Rotterdamse Zesdaagse van start 'Eerst waarmaken' 'Derny-koers kan beslissen' 6"M?s9Se 'Gewoon gezellig' 'le hebben me geflikt' DE HAVENLOODS Martin Rietveld: Joop Zoetemelk: Peter Post: rermeulen Lidy, met naast haar Peter Post en Toon Simons. De Rotterdamse Zesdaagse heeft ook dit jaar weer een charmante gast vrouw. Het is de 25-jarige Lidy Scho nenberg uit Capelie aan den IJssel. De donkere Oud-Rotterdamse eindig de tijdens de miss-verkiezing samen met een ander meisje op de eerste plaats. Jurylid Jan Raas gaf uitein delijk de voorkeur aan Lidy. Miss zijn is voor haar niet nieuw. Al eerder was ze Miss Zandvoort en ze werd eenmaal tweede en derde tijdens de Miss-Grand Prix-verkiezing. Lidy die zelf vindt dat ze een vrije vogel is werkt als uitzendkracht bij diverse bedrijven en instellingen als admi nistratief medewerkster. Ze wil beslist geen fotomodel worden. „Nee, ik doe het alleen maar voor de gezelligheid, ik ga graag met mensen om en op deze manier ontmoet ik er velen". Van wielrennen heeft ze weinig ver stand. „Vorige jaren ben ik wel naar de 6-daagse geweest. Maar meer voor de entourage dan voor het wiel rennen. Ik kan me ook moeilijk ee een beeld vormen hoe het straks zal gaan. Waarschijnlijk zal ik de boxen af moeten lopen, veel mensen ontmoeten en uiteraard talloze kussen uitdelen". Na de 6-daagse zal ik zeker nog aan heel wat miss verkiezingen meedoen. Ik vind het zeker niet vernederend. Ach die ver halen over emancipatie. Als je ge woon doet waar je zelf zin in hebt ben je volgens mij voldoende ge- emacipeerd. Lidy, die veel aan sport doet, karate en windsurfen zijn haar grootste hobby's, heeft geen vriend. „Althans geen vaste", zegt ze met een veel betekende glimlach. DONDERDAG 17 JANUARI 1980 3-573 Tekst: Karei Frische, Dolf Winckel en Jaap Deybel. Foto's Dick Hogerwerf en Cor Vos. ROTTERDAM - Voor Joop Zoetemelk is het zesdaagse-circuit een nuttige voorbereiding op het wegseizoen. Vorig jaar reed hij voor het eerst zes dagen op de baan. Zijn terugkeer op de piste dit jaar bewijst dat het bevallen is. ,,Je moet het niet overdrijven. Ik heb de zesdaagse van Zurich en Maastricht gereden en nu Rotterdam dat vind ik genoeg. Of de vorm er al is zal zal nu moeten blijken. Ik ben in ieder geval goed de winter doorgekomen" zegt Joop, half hangend op een massagetafel in een kleedkamer in de cata comben van Sportpaleis Ahoy'. is voor hem geen obsessie, althans dat zegt hij. „Hij lacht schamperend over uilatingen van Kuiper die toegaf dat hij tijdens het verloop van de Tour zichzelf een soort Hinault-complex aanpraatte." Wij ontlopen elkaar echt niet veel. In Parijs - Nice en in de Klimmerklassieker heb ik van hem gewonnen. Alleen in de Tour was hij steeds iets beter. Ja, hij rijdt in het begin van het sei zoen iets nonchalanter dan ik. Mis schien ligt het daar aan, legt Zoete melk een beetje geprikkeld uit. „Kijk vervolgt hjj, hij zal heus nog wel eens een slecht jaar krijgen. Als hij in een verkeerde waaier zit of valt en er valt een gat op ongeveer 80 kilometer van de meet dan rijdt hij dat heus niet makkelijk dicht. Vooral als er een paar grote mannen in de kop groep zitten. Martin Rietveld, de 27-jarige Rotterdamse prof. werd tijdens de persconferentie over de Zesdaagse door Peter Post getipt als een mogelijke nieuwe favoriet van het Rotterdamse Zesdaagse publiek. ,,We hebben behoefte aan een plaatselijke favoriet, een opvolger van Leo Duyrjdam. Misschien kan Rietveld zich ontpoppen als plaatselijke favoriet", aldus Peter Post. Zelf is Martin Rietveld daar nog niet van overtuigd. Niet dat hij niet wil, maar hij vindt dat hij dat eerst nog moet waarmaken. ,,Deze Zesdaagse wordt mijn eerste als prof. ïk zal liet eerst alle maal eens