i Historici maken nooit wat mee Het Bétere Uitverkoop- Wérk! vanreeuwij ORGELS IvanURK Hoe breng je het tot gediplomeerd geschiedschrijver? -m van reeuwijk verbouwt: OPLAGE 287.025 135085 132170 132489 térmeulen Bewoners na brand de straat op 32057- térmeulen DE HAVENLOODS DONDERDAG 24 JANUARI 1980 4-578 Historici maken nooit wat mee. Misschien hebben zij hun mooie vak wel gekozen om zelf geen avonturen te hoeven beleven, landen te besturen of politieke bewegingen te inspireren. Je vindt haast nooit historici die de geschiedenis werkelijk hebben veranderd, tenzij heel letterlijk, in hun studeerkamer op bevel van Adolf Hitler bijvoorbeeld, of het Centraal Comité van De Communisti sche Partij van de Sovjet Unie. Goed eentje is nu wethouder in Amsterdam geworden, n zich voornamelijk door zijn verbijsterende blik. ir die onderscheidt Met zijn doctoraalscriptie „Gi het tot gediplomeerd geschiedschrij gegaan. In het studievertrek voelt een ge schiedschrijver zich veiliger. Het on derwerp mag dan fascinerend zijn, hel verzamelen van gegevens is een weinig spectaculaire activiteit. Veel historici beginnen na hun veertigste geel uit te slaan. Ze nemen iets in zich op van de oude papieren, waar ze dagelijks mee werken. Het leven gaat er uit. Je krijgt ook het gevoel, dat je alle tijd van de wereld hebt. Het verleden li&t vast. Er kan niets ldeaalmenschcn bracht Han van der Horst meer aan veranderen. Jij moet uit- Zijn diepste wens is nu in vervulling zoeken, wat er precies is gebeurd, hoe en waarom, maar niemand maakt zich er echt druk om, als het dan één of vijf jaar duurt. Geschiedenis is in veel opzichten net zo'n vak als steenhouwen of decora tieschilderen. Je eigen creatieve ver mogen speelt een rol maar het gaat uiteindelijk om de vakkennis. Die staat voorop. Een goed boek over vroeger komt tot stand dankzij 99 pet. transpiratie en 1 pet. inspiratie, dat is 9 pet. méér transpiratie dan Edison nodig had om de gloeilamp uit te vinden. Geschiedenis is echter niet zomaar een vak. Het is een wetenschap, waar je doctorandus in kunt worden aan de universiteit. Veel historici peperen hun publiek dat danig in. Ze stellen hun kennis te boek in chaotische zinnen met de hoofdzaken in de bij zin en de bijzaken in de hoofdzin. Zij vlooien alle aqdere wetenschappen na op moeilijke Woorden, die U, geestige lezer, lieve lezeres toch niet begrijpt, want er is maar een ding, dat u van hen wél moet begrijpen: dat zij bars ten van de geleerdigheid. Aan zulke grappen heb ik nooit mee willen den. „Wie niet helder formuleert, dekt niet helder", zefct de grote dich ter Dér Mouw en dat is nog steeds een heel waar woord. Binnenwegplein 26,3012 KA Rotterdam, tel. 01 o. (UwjpVPlf DE HAVENLOODS Uitgave Maatschappij tot uitgifte van periodieken De Havenloods B V Postadres uitsluitend postbus 1980. 3000 BZ Rotterdam tel Bijkantoren Hoogstraat 122. 3131 BP Vlaardingen. tel. 010- 35.29 11 en Weteringsingel 2. 2921 BB Krimpen a/d IJssel. tel. 01807 16899. Verschijnt tweemaal per week (woehsdag en donderdag) huis aan huis in Rotterdam rechter Maasoever. Schiedam (op woens dag als Schiedams Nieuwsblad). Vlaardingen (op' woensdag als Nieuwe Vlaardingse Courant) Maassluis (op woensdag als Maas sluis Nieuwsblad). Hoek van Hol land, Maasdijk. Maasland. Bleis wijk, Bergschenhoek. Berkel en Rodenrijs. Capelle a/d IJssel Nieuwerkerk a/d IJssel. Krimpen a/d IJssel. Ouderkerk a/d IJssel Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk. Berkenwoude Bergambacht. Ammerstol. Stolwijk en Schoon hoven Voor duo's, personeelsadvertenties en administratie kantoor Prins Hendrikkade 14. 