r Korvettenbouw mag doorgaan Ook Schiedam deelt mee 109.80 60% korting! 20%korting! 10e Zesdaagse contactlenzen? DE HAVENLOODS SCHIEDAM geen mens kan ze missen in Groot Roftewfam" Teveel voor electriciteit betaald «V Mening na proces tegen de Staat: termeulen Op onze winterkollektie tot Onderzoek baarmoeder edftHfunn Dissident praat op slotavond SLAAPBANKEN UNICON b.v. ahoy' DONDERDAG 10 JANUARI 1980 29e JAARGANG NO. 1 HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. I editie p DE# HAVENLOODS J «3 Ht. SCHIEDAM- Ook Schiedam gaat mee profiteren van de financiële meevaller die het Rotterdamse Ge meentelijke Energie Bedrijven (GEB) het afgelopen jaar,hadden. Het is gebleken dat het bedrijf (door minder grote prijsstijgingen dan verwacht) het afgelopen jaar de verbruikers zo'n drertig mil joen gulden te veel heeft laten be talen. Onlangs keurde de Rotterdamse gemeenteraad het voorstel goed het teveel gevorderde geld aan de verbruikers terug te betalen. Omdat de gemeente Schiedam haar electriciteit koopt bij de Rotterdamse GEB mag Schiedam ook meedelen. De Bewoners Vere niging Schiedam-Zuid informeerde vorige week bij het gemeente bestuur of de meevaller ook voor de Schiedamse bevolking geldt. Het bedrag dat terugbetaald gaat worden komt neer op 0.6 cent per op de afrekening vermeldde kilowattuur. Voor het gehele verzorgingsgebied van de GEB homt* dat in totaal neer op 30 miljoen gulden. In Schiedam wordt jaarlijks voor ruim 200 mil joen kilowattuur aan electriciteit van de GEB gekocht. Dit betekent dat Schiedam rond de 1.2 miljoen gulden terug gaat krij gen. De levering van electriciteit valt in Schiedam onder beheer van de Gemeentelijke Technische Be drijven. Officieel weten zij nog niets van de terugbetaling. De heer Wenderich, hoofdadministrateur aldaar: "Ik heb het in de krant ge lezen. Verder weet ik nog niets. Er zijn nog altijd geen gegevens uit Rotterdam binnen, maar ik zal van de week eens informeren of er nog wat komt." Als die gegevens officieel binnen zijn zal dit nader uitgewerkt en bij de gemeenteraad ter goedkeuring worden aangeboden. Het is natuurlijk niet zo dat het geld handje-kontantje aan de verbrui kers wordt overhandigd; het geld wordt gewoon afgetrokken van de nieuwe nota's. Met name bij mensen die ver huisd zijn is niet zo gemakkelijk te zien hoeveel er terug gegeven nioet worden. Daarin voorziet namelijk de computer niet. "Als we voor al die mensen handmatig moeten gaan narekenen kost ons dat nog veel meer geld dan er te verdelen is." Zoals de zaken er nu voor staan zal er ook in 1980 geld terugbe taald worden. Dat zal dan natuur lijk pas in de nota's over 1981 verrekend worden. KERNENERGIE - De "Brede Maat schappelijke Discussie" over kernenergie is nog niet begonnen, althans volgens het Kabinet Van Agt/Wiegel. Het nivon orga niseert vooruitlopend op deze discussie, een discussie- en informatieavond op 16 januari in het Nivoncentrum. Dirk Smit straat 76. Inleider en discussieleider is op deze avond Pieter 1 ammers van het Landelijk Energie komité. DEN HAAG - De korvetten (kleine oorlogschepen) die momen teel worden gebouwd op de werf van Wilton-Feijenoord in Schie dam zullen gewoon worden afgebouwd en overgedragen aan de In donesische regering. Deze conclusie trok vrijwel iedereen uit de gebeurtenissen op het proces dat zeventien particulieren en instel lingen hadden aangespannen tegen de Nederlandse Staat. Ze eisten dat de exportvergunning voorlopig zou worden ingetrokken en dat er een heroverweging van de beslissing tot afgifte van de vergun ning ptaats zou vinden. De aanklagers (waaronder de Stich ring Informatie Indonesië, het Freri Uil en de Democratische Republiek Oost-Timor) beriepen zich op twee nota's die door de kabinetten Den Uyl en Van Agt waren aangeno men. Als de regering zich zou hou den aan de uitgangspunten van deze nota's zou de levering van de korvet ten uitgesloten zijn. Door John Bunte onderdrukt, de mensenrechten schendt, maar bovenal een agressie oorlog op Oost-Timor voert, was het hen duidelijk dat het proces norma liter gewonnen moest kunnen wor- Zo staat er in de nota „Ontwapening en veiligheid" uit 1975 het volgende „Nederland voert een selectief wa penexportbeleid, waarbij overwe gingen van vredesbeleid prevaleren boven strikt commerciële belangen Leveranties naar gevoelige regio's worden zorgvuldig op hun politieke merites beoordeeld. Dit geldt met ndfne voor de uitvoer naar