Een vleugje Karachi door Han van der Horst i [KËHKf tekening Jan Pieters AUTO ZOEKERS!! Kunstgebitten zonder verhemelteplaat volgens octrooinr.: 1076488 EPIVAN L.A.VAN EULE CO. tie snelle vliet DE HAVENLOODS DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 35-276 Nederland heeft geluk gehad. maar de geschiedenis had niet eens zoveel anders hoeven te lopen, of WIJ waren de Derde Wereld ge- weest. Schiedam 1979. Provincie- stad in een ontwikkelingsland. Met Pasen hebben we al gezien. hoe Peter zich in zulk een Schie- dam staande houdt. Peter, een jongen van vijftien jaar die moet proberen niet te verrekken van de honger, want leven wil hij wel. Vorige keer zagen wij. hoe hij zich meer ter maakte van het paspoort van een rijke toerist. Hoe hij dat voor duur geld verkocht en wagen-££ voerder werd. Maar gestolen goed gedijt1 niet. Peter denkt wel. dat de goede da- gen aangebroken Zijn, maar alles. alles zal hij verliezen. Hij krijgt er:£: wel iets - of beter gezegd iemand - voor in de plaats, maar hoe dat op den duur eindigt, weet natuurlijk £S niemand. Lieve vrienden en vricn- dinnenopnieuw EEN VLEUGJE'® KARACHI. Peter schoof zijn kar voorzichtig de Lange Kerkstraat af. Op de stoepen aan beide kanten van de rijweg stroomden de mensen met ernstige gezichten huiswaarts. De Singelkerk luidde ten afscheid. De slagen van de zware klok volgden elkaar traag op: de stad rouw de. Het leek wel, of in alles nog het ritme in zat van de litanie die ze met zijn duizenden in en vóór de kerk gebeden hadden: „Van het terrorisme verlos ons heer". Steeds weer had het uit de ontel bare monden geklonken, steeds vuriger, steeds harder, terwijl kape laan Kempers op een verhoog als het ware de maat méésloeg. Van het terrorisme verlos ons heer. naar van de handkar om te beginnen vroeg. De huur was dan nog niet be taald. Wat stond Peter in dat geval te doen? Lucifers gaan verkopen? Het geld interen en misschien naar plaat sen trekken, waar wel werk was? Amsterdam? Harlingen? Proberen naar de rijke landen te komen, waar je voor een weekloon hier drie maan den minstens moest ploeteren en hard ook? Nee dat laatste was onmo gelijk. De rijke, landen hadden wel wervingsbureaus, maar daar namen ze er niet veel aan. Vaak mensen met gymnasium en een paar jaar universi teit, omdat die hun talen spraken en óók alles wilden aanpakken. Boven dien eisten veel ambtenaren op die bureaus grote omkoopsommen. Er waren wel lijnen om je illegaal bin nen te laten sluizen, maar ook daar voor had Peter veel en veel te weinig geld. Het was trouwens gevaarlijk. Heel wat illegale immigranten kwa men nooit aan en ook nooit meer te rug. Ze staken zo wist iedereen er gens tussen de haven van Rotterdam en de stranden van het beloofde land de moord. Toch. zou Peter de kans wagen, als hij er het geld voor had. Iedereen wilde alles doen in Schie dam om aan deze misère te ontko men. Behalve revolutie maken en met zijn allen het politieke systeem weg vagen. De stad was een slangekuil. De honderdduizend inwoners vochten om de kruimels die het miserabele bestaan hen bood. Voor naastenlief de was het geen samenleving. Jouw portie aardappelen was vaak genoeg de grens tussen jouw dood en jouw leven. Daarvan kon niets worden ge deeld. De lezer zal misschien wel denken: wat is die Peter een serieuze jongen met zijn vijftien jaar, wat denkt hij volwassen, maar welk alternatief heeft onze held? Hij moet zfjn eigen kostje opscharrelen. Hij is daarvoor minstens veertien uur per dag in de weer met zijn voor duur inflatiegeld gehuurde handkar. Hij zal rond zijn dertigste worden geveld door de cho lera of de dysenterie of de diphterie of de thyfus of dé mazelen of de bof. Ook die laatste twee ziektes zijn fa taal, als je te zwak bent, te onder voed om genoeg weerstand op te bouwen. De kans is trouwens groot, dat hij langzaam zal worden afgebro ken, uitgeteerd, vernield door de tu berkelbacil, want de