moeten bekijken. Het is afwachten of ik kan meeko men, maar zeker is dat ik mijn uiterste best zal doen". Na een lange en succesvolle amateur- periode waagde Martin Rietveld, die in Lonibardijen woont, de stap naar de professionals. Hij verruilde liet ze kere voor liet vooralsnog onzekere bestaan van een profwielrcnncr. Zoetemelk stapte na jarenlange Fran se dienst over naar de TI-Raleigh- ploeg van Peter Post. Een verstandige keuze. De trein van Post met renners als Raas Lubberding, Knetemann, van de Velde en van Vliet kent mo menteel zijn meerdere niet. Als Zoe temelk dit jaar Bernard Hinault in de Tour niet kan breken, lukt het nooit meer. Toch gooit Joop niet alles <>p de Ronde van Frankrijk. „Heb ik één seizoen gedaan en het is me slecht be vallen. Ik rijd gewoon alle klassiekers. En probeer zoveel mogelijk te win nen. Alleen bij de Dauphiné Libere en de Ronde van Spanje kom ik niet aan de start. Het eten en de hotels zijn daar niet altijd 100 pet en bovendien ken je maar weinig renders. Ik moest vorig jaar wel meedoen omdat mijn vroege re sponsor een fabriek heeft staan in Spanje." De Ronde van Zwitser land staat wel op m'n programma. Hoe je het wendt of keert de Tour blijft het wielevenement van het jaar en ook voor Zoetemelk. De naam Hinault valt vaak. De Fransman Doping Het is zaak hem te verrassen: Niet gemakkelijk. Daarom moet ik voor de grote bergetappes heus wel enige voorsprong op hem hebben. Moser komt waarschijnlijk ook naar de Tour. Dat zou gunstig zijn, iedere man die Hinault meer in de gaten moet houden is meegenomen." Het jaar 1979 was voor Zoetemelk een goed jaar. Hij won onder andere Pa- rijs-Nice, Dwars door Lausanne, een bergetappe in de Tour, de Ronde van Spanje en Tours-versailles. In de Tour de France eindigde hij voor de vijfde maal als tweede op ruim drie minuten achter Hinault. Later kwam er een smet op die indrukwekkende prestatie. Joop had in de laatste etappe van de tour, toen hij in Parijs zo'n fantastische strijd uitvocht met Bernard Hinault, doping gebruikt. Een tijdstraf en boete volgde. Joop zegt nu over het incident: „Het blijkt nu dat er wel stoffen in m'n urine zijn gevonden die veel lij ken op de medicamenten die ik ge bruikt heb. Ik weet zeker dat ik het gevonden spul niet heb geslikt. Of Zoetemelk leest aandachtig De Havenloods. „Zesdaagse goede voorbereiding". het niet goed onderzocht is weet ik niet." Maar het heeft er alle schijn van dat ze me een loer gedraaid heb ben. Eén ding moet je niet vergeten. In Frankrijk rijd je niet alleen tegen Hinault." „Neem Thevenet. Hij heeft twee maal de Tour gewonnen. - hoe laat ik in het midden - maar voor de rest presteerde hij niks." Nog één „Six" en Joop kan zich aan de Cote d' Azur voorbereiden op het wegseizoen. Voorlopig denkt hij daar niet aan. Hij is het aan zijn stand.ver plicht in Rotterdam goed voor de dag te komen. „Ik ben natuurlijk geen topper op de baan. Daarom heb ik bewust Udo Hempel als partner uit gekozen. Een goede renner, maar geen Pijnen of Sercj. Bij die twee loop je de kans jezelf over de kop te rijden. Ik hoop in ieder geval het Rotterdamse publiek niet teleur te stellen." Martin Rietveld fietst nu in het be taalde tricot van zijn Haagse spon sor Piet de Wit-Snacks. Over deze snack-koning niets dan goed. „Het is werkelijk een fijne sponsor. Ik ver dien er redelijk en de begeleiding en het iriateriaal zün uitstekend. Piet de Wit is zo'n beetje mijn tweede vader geworden", aldus Martin Rietveld. Valpartij Successen stapelden zich op: 3e bij de Ned. Kampioenschappen open baan in 76/77, 6e in de finale bij de Wereld Kampioenschappen op de baan in Italië in 76/77. En toen kwam dat ongeluk. Martin Rietveld was betrokken bij een valpartij in