'MIJN MOEDER WERD VERMOORD' H Doe mee met KNAKENACTIE 1M'i lirrliii termeulen -1495 Commentaar Schuiten ter meulen termeulen zeer interessante kunst-, antiek-en inboedel-veilini te krimpen a.d. ijssel Veilingbedrijf Galerie des Arts DE 0 HAVENLOODS DONDERDAG 20 MAART 1980 12-570 Mevrouw Loef: Na twee weken gestorven Artsendiensten maandag t/r 20.00 uu 19.00-20.00 u en wan 19.30-20.00 uur. ■diologie, dagelijks, ook idag van 15.30-16.30 18.30-19.30 Dagelijks een VOOR EEN GOED VAKANTIE-ADVIES DIERENAMBULANCE: dag tel. 195799 VROUWEN BELLEN VROUV 19.30-22 u. Tel.: 117213 of 133691. GEZINSVERZORGING OVERSCHIE" van 8.30 10.00 uur tel. 157984. A.A. (Anonieme Alcoholisten) werk groep centrum, tel. 121892. M Al, Mauritsweg 58, geopend ma. 12 18.45 uur en di. t/m vr. 8.45-17.45 VROUWENSPREEKUUR, HlC aan Romantisch licht.., geven deze sfeervolle lampjes in donkere verloren hoeken of op het nachtkastje. Maximaal 40 watt. Het kapje is uitgevoerd in bruin of beige bloemdekor. Ook in beige struktuurstof. Het voetje is van massief houtN in noten- kleur. Hoogte 30 cm; doorsnede van het kapje 15 cm. Inkiusief snoer met stekker van 21,95 voor nen. Tel. 116181. id bij niet ge- 01891-3818 zz, 22/3. Swinging Org, Mevrouw, de Waard van Gulik heeft bijzonder slechte ervarin gen met de inrichting aan de Veenweg. Haar moeder, mevrouw Loef, werd op 5 december 1978 in deze inrichting opgenomen. Twee weken later was ze dood. Mevrouw de Waard, als part time-verpleegster verbonden aan het verpleegtehuis „de 3 Maas steden" in Vlaardingen, kan nog steeds moeilijk haar emoties be dwingen wanneer ze aan deze zwarte periode in haar leven terugdenkt. In haar woning aan de Vlaardingse Gruttostraat vertelt zij haar verhaal. Moord „Nu ik op die periode terugblik, durf ik rustig te stellen dat mijn moeder is vermoord". Ik lag in die tijd in het ziekenhuis. Zondag kwam zij op be zoek met een bos bloemen. Ze is lo pend die inrichting binnengegaan. De dag daarna zat ze al versuft in een rolstoel. Ze was allesbehalve dement, alleen een beetje verward. Haar man was enkele maanden eerder overle den. Dat was een klap voor haar. Aangezien ze moeilijk uit de voeten kon had ze dagelijks hulp. Onder druk van de GG&GD werd ze in de kliniek aan de Veenweg opgenomen. Wanneer ze daarmee niet had inge stemd zou de hulp onvermijdelijk worden ingetrokken. Zonder gescreend te zijn werd ze dus in deze kliniek geplaatst. Een voor mij on begrijpelijke zaak. Normaal gesproken worden de men sen eerst geobserveerd om te bekij ken of ze tegen bepaalde situaties zijn opgewassen. Toen ik uit het ziekenhuis werd ontslagen, ging ik onmiddellijk naar haar toe. Ik her kende haar niet meer. Ze was in die korte tijd sterk achteruit gegaan. Ik vroeg direct de dokter te spreken. Men vertelde mij dat ik een week moest wachten. Ik hield echter mijn poot stijf en binnen vijf minuten stond ze voor me. Ik vroeg haar hoe het kwam dat mijn moeder er zo slecht aan toe was. Ilaar gebit stond in haar wang, ze had een „onrust band" om en haar voeten hingen bo ven de grond; dat is ontzettend slecht voor de bloedsomloop. Bovendien was ze al behoorlijk uitgedroogd. Dokter Schuiten beweerde dat mijn moeder in die staat was binnengeko men. Het bleek dat men haar hele maal niet had onderzocht. Men wist bij wijze van spreken in het geheel niet van haar bestaan. Ook de status was niet in het tehuis aan de Veen weg aanwezig. Toen ik dokter Schuiten vroeg of mijn moeder werd verdoofd ant woordde zij: „Wat knap van u". Ik wees haar er op dat mijn moeder een hypo of sondervoeding nodig had. (vochttoediening red.). Die opmer king werd volkomen genegeerd. Beroerte Naar later bleek, heeft mijn moeder toen een beroerte gehad. Na ruim eer week waren ze daar achter gekomen „Het voert te ver tot in detail op alle verwijten in te gaan. Op alle punten is een afdoend weerwoord te geven. Dit commentaar is bekend bij de Inspektie Volksgezondheid. Hen en ander verbaast mij toch hooglijk daar in de afgelopen jaren de gebruikelijke inspecties van apotheker en Inspectie Volksge zondheid hebben plaats gevonden. Bij deze onderzoeken zijn nooit problemen gerezen. Volgens mij heeft mijn moeder die beroerte veel eerder gekregen, maai dat was gewoonweg niet