Austin 1500 HL moet Allegro doen vergeten De Grand Altair Inspuitmotor voor Ascona BI EXPERIMENTELE, SUPER-AERO DYNAMISCHE FORD DONDERBAC 24 AERIL 198Q 17-570 ■■T"' Jegin van dit jaar heeft Austin tijdens de autotentoonstelling van Brussel de Austin Series 3 geïntroduceerd. Een auto waarop achter nog wel de naam Allegro staat vermeld en die ook qua uiterlijk onmiskenbaar een Allegro is maar waarvan British Leyland toch graag ziet dat er niet teveel verband tussen deze nieuwe Series 3 en de oude Allegro wordt gelegd. Omdat de Allegro op een aantal punten een wat minder goede naam heeft verworven en BL claimt dat al die fouten er bij het type 3 uit zijn. Vandaar dat van hogerhand is besloten dat de naam Allegro langzaam maar zeker dient te verdwijnen en dat voortaan zal worden gesproken over Austin 1100, Austin 1300 en Austin 1500, al naar gelang de inhoud van de nog immer dwars voorin geplaatste machine. De Austin Allegro 1.5 HL Series 3 zoals de testwagen volledig wordt genoemd, is niet zomaar een Allegro mm i i—mmnm waar een paar andere koplampen in zijn geschroefd en waar wat nieuwe strips op zijn geplakt. Nee, het is duidelijk een auto waar geld in is geïnvesteerd ten einde een beter pro duct te kunnen maken. Wat is geble ven, dat zijn de gunstige prijzen die Leyland voor de verschillende uitvoe ringen vraagt. Prijzen die uiteenlopen van nog net geen 12 mille voor de eenvoudigste uitvoering, de 1100, tot 15.490,- voor de 1500 HL.- - Autotest door Fred v.d. Vlugt VORMGEVING EN UITVOERING Hoewel de Allegro alweer de nodige jaartjes meeloopt en de wagen een type koetswerk heeft - schuine achter zijde - dat in deze klasse veel wordt toegepast, moet toch worden gesteld dat de Austin een duidelijk eigen gezicht heeft. De wagen valt vooral op ttoor de rondingen van de koets. Rondingen op plaatsen waar tegen woordig veelal vrij scherpe hoeken worden toegepast. Rondingen ook, zoals bij de deuren bijvoorbeeld, waar uitgebreid instrumentarium aange- door die spoiler bepaald erop vooruit gegaan. De Allegro 3 toont markanter dan zijn voorganger. Een gunstige bijdrage tot het moderner uiterlijk van de Allegro 3 leveren ook de fraaie wieldoppen die standaard op de L en HL modellen worden gemonteerd. In de om de hoeken grijpende achterlich ten zijn standaard achteruitrijlampen opgenomen. Het mistachterlicht wordt onder de bumper opgehangen. In het interieur valt het nieuwe dashboard op dat compleet en over zichtelijk mag worden genoemd. Di rect achter het stuur is onder een reflectie tegengaande overkapping een elders veelal vlak plaatwerk wordt 'gebruiktJe zou dus kunnen zeggen dat de Allegro wat eigengereid is, hetgeen zijn makers maar al te graag willen. Eigengereid is de wagen ook waar het de achterzijde betreft. Daarin is nog altijd geen plaats ingeruimd voor [een royale achterdeur die in combina tie met een wegklapbare achterbank een hoogst praktische gebruikssedan oplevert. Nee, Leyland houdt vast (han een aparte stationcar voor wie (zonodig af en toe de grote vervoerder wil uithangen. Een standpunt dat bracht. Standaard heeft de HL onder meer een kwartsklokje en toerenteller. Tussen de grote snelheidsmeter met dag- en totaalteller en de toerenteller in is een serie waarschuwingslichtjes gemonteerd. In het midden van het dashboard zijn de bedieningshendels voor het kachel- en ventilatiesysteem ondergebracht. Ook is daar plaats voor de radio en wat minder belangrij ke schakelaars. De belangrijkste orga nen worden moeiteloos vanaf het stuur bediend door middel van een tweetal hendels links en rechts op de stuurkolom. De korte vloerpook staat valt te billijken, ook al hebben wij wel goed onder handbereik en de pedalen erg veel moeite met de piepkleine zitten ook op de juiste plaats. Daarom toegang tot het bagagecompartiment, valt het destemeer op dat het stuur in Wie geregeld krachtig zijn hoofd wil de Allegro ten opzichte van de be stoten, moet vaak wat bagage achter in de Allegro zetten. Of het eruit halen uiteraard Aan de neus van de nieuwe Allegro is een aantal veranderingen te