het Duitse Hörth bij Keulen. Met een bekkenbreuk kwam hij in het zieken huis terecht. Ruim een halfjaar zou hij geen fiets meer aanraken. Er werd zelfs gezegd dat het onmogelijk zou zijn ooit nog te fietsen. Toch waagde hij het in het voprjaar van 1977 er op. De eerste koers die hij reed was het kampioenschap van Zuid-Holland in Puttershoek. Hij werd daar zelfs nog 22e. In datzelfde jaar werd Rietveld op de baan weer een gigant. Bij de Kampioenschappen op de baan werd hij achter de motor 3e. Bü de WK in Venezuela greep hij net naast de me dailles en werd vierde. Een jaar later in 1978 wist hü in München bij het Wereldkampioenschap wél een bron zen plak te veroveren. En bij de profs wist hij dit jaar voor het eerst een vierde plaats te veroveren bij het Kampioenschap van Nederland. Riet veld is duidelijk een baanrenner. Daar bouwt hü ook zyn toekomst op. Het stayeren zit hem in het bloed. Ach ter de dernies en zware motoren voelt hy zich op zün gemak. Als prof heeft hü zo'n 25 koersen gereden, waarvan 21 fftaal bij de eerste twin tig. Op de weg zit hij nooit zo voorin, Afzien „Als beroepsrenner moet je er veel harder aan trekken dan als amateur. Het gaat stukken harder. Ik moet dan ook nog erg wennen. Als je bij de profs prüs kunt ryden ben je al een hele pief. In het begin heb ik op de weg erg moeten afzien. Ik verloor in de bochten zo'n zest zeven meter en moest telkens een gat dichtrüden. Het is overigens best moeilük om je een plaats te veroveren in het wereld je van de professionals'" zegt Martin Rietveld. „Het is erg moeilijk om er tussen te komen. Voor de Zesdaagse van Ant werpen sta ik nog op de lijst van mogelijke deelnemers van mijn re sultaten in Rotterdam hangt het af of ik mee mag doen. Voor Zurich stond ik reserve. Bij de Zesdaagse contrac teren de organisatoren tegenwoordig de wegvedetten als publiekstrekkers en dan wordt het voor baanrenners als ik erg moeilijk om er tussen te komen". Bij de Rotterdamse six hoopt Riet veld de nodige ervaring op te doen. „Het is een stuk scholing. Zeker is dat we hard moeten werken. Acht uur op de fiets zitten is niet niks. Ik weet eigenlük nog niet wat het is zo'n Zesdaagse. Natuurlyk heb ik wat ervaring opgedaan bij de Amateur- Zesdaagsen, maar of dat telt", is de mening van Martin Rietveld. Viermaal deed hij aan de Rotterdam se Amateur-Zesdaagse mee en drie maal werd hü derde en eenmaal vier de. Overigens verwacht Rietveld een tik van de hamer in die eerste Zes daagse. „De kleinere koppels zullen het erg moeilijk krügen. Maar ik zal er alles aan doen om te proberen een plaats te veroveren in het Zesdaagse wereldje. De vörm is er wel". Bij „Ahoy' op Zondag" is Rietveld een vaste gast. Eigenlijk is hij kind aan huis in het sportpaleis. In het klassement van Ahoy' op Zondag staat hij dan ook riant aan kop. „Ik heb de keus om beroepsrenner te worden weloverwogen gemaakt. Bij de Nederlandse kampioenschappen heb ik zestienmaal op het ereschavot gestaan. Als ik het dan ooit eens waar mag maken en de favoriet van het Rotterdamse Zesdaagse-publiek kan worden, dan is een droom werkelijk geworden. Maar voorlopig is dat nog koffie-dik-kijken. De moraal is er, nu nog de prestaties", aldus Martin Riet veld. Voor 't moderne interieur... Peter Post maakte tijdens de persconferentie een ietwat ver moeide en bezadigde indruk. Niet verwonderlijk wanneer men bedenkt dat de voormalige Zesdaagse-keizer en huidige ploegleider van TI-Raleigh het gehele jaar stand-by moet zijn. „Ik ben nu al weer druk bezig met de formatie van mijn ploeg op de weg. Zoetemelk is geko men en neem van mij aan, dat renners als Raas en Kneteman vastbesloten zijn Joop als eindwinnaar van de Tour te bombarderen." Over de te vol gen taktiek