'Een Eend moet je kunnen repareren met hamer en schroevendraaier' Eindelijk weekmarkt in west De vogels gevlogen. óteent jeó keilen JE ZAL D'RMAAR MEE ZITTEN Museum bijna om de hoek Pillen Slipover in O.J.C. DE Q HAVENLOODS DONDERDAG 20 MAART 1980 «12-589 ROTTERDAM Een Eend, nee niet het dier maar het legendari sche model auto, is vergelijkbaar met zijn grote broer de Rolls Royce. Ze hebben namelijk allebei vier wielen. Voor het overige loopt iedere vergelijking mank. De Lelijke Eend is een vervoermid del. meer niet. Maar wel een vervoermiddel met een groot aantal aanhangers. In Rotterdam noemen deze fans zich Eend-o-logen. Sinds 1976 zijn ze georganiseerd in de vereniging ,,'t Eende-ei". „Voor mij is de Eend een mythe, een kosmisch vervoermiddel", zegt John de Vree. „Ik hang nog erg naar de zes tiger jaren", vervolgt hij. „In die tijd vertegenwoordigde je iets wanneer je in een Eend reed. Eendrijders groe ten elkaar en stond er ééntje met pan ne langs de weg, dan werd ie gehol pen. Die mentaliteit is wel veranderd. Er rijden nu ook een ander soort men sen in 2-CV. Ze zijn agressiever". De vervallen villa stond tegen de bosrand. Sommige mensen noemden het huis het onzalige huis, omdat het zo oud was, omdat het zo alleen stond, omdat het er spookte, omdat de zonderlinge dame, die er woonde, altijd voor het raam stond, starend naar niets en nooit langer dan vijf minuten voor hetzelfde raam. Het huis had acht ramen „Hoewel dat aan de ene kant mis schien wel te begrijpen is. Zodra een Eend gaat inhalen komt het gere geld voor dat de andere auto gas geeft. Ik rijd twaalf jaar in een Eend je. Heb er zo'n 7 8 versleten. Alle maal oudjes, gekocht voor prijzen tus sen de f 25,- en f 200,-. Zelf opge knapt en afgereden. De leden doen Een tip op museumgebied is mis schien het vorig jaar geopende Natio naal Sleepvaart Museum in Maassluis aan de Hoogstraat, hoek Haven. On der de rook van de havenstad Rotter dam is hier een bijzondere tak van scheepvaart ondergebracht. De Ne derlandse zeesleepboten hebben niet voor niets een wereldreputatie geves tigd. want hierdoor zijn bijvoorbeeld belangrijke waterbouwkundige wer ken in de afgelegen gebieden moge lijk gemaakt. Naast een permanente expositie met modellen, foto's en ander materiaal die een overzicht geven van de ge schiedenis van zee-, Rijn- en binnen- sleepvaart. worden enkele malen per jaar wisseltentoonstellingen samen gesteld. Bovendien is er in het mu seum een informatiecentrum Als het ware onder handbereik en uniek in Nederland is het Nationaal Glasmuseum aan de Lingedijk in Leerdam. Een groot deel is gewijd aan de produkten die in Leerdam zelf zijn vri vaardigd naar ontwerpen van Citr Copier en andere bekende ont- «yrrs. Beroemde architecten als Bcrlage en Frank Lloyd Wright ontwierpen ooit gebruiksglas dat het museum voor het nageslacht bewaart, evenals fraai Venetiaans glaswerk. Leuk om te zien is welke glasservie zen prinses Beatrix en prinses Mar griet als onderdelen van het „natio naal geschenk" bij hun huwelijk kre gen. Het automobielmuseum in Brabant is meer dan bekend, maar ook dichter bij huis is een attractie. Het Natio naal Autoraobielmuseum in Leid- schendam heeft naast oude auto's ook motorfietsen, rijwielen, rijtuigen, arresleden en brandspuiten. Vanaf 1 april kan men hier weer terecht. Een leuk museum voor kinderen ook, voor wie overigens elders op deze pa gina nog meer nieuws. De wachtkamer van de huisarts zat aardig vol toen Marian er naar bin nen stapte. Ze pakte een nummertje en zag dat er nog twaalf mensen voor haar waren. Zuchtend en een beetje met tegenzin ging ze zitten. „Ik had ook eerder van huis moeten gaan", dacht ze, „ik had tegen moeder moeten zeggen dat ik geen tijd had. Eigenlijk belachelijk dat ze 's morgens vroeg al belt. alleen maar om te zeuren over dat jonge stel van boven". Wat afwezig luisterde ze naar de gesprekken van de mensen in de wachtkamer. „Als je de verhalen allemaal zou geloven, dan zit de wachtkamer nu vol met medische wonderen". Ze glimlachte. Ze dacht na wat ze zometeen te gen haar huisarts zou moeten ver tellen. „Ik voel mij eigenlijk hele maal niet ziek, ik