lVENLOODS Ruimtelijke ordening steekt veel op van dagje Amsterdam Oriëntaalse schepen verrijken Rotterdam 25% contactlenzen? SCHIEDAM Weer een schip voor stichting „Schepen uit verre landen" 'eel overeenkomsten met hoofdstedelijke stadsvernieuwing termeulen Het winkeltje van Zijdeveld (Deel vier) Novakarfa zondagavond in de Quibus De Beurs Eigenhandig is zo! Filmavonden Museum Inwonersaantal blijft dalen SLAAPKAMERS WIERS Dodenherdenking MODELWONING KOM KIJKEN UNICONb.v. HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. I editie P DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 28e JAARGANG NO. 43 „Holy-Noord is blok aan been van tweede sporthal" Historisch document Dankzij de onmisbare medewer king van de Nedlloyd en haar doch teronderneming Ruys Co heeft de stichting „Schepen Uit Verre Lan den" afgelopen vrijdag 2 november haar tweede aanwinst in ontvangst kunnen nemen. Aan boord van de Nedlloyd Ebro is in de Rijnhaven een erg mooi voor beeld van een verre cultuur aan land gezet. Het is een vlerkprauw uit Sri Lanka (het vroegere Ceylon), die vei lig vastgesjord op het achterdek van de Nedlloyd Ebro de lange zeereis naar Nederland onbeschadigd over leefde. Wanneer de vlerk((drijver) weer met behulp van de twee dwars- stukken aan de romp vastzit en het zeil gehesen is kan men mede door de eveneens aanwezige peddels en andere hulpstukken een goed idee krijgen hoe dit vaartuig gebruikt werd in het verre Sri Lanka. Aange vuld met dia's en foto's kan de stich ting „Schepen uit Verre Landen" de prauw als het ware in haar eigen om geving projecteren. Om echter het Rotterdammer stort daarom uw bij drage en help op deze wijze het mu seum „Schepen Uit Verre Landen" van de grond. Uw storting wordt met veel dank tegemoet gezien op giro nummer 1879090 of banknummer 23.81.82.800 van de Nederlandse Credietbank t.n.v. de Stichting „Schepen Uit Verre Landen". SCHIEDAM/AMSTERDAM - Vergezeld van een aanzienlijke aan hang bezocht Chris Zijdeveld in zijn hoedanigheid van wethouder van Ruimtelijke Ordening een aantal stadsvernieuwingsprojecten in Amsterdam; een stad die in dat opzicht nogal wat overeenkomsten heeft met onze gemeente. Na een dag lang renovatieprojecten be kijken was vrijwel iedereen van mening „veel gezien en opgesto ken te hebben". Op Bickerseiland speelden de bewo ners helemaal een bijzondere rol. j Daar kwamen ze zelf, uit onvrede met de plannen van de gemeente Am sterdam, met een ontwerp, een ma quette op ware grootte van hoe de t huizen er uit moesten gaan zien. De gemeente ging overstag en schaarde 1 zich achter de hieuwbouwplannen. „Bewoners van de Mariastraat kunnen hieraan zien op wat voor ma nier ze inspraak af kunnen dwingen", 1 aldus een van de excursiegangers die z'n ervaringen meteen aan Schie dam toetste. Een probleem waar veel Amsterdam- j mers na stadsvernieuwing mee te ma- 1 ken hebben zjjn de ontzettende huur- stijgingen. Mensen moeten af en toe van honderd gulden huur overgaan op huren van drie a vierhonderd gul den. Dit wekt terecht veel woede op. Teksten op muren in de trant van „Kattenburg is geen goudkust maar een arbeidswijk" spreken dan ook boekdelen. Dit heeft op het ogenblik al geleid tot het weigeren te betalen van een gedeelte van de huur. Bewo ners concluderen dat ze niet meer xlan tien a dertien procent van hun loon in huur kunnen omzetten en be talen ook heel consequent dit percen tage. Zij voelen zich gesterkt door het Amsterdamse gemeentebestuur dan hen eigenlijk groot gelijk geeft en voortdurend met staatssecretaris Brokx over dit punt in de clinch ligt. Amsterdam combineert de renovatie met nieuwbouw. Door de renovatie gaat over het algemeen wel zo'n twintig procent van het aantal huizen verloren. Door op open plekken in de directe omgeving huizen te bouwen hopen zij de verloren bewoners weer terug te vinden. Dat Amsterdam voor de excursie werd uitgekozen lag in het feit dat beide gemeenten op het punt van de stadsvernieuwing een aantal overeen komsten hebben. Beiden werken met kleinschalige projecten en proberen de opbouw zoveel mogelijk in samen werking met de buurt te bewerkstelli