l Actiedag olieboycot Zuid-Afrika ^verbüur^ autobussen Agenda Schiedam Alternatieve opening voor herhaling vatbaar Margrietha! decor van kampioenschap ter meulen rr ®j Nieuw nummer termeuleri DE 0 HAVENLOODS DONDERDAG 20 MAART 1980 12-572 Schiedammers exposeren SCHIEDAM - Meneer, dit is toch een opening hè, Oh gelukkig, ik dacht al". De al wat oudere man begreep het allemaal niet zo best meer. Hij was toch uitgenodigd voor de opening van twee nieuwe exposities in het Schiedamse Stedelijk Museum, maar het leek wel of hij bij een popconcert was. Het grootste gedeelte van de bezoekers van de opening was erg jong en hij was er van over tuigd ze nog nooit eerder in het museum gezien te hebben. De hier opgetekende verbazing was helemaal niet zo vreemd. Immers, dit keer was voor een wel heel andere manier van openen gekozen. Het gebruikelijke protocool van een ex positie-opening in het Stedelijk Mu seum bleef vrijdagavond geheel ach terwege. Geen lange speeches, maar een optreden van een puike rock band. Vandaar dus het heel andere publiek, vandaar de verbazing. Een succes was het wel. Niet vaak zal de aula van het Stedelijk Museum zoveel publiek geherbergd hebben bij een opening. Goed, de ouderen zochten dan snel een heenkomen toen de band (de Rotterdamse formatie Head line) begon te spelen, maar druk bleef het wel. Het bericht dat Head line in het museum optrad (en vooral dat de toegang gratis was en je zelfs nog twee consumptiebonnen op de koop toe kreeg) circuleerde al snel in uitgaand Schiedam, dat had tot gevolg dat er vrijwel de gehele avond nog groepjes jongeren bin nenliepen. Een goed idee een dergelijke opening; opeens kwam een groep mensen die normaal niet zo gauw een museum van binnen zal zien in kontakt met het Schiedamse Stedelijk. Wellicht niet éénmalig, hetzij dat deze toeval lige bezoekers nu ook eens doorde weeks naar binnen stappen, hetzij door vaker een dergelijke opening op touw te zetten. Bijna zou ik vergeten ter ere waarvan Headline nu precies op trad. Welnu, het ging om de opening van de exposities van twee Schiedamse kun stenaars, Diet Wiegman en Sjef Henderickx. Diet Wiegman exposeert grote, op het eerste gezicht ijzeren objecten. Een deel ervan hangt aan de muur, een ander deel is op de grond geval len en heeft een weke vorm aangeno men. Wie wat beter kijkt of de objec ten aanraakt merkt dat ze van klei ge maakt zijn. Deze visuele truc stelt Diet Wiegman in staat om zelf als De Rotterdamse formatie Headline zorgde vrijdagavond voor een afgeladen aula van liet Stedelijk Museum. Sjef Henderickx voor een van zijn werken „superman" op foto's te poseren: hij knijpt zware onderdelen van machi nes met één handbeweging fijn. Sjef Henderickx stelt tekeningen en objecten van papier maché ten toon. Zijn stijl is verwant aan de „Funda mentele Schilderkunst", waarbij niet de voorstelling maar het arbeidspro ces centraal staat. Toch zijn, vooral de oudere werken, vaak iets te poë tisch om echt fundamentele schilder kunst te zijn. De nieuwere werken bestaan uit gro te doeken, die met zilverstift bewerkt zijn, waardoor de structuur van de grondverf zichtbaar wordt. De grote doeken brengen veel beter de bedoe ling van de kunstenaar naar voren, omdat de voorstelling dan oneindig wordt. De doeken zijn dan van dicht bij niet meer in één keer te overzien, waardoor men minder op de voorstel ling geconcentreerd is maar juist op de structuur. De papier machéwerken zijn vervaar digd uit kranten en tot een soort „wandkleden" gemaakt. Hiermee wil de kunstenaar uit iets dat zo tijdelijk is als cle krant een tijdloos object scheppen. De beide kunstenaars waren