3071 KB Rotter tel. Mocht u een krant eens niet of it op tijd ontvangen, dan kunt u zich wenden tot ons lezersservice (van 8 30 tot 17.00 uur) SCHIEDAM - Voor het komende ten- nisseizoen staan in het Waterwegge bied de volgende toernooien op de rol: 23 t/m 29 juni: TSF voor B, C en D, tevens by Holy jeugd t/m 10, 12,14 en 16 jaar; 30 juni t/m 6 juli: ROVSvoorCen D; 7 t/m 13 juli: Spieringshoek voor B, C en D (senioren); 14 t/m 20 juli: Be Quick Maassluis voor B, C en D; 11 t/m 17 augustus: Soenda voor B. Cen D; 18 t/m 24 augustus: VLTC voor B, C D en huisvrouwen; 27 t/m 31 december: tennishal Hoo- gendijk voor B, C, D en veteranen. Vöor de echte shopper! Zijn deze canvas shoppingbags met originele opschriften. Leuk om mee naar school te gaan maar ook om de boodschappen in te doen. In zwart, blauw, bruin, camel of rood. Van 9,95 voor slechts ding voor vernieuwing van het poli tieke leven. En toen stuitte ik op de archiefdozen met de schat: keurig ge nummerd en opeengestapeld lagen daar dikke schriften volgeschreven met pen en inkt in een schoolse hand: het waren de vergadernotulen van dfc afdeling Schiedam der SDAP en ze begonnen - dat had ik gauw ge zien - in 1901. De jongste cahiers da teerden van na 1930. Daarna was er een gat en de dozen bevatten ook nog de eerste verslagen van de PvdA. Wat een vondst Na de eerste bijna idyllische periode van de bezetting kreeg zelfs de meest naieve socialist door dat het in de Duitse bedoeling lag om de arbeiders beweging voor de eigen doeleinden te misbruiken. In een snelle actie is toen de SDAP geliquideerd. Daarbij hoor de ook het wegwerken van de archie ven en er is heel wat historisch mate riaal de kachel in gegaan. De Schie- damse liquidator van de partij, mees ter Bakker, heeft de cahiers die hij vond echter be,waard. Hij" nam daar mee een groot risico, want huiszoe king had hem gegarandeerd in grote moeilijkheden gebracht. Dankzij de moed van Bakker kon ik haast dertig jaar na dato in de goed verwarmde studiezaal van het Schiedamse ge meentearchief de gebeurtenissen van zoveel jaar geleden gaan uitpluizen. Dat kost voornamelijk tijd. Een hoeveelheid historisch materiaal is net een leeggegooide zak gemengde drop. Je weet niet wat het lekkerst smaakt en wat je er het eerste uit zult pikken. Juist door alles heel precies te proeven ontdek je de grote lijnen, ai- volgen. En de belangrijk- :hrjjf je op. Omdat je in het begin niet weet wat belangrijk is en waarvoor, noteer je een tijdlang alles. Het is kopiëren en teruglezen, gegevens controleren en In het Schiedamse gemeente-archiej kun je de historie napluizen. niets voor vaststaand aannemen. Zijn de Bruijn en de Bruin een en dezelfde persoon, of kon die andere secretaris (het vertrouwde handschrift wordt door een ander vervangen) niet goed spellen? Over welke Hermans heeft de voorzitter het in godsnaam? Wie zijn die niet te identificeren namen? GEVAARLIJK Soms voormannenvan de tegenpar tij? Naar welk binnenlands politiek feit verwijst deze opmerking? Je gaat ploeteren in de vrije uren, die samen vallen met de openingstijden van het gemeentearchief. Thuis groeit de stapel aantekeningen. Zul je straks door de bomen het bos niet meer zien? En kun je met deze dingen wel een goed verhaal schrijven? Het ant woord is nee. Er zijn meer gegevens nodig. We gaan raadsnotulen lezen, en oude kranten, want ook die wor- WAAROM Ergens in de papierwinkel va.. Historisch Seminarium van de Uni versiteit van Amsterdam liggen 440 keurig getikte vellen, tesamen bevat tend het door deze universiteit als doctoraalscriptie geaccepteerde boek: „Geen Ideaalmenschen, de af deling Schiedam van de Sociaal De mocratische Arbeiderspartij (1899 1917)" Zestien hoofdstukken met een inleiding en een slotbeschouwing. Alles keurig voor elkaar en 28 pagi na's bronverwijzingen. De vrucht van ploeteren in verwaaide jaren, zoals een collega zei, die alle Tom Poes af leveringen uit de NRC knipte. Waar is het goed voor? Hoe komt zoiets tot stand? Waarom ben ik er aan begon nen? U moogt dat allemaal weten. Het is altijd mijn wens én diep ve langen geweest om te worden gedi plomeerd als geschiedschrijver. Dat kun je dus leren aan de universiteit In principe gaat het om drie dingen: Een feitelijk raamwerk van wat er de laatste vijfduizend jaar gebeurd is, waarbij men zich op bepaalde aspec ten specialiseert. Een redelijk inzicht in de verschillen de manieren, waarop je geschiedenis kunt schrijven en de moeilijkheden waarop je kunt stuiten. Wanneer gaat partij kiezen bijvoorbeeld in liegen? De kneepjes van het mooie vak. Die heeft iedereen