lVENLOODS Donker© wolken boven Eben-Haëzer Veel zang rondom gondeloverdracht Voorlichtingscampagne voor schoolverlaters de# 3, o AyAyAyAyA iü SCHIEDAM geesamens kan ze missen in Groot Rotterdam" Halsema in Passage Theater SLAAPBANKEN Brandveiligheidverklaring groot knelpunt ter meulen 199.- 85.- DK HAVENLOODS müï* HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. editie p DONDERDAG 17 APRIL 1980 29e JAARGANG NO. 14 Van school en wat dan? (kaft van het boekje „Werkwijzer voor jongeren", dat aan honderdduizend diplomabehalers wordt uitge reikt en tevens verkrijgbaar is bij het arbeidsbureau. Het ministerie van Sociale Zaken is onlangs een grote voorlichtings campagne gestart om schoolverlaters straks zo snel mogelijk aan een baan te helpen. Van de 240.000 jongeren die vorig jaar van school af kwamen werkt momenteel 95 procent. Het ongeveer gelijke aan tal dat binnenkort de schoolbanken vaarwel zegt moet ook zo snel mogelijk aan een baan geholpen worden;vandaar de schoolverlaters- campagne 1980. Het doel van de actie is tweeledig. Enerzijds worden de schoolver laters aangespoord zich in een zo vroeg mogelijk stadium te komen oriënteren op het arbeidsbureau. Daar moet dan een ruim aanbod van arbeidsplaatsen zijn omdat een tweede aspect van de campag ne is dat werkgevers wordt ge vraagd de komende maanden zo veel mogelijk vacatures te melden bij het arbeidsbureau. Schoolverlaters die het arbeids bureau met een bezoek vereren, krijgen een nieuwe editie van het boekje „Werkwijzer voor jonge ren" (zie foto), en een „Info" met tips om sneller aan de slag te ko men. Deze tips worden ook in een oplage van honderdduizend stuks uitgedeeld aan voor hun eind examen geslaagse scholieren. Het boekje „Werkwijzer voor jon geren" is bedoeld voor werkende jongeren en jongeren die nog op school zitten. Het geeft onder meer een overzicht van de rechten en plichten van de sociale voor zieningen waar je, als je een baan hebt, ongetwijfeld mee te maken krijgt. Dit boekje is dus te krijgen op het arbeidsbureau. Voor dit ge bied is dat arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord, Valeriusstraat, Schiedam. Daar is wellicht ook meer infor matie te krijgen over een aantal projecten die sinds enige tijd lopen. Zo is er een cursus voor jeugdige werklozen die moeilijk aan de slag komen door hun ge brekkige vooropleiding. Deze schakelcursussen Jeugdige Werk lozen (waar vorig jaar zo'n 1500 jongeren aan deel namen) hebben als doel de kansen op een baan te vergroten. Accent wordt gelegd op het opdoen van werkervaring bij bedrijven en instellingen. De cur sussen worden gegeven aan de Streekscholen voor Beroepsbege leidend Onderwijs. Per 1 augustus, tot slot, gaan er ook een tiental projecten van start die traditionele jongensopleidin gen toegankelijk moeten maken voor meisges. Het gaat hier om op leidingen electrotechniek, instal latietechniek, meubelmaker, schil der en montagebankwerker. I3CI:I<I:N\VI:I:I< V vu De rotterdamse schrijver O •r BOB den UYL 5 signeert 1 ZA TERDAG 19 APRIL a.s. "jL van 11 tot 12 uur SCHIEDAM - Na een jaar van voorbereiding trekt Frans Halsema momenteel niet zijn tweede one-man-show „Je moet er geweest zijn", langs de grotere theaters. Een half jaar terug gaf hij met dit zelfde programma nog een try-out voorstelling in zoldertheater De Teerstoof. In zijn nieuwe programma begeleidt schreef dit programma samen met hij zichzelf aan de vleugel en zingt, Guus Vleugel. V Frans Halsema met „Je moet er ge praat en speelt