NLOODS Symposium weegt belangen tegen elkaar af contactlenzen? SCHIEDAM Overdraging Ambtsketen UNICON b.v. SLAAPKAMERS 2195.- 1795.- Minister komt voor zijn portefeuille op DEZE WEEK: Verplegende, verzorgende en sociale beroepen Open dag Klachtendienst Eindelijk er onder Milieumoeheid HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. I editie p zie onze advertentie elders in dit blad Tijdens speciale raadsvergadering *Dinsdag kan de Schiedamse bevolking John te Loo in levende lijve zien. SCHIEDAM - Dinsdag 16 oktober zal John te Loo worden geinstal- leerd als burgemeester van Schie dam. Op deze dag krijgt ook de Schiedamse bevolking de kans om kennis te maken met de nieuwe burgervader. 's Middags is er om 14.30 uur een speciale raadsvergadering waarbij de huidige loco-burgemeester Reinier Scheeres de ambtsketen zal overdragen aan de dan gewe zen Winschotenaar. Na deze raads vergadering is er een kennisma kingsbijeenkomst voor gemeente raadsleden en genodigden. Plaats van handeling voor dit alles is de recreatiezaal van het stadskantoor. Tussen 20.00 en 21.30 uur bestaat dan de mogelijkheid voor de gehe le Schiedamse bevolking om het gezin Te Loo met de benoeming te feliciteren. Dit gebeurt echter niet in het stadskantoor maar in de ontvangstruimte van het Stad huis aan de Grote Markt. Te Loo heeft vandaag, donderdag, afscheid genomen van Winschoten De procedure daar is gelijk aan de wijze waarop Schiedam hem ver welkomt. Ook hier werd dus een raadsvergadering gevolgd door twee bijeenkomsten, die dan wel in het teken stonden van het af scheid. Voor u daaraan begint, wilt u weten of dat kan en wat er kan. Er zijn zoveel contactlenzen; bijv. de nieuwst'e ultradunne zachte lens uit Amerika, harde lenzen. Minicon-flex. Unicon-flex en cylindrische zachte lenzen voor ogen die vroeger geen zachte contactlenzen konden dragen. Er zi|n zelfs speciale sportlenzen en dubbel-focus lenzen. Unicon is contactlens- specialist die na zorgvuldig onder zoek u de tuiste lens kan adviseren. Aangesloten bij de ANVC Unicon heeft alleen contact lenzen, maar dan ook alles op dit gebied Unicon is lid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Contactlens- specialisten A.N VC Unicon geeft u een eerli|ke. uitvoerige informatie en de tuiste deskundige begeleiding. Kom dus eens praten met WETENSCHAPPELIJK INSTITUUT VOOR CONTACTLENZEN Schiedamseweg 73, 3134 BC Vlaardingen, 010-346374 wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo n keus. Fabrlekstoonzalen Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 Hoekse Filmliga brengt Soldier Blue HOEK VAN HOLLAND - In tegen stelling tot het aan de leden van de Hoekse Filmliga bekend gemaakte programma, zal er op zaterdag 20 ok tober geen voorstelling zijn. Deze ge programmeerde voorstelling is één dag uitgesteld en is daarom nu op zondagavond 21 oktober. De welbekende speelfilm „Soldier Blue" zal dan vertoond worden. Deze film gaat over de soldaat Honus grant, die behoort tot een secorte dat een goudtransport door het Cheyen- negebied moet leiden. „Soldier Blue" is toegankelijk uitslui tend voor Filmligaleden van 16 jaar en ouder. Men kan zich als lid mel den in Wijkgebouw De Hoekstra, Mercatorweg, te Hoek van Holland. AMERIKAANSE ORGELS 32BB.