Villawijk voert aktie tegen komst woonwagenkamp Stadskroniek 50 JAAR Drie exposities in Stedelijk Museum ï;0 Schiedam |i heeft een nieuwe rel r d OPLAGE I 284.170 135085 132170 132489 KAREL DOORMANSTRAAT 358 JONKER FRANSSTRAAT 128A NESTOR NESTOR Zakkendragers DE HAVENLOODS DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 44-575 De deftige villawijk van Kethel-Oost staat op stelten. De onder hoge hypotheken zuchtende bewoners krijgen binnenkort buren, I die ze niet lusten. De gemeente wil de bewoners van het woon wagenkamp, die sinds de jaren vijftig verbannen waren ar ec.. uithoek van Schiedam - aan de Schiekade vlak bij Overschie een kampje geven tegen die dure buurt aan. En nu zijn de villabewoners in actie gekomen. Zij heLLc.. zk woensdagavond bedaard, maar ontstemd - deftig boos naar de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en daar geprotesteerd. Het ging er niet om de woonwagenbewoners een behoorlijke leefomgeving te onthouden, zc .loogden -:ij maar alsjeblieft niet bij hun in de buurt. Daar zo'^'en die mensen toch niet gelukkig worden. Daar passen ze niet. Daar komt van de door de gemeente en door de viliawijkbewoners zen zo gewenst" integratie niets terecht. Kortom: Kethel-Oost wenst dat deze kelk aan zijn lippen voorbijgaat. Geen woonwagenbewoners aan het eind van de straat! M itaLm De aanwezige raadsleden hebben zich de vijftiende eeuw in Nederland niet van de wijs laten br&ngen. Alleen de vertegenwoordigers van het Chris ten Democratisch Appèl, onder wie de Kethelaar Poot, toonden enig begrip voor het standpunt van de demonstranten, maar of zij dit begrip, als puntje bij paaltje komt, ook in sterngedrag zullen omzetten, blijft vooralsnog onduidelijk. En zo heeft Schiedam een nieuwe rel. Nadat minder gefortuneerde delen van de bevolking blijk hadden gege ven van, hun afkeer jegens Turken, Marokkanen en andere buitenlanders, temen de betere kringen allergie ten opzichte van die andere buitenbeen- tjes binnen de Nederlandse samen leving: de woonwagenbewoners. Ze passen daarmee in een Nederland se traditie. De dienst wordt hier te lande uitgemaakt door de nette burgers in allerlei varianten en die hebben door de eeuwen heen „va rende lieden", zwervers en rondtrek kende ambachtslui, potsenmakers en wonderdoeners, verafschuwd als de pest. Zij waren bezig een samenleving op te bouwen met regels voor iede reen, met eerbied voor het bezit. God en de mofaal. Zij konden daarbij geen mensen gebruiken die aan die regels wilden ontsnappen. Een huis rijdt niet. Een huis staat stil. Op een vaste plaats. En de bewoners kennen hun plicht. De zwervende mensen zijn bovendien meestal niet erg welvarend. En armen jaagt de burgerij van zijn deur. Neder land doet dat nog steeds. Buiten landers die niet in het eigen onder houd kunnen voorzien, gaan de grens over. Alleen houders van een Neder lands paspoort komen in aanmerking voor de sociale voorzieningen. Zigeuners «fgr Bovendien zitten er tussen de woon wagenbewoners zigeuners, leden van een oerwoud uit Indié afkomstig volk met zijn eigen taal, zijn eigen cultuur en zijn eigen koningen. Ze zjjn voor het eerst tegen het eind van gesignaleerd. In tenten woonden ze toen nog en hun koningen lieten twee zwaarden voor zich uit dragen. De zigeuners waren vreemd met hun fantastische kledij, hun wonderlijke muziek en hun magische kunsten. De Kethelse Jaap de Raat heeft in zijn huis nog een prachtig schilderij han gen van hoe ze aan de Harreweg voor bijtrekken en de angst die dat op het dorp veroorzaakt. Tegenwoordig hoeft vrijwel niemand meer uit gebrek te zwerven. Wie geen vaste woonplaats wil, doet dat interesseert ze vaak minder. Het is met hen dus ongeveer net zo gesteld als met veel huizenbewoners Maar niettemin: het vooroordeel heeft postgevat. Hoezeer de bewoners van Kethel- Oost daarvan het slachtoffer zijn ge- t a f uit"eigen'verkiez'ing!