Herinneringen uit Rotterdams' wildwest-tijd m t I PERS FOTO 7*0 Hein MoI's me moirés opnieuw gedrukt Aad van der Laan opent filiaal in Vlaardingen A\X Vrij-Entree in teken van draaiorgel Taverne op zoek naar computer 80jaar de juiste lijn Vergunningsaanvraag Shell Club over gezondheid Bekende namen op benefietbal DE 0 HAVENLOODS DONDERDAG 20 MAART 1980« 12-590 ROTTERDAM - Hein Mol is terug. De SUN heeft de „Memoires van een havenarbeider" de autobiografie van de befaamde Rotter damse vakbondsleider en cursieQesschrijver opnieuw uitgebracht. Meer dan vijftig jaar nadat de eerste druk verscheen - in twee dagen uitverkocht - kunnen wij weer kennis nemen van het Rotterdam, zoals Mol dat kende en bestreed; een gore chaotische havenstad vol tegenstellingen, onrecht en uitbuiting, een samenleving met een dubbele moraal, een haven waar letterlijk en figuurlijk met twee maten werd gemeten. Waar voor de heren andere regels golden dan voor de slaven, want rond de eeuwwisseling ging een bootwerker, die ook maar één sinaasappeltje stal, er voor altijd uit, terwijl haast elke werkgever zich een deel toeeigende van de aan wal te brengen lading. Wie een schamele boterham in de haven wilde blijven ver dienen, moest wel meewerken aan die praktijken. Anders wachtte hem aan wal de uiterst karige hulp van het Burgelijk Armbestuur, als dat al iets gaf. Tachtig jaar geleden was Rotterdam eigenlijk een wild-weststad. Hein Mol schreef zijn herinneringen aan die pe riode op, toen de haven al een stuk rustiger was geworden. Dankzij de ac tiviteiten van de vakbeweging, goed willende werkgevers en verscheidene politieke partijen is na de eerste we reldoorlog een deel van de misbrui ken in de haven opgeruimd. Wat Mol vertelde, was toen het voor het eerst verscheen, al goeddeels verleden tijd, maar heel wat lezers moeten met angst en beven de afleveringen heb ben gevolgd, die één voor één in het toenmalige Dagblad van Rotterdam verschenen. Tenslotte had bijna ieder een, die toen in de haven wat bete kende, er destijds zelf aan meegedaan. Maar Hein Mol noemde zoveel jaar na dato geen namen. Alleen de insiders wisten precies hoe de vork in de steel zat en heel oude mensen halen nu waarschijnlijk nóg veel meer uit Mols zinnen dan lezers van een jaar of der tig. Wie was Mol? In de jaren dertig droe gen zijn cursiefjes en reportages zeer bij tot de bloei'van het „Dagblad van Rotterdam", een uitgave van de def tige Nieuwe Rotterdamsche Courant voor het gewone volk. In die dagen zag je het standsverschil ook in de kranten. De zogenaamde ,,groote dag bladen" gaven goedkopere neven-edi ties uit, die in de volksbuurten veel werden gelezen.-Mol schreef ondanks zijn sociaaldemocratische overtuiging voor een liberaal blad, omdat hij bij de socialistische „Voorwaarts" niet meer kon worden dan portier. Bonzendom Toch had Mol zijn sporen in de socia listische beweging verdiend. Hij was een der mede-oprichters van de eerste moderne vakbond van havenwerkers, socialistisch raadslid en een bekend propagandist voor de arbeidersbewe ging. Maar Mol was geen echte politi cus. Hü had en hield een bloedhekel aan het bonzendom en de baantjesja- gerij, die hij in partij en vakbeweging constateerde, om welke reden hij in grote conflicten raakte. Mol verloor bijvoorbeeld zijn vaste positie bij de vakbond, omdat hij naar de mening van zijn medebestuurders te veel tijd besteedde aan de werklozen. De ge meenteraad moest hij verlaten, om dat hij stukken schreef in het „Dag blad van Rotterdam", dat overigens geen enkel bezwaar maakte tegen zijn socialistische getinte stukken. Het ging er tenslotte om in de volkswij ken zoveel mogelijk abonnees te hou den en dat doel was best een paar fel le stukken van Mol waard. Na de oorlog heeft Hein Mol nog lang artikelen geschreven voor de opvolger van het Dagblad van Rotterdam, het Algemeen Dagblad en voor deNRC zelf, maar zijn journalistieke werk van de jaren dertig is vergeten, totdat de Amsterdamse historicus Jaques Giele toevalligerwijze