'Als het lijkt, streelt dat je ijdelheid' Flitsend bezoek Harry Belafonte Spectaculaire treinroof Adriaan Meijer tekende King Lear: Russell doet Mae West „herleven DE HAVENLOODS DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 féldk<r* DE EERSTE GROTE TREINROOF (The first great train robbery), in 1855 in Engeland gepleegd, is zo'n historische gebeurtenis geworden, dat men elkaar nu nog de plek aanwijst, waar de buit uit de wagon geworpen werd. Mij is dat ook overkomen bij fami liebezoek in die buurt. Nog steeds spreekt het huza renstuk tot de verbeelding en een reconstructie levert dankbare filmstof op. Scenarist/regisseur Michael Crichton heeft er zijn eigen roman The great train robbery voor gebruikt. De voorbereidingen worden ons zeer gedetailleerd getoond en het is niet weinig waarschijnlijk, dat alles werkelijk precies zo is ge beurd. In die jaren voerde Engeland, samen met Frankrijk, in de Krim oorlog tegen de Russen en aan de goudstaven die elke maand verzonden moesten worden om de soldij te betalen, is te zien wat dat oorlogje spelen ook toen al kostte. Ze werden in twee zware brand kasten per trein naar Folkestone getransporteerd en om dat goud was het bij De grote treinroof te doen. Er waren vier sleutels nodig om de kluizen te openen. De bankdirecteuren, Trent (Alan Webb) en Fowler (Malcolm Terris) bewaarden er ieder één en de andere twee waren in het Station London Bridge in verze kerde bewaring. Donald Sutherland speelt met verve de man, Agar ge heten, die knap was, in het snel wasafdrukken van sleutels maken. Er waren natuurlijk nog meer hand langers nodig. Het brein was Edward Pierce, efficiënt gespeeld door (James Bond) Sean Connery. Deze was als welgemanierd zakenman, lid van een Londense herenclub, waar de bankiers in kwestie, bekrompen mensen, meer over de sleutels babbelden dan ver standig was. Door zich als huwelijkspretendent voor te doen bij de omaantrekkelijke dochter van Trent kwam Pierce weer wat verder. Alle moeilijke onderdelen lukken, al is het meestal op het nippertje, en dat is behoorlijk spannend. Pierce had een fraaie maitresse (Lesley-Anne Down) die in allerlei gedaanten heel wat hand-en spandiensten ver leende. Verder was hij bikkelhard en bekommerde zich niet om het lot, dat zijn helpers later wachtte. De uitbreker Clean Willy, (Alan Webb) die met boven menselijke inspanning bij de bewaarplaats in het sta tion weet te komen, wordt gruwelijk omgebracht. Er zijn meer onfrisse tonelen. Het was bijvoorbeeld in die tijd een „sport", met een gezelschap om een grote houten bak te gaan zitten, waarin een moordzuchtige hond op ratten werd losgelaten. Er werd gewed op de score van de hond. De Londense straten en de kleurige kledij van die dagen vormen samen lieve Anton Pieck-plaatjes. Het was echter allemaal zo vriendelijk niet. De animo, waarmee een menigte gaat kijken naar het ophangen van een treurige vrouw, is weinig verkwikkelijk. Het werk in de bagagewagen door Agar en over de treindaken door Pierce is zeer spectaculair. Zij waren daarbij geheel aangewezen op de hulp van de omge kochte bewaker in de wagon. Ik vraag me af, hoe het met die man afliep. Dat de stunt lukte en de rovers ontkwamen is een bekend feit. Evenais de dieven in The Brink's Job kregen ze ap- plais van het publiek, Er zijn trouwens meer over eenkomsten met die film, die mij sympathieker is. The Great Train Robbery is interssant en is zorg vuldig gemaakt bewonderenswaardig zelfs, ook voor wie niet van het genre houdt. JACQUELINE WIJCHERS The first great train robbery te zien in Arena I Acteurs „De meeste acteurs en actrices E.R. HO FM ANN, A.l.J.P. Het is de taak van een filatelistisch