°AI s "w oónvva - t genbewoners een huis zoeken, wordt dat door de overheid maar al te graag rap geregeld. Voorbeeld: de gemeente Schiedam gaat voor zulke mensen speciaal huizen bouwen aan het Schuttersveld. Maar wie in een woonwagen blijft, ondanks de verlokkingen van de wel vaartsmaatschappij, die zondigt daar- Hoe het ook zij, die integratie heeft niet zoveel succes. De woonwagen bewoners vinden in meerderheid, dat ze met rust gelaten moest worden. Ze willen gewoon reizen, trekken en hun leven inrichten op de manier die zij het best vinden. Maar ze eisen wel behoorlijke faciliteiten om dat te kunnen doen. Als belastingbetalende burgers hebben ze daar ook recht op. Zoals de stadsbewoner terecht een leefbare buurt verlangt, mag de woonwagenbewoner aanspraak maken op een goed geoutilleerd, niet al te afgelegen kamp. Want hij is net zo goed Nederlander als ieder ander. De bewoners van Kethel-Oost nu kunnen het verlangen naar integratie gebruiken om de woonwagenbewo ners uit hun buurt weg te houden. Want, beweren zij, de mensen bij ons willen ze niet en je kunt ze toch niet dwingen. Verplaatsing van het kamp naar Kethel-Oost is dus in niemands belang. De woonwagenbewoners worden er zelfs het slachtoffer van. En wie kan daar wat op zeggen? Eigenlijk alleen de woonwagen bewoners: door te stellen, dat zij gewoon zich zelf willen zijn en dat dit op de door de gemeente voor gestelde plaats in Kethel-Oost uitste- vecht zijn Turkenrel met andere mid- kend kan. Als villabewoners daar Alarmapparatuur Bij villabewoners constateer je name lijk niet alleen wantrouwen ten op zichte van het ongewone, wat nu een maal een algemeen menselijke eigen- mee tegen onze heiligste overtuigin- schap is, je stelt ook iets anders vast. gen. De trots van de Nederlander is Ze zijn bang, doodsbang voor het ver zijn eigen met kostbaar meubilair vol- lies van hun bescheiden schatten, gestouwd huis. Dat bergt in zich niet Door de eeuwen heen zijn de wel- alleen zijn gelukkig gezin, maar ook varenden altijd als de dood geweest zijn zelfrespect. voor de boze buitenwereld die uit En mensen die liever in een huis kwaadwilligheid of jalouzie hun spul met wielen wonen, die liever vrij be- letjes in beslag kwam nemen. Ver nauwd op elkaar zitten, als maar de vrijheid hebben om desgewenst elk moment te kunnen vertrekken naar de plek, die hun hart hen ingeeft, zulke mensen wekken natuurlijk wantrouwen. Die zullen dan wel niet deugen. Bij veel Schiedammers wordt het Je moet het ressentiment van zo'n kopers van alarmapparatuur doen in Kethel-Oost goede zaken. Het gejank van een vals alarm gevende sirene verscheurt menigmaal de landelijke stilte, die zo veel bewoners er ooit toe bracht hun centen te steken in hypotheek. En inderdaad, het kamp ziet er ver- derschatten. Hij ziet gauw e lopen uit. Nu heeft de gemeente zich ook nooit erg veel gelegen laten lig gen aan het onderhoud van bestrating ~f voorzieningen en de woonwagen- vreter in hem. En dat kan zich uiten in een redeloze haat ten opzichte van de sociale dienst, maar ook in daad werkelijke actie tegen de komst van bewoners hebben er evenmin iets aan minder welgestelden naar zijn on gedaan. Als hyperindividualisten middellijke woonomgeving, zorgen zij voornamelijk voor de En voor zulke mensen zijn woon- kraakheldere aanblik van de eigen wagenbewoners een dubbele bezoe- wagen. Wat daarbuiten gebeurt, king. DE HAVENLOODS Uitgave Jf Maatschappij tot uitgifte van periodieken De Havenloods B V Postadres jfy uitsluitend postbus 1980, f 3000 BZ Rotterdam, tel. Bijkantoren Jk Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen. tel 010 35 29 11 en F Weteringsingel 2. 