Inspectie stelt SLAAPBANKEN Nu 415.- SCHIEDAM STEUN DE KNAKENAKTIE Zang- en Orgelavond 'MIJN MOEDER WERD VERMOORD1 Bejaarden dupe WAARSCHUWING Laat U niet misleiden door leerstel lingen. Als U God zoekt studeer dan in de Bijbel d.m.v. een trefwoorden- boekje, ZONDER uitleg, met alleen trefwoorden met daaonder verwijzin gen naar Bijbelteksten daarover. Jezus komt spoedig, zorg dat Hij U hiermee bezig vindt, misschien is Hij al in de wereld. Inl. De Nieuws Wereld Mij. 010 653501. slaapbankstellen, enorme sortering. Ook alle BEKA banken uit voorraad te leveren. Vr. folder. Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, tel. 010-13.80.18 Union dames- of herenfiets Merkfiets met 5 jaar garantie op frame en vork! 3 S.A versnellingen# kabelknijpremmen 28" wielen kompleet met verlichting betrouw baar "basta" -slot 1 jaar GRATIS VERZEKERING kleuren: metalic groen en don kerbruin Vroom Dreesmann-prijs Allibert spiegel Afm. 75x56 cm. 5 mm dik glas. Met verlichting (4x40W/ en kontaktdoos. slechts 119.- Herenjack 65/35 polyester/ka toen chintz. In zwart, beige en groen. Elastische band en doorgestik te schouderstukken Praktica Super TL3 êén-ogige spiegelre flexcamera verwisselbaar objektief lichtmeting door objek tief spleetsluiter 1 tot 1 /500 sec. BftijdDomiplan objektief 1:2.8 /50 mm prismazoeker met fresnellens Pentacon snellaadsysteem Adviesprijs 388. NRI VVw* Vroom Dreesmann-prijs Bijpassende paraattas 29.75 Lakens en slopen Strijkvrij katoen. Bloemmotief of stre pen. 200x250 cm (extra breed) 26.50 150x250 cm 2 slopen 22.50 60x70 cm 13.- Veren binnen- kussentjes Katoenen tijk. Om zelf kussenhoesjes te vullen. 40x40 cm of 40 cm 0. 2 stuks 12.50 Naaimachine Brother 674 vol zig-zag machine vlakke uitvoering vele mo gelijkheden o.a. knopen aanzetten, recht-stikken enz. met verlichting en retourknop M dubbel geïsoleerde f« motor KemaKeur ■Kompleet met koffer en gebruiksaanwijzing VROOIVm DREESMANN ook geldig op de plaatselijke koopavond HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. editie p DONDERDAG 20 MAART 1980 29e JAARGANG NO. 23 ROTTERDAM - De eerste „zang-en orgelavond" in 1980 in de Laurens- kerk te Rotterdam zal op donderdag 27 maart worden gehouden. Hieraan zullen meewerkende Marinierskapel van de Koninklijke Marine onder lei ding van kapitein J.J. Koops, het Ro- zenburgs Mannenkoor te Rozenburg met de alt Caroline van Hemert on der leiding van Aad van der Hoeven. Aan het transeptorgel zit deze avond Herman van Vliet, terwijl achter het hoofdorgel Klaas»Jan Mulder te vin den zal zjjn. Meditator van deze avond is ds. N. Kleermaker uit Rot terdam. Voor deze eerste avond werd een bijzonder feestelijk programma samengesteld. De Marinierskapel zal openen met het bekende „Music of the Royal Fireworks'' van G.F. Handel. De alt Caroline van Hemert zal zelf haar programma aankondigen j en samen met het mannenkoor uit Rozenburg zingen het koorwerk „Son of Mary" van J.W. Peterson. De Laurensdeuren gaan öm 19.00 uur open en de aanvang is om 20.00 uur De toegang is vrij. ROTTERDAM - „Naar het medisch handelen van de be treffende arts zal een onder zoek worden ingesteld", zo verzekerde ons dr. Buyser van de Inspectie van Volksgezond heid in Den Haag. Dr. Buyser liet weten dat hij op 16 januari 1980 een brief ontving waarin de bezigheids- therapeuten Ros en Janssen de klachten inzake onzorgvuldig medisch handelen hadden neer gelegd. „Wij vragen in een dergelijk geval commentaar aan de direc tie van de Dienst Gemeentelij ke Verpleeginrichtingen, in dit geval Rotterdam. Het hoofd van de GG&GD waaronder deze dienst ressor teert hebben wij op 30 januari 1980 schriftelijk benaderd. Wij vernamen toen, dat met ingang van juli 1979 dokter van Wel- sum deze dienst leidt. Op 25 februari hebben wij de dienst in kwestie nogmaals schriftelijk benaderd. Tot op heden heb ben wij nog geen antwoord' ontvangen". Mevrouw H.Boer, stafmedewer ker van de Dienst