opgevallen Mevrouw de Waard van Gulik beweert dat zij nadien alles in het werk heeft gesteld om haar moedei over te plaatsen naar „de 3 Maasste- den". „Bij overplaatsing is de aanwe zigheid van de status van de patiënt vereist. Aan de Veenweg was de status nergens te vinden. Mijn man is toen naar de GG&GD gegaan. Daar was-ie ook niet. Tenminste in eerste instantie niet. Later „vond" men de status plotseling in een of andere lade. De status werd echter niet mee gegeven. Men zou copieën maken en die naar Vlaardingen opsturen. Die copieën zijn echter nooit in Vlaardin gen, in de 3 Maassteden aangekomen. Ze zouden waarschijnlijk toch te laat zijn gearriveerd, want de gezondheid van mijn moeder ging hard achteruit. Tijdens het bezoekuur toen ik naast mijn moeder zat, kwam er een zuster met een spuit aanzetten. Ik vroeg haar naar de reden hiervan. De zus ter antwoordde: „De benen van uw moeder bewegen" en voordat ik iets kon doen wierp ze de injectienaald in haar been. Op dat moment realiseer de ik mij dat ze haar kapot aan het maken waren. Weet u hoe het is. Je leeft in een roes. Je beseft alles niet zo duidelijk. Ik had mijn moeder graag mee naar huis genomen. We hebben een groot gezin en dus maar weinig plaats. Maar tochwanneer ze thuis gestorven zou zijn, had men ongetwijfeld kunnen stellen, dat het onze schuld was. Maar nogmaals. In een dergelijke situatie laat je alles over je heenkomen. Op haar sterfdag besloot dokter Schuiten alsnog vocht toe te dienen. Dat was te laat. Volgens mij heeft dokter Schuiten dat vocht toege diend om achteraf gedekt te zijn. „Een paar uur later stierf moeder" GulikGeen onderzoek, geen status Vlotte voorjaarssandalettes... Bieden wij aan voor het nieuwe seizoen voor een zonnig prijsje. Ze zijn er in twee verschillende modellen en twee kleuren: zwart of wit. Maten 36, 37, 38, 39, 40 en 41. Van 29,95 voor Onbeschrijfelijke paniek" De bezigheidstherapeute Diana Janssen herinnert zich nog goed wat zich na de dood van mevrouw Loef in de kliniek aan de Veenweg heeft afgespeeld. „Er heerste daar een onbeschrijfelijke paniek", aldus de therapeute die de verkla ringen van mevrouw de Waard van Gulik ondersteunt. „Mevrouw. Loef kwam hier inderdaad als lopend patiënt. Na twee weken is ze overleden als gevolg van een fa taal verlopende behandeling. Het proces van aftakeling duurt in dit soort gevallen „normaal" zes maanden". dus in hun ogen gevaar- Vervolg Kliniek in IJsselmonde verzorgd. Een levens groot verschil. Hier mocht ik bijvoor beeld niet met hem naar buiten. Daar trok ik me overigens niets van aan. Ik ging toch! Hij had enige tijd gele den last van z'n ogen. Ik vroeg her haaldelijk om een oogarts. Er gebeur de echter niets. Toen ben ik in een taxi samen met m'n man naar een oogarts gegaan" Wilma: „Er is zelfs geen tandarts in huis". Mfevrouw Bongers' „En ze mo gen hun tanden niet poetsen. Tijdens de bezoekuren verzorgen de familie leden de patiënten. Zowel de dokter als de hoofdzuster zijn tegen mij poeslief. Ik durf m'n mond open te Spanningen „Mijn moeder wordt aan de Veenweg verpleegd", vertelt mevrouw Bras. Ze wilden haar een hoestdrankje geven. Ik wees de verpleegster erop dat zij helemaal niet hoestte. „Dat maken wij wel uit", was het antwoord. Het personeel moet constant gehaast werken", leggen Diana en Wilma uit. „Er kan dan al snel een druppeltje te veel gegeven worden. We weten niets over de bijverschijnselen van de ver dovende middelen die gegeven wor den. Maar het lijkt ons niet ondenk beeldig dat door de spanningen en door het spuiten de weerstand van de patiënten verminderd. Mensen die een spuitje hadden gekregen werden vlak voordat het bezoek kwam de zaal op gereden. Het hoofd hing op de borst en de armen langs het lichaam met de handen op de grond. Iedere nieuwe patiënt kwam op „de Nieuwe Zaal" terecht. Ook als men besloten had de man of vrouw onder te brengen op „de Wingerd" of „de Bongerd". Alleen om de familie de indruk te geven dat het allemaal zo leuk was. Na een paar dagen volgde de overplaatsing". „De Nieuwe Zaal" was de oogappel van de dokter. Op die afdeling kon alles. De patiënten kregen daar da gelijks fruit en een ei. Dat >verd aan de patiënten op de twee andere af delingen niet