consta teren waaraan is te zien dat er dege lijk is nagedacht voor de Series 3 op de markt is gebracht. Op de zwarte bumpers zijn rubberen hoekstukken aangebracht die een betere bescher ming bij parkeren bieden. De grille is matzwart geworden en bevat niet langer het embleem en onder de bumper is een spoiler verschenen die stuurdersstoel scheef staat, hetgeen de nodige gewenning vraagt en eigen lijk niet juist is. Het moet toch werkelijk mogelijk zijn ook in deze auto het stuurwiel gewoon recht voor de bestuurder te plaatsen. Op het dashboard kan het nodige worden opgeborgen en wie de spullen graag uit het zicht legt, kan daarvoor het dashboardkastje benutten. Dat kastje is bovendien afsluitbaar. Aan de kant van de bestuurder is er onder het dashboard nog plaats in een open bergvak. De kleine spulletjes kunnen volgens officiële gegevens van Verkeer dus gemakkelijk mee. Zonder meer en Waterstaat in Engeland een ver- luxueus is de uitvoering van het mindering van het brandstofverbruik tien procent Inderdaad komt dat verschil er bij constante snelheden uit. Er moet echter wel worden be dacht dat het voordeel van deze spoiler in de stad bijvoorbeeld nauwe lijks aantoonbaar is Maar goed, we hebben het over het uiterlijk van de wagen en dat is mede topmodel van de Allegro 3-reeks, de 1.5 HL. Deze wagen beschikt onder meer over een fraai soort vloerbedek king, goed verstelbare voorstoelen met opgebouwde hoofdsteunen (ook ver stelbaar). Een behoorlijke geluidsiso latie houdt het ergste rumoer tegen. Bij hogere snelheden is de wagen desondanks toch vrij lawaaierig. Stoe len en achterbank bieden een goede De in november verleden jaar reeds op de Tokyo Motorshow geïntroduceerde nieuwe Datsun Bluebird komt in mei in Nederland op de markt. De Bluebird is de al lang verwachte opvolger van de 160/180 B serie, de middenklassers van Datsun, die respectievelijk met een 1,6 en 1,8 liter motor als vierdeurs sedan en als stationcar al heel wat jaartjes meedraaien. De Datsun new look voor de jaren 80, dat wil zeggen: meer Europees gelijnde modellen van deze Japan se fabriek, die al eerder bij de Violet, Sunny en Cherry waren waar te nemen, is nu ook bij de Bluebird doorgevoerd. De ronde carrosserie-vorm, de afgeknotte voorzijde en de hoogoplopende tail- lelijn aan de achterzijde zijn ver dwenen en daarvoor in de plaats brengt Datsun een nieuwe midden klasser, die modern en faai gesty- leerd is, die qua uiterlijk direct de modelijn van concurrent Toyota met de nieuwe Carina volgt, maar ook bijvoorbeeld de Ford Taunus in z'n vormgeving dichter benadert. Naast het veranderde koetswerk is ook het interieur van de auto ver nieuwd en zijn tal van extra's standaard in de auto aangebracht. Zoals een in de hoogte verstelbaar stuur, ruitewissers met een varia bele intervalstand, een digitaal- klokje met datumaanduiding, een in de hoogte verstelbare bestuur dersstoel en een elektro nisch comtrolepaneel dat onder meer het uitvallen van de verlichting signaleert, het ruitesproéier- en accuvloeistofni- veau aangeeft en het niet goed gesloten zijn van de portieren aan- lidt. Natuurlijk is een radio stan daard in deze auto. Wat de tech niek betreft heeft Datsun alles bij het oude gelaten. Het onderstel van de vernieuwde Bluebirds is prak tisch niet veranderd rondom onafhankelijke wielophanging en wat de motoren betreft wordt de wagen geleverd met de bekende 1,6 en 1,8 liter viercilinders, die ook al in de 160/180 B series huisden. Datsun heeft echter wel besloten het accent bij deze middenklassers hoofdzakelijk te leggen op de 1,8 liter modellen. Alleen het basismo del wordt nog als 1600 GL op de markt gebracht, in de 1800 serie komen een 4-deurs GL met 5-versnellingsbak en lichtmetalen wielen, een versie voorzien van een automatische bak en een stationcar uitvoering. Het Coupé model staat voorlopig nog niet op het program- comfortabele zitplaats en een behoor lijke hoofd- en beenruimte vóór en voldoende ruimte voor twee volwasse nen achter. RIJ-EIGENSCHAPPEN Ook de Allegro 3 heeft, net als zijn voorgangers, het nog