- 27957^- HENK STOKVIS KEUKEN SHOWROOM. Levering en plaatsing van komplete keukens met inbouwapparatuur. Tevens uw adres voor tegels en pla- VLAARDINGEN - „Het natuurlijke functieverlies van de Iongen in Vlaardingen, een gemeente met een sterke luchtverontreiniging, gaat 50 procent sneller dan in Vlagtwedde, een gemeente zonder luchtverontreiniging. In Vlaardingen gaan m.a.w. de longen veel sneller achteruit dan in „schone" gemeenten". Dit stelt dr. R. van der Lende in zijn rapport dat een tienjarig vergelijkend onderzoek afsluit, waarin hij tevens waarschuwt tegen een versoepeling van de norm voor luchtverontreiniging. „Dat is levensgevaarlijk", meent dr. Van der Lende. 'l egen de achtergrond van deze wei nig „frisse" onthulling startte afgelo pen woensdag in Vlaardingen een mi- lieusymposium, georganiseerd door het gekozen Openbaar Lichaam Rijn mond. De kernvraag van dit in het door KEES PONS Delta Hotel, vlak onder de rook van de petrochemische industrie gehouden symposium kwam 's middags aan de orde: „Hoe kan in het Rijnmondge bied een economisch stimuleringsbe leid hand in hand gaan met een selec tief milieubeleid?" In gewoon Nederlands: Hoe moeten milieubelangen afgewogen worden te gen economische belangen en omge keerd? Juist in deze vraag bleef het symposium, dat overigens met geen woord repte over het verontrustende rapport van Van der Lende, steken. Het „hoogtepunt" van het Milieusym posium was de middaglijke inleidings toespraak van de minister van Volks gezondheid en Milieuhygiëne, dr. L. Ginjaar. Zijn betoog kenmerkte zich VuÜ6 Werk door helderheid en degelijke opbouw. Hij begon met de mening te bestrij den als zou milieubeleid economisch „remmend" werken, en kwam daar mee voor zijn portefeuille op. ter ervoor, de nieuwe milieuwetten, zoals de Wet op de Afvalstoffen en de Wet inzake de Geluidshinder, in een hoog tempo in te voeren. Dat men over dat tempo op provin ciaal niveau anders denkt kon men al horen uit de mond van gedeputeerde van Zuid-Holland, de heer Hoek van Dijke. In zijn inleiding, waarin hij vooral wees op de enorme moeilijk heden bij de praktische uitvoering van de milieuwetten, kwam hij juist op voor een matiging van het tempo. „De onstuimige groei van de milieu wetgeving heeft", zei hij, „al geleid tot „groeistuipen" in de ambtelijke sfeer en er is ook voor de toekomst veel te weinig beleidsmatige, financië le en personele capaciteit. Ook aan de overdracht van taken door de pro vincie aan het Openbaar Lichaam Rijnmond zitten heel wat haken en ogen", verzuchtte hij. De minister kon slechts verwijzen naar de toekomst. De totaalopbrengst van de heffingen die dan op grond van alle verschillende wetten, bijeen gebracht in een kaderwet, mogelijk zijn, zal zorgen voor de nodige finan ciële middelen voor gemeenten en provincies. Tot die tijd moeten de ge meenten tevreden zijn met de „voor financiering" van de minister, kleine bedragen „om alvast wat te gaan doen". Minister Ginjaar: Vragen over de relatie ozon-kanker zijn paniekzaaierij". Schone technieken „Er moeten", zei hij, „weliswaar gren zen gesteld worden en voorwaarden opgelegd maar een milieubeleid schept ook mogelijkheden. Het kan bijvoor beeld de ontwikkeling van schone technieken stimuleren en dus ook de werkgelegenheid en aanzetten tot mi lieubewust gedrag. Voor de uitvoe ring van de reeds bestaande en nog op handen zijnde milieuwetten is ech ter een doelmatige planning een eer ste vereiste". Daarbij moet volgens de bewindsman niet alleen gekeken wor den naar de kosten, maar ook naar de „baten". Vervolgens pleitte de minis- Een man van de praktijk is ir. Post van der Burg. Hij is directeur van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond D.C.M.R. Deze dienst, in 1971 ingesteld door de Raad van Rijn mond, is de eigenlijke uitvoerder