voorlichter, zowel de lezer van de betreffende krant als de instantie die hem het nieuws verstrekt naar eer en geweten van dienst te zijn. Wat de lezer betreft, is de rubriek-medewer ker daartoe slechts in staat, als hjj zelf over een langdurige ervaring als filatelist beschikt. Daartoe behoren naast onder meer de gave, zijn gedachten op papier te zetten en contact met de postadministraties, die er allemaal prijs op stellen, dat het nieuws door de journalist zo prettig mogelijk wordt gepresenteerd zonder dat daarmee een van beide partijen wordt geschaad. Niet voor niets beschikken de serieuze post administraties van Oostenrijk, Zwe den en Zwitserland over public relations afdelingen, die volgens alle regelen der kunst en naar wetenschap pelijk economische regelen zijn ge schoold en ernaar werken. Ondoorgrondelijk zijn echter de gedachten die staan achter de uitgifte van de miniatuurvellen door de Verenigde Naties naar aanleiding van het „Jaar van het Kind". Echt pijnlijk wordt de zaak wanneer een voorlichter de lezers vertelt, dat dit miniatuurvel, dat op 4 mei werd uitgegeven, een goed beleggingsobject zou kunnen worden (vgls. de oplaag- cijfers in de maart-rubriek), en dat hij de lezer daarom adviseert in Genève tenminste een vel te bestellen. Zelf krijgt hij één dag voor uitgifte te horen dat hij niet één serie krijgt, laat staan een miniatuurvelletje. Dit om dat hij bij de filatelistische dienst van de Verenigde Naties niet staat ingeschreven als abonnee! Het ergste bij dit alles vind ik nog dat u onge twijfeld dezelfde ervaring hebt opge daan. Deze voorlichter heeft het gevoel, door de informatie-dienst van de VN op bijzondere minderwaardige wijze te zijn misleid. Van te voren was niet vermeld dat de omvang van de uit te voeren order slechts het aantal van tevoren ge abonneerde zegels omvat (dus ten minste 20 series om 1 miniatuur velletje van 20 stuks te kunnen krijgen). Dit ontaardt in een onverantwoorde beslissing die de verzamelaar eerder af zal schrikken dan aantrekken. De Postadministratie van de Verenigde Naties is sinds enige tijd op het verkeerde pad, maar dat heeft men in New York en Genève kennelijk nog niet in de gaten. Een en ander is des te betreurenswaardiger, daar Ole Haman, de Chef van de VN-Post- administraie in 1976 nog voor de uitgifte van het eerste miniatuur- vel „25 jaar Postadministratie der Verenigde Naties" en het daarop volgend debacle woordelijk zei: „Wel nu, de uitgifte van een miniatuurvel is een eenmalige aangelegenheid, die niet zal worden herhaald, tenminste niet gedurende de eerste volgende 25 jaar". Dit gesprek bevindt zich op cassette. Het duurde nog geen 2-1/2 John Kraaykamp als Koning Lear jaar voor het opnieuw zover was en nieuwe miniatuurvellen zijn al aange kondigd: Overeen tijdvak van 10 jaar plant men in New York de uitgifte van jaarlijks 4 minatuurvelletjes, die vier bloks van vier zegels a 15 cent van elk een vlag van de ledenlanden omvat (dus vier vlaggen op een vel, aldus 16 vlaggen per jaar)! Dit betekent - naast de uitgiften binnen het normale programma - een jaar lijkse meerbelasting van de verzame laar van Dollar 9.20' is Hfl 20.