2921 BB Krimpen a/d IJssel, tel. 01807 16899. Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis aan huis in Rotterdam rechter Maasoever, Schiedam (op woens dag als Schiedams Nieuwsblad), Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaardingse Courant). Maassluis (op woensdag als Maas sluis Nieuwsblad), Hoek van Hol land. Maasdijk. Maasland. Bleis wijk, Bergschenhoek. Berkel en Rodenrijs, Capelle a/d IJssel, Nieuwerkerk a/d IJssel. Krimpen a/d IJssel. Ouderkerk a/d IJssel. Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Berkenwoude, Bergambacht, Ammerstol, Stolwijk en Schoon hoven. Voor duo's, personeelsadvertenties en administratie kantoor Prins Hendrikkade 14. 3071 KB Rotter Mocht u een krant eens niet of niet op tijd ontvangen, dan kunt u zich wenden tot ons lezersservice- nmer: (van 8 30 tot 17 00 uur) NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN ROTTERDAM TEL. 010-127546 TEL 010 136065 Ma 13-18 uur Dit mza 9 18 uur Vnidag tol 21 uur delen uit dan de jongens van de straat. Hij hoeft niet naar de bak steen te grijpen, als het Neder landse recht al zoveel aanknopings punten biedt. Hij kent de weg door de doolhof van regels en voorschrif ten, kan met behulp van zjjn advoca ten bezwaarschriften indienen, prce- dures stopzetten, zulke lange vertra gingen veroorzaken, dat de overheid in arren moede maar een andere oplossing gaat zoeken. Elke Neder lander kan erg veel dingen die hem niet bevallen effectief voorkomen, maar hij moet er meestal zelf achter komen hoe. De villabewoners van Kethel-Oost zjjn in een positie om dat te doen en ze zullen het onge twijfeld niet nalaten. Integratie Zij zullen hun acties bovendien op een nette manier voeren. ,,Ik heb niets tegen woonwagenbewoners" meeste actievoerders van Kethel-Oost nu al in de mond bestor ven. Wij zullen roerende pleidooien uit hun mond vernemen voor verbe tering van de leefbaarheid in de kam pen en van de integratie. Want acties tegen woonwagenbewoners staan in de reuk van racisme en fascisme en in zulk gezelschap wenst de gezeten burger zich niet te begeven. Het is geen onverdraagzaamheid die hem tot zijn handelen brengt, het is zo blijft hij stellen, dat hij het zelf gaat geloven - uitsluitend zorg voor het algemeen welzijn. Daarbij hebben de bewoners van Kethel-Oost een goed aanknopings punt. De overheid, die zo lang in handen van de gezeten burgers is geweest, weet niet goed raad met woonwagenbewoners. Tegenwoordig is dat volgens velen nog zo en kritische geesten beweren, dat de door het ministerie gepredikte „integratie" eigenlijk onderdrukking is in een modern jasje. mogen wonen, waarom zij dan niet? De stad gaat interessante discussies tegemoet. Het laatste woord over Kethel-Oost is nog niet gevallen. HAN VAN DER HORST In november nog twee prestatielopen VLAARDINGEN De zes door de atletiekvereniging Fortuna, in samen werking met de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie, georgani seerde prestatielopen hebben gemid deld circa