Telemann-ensemble viert 3e lustrum Daar in dat kleine cafe... Voordragen is een kunst ter meulen ter meulen ter meulen Nieuwe expositie in Artoteek DE HAVENLOODS DONDERDAG 7 FEBRUARI 1980 6-57. NYLON VELOURS KAN IN DE WASMACHINE GEWASSEN WORDEN. STADSKRONIEKSCHIEDAM VLAARDINGEN - „De bevolking moet betalen" is de conclusie van weihouder van financiën IJsbrand van der Velden naar aanleiding van het gemeenteraadsdebat rond de N. V. Afvalverwerking Rijnmond (A VRVorige week woensdag besloot de raad dat de tarieven voor het ophalen van huisvuil en marktvuil flink zullen worden verhoogd. De bevolking zal zeker zeventien procent meer moeten gaan betalen, als gevolg van het wanbeleid dat A VR jarenlang voerde. Met alleen Remy Poppe van de SP als tegenstemmer, ging de ram noodgedwongen accoord met een financiële sanering van de A VR, die Vlaardingen minstens zeven ton zal gaan kosten. Poppe gaf de voor keur aan een faillissement van de A VR: „Het kalf is verdronken en op kosten van de bevolking wordt de put gedempt" waren zijn woorden. De andere gemeenteraadsleden zagen een faillissement echter niet zitten, omdat dat waarschijnlijk meer gaat kosten dan de financiële sanering. VLAARDINGEN - Roekhuis Rood Vlaardingen is weer open. Sinds februari zijn de boeken, tijdschriften, affiches, koffie en thee, tot voor kort verkrijgbaar in het PSP-pandje aan de Schoolstraatte koop in de nieuwe ruimte van de Stichting Rood Vlaardingen in het voor malig weeshuis aan het Weeshuisplein 18, naast V D. De meeste ruimte in het nieuwe onderkomen wordt ingenomen door boeken, over de meest uiteenlopende maatschappij-kritische onder werpen. Zelfs verantwoorde kinderboeken slaan op de planken van het boekhuis. Ook het andere werk van de stichting, het draaien van films en het or ganiseren van kunstexposities, wordt binnenkort weer gestart. Onder de naam Filmhuis R V gaat men in de ruimte aan het Weeshuisplein films draaien, exposities worden georganiseerd door Kunsthuis RV Het boekhuis is elke vrijdag en zaterdag van 13 tot 17 uur geopend SCHIEDAM - Zaterdagavond werd in Schiedam weer bewezen dat deze stad niet voor niets het predikaat „De carnavalsstad van boven de Moerdijk" opgestempeld heeft gekregen. Op het Boerenbal van de carnavalsvereniging De Rietzeilers ging het er namelijk „Brabants" aan toe. Tijdens deze avond werd Paul van Bilzen nog tot Zwart Schaap benoemd omdat hij zijn bowlingbenefiet door een boycot van de bowlingfederatie in de soep zag lopen. SCHIEDAM - Experts van de explosievenopruimingsdienst moes ten er aan te pas komen toen de Schiedamse politie een pand aan de Schiedamse Slachthuislaan doorzocht. Ze waren in het huis terecht gekomen omdat de eigenaar ervan in Deventer gearresteerd was bij een actie die gericht was tegen de OGEM. In het huis van de 28-jarige Schiedammer werden twee pistolen, een gaspistool, vijfhonderd stuks minutie en chemicaliën voor de maak van explosieven gevonden. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling om de nota op donderdag 7 fe bruari al te bespreken tijdens een ver gadering van de sectie binnensporten (stadhuis 19.30 uur). Het rapport is echter niet tijdig gereed gekomen. Binnenkort zal het daarom eerst wor den aangeboden aan het dagelijks be stuur van de VRSR. VLAARDINGEN - De Culturele Raad in Vlaardingen gaat opnieuw een cursus voordrachtkunst organise ren. Het doel van deze cursus is, de belangstellenden dichter bij de Neder landse literatuur te brengen. Onder leiding van mevrouw C. Koolwijk- Eibers wordt 14 februari aanstaande begonnen. In toaal wordt op 15 avonden les ge geven, waarvan 7 keer voor de zomer vakantie en 8 erna, éénmaal per 14 dagen. De cursus