Onderwijs aan anderstaligen: gedeelde verantwoordelijkheid Brugklas MAVOILBO einde of nieuw begin? SCHOLEKTKKANT mmm eia Gevolgen van een volksverhuizing MS Open dagen en voorlichtings avonden Over weer een keuzemogelijkheid 1 pag. 5 LZJ* 5-577 De Rotterdamse volksverhuizingen laten zich binnen het bestek van één pagina ambtelijke taal schetsen, maar de consequenties van de veranderende bevolkingssamenstelling zijn groot genoeg om stof te bieden voor ettelijke decimeters archiefkast. De nota Leegloop en Toeloop" (door B&W in november vorig jaar aan de gemeenteraad aangeboden) geeft slechts een samenvatting, een overzicht van de chaos in Rotterdam die ontstaan is door een cumulatie van problemen. Die opeenstapeling van telkens weer andere factoren speelt ook een belangrijke rol in het onderwijs. In oude wijken vestigen zich migranten, in iets minder oude wijken maken bewoners plaats voor degenen uit die oude wijken om zelf door te schuiven naar nieuwbouw, van waaruit Rotterdammers naar andere gemeenten trokken. Een typerend verschijnsel met grote gevolgen. Waarover hieronder meer. In genoemde nota spreken B&W over migrantenkinderen die elke dag aankomen, over taalproblemen, over analfabetisme en semi-analfabetisme. Over toenemend schoolverzuim en demptivatie. Waarover hieronder meer. Er wordt gezocht naar oplossingen, maar de vooruitzichten zijn „moeizaam". De hoop wordt gevestigd op de jeugd, op intercultureel onderwijs, op ouderraden, op de inbreng van de buitenlanders zelf. Wethouder Den Dunnen „voelt zich opgeduwd van onderaf', een goed teken. „Als een groot front gaat werken aan de problemen, erover denkt", zegt hij, ,,moet de oplossing wel komen. Zij het met een paar jaar vertraging" m het oplossen van de problemen die ont- I staan zijn door de grote aantallen kinderen van migranten in de Rotterdamse schoolbanken, is de Maasstad niet uit de zorgen. De bevolkingssamen stelling verandert in meer opzichten. Al jaren wordt het inwonertal kleiner, het aandeel van de bejaarden daarin wordt groter (vergrijzing), het aantal één- en tweepersoons huishoudens groeit gestaag terwijl jonge gezinnen met kinderen uit Rotterdam wegtrekken. Voor het onderwijs is hier de factor „gezinnen met kinderen" van belang. Het aantal daarvan daalde in Rotterdam de laatste acht jaar met 2900 per jaar, waarin verwerkt is de daling van 3500 Nederlandse gezinnen en de stijging van 600 buitenlandse gezin nen. Door de concentratie van de laatste groep in oude wijken kon het gebeuren dat daar nu scholen zijn met een aandeel van 90 pet. buitenlandse kinde ren. Voor een aantal wijken geldt dat 30 pet. van de geboren kinderen niet-Nederlands is. Dat heeft weer alles te maken met het gegeven dat gezinnen van migranten over het algemeen kinderrijker zijn dan de Nederlandse. In gesprek met de heer Huyskamp, inspecteur bij het onderwijs met als specialisme educatieve voorzieningen voor buitenlanders en met de heer Winninghof, stafmedewerker op het stadhuis voor de afdeling anderstaligen, komen de sombere intercultureel onderwijs is in opstart vooruitzichten naar voren. „Je mag verwachten dat in een aantal jaren 40-50 pet. van de scholen bestaat uit anderstaligen. Nu al zijn er in het onderwijs 47 verschillende nationaliteiten vertegenwoordigd, die allemaal, onderwijskundig gezien, hetzelfde probleem hebben: je moet ze Nederlandstalig maken. Je kunt daarbij aannemen dat bij Franse, Duitse en Engelse kinderen de leermotivatie sterker is dan bijvoorbeeld bjj Marokkaanse of Turkse kinderen, van wie de ouders beide, of alleen de moeder nooit onderwijs heeft gehad. Als zulke kinderen thuis komen is de school geen bespreekbaar onderwerp en dat maakt het