tweehonderd deelnemers getrokken. Minder aantrekkings kracht hadden de Coopertesten. Slechts een handjevol deelnemers meldde zich op zaterdagmorgen op het atletiekveld aan de Marnixlaan voor het onderdeel sportieve recrea tie en dat was voor Fortuna voldoen de reden om dit stop te zetten. Wel zal er een nieuwe reeks Coopertesten en prestatielopen komen. Om enig inzicht te krijgen in de wensen van de deelnemers heeft Fortuna een enquête gehouden onder de deelne mers van de in het Oranjepark gehou den loop. De uitkomsten zullen worden gebruikt bij het opzetten van de nieuwe reeks evenementen in 1980. Overigens zal Fortuna ook in november nog twee j)restatielopen 'houden. Als voorbereiding op de inmiddels traditionele Broekpolder- cross (op zaterdag 22 december) kan men op zaterdag 3 en 24 november starten in resp. part 't Nieuwelant en het Lickebaertbos. schoonmakers van professie Nestor heeft in verband met uitbreiding van haar schoonmaak-aktiviteiten in het centrum van Rotterdam plaats voor: assistent objektleiders/sters Werktijden van 12.30 tot 21.00 uur Heeft u belangstelling? Belt u dan 010 -135280. U kunt vragen naar Marianne van Veen. V schoonmakers van professie Nestor - een jonge en dynamische dienstverlener - heeft in verband met uitbreiding van haar schoonmaak-aktiviteiten in de regio Rotterdam-Centrum en Schiedam plaats voor: PART-TIME OBJEKTLEIDSTERS HOOFD-JUFFROUWEN en VOORLIEDEN MEEWERKENDE HOOFD JUFFROUWEN EN VOORLIEDEN Werktijden 17.30/18.00 tot 20.00/20.30 Heeft u belangstelling? Belt u dan 010-135280. U kunt vragen naar Marianne van Veen. Wie zich naar het gemeentearchief begeeft, vindt daar meestal een ploeg moeizaam werkende bezoekers, die met behulp van allerlei raad selachtig en overoud ogende papieren proberen vast te stellen, of hun voorouders ooit in Schiedam hebben gewoond. Dit opsporen en uit werken is een enorm karwei, zoals lezers die verleden week het inter view met de Schiedamse genealoog - stamboomuitzoeker - Aad van der Tang lazen in het Schiedams Nieuwsblad,al weten. Veel mensen zijn tevreden, als zü een aardige stamboom van hun voorgeslacht kunnen opstellen. Hier ligt overigens een aardig actie punt voor feministes, want dat ge beurt altijd volgens de mannelijke lijnHet moet toch mogelijk zjjn om je afstamming niet via mannen en zonen, maar via moeders en dochters te bepalen. Het zal niet meevallen, omdat de achternamen dan wisselen, maar zo krijgen zul ke historisch actieve feministen dan meteen een nieuw bewjjs in handen van de treurig effectieve wijze, waarop de man door de eeuwen heen de vrouw in het ver domboekje stopt. Maar dit terzijde. Niet zo heel veel genealogen proberen er bovendien achter te komen wat hun voorou ders zoal voor de kost deden en wat zij allemaal hebben meege maakt. Zeker voorde negentiende eeuw is dat heel goed uit te zoe ken en soms zijn de resultaten best verrassend. Zo ben ik er eens achtergekomen, dat de voorvader van een zeer Schiedamse kennis van mij in het begin van de negen tiende eeuw, duidenden guldens uit kon lenen. Is dat geld terugge komen? Hoe woonde voorvader? Met wie trouwde hij? Hoeveel van zjjn kinderen hebben het over leefd? Je kunt het allemaal uitzoe ken en iets proeven van het geluk én de tragedies, waardoor het le ven van je voorouders is getekend. Iemand die dat doet is de heer M. van der Velden uit Rotterdam. Hij houdt zich al meer dan vijfentwin tig jaar met de geschiedenis van zijn familie bezig en daarbij be perkt hij zich niet tot de namen