immer unieke hydragas veersysteem dat bestaat uit veerelementen die zijn gevuld met gas en vloeistof en die voor en achter in verbinding staan met elkaar. Veert een voorwiel krachtig in, dan geeft het veerelement van dat voorwiel de druk door aan het veerelement van het achterwiel opdat de wagen zoveel mogelijk horizontaal blijft. De vering door middel van gas en vloeistof verloopt soepel zonder dat er sprake is van deinen. Ook op slechtere wegdekken kan de unieke onafhankelijke vering van de Allegro het allemaal de baas, zodat het rijcomfort van deze 3,9 meter lange, 1,61 m brede en 1,39 meter hoge wagen zonder meer op een vol doende hoog niveau staat. De ver op de hoeken geplaatste wielen met 155 SR 13 radiaalbanden geven volgens origineel mini-recept de Allegro een goede wegligging. Als voorwielaandrijver met de dwarsge- plaatste motor en versnellingsbak zo .ongeveer boven de voorwielen en dus een gewichtsverdeling over voor en achter die rond de 60/40 zal liggen, is de Allegro tamelijk onderstuurd. Dat wil zeggen dat de wagen van nature liever rechtuit gaat dan de bocht om. Last van zijwind heeft deze koersvas te Brit dan ook hoegenaamd niet. Wordt een bocht snel ingezet dan wil de neus de buitenkant van die bocht opzoeken zodat wat meer moet wor den ingestuurd dan normaal gespro ken het geval zou zijn. Door in zo'n geval even gas los te laten, richt de neus zich naar binnen en gaat alles verder vanzelf. Kortom, de bekende karakteristiek van de goede voorwiel- aandrijver die voor de normale stuur man onder normale'omstandigheden een geweldig stuk veiligheid omvat. Immers, gaat het fout dan is de schrikreactie gewoonlijk gas los en dat is precies wat je met een goede voorwielaandrijver dient te doen als het fout gaat. Besturing en remmen van de Alle gro zijn zonder meer zoals je dat verwacht bij een auto uit deze klasse De draaicirkel is met 10 meter aan de grote kant, hetgeen ook al voor reke ning van de voorwielaandrijving komt. Wat een beetje tegenvalt is het rumoer op hogere snelheden. Vooral van de 1.5 HL zou je op dit punt iets meer (of liever gezegd wat minder) verwachten. De Allegro 1500 HL heeft een verbe terde 1500 motor die in combinatie met de vijfversnellingsbak (de auto maat is niet langer leverbaar) tot goede prestaties en een gunstig brand stofverbruik komt. De motor perst uit zijn exacte inhoud van 1485 cm3 58,1 kW (78 pk) bij slechts 5400 toeren per minuut van de krukas. Het maximum koppel bedraagt 116,7 Nm bij 3250 toeren. De motor is van het lange slag type, wat gewoonlijk wil zeggen dat het om een soepele werker gaat die gewoonlijk minder heil ziet in gewel dig hoge toerentallen. In combinatie met de vijfversnel lingsbak die prettig schakelt en het redelijke gewicht (900 kg) van de Allegro 1500 HL brengt de 1,5 liter vierpitter het tot zeer behoorlijke prestaties. De topsnelheid bedraagt 149 echte km/uur en de acceleratie van 0 tot 100 vergt ruim 14 seconden En dat zijn cijfers waarmee deze wagen in zijn klasse heel goed kan meekomen. Wat het verbruik betreft, kan worden gesteld dat de verbeterin gen inderdaad op de buitenweg effect sorteren. Bij een constante snelheid van 120 km/uur verbruikt de Allegro 1 op 11,7 en bij constant 90 km/uur is het verbruik 1 op 15,4. Het verschil in stadsverbruik is te verwaarlozen, het geen ook logisch is, want de winst wordt voor een belangrijk deel ge boekt door een betere stroomlijn en die speelt pas op snelheid een rol. Eén op 10 in de stad is overigens niet slecht. Uiteraard is de vijfde versnelling van grote invloed op het verbruik. Wie rustig rijdt en zodra het mogelijk is de vijf inschakelt, zal bemerken dat het verbruik danig zakt. In de vijfde versnelling loopt de Allegro per 1000 motortoeren 32,4 km/uur tegen 28,2 km/uur per 1000 toeren in de vierde versnelling. Een flink verschil derhal ve. Noteren we tenslotte als gemid deld verbruik over de gehele testperio de 1 op 11,8 dan komen we met een tankinhoud van 48 liter liefst 566 km ver. Opeis middenklasser, de Ascona die alweer heel wat jaartjes meeloopt en