wil Post nog niets kwijt. „Het zal in ons voordeel zijn wanneer lieden als Moser en Saronni naar Frankrijk komen. Dan moet Hinault meer sterke kopmannen controleren en dat kunnen wij uitbuiten." Post dient meer en meer zün krachten te verdelen. Mijn renners beschikken nu eenmaal over speci fieke eigenschappen en dat betekent dat ik op alle mogelijke manieren moet motiveren en stimuleren. Er zijn maar weinig renners die over voldoende verantwoordelijkheids besef beschikken. Velen zün jong, willen trouwen, willen een huis kopen en denken aan alles behalve de fiets, het metier. De renners zyn te verwend, het pu bliek is te verwend. Wil hü aan de top meedraien, dan zal hij moeten afzien, moeten koersen. Henk Lubberding heeft een ander pro bleem. Die jongen wil alles rijden. Daarvoor heeft hü in de tour de prüs moeten betalen. Voor Henk is het komend seizoen bijzonder belang rijk. Peter Post is ploegleider en or ganisator. Hü filosofeert over zün renners en over de mogelijkheden in het komend seizoen. „Ik denk dat we nooit zo'n grote mogelijkheden hebben gehad. Raas en Knetemann voor de klassiekers, Zoetmelk voor de Tour. Daarnaast een groot aantal jongens die goed zün voor etappe zeges en kleinere ronde-overwinnin gen. Denk eens aan Leo van Vliet. Hü heeft een aantal fraaie over winningen geboekt maar is niet met al te veel publiciteit bedeeld. Dat is jammer, want wanneer er sleet komt op de groten, (jan zou ons land op wielergebied wel een een flinke dreun kunnen krijgen". Favorieten voor de zege in dit zes daagse jubileum van Rotterdam? „Sercu-Fritz en Clark-Allen zijn de koppels die het normaal beschouwd zouten moeten kunnen maken. Maar let op mijn woorden. Het nieuwe wedstrijd-element, de demy-koers op de laatste avond kan de nodige ver rassingen opleveren". PROFS De 13 koppels bij de profs zijn als volgt samengesteld: 1. Martin Venix/Roman Her mann, 2. Gerben Karstens/Roy Schui ten, 3. Gerrie Kneeteman/Wilfried Pfefgen, 4. René Pijnen/Jan Raas, 5. Patrick Sercu/Albert Fritz, 6. Danny Clark/Don Allan, 7. Willy Debosscher/Wilfried We- semael, 8. Gerrie van Gerwen/Martin Rietveld, 9. Joop Zoetemelk/Udo Hempel, 10. Michel Vaarten/Stan Tourné, 11Herman Ponsteen/Martin Ha vik, 12. Leo van Vliet/Horst Schulz en 13.Aad v.d. Hoek/Cees Priem. Als gangmakers bij deze 10e Ahoy Zesdaagse zullen fungeren: MAURICE DE BQUVERE NOP KOCH BRUNO WALRAVE JOOP ZIJLAARD MARTIN VAN DEN BROEK CHRIS SMIT en FRITS VAN DUYVENBODE AMATEURS Ook de amateurs zijn weer in het geheel betrokken; deze zullen iedere dag in de piste verschijnen, waarbij ze» elke avond en ook op zondagmiddag een uur voor de profs van start gaan. Een belangrijk veld, dit amateursto taal, waarvoor zich ook een aantal sponsors hebben gemeld waardoor deze pedaaldrukkers ook weef een graantje kunnen meepikken uit de schotel van allerhande zaken. Hier ,zijn de 13 amateurkoppels: 1Gaby Minneboo/Sjaak Pieters, 2.Ger Slot/Barend Huveneers, 3. Theo van Tol/Ger Groenewe- gen„ 4. George Romano/Patrick Clerc, 5. Oscar Dekeysers/Danny Lau- 6. Peter Hellemons/Erik Gene riek, 7. Wessel van Keuk/Ron Sluimer, 8. Martin Pronk/René Kos, 9. Derek Hunt/Johan Kuiken, 10. Guido van Meel/Etienne He- gems, 11. Hans H.Orsted/Michael Mar- cussen, 12.Peler Koppert/Theo Hoger- vorst en 13. Ton Vrolijk/Louis Zieleman. Bij de amateurs gaat natuurlijk veler belangstelling uit naar Gaby Minnèboo, die met Sjaak Pieters .via de pedalen en een beetje krom gezegd het beste beentje voor hoopt te zetten. Metalen 3-lichts plafondspot (volledig verstelbaar). Porseleinen fitting, geschikt voor reflektorlam pen met^van 63 mm en 80 mm. In bruin of beige/bruin. ^•plateau 26 cm,^ spots 9,5 cm Van 49,95 voor

De Havenloods | 1980 | | pagina 7