Glasrecycling gaat steeds meer toegepast worden Van reeuwijk verbouwt. Let maar op! Vla'Pop 79 erg gezellig vanreeuwij /verbuur^ autobussen MfLOIR contactlenzen? geen mens kan ze missen in Groot Rotterdam" „We stikken in ons vuil" VANAVOND SLAAPBANKEN ^W/rr Subsidies voor kunstenaars Het is juist nu de moeite waard bij van reeuwijk langs te komen. Scholen zetten zich in voor Nepal HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. I editie P SCHIEDAM DONDERDAG 1 NOVEMBER 28e JAARGANG NO. 42 DE© HAVENLOODS j Hl. iftlUlPE tkK VLAARDINGEN - Onder de naam VLA'POP '79 werd afgelopen vrijdag een openlucht -popfestival gehouden op het terrein van de Professor Casi- mir Scholengemeenschap. Alle groepen hadden toegezegd gratis op te zullen treden, waardoor geen toegangsprijs geheven werden. Enkele groepen die het podium op klommen waren: Stormy Monday. Universe. Heavy Judy, Daisy Kickers, j Bullet en Bene di Canus. Verder wa- j ren er nog enkele folk-, hardrock en e x peri me n te Ie m u ziekgroepen Fotograaf Jan van der Meijde geeft zijn indruk van het gebeuren weer met deze foto-impressie. Voronlglngon O trouwen enz. O 36, Rotterdam J .76.01) k Slaghekstraat X Tel 82. DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN JJH presenteert Muzikaal entertainment voor de gehele familie. 1 november. 20.15 uur in De Doelen Kaarten verkrijgbaar bij: De Havenloods. Westblaak 155-159 Het Zuiden, Dordtselaan 139 ook bij De Doelen De vuilberg in Nederland en met name in het Rijnmondgebied, begint ongekende proporties aan te nemen. De kreet ,,We stikken in ons vuil" wordt regelmatig vernomen. Daarom wordt steeds meer overgegaan op liet meerdere keren gebruiken van een product. Kringlooppapier heeft zijn intrede gedaan en ook de .recycling' van glaswerk komt steeds meer in trek. Flessen en pot ten waar geen statiegeld op staat kunnen even goed opnieuw ge bruikt worden. Twaalf procent van het huisvuil bestaat namelijk uit glaswerk, wat neerkomt op 30 kg per hoofd van de bevolking per jaar Het hergebruiken van glaswerk, is een praktisch .en gemakkelijk toepas baar proces. Glas is namelijk vrij snel in kringloop te brengen. Daar komt bij dat het oneindig bruikbaar is, zonder dat dit tot kwaliteitsverlies leidt. Het bedrijf dat een groot deel van de .glas-recycling' in handel heeft is de Rotterdamse firma Maltha. Zij plaatst in diverse steden flcscontai- ners. Hierin kunnen de mensen hun statiegeldloze flessen kwijt. Deze containers worden regelmatig geleegd, waarna het glaswerk bij het bedrijf gestort wordt. Na een verwer kingsproces ontstaat er dan een homogene glasmassa, die kan worden afgevoerd naar de glasfabrieken in den lande. Hier wordt het glas gesmolten en worden er opnieuw flessen van gemaakt. Project In mei 1978 is Maltha, in king met de overheid, een groots op gezet project in de provincie Brabant gestart. Hier zijn op een miljoen inWoners zeshonderd flessebakken geplaatst. Deze bakken worden elke week op een vast tijdstip geleegd, net als een reinigingsdienst dus. Onder zoekingen hebben uitgewezen dat 31,4 procent van het huishoudelij ke glasafval in de bakken verdween. In deze contreien functioneert het fenomeen flcsrccycling nog niet zo best. In Schiedam staan op het ogen blik 15 fles-eontainers. Dat is te weinig realiseert ook Maltha Zich, die zegt te streven naar één contai ner per 2500 inwoners. Het aantal zou dan ook verdubbeld moeten worden. Schiedam draagt op het ogenblik per jaar 250 ton glas aan. Vergelijkend met Brabant waar op het ogenblik bijna een derde in de containers verdwijnt, zou ook Schie dam niet z'n 7 5.000 inwoners goed kunnen zijn voor 750 ton per jaar. Vlaardingen en Maassluis slaan er nog veel slechter voor. In Maassluis staat slechts één, weliswaar inmens grote, container, terwijl in Vlaardin gen de gemeente helemaal nog geen interesse heeft getand, alleen een paar winkelbedrijven hebben een bak bij hen voor de deur laten plaatsen. Toch is ook een gemeente wel gebaat bij het plaatsen van flessebakken. Zij moeten hier weliswaar een bedrag voor betalen, maar daar staat tegen over dat de hoeveelheid .gewoon' huisvuil aanzienlijk afneemt, zodat er minder reinigingskosten betaald hoeven te worden Tussenvorm Een probleempje waar het bedrijf wel mee kampt is dat de mensen vaak spullen in de container gooien die er niet in boren; met name stenen krui ken en serviesgoed. Deze hebben een hoger smeltingspunt, wat later tot zwakke plekken in de flessen leidt. Maltha werkt sinds enige tijd met ver nieuwde containers. Fr zijn openin gen waar slechts flessen door heen kunnen en het geheel is zelfs voorzien van geluidsisolercndc wanden. Zo'n jaar of zes terug werd er nog gewerkt niet open containers: iets wat erg slecht functioneerde en veel weerstand opwekte. In Schiedam staat momenteel een tussenvorm van beide modellen, maar er ligt een aan vraag deze te vervangen door het nieuwe model; Ook de vereniging Milieudefensie staat heel positief tegenover glas- recycting. Een kerngroep van deze vereniging in Amsterdam