tering, de Witte Döod, is een van de ergste moorde naars in Schiedam. Daar zijn de ter roristen niets bij. In de rijke landen heb je sandalendra- gers die het eenvoudige sobere leven van Nederland wel eens ten voor beeld stellen: de mensen worden er niet geterroriseerd door de consump tiemaatschappij. Ze leiden een sober leven. Kanker en hartinfarct komen nauwelijks voor. Nee de Schiedam mers zijn al gekrepeerd, vóór die twee gesels van de wclvaarsmaat- schappij kunnen toeslaan. De dominees en de pastoors preekten Wie er in de kerk zaten had Peter niet gezien. Daarvoor was hij te laat geko men met zijn handkar en boven dien wie zou het plaatsengeld kunnen betalen? Dat was voor de bij zondere gelegenheid verhoogd: niet alleen de katholieken, maar ook de hervormden en de gereformeerden waren bij elkaar gekomen. Men had de Singelkerk gekozen, omdat daar zo'n enorm parkeerterrein voor was aangelegd, dat overdag grotendeels leegstond en 's nachts tot slaapplaats diende voor de vele daklozen die Schiedam telde. Het was de enige plek waar de politie je 's nachts toe liet en Peter had er maar al te vaak geslapen. 't Ging nu - bij de Gedempte Baan- sloot - voetje voor voetje met die zware handkar. Peter maakt kleine stappen, nu eens duwende, dan weer trekkende, als zijn wagen teveel snel heid dreigde te krijgen. Van het ter rorisme verlos ons heer". Het leek wel, of die bede over de hele, lijden de stad gonsde. In de ogen van de mensen glom niet alleen rouw, maar ook trots. Ze hadden op het parkeer terrein laten zien, waar ze stonden: tegenover de jonge heethoofden uit de Juliana van Stolbergstraat, de re volutionaire rijkeluiszoontjes van achter de Waranda, die met hun op ruiende affiches ieder al heel lang er gerden. Maar nu waren ze te ver gegaan Er was op een drukke zaterdagmiddag een bom gegooid in de richting van het terras van het Vierkantje, zoals altijd vol welvarende lieden. Maar de tenorist had van een te grote afstand gemikt. De bom was niet op het ter ras terecht gekomen maar ervoor, midden tussen de menigte: drie wa genvoerders dood, een schoenpoet ser, een luciferverkoopstertje met haar zuigeling. De stukjes zaten aan de overdekking van het terras. De stamgasten bleven ongedeerd. Ze. hadden vast op de eerste rij gezeten in de kerk die middag. Ja, dacht Pe ter, van het terrorisme verlos ons, heer. Hu manoevreerde zijn wagen het Ou de Kerkhof op om via het Bagijnhof en de Louronstraat een soort Ieegge- broken vlakte te bereiken, waar je soms wel eens branders had staan die een vrachtje te vervoeren hadden, 't Werd tijd, dat er weer eens wat te verdienen viel. De tweeduizend gul den voor het paspoort van de Ameri kaan begonnen al aardig op te raken. Alles bij elkaar 'eerde hij bij dat wa gens huren behoorlijk in. De paar keer dat Peter een vrachtje had, wer den ruimschoots teniet gedaan door slechte dagen, wanneer niemand wat te vervoeren had. Als 't zo doorging, dan moest hij met ingang van de volgende week ie ten ders beginnen. Zijn spaargeld was~dan geslonken tot de borgsom die de eige- vaak over de apoealyps, de ondergang van de wereld, zoals voorspeld door Johannes de Evangelist. „En ik zag; en ziet een vaal paard; en die daarop Zat, zijn naam was de dood; en hun werd magt gegeven, om te dooden tot het vierde deel der aarde, met zwaard, en met honger, en met den dood De Schiedammers kon den met recht denken, dat het einde van de wereld naderde. Maar acht, 't was al tweeduizend jaar zo geweest. Alleen het terrorisme kwam pas kij ken. Nog geen dominee had gepreekt, dat dit nu de tweede ruiter van de apoealyps voorstelde, die op het rode paard, de brenger van oorlog. Er heerste inderdaad een angst in de stad, sinds de aanslag op het Vierkantje. De armen waren bang, dat zij er net zouden lopen," als weer een bom ontplofte. De rijken zagen met angstogen, wat ze hadden aangericht. Want het waren niet de hongerlijders die zich