„Geen mogelijkheden uitbreiding voortgezet onderwijs Maassluis" i ilTsJHNMOEm^ Nieuwe specialisatie aan Hogere Economische School huis-aan-huis-blad. Inschrijving Part-time cursussen Schooljaar '80 - '81 voor partieel leerplichtigen en niet leerplichtigen Aan de Streekschool "Rotterdam Noord" Dep. Schiedam Schoolstraat 8 tel. 010 - 26 86 91 Kantooropleiding ECABO Winkelopleiding O.V.D. Opleidingen voor Jeugdige Werklozen Voor informatie en inschrijving bel: 010-26 86 91 Wethouder van Eck-Grootveld: H (foto Jack van Raay) MAASSLUIS ..Het is volstrekt onaanvaardbaar dat Maassluis 20 weinig mogelijkheden heeft op het vlak van het voortgezet onderwijs. Belachelijk!" Dit zegt mevrouw Van Eck-Grootveld, wethouder van onderwijs. „Het openbaar onderwijs wil ik uit breiden met een school voor Lager Technisch Onderwijs, één voor Lager Huishoud- en Nijverheidsonderwijs en een Atheneum- afdeling bij de scholengemeenschap. Ik zie die mogelijkheden echter niet meer. De minister heeft heel duidelijk laten weten dat we die scholen niet krijgen. door BART VERKADE keken voor welk schooltype de leerlingen van de zesde klas lagere school geschikt zijn. „Dit is het tweede jaar dat we met die test werken en we hebben nog geen problemen", zegt mevrouw Van Eek Maassluis heeft 23 kleuterscholen (4298 kinderen), 21 scholen Voor ge woon lager onderwijs (3529 leer lingen), 2 scholen voor buitengewoon lager onderwijs (155 leerlingen), 1 openbare scholengemeenschap (575 leerlingen), 2 christelijke Mavo's (538 leerlingen), 1 christelijke LTS (482 leerlingen), 1 Rooms Katholieke school voor LHNO (201 leerlingen) en 1 christelijk vormingscentrum (274 deelnemers). „Een groot gedeelte van de Maasslui- se kinderen moet naar school buiten Maassluis, omdat we zelf de mogelijk heden niet hebben", aldus mevrouw Van Eek. „Tijdens een telling ander half jaar geleden bleek, dat 865 leei plichtige leerlingen (41 procent) in een andere plaats naar het voortgezet onderwijs gingen. Het grootste ge deelte van deze kinderen gaat naar Vlaardingen, maar ook verder gelegen steden als Rotterdam en Den Haag stonden op de lijst" De scholen dié er zijn in Maassluis worden echter druk bezocht. „Het leerlingenaantal- loopt in Maassluis minder snel terug dan in andere gemeenten", zegt de wethouder. „We hebben nog steeds gebrek aan loka len. Dit komt doordat we veel nieuwbouw hebben. In een wijk als de Dijkpolder, du. nu ongeveer 8 jaar bewoond is, hadden we 2 nood- lokalen neergezet bij de school om de „piek" op te vangen. We hebben die lokalen echter nog steeds nodig. Sterker nog: doordat de minister de lecrlingenschaal ver laagd heeft hebben we nog meer lokalen nodig. De minister wil die niet «geven, omdat er binnen een straal van twee kilometer nog een lokaal leeg staat. Wij maken pns echter zorgen, hóe de leerlingen onder te brengen" Integratie De gemeente Maassluis is zich op onderwijsgebied volop aan hel voor bereiden op het samengaan de in tegratie - van het kleuter- en basis onderwijs. Mevrouw Van Eek: „De kleuterleidsters zijn al een poosje bezig met bijscholing en met alle ont wikkelingen op onderwijsgebied bijvoorbeeld het schoolwerkplan houden we rekening met de integra tie. Er zijn al schoien in Maassluis waar zowel het kleuter- als het basisonderwijs en dé peuterspeelzaal in hetzelfde gebouw zitten. Ik ben een voorstander van een ononder broken onderwijsproces. We zijn er op voorbereid" Ook op het gebied van de ouder participatie (de ouders helpen en denken mee op school) is Maassluis goed op weg. Op 29 januari jongst leden heeft de gemeenteraad de „Schoolraad" ingesteld. „In de schoolraad zitten zowel onderwijs gevenden als ouders", aldus wethou der Van Eek, „De raad heeft een adviserende functie; zij zullen vooral betrokken worden bij het vaststellen van het schoolwerkplan" Het grootste probleem dat Maassluis heeft op onderwijsgebied is de op vang van de anderstaligen kinderen „We hebben geprobeerd de grote groepen anderstaligen