landen die in een gewapend conflict zijn betrok ken of waar gevaar bestaat voor on derdrukking van de eigen bevolking. Bij een negatieve uitslag der beoorde ling wordt een exportvergunning ge weigerd". Omdat het voor de aanklagers als een paal boVen water staat dat het Indo nesische regime de eigen bevolking JURIDISCH De vertegenwoordigers van de Nederlandse Staat zagen genoeg moeglijkheden het proces winnend af te sluiten. Na afloop van het proces blikte Mr. VV.J. van Bennekom, advo- kaat van de aanklagers op het proces terug. Er was volgens hem erg veel aandacht besteed aan de juridische kant van de zaak, terwijl er nauwe lijks iets over de inhoudelijke aspec ten („de honderdduizenden men sen die verhongeren door een Indo nesische blokkade en de velen die worden vermoord door het Indone sische leger") gezegd werd. Zo was men erg lang bezig geweest over de procedure die gevolgd wordt bij het afgeven van een exportvergunning. De reden hiervan bleek al snel Op grond van een onderdeel van de in- en uitvoerwet lijkt de Nederlandse Staat het proces zonder al te veel problemen te kunnen gaan winnen. Daar staat namelijk dat vanaf het moment dat de verguftning wordt af gegeven er geen veranderingen meer mogelijk zijn. Zoals de laridsadvo- kaat Mr, E. Drooglever Fortuijn ook opmerkte: ,.Er zijn geen juridische gronden op grond waarvan de ver gunning kan worden ingetrokken". De procedure bij het afgeven van een exportvergunning is als volgt: Econo mische Zaken krijgt een verzoek binnen en vraagt dan advies aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Als dit een positief advies is dan is de verlening van de exportvergunning een feit. Toendertijd kon de vergun ning zonder al te veel problemen af gegeven worden omdat de al dan niet discutabele activiteiten van het In donesische regime nog niet in de openbaarheid waren gebracht. VRAGEN Toen de situatie in Oost-Timor steeds meer bekendheid kreeg, nam vanzelf sprekend ook het aantal vragen over de afbouw van de korvetten toe. De schepen zullen naar alle waarschijn lijkheid worden gestationeerd in de archipel voor Oost-Timor om zo doende de blokkade te versterken, zodat er vrijwel helemaal goed voed sel bevoorrading meer zal zijn. Ton Geenen is werkzaam bij de Stichting Wereldwinkel R'dam-zuid. Deze winkel heeft de voorlichting in dit gebied over het proces verzorgd. Ton noemt de gebeurtenissen tijdens het proces onthullend: „De volksver tegenwoordiging is gewoon geduren de een paar jaar een oor aangenaaid. Altijd is er gezegd dat er te zijner tijd zou worden bekeken of de kor vetten zouden worden afgebouwd. Met name de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, Van der Stoel, heeft toen gezegd in de Tweede Ka mer dat er een heroverweging plaats zou vinden. Er is' steeds gezegd dat de vergunning „voorlopig'hvas maar dat woord blijkt in die context helemaal niet te bestaan. Het parlement is belazerd, er zijn een paar jaar droog- redenen gebruikt dooridé b'efïeffende bewindslieden". Volgens hem heeft de in- en uitvoer wet iets heel onredelijks: „Als je de ene dag een vergunning verleend voor de bouw en uitvoer van honderd tanks en er breekt daar een week later oorlog uit, dan mogen met die tanks tienduizenden mensen kapot geschoten worden". AMBASSADE Tijdens het proces weTd er voor de deur van het Haagse Gerechtsgebouw geprotesteerd. Er was een groot bord geschilderd met daarop korvetten die de archipel binnen voeren. Verder was er op de voorgrond een „bloed doorlopen" Indonesië te zien. Op de dag van het proces (maandag) werd ook op enkele andere plaatsen op de Het RSV-concern zal haar werkzaamheden aan de korvetten op de Schiedamse Wilton-Fcijenoordwerf naar alle waarschijnlijkheid kunnen voltooien. wereld geprotesteerd tegen de kor vetten. Zo waren er „picket-lines" voor de Nederlandse ambassade in Australië, Portugal en Engeland. Vol gens die demonstranten is Nederland actief betrokken, en daarom mede schuldig straks aan de dood van een gedeelte van de bevolking op Oost- Timor. Dergelijke woorden kwamen ook van Hennie Kokkeler, een van de aanklagers. Hij betichtte Nederland van het schenden van de mensenrech- ren uit. De voltooiing van de laatste ten. wordt ook dit jasr nog verwacht. De uitspraak van het proces is over zes weken. Dan zal inmiddels ook het tweede korvet naar alle waarschijn lijkheid al aan de Indonesische rege ring zijn overgedragen. Dit wordt na melijk nog