in 1976 al in het Stedelijk museum vertegen woordigd, tijdens de eerste „Schie damse Ateliers"-expositie. Wie toen- ook het museum bezocht heeft kan nu zien wat er in het werk van de bei de Schiedammers is veranderd. Het Stedelijk Museum, aan de Hoogstraat 11 2, is dagelijks van tien uur 's och tends tot vijf uur 's middags geopend, behalve op zondag: dan gaat het mu seum om half één 's Middags open. De toegang is gratis. Catalogi van Diet Wiegman en Sjef Henderickx zijn aan de balie van het museum voor f 5,— te koop. De tentoonstelling duurt tot 27 april. Tegelijkertijd houdt Diet Wiegman in Galerie Delta te Rotterdam een tentoonstelling (vanaf 23 maart). Sjef Henderickx exposeert vanaf 22 maart in Galerie Alto te Rotterdam en in Marquis te Vlissingen. SCHIEDAM Zaterdag 22 maart a.s. wordt in de Margriethal de twee de ronde van het West-Europese Rol stoelbasketbal-Kampioenschap ge houden. Een van de deelnemende ploegen is de Schiedamse vereniging De Ooievaars. De deelnemende verenigingen ko men uit België, Duitsland en Neder land. Twee van de vier Duitse ploe gen overnachten vrijdag op zaterdag in het clubhuis van de Schiedamse invalidesportvereniging. De Ooievaars hebben de eerste ronde (in het Belgische Lokeren) afgesloten met een overwinning en een neder laag. Met de thuiswedstrijd van zater dag en de beslissende derde ronde in Keulen voor de boeg, hebben de Schiedammers nog een goed uitzicht op een bronzen medaille. wordt zaterdagochtend om 10.00 uur geopend door burge meester Te Loo. Tevens overhandigt hij aan alle deelnemende ploegen een herinneringsplaquette, welke beschik baar zijn gesteld door de gemeente Schiedam. Het einde van het toer nooi staat op 16.30 uur gepland. Wat u allemaal niet kunt opbergen... In deze handige stapelbakken van Tornado. Van aardappelen tot aan blikken verf toe kunt u er in kwijt. In beige en bruin. Om een praktisch stapelrek te maken per stuk slechts X.SIaghek8traat 36. Rotterdam S Tai 82.78.00 X Shell- klanten krijgen boekjes SCHIEDAM - Aanstaande zaterdag wordt door het Comité Olieboy cot tegen Zuid-Afrika op diverse plaatsen actie gevoerd. Op de Hoog straat zal een marktkraam gestationeerd zijn en bij de diverse Shell-benzinestations worden boekjes uitgedeeld aan de mensen die komen tanken. Het boekje, waaraan diverse be kende Nederlanders hun mede werking hebben verleend, bevat een aanklacht tegen het aparth- heidssysteem in Zuid-Afrika en het aandeel dat Shell daarin zou hebben. In de inleiding van het boekje, ge- titeld „Shell, smeer 'm uit Zuid- Afrika", staat ondermeer het volgende: „U kunt Shell waar- schijnlijk vooral via de benzine- i pomp en de boekjes 'Shell helpt'. De zwarte bevolking kent Shell van een heel andere kant. De onderdrukten zien, hoe Shell olie levert aan de politie, aan het leger van het regime. Zij weten hoe Shell grote hoeveelheden geld pompt in de economie, die hen uitbuit. Zonder die olie, zonder dat geld van buitenaf zou de apartheidsonderdrukking niet in stand kunnen blijven. Shell is de grootste Nederlandse investeerder in Zuid-Afrika. En in de Zuid-Afrinaanse pers adverteert Shell met de kreet 'Wij staan achter ZuidAfrika'". Bekende Nederlanders die aan het boekje meewerkten zijn Simon Carmiggelt, Aad van den Heuvel, Wim Kok, Ton flanken, Alexan der Pola, en Aart Staartjes. Het is een uitgave van de Werkgroep Kairos en Komitee Zuidelijk-Afri- De actie heeft als doel dat mensen mee gaan werken aan een boycot tegen Shell (ergens anders te gaan tanken dus), zodat het gedwongen wordt de leveranties aan Zuid- Afrika stop te zetten. In Schiedam heeft het CDA te kennen gegeven niet mee