heb nergens pijn". Ze vond dat het benauwd werd in de wachtkamer. „Een paar keer diep zuchten", dacht ze, „dan gaat het wel over". De man die naast haar zat, stootte haar aan „mevrouw, u bent geloof ik aan de beurt". Ze mompelde een bedankje en ging de spreekkamer binnen. De dokter zat te schrijven en keek niet op toen zij ging zitten. „Zo, mevrouwtje, vertelt u het eens. Wat zijn de klachten?" zei hij, onderwijl in zijn kaartenbak zoekend. Ze wist niet zo gauw wat ze moest zeggen. „Ja dokter ziet u ik ben de laatste tijd zo moe". De dokter keek haar aan. „Moe?". „Ja, ik doe bijna niets meer. Het idee om bijvoorbeeld te gaan stof zuigen maakt mij al moe. Ik heb dan meer zin om een potje te hui len; en dat gebeurt dan ook vaak. Zo maar, om niets". „Is thuis alles verder goed, met de kinderen, geen ruzie met uw man?" „O, nee, nee hoor, ruzie.... geen sprake van. Weet u, ik heb het idee dat ik de gelukkigste vrouw van de wereld zou moeten zijn. Ik heb een lieve man, twee schatten van kinderen en financieel is er ook geen vuiltje aan» de lucht! Ze zag dat de dokter zat te schrijven. „Ik hoor het al", zei hij, „ik denk dat u een beetje overspannen bent. Niets bijzon ders, dat overkomt iedereen van tijd tot tijd. Zelfs mij", Marian begreep niet waarom de dokter moest lachen. „Het gaat vanzelf weer over", ging de dokter verder, „maar om een beetje van de huilbuien, en de lusteloosheid af te komen zal ik u wat geven. U wordt er wat rustiger van. Zo kijkt u eens, tweemaal daags een tablet je en als het over drie weken niet over is, dan zie ik u graag terug". Voor ze er zelf eigenlijk erg in had stond ze weer buiten. Op straat voelde ze de tranen in haar ogen „Wat heb ik hier nu aan, een pil letje om wat rustiger te worden, ik ben rustig". Ze had zin om het uit te schreeuwen. Tegen iedereen vertellen dat ze rustig was, dat ze zich zo vaak alleen voelde dat ze zich steeds vaker moest beheersen om haar zoontje van tien niet door elkaar te rammelen. Het pilletje was geel, het heette valium 5. Met wantrouwen bekeek Marian het potje en nam er aarze lend eentje in. Na een tijdje werd ze een beetje soezerig, loom. Het was net of de wollen vloerbedek king van watten was. De volgende dagen voelde ze zich goed. Het leven zag er weer veel beter uit vond ze. Het was alleen jammer dat ze 's morgens zo veel moeite had om echt goed wakker te worden en koste haar ook veel moeite om zich te concentreren. Ze moest tegenwoordig een bood schappenlijstje maken om te ont houden wat ze in een winkel heb ben moest. Na drie weken ging ze toch maar even langs de huisarts. Ze kreeg er een pilletje bij om wakker te wor den en een nieuw receptje voor nog wat valium tabletjes, alleen nu van 10 mg. Het verhaal kan nog verder verteld worden. Met name van pilletjes om rustig te worden, pilletjes die kalmeren, pilletjes die angsten on der drukken enz. enz. Uit onder zoek is gebleken dat erg veel men sen dergelijke pillen gebruiken Wel. op zich is daar natuurlijk geen enkel bezwaar tegen. In veel gevallen is het gebruik van zo'n rustgevend- of kalmerend middel nodig en helpt het mensen om. bijvoorbeeld in een periode van grote spanningen, die rust te vin den die nodig is om de spanningen de baas te blijven. Als dan de span ningen voorbij zijn is het gebruik van zo'n middel niet meer nodig. Het komt echter ook wel voor dat mensen op den duur niet meer zonder zo'n pilletje kunnen. Er ontstaan dan een gewenning aan het pilletje 's morgens, eentje na het middageten en nog eentje voor het slapen gaan. Veelal weten mensen ook niet wat zij slikken, de huisarts vertelt het over het al gemeen niet en om het nu zomaar aan DE dokter te vragen, dat doe je ook niet gauw. De bijwerkingen van dergelijke middelen komen pas na een wat langer gebruik om de hoek kijken. Men merkt dan dat ze niet meer zo goed werken of dat zonder die pilletjes de oude klachten weer te rug komen. Een zwaardere dosis of ander medicijn helpt dan wel weer. Ongemerkt wordt men dan afhan kelijk van een blauwe, rode, oran je of witte pil. Ze lossen dan geen problemen meer op, ze houden dan juist de mogelijkheid om pro blemen op te lossen