moeilijk" De nota Leegloop en Toeloop wijdt een afzonderlijke paragraaf aan de knelpunten in het onderwijs. Het verschuiven van bevolkingsgroepen heeft tot gevolg gehad, zegt de nota, dat autochtone kinderen met achterstanden (bijvoorbeeld omdat ze afkomstig zijn uit gezinnen uit de sociaal lagere milieus - HB) over veel meer wijken zijn verspreid en dat autochtone kinderen met de grootste achterstanden zich vaak als minderheid tussen allochtone kinderen met eveneens zeer grote achterstand bevinden. Vertaald in een uit spraak van een onderwijskracht is dat „Kinderen van buitenlanders kosten me zoveel tijd dat ik niet toe kom aan de problemen van de Nederlandse kinderen" Daarbij komt dat elke dag nieuwe kinderen naar de scholen gaan, kinderen van migranten zonder enige kennis van het Nederlands die in een omgeving komen die vaak zo veel lotgenootjes opgenomen heeft, dat het „spelenderwijs Nederlands leren", het effect van een kleine minderheid tussen Nederlandse kinderen, verdwenen is. Huyskamp en Winninghof benadrukken het belang van intercultureel onderwijs, waarin „planmatig diver se sociale, historische, economische en maatschap pelijke verschijnselen uit de betrokken landen wordt aangeboden. Dat onderwijs is in opstart, in het Oude Noorden vind je er al iets van. Men begint daar in een aantal klassen het probleem voeding aan te snijden, er wordt gepraat over Tukse en Marokkaanse kleding, over gedrag en geloof. Dat doen we omdat we ook hopen zo een stuk vooroordeel-vorming te bestrij- In Turkije is één op de drie mannen analfabeet en twee op de drie vrouwen kunnen niet lezen of schrijven. In Marokko liggen de cijfers nog hoger en het is niet aannemelijk dat de percentages voor naar Nederland geëmigreerde Turken en Marok kanen lager liggen. De communicatie wordt hierdoor ernstig bemoeilijkt. De alfabetisering van die groepen kómt nauwelijks op gang. Huyskamp en Winninghof: „Hoewel wij onze aan dacht concentreren op de groep tot 16-jarigen, moe ten we er aan de andere kant voor zorgen dat Neder landers en niet-Nederlanders samen verantwoordelijk heid moeten gaan dragen. Niet voor niets staat er in de nota dat er stemrecht moet komen voor buiten- „Er ligt nu een cultuur- excuus: men wil niet (foto Dick Hogerwerf jrj langzaam van de grond. En ook de vakorganisaties Kinderen van Surinamers, Turken, \(arokkanen eo nog een aantal andere minderheidsgroepen wonep bovendien vaak in een oude wijk van Rotterdam;, waar ook de proletarische achterhoede, Rotter- In Islamitische gezinnen moet communicatie meestal L "m6? leVen acht-efte£eld via de man verlopen omdat de vrouw geen inbreng ten, wonen (Rotterdam Magazine, januari 1980 heeft. Niettemin moeten ook de vrouwen aangespro- W\ ^an vraagstuk van de etnische mmderhe- ken kunnen worden, er moet voorlichting gegeven denA Spanningen en conflicten znn het gevolg, worden, ondanks het isolement waarin ze door hun LéeS °°P en Toeloop meende B&W van Rotterdam een antwoord te moeten zoeken in gebundeld# deconcentratie", het zich in straten en delen van straten vestigen van buitenlanders. Men hoopt daar door tegemoet te komen aan de begrijpelijke drang van migranten om bij elkaar te wonen en tegelijk ernstige vormen van discriminatie en getto-vorming Den Dunnen: „Nee, want ik heb niet alleen te maken (J,n negatieve betekenis) te voorkomen. Rotterdam met mijn verantwoordeUjkheid naar die mensen toe. Maeazine stelt vast dat de spreiding van etnische c i. ij ii i j i groeperingen over Rotterdam al is begonnen dat "1 buitenlanders al spontaan verspreid over Rotteria.n wonen. He, dno, het bureau .oorUch'in,van ters geconfronteerd met de moeilijkheid dat ze geen P™e,"te ^engesteld blad trekt