deze maand verwacht. In juli van het vorig jaar voer het eerste oorlogschip al de Nederlandse wate- Kunt u uw garderobe niet kwijt? Dan is hier de oplossing voor uw probleem. Fraaie 2 deurs kast, half leg - half hang. Breedte 100 cm, hoogte 170 cm, diepte 55 cm. In grenenkleur, ongemonteerd. TWEEDEURS -SCHUIFKAST (HANG/LEG) VOOR 149 TWEEDEURSKAST (200 cm HOOG) VOOR 189 En voor de gehele bontkollektie tot Deze korting is niet van toepassing op de reeds aanwezige voorjaars- en bruidskollektie. Rotterdam - Lijnbaan 75.010-119310 Amsterdam. V Baerlestraat 102.020-728230 SCHIEDAM De vrouwen in Schie dam die niet gereageerd hebben op de oproep baarmoederhalskankeron- derzoek van enige weken terug, krij gen alsnog een mogelijkheid. Het gaat hier om de eerste groep in de tweede onderzoeksronde. Op donderdag 17 en vrijdag 18 ja nuari zal nog eenmaal de kans wor den gegeven deel te nemen aan dit onderzoek. Het vindt plaats in het kruisgebouw aan het Bachplein. «autorijschool rti»uw» stijl SCHIEDAM- Ter afslutingvan de Met hem hebben ook een aantal -- artsen brieven gestuurd naar hun collega's in Rusland, waarin zij hun protesten duidelijk kenbaar maakten. Rusland-Aktie van Amnesty Inter national wordt vanavond (donder dag 10 januari) een slotbijeen komst gehouden in de zaal van het dienstencentrum De Vier Molens. Doel van de aktie was de vrijlating van naar schatting 10.0Q0 mensen die gevangen zitten in Rusland omdat zij er een ander geloof of een andere mening op na houden. Veel Schiedammers hebben gerea geerd op de vraag van Amnesty "zwijgt u ook'.'". Een krachtig ."Nee" was onder andere het ant woord van burgemeester Te Loo. Vanavond wordt dan een punt gezet achter de aktie. Op de bijeenkomst, die óm 20.15 uur be gint, wordt gesproken door Kronid Arkadevitsje Ljubarski. Hij is een uit Rusland gevluchte dissident. Na zijn lezing zal hij samen met andere forumleden vragen van aanwezigien beant woorden. slaapbankstelten, enorme sortering. Vr.folder.Fabriekstoonzater. Industriegebouw, Goudsesingel 66, R dam, tel. 010-13.80.18 Voor u daaraan begint, wilt u weten ol dat kan en wat er kan Er zijn zoveel contactlenzen. bi|v de nieuwste ultradunne zachte lens uit Amerika, harde lenzen. Minicon-llex. Umcon-flex en cylindrische zachte lenzen voor ogen die vroeger geen zachte contactlenzen konden dragen Er zijn zelts speciale sportlenzen en dubbel-focus lenzen Unicon is contactlens- specialist die na zorgvuldig onder zoek u de juiste lens kan adviseren Aangesloten bi| de ANVC Unicon heeft alleen contact lenzen, maar dan ook alles op dit gebied Unicon is lid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Contactlens- specialisten A N V.C Unicon geeft u een eerlijke uitvoerige informatie en de tuiste deskundige begeleiding Kom dus eens praten met WETENSCHAPPELIJK INSTITUUT VOOR CONTACTLENZEN Schiedamseweg73. 3134 BC Vlaardingen. 010-346374 SCHIEDAM- Vanavond(dondefdag) wordt er weer bingo gespeeld bij de carnavalsvereniging de Rietzeilers. Ook niet-leden zijn van harte wel kom, terwijl kinderen onder de 16 jaar slechts onder geleide toe gang hebben. Het begint allemaal om 20.00 uur en de plaats van handeling is gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. De netto opbrengsten zijn als altijd voor de gehandicapten in Schiedam. Vorige week werden er op een paar plaatsen op de Wilton-Feije- noord-werf stencils uitgedeeld. Hierin werd de reden van het pro ces uitgelegd. Op deze wijze pro beerden de aanklagers wat meer begrip te kweken bij de arbeiders die. terecht, op het standpunt staan dat er toch gewerkt moet worden. Op het stencil stond onder meer informatie over de situatie in Oost-Timor en wat de gevolgen van militaire leveranties zijn. Te vens werd er in gerefereerd naar de nota ..De rechten van de mens in het Buitenlands Beleid". Een nota die vorig jaar door de rege ring Van Agt werd uitgebracht. De directie van de werf is niets bekend over het uitdelen. Exclusief een jubileumaanbieding voor de lezers van De Havenloods/Het Zuiden. Openingsavond donderdag 17 januari. Met wieier vedetten Raas, Zoetemelk, Knetemann en Sercu. Tegen inlevering van deze bon kunt u maximaal 4 kaarten bestellen bij De Havenloods, Westblaak 155-159, Rotterdam; Hoogstraat 122, Vlaardingen; Weteringsingel 2, Krimpen aan den IJssel; Het Zuiden, Dordtselaan 139 en aan de kassa van Ahoy' Toegangskaarten X |1 van f. 25,- voor I Vm

De Havenloods | 1980 | | pagina 1