HAVENLOODS Rechtshulp: sociaal grondrecht Ga ook een Niet-roken- afspraak aan Schiedam zingt ook zonder subsidie schimmel".» SCHIEDAM SLAAPBANKEN Jeugdweek Noord zoekt vrijwilligers Bureaus demonstreren voor meer man/vrouwkracht Baarmoeder onderzoek termeulen WINTERSPORT? EXCELSIOR! NIEUWE PIANO 1995.- Receptie Sinterklaas in Groenoord SMYRNA TAPIJTKNOPEN MUIS DE PUY u HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. editie p DONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 28e JAARGANG NO. 46 pagina Vondeling Sluit ook een Niet-roken-afspraak af; het is het proberen waard. De Stichting Volksgezondheid en Roken is een nieuwe actie gestart die er toe moet leiden dat zij binnen niet onafzienbare tijd een wat kortere benaming met zich mee kan gaan dragen. Om dit na melijk te bereiken is eind vorige maand de actie -Niet-roken- afspraak" van start gegaan. Twee mensen kunnen op deze wijze een afspraak aangaan, waarbij een be loning wordt gegeven als een van beide personen een bepaalde tijd niet rookt. Lukt het niet, dan is deze vanzelfsprekend de ander iets verschuldigd. Bij de start van de actie gingen vele bekende Nederlanders een dergelijke afspraak met elkaar aan. Zo zal Anita Meijer, wanneer zij een half jaar niet rookt, van Henk Molenberg, hoe kan het ook anders, een etentje voor vier per sonen aangeboden krijgen. Faalt Anita, dan verplicht, zij zich Henk uit te nodigen voor een bezoek aan een voorstelling van Toon Hermans. De Stichting Volksgezondheid en Roken zegt met deze opzet te hebben gekozen voor een luchtige benadering. Wellicht dat de men sen die door deze actie van het roken af komen het luchtige er ook goed van in zullen zien. Wat zegt de Stichting in haar begelei dend schrijven; ..Ditmaal geen op geheven wijsvingertjes. Geen gedram dat bij de roker in het ver keerde keelgat kan schieten". Een b/lPO-onderzoek wees uit dat een groot deel van de Nederland se bevolking een „Niet-roken- afspraak" wel zag zitten. Vooral als surprise bij Sint en Kerst of als nieuwjaarsvoornemen zou een der gelijke afspraak een goed idee zijn, om het aangename en nuttige te verenigen. Op het ogenblik rookt nog 45 procent .van de Nederlandse be volking. Hun aantal neemt 11 af. Natuurlijk nog niet snel genoeg. Daarom is een dergelijke aktie voor veel van deze mensen mis schien net het zetje in de rug dat ze nodig hebben. Zij kunnen hun Niet-roken-afspraak voor f 1,50 in tweevoud met cadeau-envelop pen halen bij de boekhandel. Ze kunnen ook aangevraagd worden bij de Stichting Volksgezondheid en Roken, Frederik Hendriklaan 34a in Den Haag. Dan moeten er echter wel verzendkosten betaald worden. Natuurlijk kan een ieder ook zon der zo'n papier tot een dergelijke afspraak komen. Want het gaat er gewoon 'om dat steeds meer mensen de nicotine af gaan zwe ren. Om met Max .Tailleur te spreken: „Er is geen viezere bak als tabak". slaapbankstellen, enorme sortering. Vr.folder.Fabriekstoonzaler, Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, tel. 010-13.80.18 SCHIEDAM De werkgroep jeugd werk Schiedam-Noord zit te springen om vrijwilligers. De werkgroep is eni ge tijd terug opgericht omdat er voor de jeugd in Noord zó weinig te doen is. Het is volgens hen een triest ge zicht de jongeren dag in dag uit op straat en in de kelders van de flats te zien rondslenteren omdat er gewoon weg niets te beleven valt in de Wijk. Het werk in de werkgroep moet van zelfsprekend in de vrije tijd van de mensen gedaan worden. Hier zijn echter niet genoeg medewerkers voor, zodat er dringend vrijwilligers nodig zijn die zouden kunnen helpen bij de voorbereidingen en uitvoer van de diverse aktiviteiten. De aktiviteiten die de werkgroep graag wil gaan ontplooien zijn (voor Er is een toenemende vraag naar rechtshulp en dat heeft tot gevolg dat de wachtkamers van de bureaus voor Rechtshulp meestal stampvol zitten. Men sen moeten soms twee tot drie uur wachten tot ze aan de beurt zijn. De bureaus zien daar geen verbetering