tegen. Door zo'n pil bestaat, ogenschijnlijk, het probleem niet meer. Of niet meer in die mate dat er een oplos sing gezocht moet worden. Zo'n situatie, leven en de dag doorko men bij de gratie van een of meer pillen, is gevaarlijk. Wat dan wel? Het is zeker wel goed om bij jezelf na te gaan of je van zo'n middel afhankelijk bent. Een antwoord geven op vragen zoals bijvoorbeeld; - welke kalmerend of rustgevend middel gebruik ik? welke hoeveelheid gebruik ik van zo'n middel? hoelang gebruik ik het al? heb ik zo'n middel echt nodig? Als dan inderdaad blijkt dat er sprake is van een zekere afhanke lijkheid, wat dan? Zomaar stoppen is niet verstandig, het kan zijn dat er ontwennings verschijnselen optreden. Bij een aantal middelen is het zelfs gevaarlijk om van de een op de an dere dag te stoppen met het slik ken ervan. Het is wel verstandig om de huis arts of de specialist te raadplegen. Deze zijn op de hoogte van de wer king en eventuele bijverschijnselen van dergelijke middelen en kun nen dan ook het beste adviseren. Maatschappelijk werkers zijn be reikbaar bij de Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam Broersveld 142 Tel. 731 033 Op werkdagen tussen 9 en 17.30 MAASSLUIS - In Open Jongeren Centrum Maassluis aan de Lange Boonestraat 33 staat aanstaande zaterdag het collectief „Slipover" op de planken. „Het enige leuke van Slipover is", zo zegt het zelf. ..het product dat gemaakt wordt. Dat pro duct bestaat uit stukjes muziek, soins gecomponeerd, soms vrij geiinprovi- seerd. vaak reactief van het ene deel naar het andere." Slipover bestaat uit: Gert van Seters (slagwerk). Kees Meijlink (bas en contrabas). Van Otterloo (sax) en Willem-Jan Droog en Henk Weltevreden (beide toetsen). Aanvang van het programma: 21.00 uur. toegang drie gulden. John de Vree rechts en Henk Muller bijvoorbeeld?", merk ik in al m'n on schuldigheid op. Ze kijken me een beetje meewarig lachend aan. „Be slist niet. Ten eerste zijn de remmen zonder meer goed. Het wordt pas ge vaarlijk als ze je in de flank pakken. Maar daar kan zelfs een Volvo niet te gen. Het is een veilige auto omdat het grootste deel van de automobilisten rekening met je houdt. Trouwens wat dacht je van de wegligging? Einde loos". „Een Eend is een Eend" „Heb je wel eens een Eend over de kop zien gaan Weet je wat ik nog graag zou willen doen", zegt John plotseling. „Met een Eend het water inrijden. Volgens mij blijft hij drijven en kun je er zo uit stappen". Voor in lichtingen over de vereniging kan men terecht bij Henk MuUer, tele foon 863148 of John de Vries, tele foon 195480 Jaap Deybel Wethouder verkoopt daalders voor een gulden aan de voorkant, zes aan de achterkant, dus kun je nagaan Op een late avond waren alle lichten uit, alle gordijnen gesloten. Rond het huis was geschuifel van voeten. Een schaduw gleed langs de pui naar de achterdeur, die op versleten scharnieren zacht kreunend openging. De stilte en de duisternis waren om te snijen. Iets of iemand gleed geluidloos naar binnen Even later klonk er uit een bovenkamer een ijsselijke gil, hoog en langgerekt Daarop werd het weer stil. Zwart legde de nacht zich om het onzalige huis Het morgenlicht vond de zonderlinge dame in een stoel voor een raam „Je moet niet zo schreeuwen wanneer ik eens een keertje laat thuiskom mopperde ze tegen de papagaai, achter haar. „Koppiekrau w "zeide papagaai. Leen de Zwart VLAARDINGEN - 'n Leuk klusje voor de brandweer, afgelopen maandagmiddag. Er kwam een melding bin nen dat enkele jongens via een regenpijp de kerk op de Binnensingel binnen gegaan waren. De politie kon niets ontdekken en de man met de sleutel was niet te berei ken. Dus werd de brandweer gebeld die prompt met een ladderwagen kwam. Vier brandweerlieden en twee agenten baanden zich via de toren een weg door centi meters dikke duivestront om de jeugd eruit te halen. In de kerk, die op het punt staat om afgebroken te wor den en daarom aan alle kanten dichtgespijkerd is, was echter niemand te vinden. Zou men dan toch een „uit gang" over het hoofd hebben gezien? VLAARDINGEN - De afdeling Vlaardingen van de Stichting Unie Van Vrijwilligers houdt op 1, 2 