ongetwijfeld volgend jaar ver nieuwd zal worden, zal voor 1980 ook leverbaar worden met een 2 liter injectiemotor. Het is de krachtbron die Opel al eerder, monteerde in de Manta GT/E en de Rekord E en voorzien is van het bekende Bosch L Jetronic inspuitsysteem. Met een exacte inhoud van 1979 cm3 levert deze injectiemotor in de Ascona een vermogen van 81 kW (110PK), aan zienlijk meer dan de normale Ascona 1.6, nl 55,5 kW 75 PK en is goed voor een topsnelheid van 182 km/u en een acceleratie van stilstand tot 100 km/u in 10 sec. Aldus de opgaven van de fabriek, die ook vermeldt, dat het brandstofverbruik van de Ascona E bij 90 km/u op 1 op 14,2 ligt en bij Het onderstel van de Ascona is enigszins gewijzigd om aan die hogere prestaties de maximale veiligheid te kunnen meegeven, bovendien is een voorspoiler aangebracht en staat de auto thans op bredere 185/70 HR 13 radiaalbanden. Een interessant nieuwtje is, dat Opel - gezien de steeds groter wordende produktie van injectiemotoren en de daardoor lager wordende kostprijs van het injectie systeem - besloten heeft om de prijs van alle modellen, die uitgerust zijn met een inspuitmotor gemiddeld een 700,-te v de nabije toekomst meer en meer een wat tot nu genoemd werd futuristisch aanzien krijgen. Zoals ,alle fabrikanten komt ook Ford regelmatig met wat experimenteels op carrosseriegebied aandragen. Op de autotentoonstelling in Frankfurt, verleden jaar toonde Ford een zeer primaire toekomstge dachte van een super-aerodynami- sche automobiel voor het jaar 2000. Op die basis heeft de Italiaanse carrosseriebouwer Ghia, de man die al jarenlang de luxueuze Fords aan kleedt, thans een wat tastbaarder model vervaardigd, afgeleid van de Ford Granada. De wagen is Altair genaamd en heeft zo is duidelijk op de plaatjes te zien een domi nerend pijlvormig koetswerk meege kregen. De Altair is uitgevoerd als 4-deurs model en is 5 cm langer dan de normale Granada, 10 cm breder en 7,6 cm lager. Opmerkelijk is dat Ghia van deze auto geen fastback model met een openslaande achter deur heeft gemaakt, maar vastge houden heeft aan de conventionele vormgeving met een kofferbak. De auto zoals het bij toekomstmo dellen behoort is uitgevoerd in opvallende zilver en bronzen kleu ren met brede strepen langs de zijflanken. Natuurlijk biedt zo'n droomauto ook binnenin een zee van luxe en apartheden, zoals een fraaie Ghia interieurbekleding, spe ciale airconditioning en deurpane len van doorzichtig plexiglas om het ruimte-effect in de wagen te verho gen. Onder de motorkap de normale 2,8 liter V6 injectiemotor uit de Granada, die uiteraard veel minder brandstof gebruikt, want Ford claimt een luchtweerstandvermin- dering tot een coëfficiënt van 0.35 tegenover 0.44 van de normale In het kader van de steeds sterker wordende behoefte aan economi scher, dus zuiniger, brandstofver bruik is er welhaast geen automo bielfabrikant meer ter wereld, die z'n produkten niet aanprijst met: „betere en vernieuwde aërodynami ca". Vermindering van luchtweer- stand is natuurlijk essentieel voor het brandstofverbruik, zo ook een vermindering van de rolweerstand en het gewicht van de auto. De strijd om km/liter is er zo langza merhand een geworden van lucht- weerstandcoëfficiënten en om de haverklap komen wat dat laatste betreft nieuwe opzienbarende cijfers uit de bus. De nieuwe Mercedes S- serie claimde een coëfficiënt van 0.36, de pijlvormige moderne Re nault Fuego moet volgens opgave van de fabriek alle records breken met 034, maar Volvo geeft hetzelf de luchtweerstandscijfer op voor de wat hoekige experimentele nieuwe Concept Car. Hoe dan ook, er wordt druk gewerkt in de automobielbran che aan de vermindering van lucht - weerstand. Of de meest ideale car- rosserievorm daarvoor nu pijlvormig of wat hoekig met een afgeknotte achterzijde moet zijn zal de toe komst moeten bewijzen. In ieder geval komt er geen nieuwe perso nenauto meer op de markt of het model is uitvoerig in de windtunnel beproefd en om die reden zal de carrosserievorm van onze auto's in

De Havenloods | 1980 | | pagina 5