-! Men kan nu niet gaan zeggen: je hoeft maar een vlaggenzegel te hebben en niet het hele velletje, maar het is nu eenmaal het lot van de verzamelaar, dat te moeten nemen~wat een post administratie hem - en vooral in deze vorm! - opdist. Het is te wensen, dat de Fédération Internationale de Philatélie (FIP) dienaangaande actief wordt en dit soort uitgiften van het jaar van het Kind" (eigenlijk niet te geloven dat de Verenigde Naties zelf, met deze aansprekende uitgifte, dit schandaal veroorzaakt) als .schadelijk" gaat classificeren. Het is dieptreurig dat een bestelling door een postadmini stratie met het argument wordt geweigerd van: ,,u heeft geep abonne ment bij ons!" Beste lezer, dit was tussendoor een extra bijdrage van Post Scriptum in het kader van een ditmaal waarschu wende voorlichting. De uitgifte van VN-zegels zal in het vervolg alleen nog maar zonder enige verder com mentaar in deze rubriek vermelden. Ernst R. Hofman, A.l.J.P. Geetl onderscheid van de echte Bette Midler ROTTERDAM - Craig Russel komt één avond naar Rotterdam. Veel Rot terdammers zullen nog nooit van zijn naam gehoord hebben, maar wie toe vallig een aantal weken naar het Duitse televisie-net heeft gekeken weet waarom deze man zo bewon derd en vergruisd wordt. In een onnavolgbare stijl imiteert deze man, de "grootste" vrouwen die ooit op een Amerikaans podium heb ben gestaan of nog staan. Deze meest perfecte travestiet, zoals hij weieens genoemd wordt, weet zich zo in de huis van een Judy Garland, een Mariene Dietrich, een Bette Davis en niet te vergeten Bette Midler te krui pen, dat men niet precies meer weet wat echt is of wat imitatie. Het was dan ook niet zo verwonder lijk dat hij de eerste prijs kreeg op het Berlijnse Filmfestival vorig jaar, voor zijn rol in de film "Outrageous". Wel vroeg de jury zich af of de prijs nu gegeven moest worden als beste actrice of als beste acteur. Zondag 28 oktober laat deze man in het Luxortheater, bijgestaan door een zevenman-sterk orkest, vrouwen als Mae West even herleven. Craig Russell als de onvergetelijke Judy Garland. bleek dat hij wel alles wilde doen voor mij, maar daar was vaak geen tijd voor. Af en toe vijf minuten schetsen bij de grimeur was in het begin de enige mogelijkheid. Het is me wel opgevallen dat er gerepeteerd werd onder een straf regiem. De regisseurs, vooral die zonder baard -Manfred Karge-, bleken de acteurs en actrices behoorlijk op te jagen. Dat bleek ook toen Kraaykamp mij op belde om extra te poseren. Toen ik in zijn kleedkamer kwam lag hij doodmoe op de sofa. Maar hij was gelijk bereid om met dat manshoge zwaard model te staan. Ook de ande re acteurs en actrices vonden het niét erg om mee te werken, alleen Ganci Geraedts had er geen zin in, maar die deed bij „Knecht van twee Mees ters" ook al wat moeilijk". Sfeer Adriaan Meyer probeert altijd sfeer in zijn tekeningen te brengen. „Zodra je zit te tekenen duik je in je schets. De sfeer van een dergelijk stuk breng je over doordat je steeds kijkt naar het toneel. Dat kan alleen wanneer het stuk visueel aantrekke lijk is. Je hoort de woorden ook niet meer, het is net alsof je naar een pantomime kijkt. Dat probeer ik ook in mijn kranten tekeningen. Ik vind dat er altijd iets meer achter moet zitten, daarom denk ik ook lang overeen onderwerp na. Soms zie ik iets van een collega, waarvan ik denk dat als hij een half uurtje langer doorgedacht had er iets beters uit gekomen zou zijn. Vaak heb ik de neiging om een stukje commentaar van mijzelf er in te ver werken. Zo zijn ook de tekeningen bij de verhalen van P.W. Russel ont staan, daar zit dikwijls een heel andere mening in als wat de schrijver bedoelt. Ik heb soms de behoefte om lijnrecht tegen zijn mening in te gaan, en ik bemerk dat men dat wel geinig vindt. Ik heb eens een brief gekregen van een mevrouw die met de loupe wat ik er allemaal in heb verwerkt, en dat is toch wel leuk." waardering „Er zullen veel Rotterdamse kunste naars zijn die van mij zeggen dat ik geen kunstenaar ben. Dat vindt ik ook niet zo erg, omdat ik zelf ook niet weet wat dat nu precies inhoudt. Ik vind dat er weinig verschil is. We zijn allemaal op de één of andere manier beeldend bezig. Maar als er