met een beetje talent in zijn vingertoppen, maar er is veel oefening voor nodig om ze er werke lijk uit te halen. Het komt er op neer, dat je snel de kern in een betoog moet kunnen vinden. Met een doctoraalscriptie toon je aan inderdaad geschiedenis te kunnen schrijven. Nu heeft elke tijd zijn eigen hinder nissen. Wie middeleeuwse geschiede nis beoefent, kampt met een enorm gebrek aan bronnen en een grote hoe veelheid vervalste documenten. Als je zoals ik de tijd onzer overgrootva ders bestudeert, verzuip je in het ma teriaal. Het is onvoorstelbaar, hoeveel in een goed georganiseerde maat schappij moet worden opgeschreven, vastgelegd en bewaard. Elke bestuurs laag in Nederland van rijk tot gemeente heeft hele afdelingen in dienst om al dit papier voor later te bewaren. Alleen al het Algemeen Rijksarchief in Den Haag bestrijkt een halve straat en dat gebouw is veel te klein. O ja, dit archief Jieeft filia len in het hele land en dan bestaan er ook nog provinciale en gemeentelijke archieven. Dat van Schiedam - hele maal niet zo'n bijzondere stad - is ge vestigd in een groot vol herenhuis. Vlaardingen heeft het hare onderge bracht in het voórmalige stadhuis van de opgeheven gemeente Vi^ardinger Ambacht aan het Emmaus. Je raakt bedolven onder het papier. Er zijn hele beroepsopleidingen voor nodig om mensen te leren hoe je al die do cumenten zo moet opslaan, dat ze later makkelijk terug te vinden zijn. VERNIEUWING Ik meldde mij dus op een mooie ochtend in het Schiedamse ge meentearchief om een geschikt onderwerp te vinden. Het zou iets moeten worden rond de gemeentepo litiek van 1897 - dacht ik - want toen zorgde een enorme kiesrechtuitbrei- SCHIEDAM - Zaterdag 19 januari - Tientallen bewoners van de Grens- flat op de Rotterdamsedijk moesten zaterdagavond Iaat snel hun huis verlaten. In de kelders was namelijk brand uitgebroken en de kans was groot dat er explosies op zouden volgen. Dit gebeurde gelukkig niet. De schade bleef beperkt tot zeven uitge- brandde kelderboxen. Over de oorzaak van de brand bestaat nog on duidelijkheid. AMERIKAANSE i pp i icrAnc PRIJSCADEAU 1980 9 verschillende orgelstemmen, c.\~ sustain, automatisch ritme, etc.\ 2x372 octaaf, CKMOvoxroterencte luidspreker, roldeksel etc. L0WREY WURUTZER EMINENT HAMMOND RIHA WESTERSINGEL 42, ROTTERDAM TEL. (010) 363500 Dagelijks geopend van 9 tot 17.30 uur Vrijdag koopavond van 19 tot 21 uur ♦huurprijs met recht van koop Oude kranten lezen is gevaarlijk werk. Ze staan vol met leuke stukken en te gekke advertenties die een mens zeer afleiden van het saaie verslag, waar het hem eigenlijk om te doen is. Hier is grote zelfdiscipline nodig. De krant biedt een schat aan informatie over de gebeurtenissen in de stad en in het land. De voorraad aantekeningen blijft groeien. Je besluit niet met va kantie te gaan, want ander kom je er nooit meer door. Uiteindelijk ligt alles klaar, maar on gesorteerd, het lijkt nu niet meer op die leeggegooide zak drop, maar op een tafel vol ingrediënten. Voor het exquise diner moeten de verschillen de grondstoffen in de juiste hoeveel heden gemengd en op de juiste tem peratuur gebracht worden De kok zet zijn koksmuts op en begint te inventariseren, wat hij heeft. Je kunt geschiedenis namelijk wel schrijven als een opsomming en het is ook beter te beginnen bij het begin en te eindigen bij het eind, maar daarmee is men er niet. Je moet de gebeurtenissen ook groeperen en niet alles door elkaar vertellen, want dan raakt de lezer het overzicht kwijt We gaan dus de lossen onderdelen van het verhaal in hun samenhang groepe ren. Dit analyseren en groeperen van de gegevens is een ander tijdrovend werk. Wat het oplevert is een stevig geraamte. De bekleding met huid en vlees is een kwestie van stilistisch ver mogen. Het verhaal moet vertéld worden. Wat gaan we maken? Flakke Holland se pot of een kruidenschotel? Honderdvijftig jaar geleden dachten de historici nog, dat volstrekte onpar tijdigheid mogelijk was. Het lukte ze zelf anders niet, zo stelden latere ge neraties vast en sindsdien is de discus sie over hoe je je resultaten moet pre