wordt gehouden in het Hollandiagebouw aan de Oostha- venkade 42, van acht tot tien uur s avonds. Belangstellenden (vanaf 15 jaar) kun nen zich voor deelname aanmelden op de eerste cursusavond. De kosten bedragen 50 gulden. Het secretariaat van de Culturele Raad in het Stads kantoor (kamer 308) wil graag meer informatie geven. Telefoon: 35 58 88 toestel 174. De laatste tijd gebeurt het steeds vaker, dat anderen door mij gekoes terde dromen waar maken. Zo wilde ik als kind graag aan de Polder vaart wonen en wel in de molenstomp bij de volkstuintjes van Klein Babberspolder. Reden: er liep een haventje tot bijna voor de deur, waar ik dan mijn motorsloep in zou kunnen leggen. Ik wilde toen een motorsloep. Naarmate een mens ouder wordt, komen zijn verlangens dichter bij de realiteit. Later wilde ik een auto, nog later een brom fiets en nu droom ik van de dag, dat de vertrektijden van de RET-bus- sen op het station een beetje aansluiten bij die van de trein. Het molentje en de tuin er om heen bleven echter verboden ter rein. Ik ben altijd nogal een gezeg lijk jongetje geweest - later de schade ruimschoots ingehaald - ik durfde dus niet over hekjes te klimmen, maar zwierf in de buurt en fantaseerde. De molen bij de volkstuinen heeft altijd veel meer tot mijn verbeelding gesproken dan dat minimale zwarte ding een heel eind verder voorbij de Blauwe Brug aan het begin van het Beatrix- park. Later ben ik er nog wel eens bin nen geweest. Aan het plafond hing een echte gaslamp van voor de oorlog, die helaas niet in werking was. De huurders konden er wei nig mee doen, want de gemeente Schiedam had in ditf contreien nooit gas aangelegd en evenmin De vogeltjes electriCiteit. Nog geen kilometer van de snelweg waren zij terecht gekomen in een stukje negentien de eeuw en ik wist op dat moment al teveel van dat godzijdank voor bije tijdperk om nog in die molen te willen wonen. Het wordt nu een tehuis voor vogels. Er komt een museumpje, er gaan virenden in zitten van de Schiedamse fauna. Zij hebben mijn jeugdideaal verwezenlijkt en op zulke mensen mag je niet ja loers zijn. Verleden week moest ik onvoorstelbaar vToeg op en in de tuin achter het huis floot een merel. Even had ik het gevoel dat de lente was begonnen en, al is het dan maar fantasie, het sterkt je toch in de strijd tegen de regen vlagen, waarmee deze winter ons teistert. Ik denk, maar ik weet het niet en als ik lieg, dan wijzen de mensen van de molenstomp me maar te recht, dat het aantal verschillende vogelsoorten in Schiedam af neemt. Je hoort er in ieder geval minder dan twintig jaar geleden, al kan dat komen, omdat het ver keer zoveel lawaai maakt. Van die stroomstoring een half jaar gele den herinner ik me alleen nog maar de weldadige stilte die meer dan twee uur aanhield, voor ze in de centrale het probleem hadden opgelost. En als dat laatste het ge val is, als wij zoveel lawaai maken dan moét het geluidsdecor van de vogels maar wat versterkt worden. Op de een of andere manier wordt je daar toch gelukkiger door dan van de radio. U moet zelf maar eens naar dat molentje gaan kijken maar niet met tevelen, want dan schrikken de vogels. HAN VAN DER HORST Haal de romantiek in huis... SCHIEDAM - Heineken Nederland B.V. wil de problemen die zijn regerzen met bewoners van de Troelstralaan en omgeving zo snel mogelijk uit de weg ruimen. Heineken is namelijk van plan het pand Troelstralaan 113 (waar vroeger ijzerhandel Engering gevestigd was) als café in te gaan richten. De omwonenden zien daar vooralsnog weinig heil en hebben onlangs 180 hand tekeningen aan burgemeester Te Loo overhandigd. Deze wist hen in een on langs verstuurde brief niet meer toe te zeggen