Werk in de techniek Automatisering vraagt gerichte opleidingen Meer kansen voor meisjes M.T.S. opleiding betekent werk 9 lasser-monteur Poiec Detachering bv Groot tekort vakmensen Voor een ontdekkings- en oriëntatiereis door uw vakgebied. Polec detac detachering bv x lasser-monteur N.V. Nederlandse Gasunie r Gebruikersonderwijs H Gedurende de laatste jaren heeft de automatisering een zeer sterke ontwikkeling doorgemaakt. Ten gevolge hiervan zijn met name de gebruikers van geautomatiseerde systemen met een nieuw oplei dingsprobleem geconfronteerd. Voor de nieuwe beroepen binnen de automatisering, zoals operateur, programmeur, systeemontwer per e.d. heeft men speciale opleidingen ontwikkeld, die aanvanke lijk uitsluitend door de leveranciers van computers en later door het Studiecentrum Novi te Amsterdam werden verzorgd. Langzamerhand geven ook de scho len voor Hoger Ekonomisch en Ad ministratief Onderwijs (HEAO) wat meer aandacht aan het vak informa- tika, terwijl tevens een begin is ge maakt met de Hogere Informatika Scholen (HIS). De eerste leerlingen van dit hoger beroepsonderwijs zijn onlangs afgestudeerd. AI met al vormt dit een duidelijke ontwikke ling op het onderwijsgebied Met het onderwijs ten beoeve van de gebruikers van de automatisering is het veel triester gesteld. Ondanks het feit. dat de gebruikers een sterke behoefte aan goede opleidingen heb ben, laat het formele onderwijs het afweten. Steeds meer mensen krij gen vroeg of laat met de computer te maken, hetgeen bijna altijd een zeer duidelijke invloed op het werk en de werkomstandigheden heeft. Hoe moeten de gebruikers aan de voor hun werk noodzakelijke kennis van de automatisering komen? Een open vTaag, die niet gemakke lijk te beantwoorden is. Allereerst zou men zich moeten afvragen, wie de gebruiker nu precies is. Tot voor kort was het enige antwoord op deze vraag: De gebruiker is de niet-auto- matiseringsspecialist"een nogal negatieve benadering. Sinds korte tijd is de „Werkgroep Gebruikersopleidingen" van de Sek- tie Edukatie van het Nederlands Genootschap voor Informatika bo- zig wat structuur in de gebruikersop leidingen aan te brengen. De eerste vTaag, die zij zich gesteld hebben, is „Wie is de gebruiker?". In 1978 ss het eerste interim rapport onder die titel verschenen. In het rapport wor den de gebruikers onderverdeeld in vijf verschillende categorieën, waarna globaal aangegeven wordt, wat de taak en de benodigde kennis voor de respectievelijke gebruikers is. In een volgend rapport zal gezocht worden naar een definiëring van de kursussen, die bij deze functies Das sen Pas dan kan aan het gericht ont wikkelen en bouwen van cursussen worden gewerkt. Dit kan echter nog wel enige tijd duren. Het middelbare onderwijs en de diverse beroepsop leidingen doen in die tussentijd nieta aan automatiseringsonderwijs; slechts enkele scholen zullen iets op experimentele basis aan dit onderwijs doen. Veel schoolverlaters zullen dan ook in de komende jaren ontdekken, dat het beroep waarvoor zij zijn opgeleid door de automatisering is beïnvloed en dat de school verzuimd heeft de nodige kennis mee te geven. Een pro bleem dat vele anderen,die al in het arbeidsproces zijn opgenomen nu al ervaren. Toch gebeurt er iets. Automatiseringsmedeweikers van grotere bedrijven geven kursussen en voorlichting aan medewerkers van het bedrijf. Zowel commerciële instituten als stichtingen houden zich bezig met het geven van auto matiseringsonderwijs. In Amsterdam geeft o.a. de Stichting Associatie Computerkunde onderwijs aan par ticulieren. In Rotterdam i$ de Stichting Info ABC gevestigd. Deze stichting is een binnen de Nederlandse Mid- denstandsbank opererend oplei dingsinstituut. dat naast het onder wijs aan particulieren en speciale op deproblematiek van bedrijven ge richte cursussen, ook aandacht geeft aan het midden en kleinbedrijf. Prij zenswaardige initiatieven, die nog lang niet voldoende zijn om de enorme onderwijsbehoefte op dit gebied te kunnen dekken. üL HAV ENLÓOÜS DONDERDAG 6 MAARTlW Op de 's Gravendijkwal in Rotterdam is op dit moment gevestigd de Stichting Regionaal