op een exem plaar stuitte van Mols levensherinne ringen. Voor hem een gouden vondst, want Giele houdt zich sinds-zijn stu dietijd bezig met historisch onder zoek naar het begin van de Neder landse arbeidersbeweging. Hij zocht en kreeg de medewerking van Mols nog twee levende zoons en dank zij hun onschatbare medewerking konde de „Memoires van een havenarbeider' opnieuw verschijnen. De lezer vindt er niet alleen Mols levensverhaal in, maar ook een uitvoerige toelichting, die Giele samen met zijn collega Toine Jansen heeft gemaakt plus een onderkruiper tijdens een grote haven staking werkte om daarover in zijn krant, het Volk, te kunnen schrijven. Het resultaat is een voortreffelijk ar tikel, waar zijn collega's van heden nog eer mee konden inleggen. U moet het zelf maar lezen. Het hele boek bevat 304 pagina's, die je in één adem uitleest, hoe laat het ook wordt en hoe zeer de huisgeno ten ook tot naar bed gaan aanmanen. En als het uit is, dan realiseert men zich, hoe onvoorstelbaar véél en hoe onvoorstelbaar wéinig er is veranderd. Tachtig jaar geleden zagen ze er in de gelukken. Vaak zag je bootwerkers met verbonden lichaamsdelen toch doorploeteren, omdat er nu eenmaal geen ziekengeld was. En voor blij vend invaliden was er alleen bedelen en de bedeling. Je kon toen moeilijk uitmaken, wat erger was. Raveri Rotterdam gold in die dagen als de „snelste" haven van Europa, maar ook als de oneerlijkste. Er werd op ingenieuze en minder ingenieuze wij ze door de verladers gestolen als de raven. Mol legt allemaal haarfijn uit, hoe het in elkaar stak en de lezer blijft achter met de indruk, dat de toenmalige zakenwereld wel zeer vloeiend in de penoze overliep. Het was tegen zulke toestanden, dat Hein Mol zich verzette. Samen met nog een handvol arbeiders probeerde hij de bootwerkers te verenigen in één goed georganiseerde vakbond, die de strijd voor lotsverbetering aankon. Hij stuitte daarbij op de intimidatie van de werkgevers, het individualisme van de Rotterdame havenarbeiders en de tegenwerking van de anarchisten. haven niet tegen op iemand vieren twintig tot zesendertig uur achter el kaar te laten staan, als dat zo uit kwam. Protesten hadden weinig zin omdat een leger werklozen zó het baantje van een klager over wou ne men. De haven werkte het liefst met losse krachten, die per karwei werden aangenomen. Het werk was niet al leen zwaar, maar ook ontzettend ge vaarlijk. Een mensenleven was weinig waard in die dagen en dat bleek uit de zeer geringe maatregelen die wer den genomen om de veiligheid te ga randeren. Er ging haast geen dag voor bü, of er gebeurden zeer ernstige on- Anarchisten Want voor zover de Rotterdamse boot werkers in opstand kwamen tegen hun lot, deden zij dat zeer radicaal. Zij wezen alle gezag af: zü streden voor een maatschappij, waarin alle mensen vrijwillig samenwerkten voor het algemeen welzijn en waar geen dwang zou bestaan. Zij begonnen dat binnen hun eigen organisaties te rea liseren: een strakke, centrale leiding hielden ze tegen: die zou onweer staanbaar verburgelijken. En dat is de grote overeenkomst met onze tijd: nog steeds is de organisatie graad van de Rotterdamse havenar beiders laag. Nog steeds zijn zij volg zaam en bereid véél te dulden Maar om de zoveel tijd slaat opeens de vlam in de pan, dan komen de arbei dersmassa's in beweging, dan gaat de haven voor wéken plat. En de actie leiding blijkt te bestaan uit een voor de gelegenheid gevormde ploeg actie ve havenwerkers. Zó zjjn bijna alle grote havenstakin gen in Rotterdam geweest. En het waren er véél. Ze zijn ook bijna alle maal - meestal na een keiharde strijd - door de arbeiders verloren. De werk gevers hadden politie en strijdkrach ten aan hun zijde - die werden er vroeger gauw bijgehaald - de arbei ders ontbeerden zulk een steun en een behoorlijke stakingskas hadden ze meestal ook niet. Ze moesten het doen met vaak zeer authentiek hel dendom. Bij een van de eerste grote stakingen - nog in de jaren negentig van de vorige