dan dat de vergunningverlening nog niet op korte termijn te verwachten was. Degene die namens de bewoners actie voert tegen de vestiging van het café is mevrouw Suttorp. Zij reageerde namelijk toen de buurt door de gemeente werd ingelicht over de eventuele nieuwe bestemming van het pand en zette een handtekenin genactie op poten. „Het is hier altijd rustig geweest. Dat willen we graag zo houden. Ze hebben een muziek- vergunning aangevraagd en als ze die krijgen..." Iets anders waar ze bang voor is is de overlast die brommers straks gaan geven. Met name door de brede stoep voor het pand voorziet zij grote hoe veelheden brommers met draaiende motor. Ook de rector van de nabij gelegen scholengemeenschap Spieringshoek, pater Uijterwaal, heeft al een brief naar het college van B en W geschre ven. Daarin informeerde hij naar het soort café dat er zou komen. ..Kijk, het kan best een net café zijn. Daarom zul je van mij ook nog geen bezwaren horen. Ik heb echter nog steeds geen antwoord gehad, maar zie wel dat ze druk aan het werk ziin". Aan de heer Tompkins, vertegen woordiger van Heineken in Schiedam, de taak de omwonende gerust te stel len. Volgens hem is het de bedoeling dat het een „halfbruin café" gaat worden. Geschrokken is hij van de felle reacties van de omwonende. „We willen er een gezellig buurt café van maken waar iedereen zich thuisvoelt. Dacht je dat wij er een dronkelorre.nzooi van wilden maken? Daar hebben wij toch ook niets aan. Ik sta echt stomverbaasd. Die mensen zien opeens het zwartste van het zwartste van de maatschappij in dit büurtcafeetje verwoord worden". Muziekoverlast De angst voor brommeroverlast vindt hij ook ongegrond; „Het wordt zeker geen bromnozemzooi. Daar zorgt de man die namens ons in de zaak komt te staan wel voor. Die wil er een echt buurtcafé van maken, waar mensen 's-middags een balletje gehakt kunnen komen eten en 's-avonds een kaartje of een biljartje leggen. Muziekoverlast zal er ook niet zijn. Daar schieten we toch niets mee op Wat hebben we aan een buurtcafé als de we buurt tegen ons in het harnas jagen? Daarom zal die muziek echt niet hard staan". MAASSLUIS - Het Telemann-en semble dat in Maasluis en omgeving veel succes oogst, is ongeveer 15 jaar geleden ontstaan uit een kameror kest. Dit orkest trad voor het eerst op tijdens de herdenking van de be vrijdingsdag in 1965 en in dat zelfde jaar deed het mee met een concours in Vlaardingen. Het kreeg een aparte onderscheiding voor ensemblespel. De groei van Maassluis betekende voor het ensemble een groter aanbod van musici, waardoor het meer moge lijkheden kreeg. Tegenwoordig telt het ensemble 28 leden. Door het gro te aanbod, kon het ensemble zich veroorloven alleen de Hoede spelers uit te kiezen, waardoor de kwaliteit van de groep op een hoog niveau kwam te liggen. Leden die in de loop der jaren uitblonken zijn wel Henk Cuppers, Arno Bons en Meeuwis Re bel. Naast officiële uitvoeringen in onder andere de Sint Janskerk in Gouda, het Prinsenhof in Delft, de Oude Kerk in Voorburg en de Stadsgehoor zaal in Vlaardingen, werd in de afge lopen 15 jaar regelmatig opgetreden in bejaardencentra en ziekenhuizen, waardoor een vrij grote kring van vas te bezoekers is opgebouwd. Sinds twee jaar is de leiding van het ensemble in handen van dirigent Ar no Weiffenbach, die zijn opleiding onder andere kreeg bij Igor Marko- vitch in Wenen. Onder zijn directie bereidt bet Telemann-ensemble zich voor op een feestelijk concert ter ere van het derde lustrum. Dit concert zal aanstaande zaterdag (9 februari) plaatsvinden in de grote zaal van Ont moetingscentrum Koningshof aan de Uiverlaan in Maassluis. Het concert zal om 20.15 uur