te spreiden over de scholen. Als regel hebben we gesteld dat(in een klas niet meer dab 25 procent anderstalig mag zijn. Anders zouden de buitenlandse kin deren geen Nederlands leren, en we voorkomen hiermee dat et bijvoor beeld drie Nederlandse kinderen in een hele Turkse klas zitten", aldus mevrouw Van Eek. „Op vrijwel alle Maassluise scholen zitten anders taligen, ook op de scholen voor buitengewoon onderwijs. Met de doorstroming van de anderstalige kindeien naar het voortgezet onder wijs doen zich meer problemen voor dan bij de Nederlandse kinderen" „Als het schoolhoofd of de ouders het niet eens zijn met de uitslag of als de ouders en het schoolhoofd van mening verschillen, wordt altijd gekozen vóór de hoogste mogelijk heid. Bijvoorbeeld: als de test LTS uitwijst en het schoolhoofd vindt dat die leerling meer geschikt is voor de Mavo, dan zal - in overleg met de ouders gekozen worden voor de Mavo" Zowel de gemeente als de leerkrach ten op de Maassluise scholen voor voortgezet onderwijs proberen de leerlingen zo goed mogelijk op hun keuze voor te bereiden. „De school- dekanen doen goed werk", zegt de wethouder, „en de gemeente pro beert onder andere door middel van voorlichtingsdagen op het gemeente huis de schoolverlaters te informeren. Vorig jaar zijn de scholen met deze leerlingen naar Rotterdam geweest, waar een grote Banenmarkt werd gehouden. Dat is erg leerzaam geweest" Ippo-test Samenvattend kan gezegd worden dat Maassluis op alle fronten probeert tot een zo goed mogelijk onderwijsapparaat te komen. Be paalde problemen (minister, lokaal- raad, grote groepen anderstaligen) staan dit echter nogal eens in de weg. ROTTERDAM Aan het bestaande pakket van drie specialisatiemogelijk heden aan de Hogere Economische Schooj Rotterdam is sinds augustus '79 een vierde opleiding toegevoegd De Economisch-Linguïstische Afde ling (EL) maakt een nieuwe specia lisatie mogelijk, waarbij behalve eco- nomievakken een groot aantal uren i moderne talen op het programma f staan Men heeft gekozen voor juist deze studierichting, omdat uit het be drijfsleven en overheid steeds meer vraag komt naar medewerkers op HBAO-niveau. die zich zeer goed in de moderne talen kunnen uitdruk ken Steeds meer bedrijven zijn internatio naai werkzaam en dan blijkt dat het Nederlandse taalgebied klein is. Daarom bestaat er grote behoefte aan mensen, die vooral in de zake lijke sfeer schriftelijk en mondeling in het Frans, Duits en Engels goed thuis zijn. De EL opleiding biedt naast de uitge breide taallessen een gelijkwaardige economische scholing als die van de commercieel-economisehe öf de eeoiiomisch-juridische afdeling. Dit houdt wel in. dat de opleiding hierdoor langer duurt dan de andere drie De EL richting betekent bijna een jaar meer studie. De toelatingseisen vopr de nieuwe specialisatie zijn vrijwel gelijk aan die voor de al bestaande richtingen. Dat wil zeggen, dat de opleiding open staat voor VWO en HAVO leerlingen die naast Engels ook Frans en/of Duits in hun eindexamenpakket heb ben, naast één van de vakken econo mie, handelswetenschappen en wis kunde Voor afgestudeerden van het MEAO en dc MDHS gelden overeen komstige eisen. Geïnteresseerden, die zich willen aan melden of'mcer informatie over de economische oplèiding nodig hebben, kunnen contact opnemen met de Hogere Eonomische School\ Zilver- schoonstraat 50, Rotterdam (tel. 010 189929) Administratief Assistent Administratief Medewerker A Administratief Medewerker B Vooropleiding L.H.N.O. L.E.A.O. M.A.V.O. 4 Assistent verkoopmedewerker Verkoopmedewerker L.B.O. A Niveau L.B.O. B 2 vakken C Niveau M.A.V.O. 4 Brugdiploma verzorgende Beroepen B.V.B. Praktijkdiploma Boekhouden Schakelcursus ECABO Voor partieëlleerplichtigen die 2 dagen per week naar school moeten, werken wij samen met Stichting Vormingswerk "Waterweggebied Noord" in Schiedam en Vlaardingen. t'-,r - b*,'L ik.',** «-ONDERWIJS- V* vazmmKtesr*:--.-i uwn i —..m r |r

De Havenloods | 1980 | | pagina 35