eeuw - daalden de vrouwen van stakende bootwerkers in ertsschepen af en rukten de daar doorwerkende arbeiders de schoppen uit de handen. Zo wonnen zij ook hén voor de actie, die overigens ver loren ging. En de onderkruipers van Schokkings reportage liepen met heuse revolvers, die door de zorgza me werkgevers op ruime schaal waren verstrekt. Natuurlijk is het verschil in felheid tussen zo'n oude staking en het con flict van verleden jaar hemelsbreed. Vergeleken met wat hun overgroot ouders deden hebben stakers, werk gevers en politie elkaar met fluwelen handschoentjes aangepakt. Maar nog maals: de géést is hetzelfde gebleven, al is er dan onder de Rotterdamse ha venarbeiders weinig sprake van be wust anarchisme. Die fakkel is bijna uitgedoofd .Zij wordt alleen nog maar hooggehouden door het vakbondje O VB, dat in de haven actief is en een kantoor heeft op de Mathenesserlaan. Maar toch: in een stad, waar de socia le tegenstellingen zich weer lijken toe te spitsen is een boek als dat van Hein Mol dubbel actueel. Aan welke kant men ook staat, men zal uit de memoires van een havenarbeider véél leren. Dat geldt voor de lezers op de Straatweg, evenzeer als voor die in de Gaffelstraat. HAN VAN DER HORST. Hein Mol, Memoires van een Havenarbeider. Van aanteke ningen en een nawoord voor zien door Tony Jansen en Jaques Giele is een uitgave van de Socialistische Uitgeve rij Nijmegen (SUN). Het is verkrijgbaar bü de boekwin kel. SCHIEDAM De voorlaatste Vrij Entree in het dienstencentrum De Vier Molens staat zondag 23 maart a.s. geheel in het teken van het draaiorgel. SCHIEDAM Het kaarten om de paaseieren gaat zo langzamerhand ook weer op gang komen. Zo ook in het dienstencentrum De Vier Mo lens. Op dinsdag 1 april om 13.00 uur gaan de kaarten geschud worden. Gei'nteresseerden kunnen zich opge ven bij de klaverjascommissie in het dienstencentrum. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden. Zo zal er een tentoonstelling zijn van miniatuur-draaiorgels, met o.a. een spelende Bacigalupo. Daarnaast is er een informatiekraam en zal in het dienstencentrum voortdurend draai- orgelmuziek te horen zijn. Verant woordelijk hiervoor is onder andere de heer Wensveen uit Rotterdam, die compleet met draaiorgel in De Vier Molens aanwezig is. De organisatie van deze speciale Vrij- Entree is in handen van de Kring van Draaiorgelvrienden. Een vereniging die zich tot deol stelt belangstelling op te wekken voor het draaiorgel als instrument van historische, culturele en folkloristische waarde. Daarnaast *De Hal-verkoop"van Aad van der Laan trekt veel VLAARDINGEN - In tegenstelling tot de slechte berichten die steeds weer opduiken over onze economie schijnt het Aad van der Laan èrg goed te gaan. Het bedrijf maakte in relatief zeer korte tijd een opmerkelijke groei door. Aad van der Laan B.V. telt op dit moment al méér dan 100 medewer kers en is daarmee één van de groots te ondernemingen op het gebied van woningstoffering van ons land. Om een indruk te geven van de omvang van het bedrijf: Aad van der Laan legde in 1979 ruim 1 miljoen vierkan te meter tapijt. Voorwaar geen klei nigheid. Wij vroegen de heer Van der Laan naar de redenen van dit succes. „Kijk", zegt Aad van der Laan: „de consument wordt steeds critischer. Die zuur verdiende gulden kan maar één keer worden uitgegeven. Dus slaat onze politiek van èrg lage prij zen voor kwaliteitsartikelen goed aan. Maar daarmee ben jc er natuurlijk niet. De mensen willen terecht zeker heid, En die zekerheid bieden wij. Al lereerst werken wjj met eerste klas trachten zij de nog bestaande draai orgels te behouden en het muzikale peil te verhogen. Secretaris van de vereniging is de heer Daan Kamp, momenteel woonachtig in Enschede, maar daarvoor 45 jaar in Schiedam gesignaleerd SCHIEDAM Wethouder Taverne stelde maandagavond weer eens met klem dat er druk gezocht wordt naar mogelijkheden om het werk van de ambtenaren op het bureau huisves ting wat te verlichten. Toevallig was er die dag weer een be