beginnen. Dat is voordelig... Leuke damesheupslip met een grap pig borduursel. In rood, wit, blue en groen. Maten: S-M-L. Per stuk van 2,50 voor Nieuwe studie over verdeling haluren VLAARDINGEN Door de mede werkers van het sportbureau wordt momenteel gewerkt aan een nota over de (her)verdeling van de uren in de sporthal Westwijk. Tot de uit gangspunten daarbij behoren de vragen of er nog langer huurders van buiten de stad geaccepteerd kunnen worden ën ook of de specifieke bin nensporten niet moeten prevaleren boven andere aanvragers. hangolielamp in zware bronzen uit voering. De melkwitte glasglobe heeft een mat binnenglas dat een erg mooi lichtresultaat geeft. Met een massief houten onderpot. Afm.: 88 cm hoog en globedoor- snede van 25 cm. Nu met voordeel van 159,50 voor yiuueuuui- riet aroot Wat heb je aan een buurtcafé als je de buurt tegen je in het harnas jaagt", redeneert Heineken. Daarom moeten de omwonenden van het pand aan de Omdat Heineken de bezwaren van de omwonenden zo snel mogelijk weg wil nemen heeft er gistermiddag een gesprek tussen de heer Tompkins en mevrouw Suttorp plaats gevonden. Daarin heeft hij haar verteld wat zijn bedrijf voor plannen met het cafe heeft. Of hij daarmee de buurt voor hun plannen gewonnen heeft is nog onduidelijk. Mevrouw Suttorp tot slot: „Als het wettelijk toch niet tegen te houden is dan kunnen we maar beter goede vrienden zijn, dat is Dat is pas kwaliteit! Op het programma staan vijf werken, waaronder uiteraard een van de naamgever van het ensemble, de be roemde Duitse componist Telemann. Met een Ouverture van hem zal het concert geopend worden. Een Con cert van Vivaldi staat als tweede op het programma. Aad Sluyter (hobo) en concertmeester Henk Eshuys zijn hierin solistisch te horen. De vocale medewerkster van het en semble, de alt/mezzó Maria Huizinga, zal ditmaal te beluisteren zijn in de cantate „Adriana a Naxos" van Jo seph Haydn (uit 1789). Verder staan op het programma een werk van een betrekkelijk onbekende componist, de monnik Benedictus Buns, die leef de aan het eind van de 17e eeuw en een werk van Mozart, de Ouverture „Der Schauspieldirektor". Al met al een attractief programma dat bij uitvoering door het jubileren de Telemann-ensemble een goede op komst van luisteraars waard is. woonmarkt brienenoord IJsselmondselaan175 Rotterdam Tel. 010-50 74 44 Zware kwaliteit nylon velours in fraaie warme kleuren: bruin, groen rood en goud. Ongeveer 140 cm breed. Met extra voordeel VLAARDINGEN - Textiel-houtreliëfs en tekeningen van Carla Sparreboom en Hans Rikken zijn van vrij dag 8 februari tot en met zaterdag I maart te zien de de Galerie/artotheek. Carla Sparreboom ftoudt zich op het moment he/ig met het ritme dat fè Vinden is door verschillende dik tes hout te combineren. Aanvankelijk pakte zij haar houtjes in textiel in, later werd dat gedeeltelijk ver vangen door doorzichtig plastic. Nu is ook deze bar rière verdwenen en blijven alleen de banen van hout over, met daarop gekleurde ringen die soms het ritme versterken, soms ook verstoren. De ene keer zorgen de gekleurde ringen voor het ritmische patroon, de andere keer het hout zelf, waarbij ook het toeval een rol kan spelen. De tekeningen van Hans Rikken zyn hoofdzakelijk ontstaan vanuit twee thema's, namelijk: - interferentiepatronen gevormd door over elkaar ge plaatste rasters van lijnen op gelijke afstand; - een door hem zelf ontwikkeld schrift. De Galerie/artotheek aan de Oosthavenkade 8 is ge opend van maandag tot en met vrijdag van 12 tot 17 uur, vrijdagavond van 19 tot 21 uur en op zaterdag van 10 tot 17 uur. De toegang is gratis. Een tekening van Carta Sparreboom.

De Havenloods | 1980 | | pagina 5