financieel reali seerbaar maakte. De Nederlandse hout keukens plaatmaterialen dekoratie Ik bouwstoffen sanitair tegels en plavuizen elektra gereedschappen verf tuinartikelen schroten ijzerwaren ladders ***rnritZS" Zal dit complex binnen afzienbare tijd de Gedempte Biersloot en de Afrol sierenDe tijd zal het leren. De parkeergelegenheid zal cen traal gelegen zijn. Een bovengrondse garage kan te allen tijde van een extra laag worden voorzien, als in de toe komst het aantal parkeerplaatsen niet toereikend mocht blijken. Aan- en afvoer route's zijn be hoorlijk; Het complex past redelijk bij de bestaande bebouwing. De lokaties die de raad noemde waren: het Schapen weitje, 'een terrein naast het Stadhuis en de Afrol. Afgelopen maandagmiddag is het plan aangeboden aan de Inspraak- commissie, de Burgemeester en Wet houders, de Commissie Verkeer en Vervoer en de Commissie Stadsont wikkeling. Verder zullen alle politie ke fracties nog een exemplaar ont vangen. Inspraak De heer Blom, coördinator van de Vlaardingse Inspraakgroepen zei e dat het plan van de winkeliersvereni ging D' Oude Hoogstraet in septem ber tesamen met andere plannen om trent parkeergarages in behandeling genomen zal worden. "Alle lokaties zijn bespreekbaar", aldus Blom. "De reden waarom het gemeentebestuur ziph in 1978 uit gesproken heeft voor drie bepaalde lokaties is, omdat daar de minste last voor wat betreft toe- en afvoerwegen ondervonden wordt". De hoeveelheid verkeer die door de binnenstad moet is dus bepalend voor de lokatie. Blom zei hier verder nog over: noem maar een gek voorbeeld: als er een parkeergarage zou komen onder het Weeshuisplein en er zou een ondergrondse toevoer komen vanaf de Burgemeester Pruissingel, dan zou ook die lokatie beter bespreekbaar worden". Tot Slot merkte Blom nog op, dat hij verwachte dat een plan zoals dat van de winkeliersvereniging, dat volledig is uitgewerkt, de interesse zal op wekken van de verschillende in spraakgroepen. Waar de parkeergarage uiteindelijk zal komen, of dat er misschien meer dere komen, deze vragen zullen voor lopig nog onbeantwoord blijven. Als de inspraakprocedure eenmaal op gang is, horen we vast meer over deze - inmiddels slepende - kwestie. BART VERKADE Ly~ i *De Woudhoek; het meest geschikt voor het experiment. bouw van 12 woningen voor alleen staanden, 12 gezinswoningen en 20 kantoren en/of winkels. De woningen komen boven de win kels en kantoren naast de parkeer garage met de voorzijde aan de kant van de Gedempte Biersloot. De bedrijven zullen via de achterkant bereikbaar zijn voor aan en afvoer, welke mogelijkheid tevens zorg draagt voor goede vluchtwegen in ge val van nood. VLAARDINGEN- Het in 1976 uitgekomen rapport over het bouwen van een parkeergarage op het Veerplein - bekend gewor den als het M.A.B.-rapport- heeft een tegenhanger gekregen. De Vlaardingse winkeliersvereniging D' Oude Hoogstraet heeft name lijk op eigen kosten een ontwerp laten niaken voor een parkeer garage die op de Afrol gebouwd moet worden. AI in 1976 is de Vlaardingse gemeen teraad begonnen niet een studie over parkeergarage's. Na twee jaar stude ren kwam de raad tot een duidelijke uitspraak omtrent de plaatsen waar een parkeergarage realiseerbaar zou zijn. Dit was op 5 juni 1978. De lokaties die de raad noemde waren: het Schapenweitje, een terrein naast het Stadhuis en de Afrol. Met deze uitspraak in hun achter hoofd en eveneens niet vergetend welke lokatie het gunstigst is voor winkeliers, heeft het bestuur van de winkeliersvereniging D' Oude Hoog straet het initiatief genomen, de mo gelijkheid van vestiging aan de Afrol nader te laten onderzoeken. Prachtplan Met de hulp van deskundigen is nu een plan op tafel gekomen. De heer Van der Poorten, voorzitter en woordvoerder yan de winkeliers vereniging zegt erover: "Het is een prachtplan! Dit plan is aangepast aan de bestaande situatie, doch heeft de mogelijkheid tot bijsturen." Het uitgangspunt volgens Van der Poorten, onder andere geweest: - het te bebouwen terrein is beschik baar; - slechts een beperkt aantal woningen die voor een deel al verlaten zijn en op de nominatie voor sloop staan - worden gesloopt; - het benodigde aantal parkeerplaat sen wordt benaderd: ongeveer 350 auto's kunnen er geparkeerd wor den. Woningen In het project is naast de bouw van de parkeergarage ook opgenomen de Naast het feit, dat er geen woonruim te verloren zal gaan, heeft dit plan nog enkele voordelen: Een snelle realisatie is mogelijk, doordat het bouwterrein gedeel telijk uit kaakslag bestaat, terwijl op het andere gedeelte huizen staan die binnenkort het loodje zullen moeten leggen De kosten van de garage zoals de winkeliersvereniging D* Oude Hoogstraet zich die voorstelt zijn vrij gering, doordat de garage bovengronds gebouwd moet worden in tegenstelling tot de M.A.B.-garage; Er kunnen 365 auto's gepar keerd worden; Zo ziet het terrein aan de Afrol er nu nog uit.

De Havenloods | 1979 | | pagina 1