Stadskroniek Van reeuwijk verbouwt. Let maar op! Het is aftellen geblazen voor Caroussel van reeuwijk É£3 Degelijk cabaret van Ivo de Wijs 105- LEZERSSERVICE diensten OPLAGE 284.170 135085 132170 132489 De cultuur Het is juist nu de moeite waard bij van reeuwijk langs te komen. Morgenavond premiere ter meulen Alarm POLITIEALARM: tel. 264666 BRANDWEERALARM: tel 264848 KLACHTEN LUCHTVERVUILING EN GELUIDSHINDER: tel. 733333. Medische diensten I 26/10-29/10 Nol bouw Bachplein. STICHTING GEZINSVERZORGING Tel. 732800. Lange Haven 145 (v.m Korenbeurs). Dit geldt ook voor de Sociale informatie DE HAVENLOODS Uitgave Maatschappij tot uitgifte van periodieken De Havenloods B.7 Postadres uitsluitend postbus 1980. 3000 BZ Rotterdam, tel Bijkantoren Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, tel 010 35 29 11 en Weteringsingel 2. 2921 BB Krimpen a/d IJssel, tel. 01807 16899. Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis- aan huis in Rotterdam rechter Maasoever, Schiedam (op woens dag als Schiedams Nieuwsblad). Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaardingse Courant) Maassluis (op woensdag als Maas sluis Nieuwsblad). Hoek van Hol land, Maasdijk. Maasland, Bleis wijk, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Capelle a/d IJssel, Nieuwerkerk a/d IJssel. Krimpen a/d IJssel, Ouderkerk a/d IJssel, Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Berkenwoude, Bergambacht, Ammerstol, Stolwijk en Schoon hoven Voor duo's, personeelsadvertenties en administratie kantoor Prins Hendrikkade 14. 3071 KB Rotter dam, tel Mocht u een krant eens niet of niet op tijd ontvangen, dan kunt u zich wenden tot ons lezersservice nmer (van 8 30 tot 17 00 uur) Alleen oude stadgenoten komt nog iets voor de geest, als ze het woord „Schiedamse Gemeenschap" horen. In de jaren vijftig kon je daar donateur van zijn en dan kwam iedere maand het gelijknamige blad, dat veel zwart-witfoto s bevatte en langere artikelen over plaatselijke aangelegenheden. Het was een soort Schiedamse Panorama. De Pano rama oude stijl dan Willem Duys schreef erin, vóór hij beroemd was. Die Willem Duys deed trouwens nog iets anders: in de Plantage onder dat immense afdak presen teerde hij op chaotische wijze allerlei artiesten, die de Schiedam se Gemeenschap daar liet optre den. Het gebeurde - zo is mij ver teld. Ik ben veel te iong om alles te hebben meegemaakt - ongeveer op de manier van de Vuist. Nu komt dat allemaal niet meer voor. De Schiedamse Gemeenschap or ganiseert geen avonden meer in de Plantage, maar wel besprekingen en ook het maandblad is bij ge brek aan donateurs opgeheven. Er wordt wel eens met heimwee aan die tijd teruggedacht, maar dan vergeet men graag, hoe anders die jaren vijftig wel waren. De oor log was nog maar kort achter de rug en de wederopbouw stond niet toe, dat de mensen zich al te veel weelde veroorloofden. Een te levisie was een zeldzaam en rijk bezit. De vakanties werden door gebracht in Kethel, als de familie vér op reis ging. Het door de televisie verwende pu bliek van heden zou waarschijnlijk die avonden in de Plantage maar bar amateuristisch vinden. De Schiedamse Gemeenschap on dertussen bestaat nog wel en zij is op zoek naar een nieuwe rol. Die wordt dan gezocht in het stichten van een gemeentelijke culturele raad, waar vertegenwoordigers van het artistieke verenigingsleven sa men een beleid uitstippelen, dat 'de Schiedammers in staat stelt kunst te beoefenen en van kunst te genieten op een manier, die bij een middelgrote stad past. Want op het moment is hier aanzienlijk minder te doen dan in kleine stad jes als Hoorn of Assen. Zou dat lukken? Op de kop af een week geleden heb ik de voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap, de heer Hendriks een toespraak af horen steken. Die toespraak duurde meer dan een uur en hij had het geen moment over de Schiedamse