gen. Alletwee de gemeentes hebben ook te maken met een groot aantal huizen waar van gezegd kan worden: „diekunnen eigenlijk niet zo blijven staan". Zijdeveld en aanhang keken tevreden terug op het dagje Amsterdam. De wethouder, resumerend: „We hebben erg veel gezien. Onze tak is nu de op gedane ervaringen in de commissie vergaderingen nader uit te werken en er met elkaar over te discussiëren. Het is een bijzonder nuttige dag ge weest". De excursie was samengesteld door Jan Bouten en Han de Kluyver, res pectievelijk tijdelijk medewerker van bouwwoningtoezicht in West en as sistent projektleider stadsvernieu wing. De dag bestond uit sight seeings per bus, rondwandelingen door buurten en het bezoeken van het ruimtelijk lab. Vooral het laatste dat als eerste op het programma stond, maakte met name bij Zijde veld diepe indruk. Hier namelijk worden maquettes op ware grootte gebouwd. Uit grote blokkendozen wordt in een oude kerk het te bouwen huis al even uit geprobeerd. Toekomstige bewoners hebben dan reeds met de architect hun plannen overlegd en kunnen dan vervolgens komen kijken of deze zijn huiswerk goed gemaakt heeft. Het ruimtelijk lab wordt financieel onderhouden door de overheid. Een ieder die een bijdrage wil leveren aan de sociale woningbouw kan er terecht. De wethouder zou zoiets meteen in Schiedam willen starten, ware het niet dat „zoiets financieel waarschijn lijk niet realiseeerbaar zal zijn". Het is echt iets grandioos, maar je moet je wel de vraag stellen wat het gaat kos ten. Daar is het een onderdeel van een dienst die tien keer zo groot is als de onze, er gaat dus ook tien keer zo veel geld in om. Behalve dat de dag bijzonder nuttig was voor de mensen van Rimtelijke Ordening (zij konden immers allerlei ideeën opdoen en kijken hoe hun collega's elders stadsvernieuwing aan pakken), kunnen wellicht ook veel bewoners hun voordeel doen met situaties in de hoofdstad. De manier Van echt leer! Zijn deze modieuze dameslaarzen. Deze winter nog kunt u zich sieren met deze prachtige laarzen die zijn afgewerkt met vlotte hakken. In een mooie Camelkleur. Maten 35 t/m 40. Haast u want de voorraad is beperkt. Van 145,- VAC73 voor slechts m 65.- VOORDEEL 'SCHIEDAM - We kunnen nu toch heel snel de informatiewinkel van wethouder Zijdeveld verwach ten. In een pand aan de Hoog straat zal de Schiedamse bevolking op de hoogte worden gehouden over de ontwikkelingen met be trekking tot de stadsvernieuwing in de binnenstad. Al voor de zomervakantie kondig de Zijdeveld aan dat binnen een tijdspanne van drie weken de in richting van het pand gerealiseerd zou zijn. Problemen met maquet tes hebben er toe geleid dat de plannen van de wethouder enige tijd de ijskast ingingen. De maquettes zijn nu dan gereed en deze week wordt de boel inge richt, zodat de officiële opening de komende week verwacht kan worden. De drie maquettes zullen respec tievelijk de situatie van tien jaar terug, de indicatie van het bestem mingsplan en de huidige situatie weergeven. Het is de bedoeling dat bü de laatste steeds veranderingen zullen worden aangebracht. Zijdeveld zal zelf regelmatig in z'n winkeltje aanwezig zijn. Hij zegt er enorm naar uit te kijken: „Ik ben erg nieuwsgierig hoe dat straks gaat lopen met wat voor problemen of ideeën de Schiedam se bevolking gaat komen. De dis cussies die daar uit gaan komen, daar verheug ik me echt op". Wethouder Zijdeveld: „Het is een nuttige dag geweest". namelijk waarop bepaalde Amster- voor de excursie waren uitgenodigd, damse wijken hebben gestreden voor Rondwandelingen door vernieuwde inspraak en dit uiteindelijk ook vaak hoofdstedelijke wijken zoals Katten- hebben gekregen, is zeker navolging burg, Dapperbuurt, Nieuwmarkt, waard. Daarom vragen sommige van Bickerseiland en Spaarndammerbuurt de aanwezigen zich ook af waarom er gaven een goede indicatie van hoe het geen mensen van buurtverenigingen in Amsterdam met de stadsvernieu wing toegaag. Hier moesten, met na me in Kattenburg en de Dapper- buurt erg veel huizen gesloopt wor den. Vooral bij de laatste leidde dit tot grote protestem. De protesten zorgden er in elk geval voor dat