te doen aan de acties. Wel hebben zitting in het comité: PSP, CPN, PPR, PvdA, Rooie Vrouwen en D'66. STADSKRONIEK- SCHIEDAM Mevrouw Schaeffer van de Delflandseweg zal wel diep medelijden hebben met Toch ben mij en m'n vele buren. Bij ons voor de flat staat het ding waar ze zo bang van Schaeffer dus is. Het is geel, het zit bovenop een paaltje en het heet tramhalte. Volgens volgens mevrouw medelijden waard, met haar actiegroepje mevrouw Schaeffer heb je met zo'n ding in de buurt geen leven meer. Dat verleden week woensdag te hoop beweert ze tenminste in haar kwaliteit van woordvooerster voor de contact- gelopen tegen de tramlijn. De haar zo commissie Delflandseweg. Ze wil absoluut geen tram voor haar huis. Dan is al dier,bare rust ,°P de Delflandseweg zal er door worden verstoord. Want: er het woongenot verloren. Wat is er aan de hand? Al vanaf het daarnaar in bewondering. Het werd begin van deze eeuw bestaan er plan- hier nog een echte stad! nen om een electrische tramlijn aan Maar nu blijkt de RET ineens werk te te leggen van Schiedam naar Vlaar- maken van de oude plannen. Nadat dingen. Verder dan fantasieën en ze eerst een stukje grootheidswaanzin tekentafels is dat idee nooit geko- had opgegeven - metro dwars door men. De allereerste voorstellen wer- Schiedam - greep de Rotterdamse den al gedaan door de Schiedamse vervoersonderneming terug op de ver- trouwde tram. Er komt een echte lijn naar Groenoord die misschien door wordt getrokken naar Vlaardingen. De voortvarendheid is zo groot ge worden, dat minister Tuynman heeft Tramwegmaatschappij, die een paar dentram exploiteerde van het Sta tion naar het Hooft. Maar dat schijnt meer een zoethoudertje te zijn ge weest om andere beloftes tegen elkaar, dat er nog wel eens een bij elkaar heeft, juicht deze oplos tram over de Burgemeester Knappert- laan zou rijden en in 1959 of daar omtrent werd in Schiedam huis aan huis een feestnummer verspreid van de Schiedamse Gemeenschap, een, inmiddels verdwenen, erg goed geïllustreerd maandblad over de stad sing toe. De tram is een goedkoop, schoon en snel vervoermiddel, dat met gemak hele stadswijken ontsluit. Nieuwland en vooral Schiedam Noord moeten het doen met krakke mikkige buslijntjes die zo goed en zo kwaad als het gaat een verbinding met een tekst van planoloog Marinus onderhouden met de binnenstad. Als Praag, die de toekomst veel te rooskleurig schilderde. Er stond in dat boek een plaat van een Broers- vest vol kantoren en een 's-Grave- landseweg met een tram. Wij keken plaats daarvan een uit de kluiten gewassen tramlijn kwam, die ook nog doorzoefde naar Rotterdam, dan zou de leefbaarheid van de hele stad daar op vociruit gaan. door worden verstoord. Want komen meer parkeerproblemen van, meer lawaai en minder vis. Minder vis? Ja, minder vis. De komst van de tram zal het de hengelaars in de Schie onmogelijk maken hun gelief koosde hobby te beoefenen. En dat allemaal omdat er een keerlus komt op de Delflandseweg. Mevrouw Schaeffer stelt voor de tram óf door te trekken naar het industrieterrein achter de spoorweg óf al te laten op houden bij het Emmaplein, waar de bevolking kennelijk over sterkere zenuwen beschikt dan de fijnbesnaar de actievoerster. Want als puntje bij paaljte komt wil een buurtactiecomi- té meestal een andere wijk met de -vermeende- problemen opschepen. In heel Rotterdam stikt het van de straten met een tramlijn. Je hebt nergens last van. Vroeger zeiden ze wel eens: je moet maar op de Moker hei gaan wonen. Wie absolute rust wil en volstrekte stilte, reize inder daad daarheen. Die moet niet op een flat kruipen midden in Schiedam. Zeurkouserij