daarbij over thema s weest zijn" is dinsdag 22 april te zien als helde, dood, relaties, milieu, in het Schiedamse Passage Theater, agressie en emancipatie. Halsema aanvang 20.15 uur. slaapbankstellen, enorme sortering. Ook alle BEKA banken uit voorraad te leveren. Vr. folder. Fabriekstoonzalen Industriegebouw. Goudsesingel 66, R'dam, tel 010-13 80.18 MAASSLUIS Aan de Prinsekade 22 in Maassluis staat een groot gebouw dat de naam „Eben-Haëzer" draagt. Daarin wonen 21 vrouwen (ex-psychiatrische patiënten) in de leeftijd van 36 - 70 jaar. Sinds een jaar zijn Lucy en Mike Feuerberg de beheerders en vormen zij tevens de leiding van de bewoners. „We hebben allebei gewerkt bij Humanitas in Rotterdam waar we ieder de leiding had den over een etage (demente bejaarden). Eigenlijk is het altijd een ideaal geweest van ons een tehuis als dit zelf te runnen", vertelt Mike Feuerberg. Leuk voor op buro... Bewaar uw leukste foto's in deze fraaie kubus. Het net afgewerkte pass partout geeft u herinnerin gen iets aparts. Afm.: l!2 cm2. Nu voor het schappelijke prijsje Zijn vrouw Lucy vult dit verder aan: „Ik kende de vorige beheerster, de inmiddels overleden zuster van Duren. Zij had me enige tijd voor we hier introkken gevraagd of ik hier voor een korte tyd de verantwoordelijk heid op me wilde nemen omdat ze naar het ziekenhuis moest. Ik kon toen moeilijk weg in verband met mijn werk. Toen zuster van Duren overleden was konden we dit gebouw van de gereformeerde Diakonie, toen nog eigenaresse, huren. Later hebben we het gebouw aan moeten kopen". Dat zelf runnen bleek geen eenvoudi ge zaak voor het echtpaar toen zij in middels met hun werkzaamheden in Eben Haëzer waren begonnen. De komplete administratie was verdwe nen en het werd hen al gauw duide- Door Annemieke van der Houwen lijk dat er wat betreft de financiën een en ander niet klopte. De patiën ten beschikten zelf over zeer kleine bedragen omdat zy bijna al hun geld jaar in jaar uit over hadden gemaakt naar, zo dachten zij althans, naar Eben Haëzer. Na enig onderzoek door de Feuerbergs bleek dat het banknummer van het tehuis het zelfde was als de privérekening van Zuster van Duren. Tegen haar broer, de heer J.J.G. v. Duren, die geld van zijn overleden zuster erfde, loopt i.v.m. hiermee nu nog een civiele en strafrechtelijke procedure. Vakantie Er was verder een spaarpotje voor verjaardagen en vakantie. De vakantie bestond uit een eendaagse busreis naar de Vierdaagse in Nijmegen. On derweg werd er niet gestopt om kof fie te drinken. Na afloop van deze dag kregen de deelnemers aan deze „vakantie" een zakje patat frites, dat in de bus opgegeten werd. Volgens Mike en Lucy Feuerberg werden de bewoners soms, wanneer ze iets gedaan hadden wat niet mocht van Zuster van Duren, gestraft door het niet krijgen van een maaltijd of een toetje. Er zouden zelfs lijfstraf fen zijn toegepast. Familieleden van bewoners die de gang van zaken in Eben-Haëzer afkeurden durfden over het algemeen weinig te zeggen. Ze waren bang dat er gezegd zou wor den: „Zoek maar ergens anders een onderkomen". Aangezien er voor dit soort patiënten niet ai te veel moge lijkheden zijn hielden sommigen hun mond dan maar liever dicht. De Sociale Dienst van de gemeente kwam twee maal per jaar een kijkje nemen in het sterk verwaarloosde ge bouw. Dit werd gedaan omdat Zuster van Duren een logeerinrichtingsver- gunning had van de gemeente. Vol gens Mike en Lucy Feuerberg, al thans zo vertelde de patiënten hen, werd er, wanneer er vertegenwoor