Orgaan voor liet Leerlingenwezen in Zuid- Holland-Zuid. Vanaf 31 maart heeft de stichting nieuwe behuizing betrokken aan de Nieuwe Binnenweg 166. Het doel van de Stich ting is het bevorderen van de opleiding volgens het leerlingwezen als bedoeld in de „Wet op het Leerlingwezen" en het behartigen van de belangen in sociaal pedagogische zin van werkende jonge ren, in het bijzonder degenen die in het kader van het leerlingen wezen worden opgeleid. Deze prachtige volzin wordt in de Th. Koops. Eén van de belangrijkste praktijk uitgevoerd door o.a. de di zaken waar de heer koops zich op recteur van de Stichting, de heer dit moment mee bezig houdt is het project rol-doorbreking. Het Minis terie van Onderwijs wil bevorderen dat ook meisjes meer aan het werk komen. Op dit moment hebben jongens die van school komen nog steeds een grote voorsprong. Zodra het geld beschikbaar wordt gesteld voor dit project (de heer Koops hoopt dat dit zeer snel zal z(jn) wordt gestart met een aantal opleidingen die voorheen slechts golden als specifieke jongensbe- roepen. Waarschijnlijk zal worden gekozen voor de richtingen centra le verwarming, schilderen en mon- tage-bankwerken. De school zal zorgen na uitgebreide selectie dat werkgevers worden gevonden die de meisjes in dienst nemen. De meis jes komen bij de jongens in de klas en ontvangen extra begeleiding. Een informatie avond zal worden belegd voor schooldecanen. Daarna volgt een avond voor die meisjes die hier meer van willen weten. Zij wor den santen met hun ouders en an deren die in dit project geïnteresseerd zjjn, verwacht, in principe zullen alle opleidingen toegankelijk worden voor meisjes, het probleem is vaak dat de ouders hier wat aarzelend tegenover staan „Om de opleiding wat meer te laten aansluiten bij de specifieke talenten van de leerlingen kan nu gekozen worden uit een theoretische of een practische opleiding. De reden hiervan is de geaardheid van de leerling en de vraag uit het bedrijfsleven. Het bedrijfsleven zit te springen om beter geschoold, op de praktijk gericht personeel. Deze keu zemogelijkheid is nog in een experi menteel stadium. In de toekomst wordt het mogelijk ook een commer cieel technische richting te kiezen", aldus de heer Hamilton Het leerlingenwezen houdt zich tevens bezig met M.A.V.O. leerlin gen, die na het schakeijaar een vak kunnen leren. Door de toenemende werkloqsheid komen leerlingen die een administratieve richting hebben gekozen, vaak niet aan de bak. L.T.S. leerlingen zijn practisch altijd te plaatsen. ..Het werkloosheidspercentage onder afgestudeerde M.T.S.-ers is minder dan 2 proc Dit zegt de heer Hamilton, adjunct-directeur van de le Middelbare Technische School aan de Witte de Withstraat. „Deze 2 proc. moet nog wat worden afgezwakt, omdat de reden van de werkloosheid veelal moet worden toegeschreven aan de korte tijd tussen het verlaten van de M.T.S. en de militaire dienst". ..De M.T.S. is onderverdeeld in vier afdelingen, waarvan de weg- en wa terbouw in Zuid Holland op dit mo ment nog een unieke plaats inneemt. Gouda en Dordrecht hebben ook plannen in die richting. De M.T.S. opleiding duurt vier jaar, waarvan één jaar op de praktijk gericht is. In het praktijkjaar gaan de leerlingen de bedrijven in. Deze bedrijven wor den door de school geselecteerd en regelmatig door de leraren bezocht. Het komt nauwelijks voor dat een praktijkjaar overgedaan moet wor den. Bij doorstroming naar de M.T.S. wordt het practisch jaar over slagen. Het diploma M.T.S. wordt dan pas uitgereikt nadat het praktijk jaar op de H.T.S. is voltooid." ,,In het verleden werd de M.T.S. veelal bevolkt door L.T.S.-ers en Foto: Werkloosheid percentage hij afgestudeerde M.T.S. -ers laag. M.A.V.O.