en 3 april een kledingbeurs. waar ditmaal voorjaars- en zomerkleding aangebo- de zal worden. Inlichtingen hierover zijn verkrijgbaar bij mevrouw Kranenburg, tel. 343863 en mevrouw Helleman, tel 350102. x VLAARDINGEN De nieuwe weekmarkt aan de Wiardi Beek- jij mansingel werd afgelopen dins- jjj dag om negen uur 's morgens fees- :j: telijk geopend door wethouder ijj Bot. lit zijn openingstoespraak jjj wees hij op de vele moeilijkheden j:j die zich hadden voorgedaan bij jij de realisatie van de markt. Al in :j: 1969 was er sprake van de komst hiervan en de wijkbewoners toon- jjj den zich hierover toen bijzonder j:j verheugd. j;:: In 1974 echter was de markt er j:j nog niet en bejaarden uit de West- jiji wijk drongen aan op een snelle :jij totstandkoming. In 1976 besloot j:j: de gemeenteraad eindelijk dat de j:j markt er moest komen, maar toen :j: ging Gedeputeerde Staten niet ak- j:j koord met de beslissing van de j:j: raad. Er werd een bezwaarschrift j:j ingediend bij de Kroon en in au- :j: gustus vorig jaar werd het besluit j:j van G.S. vernietigd. Zo kon de jjj markt gisteren na elf jaar moeilijk jj: doen toch nog beginnen jjj Na de toespraak van de wethouder jjj wees een vertegenwoordiger van jjj de Vereniging voor Ambulante jjj Handel op de grote belangstelling jjj die er bestond voor de 40 plaatsen jij: op de markt. De marktkooplui die jjj er nu met een kraam staan, heb- j:j: ben hun plaatsje verkregen door jjj loting. jj; Nadat beide heren waren uitge- jjj sproken, verkocht de wethouder Usselmondselaanl75 Rotterdam Tel 010-50 74 44 Men organiseert allerlei activiteiten, waaronder alternatieve cur sussen voor automonteurs. In een paar uur wordt de leerlingen ge leerd hoe ze een eendemotor weer aan de praat kunnen krijgen. John de Vree leidt de cursus. Hij is tevens oprichter van de vereni ging. In zijn huis in de Riederstraat in Rotterdam-Zuid praten hij en secretaris mede Eend-o-loog Henk Muller over hun hobbv dat nu ook. Als iemand een oud Eendje heeft komen wij hem wegha len. De goede onderdelen worden verwijderd en de rest gaat naar de sloop. Tegen sterk gereduceerde prij zen kunnen de leden de onderdelen kopen die ze nodig hebben. Een goed motorblok kost bij ons f 150,-. Bij garages vragen ze soms schandalige prijzen. Sinds kort hebben we twee boxen in de C.P. Tielestraat. Na lang soebatten hebben we daar een ruimte gekregen. De cursussen worden ge houden in buurthuis De Brink. Henk Muller is weer om een andere reden lid van ,,'t Eende-ei". Ja ik bekijk het wat economischer. Hij is zuinig, wei nig onderhoud, laag in verzekering en wegenbelasting, minder idealistisch dus dan de ideeën van John. Maar dat kan ook in onze vereniging. We heb ben slechts één motto. „Een eend is eend". Een Ami of een Dyane wordt door ons niet toegelaten". Beide heren zijn het over één ding eens. De vroegere AZAM-6 motor was het 'neusje van de zalm". De op volgers van die motor was de 4. „Ontzettend slecht. Die is vrij snel vervangen door de 6. Ja. zo'n oudje van voor '66 is toch wel f 800.- waard", vertellen John en Henk. Ze kijken allebei wat wazig voor zich uit. „Het is een knutselauto hè, al onze leden, het zijn er zo'n 60, voelen dat. Je moet hem kunnen repareren met hamer en schroevedraaier. Het zijn heus niet alleen jongeren, het oudste lid is 55 jaar. Ook hebben we leden uit het hele land". „Is de 2-CV eigen lijk niet gevaarlijk, geen kreukelzones woonmarkt brienenoord Dinsdag kon wethouder Bot eindelijk de nieuwe weekmarkt aan de Wiardi Beckmansingel openen. daalders voor een gulden en dit voordeeltje wilden de aanwezige Vlaardingers blijkbaar niet aan zich voorbjj laten gaan, want de mensen kwamen in grote getale op de heer Bot af. WAARDEBONNEN Een zekere ..mister X" deelde enveloppen met waardebonnen uit waarvoor men op de verschillende kramen aardige attenties kon krij gen. Een behoorlijk aantal Vlaar dingers kon op die manier hun eerste voordeeltje doen op de nieuwe markt. De mensen die er gisteren niet bij waren, moeten er op een volgende dinsdag zeker eens een kjjke gaan nemen, want de markt is alleszins de moeite waard.

De Havenloods | 1980 | | pagina 7