nog enkele opziejv zwemonderricht kunnen kunnen geven, omdat er tien T' delj°ncentratle zo* Turkse kindertjes langs de kant staan die niet mee ™"tac' 'ussen oorspronkelijke bevolking en migrait- mogen zwemmen. Dat is niet alleen lastig voor die te" sohader\en vreemdelingenhaat kunnen vergroterr, badmeester. Stel dat die kinderen hier blijven, dan mftn -«♦ moeten ze kunnen zwemmen, het is niet zo gek om dat verplicht te stellen. Er ligt nu een cultuur-excuus: men wil niet, zeker als het om meisjes gaat. Maar je moet ook rekening houden met de belangen van de kinderen" s waterrijke land niet stelt men onder meer vast. lil W°( W W mi En hij gaat verder: „We hebben dat soort knopen al doorgehakt. We hebben gemengde scholen en som mige ouders willen dat niet. Maar er is leerplicht en daar moeten ze zich aan aanpassen. Overigens moet zoiets wel uitgepraat kunnen worden. Ik ben voor het praat-model en niet voor het dwangmodel". egenover de toenemende demotivatie en daar- lethouder Den Dunnen is er van overtuigd dat de 'oplossing komt. Hij volgt de ontwikkeling zelfs meer dan dat hij er leiding aan geeft en ondanks alle sombere vooruitzichten is hij optimistisch genoeg om te zeggen: „Elk probleem dat er komt en waar over gedacht wordt door ëen breed front, daar koirtt een oplossing voor". Er zijn deskundigen die oplossingen voor de zorgen zien op de arbeidsmarkt en ook Huyskamp <m Winninghof erkennen de rol die de arbeidsmarkt gespeeld heeft. Ze zeggen: „De demotivatie van leef- lingen neemt alleen maar toe en dat is een typiséh verschijnsel dat speelt bij het inzakken van de arbeids- uït voortvloeiend uit de hand lopend schoolver- markt. Daarom moet je hoe dan ook voorkomen djit zuim, staan te weinig middelen en te weinig mogelijkheden om de problemen voldoende het hoofd te bieden. Verzuim (weet de nota) neemt toe door de ongunstige vooruitzichten op de arbeids markt, door de voorspelbaar moeilijke toegang tot er een nieuw soort lagere sociale klasse ontstaat. moet uitgezocht worden in welke beroepen dubbéj- taligen goed terecht kunnen. Wat is er tegen eeji Turkse politieman, die goed Nederlands spreekt? (Her tien jaar heb je er een groot aantal nodig". Gem. Hoge Zeevaart school Pieter de Hoochweg 129, 3024 BS Rotterdam. Za terdag 8 maart van 10.00- 15.00 uur Vakschool voor Bakkerij en Hotelpersoneel Bentheimstraat 1. Rot terdam, Tel. 010-660024 Vrijdag 1 febr. van 10.00- Rotterdams Conservato Pieter de Hoochweg 122, Rotterdam. Maandag 11 febr. om 20.00 uur Chr. Scholengemeen schap Angelus Merula, Zinkseweg 6, Spijkenisse. Dond. 7 febr. om 20.00 uur; dinsd. 12 febr. om 20.00 uur Chr. Scholengemeen schap Angelus Merula (dependance) Fazantenlaan 7, Helle- voetsluis. Dinsdag 5 febr om 20.00 uur Chr. School v. MAVO Kralingen Oudedijk 75, Rotterdam. Zat. 9 febr. en Zat. 16 febr. van 10.00- 12.00 Chr. Scholengemeensch. voor Lager Beroepson- Verbindingsweg 4. Kr.a. d. IJssel. Donderdag 7 febr. 20.00 uur Kon. Wilhe lm ina school v. Chr. MAVO Van Beethoven laan 33, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Zaterdag 2 febr van 10.00- 12.00 uur Woensdag 6 rebr van 10.00- 12.00 en van 13.30 15.30 uur Openbare MAVO Krim pen aan den IJssel Groenendaal 5. Dinsdag 5 febr. op 20.00 uur schap De Krimpenerwaard Olympiade 4, Kr.a.d IJssel. Woensdag 6 febr om 20.00 uur Christelijke Technische School De Brug P.C.Boutenssingel 15, Cap. a.d. IJssel. Zaterdag 9 febr. van 10.00- 12.00 Christelijke Technische School De Vaan. Montessorriweg 20, Rot- Openbare kleuter en lage re scholen Zwijndrecht Dinsdag 5' Van 't Hoff Instituut. Bergsingel 135, Rotter dam. G.J. de Jonghweg 36, Rotterdam. Zat. 2 febr. 9.30- 12.30; 14.00 16.30 uur Openbare