van de Wet inzake de Luchtverontreini ging en doet het „vuile werk". Zij meet de kwaliteit van de lucht, meet het geluid en verzamelt klachten van de bevolking. „Er is in acht jaar veel gebeurd", zei ir. Post van der Burg. „Rijnmond werd tot saneringsgebied verklaard. Een „laat maar waaien" Hinderwet- beleid moest drastisch omgebogen worden naar een stringent, preventief beleid: voor ieder in aanmerking ko mend bedrijf een hinderwetvergun ning. Er is in samenwerking met het bedrijfsleven veel gedaan op het ge- Een onderzoek wees uit dat Vlaardingse lucht slecht is voor de longen. Tijdens het milieusymposium, dat vorige week woensdag in Vlaardingen werd gehouden, werd over deze verontruste conclusie niet gepraat. bied van de veiligheid. Ernstige smog- perioden als in de begintijd zijn niet meer voorgekomen. Het werkpakket van de D.C.M.R. neemt nog steeds toe, vooral nu het merendeel van de gemeente zijn hinderwetbevoegdhe den heeft overgedragen aan Rijn mond". Gecommitteerde van Rijnmond De Ruiter had naar zijn zeggen geen be hoefte aan een klaagzang. Hij schreef de overdracht van provinciële be voegdheden aan het Openbaar Li chaam Rijnmond toe aan de voortrek kersrol die het in het verleden gespeeld had. Wel was zijn vraag of het de gro te broek die het heeft aangetrokken gekregen ook waar zal maken. „We moeten niet alleen een vergunningen- bedrijfje zijn, maar ook beleid kun nen uitvoeren". SCHIEDAM - Ja hoor, het is zo ver. Eindelijk is het inwonerstal van Schiedam onder de 75.000 ge komen. Eigenlijk toch nog iets eer der dan verwacht, maar een ener verende maand augustus besliste anders. In deze maand nam het aantal inwoners namelijk met maar liefst 89 af. Flink wat als je bekijkt dat in de eerste zes maanden van het jaar het inwonerstal in totaal met 197 afnam. De afname van 89 werd groten deels veroorzaakt door verhuizin gen. Er verlieten 78 mensen meer Schiedam dan zich er vestigden. Het aantal inwoners is nu geko men op 74.971, waarvan 37.014 mannen en 37.957 1 *Hier worden de diverse klachten genoteerd. SCHIEDAM - Zo'n zevenhonderd mensen hebben afgelopen zater dag de open dag van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) bezocht. Veel van deze mensen wilden nu wel eens weten wat er zo allemaal wel (of niet natuurlijk) gebeurt nadat zij via telefoonnummer 73.33.33 een klacht gedeponeerd hebben. Al sinds 1967 kunnen bewoners van klachten echter sterk verminderd, het Rijnmondgebied hun klachten Redenen hiervan zijn volgens de meld over hinder door lawaai of stank hier en regelkamer de gewenning die bij kwijt. In dat eerste jaar kwamen er de bewoners zijn opgetreden en het 724 klachten binnen. Vier jaar later, feit dat de bedrijven toch wel wat zorgvuldiger zijn gaan werken. Me tingen hebben ook uitgewezen dat de kwaliteit van de lucht in dit gebied de laatste jaren iets verbeterd is. Alle mensen die de open dag be zochten kregen bij het naar binnen gaan een informatiemap over het werk van de DCMR. Daarna kon men dus overal een kijkje gaan nemen. Zo'n zestig medewerkers hielpen de bezoekers verder. Vooral de meetwa- gens sloegen erg in, maar ook het laboratorium, waar tevens wat proef jes werden gedaan, trok veel bekijks. Zoals al eerder gememoreerd maak ten veel mensen van het bezoeken aan de open dag gebruik door te vra gen wat er nu met hun klacht gebeur- Voor de mensen die zaterdag geen kijkje konden nemen, maar dit toch ook wel graag zouden willen weten; de werkwijze van de DCMR gaat in de meeste gevallen als volgt: als er veel