zoek aan een bedrijf gebracht, waar bij de mogelijkheden bekeken wer den om tot de aanschaf van een com puter over te gaan. Taverne vertelde dit toen het PvdA-raadslid Van Kleef op korte termijn van de wethouder wat cijfers wilde zien naar aanleiding van Artikelen van de vast te stellen woonruimteverordening voor 1980. Zij stelde, lichtelijk gepikeerd, daar erg moeilijk aan te kunnen voldoen omdat de mensen van huisvesting al tot over hun oren in het werk zitten en vrijwel iedere avond over moe- te werken. Met de aanschaf van een computer zou het werk van de be treffende ambtenaren een stuk doen- lijker worden en ehoeft door deze be perkte automatisering het arbeiders bestand niet uitgebreid te worden. Dan ook zouden de cijfers waar Van Kleef om vroeg, zo uit de computer kunnen rollen. 0ppers "Jasmin", het elegante model. Ook bij sport de ideale beha. Met en zonder beugel verkrijgbaar in B-, C- en D-cup. Ivoorkleurig. natuurlijk bij Coiopers CÜRSETTERIE SPECIALISTEN Spuistraat 36 - Den Haag Ketelstraat 1 - Arnhem Markt 18-19 - Gouda Lijnbaan 49 - Rotterdam Beethovenstraat 68 Amsterdam Zo houd je de klant tevreden. Ook na de koop. Van éénmalig zakendoen moeten wij niets hebben. Wij zien de klanten graag weer 'ns terug. En dat gebeurt dan gelukkig ook." „Het is ons gebleken „zegt Van der Laan" dat wij steeds meer klanten krijgen uit Vlaardingen, Maassluis en omstreken. En wij zitten nu eenmaal graag zo dicht mogelijk bij onze klanten. Dat was dus een hele goede reden om een filiaal te starten insVlaardingen. Groots van opzet, met ons hele assor timent. Met man en macht wordt er gewerkt om alles op tijd klaar te krij gen voor de opening. En met de stunts die wij in petto hebben den ken we dat het vrijdag 21 maart een verschrikkelijk gezellig en druk ope ningsspektakel wordt. Kompleet met muziek van de fanfa re. Iedereen is natuurlijk welkom. Al komen de mensen alléén maar even kijken. Heus het is de moeite waard. Het adres is Floris de Vijfde laan 118, Vlaardingen West, telefoon 010 34 28 59. DEN HAAG - Shell heeft bij Gede puteerde Staten nieuwe vergunningen aangevraagd voor de verwerking en opslag van LPG in Rotterdam-Pernis. Dit maal gaat het om een onder grondse opslag van LPG onder druk. Aanvankelijk voelde Shell meer voor opslag in bovengrondse bolvormige druktanks, maar trok een dergelijke aanvraag enige maanden geleden weer in toen bleek dat GS een vergunning hiervoor zou weigeren. De nieuw ingediende aanvraag is een onderdeel van een aanvragenpakket voor vergunningen voor aanlanding, opslag en verwerking dat Shell en BP vorig jaar reeds indienden. Wel zijn er enkele veranderingen in aange bracht, zoals dus de verandering van boven- naar ondergronds. De capaci teit is gehandhaafd gebleven op 9000 kubieke meter. De nieuwe vergunningsaanvragen van Shell zullen vanaf 24 maart ter inzage liggen op de secretarieën van de ge meente Rotterdam en de omliggende gemeenten, en is de diverse openbare bibliotheken, waaronder ook in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De mogelijkheid bestaat om schrifte lijk bezwaren in te dienen, en wel van 24 maart tot en met 21 april bij het Rotterdamse B en W. Bezwaarschrif ten inzake de wet op de luchtveront reiniging moeten worden opgestuurd naar GS van Zuid-Holland. Tenslotte bestaat ook de mogelijkheid de be zwaren te bewaren tot de hoorzitting van dinsdagavond 8 april in het Rot terdamse stadhuis. VLAARDINGEN - In buurtcen trum De Haven is een club van start gegaan, waar allerlei dingen gedaan worden over het onder werp „Je Gezondheid". Er wordt onder andere aan handenarbeid gedaan, maar ook spel, gezond eten klaarmaken en een bezoek De club houdt zich telkens een aantal weken met één onderwerp bezig. Volgende onderwerpen worden onder andere: „Je eigen woonomgeving", „Huisdieren" en „Jeugdliteratuur". De club is op maandagavond, van half zeven tot ongeveer kwart voor acht. Er zijn nog plaatsen vrij voor meisjes en jongens van negen tot twaalf. De kosten bedragen