tegen hen en hun heerschappij richtten. Het was hun eigen vlees en bloed, de eigen kinderen die uit wanhoop over de om hen heen het kleine welvaartseiland van de rijken wilden vernietigen. De enige troost was, dat - kwam er een maal een omwenteling van - de macht in ieder geval in de familie zou blijven, zij het bij andere leden. Maar zulke gedachten koesterde Pe ter niet. Hij was gewoon bang voor zijn hachje en daarom reageerde hij kwaad, toen bleek dat het propagan- dabord voor de Europese yerkiezin- gen, dat ze op de vlakte bij de Laan hadden neergezet, dat dat bord met terroristische leuzen beklad was. „Europa is honger", had iemand met zwarte letters over de affiches van VVD, CDA en PvdA gekalkt. „Volk, neem de wapens op". Er stond een ploegje mensen bij te discussiëren. Branders, die misschien een vrachtje hadden, waren er niet bij. „Die kom men niet meer ook", riep een dikke vent met een sleepwagen op lucht banden: „Alzie toch een goed huis heb, dan ga je toch niet de straat meer op met die bommen. Vuile pleuristerroristen". De mensen om hem heen beaamden dat. Door de rijken en machtigen werd je toch altijd getrapt. Deze zoontjes zorgden met hun bommen voor werkloosheid, 't Was een nieuwe kant aan de strijd om het dagelijks be staan, maar er waren al zoveel tegen slagen geweest. Deze werd danig ge voeld en naar gewoonte geïncasseerd. Er ontstond zelfs geen duidelijke lynchstemming tegen de terroristen, iets wat de rijken toch hadden inge calculeerd, toen ze hadden besloten om arme sloebers als Peter de eerste veertien dagen geen enkele opdracht te geven, zogenaamd vanwege het ter rorisme. Strelen en trappen, dat was de taktiek. „Verleden week kregen we nog bier voor de verkiezingen", zei iemand Van het groepje. „Van de VVD, echt Heineken". „Beter dan van die rotsociaüsten", deed een an der een duit in het Zakje. „Daar stond op het etiket. Kom op voor een anderEuropa. Zo ken je verber gen, wat een rotbier het was". De socialisten waren duidelijk niet populair. Erg veel arme mensen had den op de VVD gestemd, omdat haar affiche de letters ELD vertoonde, de laatste drie letters van het woord GELD, wat een goed voorteken was. Bovendien beschikten de liberalen over een -handige spreker, Gerard Verhulsdonk, de exclusieve bonbon maker op de Hoogstraat. Je kon hem door de tralies voor zjjn etalage zelf aan het werk zien, als je niet door de politie van de winkels der rijken werd weggeslagen: zijn bonbons kostten een dagloon per stuk. Verhulsdonk had weinig klanten, maar ze betaal den goed. De toespraken die hij na rijkelijk uit delen van Heineken-bier hield gingen tegen diefstal. Wat Nederland met 'zijn honger en ellende nodig had, riep Verhulsdonk, was vrij baan voor het particulier initiatief en bescherming van het bezit, ook' van de kleine man. Het was een schapde, wat er tegen woordig aan gemeenschapsgrond be zet werd. Wat Verhulsdonk daarmee bedoelde, was niet helemaal duide lijk. Misschien het Hermesteirein, dat na zijn ontruiming meteen was volge bouwd met armetierige bouwsels van zeildoek, blik en oud hout? De Socialisten met hun partijpolitieke bier van mindere kwaliteit beloofden op die plek volkswoningbouw, De Schiedammers kenden dat. De huizen kostten zo veel, dat alleen hogere ambtenaren erin konden wonen. Schiedam mocht er elke jaar met sub sidie van het rijk enkele tientallen bouwen. Het geld kwam uit de ont wikkelingshulp van de rijke landen. „Huizen op het llermesveld", had de socialistische wethouder Zijdeveld enthousiast geroepen, terwijl zijn par tijgenóten flesjes bier uit teilen vol ijs visten. Maar met de aanslag was al die feeste lijke activiteit plotseling afgelopen. De verkiezingspropagandisten ver dwenen uit het stadsbeeld. Ze waren nu - merkte Peter eerst goed - ver vangen, leek het wel, door mare chaussee. Hij had er al een of twee gezien op het parkeerterrein voor de kerk, maar nu liepen er ook al