-leerlingen De laatste jaren vinden steeds meer H.V O leerlingen een weg naar de M.T.S. Zij beginnen in het tweede leerjaar en beperken zich tot de technische vak ken. De aansluiting verloopt uitste kend. Men doet in dat jaar de tech nische vakken van het eerste jaar en uitzendorganisatie voor tekenkamer-en technisch kaderpersoneel Over arbeid denken we anders dan vroeger. Vroeger: de vaste baan, de loopbaan bij één bedrijf. Tegenwoordig zijn er steeds meer longeren die zich eerst zo breed mogelijk willen oriënteren en de mogelijkheden van hun vakgebied willen verkennen. Dat kan uitstekend bij Polec Detachering B.V., het toonaangevende landelijk-werkend buro voor tekenkamer en technisch kaderpersoneel. Deze gespecialiseerde organisatie is in 12 jaar tijd uitgegroeid tot een buro waar ca. 400 externe medewerkers afwisselend en interes- Weg, sant werk vinden in hun eigen vakgebied bij een zeer gevarieerde klantenkring, waar onder: overheid, bouwondernemingen, architektenburo's, advies- en konstruktie- buro's, machinefabrieken en konstruktie- bedrijven, etc. Geïnteresseerd in zo'n ontdekkingsreis die nog goed betaalt ook? Kom eens rustig praten bij één van onze vestigingen! Onderstaand een summier overzicht van de funkties die door onze externe medewerkers worden vervuld. Machinebouw Wij vragen: Tekenaars Tek./Konstrukteurs Konstrukteurs Engineers Statikers Kalkulators Werkvoorbereiders Opzichters Algemene werktuigbou Apparatenbouw C.V., airconditioning sanita Elektrotechniek TEKENKAMER- EN TECHNISCH KA0BVER90NEEL Polec Detachering b.v. tel- 010 14 55 27 - 14 55 49 Hofplein 19, 2032 AC Rotterdam I I I I Zonder een postzegel op te sturen naar Polec Detachering b v. antwoordnr. 316, 2000 WC Haarlem Uw naam Adres Plaats Postkode Telefoon Funktie Opleiding Specialisme I I II SI N V. Nederlandse Gasunie vraagt voor haar districtskantoor te Rijswijk een In Rijswijk is de onderhoudsploeg voor West-Nederland gestationeerd. Deze ploeg is verantwoordelijk voor het grote onderhouds- en storingswerk in het betreffende gebied. Van de beide lasplaatsen in deze ploeg is thans een plaats vacant. 1 De werkzaamheden zullen bestaan uit. Het verrichten van alle voorkomende laswerkzaamheden aan hoofd- transport- en regionale leidingen en aan installaties, alsmede het uitvoeren van montagewerkzaamheden De vereisten voor deze functie zijn LTS-bankwerken met NVL-diploma Ruime laservaring, met name met het lassen van pijpleidingen, zowel electrisch als autogeen Rijbewijs BE. Bereidheid opgenomen te worden in de wachtdienst Als u belangstelling heeft voor deze functie, dan verzoeken wij u uw schriftelijke sollicitatie te richten aan de afdeling Personeelsvoorziening onder nr. 3032/WN. Postbus 19. 9700 MA Groningen Inkoop, transport en verkoop van aardgas ÏBOELE'S SCHEEPSWERVEN EN MACHINEFABRIEK B.V, BOLNES Wil z//n sen dynemleche onderneming, die zich heeft gespeelellteerd tn de reperette en de verbouw ven zee- en rMerechepen en beggerveertulgen. Bovendien zlln wil ektlef op het gebied ven nieuwbouw, algemene eteelbouw en werkzaamheden voor de ott-ehore. WIJ zijn een zelfstandige onderneming, die ondanks alle minder positieve berichten die In het algemeen over de scheepsbouw circuleren, haar toekomst met vertrouwen tegemoet ziet. Binnenkort starten wij OPLEIDING TOT ELEKTRISCH LASSER OPLEIDING TOT METAALBEWERKER IN 01 SCHEEPSBOUW OPLEIDING TOT PIJPENBEWERKER Voorts zoeken wij: SCHEEPSMETAALBEWERKERS BANKWERKERS ELEKTRISCH LASSERS PIJPFITTERS WIJ bieden: - arbeidsvoorwaarden op besla van CAO-grootmetaal met bedrijfseigen salarisschalen - eventuele huisvesting blnn6n de gemeente Ridderkerk - buiten de gemeente Ridderkerk bedrljfsvervoer van en naar het bedrijf, of eventueel reiskostenvergoeding - gratis bedrijfskleding - minimaal 22 werkdagen vakantie per jaar - koffiegeld - aanvullende secundaire arbeidsvoorwaarden en sociale voorzieningen U kunt solliciteren bij onze afdeling Personeelszaken, Ringdijk 598 te Bolnes op werKdagen van 06.00-11.30 uur en van 13.30-16.30 uur. U kunt ook telefonisch-een afspraak maken met de heer P. Luyendijk (tel. overdag 01804 - 18555 of 's avonds en in de weekends 078 - 152927). Indien u er de voorkeur aan geeft thuis te worden bezocht. £aam:. kunt u deze coupon ONGEFRANKEERD In gesloten enve- i lop opsturen aan: DflCI CDU Geb' da{um: OUELC D. w. wenst gaarne overdag/ s avonds bezoek aan tvulê- Antwoordnummer 2, 2980 VC Ridderkerk. doorstrepen wat niet wordt verlangd

De Havenloods | 1980 | | pagina 19