senteren, in volle gang. De meeste Nederlandse geschiédschrijvers gelo ven, dat je in ieder geval moet probe ren die onpartijdigheid te benaderen en zij doen dat door een zeer precies, maar slap en geestloos verhaal te le veren. Soms is dat dus ook nog on begrijpelijk door de slechte zinsbouw en het vele jargon. Ik vind eigenlijk, dat ze gelijk hebben met dit streven naar onpartijdigheid, maar je moet wel eerlijk blijven. Je moetje lezer la ten weten, aan welke kant je staat, zodat hy zelf kan bepalen, uit welke gezichtshoek een verhaal geschreven is. Kun je dan toch eerlijk blijven? Ja dat kan. Door geen feiten te donkeremanen. Wie partij kiest in de geschiedschrij ving, neemt de lezer au serieux. Die acht het publiek in staat zelf zijn conclusies te trekken uit de duidelij ke sociale en politieke visie van de heelt in het verleden ALTIJD VOOR DE RIJKEN EN DE MACHTIGEN Gt KOZEN. De kerk van de proces sies, van de donderpreken, van het verbod om naar de socialistische om roep te luisteren, veracht ik. Voor paus Woytila, de zielzorger en ver trooster, heb ik bewondering. Voor de paus Woytila die hem onwelgeval lige theologen brodeloos maakt of die anderen wil voorschrijven, hoe veel kindeken ze krijgen, voel ik slechts afkeer vermengd met angst. Dan lijkt Woytila plotseling teveel op zijn grote tegenstrever in Polen, Gierek, de communistische dictator. Het maakt niet veel uit, waarom je mensen brodeloos maakt. Een paus die Hans Küng ontslaat, omdat diens opvattingen van het katholicisme hem niet bevallen, is even gevaarlijk als de rode alleenheerser die dissiden ten het leven zuur maakt. De kerk is er te vaak op uit geweest om de men sen in ieder geval dom te houden (arm niet altijd) en dat blijkt overdui delijk uit het doen en laten van de Schiedamse katholieke leiders aan het begin van deze eeuw Ik lust die knapen niet en de lezer van mijn scriptie heeft er recht op dat te weten. De feiten kloppen en als u wilt, kunt u ook gaan controleren. Want een historicus vertelt altijd waar hij zijn gegevens vandaan haalt. Exact. £lk hoofdstuk van „Geen Ideaalmenschen" bevat ongeveer zes tig voetnoten die verwijzen naar de stukken waar ik mijn gegevens aan ontleen. Geschiedenis is altijd contro leerbaar. Het is een Stadskroniek mét bronver- melding. J En het is nu klaar, eindelijk En soms zit ik verstolen in het ver haal te bladeren. Je wordt er angstig van Zou dit echt goed zijn? Had ik die formulering toch niet beter kun nen veranderen? Je voelt je net als een toneelspeler vlak voor de pre mière. Alleen komt dat gevoel altijd terug, als je geconfronteerd wordt met je eigen tekst. En toch trekt hij, onweerstaanbaar. Ik ruk ook donder dags de Havenloods uit de bus om eerst mijn eigen stukken te lezen. Ach, het gebouw van mijn trots is slechts een kaartenhuis. Bij het min ste zuchtje waait alles door de kamer HAN VAN DER HORST HEKEL NwsÉbr* Ik zelf heb geen hekel aan de chris tenen, maar wel aan het georgani seerde christendom. Omdat ik van huis uit katholiek ben, ken ik die re ligie het best: geloof mij, de katho lieken zijn aardige mensen. Ze weten zich gesterkt door een menselijk ge loof, zij worden geestelijk overeind gehouden door zeer rustgevende tra dities als het sacrament van de biecht en het H. Oliesel die de mens in staat stellen om ingrijpende dingen, zoals misstappen of de eigen dood be spreekbaar te maken. De katholieke godsdienst geeft troost. De katho lieke godsdienst geeft je de kans je hart uit te storten En de katholieke KERK deugt niet. Ze is strak en autoritair georgani seerd. De opperherder en plaatsver vanger van Christus woont niet in één paleis, maar in een complex van paleizen en de gewone gelovigen worden verdrukt door een enorme bureaucratische laag van boven hen gestelden die velerlei rang en stand hebben, velerlei druk kunnen uitoe fenen. En deze georganiseerde kerk Stérk in prijs verlaagd! Pullovers uit de prijsserie van 29,75 tot 49,75 in diverse modellen- kleurstellingen en kwaliteiten. Maten: S-M-L Nu extra voordelig voor nog géén vijftien gulden Voor

De Havenloods | 1980 | | pagina 3