een paar op de vlakte van de Laan. Er was duidelijk iets op til, voelde Peter met zijn feilloos armeluisinstinct en dat betekende snel je bezittingen om je heen verzamelen. Ook Peter had een uit stokken en zeildoeken ver vaardigde constructie neergezet op het Hermesterrein. De doeken had hij meegejat, toen hij een vrachtje naar de Sint Jobshaven had gebracht. De Stokken waren gevonden. Teveel ma rechaussees betekende de dreiging van geweld. Ik zal mijn kar nog nodig hebben voor mijn eigen spullen, dacht Peter. Ik moet naar huis. Het Hermesterrein was de jongste krattenwijk van de stad. De voetbal club voor het exclusieve volk was nog geen dag daadwerkelijk vertrokken naar achter ^e spoorbaan - dat was acht weken geleaen - of de mensen stortten zich als sprinkhanen op het vrijgekomen terrein. Er verrezen vreemde constructies die eruit zagen als slordig in elkaar getimmerde schuurtjes. Er stonden zeiltjes op twee stokken. Er waren zelfs comple te tenten, het eigendom van hele spekkopers, die in de krattenwijk als magnaten golden. De bevolking behoorde dan ook niet tot de alleronderste sport van de maatschappelijke ladder. Daarop stonden de dakloze scharrelaars, de mensen die 's-nachts op het par keerterrein voor de Singelkerk sliep en en steeds moesten vrèzen over ae gemeentegrens te worden gezet. Peter haastte zich naar de kratten wijk op het Hermesterrein, want zijn zeildoeken bouwsel was het bewijs van de eerste schrede om hoog op de maatschappelijke lad der. Het moest beschermd worden. Onder aan die ladder werd je juist zo gauw naar beneden géstoten. De Krattenwijk maakte geen bij zondere indruk. De stank was ge woon, er kringelde rook omhoog van talrijke vuurtjes. Als een deken lagen de menselijke stemmen van de meer dan vijfhonderd inwoners over het geheel. De krattenwijk gonsde. Je wist, dat het leefde, krioelde daar binnen. Net als de honderden langs en over elkaar kruipende beesten die plotseling aan het zonlicht worden blootgesteld, als je een vermolmde boomstam openbreekt. Het pisse beddenparadijs! Ze zitten daar lek ker op hun stukje stam. Ze letten er helemaal niet op, dat het deel uit maakt van een nette stapel hout. En plotseling komt iemand het halen voor de open haard. En de pissebed den worden weggeschud, als ze ge luk hebben. Zo is het leven. Peter duwde zijn wagen de Damlaan af naar de laatste huizen, want ongc- veer op die hoogte stond zijr. "tent" langs de berm, aan de rand van de krattenwijk. Hij had geen moment later moeten komen. Net nadat hij zijn handkar naast de flap had ge plaatst, die als deur fungeerde, net toen hij dat gedaan had, kwam uit de richting van de Ketelstraat een rij groene legerwagens aanrijden. Peter kon ze links af zien slaan de Noord- vestesingel op. Je zag de huiven op de laadbak boven de schamele hutjes' van de krattenwijk uit. De wagens stopten en Peter hoorde gegil. Daar bovenuit een door luidsprekers ver sterkte stem: "Verwijdert U, of ge weld zal worden gebruikt." Ze ging en de wijk ontruimen. Er was geen redden meer aan. Overal zag je men sen uit hun hutjes komen. Sommi gen met plunjezakken bij zich (veel Schiedammers waten altijd gepakt en gezakt om te vluchten). Er kolkten wolken omhoog bij de Noordvest- singel: traangas. "Verwijdert U, of geweld zal worden gebruikt." klonk net weer. Maar nu werd dat bevel vermengd met geluid uit een megafoon. Als uit het niets was een baardige jongen ver schenen met dat apparaat in zijn han den. "Het verenigd volk zal altijd overwinnen, riep hij met overslaan de stem. "Vecht met ons mee." Op zijn buik had hij een rijtje granaten. "Godverdomme,hoorde Peter een vent naast hem met in zijn handen een wasted zeggen, "De terroristen." De baardige jongeman stortte zich naar voren. Hij holde de Damlaan op in de richting van de marechaussee. "Kameraden, jullie zijn niet alleen", hoorden ze hem nog roepen door de megafoon. Uit de linkerhoek van het