Welkom op de 2eOpen Havendag Rotterdam: zaterdag 29 september! Haven van Rotterdam DE HAVENLOODS DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 Op zaterdag 29 september is het weer Open Huis in de Rotterdamse haven. De tweede Open Havendag alweer. In samenwerking met de haven vereniging Rotterdam en een aantal bedrijven in het havengebied heeft het Havenbedrijf van de Gemeente Rotterdam een programma uitgewerkt waarmee u alle kanten op kunt Letterlijk alle kanten. Zelfs de zee op en de lucht in! Na het bescheiden begin van de Open Havendag op de laatste zaterdag van vorig jaar - en het overweldigende succes daarvan - leeft de gedachte om deze dag tot een jaarlijks evenement te maken. Dit jaar wordt het programma met een aantal zeer aantrekkelijke onderdelen uitgebreid. Meer treinen op havenspoor. Zo zal de speciale passagierstrein "Europoort Express" dit jaar eens zo veel gaan rijden - nu dus vier keer heen en terug van Rotterdam CS over het havenspoor tot diep in Europoort Dit maakt u maar één keer per jaar mee - in een comfortabele D-trein door Rotterdam Zuid, langs de Waalhaven, Eemhaven, Shell Pernis, over de Botlekbrug, en dan door Botlek en Europoort Het havenspoor ligt veelal hoog op een dijk en de trein rijdt in een rustig tempo - alle gelegenheid dus om dit haven en industriegebied te bekijken op een manier, zoals die zich maar zelden voordoet Deze unieke treinrit wordt aangevuld met een busrit over de Maasvlakte, het nieuwe land in de Noordzee dat de kustlijn van Nederland veranderde, met het bezichtigen van het Europees Massagoed Overslag bedrijf, of met de bezichtiging van één van de grootste rij-op/rij-af schepen van North Sea Ferries en een korte vaartocht per Spidoboot door de nieuwe havenmond naar Hoek van Holland. Van hier kunt u dan weer per trein naar Rotterdam terugkeren. Deze tocht kan ook in tegengestelde richting gemaakt worden. Een complete rondreis per trein langs de Noord- en Zuidoever met een overstapje over het water. Bedrijfsbezichtiging per bus via een vaste route. Evenals vorig jaar zullen ook nu weer bussen een vaste route rijden langs een aantal bedrijven waar u een goed kijkje achter de schermen kunt nemen. Begin- en eindpunt van deze rondritten is het metro station Slinge (hoek Zuiderparkweg/Slinge). De bedrijven die bezocht worden, zijn: Multi-Terminals en Europe Container Terminus, twee ondernemingen dié zich gespecialiseerd hebben in het behandelen van containers en alles wat daaraan vastzit De Haven- en Vervoerschool "Prof. Rutten" is in dit programmaonderdeel opgenomen, evenals de raffinaderijen van Shell en Esso. Alle bussen stoppen voor een lunchpauze bij een grote tent in het park langs de Waterweg aan de Prof. Gerbrandyweg, nabij scheeps werf Verolme. Met een aantal bedrijven werd afgesproken om op vastgestelde tijden een busrit over het bedrijfsterrein te maken. Cl kunt dan op eigen gelegenheid naar deze bedrijven gaan; parkeren kunt u bij de poort of in de onmiddellijke omgeving van het bedrijf. Met een bus die de hele dag hiervoor is gereserveerd, rijdt u vervolgend over het terrein waarbij iemand van het bedrijf uitleg geeft De bedrijven die u op deze wijze kunt bezichtigen zijn Multi-Terminals, Europe Container Terminus, Esso Raffinaderij en Quick Dispatch. Welkom op eigen gelegenheid. Tussen 10.00 en 16.00 uur kunt u op verschillende plaatsen op en aan het water terecht zonder dat u hierbij aan een vaste busroute of bepaalde toegangstijden gebonden bent Open Huis dus, de hele dag. Natuurlijk om te beginnen aan de Parkkade, waar u Hr Ms "Overijssel" kunt bezichtigen. Welkom aan boord van deze B-jager die gebruikt wordt voor onderzeeboot- bestrijding. Op