Scholenge- Mavo „Kon. Juliana" Kastanjedal 2, Maassluis, Zaterdag 9 februari, van 10.00 tot 12.00 uur Noorderhavenkade 162, 3030XV Rotterdam; Voorlichtingsavond dins dag 12 februari 20.00 Krimpener Vrije School Oosterstraat 35, tel. 01807- 12707. Zaterdag 9 febr. Aanvang 9.30 uur Rotterdamse Grafische .School., Grafische Tech- nieken. Heer Bokelweg 55 (bij Schiekade) Rotterdam. Zaterdag 2 febr van 10.00- 15.00 uur Scholengemeenschap Guidb de Vries, Haestrechtstraat 25, Rot terdam IJsselmonde. Vrijdag 22 febr aanvang 20.00 uur Opl. LHNO Rusthoflaan Rusthoflaan 56, 3034 XM Rotterdam, Tel. 010- 138190. Woensdag 6 febr. 10.00- 12.00 uuren 14,00- 16.00 uur. Chr. MAVO „Het Lage R'dam. Zaterdag 9 febr en Zaterdag 16 febr van 10.00- 12.00 uur. Lagere Agrarische school: De Rik 28, 3232 LA Brie lie. Vr. 1 febr. 9.30- 12.00; 13.00- 17.00; 19.00- 21.00 uur. Zater dag 2 febr. van: 9.30- 12.00; 13.00-17.00 uur. Techn. School Schie- broek Erasmuspad 10, Rotter dam. Zaterdag 9 febr. van 9.00-12.00 uur. Scholengemeenschap Me la nchton. Van Bijnkershoekweg 97. Rotterdam. Maandag 4 febr. en dinsdag 12 febr. om 20.00 uur. Spec, v leerlingen: Zat. 9 febr 10.00- 12.00 uur WEER AAN DE SLAG - In het vootjaar 1978 is een proefproject gestart voor bijscholing van verpleeg kundigen. De werkgroep „Scholing en wederinschakeling in ziekeninrich- tingen" wil daarmee bereiken dat vrouwen die (opnieuw) op zoek zijn naar werk in de verpleegkunde, weer een kans krijgen. Bovendien bestaat er een ernstig tekort aan verpleeg kundig personeel. In Rotterdam start in maart voor de vijfde maal een cursus. Informatie daarover: 773539. MOEDER-MAVO - Opnieuw or ganiseert de Chr. Avondscholen gemeenschap Rotterdam een voor bereidingscursus voor de moeder- MAVO. De cursus start op 5 fe bruari omdat gebleken is dat de periode van februari tot en met juni precies lang genoeg is om de voornaamste kennis van de lagere school nog eens te herhalen. De cursus verplicht niet tot het ver der gaan op de moeder-MAVO. De kosten bedragen f 60,-. Voor meer informatie: tel. 819330 (op werk dagen van 9-13 uur). SCHOOLVERLATERSKRANT Door de beweging van werkende jon geren KWJ en het NVV-jongeren- contact is een schoolverlaterskrant samengesteld, die informatie wil geven aan jongeren die over vier of vijf maanden de schoolbanken gaan verlaten. In een oplage van 100.000 exemplaren is de krant gratis ver spreid. Het blad bevat nieuws over uitzendbureau's, de werkloosheid, de minimumjeugdlonen, over de vraag tussen doorleren en gaan werken en over ontslagen worden. Binnen het kader van de onderwijsvernieuwingen, - aanpassingen en - experimenten valt één exponent bijzonder op: sinds een aantal jaren bestaan er scholengemeenschappen waar lecilingen naast lager beroepsonderwijs ook middelbaar algemeen voortgezet onderwijs kunnen volgen. In Rotterdam zijn er twee scholen die zich met deze LBO/MAVO combinatie bezig houden. Over enkele voor- en nadelen van deze vorm van integratie gaat onderstaand verhaal. Waar het lager beroeps onder wijs al lang, wellicht te lang gezien wordt als het begin van de onderste sport van de maat schappelijke ladder dreigt ook het middelbaar voortgezet onder wijs te verzakken. In beide onderwijs takken wordt al geruime tijd gezocht naar oplossingen. Belangrijkste trend in het LBO is geweest dat er steeds meer aandacht gegeven wordt aan de algemene vorming van de leerlingen In het MAVO valt het fiasco van de drie-jarige MAVO op (en het ver dwijnen daarvan) en daarnaast het experiment met twee-stromen onder wijs zoals dat in een andere vorm ook al op het LBO bestond. Twee stromen onderwijs houdt in dat leerlingen de mogelijkheid geboden wordt onderwijs op twee