Hermesterrein bij de Konijnebuurt klonk het getaktak van een uzi. Er waren verzetshaarden ip de kratten wijk. Er waren terroristen geïnfil treerd en die vochten nu terug. "Leve de landbezetting", klonk het uit de megafoon van baardmans, die nog steeds verder holde de mare chaussee tegemoet. Er kwam een jeep zijn kant op. Met topsnelheid. Hij werd op zijn wenken bediend. Peter zag hoe de terrorist bleef staan, de megafoon losliet en kennelijk aan iets op zijn buik from melde. De granaten. Hij ging een gra naat naar de jeep gooien. Maar de auto was veel vlugger. De chauffeur koerste recht op hem af en trof pre cies in het midden. De terrorist vloog naar achteren en kwam met een klap op het plaveisel terecht. Hij schreeuwde niet. De jeep kwam tot stilstand. Toen zag Peter, hoe de wa gen langzaam optrok en zorgvuldig met de rechterwielen over de ribbe kast van de terrorist heenreed. Daar na maakte hij meer vaart. De bijrij der richtte zijn machinegeweer op de krattenwijk en begon in net wildeweg te schieten. "Gooi die kar om, klootzak", snerote een meisjesstem naast Peter. "Gooi om, dat teringding. Mot je voor je kop geschoten worden". De jeep na derde met een snelheid van ongeveer dertig kilometer, terwijl de bijrijder een Kogelgordijn in de krattenwijk jaagde. Om Peter heen ontstond wil de paniek. De mensen gooiden zich plat op de grond, holden weg. Je zag noe sommigen echt ingehaald werden door de kogels en als losgelaten mari onetten achterover ter aarde stortten. Ergens was er een tegen een oliekach el of zo gevallen. De vlammen lekten Peter had niet gedacht, dat hij zo sterk was. Moeiteloos kiepte hij zijn 'i handkar om, onderkant richting Damlaan. Het meisje hielp hem. Ze verborgen zich in de opstaande laad- bak. De kogels floten nu links van 5 hen over de liggende mensen heen. "O God, als het hout maar dik genoeg is", bad Peter. Hij bad echt. Toen kreeg de kar een schok. En nog een. En nog een. Je hoorde boven :j: iets kraken. Peter keek omhoog. Het meisje pak'e zijn schouder. "Zitten blijven idioot, straks schieten ze j weer". Maar dat was niet zo. Aan het eind van de Damlaan keerde de jeep en raasde op topsnelheid richting Noordvcstsingcl. Het schieten daar was inmiddels opgehouden. Er hing een zwarte wolk boven de krattenwijk. Er was nu overal brand. Peter voelde, hoe tranen in zijn ogen opwelden en een soort misselijkheid zich van hem meester maakte. Traan- eas! Het traangas had hem bereikt. Hij stond op en keek over de rand van de kar heen. Het was ongeloof lijk. De mitrailleurkogels hadden pre cies de velg van het wiel versplinterd. De handwagen zou nooit meer rijden. "Ik ben mijn borgsom kwijt", flitste het door hem heen. Toen pas werd hij zich bewust van de wilue paniek om hem heen. Hoestende mensen vluchtten weg met wat armzalige ei gendommen, maar meestal met niets. 'Mijn man leg daar bij de brand. Hij is dood", riep een vrouw hysterisch. "Haal hem toch weg." En boven al les uit klonk weer de stem uit de luidsprekers. "Verwijdert U of geweld zal worden gebruikt. Er zijn terroristen in uw midden. We gaan over tot vernietiging van de wijk. U bent hier illegaal! Verwijdert U voor Uw eigen veiligheid." De mensen hoestten meer dan dat ze schreeuw den, zoveel traangas hing er nu. Peter zag, hoe het meisje zijn tent afbrak. "Neem dat zeildoek mee en wegwe zen", zei ze. "Het is hier gevaarlijk. Het parkeerterrein voor ae Singel kerk was voller dan ooit die avond. Veel verdrevenen van de krattenwijk op het llermesveld hokten er samen. Sommigen hadden een geredde deken uitgespreid. Er werden aardappels ge poft. Je hoorde veel huilen en kal merende woorden van moeders die kinderen probeerden te troosten. Sommigen Keken met wijdopen ogen voor zich uit. Zwijgend en in paniek, alsof voor hun ogen de ondergang der wereld zich voltrok. Shock. De luid sprekers voor de Singelkerk hingen er nog, van de plechtigheid die morgen. Meneer