alleen. Eigenlijk is hij nog het meest ge fascineerd geraakt dooreen Schie damse voorvader van hem, Pieter van der Velden, hoofdman van het zakkedragersgilde zo rond 1890. Deze Van der Velden was geen ge makkelijke jongen, die hard ge vochten heeft om het dragersloon omhoog te krijgen.. Hóé heeft zijn nazaat proberen uit te zoeken. Daardoor kreeg de heer M. van der Velden, de twintigste eeuwer dus, grote belangstelling voor zakke- dragersgilden in Europa. Tot Stet tin en Gdansk toe heeft hij de me dewerking van stedelijke archieven gevraagd Van der Velden - in het dagelijks leven econoom - offert een groot deel van zijn vrije tijd op aan dit stuk geschiedenis. Schiedam vergeet hij daarbij niet. Als de tijd het toelaat, is hij in ar chief of museum te vinden om ge gevens te verzamelen over de Schiedamse zakkedragers. Dat valt niet mee, want er staat nog wel een mooi zakkedragershuisje, maar het archief is verloren gegaan. Van der Velden moet het dus heb ben van stukken die hij in andere verzamelingen vindt, de ingeko men brieven van de Schiedamse vroedschap bijvoorbeeld of kran teadvertenties en dergelijke. Van daar dat de heer Van der Velden mij laatst opbelde. De familie Van der Horst heeft namelijk het een en ander met het zakkedragersgil de te maken. Mijn overgrootmoe der dreef jarenlang het café De Blauwe Druivetros aan de Schie, waar de zakkedragers kind aan huis waren. Of ik kon helpen? De tijdgenoten, die ik ken, zjjn al lemaal dood. En ik weet natuur lijk nog de nodige verhalen over de grote daden van legendarische zakkedragers, zoals De Peuren De Lurk enzovoorts, maar niet zo pre cies, want ik heb ze nooit opge schreven, toen mijn helaas overle den tante Annemie ze vertelde. De'heer Van der Velden was daar ook niet zo in geïnteresseerd. Hij zoekt gegevens over oudere tijden en ik hem hem beloofd U via de krant om medewerking te vragen. Wie denkt de heer Van der Velden te kunnen helpen, kan schrijven naar zijn adres, Kralingse Plaslaan 30, Rotterdam. Zijn telefoonnum mer is 12.47.45. Nu we toch bezig zijn. De serie over de crisis in het Schiedams Nieuwsblad heeft bewezen, oude re lezers, hoe goed U kunt schrij ven over vroeger, als U het maar durft. Wie de ouwe zakkedragers nog heeft meegemaakt, of wie mijn overgrootmoeder nog heeft gekend in het café, mag daar ge rust eens een prachtbrief over schrijven voor in de Havenloods. Schrijf op, wat U weet. En maakt U zich geen zorgen. Ik ben reuze trots op zo'n voorgeslacht. Je kunt beter een overgrootmoeder heb ben die niet precies bijhoudt, wat er op de lat staat, dan een of ande re vrek, voor wie het binnenhalen van de centen het enige is, wat telt. Oude verstaanders hebben hier mee het halve woord, dat ze tot schrijven zal brengen. HAN VAN DER HORST. SCHIEDAM - In het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 te Schie dam zijn afgelopen vrijdagavond drie tentoonstellingen geopend. De expo sities bestaan uit het werk van Henri Plaat, Amerikaanse Quilts en docu mentatie over het werk van Günter Wallraf bij Bild. De tentoonstellingen zijn tot 2 de cember te bezichtigen. Het museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Henri Plaat Het werk van Henri Plaat bestaat uit ongeveer 50 pentekeningen, gouaches (waterverftechniek), collages en fotomontages. Aanvankelijk gaf Henri Plaat de indrukken weer die hjj op reizen in Oosterse landen opdeed. Zijn pentekeningen doen aan Ooster se sprookjes denken, de gouaches van landschappen ademen een exotische sfeer uit, terwijl