digers van de S.D. op bezoek wilden komen, een grondige schoonmaak beurt gehouden. Er kwamen nieuwe spreien op de bedden, die er na het bezoek weer afgehaald werden. Op sommige kamers werden bordjes „privé" gehangen zodat men daarin niet binnen zou gaan. Tijdens een rondgang door het ge bouw blijkt dat de nieuwe beheer ders al flink gewerkt hebben aan het verbeteren van Eben-Haëzer. Eén ruime kamer is nu helemaal klaar en wordt door de Feuerbergs ge toond als een voorbeeld zoals ze alle kamers willen hebben. Dat de bewoners het naar hun zin hebben met Mike en Lucy Feuerberg blijkt niet alleen uit het feit dat ze, tijdens ons gesprek af en toe binnen komen om iets te vragen en dan zeker geen bange of onzekere indruk maken, maar ook uit een door hen zelf vervaardigd wandkleed, dat be staat uit een bloemenvaas waarop ge borduurd is: „Voor zuster Lucy van De vele klussen die we gedaan heb ben en nog van plan zijn aan te pak ken, doen we allemaal zelf met af en toe wat hulp van kennissen. Er gaat niet alleen aardig wat tijd in zitten maar het slokt ook flinke bedragen op" aldus Feuerberg. Om een einde te maken aan de financiële misstan den die er heersten in de tijden voor de Feuerbergs Eben-Haëzer overna men hebben de bewoners nu allemaal een eigen rekening, ook zijn er geen volmachten meer gemaakt wat toen Zie verder pag. 3 Italië staat deze en volgende week centraal op Rotterdams be kendste winkelpromenade, de Lijnbaan. Oorzaak is de overhan diging van een pikzwarte Vene- tiaanse gondel, ooit eens gebruikt als „brooddame" voor haar vorige eigenaar Montagnaro Fulvio. Via de rasechte Venetiaan Montagnaro en het dagblad Het Vrije Volk kwam zijn gondel terecht bij de stichting „Schepen Uit Verre Lan den", die de ranke „Christiana" (zo heet de gondel) dankbaar aan vaardde. Havenloods fotograaf Dick Hogerwerf jr. legde de offi ciële overdracht op Rotterdams stadhuis afgelopen vrijdag op de gevoelige plaat vast, daar waar het moment belangrijk genoeg was. De officiële overdracht van de Venetiaanse gondel op het Rotterdamse stadhuis door Het Vrije Volk directeur Verschoor (links) aan de voorzitter van de stichting „Schepen Uit Verre Landen", J.P. t'ille- hrecht, is een feit. Op de achtergrond loco-secretaris W.L. van Schaick, die namens de gemeente Rotterdam aanwezig was. BLAUPUNKT KLEUREN TV SALERNO/PS19j 67cm in-line beeldbuis 19 kanalen afstands bediening micro c( puter en schakelklok Normale prijs Weekvoordeel 700.-- Colorprijs Herenkamerjas Sjaalkraagmodel, opgestikte zakken. In twee kwaliteiten: 100% katoen badstof en arnelvelours. Kleuren: marine, rood, bruin en camel. Van 85.- voor 70.- Damesslips 100% Katoen. Prima pasvorm. Groot assortiment dessins en kleuren. Maten 40 t/m 52^ 3 stuks voor 8." Aluminiumfolie Praktische rollen van 25 meter lang en 30 cm. breed 3.50 Elektrische gazonmaaier Suffolk Rapide korfmaaier met 35 cm snijbreedte dubbel geïsoleerd vermogen 300 Watt kompleet met grasvangbak eenvoudige bediening schakelaar in duwboom Van 235.- voor Damespyama Van fijne batist met charmante kantgar nering. Diverse kleuren en dessins. Maten 40 t/m 50 22 r Leren kussentjes Vierkant 40x40 cm. of rond 0 40 cm. Diverse bruintinten 15.- Schoolklok Bijzonder origineel. Massief hout, wijzerplaat beschermd door glas. Natuurlijk meteen zeer nauwkeurig kwarts uur werk. Loopt op batterijen. 12 Maanden schriftelijke garantie! Van 99.- voor VROOIVmDREESMANN ook geldig op de plaatselijke koopavond 1031A11

De Havenloods | 1980 | | pagina 1