heeft cling. Ida Koppen is een van de samenstelsters van deze nota. Zij: „Overal statiegeld op heffen zou natuurlijk de meest milieuvriende lijke oplossing zijn hé, maar dat lijkt geen haalbare kaart. En dan is hergebruik het meest praktisch en gemakkelijkst. Het is echt een probleem voor veel huisvrouwen ook hoor. Ga maar na: vaak zit de halve vuilniszak er vol mee." Energie Ken ran de gigantische glasbergen bij bedrijf Maltha in Rotterdam. In de nota staat tevens vermeld dat recycling eigenlijk een taak van de overheid zou moeten zijn. Het is volgens hen gewoon een vorm van stadsreiniging en daar hoeft geen winst op gemaakt te worden. Na enig nadenken weet de heer Ras van firma Maltha (die overigens tot 1967 in Schiedam gevestigd is ge weest. Waar jenever is, zijn immers flessen.) nog een voordeel van het in kringloop brengen van glaswerk te bedenken en wel het energiebespa rende element. „Het besparen van energie is op het ogenblik erg actueel en ik geloof dat wij daar op deze wijze ook aan mee helpen. Het tot flessen maken van reeds bestaand glaswerk kost veel minder energie dan als het gehele proces uitgevoerd moet worden." JOHN BUNTE Voor u daaraan begint, wilt u weten of dat kan en wat er kan. Er zijn zoveel contactlenzen; bijv de nieuwst^ ultradunne zachte lens uit Amerika, harde lenzen, Unicon heeft alleen contact lenzen, maar dan ook alles op dit gebied. Unicon is lid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Contactlens- Minicon-tlex, Unicon-flex en cylindrische zachte lenzen voor ogen die vroeger geen zachte specialisten A.NV.C. Unicon geeft u een eerli|ke, uitvoerige informatie en de juiste Er zijn zelfs speciale sporllenzen en dubbel-focus lenzen. Unicon is contactlens eens praten met UNICON b.v. specialist die na zorgvuldig onder zoek u de luiste lens kan adviseren wetenschappelijk instituut VOOR CONTACTLENZEN Schiedamseweg73. Aangesloten bij de ANVC 010-346374 De enige nieuwe glascontainer die Schiedam rijk is; geplaatst bij de glasfabriek slaapbankstellen, enorme sortering. Vr.folder.Fabriekstoonzaler Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, tel. 010-13.80.18 n de kassa. Geen pasfoto nodig. in de winter warm... in de zomer bij regen droog en... Diergaarde Blijdorp. Van Aerssenlaan 49. Rotterdam SCHIEDAM - Ook dit jaar kunnen beeldende kunstenaars die e schilderkunst beroepsmatig itoefenen in aanmerking komen oor een koninklijke subsidie van vijfduizend gulden. hen jury onder voorzitterschap van de direkteur van het Schie- damsc Stedelijk Museum Hans Paalman, zal maximaal zes kuns tenaars bij Hare Majesteit voor een subsidie voordragen. Een aantal werken, ook van mensen die niet zijn uitverkoren, zullen worden tentoongesteldv in het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam. Die expositie wor dt van 3 tot en met 14 december gehouden Voor de subsidie komen alleen die »en in aanmerking die op 1 iri 1979 de leeftijd van dertig jaar nog niet hadden bereikt en voor de mensen tussen de 30 en 35 jaar die nog niet eerder een koninklijke subsidie hebben ont vangen. Verdere inlichtingen zijn te ver krijgen bij het sekretariaat van de Koninklijke Subsidie voor de Vrije Schilderkunst, per adres: Stedelijk Museum. Hoogstraat 112, 3111 HL Schiedam, telefoon 010 - 269066. 26, 3012 KA Rotterdam, tel. 010-141800. WDfJWVHf SCHIEDAM - In het kader van het Internationale Jaar van het Kind heeft een aantal Schiedamse lagere en kleuterscholen besloten gezamenlijk een school in Nepal te adopteren. Het gaat hier om een school met 1700 leerlingen. De situatie aldaar laat nog veel te wensen over. Dat constateerde ook Gerrit Brink man, onderwijzer van de Willem Gehrelsschool. Hij was de afgelo pen zomervakantie in Nepal en bracht daar onder andere een dag door op de betreffende school De Willem Gehrelsschool zet dan ook, in samenwerking met de kleuterschool De Bibelebontse- berg, de eerste actie op poten. Als onderdeel van een heleboel acties moet dit ertoe leiden dat er straks flink bedrag naar Nepal kin worden overgemaakt Zo wordt er zaterdag 3 november aanstaande een grote rommel- en spullenmarkt georganiseerd in het schoolgebouw aan de Peter van Anrooylaan 1 in Grocnoord. Daar naast zijn er van 10.00 uur tot '5.00 uur ook nog tal van prijzen e winnen met onder andere het tad van Avontuur, sjoelen, ballen- gooien of touwtje trekken. Ook de koffie-mel-gebakkraam ont breekt niet. Vanaf deze dag is ook de oud-pa- pieraktie in volle gang. Er staan containers bij de volgende scholen- Gunningschool (Burgemeester van Haarenlaan 871), de Ouvertu re (Bachplein 578) en de Juliana- school (Oostsingel 9). De gehele maand november zullen er op tal van scholen activiteiten worden ontplooid die als doel hebben voor de 1700 leerlingen in Nepal een onvergetelijk Jaar van het Kind mogelijk te maken. Voor geïnteresseerden: er staat ook een gironummer open, en wel nummer 638602, ten name van de penning meester oudercommissie Willem Gehrelsschool, onder vermelding van "Nepal".

De Havenloods | 1979 | | pagina 1