de fotomontages evenals zijn films de westerse wereld van 1930 verbeelden. De films zjjn 23 november om kwart over acht te zien in het museum. De voorbije en ontoegankelijke wereld vormt het thema van zijn werken. De tweede tentoonstelling bestaat uit zogenaamde Amerikaanse Quilts of tewel doorgestikte lappendekens. De geschiedenis van deze dekens voert terug tot de slavenhandel: de slaven werden uit warme streken ver voerd naar een koudere omgeving en om zich daar warm te kunnen hou den maakten ze gebruik van lappen dekens. In de 19e eeuw groeide het maken van de quilts uit tot een volks kunst. Mede onder invloed van de poparts en de beeldende kunst in het algemeen zjjn de dekens in de 20e eeuw tot zeer kleurige wandkleden geworden. De vaak geometrische patronen die de Quilts hebben komen voort uit het gebruik van restjes katoen van verschillende kleuren. De derde tentoonstelling probeert achtergrondinformatie over de methodes die het Duitse sensatie blad „Bild' Zeitung" hanteert om aan nieuws te komen. De expositie is ge baseerd op een viertal gebeurtenissen waardoor de praktijken van de krant aan de kaak gesteld worden. Eén van die gebeurtenissen waren de publi caties van de West-Duitse schrijver Günter Wallraff, die onder pseudo niem bij het blad in dienst trad. Günter Wallraff een reeks onthullende verslagen over de gang van zaken bij bedrijven, fabrieken en gestichten. De infor matie hierover verkreeg hij door in dienst te treden van zo'n bedrijf. Door de publicaties van zjjn ervarin gen kwamen vaak acties tot stand om de werksituaties in de onder de loep genomen fabrieken en bedrijven te verbeteren. Tevens leverden de repor tages Wallraff een reeks processen en verdachtmakingen op. De bekend- en beruchtheid die de schrijver zodoen de geniet maakte het hem onmogelijk onder zjjn eigen naam te blijven ope reren. In maart 1977 begon Wallraff als verslaggever bjj Bild te werken, met de bedoeling de methodes waarmee de krant nieuws verdraait aan het licht te brengen. De ervaringen die hjj in vier maanden tijd opdeed zjjn in 1977 gepubliceerd in het boek „Günter Wallraff-verslaggever van Bild", in de Nederlandse vertaling, uitgeverij van Gennep, Amsterdam. Expositie Zoals museumdirecteur Paalman in zjjn openingstoespraak al zei is deze tentoonstelling erg moeilijk te presenteren. Hij bestaat jammer genoeg grotendeels uit Duitse teksten en bjj sommige series teksten en kranteknipsels hangt op navelhoogte een kaartje met beknopte Neder landse uitleg. De achtergrondinfor matie die nodig is om te begrijpen waar de stukken over gaan ontbreekt echter. Wjj vonden deze - overigens al bestaande en uit West-Duitsland overgekomen - tentoonstelling op z'n zachts gezegd knullig opgezet. Men heeft meer aan de kopie van een kleurkatern van Vrij Nederland dat beknopt Wallraffs boek samenvat of het boek zelf. Beide publicaties zjjn aan de balie van het museum te koop. Film Op 16 november om kwart over acht wordt de film ,JDie verlorene Ehre der Katharina Blum" van Volker Schlöndorf vertoond, gemaakt naar aanleiding van een boek van Heinrich Böll. De film sluit aan op de tentoon stelling over Günter Wallraff en be handelt de lotgevallen van Katharina Blum die na een toevallige ontmoe ting met een linkse extremist door pers en politie verdacht gemaakt wordt. Uiteindelijk identificeert ze zich met de persoon die pers en politie van haar proberen te maken, zodat de verzonnen kranteartikelen toch nog waarheid worden.

De Havenloods | 1979 | | pagina 3