Gemeentelij ke Verpleeginrichtingen zei desgevraagd dat de brief van de Inspectie van Volksgezondheid inmiddels is beantwoord. „Dat gebeurde afgelopen vrijdag. In deze brief is ook het commen taar van dokter Schuiten ver werkt die uitvoerig op de be schuldigingen heeft gereageerd. H De Inspectie van Volksgezondheid stelt een onderzoek in naar de situatie in de verpleeg- kliniek voor psychisch gestoorde bejaarden aan de Veenweg in Rotterdam. Er zou sprake zijn van een wanordelijke situatie; er zou onzorg vuldig worden gehandeld op medisch gebied. Dit is de belangrijkste uitkomst van een enkele maanden vergend onderzoek, dat de redactie II van onze krant heeft ingesteld naar aanleiding van een aantal belastende verklaringen. Maar uit andere tehuizen weet ik dat men wat dat betreft vrij soepel is. Als je ze aan de Veenweg toch onder ogen kreeg waren ze niet te lezen. Het handschrift was onduidelijk en men gebruikte veel moeilijke woor den. Er werd af en toe een klap uit gedeeld, ja. Vergeet niet, het perso neel staat onder grote druk. Je gaat in zo'n, huis kapot. Ik mag om me dische redenen niet meer in een zware psychiatrische inrichting wer- ROTTERDAM De Inspectie van Volksgezondheid stelt een onderzoek in naar wantoestanden die zouden heersen in de gemeentelijke verpleeginrichting voor psychisch gestoorde bejaar den aan de Veenweg in Rotterdam. Deze inrichting wordt algemeen beschouwd als het „zwaarste"^iemententehuis varï Rot terdam. Twee ex-medewerksters van dit tehuis Wilma Kos en Diana Janssen hebben in een brief aan de inspecteur hun grieven duidelijk gemaakt. Zij hebben respectievelijk drie en drieëneenhalf jaar als bezigheidstherapeuten in het tehuis gewerkt. Eind vorig jaar namen zij ontslag omdat beiden zich niet meer konden verenigen niet het gevoerde beleid. Uit hun verklaringen, die van mensen wier familieleden in het tehuis worden verpleegd en die van een ex-verpleegster, zijn schokkende feiten aan het licht gekomen. Waarschijnlijk is dóór onzorgvuldig handelen minstens één patiënt gestorven. „De patiënten zijn voor dokter Schulten-Lukassen niet meer dan een homp vlees. Naar de patiënten die in slechte conditie zijn wordt niet om gekeken. Niet door de dokter en niet door de fysiotherapeut. „Waarom zou je die mensen gymnastiek ge ven", zo zegt men, „ze gaan toch dood" aldus Wilma. „Onze werksi tuatie werd onhoudbaar", vervolgt zij. „We moesten riiensen bezighou den die langzaam kapot gemaakt wer den. Ging er iets fout dan konden wij het opknappen. Als bijvoorbeeld iemand ernstig ziek was meldde men dat niet aan de familieleden. Ook overplaatsingen naar andere afdelin gen gaf men niet door. Wij moesten zulke dingen uitleggen aan de familie leden. We waren zo tactisch". Door Jaap Deybel „Er zijn drie afdelingen „de Nieuwe Zaal", „de Wingerd" en „de Bon gerd". Op de eerste afdeling worden de beste patiënten ondergebracht, op de tweede bevindt zich de tussen- Zie pagina 3. categorie en in de derde de slechtste. Op „de Wingerd" en „de Bongerd" liggen mensen die er niet thuishoren. Geestelijk nog vrij good maar licha melijk een stuk minder. Die zijn las tig, verzetten zich. Over het algemeen heeft men deze mensen binnen zes maanden „aangepast", platgespoten dus. We hebben mensen lopend en lachend binnen zien komen. Nu liggen ze op „de Bongerd", net zo gek als de rest van de patiënten op die afdeling. Dokter Schuiten en de hoofdzuster spelen onder één hoedje. Hun beleid wordt gesteund door de directrice". Proefkonijn „Eenmaal per dag kwam dokter Schuiten een kwartiertje kijken, en dit in ruil voor een vorstelijk salaris. We hebben nog steeds contact met mensen an het tehuis. Nadat bekend was geworden dat Volksgezondheid de toestand in de inrichting zou gaan onderzoeken, werd onmiddellijk een stafvergadering belegd. Sedertdien komt ze een half uur. Alles wat zij zegt gebeurt. Het is een wereldje op zich. Op 31 december heeft ze alle vrouwen