Zonneënergie gedachte moet warm gehouden worden O U Schiedams dichter valt in de prijzen contactlenzen? w vekkqpen NIEUWE PIANO Simon Buschmans blij verrast 1995.- 2995.- Museum viert verjaardag Zijdeveld: „We gaan ons als zendelingen opstellen" Onderzoek naar voorkeur koopavond Vormingscentrum in nieuw gebouw Orgelconcert Verzameibeurs SLAAPKAMERS Paaltjes in Concordia straat UNICONb.v. HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. I ecjjtje p SCHIEDAM DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 28e JAARGANG NO. 41 27B5:- 4030F SCHIEDAM - Blij verrast was de Schiedamse vrijetijdsdichter Simon Buschmans toen bleek dat hij de tweede prijs had gewonnen wedstrijd van het Nederlands/Belgische literaire tijdschrift Schuim. In het onderdeel „haiku" koos de jury hem als een na beste van de 61 zendingen. Afgelopen zondag werden de prijzen in het Belgische Be ringen uitgereikt Voor de wedstrijd had hij léctie uit twee van zijn bundels gestuurd. Uit dit aantal werd één haiku uitverkoren, en wel de vol gende Na de broodmaaltijd schuif ik wat kruimels bijt maak figuurtjes De prijs was een naar zijn zeggen prachtig schilderij: „zo helpt de ene kunst de andere". Simon houdt zich pas twee en een half jaar met haiku bezig, daarom was hij ook zo verrast door z'n tweede prijs. Onder de deelnemers waren nogal wat mensen met een aan zienlijk langere staat van dienst De haiku is een uit het Japans af komstig kort gedicht (3-regelig) met als lettergreepschema 5-7-5 Erg blij was Simon Buschman met het juryrapport wat aan zijn haiku werd verbonden. Simon ,Er stond in dat het ritmisch geremd, structureel perfekt ingehouden spanning zat. En dat zijn precies de drie basiselementen van een perfekte haiku." Dat lijkt meer puzzelen dan dich maar Simon ontkent dat „Ik lees ze vanaf m'n veertiende en geloof nu zo onderhand de techniek wel in de vingers te heb ben. Het aantal lettergrepen doe ik automatisch goed. SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum vierde 24 oktober (gisteren dus) haar tachtigste verjaardag. Ter gelegenheid hiervan is een tentoonstelling inge richt die handelt over de geschiedenis van dit museum. Tot 26 november bestaat de moge lijkheid deze kleine historische expo sitie, bestaande uit foto's en docu menten over het gebouw en de verza meling, te bekijken. BAPTISTE GEMEENTE R o t te rdam-Ce n tru m ZANGDIENST - ZONDAGAVOND 28 okt. 19.00uur. Medewerking REINATE HEEMS KERK EN ONS ZANGKOOR. Ds. A.v.d.Berg spreekt over: Goed voor hart enDr. Feisser - kapel. Proveniersstraat 52, Rotterdam. VLAARDINGEN - De werkgroep bevolking met betrekking tot de Vlaardingen van de Consumenten bond heeft een onderzoek gehouden naar de voorkeur van de Vlaardingse MAASSLUIS - Het nieuwe cursus- ondergebracht is, verkeert in een dus- jaar van Vormingscentrum de Maas- danige slechte staat dat de gemeente kant in Maassluis start volgend jaar tal van reparaties moet verrichten haar cursussen in een nieuw te bou- willen de lessen doorgang kunnen wen centrum dat zal verrijzen aan de blijven vinden. „Groene driehoek" aan de Westland- se weg. In het nieuwe gebouw komen ten minste negen lokalen, met daarnaast Het noodgebouw aan de Lijsterlaan nog ruimten voor mediatheek en waarin de Maaskant sinds enige jaren handvaardigheidsaktiviteiten. VLAARDINGEN - De serie orgel- legenheid is om nog wat na te genie- .concerten op het orgel van de Em- ten onder het genot van een kopje mauskerk zal op vrijdag 26 oktober koffie. worden geopend met een gevarieerd Het kerkgebouw bevindt zich aan de programma, dat zal worden verzorgd Kethelweg/hoek Van Linden van den door de vaste organist, Guus Korpers- Heuvelsingel. hoek. Het concert, dat om kwart Bij de uitgang zal een collecte wor- over acht begint, is zoals altijd gratis den gehouden, waarvan de opbrengst toegankelijk, terwijl na afloop in de bestemd is voor uitbreiding van het benedenzaal van het kerkgebouw ge- orgel. Voort 11,- vier maanden lang (1 nov.