een gulden per keer. Aanmelden kan bij Buurt huis De Haven, Weeshuisplein 18 - links, Vlaardingen. Telefoon: 34 45 39. SCHIEDAM - De zangeres Maggie MacNeal en de buikdanseres Yoni- na zijn de bekendste artiesten die straks op 29 maart present zijn op het benefietbal in BoWling Musis Sacrum. Andere artiesten die tjjdens het zes uur durende spektakel op zul len treden zijn de zanger-trouba dour Lobo, The Rudolf Fitskie Show Dancers, de dixielandband Daddy's Jazz Bunch en Continen tal Blue. Maggie MacNeal en Yonina behoe ven waarschijnlijk weinig intro ductie. Maggie heeft al een respec tabele staat van dienst in de Nederlandse muziekwereld opge bouwd. Binnenkort zal ze ons land weer vertegenwoordigen op het Eurovisie Songfestival, dit maal met het door haar zelf ge componeerde liedje „Amster dam, Amsterdam" Yonina kreeg bekendheid bij het Nederlandse publiek door haar werk als assistente bij Willem Ruis. De laatste tijd is ze een van de meest geboekte artiesten in Ne derland. Regelmatig goed voor drie optredens, her en der ver spreid, op een avond. De opbrengsten van het benefiet bal zijn voor de afdelingen Schie dam en Vlaardingen van de Vere niging Bluchtelingenwerk Neder land. Streefbedrag is tienduizend gulden en dat geld moet binnenkomen via de kaartverkoop sponsoring, reclame en adverten ties. Kaarten voor het benefietbal a f 17,50 zijn in beperkte mate ver krijgbaar bij Bowling Musis Sa crum,Lange Haven 115 Schie dam en bij de VVV's in Schie dam en Vlaardingen. „Zeg nou zelf" is een rubriek waarin onze lezers hun hart kunnen luchten over zaken die gaan over actuele berich ten of dingen die in onze krant stonden. Deze week publiceren wij een brief van de burgemeester van Vlaar dingen, Wim Kieboom, waar in hij het woord richt tot de inwoners van Vlaardingen. Het comité Benefiet Bal Schiedam organiseert sinds 1978 jaarlijks een bal in Bowling Musis Sacrum, Lange Haven 115 te Schiedam. Het batig saldo is bestemd voor een liefdadig doel dat niet uit an dere hoofde wordt gesubsidieerd en waarin vrijwilligers werkzaam zijn. Op zaterdagavond 29 maart a.s. zal het batig saldo van het Bene f iet Bal worden bestemd voor de afdelingen Schiedam en Vlaardin gen van de Vereniging Vluchte SCHIEDAM De burgemeestersvrouwen van Schiedam en Vlaardin gen, mevrouw J. Te Loo-Scharft en mevrouw J. Kieboom-Akkerman, openen vrijdagavond d~ foto-expositie „Pers Foto "80". Het gaat hierom foto's van een tiental fotografen werkzaam bij dag- en weekbladen die in Schiedam en Vlaardingen verschijnen. De expositie loopt tot en met 7 april. lingenwerk Nederland. Deze vereniging die eind 1979 is ontstaan uit een fusie van een aan tal erkende organisaties, die zich op verschillende wijzen met vluch- J telingenwerk bezig hielden. De doelstelling van de nieuwe Ver eniging Vluchtelingenwerk Neder land is om een zodanige hulpverle ning tot stand te brengen, dat de vluchtelingen in ons land - en dat zijn er enkele tienduizenden - zelf standig kunnen functioneren in de Nederlandse samenleving, vooral zij die zich hier voor langere tijd willen vestigen. De vrijwilligers van afdelingen Schiedam en Vlaardingen van de Vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland zijn met name sterk be trokken bij de vluchtelingen uit Eritrea die wel in bijzondere mate met aanpassingsmoeilijkheden te kampen hebben. Daarom wil ik u van harte aanbe velen 29 maart a.s. naar het Bene fietbal in het Bowling Musis Sa crum te gaan. De toegangsprijs bedraagt f 17,50. Kaarten kunt u bestellen bij het VVV-kantoor in de Visbank. U kunt ook een gift storten t.b.v. het vluchtelingenwerk door een bedrag te storten op bankreke ning 81.31.85.009 van de Bonds spaarbank Schiedam t.n.v. het co mité Benefiet Bal. Het postgiro nummer van de bank is 2717. Niet een ieder zal het Benefiet Bal gaan bezoeken. Een ieder kan wél een bijdrage storten. Stel de afdelingen Schiedam en Vlaardingen van de Vereniging Fluchtelingenwerk Nederland niet teleur

De Havenloods | 1980 | | pagina 15