niveaus. In het LBO kent men bovendien een C niveau (met de hoogste moeilijkheidsgraad). Naast de zo geboden keuze-mogelijk heden kent onderwijsland sinds een aantal jaren de combinatie van MAVO en LBO, in de Maasstad te vinden op de Scholengemeenschap Nicolaas Witsen en de Sint Paulus Eerstgenoemde startte in 1973 met het project en in 1978 werden de eerste examens afgenomen van leerlingen met de gemengde MAVO- LBO brugklas als achtergrond. Vier jaar later maakte ook Sint Paulus een begin met de combinatie en dit leer jaar draait ook daar de heterogene brugklas. Zowel de heer Eykenaar als de heer Van Gurp, respectievelijk directeur van Nicolaas Witsen en van Sint Pau lus, zien die gemengde brugklas als een voordeel van LBO-MAVO onder wijs. De keuze tussen beroepsonder wijs en voortgezet onderwijs wordt met een jaar en wanneer er in de toekomst nog een verlengde brug klas komt, met twee jaar, uitgesteld. De heer Eykenaar: „Het coördinatie project AVO-LBO, dat zich lande lijk bezighoudt met de samenwerking werkt momenteel aan de leerstofont wikkeling voor de heterogene brug- periode. Toen een aanvang werd ge maakt met het experiment bestond de aangepaste leerstof nog niet, maar door samenwerking van alle bij het AVO-LBO project betrokken scho- Belangrijk pluspunt van de heteroge ne brugklas is dat ouders die twijfe len tussen beroeps- of algemeen vor mend onderwijs op het moment dat hun kind van de lagere school komt, nog geen keuze hoeven te naken, maar dat in de praktijk kan blijken welke richting de juiste is. Het even tueel -lagere percentage leerlingen dat van zijn MAVO naar HAVO gaat schrijft de heer Eykenaar toe aan het feit „dat de instroom van potentiële HAVO-leerlingen lager is dan op een catagorale MAVO of een MAVO in een AVO- scholengemeenschap". De keuze ligt bij de leerlingen die naar het LBO- MAVO onderwijs komen niet tussen twee vormen van alge meen voortgezet onderwijs. Toch liggen in de combinatie LBO/MAVO ook problemen verscholen. De vrees bestaat dat er een scheuring optreedt in het AVO, waarbij de MAVO zich door naar het LBO te trekken afscheidt van de van oudsher als doorstroom mogelijkheid bedoelde HAVO. In de samenwerking met het beroeps onderwijs zitten zoveel voordelen dat het MAVO wellicht de eigen waarde dreigt te verliezen. zou zijn", zegt hij, heeft dat niets te maken met de combinatie LBO- MAVO omdat de eindexamenpro gramma's dezelfde blijven. Wel is het zo dat MAVO als eindonderwijs geen waarde heeft, maar zo is het ook niet bedoeld. Dat geldt ook voor LBO Het is idioot dat wanneer grote groe pen jongeren pas na hun twintigste of later het bedrijfsleven in moeten er van scholieren van LBO of MAVp al verwacht wordt dat ze op 15-jari- ge of 16-jarige leeftijd produktièf zijn". Wat zijn de mogelijkheden dan wél voor die leerlingen? Degenen m?t een LBO-opleiding op C-niveau heb ben de mogelijkheid om naar hét MBO (middelbaar beroeps onderwijs) te gaan. Zij maken 30 proc.uit van het totaal, de overige 70 proc. (zij met een A of B diploma en het res tant op C-niveau) kiezen tussen het leerlingenstelsel (één of twee dagen in de week een beroepsopleiding vol gen), werken of profielverbetering, hetgeen wil zeggen dat door een ex tra jaar geprobeerd wordt alsnog op het C-niveau te komen waardoor de overstap naar MBO mogelijk wordt. Bovendien is er sinds kort een experiment voor 16 tot 18 jarigen. Volgend jaar gaat er in Rotterdahi een school beginnen met koït middelbaar beroepsonderwijs (KMBO) bedoeld voor diegenen onder het 70 proc. restant die nèg een volledige dagopleiding willen vól gen. Het KMBO eindigt ongeveer dp het niveau van het leerlingenstelsel.

De Havenloods | 1980 | | pagina 27