beoefenaren van muziek, toneel of beeldende kunsten. Het ging over raden, en raadjes, discussies die nog gevoerd moeten worden of al bezig waren, faciliteiten die ontbraken en een kantoor, waarvan het personeel minder deed dan het zou willen doen. Op vragen naar de inhoud van die discussies, de aard van de ontbrekende faciliteiten en wat ze op dat kantoor dan precies zouden willen doen, kwam ook na aandringen nauwelijks antwoord. Wel begreep ik, dat het heel moeilijk was in Schiedam koren op te laten treden omdat daarvoor de faciliteiten onvoldoende waren. O, denk je dan. De volgende dag kreeg ik met de post een mededeling van de vere niging Carrousel om tijdig kaar tjes te reserveren voor de première van hun nieuwe musical. Maud, (die tussen haakjes morgen plaats vindt in de Vlaardingse Stadsge hoorzaal en U moet er zeker naar toe gaan. Carrousel houdt zich niet op met Schiedamse gemeenschappen en culturele raden. Ze bestaat uit enthousiaste mensen uit het hele westelijke gebied van de Rijn mond en die zeuren niet. maar zetten met de hun ter beschikking staande middelen ieder jaar een prima voorstelling op touw, die nog uitverkocht is ook. Subsidie krijgt men niet. Alles wordt gefi- nancieerd uit recettes en vrijwil lige bijdragen. Men roeit met de riemen die men heeft en, door de ervaring wijs geworden, komt tr.cn een heel eind. ,,Ik kan geen grammofooninstalla tie van twintigduizend gulden be talen," zei ik tegen de heer Hen- drikse. „Maar daarom draai ik wel platen en ze klinken heel aardig op dat ouwe ding van mij." De Passage is geen ideale zaal, onder dat afdak is het vast ook niet zo fantastisch zingen als in de Rotter damse Doelen. Maar daarom kun je er de Schiedamse koren nog wel concerten laten geven. Het is pot- dikkie niet alles of niets. De Schiedamse Gemeenschap van heden houdt zich veel te veel be zig met iets, wat je lelijk woord, maar het moet even - nog het best modieus gelul kunt noemen. Hen driks en zijn secondanten beheer sen perfect het moderne vergader en inspraaktaaltje. Ze kunnen heel goed langdurig en principieel van gedachten wisselen over de ar tiesten en het' publiek die in dia loog gebracht moeten worden, als mede aanverwante zaken. Ze schuwen het schrijven van discus sienota's niet, maar op de een of andere manier draagt dit alles toch geen tittel of jota bij tot het Schiedamse cultuurleven. Wie wil zingen, gaat bij een koor, wie in de musical wil meespelen wordt lid van Caroussel. De hoempa kun je hanteren bij menig harmonieor kest en alleen muziek maken doe je thuis. Die laatste categorie men sen moet overigens opletten: de Schiedamse Gemeenschap wil U bij het culturele leven in de stad betrekken. Alsof U dat niet zelf zou doen, wilde U meer dan lek ker thuis musiceren!. En wie vituoos kan ouwehoeren - weer een lelijk woord ik geef het toe - wie vituoos kan ouwehoeren, die wordt actief in de Schiedamse Gemeenschap. Han van der Horst P.S. Even voor de duidelijkheid: ik vind best, dat de mensen die op het Proveniershuis hun brood ver dienen, hard werken. HW/h Binnenwegplein 26, 3012 KA Rotterdam, tel. 010-141800. (IfUKJClTlUl DE HAVENLOODS DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 "Ivo de Wijs en de zijnen: een degelijk maar weinig spontaan optreden in het Zoldertheater. Carroussel staat de laatste tijd vol op in de belangstelling; zelfs in de landelijke pers werd uitgebreid aan dacht aan dit gezelschap besteedt. Toch bestaan er nog geen plannen om met Maud het land in te gaan. Er zijn namelijk ruim zeventig mensen bij het stuk betrokken, en zegt een van de spelers: „Het moet voor al déze mensen wel aantrekkelijk blij ven". Het is inderdaad begonnen als een gezelligheidje en zo moet het volgens velen ook. blijven, maar ,,al die publiciteit is natuurlijk hard- stikke leuk. Het geeft je toch voldoe ning, want je bent eigenlijk al