menseri zijn die mij een kunstenaar vinden vindt ik dat prachtig." „Dat tekenen wat ik doe kan niet iedereen. Ik heb „echte kunstenaars" wel eens zien proberen om snel een treffende schets te maken. Maar daar heb je een heel lange ervaring in nodig. Wat dat betreft zit je bij een krant wel goed. Zo'n man als Kraay kamp is bijvoorbeeld moeilijk te tekenen. Hij heeft een erg beweeglijk gezicht, dan komt het op snelheid aan om de goede houding en de daarbij behorende uitdrukking van het gelaat te treffen. Thuis werk je dat dan wel verder uit. Het is ontzet tend hard werken want het moet binnen drie dagen klaar zijn, dat zal wel diep in de nacht worden. Daarna ben ik wel uitgeput. Maar als het lijkt, en de groep acteurs en actrices en het personeel en het publiek vinden dat het lijkt dan streelt dat je ijdelheid. Dat welja." Harrv Belafonte zal na twee jaar ons land weer komen bezoeken. Hij geeft in Nederland twee concerten, té weten zondagavond 11 november en maandag 12 november, respectievelijk in het Con gresgebouw Den Haag en Carré Theater Amsterdam. Het concert wordt geheel verzorgd door Belafonte, dus zowel voor als na de pauze. Kaartverkoop o.a. VVV Rotterdam ROTTERDAM - „John Kraaykamp heeft dat image van Leve de Volharding Nijkerk", maar in dit stuk is dat niet zo, is liet ook niet de man naast Rijk de Gooijer. Dan is hij „Koning Lear", een man die in zijn leven iets verschikkelijks meemaakt. John is gewoon een ontzettend aardige, lieve man die het razend druk heeft en verschrikkelijk serieus bezig is met deze rol. Toen ik hem tekende en zei: „Valt niet mee John", kon hij dat nauwelijks beamen zo moe was hij". Adriaan Meyer liep deze week met een aantal repetities mee om een serie tekeningen te maken die tijdens de voorstellingen in de hal van het theater komen te hangen. Een zelfde serie maakte hij vorig jaar van Goldo- ni's „Knecht van twee meesters." Vorig jaar vroeg Anton Deerink aan hem of hjj schetsen van toneelvoor stellingen wilde gaan maken. Sinds dien is dat werk in een soort stroom versnelling geraakt. Adriaan Meyer: „Ik heb vorig jaar getekend bij voorstellingen van toneelgroep „de Appel" en de Haag- sche Comedie en nu ben ik aan het tekenen voor het vijfjarige jubileum van theater „de Waag" in Delft. Afgelopen zaterdag maakte ik daar een aantal tekeningen van een jazzconcert met Maarten van Noor den. Voor een groot gedeelte maak ik die tekeningen voor mezelf. Soms wordt het me een beetje teveel; je bent dan weieens 80 uur per week aan het tekenen. Bij die theaterteke ningen komt het erop aan dat je snel werkt. Men heeft geen tijd om echt te poseren en daarbij is het licht vaak onvoldoende. Vroeger tekende ik met een zaklantaarn om m'n nek maar tegenwoordig is een technicus wel zo vriendelijk om mij van een lichtje te voorzien. Ondanks dat valt er wel eens een potlood op de grond of een puntenslijper die je niet meer terug kan vinden" Aan het woord Adriaan Meyer, jour nalistiek tekenaar en illustrator bij het grootste ochtendblad van Rotter dam. Op verzoek van de directie van de Rotterdamse Schouwburg schetste en portretteerde hij de acteurs van het RO-Theater die in het vijf uur durende toneelstuk „Koning Lear" van Shakespear spelen. Het Rotter dams Onafhankelijk toneel heeft daar, het van oorsprong Oostduitse, regisseursduo Manfred Karge en Matthias Langhoff voor aangetrok ken. Het stuk gaat aanstaande zaterdag in première in de Rotter damse Schouwburg. vinden het wel leuk, denk ik, om door mij te worden getekend. Van te voren heb ik met Kraaykamp een afspraak bedongen. Ik kende hem niet en hij heeft pgr slot van rekening de belangrijkste rol. Het

De Havenloods | 1979 | | pagina 5