is het, koudwatervrees, angst voor het onbekende. Als het nou nog een stoomtram was. Wat kunnen mensen soms ontzéttend zpn. .,i< HAN VAN DER HORST SCHIEDAM - Afgelopen maandag hebben de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam hun nieuwe tele fooncentrale in gebruik genomen. Het gevolg hiervan is dat het VROM- bedrijf (Vervoer-, Reinigings-, Ont- smettings-, en Marktbedrijf) een nieuw telefoonnummer heeft, 622222. Dit dus voor de mensen die grofvuil te bieden hebben, informa tie wensen of klachten hebben over VROM-aktiviteiten. Alarm POL IT lEALARM 264666. BRANDWEERALARM: 264848 KLACHTEN LUCHTVERVUI L IN EN GELUIDSHINDER: tel. 73333, Medische diensten RAAD VOOR BEJAARDEN tel. 731976 indiscatiecommis- 263415. Spreekuur Diensten- s. vrljd. 3-4 uur SCHIEDAMSE VERLOSKUNDIGEN. d 21/3 tot 24/3 Gemi igsopbouw tel. 269905. TIENDLV VISITING: Bezoek voor eenstaanden/bejaarden tel. 265455. 20-22 uur spreekuur militaire d RAAD VAN KINDERBESCHERI tel. 117120. STICHTING LENTEFEEST 705381/730831. M.A.I.. tel. 1 17925. V.O.S. CURSUSSEN: tel. 26 VROUWENPRAATGROEP: 257003. TERCUMANLIK: 1 SOCIAAL RAADSMAN: Broersv 140, Schiedam tel. 269957. Spre uren: dinsdagavond 18.30-19.30 c STICHTING KRAAMCENTRUM INTERKRUIS: 2e en i. maand van 2 3 uur Sociale informatie V ALCOHOL: Consultl r alcqhol en drugs, Em Vlaardingen, tel. 3512 265255. Cee AKTIE MOEDERS VOOR MOEDERS STICHTING MAATSCHAPPELIJK Zoldertheater de Teerstoof Donderdag 20 maart, 20.30 uur Vrouwenkafee Vrommes, open soos.. Vrijdag 21 en zaterdag 22 maart, 21 uur Cabaret Vangrail met „De jonge weduwe zoekt een stapelbed". Prijs f 14,— Gereduceerd f 11,—. Zaterdag 22 maart, 14.30 uur Clown Woudi met „Hans en Grietje". Prijs f 3,— (vanaf vier jaar). Stedelijk Museum Zaterdag 22 maart, 20 uur Federatie Faso (klassiek concert). Zondag 23 maart, 14.30 uur Concert Swijnskop Trio (barokmuziek). Prijs f 5,—. Gereduceerd f 3,—. Tot 21 april Expositie Schiedamse ateliers, met werk van Diet Wieg man (objekten) en Sjef Henderickx (papier-maché, tekeningen en goua ches. De Vier Molens Zondag 23 maart Vrij-Entree in het teken van het draaiorgel. Cafe Quibus Vrijdag 21 maart, 21.30 uur Slipp Over (jazz-rock). Toegang gratis. Zondag 23 maart, 21.30 uur The Amazing Rock Wafels. Toegang gratis. De Ark Boerderij Landvreugd Zaterdag 22 maart, 10 u 6 tot 12 jaar). Woensdag 26 maart, 14 u Noord 6 tot 12 jaar). - Zeskamp. Prijs f 0,75 (jeugdwerk Noord - Handenarbeid. Prijs f 0,75 (jeugdwerk MAASSLl'lS - De heer W. van der Waal, commies bij de afdeling algemene zaken van de gemeentelijke sociale dienst, zal met ingang van dinsdag I april 1980 wegens „vervroegd uittreden" de gemeen tedienst verlaten. Maandag 31 maart aan staande zal met een aantal genodigden een afscheidsbijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis worden gehouden. Aanslui tend bieden burgemeester en wethouders de heer en mevrouw Van der Waal-van der Schaft van 16.00 tot 17.00 uur een open bare receptie aan in de foyer van het stad huis. Er is dan voor ieder gelegenheid van de vertrekkende functionaris afscheid te SC Hl F DAM - Dinsdagmiddag hield de plaatselijke FK\ -WAO afde ling een bijeenkomst in hel Dienstencentrum De Vier Molens. Federatie bestuurder Herman Bode hield een inleiding over de positie van de It'A O'er binnen de FN V. Na afloop hiervan bestond de mogelijkheid tot vragen stellen. Waarom nieuw kopen als... u van uw bankstel voor weinig geld zelf een nieuw kunt maken. Trek uw bankstel over met deze moderne hoogpolige acrylmeu- belstof. In bruin en beige. Extra breed: 150 cm. Per meter van 34,95 voor

De Havenloods | 1980 | | pagina 5