onderzocht op baarmoederhalskanker. Kun je je dat voorstellen? Mensen van 80, 90 jaar. Totaal onvoorbereid werden de men sen door een verpleegster bij de armen gepakt. Een ander hield de benen vast, terwijl de dokter het uitstrijkje nam. We verdenken SChul- ten er sterk van de patiënten als proefkonijn te gebruiken. Ze stu deert namelijk dermatologie (leer van huid en huidziekten JD). „Alle patiënten kregen een griep- injectie. De dokter kwam de afde ling op, en schreeuwde: „Allemaal de mouwen omhoog". Verschillende mensen zijn van die prik ziek ge weest. Waaronder een vrouw die hartpatiënte is en een pacemaker heeft". We zullen haar maar Lenie .noemen want ze wil beslist anoniem blijven. Ze heeft 2 1/2 jaar in de inrichting als verpleegster gewerkt. „Ik heb altijd geweigerd te spuiten", zegt ze. „Het kwam geregeld voor", vervolgt ze, „dat men een te hoge dosis voor schreef. Na een protest van het verplegend personeel werd de dosis verlaagd. Al leen de tweede-jaars en de gediplo meerden mochten spuiten. De ene patiënt bleef na de prik suffer dan de ander. Kijk, bij deze oude mensen is de wil om te leven niet zo groot. Die wordt er na het spuiten niet beter op. leder jaar stierven zo'n 90 mensen. Honderd nieuwe patiënten werden jaarlijks opgenomen. We kenden de ziekten van de patiënten niet. De sta tus waar alle gegevens van een patiënt op staan, zaten achter slot en gren del. Eigenlijk mag je die niet zien. Modeshow en missverkiezing ROTTERDAM - In de discotheek New Orleans, Mauritsweg 46, wordt woensdag 26 maart een modeshow georganiseerd door Sporty Club. De vrijetijds- en sportmode voor deze zomer wordt het publiek getoond. Presentatie is in handen van John Wesaorp, ook wel bekend als de enthousiaste omroeper van het Feyenoordstadion De professionele mannequins worden later op de avond afgelost door kan didaten voor de Miss Sporty Club '80-verkiezing. Een jury gevormd door diverse bekende Nederlanders, zal het mooiste meisje kiezen. Voor de miss zijn leuke prijzen beschik baar gesteld, zoals een weekend naar Londen. Aanvang van de modeshow is 20 uur. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij New Orleans, Boutique London Look, Zwaanshals 2'61 en Bloem fonteinstraat 93, Sporty Club, Zuid- plein Hoog. Bij deze adressen kunnen kandidaten voor de miss-verkiezing zich tevens in laten schrijven. ken", aldus Lenie. Gevaarlijk Diana en Wilma hébben ook het agressieve gedrag van sommige per soneelsleden gesignaleerd. „We willen echter niet het personeel de schuld geven van de situatie. De omstandig heden waarin ze werken zijn slecht. Het huis voldoet niet aan de eisen. Het is eigenlijk een noodgebouw. Toch is het gebouw al bijna 20 jaar oud. De mensen liggen op de tocht en kijken vanuit hun bed op spoel- hokken. Er liggen veel te vepl mensen op één zaal. Bovendien heeft men te weinig personeel in dienst. En het bestaat voor een groot deel uit leer lingen. Jong, ondeskundig en vooral goedkoop. Twee verpleegsters moe ten 40 patiënten tweemaal per dag naar het toilet brengen. „Dat gebeurt niet altijd zachtzinnig. Maar het is een hels karwei. We heb ben ook weieens in moeten vallen. Buiten die twee vaste tijden mogen de patiënten niet naar het toilet. „Wanneer ze moeten, dan laten ze het maar lopen, ze hebben een luier aan", zegt de leiding. De man van Mevrouw Bongers wordt in de inrichting verpleegd. Zij zegt: „Ik heb verschillende malen tegen de gang van zaken geprotesteerd. M'n man heeft vijf hersenbloedingen ge had. Hiervoor werd hij in Antonius Zie verder pag. 3 Verklaringen die werden afgelegd door familie leden van patiënten alsmede door personeels leden die in de kliniek aan de Veenweg werk zaam zijn geweest. In minstens één geval is be schuldiging „moord" geuit. Verslaggever Jaap Deybel sprak met deze getuigen. Schokkende feiten kwamen aan het licht en werden geregistreerd. Hier volgt zijn verslag.

De Havenloods | 1980 | | pagina 1