-1 mrt) onbeperkt toegang. 65 ers met pas en kinderen t/m 14 jaar f 5,50. Abonnementen aan de kassa. Geen pasfoto nodig. in de winter warm.. bij regen droog en... inde zomer Diergaarde Blijdorp, Van Aerssenlaan 49, Rotterdam. koopavond. Zoals waarschijnlijk wel bekend is, wordt al geruime tijd ge twist over de vraag of die op de don derdag, dan wel op de vrijdagavond zou moeten zijn. Er werden 902 gezinnen ondervraagd waarvan er 681 een uitgesproken voorkeur hadden voor een bepaalde avond. Maar liefst 604 gezinnen (81,1 pet.) wilden de koopavond op de vrijdagavond en slechts 41 (5,5 pet.) zag de donderdag meer zitten. Voor een combinatie zomers op don derdag en *s winters op vrijdag waren 36 gezinnen (4,8 pet.) wel te porren en 64 gezinnen (8,6 pet.) hadden geen voorkeur. gezien het aantal consumenten dat een koopavond op vrijdag prefereert, verzoekt de werkgroep Vlaardingen van de Consumentenbond het college van burgemeester en wethouders, de koopavond weer naar die vrijdag te schuiven. Er wersniet vermeld of de 902 onder vraagde gezinnen representatief zijn voor de gehele Vlaardingse bevolking. SCHIEDAM - „Wc zullen ons echt als zendelingen op gaan stellen, deze gedachte moet verder uitgedragen worden". Aldus wethouder Chris Zijdeveld enige weken na zijn terugkeer uit Amerika. Samen met nog drie mensen was hij zich verder gaan oriënteren overliet fenomeen zonneënergie. Ze bezochten een congres hierover in Kansas City en namen deel aan excursies. Diep ondec de indruk keerden zij terug. Ze zijn er vast van over tuigd de opgedane ervaringen in Woudhoek-Noord toe te gaan passen. De belangstelling voor zonneënergie is volgens Zijdeveld heel logisch: „Het is een vorm van energiewinning die de mensheid een onbekommerd bestaan van nog zeker zes miljard jaar garandeert. Zonneënergie is eigenlijk een vorm van kernenergie, er vindt een voortdurende afsplitsing van kernen plaats en daardoor blijft de zon zo heet. De ideeën om hier van te gaan profiteren zijn overigens niet nieuw. Al begin deze eeuw be stonden er plannen in die richting, dus revolutionair is hetduidelijk niet". Het principe van winning uit zonne- energie is eigenlijk kinderlijk eenvou dig en heel gemakkelijk te realiseren. Alle vier de „Amerikagangers" zaten op de terugreis te bekijken hoe het in hun eigen huis gerealiseerd kan worden". Werking Voor de mensen die niet zo thuis zijn in „zonne-energie"; de werking is als volgtEen zwart geverfde plaat werkt als zonnecollector. Om te voorkomen dat een deel van de gevangen warmte weer teruggestraald wordt is er een glazen plaat voorgeplaatst. Met de opgevangen warmte wordt water ver warmd, dat in het huis kan gaan cir culeren en voor tal van doeleinden gebruikt kan worden. Nu waren er stemmen opgegaan in de trant van: „Er hangt op die manier toch wel wat troep, zou het niet op een andere manier kunnen?" En toen sloeg de heer Trombe toe. Zijn uit vinding maakte op de Schiedamse afvaardiging diepe indruk, vooral door de eenvoud waarop het gebaseerd is. Hij kwam namelijk op het idee om een muur als collector dienst te laten doen. Achter een glazen wand komt dan een zware betonnen muur. De warm geworden dofzwarte muur kan de warmte niet meer naar buiten gooien zodat de laag lucht tussen muuren glazen lucht ook warm wordt en op gaat stijgen. Nu kan deze ver warmde lucht door het huis gaan cir culeren, terwijl de verwarmde muur ook naar binnen toe warmte uitstraalt. Commercie Deze uitvinding wordt de „Trombe- wall" genoemd, zoals vrijwel alles is „veramerikaniseerd" in deze branche. Een branche die in Nederland nog niet verder komt dan wat ideële instellingen, is in de Verenigde Staten