mas sale sloop op een gegeven moment toch niet dor ging. van samenstelling en daarbij ook van naam. Nu trekken ze onder de naam Novakarta door Nederland. In het tourschema is opvallend genoeg ook een avond ingeruimd voor café Quibus. Zondagavond spelen ze, ter promotie van hun elpee „Roadworks" vanaf half tien s avonds. De toegangsprijs is als altijd nul komma nul. Novakar ta bestaat momenteel uit de volgende vjjf mensen: Ton Hoy: zang, gitaar, mandoline, mondharmonika en piano. Robin Thyne: zang, gitaar, fluiten, mandoline en percussie. Dahmane Mesbahi: zang, basgitaar, elektrische gitaar en piano. Roy Kuschel: zang, piano, dwarsfluit gitaar, basgitaar en percussie. Lex Tanger: zang, drums, gitaar en basgitaar. Novakarta: zondagavond in de Quibus Verder veel nieuws over doe-het-zelf materialen en- gereedschappen, woningverbetering, ■onderhoud, energiebesparing linnen- en buitentuinen handwerken, handenarbeid, modelbouw, hobbies. Grote sanitairpresentatie! TVein toegangsbewijzen woningonder binnen 10 t/m 18 november Ahov'Rotterdam SCHIEDAM - De komende weken zullen er weer een aantal films wor den gedraaid in de aula van het Ste delijk Museum. Morgen, vrijdag 9 no vember, zijn dat twee films van Os kar Schlemmer, de titels zijn „Mensch und Kunstfigur" en „Das Triadische Ballet". Dit in samenwer king met het Goethe instituut in Amsterdam. De week er op speelt er, naar aanlei ding van de Gunther Walraff exposi tie, de film „Die verlorene Ehre der Katharina Blum". Deze film van Völker Schlöndorf toont het relaas van een Bild-Zeitung' slachtoffer. Op 23 november tenslotte draaien er films van Henri Plaat die tevens in het Schiedamse museum exposeert. Voor alle avonden geldt dat de aan vang 20.15 uur is en dat een ieder gratis mag komen kijken. SCHIEDAM - Terwijl de jeugdaf deling van het plaatselijke CDA twijfels zet bij de omvangrijke wo- ningbouwprojekten in Noord en zich afvraagt of het inwonersaantal van Schiedam nu wel zo nodig moet gaan stijgen, blijft het aantal inwoners ge stadig afnemen. Werd bij de vorige maandelijkse bevolkingsregistratie schuchter de 75.000-grens gepas seerd, in de maand september zet deze tendens zich rustig voort. Het inwonersaantal nam die maand af met 32. Vreemde cijfers trouwens in die maand; het aantal vrouwen nam namelijk met 15 toe (het aan tal mannen nam dus met 47 af), zo dat de Schiedamse bevolking, na het opentrekken van dit blik vrouwen, momenteel bestaat uit 36.967 man nen en 37.972 vrouwen; 74.939 in totaal. wandmeubalen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudseslngel 68, R'dam. Tel. 010-12.64.61 kindermode nu! Van Oldebarneveltplaats 406 3012 AP Rotterdam-C SCHIEDAM -Op zondag 11 novem ber zal om 12.00 uur bij het monu ment in de Plantage een korte plech tigheid plaatsvinden ter herdenking van de gevallenen uit de tweede wereldoorlog. Tijdens deze plechtigheid zal burge meester Te Loo namens het gemeen tebestuur en de Engelse gemeente Wandworth een klaprooskrans bij het monument leggen. Luxe schakelvilla's "De Keizershof"- Ommoord van 8 november t/m 17 november a.s. elke middag dus óók zaterdag's van 13 16 uur aan de Aalbes. Route: einde pres. Wilsonweg Martin L. Kingweg pijlen Bouwsolid volgen. Informatie: 010 - 730177 - Voor u daaraan begint, wilt u weten of dat kan en wat er kan. Er zijn zoveel contactlenzen; bijv de nieuwste ultradunne zachte lens uit Amerika, harde lenzen. Minicon-flex, Unicon-flex en cylindrische zachte.lenzen voor ogen die vroeger geen zachte contactlenzen konden dragen. Er zijn zelfs speciale sportlenzen en dubbel-focus lenzen. Unicon is contactlens specialist die na zorgvuldig onder zoek u de juiste lens kan adviseren. yooeoo Aangesloten bij de ANVC Unicon heeft alleen contact lenzen, maar dan ook alles op dit gebied. Unicon is lid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Contactlens specialisten A.NV.C. Unicon geeft u een eerlijke, uitvoerige informatie en de juiste deskundige begeleiding. Kom dus eens praten met WETENSCHAPPELIJK INSTITUUT VOOR CONTACTLENZEN Schiedamseweg73, 3134 BC Vlaardingen, 010-346374

De Havenloods | 1979 | | pagina 1