gegeven". Wilma: „Na dat ik me daarover druk had gemaakt kregen ze op die afdelingen eveneens fruit. De leiding heeft ook een heilig ontzag voor patiënten die uit de zo genaamde betere milieus komen. Die mensen worden duidelijk voorgetrok ken". Die dragen fijn- Deze modieuze slips van bijzon der goede kwaliteit. En dat voor een ongelooflijk lage prijs. In diverse kleuren. Maten: 36 t/m 42. Nu géén 3,95 maar slechts De veiling zal worden gehouden in opdracht van meerdere principalen ten overstaan van de Weledelgestrenge heer Mr. Th. J. van 't Hoen, de Weledele heer J.G. Hanemaayer, de Weledele heer R.L.J. van Es en de Weledele heer L. Glimmerveen, deurwaarders van het arrondissement te Rotterdam nfaa'ndafl*24 rnaarfa.s. 19*30 uur. De veiling omvat o.m. Antiek en klassiek meubilair met o.a. vitrinekasten, secretaires, dekenkisten, lederen herenkamer, bureau's, salongarnituur, salontafels, hoekkast, commodes, voltaires, rijk gestoken halbank, toilettafel, spiegels en kronen enz. Romantische- en moderne schilderijen en aquarellen en Russische ikonen waarbij werken van W. A. v.d. Salm, Fl. Arntzenius, W. Rip, G.J. Koekoek, O.R. de Jongh, H.W. Mesdag, A. Mauve, J.H. Weissenbruch, C. Artz, F.N. Schagen, J Sluyters, Th. de Bock, Jacob Maris, J. Israels Porselein en aardewerk waaronder Chinees, Japans en Europees. Verder veel glas en kristal, koper, brons, tin en curiositeiten. Perzische en andere handgeknoopte tapijten zoals Bakhtiar, Varamin, Tabriz, Bochara, Sarough, Beloudsch, Kachmir, Kachan, Dardjazin, Mechkin, Lilian e.a. Zeer importante collectie van 300 voorwerpen antiek en ander zilverwerk o.m. zilver servies, fruitschalen, broodmand, bonbonmandje, dozen, kandelaars, vazen, een collectie miniatuur speelgoed enz. enz Juwelen zoals wit- en geelgouden armbanden, colliers, oorbellen, ringen, horloges. Vele bezet met briljant, diamant, saffier, smaragd enz.. Bovenstaand pand is te bezichtigen tijdens de kijkdagen en is uit de hand te koop bij Makelaar Teeuw o.g., tel. 010-85 87 50. Vraagprijs f 775.000 k.k. Kijkdagen De kijkdagen zullen worden gehouden vrijdag 21 maart a s. van 19.00 tot 22.00 uur, Zaterdag 22 en zondag 23 maart van 10.30 tot 18.00 uur. Koopopdrachten zullen door ons zonder extra kosten worden uitgevoerd. Catalogus tijdens de kijkdagen a t 2,50. Inlichtingen tijdens Kijk- en Veilingdagen tel. 01807-15120. De vorige week in onze krant gestarte „Knakenactie" ten bate van de stichting „Sche pen Uit Verre Landen" heeft al een aanzienlijk aantal reac ties opgeleverd, maar nog lang niet voldoende natuur lijk! Stort daarom ook üw bijdrage en verblijdt de stich ting met (minimaal) 2 kna ken, oftewel f. 5,-. U maakt dan kans, via uw naam op de BELBMR Voor dit schip van de stichting, een Egyptische feloek, moet U de naam verzinnen. Met een feloek vervoeren de Egyptenaren al meer dan vier eeuwen zeilend hun vrachten over de Nijl. Voor de wind varend lijkt dit schip opeen reusachtige vogel. Vlak na de oor- f log waren er nog 5000 feloeken op de Nijl, nu nog maar 100. Eén ervan heeft de stichting Schepen Uit Verre Landen" gelukkig nog weten te bemachtigen. bon, girokaart of bankgiro, op een van de door Bel-Air beschikbaar gestelde reis- chèques van f.1500,-. f.1000,- off. 500,- Stort 2 knaken (f.5,-) op postgiro rekening 1879090, óf bankreke ning 23.81.82.800 van de Neder landse Credietbank N.V. te Rot terdam, t.n.v. „Schepen Uit Verre Landen". Of vul de bon in, doe er f. 5,- bij en breng het even langs bij: Redactie De Havenloods, Westblaak 159 te Rotterdam. Men mag zoveel bonnen inleveren of giro's overmaken als men wil, mits men maar telkens minimaal 2 kna ken stort. Naam voor feloek BON NAAM: ADRES: WOONPLAATS: NAAM FELOEK: ^Vvan^ giro of op de bon een leuke naam voor de Egyptische feloek zet, dan kan het gebeuren dat diezelfde feloek met de door u verzonden naam officieel mag dopen. Een deskundige jury zal de leukste naam voor de feloek bepalen. Op 12 april zal die naam bekend zijn en ook zullen we dan weten wie de gelukkige winnaars van de reis- chèques zijn. De trekking van de prijzen geschiedt in bijzijn van een notaris. Doe mee met de „Knakenactie" en help daarmee de stichting .Schepen Uit Verre Landen"

De Havenloods | 1980 | | pagina 3