de rivier vóór de Parkkade introduceert het Gemeentelijk Havenbedrijf de nieuwste aanwinsten van de Havendienstvloot - twee Hovermarines die van elf uur tot drie uur demonstraties zullen geven. Deze splinter nieuwe patrouille vaartuigen worden vandaag officieel in dienst gesteld. De Hovermarines zijn ruim 18 m lang, de dekbreedte is 6.10 m, de diepgang op lucht kussen bedraagt 1.06 m en de maximum snelheid bedraagt 63 km (34 mijl) per uur. De schuim- en waterspuit heeft een bereik van 60 meter met een capaciteit van 2200 liter per minuut en 2250 liter spuitend schuim. In de PARKHAVEN bent u welkom aan boord van de "Jan Backx", één van de Haven- en Vervoerscholen waarmee Rotterdam pionierswerk in de wereld leverde. Nu kan het nog; als de nieuwe school die in Delfshaven gebouwd wordt, klaar is zal de Jan Backx in slopershanden vallen. Cl kunt nog even iets van de sfeer van een ouderwets passagiersschip proeven en zien hoe de jeugd hier het veelzijdige havenvak leert. Aan de WAALHAVEN heeft ook de Haven en Vervoerschool "Prof. Rutten" de deuren wijd openstaan voor bezoekers; leerlingen zullen demonstraties geven en u kunt een wandeling door de school maken. Veel bezoekers trokken vorig jaar naar Seaport Terminals aan de PRINS JOHAN FRISOH AVEN. Ook nu is hier weer Open Huis bij dit bedrijf waar u van dichtbij het lossen en laden van zeeschepen, rij-op/rij-af schepen, binnenschepen, wagons, v containers en nog veel meer kunt zien. In ECIROPOORT bent u van harte welkom in het Internationaal Centrum voor Zee varenden "De Beer"; legt u er even aan voor een kop koffie of wat anders en bekijkt u op uw gemak wat hier zoal voor de zeeman wordt gedaan. Ook het Gemeentelijk Havenbedrijf zélf zet zijn (hooggelegen) deuren open. Op de 20e verdieping van Torengebouw B (Euro- point III) bij het Marconiplein worden in de filmzaal, kamer 20.44, tussen 11.00 en 15.00 uur doorlopend films en dia's vertoond en kunt u een vluchtig kijkje nemen in het Haven Coördinatie Centrum. Een geheel nieuw element in het programma van de Open Havendag is wel het VAREN OP ZEE met het M.S. Koningin Juliana van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland in Hoek van Holland. Een korte, maar echte zeereis met dit rij-op/rij-af schip dat normaal vaart op de route Hoek van Holland-Harwich. Twee keer zal op deze Open Havendag een twee uur durende vaartocht op zee gehouden worden. Cl vaart echt het zeegat uit en ziet het land eens van een andere kant om aan het einde van de vaartocht de brede havenmond weer binnen te varen. Een extra trein zorgt voor het aansluitende vervoer tussen Rotterdam CS en Hoek van Holland. De haven vanuit de lucht zien. Ook dat is mogelijk. Zeven keer vertrekt een City Hopper van.de NLM van Zestienhoven voor een vlucht van ruim een half uur over het haven- en industriegebied. Maar niet alleen de haven ziet u van bovenaf, ook de groene punt bij Oostvoorne/Rockanje, een stukje Deltawerken en de Moerdijk. Om via de Biesbosch weer terug te vliegen naar Luchthaven Rotterdam. Valt de keuze u moeilijk? Cl ziet dat u heel wat mogelijkheden worden geboden om iets van dat geweldige haven- gebeuren van nabij mee te maken. U kunt het beperken tot één bedrijf, maar als u het op een bepaalde manier inkleedt kunt u eigenlijk de hele dag bezig zijn; en steeds ziet u dan weer wat anders van en in dat uitgestrekte havengebied. Leest u het programma maar door en leg de tijden naast elkaar. (J komt dan ongetwijfeld tot een tijdindeling die u het beste uitkomt Wij willen er wel graag een idee van hebben hoeveel mensen aan de busritten meedoen. Daarom vragen wij u voor dit programmaonderdeel onderstaande bon in te vullen. Wij