in komen, want ze worden volledig betaald door het Ministerie van Justitie en de justitiebegroting voor 1980 biedt geen uitzicht op verbetering. Doordat steeds meer mensen een beroep doen op de hulp van de bureaus, zal de toestand eer der slechter worden. ,De medewerkers en medewerksters van de bureaus gaan op vrijdag 30 no vember een landelijke actie houden om de aandacht te vestigen op deze moeilijke situatie. Want niet alleen zitten de wachtkamers te vol, de bu reaus komen aan een aantal taken he lemaal niet toe. Ze hebben geen tijd om voorlichting te geven, groepen te begeleiden, of te werken aan de oor zaken van de problemen waarmee de mensen bij hen komen. Michiel van Kinderen, medewerker van het Rotterdamse Bureau voor Rechtshulp, houdt drie middagen per week spreekuur in gebouw „De Teer- stoof' aan de Nieuwstraat.Zijn wacht kamer zit meestal stampvol, want zijn klanten komen uit Rozenburg, Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en omstreken. In dat gebied is verder weinig rechtshulp te vinden, in Maas sluis en Schiedam zijn Rechtswinkels in de andere plaatsen is helemaal niets. „Per spreekuur krijg ik gemiddeld achttien mensen e/i de gemiddelde wachttijd .hier is zeker anderhalf tot twee uur per persoon en dat is veel te gek" vindt hij. „Het is onze opzet om voor iedereen bereikbaar te zijn, dus een lage drempel en mensen niet als onmondig behandelen. Maar als je iemand zo lang laat wachten, dan doe je dat juist wel. We moeten meer medewerkers krijgen. Ik zit hier als enige in de hele omtrek, van Rozen burg tot en met hier, dat hele stuk be man ik in m'n eentje. De mensen die hierheen komen moeten vaak een snippermiddag nemen of ze zitten met de opvang van hun kinderen en der gelijke en dan moeten ze nog zo lang wachten. Om van de accommodatie maar tp zwijgen, want die is ook niet ideaal; We hebben nog fnaar pas een wachtkamer, vroeger zat men in de gang." Bewustwording Dat de vraag naar rechtshulp toe neemt, maar Michiel gelooft niet dat de mensen nu meer problemen hebben dan vroeger - heeft te maken met bewustwording denk ik, je krijgt toch meer het idee dat je kunt opkomen voor je belangen. Rechtshulp is uit eindelijk een sociaal grondrecht en de mensen met de smalle beurs gaan er nu eerder gebruik van maken. Voor iedereen die bij ons komt is het eerste advies kosteloos, ook voor de man met de dikke portemonnee, die moet verder wel betalen natuurlijk. We kijken dan wat er moet gebeuren helpen bijvoorbeeld bij het schrijven van brieven of bezwaarschriften, ge ven adviezen enzovoort. Is er meer specialistische hulp, dan verwijzen we door en daii moeten we bêkijken of iemand in aanmerking komt voor een gratis advocaat of. deurwaarder. We werken ook samen met de rechts winkels, als zij voor iemand een advo caat nodig hebben,-dan wifzen Wij een toe. Als we mensen hebben doorverwezen dan begeleiden we die hulp wel kri tisch. Dat is wel nodig want er zijn vrij veel klachten over de advocatuur. Met die controlefunctie zijn we veel tijd kwijt, maar het is ook onze taak en het helpt wel! De Bureaus voor Rechtshulp zijn ont staan uit de vroegere Bureaus voor Consultatie, waar mindervermogen- den een pro-deo (gratis) advocaat kregen toegewezen. Vroeger kreeg zo'n pro deo advocaat geen vergoe ding voor zijn werk, tegenwoordig is er een tariefsysteem ontstaan, je kunt er zelfs een boterham aan ver dienen. Dat geldt vooral voor het fa milierecht; scheiding, kindervoogdij en dergelijke, want dat is niet zo in gewikkeld. Met het sociale recht ligt het wat anders, arbeidsrecht, huur recht, sociaal-verzekeringsrecht is een zeer ingewikkelde, materie, het kost veel tijd en is dus voor een advocaat financieel niet aantrekkelijk. Daar is met name het ontstaan van advoca- tencollectieven aan te danken, de jongere,.sociaal ingestelde advocaten wilden daar wat aan doen. Ook de Bureaus voor Rechtshulp zien zowel het familierecht als het sociale recht als'hun werkgebied. Ik krijg alle ontslagzaken