al op en top commercie geworden. De stickers die Zjjdeveld meenam met de tekst „Go solar, it's hot" (Met zonneënergie zit u er warmpjes bij) spreken voor zich. Een aantal bouwbedrijven daar zet zich zelfs alleen nog maar in voor „zonnehui zen", omdat daar de toekomst in zit. Zijdeveld en aanhang kwamen zwaar beladen terug met allerlei folders en brochures („Een koffer heen, en twee koffers terug"). De aanhang be stond uit de heren De Boer, Lampfer en Goedt. Zij vertegenwoordigden de werkgroep energiebesparing en het stedebouwkundige aspekt. De moge lijkheid bestaat om de opgedane in formatie door middel van een ten toonstelling publiekelijk bekend te maken. Volgens de wethouder gaat èr nu van alles geprobeerd worden om de men sen in dé diverse wijken er bpkend mee te gaan maken. En ook mensen te bereiken die verbouwplannen heb ben. De basisgedachte van de zonne- energie zal in ieder geval in al de te De Trom bewailde zwarte muur wordt door de zon verwarmd. De lucht tussen de muur en de daarvoor geplaatste glazen wand wordt warm en gaat opstijgen. Wordt de sluis geopend dan gaat de warme lucht door het huis cir culeren. De verwarmde muur straalt ook warmte naar binnen. Rendement Kritiek als zou het klimaat niet deugen in Nederland wijst Zijdeveld van de hand. In Amerika zijn name lijk alle mogelijke klimaten en is zelfs gebleken dat nog het meeste financiële rendement uit de koudste gebieden komt. En, besluit de wethouder: „Als je nu ziet wat voor onkosten er in gaan zitten; het kwam in Amerika af en toe neer op wat zwarte school- bordverf (men is trouwens ook bezig de kleur te veranderen - red.) en een glazen plaat". John Bunte VLAARDINGEN - De afdeling Vlaar dingen van de Nederlandse Vereniging „De Verzamelaar" organiseert ook. dit jaar weer een prentbriefkaarten- beurs, waar verzamelaars uit het hele land bijeen komen om te trachten hun verzameling uit te breiden. Dit jaar zal de beurs gehouden wor den op zondag 28 oktober in zaal „De Harmonie" aan de Schiedamse weg nummer 51. De beurs is van 10.00 tot 17.00 uur geopend. De huidige situatie in de Concordiastraat. wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo n keus. Fabriekstoonzalen Industriegebouw. Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 HOEK VAN HOLLAND - De Ver keersdienst van de gemeente Rotter dam heeft aan de Deelgemeenteraad Hoek van Holland voorgesteld een aantal paaltjes in de Concordiastraat te laten plaatsen. Dit voorstel is opgesteld nadat in een vergadering van de Commissie Ver keer, Openbare Werken en. Groen enige klachten waren behandeld over het parkeren van auto's op het troit- toir in genoemde straat. In samen spraak met de bewoners van de Con cordiastraat heeft de gemeentelijke Verkeersdienst nu het plan opgesteld zeven paaltjes op de Ünkertroittoir- band (gezien vanuit de Prins Hen drikstraat) te plaatsen. Folit-parkeerders krijgen nu in de Concordiastraat geen kans meer. -tt' i Voor u daaraan begint, wilt u weten of dat kan en wat er kan Er zijn zoveel contactlenzen; bijv. de nieuwste ultradunne zachte lens uit Amerika, harde lenzen, Minicon-flex, Unicon-flex en cylindrische zachte lenzen voor ogen die vroeger geen zachte contactlenzen konden dragen. Er zijn zelfs speciale sportlenzen en dubbel-focus lenzen. Unicon is contactlens specialist die na zorgvuldig onder zoek u de juiste lens kan adviseren. WQ(3)®OG Aangesloten bij de ANVC Unicon heeft alleen contact lenzen, maar dan ook alles op dit gebied. Unicon is lid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Contactlens specialisten A.NV.C. Unicon geeft u een eerlijke, uitvoerige informatie en de tuiste deskundige begeleiding. Kom dus eens praten met WETENSCHAPPELIJK INSTITUUT VOOR CONTACTLENZEN Schiedamseweg 73, 3134 BC Vlaardingen, 010-346374.

De Havenloods | 1979 | | pagina 1