kunnen er dan voor zorgen dat voldoende bussen gereed staan en u van een zitplaats verzekerd bent Als u de bon hebt ingevuld en naar ons hebt toegestuurd, ontvangt u per kerende post een instapkaart als bewijs van deelname aan de door u gekozen bustocht Voor het kopen vandegecom- bineerde bus boot-treinkaart jes en vliegbiljetten voor de programma's 4,6 en 7 kunt u terecht in het Hulp- en Informatie centrum (H.I.C) in het postkantoor aan de Coolsingel. Speciaal voor de Open Havendag vindt u hier een aparte balie waar u 'voor alle informatie, programmaoverzicht en kaartverkoop terecht kunt Cl kunt ook bellen naar de afd. Externe Betrekkingen van het gemeentelijk Haven bedrijf, tel. 894119, als iets u niet duidelijk is of u wat meer wilt weten. Hier volgen, nu gedetailleerd met waar nodig, tijden en prijzen, de verschillende programma's voor de Open Havendag Rotterdam 1979. Programma I 1 A: per bus, met Metrostation Slinge als begin- en eindpunt, naar de Haven- en Vervoerschool "Prof. Rutten" en de bedrijven van Europe Container Terminus en Esso. Vertrek 9.00 uur; einde rit 14.15 uur Programma II II A: per bus, met Metrostation Slinge als begin- en eindpunt naar de bedrijven van Multi-Terminals en Shell. Vertrek 9.30 uur; einde rit 13.45 uur Programma III op onderstaande tijden staan bussen gereed bij: Multi-Terminals 1030 Waalhaven, Pier 7 12.00 13.00 14.00 15.00 Europe Container Terminus Administratiegebouw III, Vondelingenweg/Seattleweg Esso Raffinaderij Botlekweg 121 Quick Dispatch Den Hamweg 30 9.00 10.00 11.00 12.00 13.00 14.00 15.00 10.00 11.00 12.00 13.00 14.00 15.00 Aan de programma's I, II en III kunt u gratis deelnemen. Vergeet u vooral niet de bon in te vullen en op te sturen? Programma IV: bestaande uit 8 arrangementen IV-arr. 1per Spidoboot van Willemsplein (v. 830) naar de Beneluxhaven in Europoort en per speciale passagierstrein via het havenspoor terug naar Rotterdam CS (a. 1236). IV-arr. 2: per speciale passagierstrein van Rotterdam CS (v. 8.40) via het haven spoor naar de Beneluxhaven in Europoort. Aansluitend bezichtiging van een van de rij-op/rij-af schepen van North Sea Ferries en per Spidoboot overvaren naar Hoek van Holland. Vervolgens per trein terug naar Rotterdam CS (a. 1336). IV-arr. 3: per speciale passagierstrein van Rotterdam CS (v. 9.18) via het haven spoor naar Je Beneluxhaven in Europoort. Vervolgens overvaren per Spidoboot naar Hoek van Holland en per trein terug naar Rotterdam CS (a. 1236). IV-aiT. 4: per bus van Rotterdam CS (v. 830) via binnenstad. Maasboulevard, Van Brienenoordbrug, Zuidplein, Havenroute naar de Maasvlakte met bezichtiging van het Europees Massa goed Overslagbedrijf. Per speciale passagierstrein van de Beneluxhaven in Europoort terug naar Rotterdam CS (a. 1324) via het havenspoor. IV-arr. 5: per speciale passagierstrein van Rotterdam CS (v. 13.08) via het haven spoor naar de Beneluxhaven in Europoort Vervolgens per Spidoboot overvaren naar Hoek van Holland en per trein terug naar Rotterdam CS (a. 16.06). IV-arr. 6: per trein van Rotterdam CS (v. 12.53) naar Hoek van Holland en per Spido boot overvaren naar de Beneluxhaven in Europoort. Aansluitend busrit over de Maasvlakte met bezichtiging van het Europees Massagoed Overslagbedrijf en per speciale passagierstrein van de Beneluxhaven via het havenspoor terug naar Rotterdam CS (a. 16.57). IV-arr. 7: per speciale passagierstrein van Rotterdam CS (v. 13.46) via het haven spoor naar de Beneluxhaven in Europoort. Aansluitend busrit over de Maasvlakte met bezichtiging van het Europees Massagoed Overslagbedrijf. Vervolgens terugreis naar Rotterdam per Spidoboot (aankomst Willems plein 19.00). IV-arr. 8: per