de Deken draaide religieuze muziek. Modern: een paar negrospi rituals en nieuwe Nederlandstalige nummers. De mensen lieten het gela ten over zich heen gaan. Afieen hoorde je hier en daar een honend ge joel toen "Heer, ik dank u voor deze nieuwe morgen, lk dank u voor deze nieuwe dag' begon. Peter had ergens in het midden een plaatsje gevonden. Zijn bezit was te ruggebracht tot dat stuk zeildoek. De stokken waren ze in hun vlucht ver loren, hij en dat meisje. De wagen was niet meer te redden. De borgsom kon niet worden teruggehaald. Peter had nog maar geld voor een paar da gen eten en dat werd nog minder van wege het meisje. Yvonne heette ze. Ze was vijftien, net zo oud als Peter en net als hij alleen. Haar gezichtje was welgevormd. Te ingevallen om haar schoonheid echt te doen uitka men, maar zulke dingen "merkten mensen als Peter toch niet op. En wat hebben arme mensen op ae we reld anders dan elkaar om warmte te bieden? Peter en Yvonne hadden zich in het stuk, zeildoek gewikkeld. Helemaal. En toen het zachtjes begon te rege nen had Peter een oude krant boven hup hoofden gelegd. Hij was snel doorweekt. En de inkt vervaagde, de inkt die ooit" de kop had gevormd van een dertien in een dozijn artikel: "B en W zeggen toe: "Hermesterreinen snel bouwrijp Peter en Yvonne gingen liggen. Ze trokken nu net zeildoek over hyn hoofden heen. Ze omvatten elkaar. Als twee arme mensen bij elkaar zijn, is het net alsof zij samen de wereld vormen. Een wereld vol warmte en harmonie. „AUTOSTAD—VLAARDINGEN" het adres voor jonge kwaliteits occasions heeft een enorme keus aan ^uto's staan, orider andere Citroën Daf Fiat Ford Peugeot Simca Toyota eigenlijk te veel om op te noemen. Kom eens vrijblijvend een kijkje nemen bij AUTOSTAD VLAARDINGEN Parallelweg 6 (t/o station Vlaardingen-centrum) Telefoon 010-341865 ontwikkelt door "Jean van Wijk", vervaardigt door EPIVAN, voor meer dan 60.000 tevreden clienten in binnen- en buitenland. v.a. f 450," (boven èn onder) zonder trekken muurvast, in één dag klaar, onder volledige garantie op breuk, tandenen pasvorm. Originele Epivan-vacuumgebitten zonder plaat worden uitsluitend vervaardigd door Claes de Vrieselaan 17 - Rotterdam (let op het goede huisnummer) Wacht niet tot Kerstmis. Belt U voor uw afspraak en/of nadere inlichtingen 010-77.50.09 - 77.03.03 - 77.38.41 - 76.77.72. Bij inlevering van deze advertentie gouden inlay gratis (of tegenwaarde van f 50,- cadeau). L.A. VAN EIJLE&CO is een handelsonderneming die zich bezighoudt met de ver koop van kapitale goederen op het gebied van transport en perslucht. Wij zoeken voor onze administratie een PART-TIME MEDEWERKSTER Voor deze functie is ervaring op een boekhouding vereist. Opleiding MAVO-MULO niveau Leeftijd vanaf 25 jaar. Heeft u interesse? Bel den 010-34.75.22, de heer N. Paling. TECHNISCHE HANDELMIJ B V ^VIairdin2^J^dustneweg30^^l^n0^4752^tele)^U632/22^^^ f MB i internationaal reisbureau en tourmgcarbedrijf SPEC I AALTJES: 3-Daagse BUS-BOOT reis naar GOTEBORG 265, (incl. prachtige excursie en reisverz.) Geheel verzorgd, overnachting in 2 pers hutten Vertrek: 11/10-8/11 -20/11. 3 Daagse WIJNREIZEN naar de Rijn 235, Geheel verzorgd Vertrek op za. 15/9- 29/9- 6/10 13/10. HERFSTTOOI-REIZEN: 7 dagen Zwarte Woud 435, (incl. excursies) 7 dagen Luxemburg 395, (inch excursies) 8 dagen Dordogne (Frankr.) 530. (incl. weekend Parijs) 8 dagen Wenen 475, (incl. excursies) 8 dagen Worthing (Z-Eng) 695, (incl. excursies) Vertrek: l3okt. 5 Dagen kleurenpracht in het ZWARTE WOUD (Dobel) 340, Hotel met gratis Hallenbad en incl. 2 excursies. Vertrek ma 15 okt. EXCLUSIEF: 8-Daagse gezinsreis naar TIROL (Soil) 450, Geheel verzorgd en incl. excursies. 'Heen- en terugreis op 1 dag. Vertrek: za.6/10 - 13/10 - 20/10. Gratis folders verkrijgbaar bij "De Snelle Vliet" Schiedam, tel 010 260720 of bij uw ANVR-reisbureau Rotterdamsedijk 425, Schiedam

De Havenloods | 1979 | | pagina 7