in deze omgeving, pro blemen met woonvergunningen, ar beidsrecht,echtscheidingen en natuur lijk sociale verzekeringszaken. Voor het laatste weet ik trouwens in deze omgeving geen advocaat die daarin is gespecialiseerd Oorzaken Met het individueel verlenen van rechtshulp of doorverwijzen naar een advocaat houdt de taak van de Bu reaus niet op. Bij veel bureaus is er een tendens om aan oorzaken te gaan werken. Michiel; „Er springen bedrij ven uit, daar moet wat aan gedaan worden, of bijvoorbeeld het functio neren van de Sociale Dienst in Schie dam, dat moet eens kritisch bekeken worden, dat veroorzaakt steeds weer problemen. Maar daar hebben we geen tijd voor, je verdrinkt in het individu ele werk". Rechtshelper Michiel van Kinderen: „De vraag naar rechtshulp neemt toe, want mensen worden zich bewust dat ze voor hun belangen künnen opkomen krachten, hun ongelijke salarissen in Tijdens de landelijke actiedag op 30 Dat het Rotterdamse Bureau voor Rechtshulp het sociale aspect van het werk zeer serieus neemt, blijkt wel uit het feit dat alle zestien medewer kers, advocaten en administratieve pot storten en die dan allen gelijk verdelen. „Dat is een stoot in de socialistische richting", vindt Michiel. Landelijk zijn ze wel alterna- november zijn de medewerkers/sters van het Rotterdamse Bureau demon stratief aanwezig met kramen, busjes caravans. In Vlaardingen zjjn ze tief bezig, maar kom niet aan hun in- op het Liesveld te vinden, in Rotter dam opde Lijnbaan bij de muziektent. Je groep van zes tot twaalfjarigen) onder andere speurtochten, uitstapjes naar musea, film- en kindertheater voorstellingen, bingo's, sport- en spel- middagen, kortom noem maar óp. Voor deze werkgroep is één beroeps- Jcracht aangetrokken die zich voorlo pig een jaar helemaal in gaat zetten voor de jeugd in Noord. Op het ogen blik wordt nog gepraat over een ge meentelijke startsubsidie. Als dit lukt en er een aantal vrijwilligers komen opdraven, dan hoopt de werkgroep 12 december met haar programma te kunnen starten. Aankondigingen hierover zullen dan tezünertjjd vol- Voor de leeftijdsgroep twaalf tot zes tien staat voorlopig eens in de maand een film gepland. Verdere plannen moeten, ongetwijfeld in samenwer king met de jeugd, nog uitgewerkt worden. De werkgroep opereert voorlopig vanuit het kantoor van de SSSN, Wil lem Andriessenlaan 77, telefoon 702207. Hier kunnen de vrijwilligers zich dus melden. Ook andere organisaties krijgen een dergelijke brief. Verder wordt er gestart met een handtekeningenactie en zullen er affiches, verstrekt worden. Voor de actie kunnen er nog wel wat handtekeningenjagers ge bruikt worden. SCHIEDAM tot en met 19 december zal in Schiedam weer een onderzoek naar kanker van de baarmoederhals plaatsvinden. Het gaat hier om een bevolkingsonder zoek in drie proefregio's, waar ook onze gemeente toe behoort. Het stre ven van dit onderzoek is om in een regio alle vrouwen geboren tussen 1927 en 1947 in drie groepen te on derzoeken. Aan de beurt is nu de eerste groep in de tweede onder- zoeksronde. B(j de nu te onderzoeken groep zjjn aan de beurt de vrouwen die gebo ren zijn in de jaren 1927, 1930, 1933, 1936, 1939, 1942, 1945. In ieder zal een oproepkaart ontvangen. Het onderzoek heeft plaats in het Kruisgebouw aan het Bachplein (21 t/m 28 november) en in het voor malige GG en GD-gebouw, Tuinlaan 80 (30 november t/m 9 december). De organisatoren doen een dringend beroep op de betrokkenen om mas saal deel te nemen aan het onder zoek. Natuurlijk voor de eigen ge zondheid, inaar ook om de weten schappelijke waarde. Sinttip... Een handige pocket kamera met ingebouwde elektronenflitser. Met een 3-lenzig kwaliteitsobjektief 1 5,6, sluitertijd 1/90 sec. Deze kamera heeft het bekende rits- rats transportsysteem. Met 1 jaar garantie. Dit flitsende geschenk van 98,- voor en wat de laagste prijzen betreft Wilde* SCHIEDAM - Het comité Schiedam Zingt voelt zich behoorlijk op de pik ge trapt. De Schiedamse Gemeenschap (SG) heeft via een publicatie in de Schie- ïse Courant laten weten dat het comité weieens tevergeefs met het bakje onder de subsidiekraan zou kunnen gaan zitten. Schiedam Zingt moet hier een beetje om lachen; ze zitten namelijk helemaal niet zo op die subsidie van de SG te wachten. SG suggereert, aldus het comité, dat de traditionele kerstzang in Schiedam zou afhangen van SG-subsidie. Schie dam Zingt in haar spontaan uitgegeven reactie; „De subsidie Waarover gespro ken wordt behelst uitsluitend een te kort op de begroting tot een bepaald bedrag. Een bedrag dat uiteindelijk zo belachelijk laag is dat wij het niet eens willen noemen. Ons functione- ren wordt al jaren mogelijk gemaakt door giften van vooral het Schiedam se bedrijfsleven, particulieren en in stellingen". t Piet Smit, van de afdeling zang van'" de SG, is al geruime tijd van mening dat het comité de naam Schiedam Zingt eigenlijk niet waard is. Hij er gert zich eraan dat, met name tijdens de kerstconcerten, erg veel koren en zangers van elders worden aangetrok ken. Op die manier zou het Schiedam niet meer zijn dat zingt. Het comité is het hier niet mee eens. Het is namelijk gebleken dat er altijd nog zo'n 3200 Schiedammers bereid zijn geld dat er altijd nog zo'n 3200 Schiedammers bereid zijn geld neer te leggen om in de Grote Kerk te ko men zingen en te luisteren naar dat wat hen aangeboden wordt. Smit lijkt, aldus Schiedam Zingt, niet zo best te begrijpen wat de naam van het comité inhoudt. De naam slaat namelijk op „de samenzang van al die Schiedammers. Dat er naast een koor een in den lande bekend koor/solist meewerkt is om Schiedam Zingt een bepaald gehalte te geven en het aan trekkelijk te maken voor het publiek". Concurrentie De afgelopen acht jaar heeft er altijd minstens één Schiedams koor aan Schiedam Zingt meegewerkt, zo ook dit jaar. Schiedam blijft zingen met of zonder subsidie; aldus het comité Schiedam Zingt. Ook de SG organiseert over een paar weken een kerstzang. Met Schiedam se koren, dat wel. Het comité zet vanzelfsprekend haar vraagtekens bij dit koncert. Ze vraagt zich af dit wel licht als oneerlijke concurrentie te moeterv beschouwen. 2705T- YAMAHA CS C| IK STEINWAY&S0NS of 60.-p.rnnd.* RICRWEBER PlvanURK 2, ROTTERDAM SCHIEDAM - In verband met de op heffing van de Schiedamse Muziek school bieden Burgemeester en Wet houders op vrijdag 7 december een receptie aan in de aula van het Ste delijk Museum. Leden en oud-leden van het bestuur en de leerlingen en oud-leerlingen van de Schiedamse Muziekschool zjjn daarbij van harte welkom. De recep tie begint om 19.30 uur. De Schiedamse Muziekschool is opge houden te bestaan door het instellen en deelnemen aan de „Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord". SCHIEDAM Sinterklaas duikt de laatste weken weer geregeld op aller-- lei plaatsen in osn land op. Het is dan ook niet verrassend dat Groenoord eveneens in Z.n, ongetwijfeld enorm dikke, agnda genoteerd staat. J Zaterdag 1 december zal de Sint in een twee uur durende optocht Groenoord aan zich voorbij zien gaan. De route ziet er als volgt uit: Boerderij Landvreugd, Sweelinck- singel. Valeriusstraat, Laan van Bol' es, lopend langs de winkels, waarna het via het van Beethovenplein over gestoken wordt naar de Peter van An- rooylaan, Borodinlaan en via de Mo- zartlaan naar de Eduard van Beinum- laan. Vervolgens wordt de Laan van Bol'es overgestoken en eindigt de optocht via de Valeriusstraat, de Obrechtstraat en de Sweelincksingel, weer bij Boerderij Landvreugd. Met de kerstdagen dus twee zangcon certen in Schiedam. Twee concerten waarin Schiedammers mag zingen. Het comité hoopt zoiets ook in de toekomst nog vele malen te gaan or ganiseren en zegt erop te vertrouwen dat het Schiedamse publiek haar na acht jaar niet in de steek zal laten KOM EEiyS Kijken SCHEEPJESWOL U VAART ER WEL BIJ sm. wol vanaf f 2,50 per 100 gram - kruissteekKussens scheepjes 3 voor 30.- HANDWERKHUIS

De Havenloods | 1979 | | pagina 1