trein van Rotterdam CS (v. 14.53) naar Hoek van Holland en per Spido boot overvaren naar de Beneluxhaven in Europoort Vervolgens per speciale passagierstrein van de Beneluxhaven via het havenspoor terug naar Rotterdam CS (a. 17.46). Voor programma IV worden speciale gecombineerde boot-bus-treinbiljetten uit gegeven a f 8,50 per persoon (volwassenen en kinderen) per arrangement Deze biljetten zijn - in voorverkoop - verkrijgbaar bij: Hulp- en Informatiecentrum (H.I.C), postkantoor, Coolsingel. Programma V Dit programma kunt u geheel op eigen gelegen heid afwerken zonder dat u aan een busrit of bepaalde toegangstijden gebonden bent mits u komt tussen 10.00 en 16.00 uur. Parkkade - Hr Ms "Overijssel", B-jager voor de onderzee- bootbestrijding, is speciaal voor de Open Havendag naar Rotterdam gekomen en staat van 14.00-17.00 uur open voor bezichtiging. Welkom aan boord dus! - van 11.00 tot 15.00 uur demonstraties, te geven door de "Hovermarines", de nieuwste patrouille- schépen van de Havendienst Parkhaven - Welkom aan boord van de "Jan Backx", de drijvende Haven- en Vervoerschool. Waalhaven - Haven- en Vervoerschool "Prof. Rutten", demonstraties van leerlingen en open huis in school. Prins Johan Frisohaven - Seaport Terminals, Den Hamweg 55; lossen en laden van zeeschepea rij-op/rij-af schepen, binnenvaartuigen, spoorwagons, vrachtauto's, containers, distributiecentrum voor o.a. koffie, krantepapier en bosprodukten. Europoort - Internationaal Centrum voor Zeevarenden "De Beer", Europaweg 210, Rozenburg, tl bent welkom om hier iets te gebruiken en rond te kijken. Europoint III - Galvanistraat 15 (bij Marconiplein); in de film zaal van het gemeentelijk Havenbedrijf, op de 20e verdieping, worden tussen 11.00 en 15.00 uur films en dia's vertoond en kunt u een kijkje nemen in het Haven Coördinatie Centrum. Programma VI Per extra trein van Rotterdam CS naar Hoek van Holland met aansluitend een minicruise per M.S. "Koningin Juliana" van de Stoomvaart Mij Zeeland. VIA: Rotterdam CS v 9.03 Hoek van Holland a 924 zeereis 9.50-11.50 Hoek van Holland V 12.15 Rotterdam CS a 1239 VIB: Rotterdam CS V 13.02 Hoek van Holland a 1323 zeereis 13.50-1530 Hoek van Holland v 16.15 Rotterdam CS a 1639 Voor programma VI worden speciale gecombineerde trein/bootbiljetten uitgegeven a f25 - per persoon (volwassenen en kinderen). Deze biljetten zijn in voorverkoop verkrijgbaar in het Hulp- en Informatiecentrum (H.I.C), postkantoor, Coolsingel Programma VII Rondvluchten boven het havengebied en de omgeving van Rotterdam per NLM City Hopper Duur per vlucht: ca 35 minuten. Vertrektijden: 10.00,11.00,12.00,13.00,14.00,15.00 en 16.00 uur van Luchthaven Rotterdam. Vliegbiljetten in voorverkoop verkrijgbaar in het Hulp-en Informatiecentrum (H.I.C), Postkantoor, Coolsingel. Prijs per ticket: f 40 - per persoon ^volwassenen en kinderen). In een grote tent, die staat in het park langs de Waterweg aan de Prof. Gerbrandyweg (nabij scheepswerf Verolme) kan men de gehele dag terecht voor koffie, frisdranken, belegde broodjes, enzovoorts. I* J 11^1 Graag maak ik gebruik van de gelegenheid 1 eens rond te kijken in de haven. Ik heb belangstelling voor de volgende gratis programmapunten, waaraan ik denk deel te nemen met het erachter vermelde aantal volwassenen en kinderen. Stuur deze bon, in een open envelop en zonder postzegel, naar: Haven van Rotterdam, Antwoordnummer 1267,3000 VB Rotterdam. Programma III met de aantal aantal bus van: volw. kinderen Multi-Terminals 1030 volw.kind volw.kind IIA volw. kind IIB volw. kind NAAM: ADRES: 12.00 13.00 14.00 15.00 9.00 10.00 11.00 12.00 13.00 14.00 15.00 12.00 13.00 14.00 15.00

De Havenloods | 1979 | | pagina 26