die tijd in het verborgene aan het werk ge weest". Maud handelt over een werkloze kunstenaar, die zijn gezin onder houd van de contraprestatie, die druk bezig is uit marmer de volmaak te, dus zwijgende, vrouw te cre ëren. Zijn verlegen neef wordt ver liefd op een van de beelden. Deze kwam tot leven en stelde zich voor als Maud. „Maud is een beeld van een beeld" wordt er ook op een gegeven moment gezongen. De rol van de kunstenaar wordt gespeeld door Car- rousscl-voorzitter Roc5n Pluym. ijzeren hand De musical, die zoals het er nu naar uit ziet alleen in Schiedam en Vlaar dingen te zien zal zijn, werd geschre ven door Dick Borst, Chris Bezooijen en Ed Verkade, De laatste is tevens regisseur. Met af en toe ijzeren hand werk nadert moet alles vlekkeloos leidt hij de repetities in goede banen, verlopen. Vrijdagavond mag er wer- Nu de voltooiing van ruim een jaar keljjk niets misgaan. - Naar hun eigen zeggen al weer voor de zevende en achtste keer iret Ivo de Wijs het afgelopen weekend theater De Teerstoof SCHIEDAM- bezocht cabaret met het programma "Formule 2". Al anderhalf jaar trekken Ivo de Wijs, Mar- nix Kappers en Pieter Nieüwint met deze show het land door. Toch was de Teerstoof beide avonden weer goed gevuld. Niet zo vreemd, want Ivo de Wijs heeft de laatste jaren bewezen in zijn genre aan de top te staan succesformule 2 dus. mee te kampen had. Ze hadden het er nogal moeilijk mee; het publiek aanmerkeüjk minder, dat vermaakte zich best. Vooral na de pauze, toen er aanmerkelijk meer te genieten viel. Het geheel werd routineus afgehan deld, degelijk maar weinig spontaan. De spirit leek er heel duidelijk uit. Het trio zal hierna dan ook niet aan een nieuw programma gaan werken, temeer daar de vorige groep van Ivo de Wijs, vooral door Aggie Terlingen, toch meer mogelijkheden bezat. Het afscheidslied "c'est bon ete, c'est drommels, bon eté klopte dan ook aardig. VLAARDINGEN - Het wordt nu dan toch menens voor Carous sel. Na ruim een jaar oefenen is het morgen zover; de première. De laatste dagen is er iedere avond geoefend. Niets mag er meer misgaan. Dinsdag nam het orkest voor het eerst in de bak plaats en werden de kostuums tevoorschijn getoverd. Vrijdagavond zal ,JMaud" het levenslicht zien in een uitverkochte stadsgehoor zaal. Nadien zullen er dan naar alle waarschijnlijkheid nog acht voorstellingen worden gegeven en dan is het weer allemaal finito. Prachtige aanbieding! Mooie nylon velours tapijten in diverse kwaliteiten en kleuren (o.a. bruin, groen, geel, blauw enz) Dit grote prijsvoordeel komt door piep kleine schoonheidfoutjes. Maat: 400 cm br§ed. Nu per meter van 149,- voor VLAARDINGEN - In het Zonne huis is tot 16 november een expositie van moderne etsen te bewonderen. Leo van Vugt, de maker er van, is een jonge Rotterdamse kunstenaar. Hij maakt geen figuratieve kunst, want kopiëren van de wereld om hem heen vindt hij niet interessant. Hij vindt de motieven voor zijn etsen in filosofische ideeën van politieke en maatschappelijke aard. Het zijn geen voorspellingen van bestaande dingen maar een samenspel van uitvloeiende lijnen en figuren. De tentoonstelling is opgeteld in het Ontmoetingscentrum van het Zonne huis en is geopend van 2 uur 's-mid- dags tot 8 uur 's-avonds. Het spijtige van programma's die al een tijdje lopen, is dat je een groot deel van de grappen al kent, aange zien ze regelmatig uit de radio weer klinken. Hetzelfde geldt overigens voor Don Quishocking. Dan merk je dat het verhaal standaard wordt afge draaid. Ook bij Ivo de Wijs was er nauwelijks sprake van iets niet inge- studeerds en/of contact met het pu bliek. "Formule 2" zit degelijk in elkaar. Het handelt voor een groot deel over de angsten en kwalen van ouder wordende mensen: faalangst, kaal- angst en problemen met een schei ding. Dat waren dingen waar het trio

De Havenloods | 1979 | | pagina 3