klachten zijn wordt elke klacht op kaart uitgezet. In samenhang met de windrichting is het dan mogelijk vrij nauwkeurig de bron van de stank te bepalen. Zij gaan dan ter plaatse na of de oorzaak van de verontrei niging is vast te stellen en samen met het bedrijf wordt dan getracht in het vervolg overlast te voorkomen. Het was de eerste keer dat de DCMR een open dag organiseerde. Of het echter een regelmatig terugkerend gebeuren zal worden, wist men nog niet te zeggen. Gebrek aan financiën zou dit goede initiatief namelijk best eens tot een éénmalige gebeurtenis kunnen maken. Het zou jammer zjjn, want deze open dag bleek best aan te slaan bij de bevolking. J.B. De hoofdtendens van het Symposium is hiermee al min of meer weergege ven. De mode van de aantrekkelijke, want zo demokratische en ook door de minister zo toegejuichte, maar in de praktijk zo „moeilijke" decentra lisatie lijkt wat op z*n retour. Er is behoefte aan één centrale, direkte aanpak op het gebied van milieu en milieuwetgeving. Decentralisatie met inspraak en verantwoordelijkheid op alle niveaus mag niet leiden tot be- leidsversnippering, zo kon men ho ren. In de paneldiscussie volgend op de in leiding van minister Ginjaar werden geen harde noten gekraakt. De oude meningen werden nog eens uiteenge zet, nieuwe meningen, onder andere van FNV-zijde, bedrijfsleven en Mi- jiiiiiiiii mi minui Milium ii iiitiiiniiiiiiiimiiiiii ii in iHiiiiiiiiiii Kanker Het was opvallend hoe weinig het symposium beheerst werd door emo ties, dit in tegenstelling tot soortgelij ke symposia en discussies over kern energie. De enige emotie, kortstondig verwekt door een vraag uit de zaal naar de relatie ozon-kanker, werd door het panel verwezen naar de me dische sfeer en door de minister zelf, als „paniekzaaierij" van de hand ge daan. „De werking van stoffen op het menselijke organisme op lange ter mijn heeft onze uiterste zorg", ver klaarde de liberale bewindsman als nog. Minister Ginjaar mag nu wel stel len: „de werking van stoffen op het menselijk organisme op lange termijn heeft onze uiterste zorg", intussen wordt wel met instem ming van de minister het beruchte Rotterdamse havenslib voorlopig, als „noodoplossing" in de Noord zee gedumpt. Slechts de uitnodi gingen aan de andere Rijnstaten om via de Rijn hetzelfde met hun onverteerbare afval te doen, moe ten nog worden verstuurd. Daar naast kampt het Openbaar Li chaam Rijnmond met grote pro- fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii blemen, ondanks de luxe wetgeB ving. Hoe bijvoorbeeld op te treB den tegen illegale vuil- en afvalstorB tingen? Hoe kan het soms zo hardB nekkige chemisch afval effektiejë verwerkt wordèn als verbranding5 niet helpt? De tijd van de aktiegroepen is defi nitief voorbij. Spandoeken en ons middellijk op de bevolking gericht te akties hebben plaats gemaakt voor verenigingen en stichtingeng die alle de goed demokratische— weg van het overleg gekozen heb% ben en met wisselend succes opko*= men voor natuur en milieu. Tij- dens het symposium viel menigi keer de term „milieumoeheid "M De druk van de ekonomische krië sis en de grote werkloosheid karjïL daarbij de onverschilligheid vooë het milieu vergroten. tralistische aanpak, dat de koster^ van schoner produceren, doorgereë kend in de prijs van het schonêz produkt, juist de gewone consuë ment zullen treffen. Daar help geen „milieumoeheid"aan. s k.p! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiimic 1 *Veel bekijks was er voor de meetwagens.

De Havenloods | 1979 | | pagina 1